Imprezy i uroczystości

 

Informacje zatwierdzone przez Dyrektora Szkoły

Wpisane  przez M. Paluszek


 

ARCHIWUM

HARMONOGRAM

 

ROK SZKOLNY 2016/2017

 

 


DZIEŃ PATRONA

galeria

 

dsc02797-copy26 kwietnia 2017 roku obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły.

 

Wszyscy uczniowie ubrani w stroje galowe uczestniczyli w apelu poświęconemu Stefanowi  Starzyńskiemu. Program słowno-muzyczny „Chciałem, by Warszawa była wielka” przygotowany przez uczniów klas drugich i chór szkolny był wzruszającą lekcją historii.

 

Krótka inscenizacja, wiersze i piosenki ukazały nam losy mieszkańców stolicy we wrześniu 1939 r. W chwilach grozy warszawiaków wspierał ich prezydent Stefan Starzyński. Za pośrednictwem radia mobilizował i zagrzewał ludność do walki. Kierował cywilną obroną Warszawy i oddał za nią życie.

 


Wychowawcy klas drugich


 


DZIEŃ PRZYRODY W NASZEJ SZKOLE

 

galeria

 

 

 

Dnia 24 marca w naszej szkole odbył się Dzień Przyrody zorganizowany przez nauczycieli tego przedmiotu. Spotkanie to miało na celu popularyzację wiedzy przyrodniczej w trakcie dobrej, wspólnej zabawy, podczas której klasy wykazywały się  umiejętnościami z tej dziedziny. W klimat tego przedsięwzięcia wprowadzały nas piosenki przygotowane przez uczniów.

 

 

 

 

 

Uczniowie klas IV-VI mieli do zrealizowania następujące zadania:


1. Rozwiązywanie zagadek o tematyce przyrodniczej.


2. Konkurs wiedzy przyrodniczej.


3. Recytacja wierszy o przyrodzie.


4. Kalambury - zabawa ruchowa – odgadywanie haseł z prezentacji ruchowej kolegi z drużyny.


5. Techniczny – „coś z niczego” – pomysł na strój z wykorzystaniem surowców wtórnych.


6. Prognoza pogody.


7. Rozpoznawanie drzew na podstawie liści i owoców.


8. Wykonywanie rysunków według instrukcji kierunków geograficznych.


9. Kto pierwszy – rozsypanka wyrazowa.


10. Rozwiązywanie krzyżówki przyrodniczej.


Nad konkurencjami czuwało jury, które przyznawało punkty uczestnikom biorącym udział  poszczególnych konkurencjach. Zwycięzcami  podczas Dnia Przyrody zostały w kategorii klas IV,  klasa IV b, klas V – V b, a klas VI – VI e. Wszystkie klasy otrzymały dyplomy, a zwycięzcy słodki poczęstunek.Nauczyciele przyrody


 


Dzień Irlandzki

galeria

dziea-irlandzki-12W dniu 16 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Irlandzki. Wszystko to po to aby uczcić zbliżające się Święto Świętego Patryka, które obchodzone jest nie tylko w Irlandii ale też w całej Europie a nawet w Stanach Zjednoczonych.

Ten piękny i ciekawy kraj został przedstawiony w krótkiej prezentacji multimedialnej a następnie uczniowie klasy IVb przygotowali krótkie przedstawienie, w którym to przybliżyli nam postać świętego Patryka oraz pierwszego króla Irlandii Cornac McArt, pisarza Jonathana Swifta i lidera zespołu U2 Bono.

Po przedstawieniu, nauczyciel języka angielskiego zaprosiła dzieci z widowni do krótkiego konkursu wiedzy na temat Irlandii, uczniowie dobrze udzielili odpowiedzi na pytania wiec otrzymali nagrody. Tego dnia nasi uczniowie otrzymali trójlistne koniczynki jako symbol Irlandii natomiast były też takie osoby, które tego dnia otrzymały czterolistne koniczynki i jako szczęśliwcy otrzymali słodką niespodziankę.

