Wycieczki szkolne

 

 

 

 

 

REGULAMIN WYCIECZKI SZKOLNEJ

ARCHIWUM

 

 

ROK SZKOLNY 2016/2017
PODRÓŻ W CZASIE…


galeria - wycieczka 2e do Sierpca i Płocka

galeria - Oc

 

dsc0315120 czerwca klasy IIe i 0c wybrały się w niezwykłą podróż do przeszłości. Brzmi to trochę nierealnie, ale pobyt w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu naprawdę sprawił, że poczuliśmy się jak w innej epoce. I bardzo nam się tam podobało…

 

Podczas przejażdżki bryczką podziwialiśmy malowniczą panoramę skansenowskiej wsi, park dworski, a także obiekty tworzące kompleks muzealno – wystawienniczy. Następnie pani przewodnik opowiedziała nam trochę o tym miejscu i pokazała najciekawsze zakątki. Mieliśmy też okazję pobawić się w zabawy naszych dziadków i samodzielnie zrobić masło, które później z apetytem zjedliśmy. Na koniec mogliśmy odpocząć, wsłuchując się w odgłosy wsi, a tymczasem na ognisku smażyły się dla nas kiełbaski.

 

 

Aneta Czyż – Roszak

Anna Falkowska

Paulina Mosakowska

4c i 4d na wycieczce w Kazimierzu Dolnym

 

20170612_12513412 czerwca klasy IVc i IVd pod opieką swoich wychowawców Moniki Paluszek i Ewy Grenadier oraz pani Ewy Koryckiej uczestniczyły w wycieczce do Kazimierza Dolnego. Dzieci na własne oczy mogły się przekonać o walorach krajoznawczych i architektonicznych miejsca, które zaliczone jest do stu najpiękniejszych miasteczek świata. Największą atrakcją turystyczną dla dzieci okazał się rejs statkiem po Wiśle, podczas którego cały czas towarzyszyło nam ptactwo wodne spragnione „smakołyków” rzucanych przez wycieczkowiczów. Dzieci zintegrowane, ubogacone wrażeniami i zaopatrzone w regionalne pamiątki wróciły zadowolone do Nasielska.

 


Ewa Grenadier
Klasy III w Parku Edukacji i Rozrywki

galeria

 

img_18468 czerwca 2017 r. klasy IIIa i IIIe pod opieką wychowawczyń p. B. Sokolnickiej i p. D. Fijalskiej oraz p. B. Kownackiej i p. D. Góreckiej odwiedziły Park Edukacji i Rozrywki „Farma Iluzji” w Trojanowie. Jest to atrakcyjne miejsce, w którym można przeżyć przygodę na granicy magii i rzeczywistości, miło spędzić czas na łonie natury.

 

Wraz z przewodnikiem dzieci szukały rozwiązań zagadek w wiklinowym labiryncie, wędrowały szlakiem trapera, odwiedziły las doświadczeń, mini-zoo, przeżyły wrażenie lewitacji w tunelu zapomnienia, miały także okazję zobaczyć świat do góry nogami w zakręconym domku. Wiele emocji wzbudziła też wizyta w lustrzanym labiryncie oraz tajemniczym pokoju Amesa.

 

Niewątpliwie największą atrakcją parku jest latająca chata tajemnic podniesiona na balonach.

Po licznych atrakcjach smakował dzieciom obiad oraz lody. Był również czas na zakup „magicznych pamiątek” oraz pobyt na wyjątkowym placu zabaw.

Wycieczka bardzo podobała się dzieciom i dostarczyła im niezapomnianych wrażeń.

 

Dorota Fijalska


Beata Sokolnicka
Klasy 3f i 3g na PGE Narodowym

galeria

 

20170607_114806W środę, 7 czerwca, uczniowie klasy 3f i 3g pod opieką pań: Ewy Boczkowskiej, Ewy Lipowskiej oraz Pauliny Mosakowskiej, wyruszyli na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Stadionu Narodowego z panią przewodnik, która w bardzo ciekawy sposób opowiadała o obiekcie. Dzieci były w szatni, w której do meczu przygotowują się m.in. piłkarze polskiej reprezentacji narodowej. Oglądały pomieszczenia, gdzie zawodnicy rozgrzewają się przed wejściem na boisko oraz regenerują się po meczu. Trzecioklasiści zasiedli na trybunach i z zaciekawieniem oglądali przygotowania do sobotniego meczu. Niesamowitych wrażeń dostarczyła wizyta na tarasie widokowym w najwyższym dostępnym punkcie stadionu. Następnie, po krótkim posiłku,  dzieci bawiły się w Centrum Rozrywki HULAKULA. Na koniec wiele emocji dostarczyła gra w kręgle.

