Archiwum

ROK SZKOLNY 2012/2013


.

GALA PIOSENKI ŻOŁNIERSKIEJ 2013r..

„Gdy piosenka szła do wojska…”


galeria

.

dsc_02876 czerwca 2013r. w naszej szkole odbył się Konkurs Piosenki Żołnierskiej (II edycja) pod patronatem Burmistrza Nasielska.

Koordynatorkami tego przedsięwzięcia były panie: Elżbieta Hyży, Anna Tomasińska, Justyna Duczman i Monika Paluszek.

Piękną dekorację sali przygotowały panie: Jolanta Sobiecka i Anna Modzelewska.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie, rodzice, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście:

- Burmistrz Nasielska p. Mirosław Łukowski

- Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego p. Maria Kowalska

- Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli  p. Hanna Pietrzak

- delegacja żołnierzy 10. Warszawskiego Pułku Samochodowego w Warszawie: pani porucznik Małgorzata Dziuba i pan sierżant Piotr Kęcki

- przedstawiciele Fundacji Bankowej im. L. Kronenberga w Warszawie: p. Ewa Topczewska, p. Anna Olszewska, p. Beata Czajkowska, p. Michał Wadyński, p. Paweł Konarzewski

- dyrektor Nasielskiego Ośrodka Kultury - p. Marek Tyc

- przedstawiciele Rady Rodziców szkoły: p. Izabela Mazińska, p. Joanna Ostaszewska

- absolwentka szkoły p. Katarzyna Tomasińska

- uczniowie i opiekunowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dębinkach, Szkoły Podstawowej im. Pierre’a de Coubertin’a  w Budach Siennickich, Szkoły Podstawowej w Popowie Borowym, Zespołu Szkół Nr 2 w Starych  Pieścirogach, Zespołu Szkół Nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Cieksynie oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nasielsku.

Uroczystego otwarcia Gali dokonała pani dyr. Agnieszka Mackiewicz.

Piosenka żołnierska spotkała się z wielkim zainteresowaniem i uznaniem wszystkich obecnych na sali z uwagi na bogaty i atrakcyjny repertuar.

Oto laureaci:

Kategoria kl. I - III

- I miejsce - Weronika Wapniewska uczennica Szkoły Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku - „Rozkwitały pąki białych róż”

- II miejsce - Kinga Kolasa i Natalia Polańska uczennice Szkoły Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku - „Sanitariuszka Małgorzatka”

- III miejsce - Marta Rutkowska uczennica Szkoły Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku - „I Brygada”.

Kategoria kl. IV - VI

- I miejsce - Julia Bielecka, Weronika Mostowska i Jakub Będowski z 424 Drużyny Harcerskiej „Pogodna Ferajna” ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku - „Major Ponury”

- II miejsce - Natalia Komendarska uczennica Szkoły Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku - „Rozkwitały pąki białych róż”

- III miejsce - Dominika Domała uczennica Szkoły Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku - „Rozszumiały się wierzby płaczące”

- wyróżnienie - Weronika Czop, Martyna Giszczak uczennice Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dębinkach - „Najpiękniejsza jest moja Ojczyzna”

- wyróżnienie - Natalia Jaskulska, Patrycja Jaskulska i Daniel Romanowicz uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Pierre’a de Coubertin’a - „Serce w plecaku”.

Kategoria Szkół Gimnazjalnych

- I miejsce - Magdalena Podgrudna, Magdalena Sawicka i Natalia Łyczkowska uczennice z Zespołu Szkół Nr 2 w Starych Pieścirogach - „Ojczyzna”

- II miejsce - Krystian Kopański, Cezary Ruciński i Cezary Ujazda uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nasielsku - „Nie żałujcie serca dziewczyny”

- III miejsce - Natalia Hegemajer i Aleksandra Sawicka uczennice z Zespołu Szkół Nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Cieksynie - „Wolność”

- wyróżnienie - Krzysztof Żmijewski uczeń z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nasielsku - „Gdy piosenka szła do wojska”.

Ciekawym elementem programu były występy grup tanecznych uczniów Szkoły Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku pod kierunkiem pań: Grażyny Kopki, Moniki Kozarzewskiej, Anety Czyż-Roszak, Joanny Pichalskiej, Kingi Żabik.

Wiele emocji i wzruszeń dostarczył podczas koncertu gry na skrzypcach uczeń kl. II b - Sebastian Gogolewski.

Wspaniałe pieśni o tematyce patriotycznej przedstawił chór szkolny pod kierunkiem p. Lucyny Pawlak. Oprócz konkursu piosenki, uczniowie zaprezentowali swoje zdolności i talenty także w konkursie plastycznym „Wojsko widziane oczami dziecka”.

Oto laureaci:

Kategoria kl. I - III

- I miejsce - Jakub Ignatowski kl. II c, Szkoła Podstawowa im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku

- II miejsce - Joanna Otoska kl. I, Szkoła Podstawowa w Popowie Borowym

- III miejsce - Weronika Sternik kl. II c, Szkoła Podstawowa im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku

- wyróżnienie - Maciej Namielski kl. III c, Szkoła Podstawowa im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku

Kategoria  kl. IV - VI

- I miejsce - Aleksandra Dąbrowska kl. IV c, Szkoła Podstawowa im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku

- II miejsce - Alicja Malinowska kl. VI a, Szkoła Podstawowa im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku

- III miejsce - Julia Janecka kl. V, Szkoła Podstawowa w Popowie Borowym

- wyróżnienie - Martyna Królak kl. VI c, Szkoła Podstawowa im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku

Atmosfera spotkania sprzyjała podtrzymywaniu i rozbudzaniu kontaktu z tańcem   i piosenką. Uczyła świadomego i aktywnego jej odbioru. Taniec „Polonez” w wykonaniu uczniów kl. III a, przygotowany przez p. Grażynę Kopkę dostarczył wielu przeżyć emocjonalnych.

Uczestnictwo w spotkaniu było wspaniałą lekcją patriotyzmu, integrowało ze środowiskiem wojskowym. Piosenka finałowa „Powołanie”, którą wykonali wszyscy uczestnicy konkursu, zakończyła Galę Piosenki Żołnierskiej 2013.

Elzbieta Hyży

.


.

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

.

galeria

dscf0627

21 maja 2013 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej.

Uroczystość  rozpoczęto przedstawieniem pt.,, Czerwony Kapturek ”w wykonaniu aktywu bibliotecznego w składzie: Natalia Karolak, Alicja Malinowska, Klaudia Wietecka, Weronika Osińska z klasy 6 A. Dodatkową atrakcją były zagadki dotyczące ulubionych bohaterów literatury dziecięcej.

Następnie pierwszoklasiści zostali zapoznani z regulaminem korzystania z  zasobów biblioteki szkolnej. Dowiedzieli się również jak należy dbać o książki  aby mogły służyć nam przez długie lata.

Nowi czytelnicy otrzymali w prezencie cukierki oraz zakładki do książek wykonane przez uczniów ze starszych klas.

Życzymy naszym czytelnikom fascynujących spotkań z książką.

.

Bibliotekarze

Grażyna Kopka

Marta Brzeska


DZIEŃ ZIEMI

galeria

dsc03248W dniu 23 kwietnia uczniowie klasy 6d i 5d przedstawili  apel szkolny przekonywujący, do tego aby dbać o środowisko i w przemyślany sposób walczyć z wszechobecnym „Królem śmieciem”. Organizatorami uroczystości szkolnej były panie Joanna Wiśniewska, Kinga Żabik i Jadwiga Michnowską a odbiorcami byli uczniowie klas: 5d, 5e,  6d,  4c,  5a,  5b,  3d,  3b, 3c i 4b.

