Dzień w Twierdzy

W roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę udaliśmy się do jednego z najważniejszych miejsc w naszym regionie związanego z długą drogą Polaków do wolności – do Twierdzy Modlin. W wycieczce wzięli udział uczniowie klas IV b i IV c pod opieką wychowawców: p. A. Tomasińskiej i p. K. Pająk oraz nauczyciela historii p. K. Macias.


Program imprezy składał się z dwóch części. Pierwsza z nich miała charakter historyczno – krajoznawczy. Dzięki opowieściom pani przewodnik uczniowie nie tylko zobaczyli najważniejsze obiekty na teranie Twierdzy, ale także poznali ich historię. Były to takie obiekty jak: Kasyno oficerskie, Brama Północna, Działobitnia gen. Dehna, Brama Napoleona, Brama Napoleona, spichlerz. Najwięcej emocji wzbudziło zwiedzanie schronu Płk. Piętki czyli budowli podziemnej - korytarza kontrminowego zamieszkałego przez nietoperze. Mimo wyjątkowo wietrznej i chłodnej jesiennej pogody uczniowie z dużym zaciekawieniem i wytrwałością przemierzali rozległy teren tego wojskowego miasta.


Kolejna część pobytu o charakterze przygodowym pozwoliła odkryć w sobie wrodzoną wolę walki o przetrwanie. Uczniowie podzieleni na małe grupy pod opieką wykwalifikowanych instruktorów wyruszyli w teren wałów ziemnych, podziemi i starych budynków. Zaopatrzeni w mapy oraz latarki mieli za zadanie odnaleźć ukryte wskazówki aby wydostać się z frontu poligonowego. Jednym z zadań do wykonania były zawody strzeleckie (uczniowie strzelali z różnych pozycji do tarcz ustawionych w odpowiedniej odległości). Dzięki wzajemnej współpracy udało się odnaleźć obozowisko, gdzie czekała na wszystkich nagroda- przygotowane ognisko. W radosnych nastrojach uczniowie spędzili czas przy ognisku, dzieląc się wrażeniami z zakończonej gry terenowej.

 

 

Opiekunowie

 


 


Informacje zatwierdzone przez Dyrektora Szkoły

Wpisane przez M. Paluszek