 

Wszyscy żałowali, że to już ostatnia wycieczka w klasie trzeciej.

Ewa Lipowska
LEKCJE W MUZEUM NARODOWYM

galeria

 

p11102586 czerwca 2017 r.dzieci  z klasy  I a i  VI e pod opieką p. Grażyny Kopki, p. Jadwigi  Michnowskiej oraz p. Aleksandry  Maciątek , były  na wycieczce w Muzeum  Narodowym  w  Warszawie, sponsorowanej  przez  Fundację PZU.

 

Klasa I uczestniczyła w lekcji  muzealnej - W  malarskiej  pracowni . Dzieci dowiedziały się co jest potrzebne  malarzowi  do pracy? Czym jest  talent? Gdzie pracuje artysta  oraz jakich narzędzi  używa  do tworzenia swoich prac? Bardzo dużo radości sprawiło najmłodszym,  samodzielne  wykonanie farb oraz własnego obrazu. Wszyscy z wielkim zapałem, zaangażowaniem i skupieniem malowali swoje dzieła. Powstała przepiękna  galeria obrazów,  z czego wszyscy są  dumni.

 

Uczniowie klasy VI e wzięli udział w warsztatach Warszawa - miasto legend, historii  i ludzi. Podziwiając obrazy Canaletta, Gierymskiego, Podkowińskiego i Zalewskiego przedstawiające Warszawę, poznały dawne miasto: legendy z nim związane, jego historię oraz zajęcia mieszkańców. Zobaczyły jak wyglądały miejsca, w których dziś stoją szklane wieżowce.

 

Po przerwie obiadowej, tworzyły osobisty przewodnik po Warszawie z wykorzystaniem aparatów  polaroid. Na zakończenie wizyty w Muzeum Narodowym  wszystkie  dzieci  otrzymały  upominki.

 

Te wspaniałe przeżycia zawdzięczamy Fundacji PZU, która była sponsorem tej wycieczki.

 

Zmęczone, ale bardzo  zadowolone i  bogatsze o nowe doświadczenia, dzieci wróciły do domu.

 

 

Grażyna Kopka

Jadwiga MichnowskaWizyta w Centrum Pieniądza NBP

Aneta Czyż - Roszak
Dzień Dziecka w Płocku

galeria

p1110142.jpg1 czerwca  2017 r. dzieci z klas pierwszych pod opieką  p. M. Kwiatkowskiej, p. G. Kopki, p. M. Pająk    oraz p. A.Maciątek, były na wycieczce w  Płocku. W teatrze  obejrzały przedstawienie pt. ,,Kopciuszek’’ na motywach baśni  braci  Grimm. Po wyjściu  z  teatru  wszyscy udali się na wspólny  posiłek w  McDonald’s. Tam z okazji  Dnia Dziecka  dzieci otrzymały dodatkowe prezenty oraz pamiątkowe zdjęcia. Jednak najwięcej atrakcji dostarczył  im  pobyt w Centrum Zabaw Happy Park w Stróżewku.

 

 

W bajkowym i kolorowym miasteczku nasi najmłodsi pożytkowali pokłady nieskończonej energii poprzez  aktywność  fizyczną.

 

Bardzo zmęczone, ale szczęśliwe i zadowolone oraz  pełne nowych wrażeń, dzieci wróciły do domu.

 

 

Grażyna Kopka
Klasy IIA i IIB na wycieczce turystyczno-krajoznawczej w Płocku

galeria

 

dscn1149W dniu 18 maja 2017r. dzieci z klasy IIA i IIB odbyły całodniową wycieczkę do Płocka. Program wycieczki był bardzo interesujący i dostarczył uczestnikom wielu wrażeń. Najpierw, dzieci odbyły spacer na przystań i płockie molo, a następnie uczestniczyły w rejsie statkiem po Wiśle. Bardzo nas zachwycił malowniczy krajobraz tego historycznego miasta, a w szczególności przepiękny widok na Tumskie Wzgórze.

 

Kolejnym punktem programu wycieczki był pobyt w płockim ZOO. Drugoklasiści obserwowali i podpatrywali zachowania owadów, ryb, gadów, ssaków i ptaków. Szczególną uwagą obdarzono słonie, żyrafy, lwy i surykatki.