W inscenizacji, której mottem było hasło „Bliżej natury, bliżej siebie”, nawiązywano do konkretnych sytuacji pokazujących, jak łatwo zanieczyszczamy środowisko, wskazując jednocześnie jak je chronić. Zwrócono zwłaszcza uwagę na to, co robić z określonymi odpadami, zachęcano do ich segregacji. Bohaterami przedstawienia byli: dziennikarz, narrator, Aśka, Baśka, Jarek, Marek, Darek, Jola, Ola, Łukasz, Agnieszka Makulatura, Konrad Szkiełko, Remigiusz metalik, Roksana bateria i Andrzej Plastik.

Po spektaklu organizatorzy wręczyli nagrody główne przyznane w konkursie przyrodniczym, które zdobyli: Przemysław Chmielewski  (kl.6a), Paulina Pawłowska (kl. 6b), Mateusz Wiciński (kl. 6a.

Na zakończenie apelu pan dyrektor Mariusz Kraszewski nawiązał do trwającej akcji „Nasz Czysty Nasielsk” a koordynująca Lokalnym Centrum Aktywności Ekologicznej działającym przy nasze szkole pani Elżbieta Wróblewska poinformowała, że  w szkole został ogłoszony plastyczny konkurs ekologiczny „ELEKTROŚMIEĆ (i) MY”

Na ten okazjonalny  z racji Dnia Ziemi apel zaproszony został pan Andrzej Zawadzki, który po uroczystości szkolnej zredagował artykuł do miejscowej gazety Zycie Nasielska” Nr 9 pod tytułem  „Śmieci to nie zabawa, ale poważna sprawa”.

Koordynator  LCAE

Elżbieta Wróblewska


.

„Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał…”

.

galeria

    p3271020

W dniu 27 marca 2013 roku w Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego obył się uroczysty apel z okazji Świąt Wielkanocnych. Uczniowie klasy Vb pod kierunkiem Justyny Duczman i Anny Tomasińskiej przedstawili ciekawy program słowno-muzyczny, w którym wyjaśnili jaki jest sens Zmartwychwstania Pana Jezusa.
W kilku scenach uczniowie przedstawili reakcje ludzi na informację o tym, że zmartwychwstania nie było - że było to fałszerstwo. W obliczu takiej wiadomości życie ludzi straciło głębszy sens. Czynienie dobra, niesienie pomocy innym ludziom, wiara w życie wieczne, miłosierdzie i przebaczenie - stały się nic nie znaczące w życiu.
Na szczęście na koniec programu ujawniono, że Chrystus prawdziwie Zmartwychwstał, przyniósł radość życia, wlał sens i nadzieję w nasze życie. „Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, trudna by była nasza wiara” - brzmią słowa św. Pawła. Ten prawdę potwierdził program , który wprowadził nas w atmosferę przeżywania Świąt Wielkanocnych.

A. Tomasińska

.


.

ANDRZEJKI W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

.

galeria

.

p8290124W piątek 30 listopada w naszej szkole odbył się Bal Andrzejkowych Wróżb. Podczas którego dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a, 0c i 0f  wróżąc, sprawdzały co je czeka w przyszłości, kim zostaną, gdzie pojadą, jaki prezent lub zwierzątko otrzymają. Z pomocą przybyły do nas cztery wróżki z klasy 6b: Oliwka, Ola, Natalka i Weronika. Jak na każdym prawdziwym balu dzieci tańczyły, śpiewały oraz brały udział w ciekawych zabawach. Niestety wszystko, co dobre szybko się kończy, wiec nie pozostaje nam nic innego jak czekać na kolejny wspaniały bal w naszej szkole.

M. Wrońska

.


.

BAJKOWE ANDRZEJKI W IIB

galeria

.

2012-11-29-134Koniec listopada to czas zabaw i wróżb andrzejkowych. W ubiegłym roku w naszej klasie było tradycyjnie: lanie wosku, ustawianie butów, pierniki. Spotkanie andrzejkowe przygotowali rodzice. W tym roku było całkiem inaczej. Drugoklasiści urządzili BAJKOWE ANDRZEJKI samodzielnie. 29 listopada do klasy przybyli więc rycerze i wróżki. Przebrania były inspirowane legendami, które omawialiśmy w listopadzie. Dzieci przygotowały też wróżby. Była jeszcze inna różnica, zamiast pierników - pizza.  To były niezwykłe andrzejki. Ciekawe, jaki pomysł będą mieli uczniowie za rok.

.


.

AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

galeria

.

p1010540Dnia 14 listopada b.r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego odbyła się uroczysta akademia z okazji 94 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Myślą przewodnią tegorocznej uroczystości był słynny cytat: „A to Polska właśnie”. W programie uroczystości obok wierszy i pieśni o charakterze patriotycznym odśpiewanych przez szkolny chór, znalazła się także prezentacja multimedialna. Zaprezentowano w niej w sposób bardzo atrakcyjny i ciekawy dla uczniów wydarzenia z historii Polski, począwszy od rozbiorów naszego kraju poprzez powstania narodowowyzwoleńcze, I wojnę światową i walki Legionów Józefa Piłsudskiego aż do odzyskania niepodległości. W prezentacji uczniowie mogli zobaczyć jak na przestrzeni wieków zmieniały się granice naszego kraju oraz poznać historię symboli narodowych. Na zakończenie akademii w krótkim występie tanecznym zaprezentowali się uczniowie klasy III c, którzy zatańczyli poloneza. Połączenie słowno - muzycznych występów naszych uczniów z prezentacją multimedialną pozwoliło całej społeczności uczniowskiej na głębsze przeżywanie tego ważnego dla wszystkich Polaków święta, które przyniosło naszym przodkom wielką radość z odzyskanej wolności, a nam współczesnym przypomina o najważniejszych wartościach - Bóg, Honor, Ojczyzna - jakimi powinniśmy się kierować na co dzień, ucząc się i pracując dla dobra naszej wspólnej ojczyzny.

Krzysztof Macias

.


.

DZIEŃ  EDUKACJI  NARODOWEJ

galeria

.

p101045711 października  2012 r. odbyła  się uroczystość z okazji Dnia Edukacji  Narodowej. Udział  w niej wzięli nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz  pracownicy szkoły. Podniosły charakter  akademii  podkreślała dekoracja  jak  również   galowe stroje uczniów i kwiaty.

Pani dyrektor Agnieszka Mackiewicz  życzyła wszystkim nauczycielom wytrwałości oraz  satysfakcji  z wykonywania pięknego , ale trudnego zawodu.

Dzieci z  klasy III a z wielkim zaangażowaniem przedstawiły program artystyczny, w którym słowami poetów wyraziły wdzięczność nauczycielom za ich  pracę i poświęcenie. Piosenki chóru szkolnego uatrakcyjniły to święto.

Życzenia oraz kwiaty dla nauczycieli i pracowników szkoły od  Samorządu Uczniowskiego złożone zostały na ręce pani dyrektor.

Program przygotowała p. Grażyna Kopka  i p. Lucyna Pawlak

Grażyna Kopka

.


.

ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

galeria

.

Dnia 5 października 2012 r. o godz. 800 w Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Wszyscy uczniowie ubrani w stroje galowe i kolorowe chusty zebrali się na sali gimnastycznej.

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru, odśpiewaniem hymnu państwowego i szkoły. Pani dyrektor przywitała dzieci, wychowawców i rodziców. Następnie pierwszaki ślubowały być wzorowym uczniem, dbać o dobre imię szkoły, szanować nauczycieli, pracowników szkoły i rówieśników. Po ślubowaniu odbyło się pasowanie na ucznia. Dyrekcja dotykając ołówkiem każdego pierwszoklasistę wypowiadała słowa „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego”

Dumni uczniowie zaprezentowali krótką część artystyczną. Uroczystość zakończyła się wręczeniem legitymacji szkolnych i pamiątkowych dyplomów.