Karolina Pająk


 


Dobre wychowanie łączy pokolenia - Kawiarnia u Brzechwy

Z ostatniej chwili…


 

Cztery sąsiadki dziś się spotkały,

kosztowały ciasteczka, kawą popijały.

Wspominały czasy swojej młodości,

szkolnych sympatii, wielkiej miłości.

Choć narzekać nie lubią, trochę narzekały.

Na brak wychowania kierunek obrały…


Spotkanie miało miejsce w Kawiarni u Brzechwy, do której uczniowie klasy IIe zaprosili swoje Babcie i Dziadków. Przy niezapomnianych przebojach Grechuty, Niemena, czy „Kawiarenkach” Ireny Jarockiej mogliśmy wysłuchać wierszy Jana Brzechwy i co najważniejsze, wspólnie doszliśmy do wniosku, że nie tak najgorzej jest z dzisiejszą młodzieżą. Nawet nasze sąsiadki przyznały:


Za naszych czasów też tak bywało,

Że dobrych manier się zapominało.


Żeby udowodnić, że na manierach się znamy, chłopcy wręczali wszystkim kobietom kwiaty, a na koniec zatańczyliśmy dworski taniec Menuet.


Ponieważ uroczystość mówiła o dobrym wychowaniu i doskonale wszyscy wiemy, że odmawiać nie należy, nasze Babcie i Dziadkowie też nam nie odmówili i na zakończenie powyginali z nami ciałami przy piosence „Wyginam śmiało ciało…”

 

 


Aneta Czyż - Roszak

 


 

 

 

 

 

 


Dzień Babci i Dziadka w klasie I a

Dzień Babci i Dziadka to jedno z najpiękniejszych świąt w roku.

W tych dniach babcie i dziadkowie obdarzani  są szczególnymi dowodami miłości.


24 stycznia 2017 r. w klasie Ia odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wszystkich  dostojnych gości  serdecznie  przywitała  wychowawczyni  i złożyła im  życzenia.


Uczniowie zaprezentowali program artystyczny, na który składały się wesołe wiersze i  piosenki. Występ bardzo się podobał, o czym świadczyły gromkie brawa. Na koniec  części artystycznej dzieci zaprosiły swoich dziadków do walczyka. Po występie uczniowie wręczyli upominki - samodzielnie wykonane laurki i ramki do zdjęć.  Następnie zaprosili  dziadków do galerii portretów.  Było bardzo wesoło, ponieważ babcie i dziadkowie mieli za zadanie odnaleźć swój własny portret. Największą  niespodzianką był  tort  zrobiony przez jedną mamę. Po wspólnym odśpiewaniu 100 lat, każdy dostał po kawałku  pysznego tortu. Na wszystkich czekał  słodki poczęstunek przygotowany przez wspaniałe mamy.


Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.

Wychowawczyni-  Grażyna  Kopka


„Wnuczęta z klasy II B Babcie i Dziadków miło podejmują, mówią Im wierszyki i ciastem częstują …”

 

W dniu 20 stycznia 2017 r., z okazji szczególnego Święta, jakim jest Dzień Babci i Dzień Dziadka, dzieci z integracyjnej  klasy IIB zaprosiły do szkoły Babcie i Dziadków.

 

Wnuczęta z dużą starannością przygotowywały się do tego święta, a towarzyszyły im ogromne emocje, począwszy od  zredagowania i własnoręcznego wykonania zaproszeń, upominków, po część artystyczną okraszoną słodkim poczęstunkiem.


Uroczystość rozpoczęła się planowo o godz. 9.15.  Licznie przybyłych gości,  w osobach babć,  dziadków oraz rodziców, bardzo gorąco powitała wychowawczyni kl.IIB p. Beata Janiszek. Podkreślając rangę spotkania zaznaczyła, jak ważną rolę w życiu dziecka odgrywają dziadkowie.