Po zakończeniu zwiedzania, był czas na zakup pamiątek.


Najwięcej jednak atrakcji dostarczył naszym podopiecznym, największy w tym regionie HAPPY PARK w Stróżewku. W kolorowym bajkowym miasteczku, miejscu radosnym, bezpiecznym i przyjaznym dzieciom, nasi milusińscy mogli do woli podejmować aktywność fizyczną w sposób pozwalający rozładować napięcie emocjonalne i fizyczne.

 

Pobyt na wycieczce nie tylko poszerzył zakres wiedzy geograficzno-przyrodniczej, ale uwrażliwił na pewne zachowania, dał możliwość sprawdzenia się w różnych sytuacjach i szansę na przezwyciężenie swoich słabości.

 

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowały panie: p. Beata Janiszek, p. Monika Brzezińska - Pająk, p. Joanna Chmielewska.

 

 

Beata Janiszek

 
5b i 5d NA WYCIECZCE W KAZIMIERZU DOLNYM


W dniu 4 maja 2017 r. uczniowie klasy V b i V d wraz ze swoimi wychowawcami i p. Małgorzatą Sitek udali się na wycieczkę szkolną do Puław i Kazimierza Dolnego. Najpierw poznaliśmy historię pałacu Lubomirskich i Czartoryskich w Puławach i spacerowaliśmy po parku w stylu angielskim, podziwiając  piękne pawie. Następnie odwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze, które znajduje się w słynnym Spichlerzu Przybyły  i obejrzeliśmy znajdujące się tam zbiory z zakresu geologii, paleontologii, botaniki i zoologii.

 

W Kazimierzu Dolnym zachwyciły nas cenne zabytki i niepowtarzalna atmosfera miasteczka. Przepiękną panoramę miasta, kazimierskie wzgórza i wąwozy mogliśmy podziwiać ze słynnej Góry Trzech Krzyży. Duże wrażenie zrobił na nas  renesansowy kościół p.w. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła. U podnóża fary rozciąga się kazimierski Rynek, pochodzący z XIV w. Tam naszą uwagę przykuły Kamienice Przybyłowskie, na których widnieją bogate dekoracje roślinne i geometryczne oraz rzeźby ich patronów – braci : św. Mikołaja z pastorałem i św. Krzysztofa z Dzieciątkiem. Pływając  statkiem po Wiśle, dostrzegliśmy w oddali ruiny zamku z XIV wieku, którego rozkwit przeminął w okresie potopu szwedzkiego.

 

Nasz pobyt w tym uroczym i  jakże klimatycznym miasteczku zakończyliśmy zakupem kazimierskich kogutów, bez których chyba nie moglibyśmy opuścić tego miejsca. Wycieczka bardzo podobała się dzieciom  i na pewno dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń.

 


Anna Korycka

 
LEKCJA MUZEALNA W ZAMKU KRÓLEWSKIM

galeria

p111010819 kwietnia 2017 r. dzieci z klas pierwszych pod opieką  p. M. Kwiatkowskiej,  p. G. Kopki, p. I. Dygus    i  A. Maciątek,  były na  wycieczce  w Zamku Królewskim. Uczestniczyły  tam  w  lekcjach  muzealnych - Jego kudłata mość,  Kiopek (kl.I a ) i  Legendy Warszawy-  Złota kaczka (kl.I b ).

 

Kiopek, ulubiony piesek króla Stanisława Augusta, zaginął. Uczniowie  z kl. I a wraz z przewodnikiem  szukali  śladów jego pobytu. Podczas poszukiwań poznali rodzinę, przyjaciół króla oraz mieszkańców  Zamku. Kiedy  piesek zostaje w końcu odnaleziony, dowiadują się o jego psotach i figlach. Dzięki tej lekcji uczniowie zrozumieli  czym był dwór królewski, oraz potrafili wymienić funkcje, jakie pełnili na nim jego członkowie.

 

 

Uczniowie kl.I b podczas zajęć  poznali  jedną z najbardziej znanych legend warszawskich – o Złotej Kaczce i przekonali się, że Zamek jest miejscem ciekawym oraz pełnym tajemnic. Królewna, która przez swoją zachłanność i umiłowanie złota została zaklęta w kaczkę. Dzieci dowiadują się, do czego może prowadzić egoistyczna postawa,   i starają się pomóc w odczarowaniu nieszczęsnej królewny. Legenda w prosty sposób wprowadziła najmłodszych w takie zagadnienia, jak tradycja i kultura.