Wychowawcy klas pierwszych
ROK SZKOLNY 2011/2012

.

ŚPIĄCA KRÓLEWNA

W ostatni wtorek roku szkolnego klasa III d wystawiła dla swoich młodszych kolegów i koleżanek  z „zerówek” baśń „Śpiąca Królewna”. Uczniowie razem  z rodzicami i wychowawcą przygotowali kostiumy i scenografię. W przedstawieniu nie zabrakło pięknie zaśpiewanych piosenek i słodkiego poczęstunku.

Mali widzowie nagrodzili występy swoich starszych kolegów gromkimi brawami.

Beata Górecka

obraz9obraz8obraz7

obraz6obraz4obraz91

.

.

.

.

PAPIEROS TO TWÓJ WRÓG

.

W dniu 06. 06. 2012 roku w Szkole Podstawowej      w Nasielsku  odbył się apel profilaktyki antynikotynowe ,, Papieros twój wróg”.  Spotkanie rozpoczęto obejrzeniem filmu pt. „ Nikotyna” - legalny narkotyk, który wzbudził wiele entuzjazmu i poruszył widzów. Uczniowie klasy IVd  przygotowali ciekawe scenki na temat szkodliwości palenia dla zdrowia oraz korzyści płynących z niepalenia.

Apel został podsumowany konkursami dla uczniów, którzy mogli wykazać się wiedzą zdobytą na apelu. Konkurs rozstrzygnięto nagrodami.

Osoby odpowiedzialne za przygotowanie apelu: Jadwiga Michnowska, Beata Kownacka, Ilona Dygus, pielęgniarka szkolna- Ewa Bębenek.

.

GDY PIOSENKA SZŁA DO WOJSKA

.

galeria zdjęć

.

.

Ważnym wydarzeniem w życiu naszej szkoły była GALA PIOSENKI ŻOŁNIERSKIEJ, która odbyła się 29.05.2012 r.p1011982

Uczestnicy spotkania: uczniowie, rodzice, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście:  burmistrz  Nasielska - p. Grzegorz Arciszewski, dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli p. Jarosław Chyliński, delegacja żołnierzy X Warszawskiego Pułku Samochodowego: porucznik Rafał Łyżwa i kapral Radosław Wilamowski, przedstawiciele Koła Kombatantów, p. Joanna Ostaszewska mogli podziwiać umiejętności „młodych artystów”, którzy zaprezentowali utwory związane z tematem dotyczącym wojska i ojczyzny.

Przedsięwzięcie było ogromnym wyzwaniem dla uczniów i nauczycieli, którzy podjęli się przygotowania tak ważnej imprezy szkolnej.

Uczniowie z wielkim zaangażowaniem odnajdowali się w programie, który przygotowały panie: Elżbieta Hyży, Anna Tomasińska, Monika Paluszek, Kinga Żabik i Lucyna Pawlak. Do współpracy włączyły się też panie: Jolanta Sobiecka, Iwona Podgrudna, Anna  Maliszewska oraz pan Krzysztof  Macias.

Piosenka żołnierska spotkała się z wielkim uznaniem wszystkich obecnych na sali z uwagi na bogaty i atrakcyjny repertuar. Wniosła element odmiany życia codziennego, przeżycia czegoś wyjątkowego, dostarczyła wielu emocji, radości i wzruszeń.

Uczniowie eksponowali swoje zdolności i talenty nie tylko w Konkursie Piosenki, ale także w Konkursie Plastycznym „Wojsko widziane oczami dziecka”.

Jury wyłoniło zwycięzców, którzy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez  Radę Rodziców.

Oto laureaci:

Konkurs Piosenki Żołnierskiej

Kategoria kl.0
0b ,,Przybyli ułani” - Olga Górecka - I miejsce
0c ,,Serce w plecaku” - tercet: Jan Biernacki, Dominika Karaśkiewicz, Maria Szych - wyróżnienie
Kategoria kl. I-III
III d ,,Warszawa ma” - Jakub Namielski - I miejsce
III a ,,Rozkwitały pąki…” - Dominika Domała - wyróżnienie
Kategoria kl. IV-VI
IV d i IV e - ,,Rozszumiały się …” - 424 Drużyna Harcerska ,,Pogodna Ferajna” - I miejsce

VI b ,, Wojsko” - kwartet : Alicja  Arciszewska, Julia Górska, Olga Jaszczak, Dominika Żbikowska - wyróżnienie

Konkurs Plastyczny


kategoria kl. I-III
I miejsce - Aleksandra Dąbrowska kl. III c
II miejsce - Laura Skoczylas kl. II b
III miejsce - Małgorzata Sienkiewicz kl. II b
wyróżnienie: Klaudia Tomczyk kl. III a
Szymon Wilczyński kl. III b
kategoria kl. IV-VI
I miejsce - Weronika Tomaszewska kl. IV b

wyróżnienie: Łukasz Stoma kl. VI b
Joanna Osiecka kl. IV b

.

.

.


p1012023Ciekawym elementem programu był film nawiązujący do wspomnień o Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu oraz układy taneczne w wykonaniu uczennic kl. IV i V.

Atmosfera spotkania sprzyjała podtrzymywaniu i rozbudzaniu kontaktu z tańcem, piosenką, uczyła świadomego i aktywnego jej odbioru poprzez włączanie się do śpiewu wszystkich uczestników spotkania. Była też wspaniała lekcją patriotyzmu, uczyła odpowiedzialności za ojczyznę, integrowała młodzież i nauczycieli ze środowiskiem wojskowym.

Piosenka finałowa „Powołanie” w wykonaniu uczestników zakończyła Szkolny Konkurs Piosenki Żołnierskiej.

Wszyscy z niecierpliwością czekają na kolejny Festiwal w przyszłym roku.

E. Hyży

.

.

DZIEŃ EUROPY I JĘZYKÓW OBCYCH

.

galeria zdjęć

.

dscf3991W naszej szkole pamiętając o obchodzonym w krajach Unii Europejskiej Dniu Europy zorganizowano 10 maja 2012r. apel szkolny poświęcony tematyce europejskiej.

Na spotkanie z uczniami klas szóstych zaproszono konsultanta Europe Direct z Ostrołęki panią Aleksandrę Nowak. Impreza odbyła się na sali gimnastycznej, która w tym celu została specjalnie udekorowana - były flagi państw członkowskich UE, mnóstwo kolorowych plakatów, broszur i gadżetów oraz nawiązujące do tegorocznej Parady Schumana organizowanej w ramach XIX Polskich Spotkań Europejskich hasło „HALO, TU EUROPA”.

Rozmowy związane z Unią Europejską prowadzono głównie w formie konkursów. Nagrodami były wartościowe upominki związane z tematyką spotkania. Taka forma apelu sprawiła, ze uczniowie popisywali się swoja wiedzą a jednocześnie tę wiedzę wzbogacali. Przez cały czas spotkania szóstka uczniów mozoliła się nad układaniem puzzli. A nie było to łatwe, ponieważ do uzyskania całości „europejskiego obrazu” każda osoba miała do ułożenia 2500 cząstek.

Konkursy cieszyły się dużym powodzeniem. Uczniowie biorący w nich udział wykazali się znaczną wiedzą na temat Unii Europejskiej.

Grupa uczniów z nauczycielką języka angielskiego panią Ewą Korycką przygotowała scenkę zachęcającą do nauki języków obcych, i to nie tylko angielskiego. Scenka ta bardzo podobała się pani konsultant.

Doceniając wkład pracy nauczycieli i uczniów w poznawanie problemów europejskich, gość Dnia Europejskiego Aleksandra Nowak przekazała do szkolnej biblioteki wiele materiałów dotyczących Unii Europejskiej.

Opiekun szkolnego kółka europejskiego

Elżbieta Wróblewska

.

.