Następnie wnuczęta złożyły swoim babciom i dziadkom najserdeczniejsze życzenia i wręczyły upominki w postaci „jabłuszek szczęścia”.


Po złożeniu życzeń, dzieci przedstawiły program artystyczny, na który składały się wiersze z elementami inscenizacji, piosenki z układem taneczno - ruchowym. Wszyscy artyści wykazali się dużymi umiejętnościami recytatorskimi oraz wokalno – tanecznymi. W podziękowaniu otrzymali gromkie brawa.  Dalszą atrakcją były wspólne rozmowy z babciami i dziadkami przy słodkim poczęstunku, który wspaniale zorganizowali rodzice. Myślę, że to wielopokoleniowe spotkanie, wszystkim sprawiło wiele radości, wzruszeń i na długo pozostanie w pamięci.

„…I nie ważne, czy rodzina

Będzie duża, czy też mała.

Ważne, żebyś ty ją kochał!

I by ona cię kochała!

Beata Janiszek

 


 

 


Podsumowanie projektu matematycznego „Nasielsk w liczbach”

 

16 grudnia 2016 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie przedsięwzięcia matematycznego „Nasielsk w liczbach”, w którym wzięli udział uczniowie klas IV, V i VI. Projekt ten został dofinansowany przez Fundację mBanku w ramach Programu mPotęga. Całość uroczystości przebiegało pod hasłem „Matematyka potęgą”.

 

Podczas apelu  przypomniano najważniejsze informacje dotyczące przedsięwzięcia oraz omówiono zrealizowane działania. W międzyczasie każdy mógł wrócić pamięcią do przeszłości, ponieważ w tle wyświetlana była prezentacja multimedialna przedstawiająca fotografie z każdego zadania.

 

Organizatorzy projektu przygotowali krótką, humorystyczną część artystyczną, uatrakcyjnioną znanymi melodiami, do których napisano słowa związane z matematyką.

 

W trakcie uroczystości zorganizowano także konkurs dla publiczności. Przedstawiciele każdej z klas losowali matematyczną zagadkę, którą przygotowali organizatorzy projektu.

 

Na koniec podsumowano konkursy oraz wręczono nagrody i upominki dla wszystkich uczestników projektu.

 

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w realizację projektu „Nasielsk w liczbach”. Szczególne podziękowania kierujemy do Rodziców, którzy pomogli nam w zorganizowaniu gry miejskiej.

 

Izabela Załoga

 SPOTYKAMY SIĘ U JEZUSA! Udostępnij, gotowe!

W mroźny, grudniowy wieczór, mimo tysiąca spraw, które zaprzątają nasze głowy szczególnie w okresie przedświątecznym, spotkaliśmy się na przedstawieniu jasełkowym „Spotykamy się u Jezusa”. Mali artyści z klasy IIe i oddziałów przedszkolnych 0b i 0c, wraz z wychowawcami panią Anetą Czyż – Roszak, panią Justyną Margiel, panią Anną Falkowską i panią Joanną Czyż zabrali nas w magiczną podroż na spotkanie z MALEŃKĄ DZIECINĄ.

Niezwykła atmosfera i odrobina współczesności w tej prastarej opowieści sprawiła, że na chwilę zatrzymaliśmy się i zastanowiliśmy nad swoim życiem, a przede wszystkimi nad znaczeniem nadchodzących świąt. Mamy nadzieję, że te refleksje pozostaną z nami przez cały świąteczny czas, a nawet znacznie dłużej…

 

To właśnie tego wieczoru

głosić trzeba nowinę.

Niech spieszy każdy, kto może,

by świętą powitać Dziecinę.

To właśnie tego wieczoru,

gdy wiatr zimny śniegiem dmucha,

w serca złamane i smutne,

po cichu wstępuje otucha.