 

W drodze powrotnej wszyscy zjedli wspólny posiłek w McDonald’s. Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni nowych doświadczeń uczniowie wrócili do domu.

 

Grażyna Kopka
NAUKA MOŻE BYĆ FASCYNUJĄCA…

galeria

 

dsc02305W dniach 1  i 2 marca klasy IIc, IId, IIe i IIId wybrały się na wycieczkę  do Warszawy. Choć nasza stolica, to miasto pełne ruchu, świateł  i docierających zewsząd dźwięków, my znaleźliśmy miejsce, w którym cały świat się dla nas „zatrzymał”.  Mimo pochmurnej pogody pod Niebem Kopernika mogliśmy podziwiać miliony gwiazd. Oczywiście z ogromnym zachwytem… Dzięki wizycie w planetarium znacznie więcej wiemy o otaczającym nas wszechświecie, a tego, czego jeszcze nie wiemy, bardzo chcemy się dowiedzieć. Po planetarium udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie poprzez zabawę poznawaliśmy świat wszystkimi zmysłami.


Celem naszej wycieczki było rozbudzanie u dzieci ciekawości poznawczej. Biorąc pod uwagę wypieki na policzkach i podekscytowanie, wspólnie uznałyśmy, że cel został osiągnięty!

 


Wychowawcy klas
TROPEM GWIAZD

galeria

img_0353Pierwszego dnia marca dzieci z oddziałów przedszkolnych 0b i 0c pod czujnym okiem wychowawców, opiekunów wybrały się na wycieczkę do Planetarium i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Misja swój początek miała w nieziemskiej kapsule Planetarium gdzie przewodnikiem okazał się Kojot. Nasi młodzi zdobywcy kosmosu udali się w podróż po zimowym niebie oraz zgłębili tajemnice gwiazdozbiorów. Kojot opowiedział im jak to jest z tą naszą planetą Ziemią, Słońcem i Księżycem. Dzieci były świadkami pierwszego kroku człowieka na Księżycu i mogły poczuć się jak pierwsi zdobywcy kosmosu. Ostatecznie misja zakończona została sukcesem.


Kolejnym etapem wyprawy było obserwowanie, badanie, manipulowanie, wąchanie i ściganie się… Tak ściganie :) w pomysłowości i dociekaniu praw zachodzących w przyrodzie. Już w samym wejściu dzieci przywitał mówiący robot. Mali badacze rozpoczęli fascynującą zabawę z nauką. Wszystkiego można było dotknąć i wprawić w ruch. Zachwytom i chęci doświadczania wszystkimi zmysłami nie było końca… Magia tego niezwykłego miejsca wciągnęła małych badaczy i sprawiła, że sami próbowali stworzyć podobne konstrukcje w MAJSTERNI. Na długo w pamięci pozostanie nam ta niezwykła lekcja samodzielnego doświadczania sił natury…


Dzieci powróciły z wyprawy pełne radości i pomysłów na nowe wynalazki:) Świat nauki odkrył przed nimi swe tajemnice, a taka forma jego poznawania sprawiła, że długo będą pamiętać swoją wyprawę!


Justyna Margiel

Anna Falkowska
KLASY III A I III E W CENTRUM NAUKI KOPERNIK

galeria

 

img_177513 grudnia 2016 r. uczniowie klas IIIa i IIIe odwiedzili Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Ten „mikołajkowy” wyjazd sprawił dzieciom ogromną frajdę, gdyż same mogły doświadczać i eksperymentować w interaktywnych wystawach. Testowały i poznawały wszystkimi zmysłami tajniki nauki. Wiele instalacji i wystaw wzbudziło u dzieci zainteresowanie, zachwyt i zdumienie. Każdy uczeń znalazł coś dla siebie, mógł poczuć się jak prawdziwy naukowiec.


Czas w tym niesamowitym miejscu mija bardzo szybko,  a eksperymentowanie jest tak wciągające, że trzeba na nie przeznaczyć kilka godzin. Dzięki pobytowi w CNK dzieci przekonały się, że nauka to niezwykle fascynująca przygoda.


Zaopatrzeni w pamiątkowe gadżety, po wspólnym posiłku w McDonald’s, dzieci zadowolone wróciły do domów. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Dorota Fijalska, Beata Sokolnicka i Katarzyna Milewska.