DZIEŃ ZIEMI

galeria zdjęć

.

.

DZIEŃ KOMBATANTA

galeria zdjęć.

PASOWANIE KLAS PIERWSZYCH NA CZYTELNIKA

galeria zdjęć

.

.

WIELKANOCNE SPOTKANIE

galeria zdjęć

.

dscf3763W nastrój radosnego przeżywania Świąt Wielkanocnych wprowadziła uczniów, nauczycieli i pozostałych pracowników naszej szkoły  grupa misyjna pod opieką p. Małgorzaty Komorowskiej i Teresy Wrońskiej przedstawieniem pt. „ Oto ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”.

W Środę 4 marca na sali  gimnastycznej w pięknej scenerii (dekoracje wykonali uczniowie z animatorkami) można był zobaczyć niemal aktorski występ. Uczniowie z klas szóstych, czwartych i drugich wcielili się w postacie  współczesne i ewangeliczne.  Główną rolę Jezusa zagrał Michał Królak z kl. VI d. Spektakl zwracał uwagę na problem braku szacunku do chleba. Odwołując się do przeszłości i Ewangelii podkreślał potrzebę poszanowania codziennego chleba. Przeniósł nas do wydarzeń paschalnych. Przypomniał istotę prawdy chrześcijańskiej, że Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy pozostał z nami na zawsze pod postacią chleba. W sposób szczególny spotykamy się z Chrystusem podczas każdej Mszy świętej.

W trakcie przedstawieni można było zauważyć duże zainteresowanie i skupienie widzów. Na zakończenie uczennice złożyły  życzenia wielkanocne dla całej wspólnoty szkolnej oraz wiosenne kwiaty na ręce pani dyrektor Agnieszka Mackiewicz.

Małgorzata Komorowska

.

WITAMY PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

galeria zdjęć

dsc_0010Pierwszy dzień wiosny uczniowie  klas starszych powitali  bardzo wesoło i kolorowo. Apel zorganizowany przez  Beatę Kownacka i Monikę Pająk – Brzezińską dostarczył uczniom wielu wrażeń. Powołano komisję, która wnikliwie oceniała zmagania uczniów, którzy wzięli udział w konkursach i konkurencjach sprawnościowych. Rywalizowali między sobą  uczniowie wszystkich klas IV- VI. Przy muzyce o tematyce wiosennej odbywały się konkursy plastyczne:

  • Malowanie twarzy inspiracją była tematyka wiosenna.
  • ,,Wiosenny bukiet” – wydzieranka z kolorowego papieru.

Konkurencje zręcznościowe wzbudziły duży doping publiczności uczniowskiej, która kibicowała swoim kolegom z klasy :

  • Jedzenie jabłka wiszącego na sznurku, bez pomocy rąk .
  • Zabawy z gazetami – gniecenie kul na czas i trafianie nimi do celu.

Na koniec apelu w konkursie ,, Wiosenna moda” zaprezentowali się reprezentanci klas. Uczestnicy wykazali się dużym poczuciem humoru i pomysłowością. Mimo, iż słonko schowało się za chmurami atmosfera była gorąca. Zwycięzcy i uczestnicy otrzymali słodkie nagrody.

Beata Kownacka

.

.

„Czuwając, czekamy

Na cud, co się zdarzy.

Niech stanie się cud!!!

Jak przed wiekami

Przed człeka oczami

Narodził się Bóg.”

.

ZANIM PRZYJDZIE BÓG…

.

jaseaka-9Najprostsza definicja hasła “Jasełka” to widowisko związane z Bożym Narodzeniem i otaczających je wydarzeniach religijnych i historycznych. Swoje korzenie wywodzi i wzorowane jest na średniowiecznych misteriach franciszkańskich. To właśnie Św. Franciszek z Asyżu uznawany jest za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych. Treścią inscenizacji jasełkowych jest historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda.

21 grudnia tego roku zuchy z 423 Gromady Zuchowej „Leśne Skrzaty” pod opieką drużynowej Moniki Gburzyńskiej i przybocznych Anety Czyż i Justyny Duczman oraz harcerze z 424 Drużyny Harcerskiej „Pogodna Ferajna” pod opieką drużynowej Kingi Żabik i przybocznej Beaty Góreckiej wystawili jasełka dla naszej szkoły. Przesłaniem jasełek była myśl, że Bóg rodzi się nie tylko w stajence, ale przede wszystkim w sercu każdego człowieka. W każdym z nas może zwyciężyć dobro i prawda, nad złem i kłamstwem, jeśli tylko zechcemy być dziećmi Bożymi.

.

.

.

JEST TAKI DZIEŃ, BARDZO CIEPŁY, CHOĆ GRUDNIOWY…

galeria zdjęć

.

Dzień 22 grudnia zapisał się w naszej pamięci jako dzień niezwykły, wyjątkowy, a nawet magiczny.

Do szkoły zamiast niesfornych Małgosi i rozbrykanych Jasiów przybyły  błyszczące gwiazdeczki, pyzate aniołki, pastuszek, a nawet Józef z Maryją. W sumie trudno się dziwić. Nasza klasa, sala nr 6 zamieniła się w Betlejem. Na podłodze, zamiast dywanu, leżało sianko, nasze meble zastąpiła słomiana szopka, wokół niej bydlątka, a w środku żłóbek z dzieciątkiem.

Odwiedzili nas też rodzice, no i oczywiście gość honorowy, tj. sam Święty Mikołaj. I cóż się okazało? Ku zdziwieniu wielu z nas, wszyscy w tym roku byliśmy grzeczni… i tu szczególnie dało się odczuć tą magię :)

Mamy nadzieję, że atmosfera tego dnia będzie nam towarzyszyć przez cały nadchodzący rok:

wychowawcy klas Oa i Of

Aneta Czyż - Roszak

Marta Wrońska

.

W IMIĘ MIŁOŚCI DO OJCZYZNY

.

galeria zdjęć

.

film

.

uroczyste-otwarcie-kompleksu-boisk-orlik-2012-11Dzień 10.11.2011r. z pewnością przejdzie do historii naszej szkoły z uwagi na niezwykle podniosłą uroczystość, która odbyła się z okazji 93 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także oddania do użytku kompleksu boisk sportowych „Orlik 2012″.

We wspaniałej scenografii przedstawiającej symbole narodowe zgromadzili się uczniowie, nauczyciele, rodzice, przedstawiciele władz samorządowych województwa mazowieckiego i firm współpracujących ze szkołą.

Po odśpiewaniu hymnu głos zabrali wicedyrektorzy Pani Bożena Kozłowska i Pan Mariusz Kraszewski. Następnie Pani Dyrektor Agnieszka Mackiewicz powitała zaproszonych gości. Podczas uroczystości przemawiali również: Pan Grzegorz Arciszewski - Burmistrz Nasielska, Pani Maria Kowalska - Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego i Sekretarz Nasielska, która w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego odczytała list z gratulacjami, Pan Bernard Dariusz Mucha, Pan Ireneusz Górecki - Prezes Banku Spółdzielczego w Nasielsku, Pani Monika Nojbert - Dyrektor MOPS, Pan Stanisław Sotowicz  - Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia Rady Miejskiej w Nasielsku. Życzenia złożyły też Pani Karolina Karpińska - Dyrektor Przedszkola “Sakolandia”, Pani Agata Nowak - Dyrektor DPS w Nasielsku oraz Pani Justyna Nowacka - Dyrektor ZS Nr 3 w Cieksynie. Słowa podziękowań i gratulacji skierował do gospodarzy i młodzieży Pan Jerzy Grudzień - olimpijczyk.

W ogromnym skupieniu uczniowie przedstawili montaż słowno - muzyczny wraz z prezentacją multimedialną przygotowany przez Panie: Elżbietę Hyży, Annę Korycką, Monikę Paluszek i Lucynę Pawlak.