 

  

 

 

 

 

 

 

 

Joanna Czyż

Aneta Czyż – Roszak

Anna Falkowska

Justyna Margiel


 


„Betlejem … tam narodziła się Miłość”


21 rudnia 2016 roku w naszej szkole odbył się występ klasy V b przygotowany pod kierunkiem pani Justyny Kołakowskiej. Wprowadził on całą społeczność szkolną w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Przedstawienie zostało ubogacone anielskim śpiewem chóru szkolnego, którego opiekunem jest pani Kinga Żabik.


Młodzi aktorzy swoim przedstawieniem pokazali nam, że dobro i miłość zawsze wygrywają, choć zło rodzi się, ale nie ma możliwości opanowania ludzkich serc. Sprawia to Jezus, który dwa tysiące lat temu narodził się w Betlejem w małym żłobku na sianie, a dziś rodzi się w ludzkich sercach, sercach pełnych wzajemnej dobroci i miłości.


Przedstawienie zostało nagrodzone wielkimi brawami. Mamy nadzieję, że dobroć i miłość na długo pozostaną w naszych sercach, a na pewno nie zabraknie ich w czasie Świąt Bożego Narodzenia.

 Justyna Kołakowska


 


MIĘZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

galeria

 

dscn111923 listopada w Szkole Podstawowej im. St. Starzyńskiego w Nasielsku odbył się apel podsumowujący Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Uczniowie klasy Va przedstawili kilka humorystycznych scenek z życia biblioteki.  Po występach uczniowie klas 0 – III obejrzeli opowiadanie „O żarłaczach i połykaczach”, które zachęcało do czytania i uczyło, że książeczki należy zwracać do biblioteki zaraz po ich przeczytaniu, ponieważ inne dzieci bardzo na nie czekają.

 

Święto to było wspaniałą okazją do promocji czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły. Nie ma lepszego sposobu na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych jak właśnie głośne czytanie. Jest to najprostsza i najbardziej skuteczna metoda na to, aby dzieci chętnie sięgały po książki, zarówno teraz, jak i w przyszłości. Dlatego też przez 2 tygodnie października aktyw biblioteczny gościł we wszystkich klasach 0 – III i zapraszał dzieci na czarodziejskie chwile z bajką. Dodatkowo odbyło się kilka konkursów zarówno plastycznych,  jak i literackich, które zostały rozstrzygnięte i nagrodzone.


Joanna Czyż


 


KAMPANIA SPOŁECZNA „JESTEŚ WIDOCZNY, JESTEŚ BEZPIECZNY”

 

galeria

 

dsc_006822 listopada 2016 r. w naszej szkole odbyła się impreza w ramach kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny!”, w której udział wzięło 340 uczniów z klas IV-VI. Kampania zorganizowana była przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego wspólnie z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Warszawie. Do kampanii włączyła się również Komenda Powiatowa Policji w Nowym Dworze Mazowieckim i Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej.


Po serdecznym powitaniu p. dyrektor  Agnieszki  Mackiewicz oraz przemówieniach zaproszonych gości początek imprezy stanowiła krótka część artystyczna w wykonaniu uczniów klasy IIe i IIIg oraz wokalistów z kl. IV i VI pod kierunkiem p. Anety Czyż – Roszak, p. Ewy Lipowskiej, p. Kingi Żabik.


Po części artystycznej wszyscy uczniowie otrzymali drobne upominki. Co najważniejsze, były to upominki odblaskowe, dzięki  czemu każdy może stać się o wiele bardziej widoczny, a tym samym bezpieczny.


W dalszej części imprezy wszyscy uczniowie, podzieleni na grupy wzięli udział w trzech równolegle odbywających się panelach promujących bezpieczeństwo.