 


Dorota Fijalska
MIKOŁAJKOWY POBYT W WARSZAWIE


W dniu 7 grudnia 2016r. w ramach Mikołajek, dzieci z klasy II A i IIB odbyły  całodniową wycieczkę do Warszawy.

 

Najpierw, nasi milusińscy wzięli udział w warsztatach w Cukierkowni CUKIER LUKIER, gdzie oprócz pokazu ręcznego wyrabiania lizaków z karmelu z opowieścią o całym procesie produkcji, każde dziecko formowało swój lizak.

 

Kolejnym punktem programu był pobyt w Teatrze Kamienica. W zabytkowym wnętrzu budynku, w jednej z teatralnych sal, drugoklasiści obejrzeli spektakl pt. „Pomocnicy Świętego Mikołaja Prot i Filip”.


Sztuka opowiadała o spotkaniu dwóch przyjaciół: Prota i Filipa w dniu Wigilii. Prot upiekł świąteczny piernik, Filip ubierał choinkę i śpiewał kolędy, obaj rozmawiali o wymarzonych prezentach. W magicznej  atmosferze oczekiwali na przyjście upragnionego gościa. Jednak zorientowali się, że zapomnieli napisać do niego listu! Ten „mały” szczegół rozpętał istną lawinę zabawnych wydarzeń i zaskakujących spotkań. Dużym walorem  spektaklu był czynny udział dzieci w przedstawieniu. Wraz z głównymi bohaterami ubierały choinkę, pomagały w śpiewaniu kolęd i świątecznych piosenek. Spektakl poprzez różne formy teatralne, takie jak żywy aktor, teatr cieni, lalka,  w sposób lekki i przystępny zapoznał widzów z tradycją świąt Bożego Narodzenia.


Ostatnią atrakcją wycieczki, był w pięknej zimowej scenerii spacer Krakowskim  Przedmieściem i obejrzenie świątecznych iluminacji. W niezliczonych kształtach, unosząca się nad ulicami feria kolorowych migoczących światełek, udekorowane uliczne lampy, drzewa, budynki wzbudziły u dzieci zachwyt i wprowadziły je w bajkowy, przedświąteczny nastrój.


Mikołajkowy pobyt w Warszawie był bardzo interesujący i dostarczył uczestnikom wielu wrażeń.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowały panie: p. Beata Janiszek, p. Joanna Chmielewska, p. Monika Brzezińska-Pająk.

Beata Janiszek 


WYCIECZKA


6 grudnia klasa III b pod opieką p. Barbary Kamińskiej i p. Moniki Pająk zwiedzała budynek Sejmu Rzeczpospolitej Polski. Uczniowie poznali historię i współczesność polskiego parlamentaryzmu. Z galerii oglądali Salę Posiedzeń Sejmu, makietę kompleksu budynków sejmowych, tablicę upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Barbara KamińskaW dniach 6-7 grudnia 2016r. uczestnicy projektu “Nasielsk w liczbach”( uczniowie klas IV-VI, wraz z opiekunami), realizowanego w ramach programu mPOTĘGA, zwiedzili Centrum Pieniądza w Warszawie, biorąc udział w ścieżce edukacyjnej Był sobie pieniądz. Obrazującej poszczególne etapy rozwoju pieniądza, od pojawienia się pierwszych płacideł, poprzez wynalezienie monet, powstanie pierwszych banknotów aż do elektronicznych form zapisu pieniądza. Poznaliśmy też tajniki produkcji pieniądza, sposoby ich zabezpieczania przed fałszerstwem oraz historię i zasady działania banków. Dużo pozytywnych emocji wzbudziła wśród uczniów sztabka ze złota ważąca 12,5 kg, o wartości około 2 mln zł, a szczególnie to że mogli ją dotknąć, a nawet podjąć próbę uniesienia jej do góry.

Justyna Puta


MIKOŁAJKI W GĄSIOROWIE

Dnia 6 grudnia 2016 r. uczniowie klasy  II c i II f udali się na wycieczkę do „ Młyna” Gąsiorowo. Gospodarze przyjęli nas gorącą herbatką, a następnie zaprosili do wspólnej zabawy. W programie znalazły się m. in.  warsztaty plastyczne- gąsiorowskie aniołki i zabawy na śniegu. Wiele emocji i radości wzbudziło spotkanie z Mikołajem, który przygotował upominek dla każdego dziecka oraz konkursy na największego bałwana i na najdłuższy  łańcuch świąteczny. Po wielu atrakcjach, które zapewnili gospodarze i panie animatorki, wszyscy mogli się się posilić smacznym obiadem. Na zakończenie można było zakupić świąteczne pamiątki.