Uczniowie z wielkim zaangażowaniem odnajdowali się w programie. Padały słowa pamięci o tych, którzy przelewali krew za ojczyznę i z jej imieniem na ustach ginęli na polach bitew, walcząc „o wolność naszą i waszą”. Przywołano też postać prezydenta - Stefana Starzyńskiego, którego dzieło życia i tragiczne losy dały świadectwo jego wielkości.

Nie zabrakło także treści dotyczących zadumy nad życiem, treści dotyczących wartości i ich znaczenia w życiu każdego człowieka.

Ta część programu pozwalała spojrzeć na życie przez pryzmat doświadczeń, przeżyć i uczuć tych, którzy swoją poezją stawiali mu czoło, zdając wielokrotnie egzamin losu i sprawdzając wartość człowieczeństwa.

Uczestnicy tego wydarzenia byli pod wielkim wrażeniem wspaniałej uroczystości, nie kryjąc wzruszenia.

Laureaci konkursów: recytatorskiego i plastycznego związanego ze Świętem Odzyskania Niepodległości otrzymali nagrody od organizatora NDK Pana Marka Tyca, a potem

uroczyste-otwarcie-kompleksu-boisk-orlik-2012-25

zaprezentowali swoje utwory.

Niezwykłym przeżyciem tego pięknego dnia było otwarcie kompleksu boisk sportowych „Orlik 2012″, który uświetnił występ Orkiestry Dętej OSP z Jońca z udziałem mażoretek. Turniej Piłki Nożnej i Turniej Koszykówki szkół z terenu Gminy Nasielsk oraz wręczenie nagród zakończyły to niezwykłe wydarzenie.

Atmosfera tej uroczystości na długo pozostanie w pamięci nie tylko uczniów, pedagogów, ale i tych, którzy uświetnili ją swoim przybyciem.

Montaż słowno - muzyczny przedstawiony na uroczystości  zaprezentowany został również 9 listopada  uczniom  klas V i VI z okazji Święta Niepodległości i Święta Patrona oraz rodzicom w dniu 15 listopada.

Elżbieta Hyży

.

.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

galeria

.

.

Dnia 13 października 2011r. odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.  Nauczycieli

img_5707

i pracowników szkoły powitała pani dyrektor Agnieszka Mackiewicz składając wszystkim podziękowania i życząc satysfakcji z wykonywania pięknego, ale trudnego  zawodu nauczycielskiego. W imieniu rodziców na ręce pani dyrektor życzenia i kwiaty przekazała przewodnicząca Szkolnej Rady Rodziców pani Izabela Mazińska.

Po powitaniu gości głos zabrały dzieci z klasy IVb i IIId, które słowami poetów wyraziły wdzięczność swoim nauczycielom i wychowawcom za ich pracę i poświęcenie. W programie artystycznym, wśród elementów poważnych i wzruszających, nie zabrakło również akcentów humorystycznych. Wszystkim pedagogom szczególnie spodobała się scenka pt. „Pan Belfer był chory”, która w żartobliwy sposób ukazała bolączki zawodu nauczycielskiego. Program artystyczny przeplatały piosenki chóru, pod dyrekcją pani Lucyny Pawlak, który oprócz tradycyjnych muzycznych życzeń, wspaniale wyśpiewał utwory zespołu „Mazowsze”. Zwieńczeniem części artystycznej był polonez w wykonaniu szkolnego zespołu tanecznego.

Na zakończenie akademii zostały wręczone kwiaty i złożone życzenia Pani Dyrektor Agnieszce Mackiewicz z okazji dwudziestolecia jej pracy na stanowisku dyrektora. Wszyscy zebrani z zaciekawieniem i wzruszeniem wspominali najważniejsze wydarzenia z minionego okresu, do czego tłem była seria zdjęć dokumentujących dzień powszedni i świąteczny szkoły pod kierownictwem naszej Pani Dyrektor.

Beata Górecka

.

.

ŚLUBOWANIE KLAS I

.

galeria

.

.

7 października 2011r. o godz. 8.30 w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się Ślubowanie uczniów klas pierwszych.

img_5616

136 uczniów ubranych w galowe stroje i kolorowe chusty zgromadziło się przy swoich wychowawczyniach: kl. Ia - p. Ewa Boczkowska, kl. Ib - p. Ewa Lipowska, kl. Ic - p. Barbara Kamińska, kl. Id- p. Dorota Fijalska, kl. Ie - p. Jolanta Sobiecka.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu państwowego i hymnu szkoły. Po powitaniu dzieci, rodziców i wychowawców przez Panią Dyrektor nastąpiło ślubowanie.

W obecności dyrekcji, nauczycieli, rodziców, koleżanek i kolegów ślubuję uroczyście:

Będę zawsze dbał o dobre imię szkoły.

W pełni wykorzystam czas przeznaczony na naukę.

Będę szanował nauczycieli, pracowników szkoły, koleżanki i kolegów.

Będę przestrzegał porządku w klasie i w szkole.

Będę się starał o coraz wyższe osiągnięcia w nauce.

Wszyscy z niecierpliwością czekali na pasowanie dużymi ołówkami. Sprawnie dokonali tego dyrektorzy szkoły. Wkrótkiej części artystycznej zaprezentowali się wszyscy uczniowie.

Uroczystość zakończyła się wręczeniem pierwszoklasistom legitymacji szkolnych i pamiątkowych dyplomów oraz podziękowaniami rodziców za serdeczne przyjęcie ich dzieci do grona uczniów szkoły.

Barbara Kamińska


ROK SZKOLNY 2010/2011

APEL PROFILAKTYCZNY - NIE PAL

galeria zdjęć

p10111503 czerwca uczniowie klasy IVa i IVe wraz z wychowawcami przygotowali   apel profilaktyczny dla wszystkich klas czwartych pt. „Nie pal”, w ramach realizowanego w szkole programu profilaktycznego, który miał na celu ukazanie szkodliwości palenia tytoniu.
Uczniowie klasy IVA przygotowali sąd nad papierosem. Z sali gimnastycznej stworzyli salę sądową. A sami wcielili się w role sędziego, prokuratora, obrońcy, świadków i oskarżonego. Pan prokurator oskarżał papierosa za świadome niszczenie zdrowia ludzkiego i żądał wysokiej kary. Pojawili się świadkowie, którzy zeznawali przeciwko papierosowi. Na początku oskarżony bronił się, ale na koniec rozprawy sądowej przyznał się do zarzucanych mu czynów.p1011152Klasa IVe  brała udział w „Familiadzie”, podczas której o główną nagrodę walczyła drużyna palaczy z drużyną niepalących. Pytania dotyczyły szkodliwości palenia. Po zaciętej walce wygrała drużyna niepalących.

Scenki przeplatane były piosenkami o tematyce antynikotynowej.
Na zakończenie pani pedagog rozdała wszystkim uczniom ulotki mówiące o szkodliwości palenia papierosów.
Propagowanie takich idei już od najmłodszych lat daje nadzieję, że w dorosłym życiu nie  ulegniemy nałogom i będziemy wiedli zdrowy styl życia.

Monika Paluszek

ZACHWYCENI MITAMI

galeria zdjęć

Mity greckie są jednym z najpiękniejszych tworów ludzkiej wyobraźni, mają niezwykły urok, wciąż są nam bliskie,dsc02021chociaż już dla nikogo nie stanowią religii, nikt nie modli się do tamtych bogów. Możemy w nich jednak znaleźć wciąż aktualne tematy, symbole, poszczególni bogowie, bohaterowie to przecież postacie żywe, obdarzone zaletami i wadami.