W sali gimnastycznej czekał specjalny rowerowy tor przeszkód przygotowany przez pracowników  WORD w Warszawie, gdzie każdy z uczestników mógł spróbować swoich sił, pokonując ułożony tor przeszkód. Podczas zajęć p. Rafał Grodzicki, p. Robert Zawadka oraz p. Mariusz Sztal – egzaminatorzy WORD, przypomnieli wszystkim uczestnikom zasady ruchu drogowego, obowiązkowe wyposażeniu roweru i zwrócili uwagę na konieczność noszenia kasku podczas jazdy rowerem. Ponadto każdy z uczestników mógł skorzystać z symulatora jazdy motorowerem.

 

Strażacy KP PSP w Nowym Dworze Mazowieckim omawiali z uczniami zasady udzielania pierwszej pomocy, wykorzystując do tego fantomy do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

 

Ostatnim z paneli pogłębiających wiedzę uczniów z zakresu bezpieczeństwa była  prezentacja  filmu profilaktycznego „…tak chcę być bezpieczny” i omówienie zawartych w nim bloków tematycznych (droga, obcy, pies, fajerwerki, narkotyki) przez Policjantów z Komisariatu Policji w Nasielsku. Uczestnicy byli bardzo zainteresowani prezentowanymi treściami, nie obyło się również bez żywej dyskusji wśród uczniów, opartej na ich doświadczeniach i przeżyciach.

 

Uroczystość zaszczycili goście:


Pan Mateusz RokickiPan Jarosław Kłosiński reprezentanci Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Pan  Waldemar Przeździęk Zastępca Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie,  Pan Mariusz Sztal Kierownik Wydziału Szkoleń i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego WORD w Warszawie, Pan  Rafał Grodzickizastępca Kierownika Wydziału Szkoleń i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego WORD w Warszawie, Pan Robert Zawadkaekspert do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego WORD w Warszawie, Pani Magdalena Biernacka Starosta Nowodworski, Pan  starszy kapitan Mariusz Wyszyński Zastępca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Mazowieckim, Pan  Michał KlimczewskiPan  Robert Jędras ratownicy medyczni z Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Mazowieckim, Pani sierżant Sylwia Ochmańska koordynator do spraw profilaktyki Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim, Pan Bogdan Ruszkowski Burmistrz Nasielska, Pani Katarzyna Świderska Zastępca Burmistrza Nasielska, Pani Hanna Pietrzak dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Nasielsku, Pan komisarzRadosław Miłoszewski Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Nasielsku, Pan sierżant sztabowego Radosław Wasilewski asystent zespołu patrolowo – interwencyjnego Komisariatu Policji w Nasielsku, Pan młodszy aspirant Michał Glinka z Komisariatu Policji w Nasielsku, Pani Izabela Mazińska przewodnicząca Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku.


Takie akcje są bardzo dzieciom potrzebne. Nauka przez zabawę to doskonały pomysł na wpojenie najmłodszym podstawowych zasad bezpiecznego zachowania się na drodze.


 

Żywimy wielką nadzieję, że nasi uczniowie dzięki takim spotkaniom, będą świadomi jak ważne jest ich zaangażowanie w dbałość o własne bezpieczeństwo oraz zrobią właściwy użytek z otrzymanych podarunków.

Monika Paluszek


 


AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

 

galeria

dscn1075Dnia 10 listopada b.r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego odbyła się uroczysta akademia z okazji 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie naszej szkoły mogli wyruszyć w tym dniu w patriotyczną podróż „Pociągiem do wolności”. W czasie tej wyprawy zaprezentowano w sposób bardzo atrakcyjny i ciekawy wydarzenia z historii Polski, począwszy od rozbiorów naszego kraju poprzez powstania niepodległościowe, I wojnę światową i walki Legionów Józefa Piłsudskiego aż do odzyskania niepodległości. W programie uroczystości obok wierszy i pieśni o charakterze patriotycznym odśpiewanych przez szkolny chór, znalazła się także prezentacja multimedialna, dzięki której uczniowie mogli zobaczyć, jak na przestrzeni wieków zmieniały się granice naszego kraju oraz poznać historię symboli narodowych. Połączenie słowno - muzycznych występów naszych uczniów z prezentacją multimedialną pozwoliło całej społeczności uczniowskiej głębiej przeżyć to ważne dla wszystkich Polaków święto, które przyniosło naszym przodkom wielką radość z odzyskanej wolności, a nam, współczesnym, przypomina o najważniejszych wartościach - Bóg, Honor, Ojczyzna - jakimi powinniśmy się kierować na co dzień, ucząc się i pracując dla dobra naszej wspólnej ojczyzny.