 

To był bardzo udany dzień, który z pewnością zapadnie głęboko w pamięci wszystkim drugoklasistom.

 

Małgorzata Olbryś

Beata Górecka


ANDRZEJKI I KATARZYNKI W GĄSIOROWIE


30 listopada 2016r . uczniowie klasy I a i  I b wraz z opiekunami: p. Grażyną Kopką, p. Małgorzatą Kwiatkowską, p. Joanną Czyż oraz p. Iloną  Dygus byli na wycieczce w Gąsiorowie. Dzieci uczestniczyły  w zajęciach edukacyjno - zabawowych tj.  wróżby i wierzenia związane z Andrzejkami. Samodzielnie wykonały kotyliony z andrzejkowymi symbolami. Uczestniczyły też w warsztatach kulinarnych robiąc ciasteczko z wróżbą. Wszyscy wesoło bawili się podczas zabawy tanecznej, przeplatanej konkursami. Na jarmarku świątecznych prezentów uczniowie mogli zakupić pamiątki. Zadowoleni i pełni nowych wrażeń oraz doświadczeń wszyscy wrócili do domu.


Grażyna Kopka
WYCIECZKA NAUKOWA DO CENTRUM NAUKI KOPERNIK

1137 uczniów i 3 nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im.Stefana Starzyńskiego w Nasielsku było uczestnikami wycieczki w dniu 15 listopada 2016 r. do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.Wyjazd ten to nagroda jaką uczniowie zdobyli w ramach ubiegłorocznej akcji Tygodnika Nowodworskiego “Piątka z Tygodnikiem - Warto się uczyć”. Akcja trwała 7 miesięcy - od listopada 2015 r. do maja 2016 r. i polegała na wysyłaniu do redakcji kuponów potwierdzających zdobycie piątek i szóstek przez uczniów. Klasa, która przesłała największa ilość kuponów zdobyła właśnie tę nagrodę. Na jej odbiór cierpliwie czekaliśmy a wyjazd, który miał miejsce we wtorek był niezwykle atrakcyjny. Zwiedzanie wystaw, oglądanie eksponatów, rozmowy z animatorami Centrum oraz bycie razem w miejscu przepełnionym zjawiskami naukowymi to wyjątkowe tego dnia zajęcia dla uczniów klasy 3c i 4b, którzy próbowali, sprawdzali, dotykali, przestawiali i pytali. Dwa interaktywne spektakle w Teatrze Wysokich Napięć o tematyce dotyczącej “Równowagi” oraz “Prądu elektrycznego” w których udało się nam uczestniczyć to nietypowe ale bardzo kreatywne spotkanie z fizyką, które uczestnicy z pewnością na długo zapamiętają. W drodze powrotnej do szkoły uczniowie byli zafascynowani samodzielnym eksperymentowaniem a nauczyciele opiekunowie panie Elżbieta Wróblewska, Beata Białorucka i Małgorzata Sitek bardzo zadowolone z tak spędzonego dnia. Dziękujemy Redakcji Tygodnika Nowodworskiego za ufundowanie tej niezwykłej nagrody. Z pewnością wielu uczestników wycieczki po tej wizycie w CNK chciałoby zostać poszukiwaczami naukowych przygód.

Elżbieta Wróblewska
KLASA 4c i 4d NA SPEKTAKLU “ALICJA W KRAINIE CZARÓW”


1-29 listopada klasy 4c i 4d pod opieka p. Ewy Grenadier, p. Moniki Paluszek i p. Małgorzaty Sitek wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Miała ona nie tylko charakter integracyjny. Jej głównym celem było przede wszystkim rozbudzenie zainteresowania kulturą i sztuką.