Te niezwykłe opowieści bardzo zainteresowały uczniów klasy Vc. Na lekcjach języka polskiego bardzo chętnie opowiadali o bogach, herosach, niezwykłych wydarzeniach. Sami przygotowali  klasowy konkurs mitologiczny prezentując dosyć bogatą wiedzę. Duża grupa uczniów wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Mitologicznym „Klio 2010″.

Uczniowie przygotowali również inscenizację mitu pt. „Demeter i Kora”, który do dziś zachwyca swoją treścią i symboliką,  podkreślając wartość największej  i najszczerszej miłości ,jaką jest miłość matki do dziecka. Przedstawienie to uczniowie zaprezentowali  rówieśnikom, a także swoim Mamom z okazji ich święta.

Anna Korycka


DZIEŃ EUROPY

W dniu 20 maja w naszej szkole odbył się apel dotyczący majowych świąt europejskich. Święto Europy obchodzone jest 5 bądź 9 maja. Zwykle kraje członkowskie Unii świętują w dniu 9 maja, zaś kraje nie będące członkami Unii, lecz będące krajami członkowskimi Rady Europy, w dniu 5 maja. Corocznie obchodzony jest również Europejski Dzień Języków Obcych.

1 maja 2004r. Polska stałą się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Od tego czasu również nasz kraj włącza się w obchody tych świąt.

Podczas  apelu uczniowie klas piątych w interesujący sposób przybliżyli kulturę, tradycje, zwyczaje, zabytki i języki wybranych krajów należących do Unii Europejskiej.

Scenariusz oparty był na „podróży” balonem po  w stolicach wybranych państw UE. Widzowie mieli okazję zobaczyć m.in. corridę - walkę toreadora z bykiem, scenkę meczu piłkarskiego  Bayer Monachium z Ajaxem Amsterdam, która  przykuła uwagę miłośników sportu. W Rzymie „spotkali” prawdziwego włoskiego kucharza, w Holandii turystę z Rosji, w Szwecji Pippi Langstrumpf. Obejrzeli również filmową prezentację  charakterystycznych dla poszczególnych państw  tańców, takich jak: walc wiedeński, sitaki (Grek Zorba), kankan czy polonez. Można było również posłuchać scenek wykonanych przez uczniów w językach obcych: angielskim, niemieckim i rosyjskim.

Apel został przygotowany pod kierunkiem p. A. Tomasińskiej - nauczyciela historii oraz nauczycieli języków obcych: p. R. Wrońskiej (nauczyciel j.angielskiego) i p. J. Czajkowskiej (nauczyciel j. rosyjskiego).

Anna Tomasińska

ZANIÓSŁ NA KRZYŻ NASZE GRZECHY

galeria zdjęć

We wtorek 19 kwietnia br. w naszej szkole odbyło się przedstawienie wielkanocne zatytułowane „Zaniósł na krzyż nasze grzechy”. Kilkoro uczniów z klasy V c pod opieką pani Justyny Duczmap1010704n przedstawiła historie młodych współczesnych ludzi, którzy borykają się z problemami współczesnego świata, jakim są agresja, nałóg nikotynowy, złodziejstwo czy po prostu kłótnie rodzinne lub brak akceptacji własnej osoby. Każda z osób podchodziła do Jezusa, który siedział przy konfesjonale i przez rozmowę oddawali Mu wszystko to co jest w nich złe i nie podoba się Bogu, zastawiali Mu swoje grzechy. Na koniec Jezus zaniósł wszystkie grzechy na Górę Golgotę, przed którą symbolicznie modlili się aktorzy. Dzięki nawróceniu, dzięki temu że Jezus przyjął ich grzechy mogli ujrzeć Zmartwychwstałego Chrystusa i cieszyć się z radości nawrócenia.

dscf4069

SZKOLNA DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA

galeria zdjęć

W czwartek, 10 lutego odbyła się szkolna dyskoteka karnawałowa. Sala gimnastyczna przybrała karnawałowy wystrój: migające światła, kolorowa dekoracja, zaciemnione okna.
Młodzieży nie trzeba było do zabawy specjalnie mobilizować. Parkiet był pełen aż do samego końca dyskoteki. Wszyscy rozeszliśmy się w wesołych nastrojach i z nadzieją, że w najbliższej przyszłości odbędzie się następna wspaniała zabawa!

BAL KARNAWAŁOWY KLAS 0 -III

galeria zdjęć

KARNAWAŁ - CZAS ZIMOWYCH BALÓW,
MASKARAD, POCHODÓW I ZABAW.

Karnawał jest śp1210713ciśle związany z tańcami i obowiązkowo z przebieraniem się w barwne kostiumy. Dnia 31.01.2011 r. odbył się w naszej szkole bal karnawałowy dla dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów klas I - III. Dzieci były przebrane w ciekawe i pomysłowe stroje. Bawiły się wróżki, księżniczki, piraci, czarownice oraz inne postacie z bajek i filmów. Uczestnicy balu mieli okazję bawić się przy wielu gatunkach muzyki tanecznej. Dzieci popisywały się swoimi umiejętnościami w tańcu dyskotekowym i hip- hopowym. Po sali przeplatały się korowody, jechały pociągi, węże. Bal uatrakcyjniły konkursy i zabawy muzyczne.

W tym dniu zaplanowana była również dyskoteka karnawałowa dla uczniów klas IV - VI. Została ona jednak odwołana i przesunięta na inny termin, z powodu śmierci  wieloletniego proboszcza naszej parafii, księdza prałata Kazimierza Śniegockiego -  byłego katechety naszej szkoły.

APEL O PRAWACH DZIECKA

galeria zdjęć

W 62 rocznicę ustanowienia Prapel-prawa-dziecka-042aw Człowieka w naszej szkole odbył się apel poświęcony prawom i obowiązkom dziecka. Na scenie wystąpili wychowankowie świetlicy szkolnej, uczniowie z klasy Ib - Wiktoria Pietrzak, Ic - Klaudia Hatała, Zuzanna Ostaszewska, Marcel Roszak, Adam Więckowski i IIIc - Katarzyna Gąsiorowska, Klaudia Jechalik, Julita Kosewska, Karolina Przetacka, Ewa Stelmach, Aleksander Wilk, Paulina Wilska i Aleksandra Winnicka, pod kierunkiem wychowawcy świetlicy Anety Czyż - Roszak i pani pedagog Reginy Maron.

Mali artyści przypomnieli naszym uczniom o ich prawach, jak również o tym, że oprócz praw, każdy z nas ma również swoje obowiązki.

JASEŁKA

galeria zdjęć

„ Abyśmy byli jedno i jedno mieli serce

Dzielmy się chlebem, dzielmy się niebem,

Niech się odmieni oblicze ziemi,

TEJ ZIEMI…”

Jest to motto jasełek przygotowanych i przedstawionych w naszej szkole w poniedziałek 20 grudnia  przez kołop1010706misyjne, którego opiekunami są  panie Małgorzata Komorowska i Teresa Wrońska.
Uczniowie wcielili się w dzieci z pięciu kontynentów: Afryki, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Europy , Azji i Oceanii, które szukają drogi do Jezusa, aby Mu złożyć dary. W czasie tej drogi spotykają   głodnych , ubogich  i zmarzniętych żebraków proszących o chleb. Dary ofiarują  potrzebującym, w zamian za część gwiazdy, która prowadzi ich  do miejsca narodzin Dzieciątka. Radosny Jezus zapewnia ich o swojej miłości, błogosławi im i dziękuje za dary, gdyż „….co uczyniliście jednemu z braci moich najmniejszych, mieście uczynili.”
Uczniowie zapewne zrozumieli sens jasełek -jak ważną rzeczą jest dzielić się z potrzebującymi, gdyż chętnie pomagają powodzianom i  innym  potrzebującym materialnego wsparcia.
Na zakończenie uroczystego apelu Światło z Groty Betlejemskiej zuchy i harcerze naszej szkoły przekazali na ręce Pani Dyrektor Agnieszki Mackiewicz życząc, aby to światło pomagało całej społeczności szkolnej w budowaniu przyjaźni, zaufaniu i niosło nadzieję, ze służba drugiemu człowiekowi będzie zawsze zauważona i wynagrodzona.

