100 LAT NIEPODLEGŁEJ

W dniu 4 grudnia b.r. uczniowie klasy 7 a wraz z opiekunami uczestniczyli w spotkaniu inauguracyjnym 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Do Warszawy udaliśmy się na zaproszenie dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 143 im. Stefana Starzyńskiego. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie i nauczyciele ze szkół noszących imię bohaterskiego prezydenta Warszawy – Stefana Starzyńskiego. Warto tu wspomnieć, że 5 grudnia b.r. w Sejmie zbierze się Zgromadzenie Narodowe. Przed połączonymi Izbami parlamentu Prezydent RP wygłosi orędzie. Tego dnia przypada 150. rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego, jednego z twórców niepodległej Polski, który urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie.

 

Głównym celem naszego spotkania była gawęda prof. Marka Mariana Drozdowskiego – znanego historyka, warsawianisty oraz autora książek o Stefanie Starzyńskim – na temat roli Marszałka Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Opowieść profesora o życiu, działalności niepodległościowej i politycznej wielkiego polskiego bohatera, przeplatana była wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych.


Udział w tej nietypowej lekcji historii przybliżył uczniom postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdyż uczestnicy tego spotkania mogli zadawać prowadzącemu pytania, a wspólne śpiewanie zintegrowało uczniów szkół noszących imię Stefana Starzyńskiego.


Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: wychowawca klasy 7 a – Jagoda Michnowska i Krzysztof Macias.


 

Krzysztof Macias

 


Informacje zatwierdzone przez Dyrektora Szkoły
Wprowadzone przez M. Paluszek