W Teatrze Roma,  oglądając spektakl „Alicja w Krainie Czarów”, mogliśmy choć na moment, uciec od otaczającej nas rzeczywistości i przeżyć niezapomniane chwile wspólnej zabawy. Spektakl był przede wszystkim zaproszeniem do odkrywania świata wyobraźni i wspólnego tworzenia niezwykłej krainy niesamowitych przygód. Przedstawienie miało ogromną dynamikę, a widzowie często byli wciągani w wir wydarzeń na scenie. Jak na teatr muzyczny przystało, większą część spektaklu wypełniały piosenki. Szczególne wrażenie zrobił na nas piękny głos młodej aktorki odgrywającej rolę tytułowej Alicji. Gdy doda się do tego klimat tworzony przez grę świateł i fantastyczne, wspaniale wykonane kostiumy, mamy wrażenie, że na dwie godziny przenieśliśmy się w świat tej nieco surrealistycznej, ale jakże intrygującej baśni.

 


Monika Paluszek
WYCIECZKA KLAS SZÓSTYCH DO WARSZAWY

 

20161104_092316W piątek, 4 listopada uczniowie klas: VId, VIe i VIa pod opieką pani Jadwigi Michnowskiej, Justyny Puta, Anny Wróblewskiej i pana Krzysztofa Maciasa wzięli udział w wycieczce do Warszawy. W pierwszej kolejności udaliśmy się na Stare Powązki, gdzie podziwialiśmy piękne nagrobki, wysłuchaliśmy bardzo ciekawych opowieści pani przewodnik i zapaliliśmy znicz na symbolicznym grobie patrona naszej szkoły - Stefana Starzyńskiego. Następnie przejechaliśmy do Wilanowa, tam dzieci uczestniczyły w warsztatach - Wilanowskie Obserwatorium Przyrody i zwiedziły pałac - letnią rezydencję króla Jana III Sobieskiego.


Wycieczka była bardzo udana, w promieniach listopadowego słońca dzieci z uwagą przysłuchiwały się ciekawym opowieściom przewodników.


Justyna Puta

 


„KUCHNIA CHŁOPSKA, KUCHNIA DWORSKA”


GALERIA 1

GALERIA 2

 

p102044630 września 2016 r. dzieci z klas II a, II b i II d pod opieką  p. J. Chmielewskiej, p. B. Janiszek, p. J. Pichalskiej i p. M. Brzezińskiej-Pająk pojechały na wycieczkę do Gąsiorowa.

Uczniowie uczestniczyli w lekcji etykiety przy stole, poznali zwyczaje kulinarne rodziny chłopskiej i szlacheckiej. Podziwiali  zabytkowe urządzenia i narzędzia używane w dawnej kuchni. Wzięli udział w warsztatach kulinarnych – lepienie pierogów.  Zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do domów.

 

 

Opiekunowie wycieczki

W PARYŻU…

 

30 września klasy II e i II f wybrały się na wycieczkę do Paryża… Nie była to wprawdzie podróż do romantycznej stolicy Francji, ale do urokliwej Leśniczówki Paryż, w której można poczuć się równie dobrze, jak w  prawdziwym Paryżu… I nie ma tu czasu na nudę. Warsztaty kulinarne (pieczenie bułeczek i ciasteczek) oraz lekcja przyrody (spacer z leśniczym po lesie) to główne, ale nie jedyne atrakcje. Były również gry i zabawy na świeżym powietrzu, zwierzątka, które kulturalnie nie odmawiały żadnej ilości pożywienia oraz smaczne kiełbaski z ogniska. A na zakończenie kosztowanie własnych wypieków. Pyszności…


Aneta Czyż - Roszak

Małgorzata OlbryśKLASY IVc i Vb NA WYCIECZCE W MIASTECZKU RUCHU DROGOWEGO W MODLINIE

 

galeria

 

28 września klasy IVc i Vb pod opieką p. Moniki Paluszek, p. Anny Koryckiej i p. Małgorzaty Sitek uczestniczyły w wycieczce dydaktycznej do Modlina, która zorganizowana została przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie.

 

Dzieci brały udział w zajęciach praktycznych jazdy na rowerze w Miasteczku Ruchu Drogowego oraz zwiedzając lotnisko poznały tajniki funkcjonowania portu lotniczego i zobaczyły tereny niedostępne na co dzień dla pasażerów.

 

Po lotnisku oprowadzała nas pani Magdalena Bojarska - rzecznik lotniska.

 

14466929_1180153028746608_1841940039_oPo dokonaniu kontroli, rozpoczęliśmy zwiedzanie lotniska.  Najpierw spotkaliśmy się z sokolnikiem, który zapoznał nas ze swoją pracą. Dowiedzieliśmy się, że dzięki wyszkolonym ptakom (sokołom i jastrzębiom) można skutecznie odstraszać inne ptaki, które mogłyby stwarzać zagrożenia dla samolotów.