Teresa Wrońska

ŚWIĘTO SZKOŁY

galeria zdjęć

p1010607„ Pamiętamy o tych, którzy odeszli, aby Polska była wolna” - te słowa były mottem uroczystości z okazji Święta Niepodległości i Święta Patrona, która odbyła się w naszej szkole 16 listopada 2010 roku. Odświętny charakter tego dnia podkreślały galowe stroje uczniów.
Uroczysta akademia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego. Potem uczniowie przedstawili montaż słowno - muzyczny przygotowany pod kierunkiem   p. Lucyny Pawlak, p. Beaty Korytkowskiej, p. Krzysztofa Maciasa i p. Beaty Białoruckiej. Na program składały się wiersze polskich poetów, pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru szkolnego i krótkie scenki dramatyczne, za pomocą których młodzi wykonawcy opowiedzieli o ważniejszych faktach z historii Polski, o odwadze i poświęceniu wielu pokoleń Polaków od czasów zaborów do wybuchu II wojny światowej.
Wzbogaceniem części artystycznej była przejmująca muzyka Fryderyka Chopina, Ludwiga van Beethovena, Czesława Niemena, a także polonez M. Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny” zatańczony przez sześcioro piątoklasistów.
Na zakończenie akademii wszyscy obecni w sali zaśpiewali hymn Szkoły, „ Balladę o Stefanie Starzyńskim”, człowieku, który „ Przeszedł do naszej historii i winniśmy uchronić od zapomnienia wszystko, czego dokonał, nie tylko w Dniach Wielkiej Próby, ale i w powszednim dniu codziennej pracy”.

Beata Korytkowska

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

galeria zdjęć

13 października 2010r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Udział w niej wzięli uczniowie, rodzice, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście.p1010441
Podniosły charakter uroczystości podkreślała dekoracja przygotowana na tę okoliczność, jak również świąteczne stroje uczniów i kwiaty. Uczestnicy tego spotkania mogli usłyszeć wiele ciepłych słów skierowanych do nauczycieli i pracowników oświaty od Pani Dyrektor Agnieszki Mackiewicz i przedstawiciela Rady Rodziców Pani Izabeli Mazińskiej. W swoich wystąpieniach podkreślały rolę i znaczenie pracy nauczycieli, powołania oraz misji, jaką mają do spełnienia wobec swoich uczniów. Dzieci z wielkim zaangażowaniem przedstawiły program artystyczny, który uatrakcyjniła prezentacja multimedialna. Uczniowie w swoich wierszach i piosenkach dziękowali nauczycielom za ich odwagę, siłę, za każdy dzień w szkole, „za dar najpiękniejszy, za wiedzę”. Przypominali o tym co piękne, mówili jak czas wykorzystać, by go nie stracić, a wiele zyskać. Nie zapomnieli również o tych pedagogach, którzy już „odeszli”. Wszyscy zgromadzeni na sali nie kryli łez wzruszenia.
Za przygotowanie akademii odpowiedzialne były panie: Elżbieta Hyży, Anna Korycka, Monika Paluszek, Lucyna Pawlak, a za dekoracje panie: Zofia Babicz, Jolanta Sobiecka i Anna Maliszewska.
Życzenia dla całej Rady Pedagogicznej od przedstawicieli Samorządu Szkolnego zakończyły część oficjalną spotkania. Na koniec uroczystości występ „szkolnego kabaretu” pozwolił spojrzeć na pracę nauczyciela nieco z przymrużeniem oka, wprowadzając wiele humoru i radości.
Atmosfera tego spotkania na długo pozostanie w pamięci nie tylko uczniów, pedagogów, ale i tych, którzy go uświetnili swoim przybyciem.

ŚLUBOWANIE KLAS I

galeria zdjęć

„Zaszumiały drzewa przed szkołą:

Witaj, pierwsza klaso!

I zagruchał srebrnoszary gołąb:

Witaj, pierwsza klaso!”

W dniu 1 października 2010r. odbyła się uroczystość Ślubowania Uczniów Klas Pierwszych w Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku.
Po serdecznym powitaniu p. dyrektor Agnieszki Mackiewicz w obecności rodziców, Dyrekcji Szkoły i wychowawców, pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie na sztandar szkoły.

Będę zawsze dbał o dobre imię szkoły.

W pełni wykorzystam czas przeznaczony na naukę.

Będę szanował nauczycieli, pracowników szkoły, koleżanki i kolegów.

Będę przestrzegał porządku w klasie i w szkole.

Będę się starał o coraz wyższe osiągnięcia w nauce.

Zostali również pasowani na uczniów. Po części oficjalnej dzieci zaprezentowały wiersze i piosenki, których nauczyły się w czasie trzydziestu dni nauki. Otrzymały również swój pierwszy dokument - legitymację szkolną.

p1170825

„Chodźcie śmiało do szkoły, pierwszacy,

Do zabawy wspólnej, do pracy.

Szkoła drzwi swe otwiera gościnnie.

Szkoła dzisiaj serdecznie was przyjmie.”

Życzymy wszystkim pierwszakom - naszym wychowankom sukcesów w nauce, szkolnych przyjaźni i radości płynących ze zdobywania wiedzy.

Grażyna Kopka

Elżbieta Olszewska

Beata Białorucka

Małgorzata Sitek

Małgorzata Kwiatkowska


ROK SZKOLNY 2009/2010

NAM NIE WOLNO ZAPOMNIEĆ…

Dnia 15 czenamrwca 2010r. odbyła się uroczystość 65 – lecia istnienia Szkoły Podstawowej
w Nasielsku i 40 – lecie nadania jej imienia Stefana Starzyńskiego, która rozpoczęła się Mszą Świętą i poświęceniem nowego sztandaru w nasielskim kościele parafialnym p.w. Św. Wojciecha.

Wśród gości byli przedstawiciele władz samorządowych, firmy Toyota, emerytowani nauczyciele, rodzice, uczniowie i przedstawiciele prasy

Po odśpiewaniu hymnu państwowego i przedstawieniu historii szkoły uczestnicy uroczystości mogli wysłuchać montażu słownnam-nie-wolno-zapomnieao – muzycznego przygotowanego przez uczniów. W programie znalazły się wiersze, fragmenty prozy, piosenki przywołujące postać prezydenta Stefana Starzyńskiego, którego dzieło życia i tragiczne losy dały świadectwo jego wielkości. Wielkie wrażenie wywołały pokazy multimedialne przedstawiające tragizm walczącej Warszawy, ból i cierpienie mieszkańców oraz przemówienie prezydenta Stolicy. 

Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć też hymnu szkoły „Ballady o Stefanie Starzyńskim” w wykonaniu chóru szkolnego.

Miłym akcentem był taniec i występ uczniów klas III. Święto szkoły było wspaniałą lekcję patriotyzmu, uczyło odpowiedzialności za Ojczyznę, integrowało młodzież i nauczycieli.

To był wyjątkowy dzień poświęcony wielkiemu człowiekowi – Stefanowi Starzyńskiemu, którego ,,NAM NIE WOLNO ZAPOMNIEĆ…”

EKOLOGICZNIE I PO EUROPEJSKU

zdjacia-eko-063Takie hasło towarzyszyło szkolnej uroczystości, która odbyła się w piątek dnia 14 maja 2010r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku. W tym roku radosne nastroje z okazji świętowania Dnia Unii Europejskiej zostały połączone z licznymi akcentami ekologicznymi wynikającymi z realizacji przez tę placówkę projektu pod nazwą „Bliżej siebie i natury - piękny i bezpieczny plac zabaw”.