Uroczysty apel przygotowały następujące panie: Beata Korytkowska, Anna Korycka, Kinga Żabik i Monika Paluszek.

 

Krzysztof MaciasZ PIEŚNIĄ DO NIEPODLEGŁEJ


1Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku wraz z nauczycielami co roku upamiętniają wzniosłe i  bohaterskie wydarzenia naszej Ojczyzny, czasy zwycięskiej chwały, ale i wielkie, ciężko raniące Ją cierpienia.

 

W roku szkolnym 2016/2017, oprócz tradycyjnej akademii, 8 listopada  odbyła się w naszej szkole uroczysta  wieczornica, poświęcona zbliżającej się kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Myślą przewodnią tego spotkania była hasło Z pieśnią do Niepodległej,dlatego też chór szkolny pod kierunkiem p. K. Żabik zaprezentował  wiele pięknych pieśni patriotycznych. Śpiewano o tych, którzy wielokrotnie zdawali egzamin z człowieczeństwa, przelewając krew za Ojczyznę i z Jej imieniem na ustach ginęli na polach bitew, walcząc o wolność.

 

W blasku świec, przy nastrojowej muzyce wysłuchaliśmy recytacji  pięknych wierszy patriotycznych m.in.: W. Broniewskiego, K. K. Baczyńskiego, W. Bełzy i Z. Herberta w wykonaniu nauczycielek: p. A. Czyż, B. Korytkowskiej, B. Kownackiej, B. Kozłowskiej, B. Białoruckiej i A. Koryckiej. Tradycyjnie, nasze ważne i uroczyste spotkania, dopełnia niezwykle wymowna i poruszająca serca prezentacja multimedialna autorstwa p. M. Paluszek.

 

Mamy nadzieję, że to niecodzienne spotkanie dostarczyło wszystkim wielu wzruszeń i przeżyć, a jego atmosfera  na długo pozostanie  w naszej pamięci. Cieszymy się, gdyż usłyszeliśmy wiele  ciepłych słów z  ust zaproszonych gości. Szczególnie podobała się wszystkim konwencja tego spotkania, czyli wspólny występ uczniów i nauczycieli. To zamierzone przez nas działanie, gdyż uważamy, że nie słowa, ale czyny, własny przykład i dawanie świadectwa mają olbrzymi wpływ na wychowanie młodego pokolenia Polaków.

 

Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i sumienne wypełnienie swojej roli, a przybyłym gościom za obecność i życzliwość.

 


Anna Korycka


 


ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS I

galeria

 

,,Chodźcie śmiało do szkoły, pierwszacy,

Do  zabawy  wspólnej, do pracy.

Szkoła drzwi  swe  otwiera  gościnnie.

Szkoła  dzisiaj serdecznie  was  przyjmie.”


dscn06517 października 2016 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość Ślubowania Uczniów Klas Pierwszych. Po serdecznym powitaniu p. dyrektor  Agnieszki  Mackiewicz  w obecności rodziców, Dyrekcji  Szkoły oraz wychowawców, pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie na sztandar szkoły. Zostali również pasowani na uczniów. Po  części oficjalnej dzieci zaprezentowały wiersze i piosenki, których nauczyły się  w czasie trzydziestu dni nauki. Otrzymały  również swój pierwszy dokument – legitymację szkolną. Życzymy wszystkim pierwszakom – naszym wychowankom sukcesów w nauce, szkolnych przyjaźni i radości płynących ze zdobywania wiedzy.


Wychowawcy klas pierwszych