 

Od sokolnika pojechaliśmy do hangaru lotniskowej służby utrzymania pasów startowych, w którym pokazano nam sprzęt i omówiono jego działanie. Dużą atrakcją dla dzieci była przejażdżka meleksem po placu przy hangarze. Następnie przejechaliśmy do punktu, w którym obejrzeliśmy ćwiczenia straży pożarnej.

 

 

 

dsc_0275Po tych atrakcjach pojechaliśmy do głównego terminalu, skąd przeszliśmy do kolejnej atrakcji wyjazdu - zajęć praktycznych w Miasteczku Ruchu Drogowego, gdzie egzaminatorzy, p. Rafał Grodzicki i p. Robert Zawadka z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie, pomagali w praktycznym poznawaniu zasad poruszania się po drogach oraz udzielania pierwszej pomocy.

 

Miasteczko Ruchu Drogowego to symulacja rzeczywistości drogowej, z jaką każdy uczestnik ruchu drogowego, w tym każdy uczeń, spotyka się codziennie w rzeczywistych warunkach na drodze. Na terenie miasteczka uczniowie korzystali ze skrzyżowania ze znakami ustalającymi pierwszeństwo przejazdu, skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, skrzyżowania o ruchu okrężnym, skrzyżowania równorzędnego, przejścia dla pieszych, przejazdów dla rowerów, przejazdów tramwajowych, śluzy rowerowej oraz innych elementów odzwierciedlających realność naszych dróg.

 

Dla klasy V zajęcia miały na celu utrwalenie prawidłowego poruszania się po drogach, a dla uczniów klas IV przygotowanie do samodzielnego poruszania się po drodze zgodnie z obowiązującymi zasadami ruchu drogowego.

 

Dzieci pod okiem egzaminatorów uczyły się udzielania pierwszej pomocy,  prawidłowej jazdy rowerem, stosując się do zasad i przepisów ruchu drogowego oraz przypomnieli sobie zasady prawidłowego przejścia przez jezdnię.

 

Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez egzaminatorów WORD, żeby poruszać się po drodze w sposób odpowiedzialny, świadomy i nienarażający siebie i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo.

 

W trakcie zajęć uczniowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, a po zajęciach wszyscy otrzymali zestaw elementów odblaskowych.

 

Wyjazd do Miasteczka Ruchu Drogowego był bardzo ciekawą lekcją wychowania komunikacyjnego - za co serdecznie dziękujemy panom prowadzącym zajęcia z naszymi dziećmi oraz p. Mariuszowi Sztal - kierownikowi Wydziału Szkoleń i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

 


Monika Paluszek
UCZNIOWIE KLAS IV NA WYCIECZCE W MUZEUM ZIEMI NASIELSKIEJ


19 września uczniowie klas czwartych brali udział w wycieczce do Muzeum Ziemi Nasielskiej. Dzieci obejrzały wystawę „Nasielsk w średniowieczu” i wysłuchały prelekcji pana Stanisława Tyca na temat dziejów naszego miasta. Zdobyte informacje zostaną poddane matematycznemu opracowaniu. Uczniowie wykonają oś czasu prezentującą chronologię wydarzeń związanych z gminą Nasielsk oraz wykres ukazujący zmiany demograficzne na przestrzeni czasu.

Ewa Grenadier


XXXIV OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA DO PRZASNYSZA -ROSTKOWA


17 września br. uczestniczyliśmy w Pielgrzymce Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa - miejsc związanych ze św. Stanisławem Kostką. Hasłem były słowa: M jak Miłosierdzie”.  Tradycyjnie już pielgrzymowały dwie grupy - dzieci i młodzież. Dzieci spotkały się w Przasnyszu, następnie pieszo przeszły do Rostkowa. Modliliśmy się w kościele, miejscu urodzin św. Stanisława Kostki. Tam przeszliśmy przez Bramę św. Stanisława Kostki i wzięliśmy udział w Eucharystii, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Roman Marcinkowski.

W naszej grupie dzieci z parafii, uczestniczyło 50 osób wraz z katechetami p. Teresą Wrońską oraz rodzicami p. Renatą Pawłowską, p. Zofią Tomczyk, p. Agatą Ignatowską  pod kierunkiem ks. Grzegorza A. Ostrowskiego.


Ks. Grzegorz A. Ostrowski