Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości „W cieniu Białego Orła”

Nasza szkoła uczciła 101 rocznicę odzyskania niepodległości 8 listopada 2019 r. Tego dnia uczniowie poprzez różnorodne formy pracy mieli możliwość poszerzenia wiedzy o Polsce – naszej Ojczyźnie. Głównym punktem uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości był apel w wykonaniu uczniów klasy 5a i 5b. Rozpoczął się on punktualnie o godzinie 11.11 odśpiewaniem przez społeczność szkolną hymnu Polski, w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”.

 

 

Poprzez zaprezentowany program słowno - muzyczny uczniowie mogli przypomnieć sobie historię Polski od momentu rozbiorów aż do odzyskania upragnionej wolności w roku1918.  Scenariusz oparty był na kanwie losów Białego Orła – naszego symbolu narodowego. Jego dzieje ukazała pantomima w trzech aktach: rozbiory, niewola i walka
z zaborcami oraz „zmartwychwstanie”, czyli odzyskanie niepodległości. W roli Orła Białego wystąpiła Blanka Dygus, uczennica kl. 5b.

Recytację wierszy o tematyce patriotycznej ubogaciły piosenki w wykonaniu chóru szkolnego „Vivo” pod kierunkiem pani Kingi Żabik.  Jako solistki wystąpiły: Zuzanna Kuczborska w piosence „Biały Orzeł” oraz Julia Polańska w piosence „Ojczyzna”. Szczególnie wzruszający był utwór wykonany przez szóstoklasistów: Julię Markowską i Franciszka Żabika pt.: „Uwierz Polsko”.

W ostatniej część apelu, przy wzruszającej muzyce, został zaprezentowany taniec z flagą, jako wyraz naszego szacunku do symboli narodowych.

Głównym celem programu, przygotowanego przez p. Beatę Korytkowską oraz p. Annę Tomasińską, było wskazanie uczniom, że powinni być dumni z historii swojego kraju, często trudnej i tragicznej dla wielu pokoleń naszych przodków, ale przede wszystkim wdzięczni tym, którzy walczyli o najcenniejsze wartości, jakimi są: niepodległość, wolność
i tożsamość narodowa. Dzięki ich postawie dziś możemy żyć wolnej Polsce.

 

Na zakończenie wybrzmiały słowa, które powinny znaleźć się w sercu i na ustach każdego Polaka:

 

„Mówię o Tobie z dumą

Myślę o Tobie z troską

Jesteś moim skarbem

Moją kochaną Polską”.

Piękna dekoracja oraz stroje zostały wykonane przez p. Anetę Czyż – Roszak, J. Margiel oraz p. A. Modzelewską.

 


Anna TomasińskaInformacje zatwierdzone przez Dyrektora Szkoły
Wpisane przez Monikę Paluszek