Celem przedsięwzięcia było zainteresowanie dzieci i młodzieży ekologią poprzez urządzenie ciekawego miejsca do zabawy oraz stworzenie atrakcyjnego terenu zieleni. Środki na ten cel pozyskała szkoła jeszcze w czerwcu ubiegłego roku w ramach konkursu grantowego, który na swej stronie internetowej ogłosiła Fundacja Partnerstwo dla Środowiska z siedzibą w Krakowie a pochodziły one z NFOŚiGW, firmy TOYOTA, Cadbury i wsparcia z budżetu gminy Nasielsk.

Ekologia to priorytet w edukacji. Szkoła nasielska od dawna realizowała ciekawe inicjatywy proekologiczne. Stąd też chęć współpracy w kierunku ogólnopolskiego programu „Szkoły dla Ekorozwoju” z wyspecjalizowaną organizacją ekologiczną. Pozyskane dofinansowanie na szkolny projekt ekologiczny to sukces pomysłodawców. W terminie od 5 czerwca 2009r. do 15 kwietnia 2010r. w szkole zapanował swoisty duch tworzenia z przyjemnością wszystkiego co eko:

-w czasie Dni Nasielska 2009 zorganizowano na Stadionie Miejskim stoisko promujące przyszły plac zabaw

-były jesienne konkursy dla uczniów wszystkich nasielskich szkół „Moje miasto, moja wieś, moje miejsce a w nim…”

-25 listopada 2009r. w kinie Niwa sentymentalny spektakl słowno-muzyczny dla uczniów klas piątych w wykonaniu kółka recytatorskiego „Pamiętajmy o ogrodach-jesień”

-udana rzeczowa konferencja międzyszkolna zorganizowana dnia 26 marca 2010r.w Urzędzie Miejskim w Nasielsku

-w wyniku nawiązanej współpracy z firmą Toyota odbyło się sympatyczne spotkanie przedstawiciela dealera w szkole oraz sponsorowany wyjazd uczniów do salonu samochodowego w Warszawie.

zdjacia-eko-026Na uroczystość kończącą projekt zostali zaproszeni najmłodsi uczniowie szkoły - dzieci z klas zerowych i pierwszych. Zebrana publiczność przyjaźnie czuła się w sali udekorowanej niezwykle kolorowo. Miłe dla oka były elementy przyrodnicze sceny ale również atrakcyjne były wystawione makiety placu zabaw i ogródka skalnego. Wyróżnienia w formie dyplomu wraz z książką otrzymali: Marcel Roszak z kl.0b i Krystian Karolak z kl. 0c oraz Natalia Rakowska z kl.1c

Na rozpoczęcie uroczystości chórzystki pod kierunkiem pani Lucyny Pawlak wraz z całą widownią odśpiewały hymn Unii Europejskiej „Odę do radości”, po czym przedstawicielki Szkolnego Ekokomitetu - uczennice kl. 6a (Anna Kamińska, Ewelina Karolak, Natalia Piątkowska, Karolina Sawicka) odczytały list „Podejmij wyzwanie” skierowany do uczniów z Brukseli przez Stavrosa Dimosa Europejskiego Komisarza ds. Ochrony Środowiska. Część artystyczną wystawiły dzieci z kl.0a przygotowane przez swą wychowawczynię panią Beatę Skoczylas. Występ wypełniony tańcem i śpiewem podobał się wszystkim. Małym artystom udało się wspaniale w zaczarowany sposób przenieść publiczność w krainę zabawy. Za swój niezwykle dynamiczny, ekspresywny popis z elementami dobrego humoru zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Wszyscy zebrani na uroczystości zapoznali się z prezentacją multimedialną „Moja szkoła ekoszkołą” i otrzymali ekologiczną ulotkę, która została opracowana i wydana w ramach szkolnej kampanii ekologicznej dla mieszkańców Nasielska. Przygotowana w ramach ogólnopolskiego konkursu Fundacji GAP Polska z wykorzystaniem materiałów z programu Klimat dla Ziemi. Fundacji Nasza Ziemia zawiera Pięć złotych zasad oszczędzania energii cieplnej i energii elektrycznej a jej hasło brzmi „Zmieniaj ekonawyki - Pomóż środowisku”. Obecna na uroczystości pani dyrektor Agnieszka Mackiewicz wyraziła swoje zadowolenie, że wspólny entuzjazm nauczycieli, uczniów i rodziców przyczynia się do tego, że szkoła staje się radosną, wesołą. Dzieci zapytane przez koordynatorkę projektu Elżbietę Wróblewską czy będą chciały być badaczami środowiska wszystkie poniesieniem ręki zgłosiły taką chęć.

zdjacia-eko-025Kończąc szkolny projekt „Bliżej siebie i natury - piękny i bezpieczny plac zabaw” możemy z pewnością stwierdzić, że była to udana inicjatywa. Zakończenie działań projektowych nie oznacza końca poczynań związanych z urządzaniem szkolnego placu zabaw. W związku z otrzymaniem przez gminę Nasielsk dofinansowaniem z rządowego Programu „Radosna Szkoła” obecny plac zabaw będzie rozbudowany do znacznie większych rozmiarów.

Szkoła Podstawowa w Nasielsku, która dzięki zaangażowaniu w promocję postaw proekologicznych uzyskała w tym roku zaszczytny tytuł Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej nadany przez Kapitułę ogólnopolskiego programu „Szkoły dla Ekorozwoju” z optymizmem będzie dalej zmierzać do uzyskania kolejnego stopnia wyróżnienia w tym zakresie - tym razem międzynarodowego certyfikatu „Zielonej Flagi”.

,,RATUJMY ZIEMIĘ”

poprDnia 28 kwietnia 2010 roku klasa VIa i Va wraz ze swoimi wychowawcami p. Joanną Wiśniewską i p. Kingą Żabik przygotowały apel poświęcony Światowemu Dniu Ziemi zatytułowany „Ratujmy Ziemię !”.
Celem apelu było promowanie postaw ekologicznych w społeczności uczniowskiej. Uczniowie zapoznali zaproszone klasy z przyczynami, źródłami i skutkami zanieczyszczenia środowiska przyrodniczego, wyjaśnili wpływ nadmiaru opakowań i rzeczy jednorazowego użytku na stan środowiska, scharakteryzowali zależności między człowiekiem a przyrodą, oraz prezentowali postawę szacunku dla przyrody.
Po części artystycznej, przedstawiciele poszczególnych klas mogli sprawdzić swoją wiedzę w quizie ekologicznym . Klasy Va ,Vb, Vd i Vb zajęły I miejsce. Gratulujemy wiedzy!

KRZYŻ – ZNAK MIŁOŚCI
Ach ja kochakrzyż - znak miłościm stary ten krzyż…”słowami tej pieśni rozpoczęliśmy apel wielkanocny. Każde święta w naszej szkole poprzedzają uroczyste akademie, które wprowadzają społeczność szkolną w klimat właściwego przeżywania świąt. W czasie wielkanocnym szczególne miejsce zajmuje krzyż.. Dlatego nasze przedstawienie nosiło tytuł „KRZYŻ- ZNAK MIŁOŚCI”. Opowiadało o cieśli, Abadielu i jego rodzinie. Abadiel, zmuszony przez swoją żonę Patrycję, wykonywał krzyże na potrzeby Rzymian. Na jednym z nich ( jak później się dowiedział) zawisł Jezus. Głos sumienia nie pozwala mu wyjść na spotkanie ze Zmartwychwstałym Jezusem. Apostoł Filip wyjaśnia, że Jezus ma moc zmartwychwstania i moc przebaczania grzechów, jeśli za nie żałujemy.
Uczniowie w wielkim wzruszeniu i ciszy wsłuchiwali się w słowa i gesty małych artystów. W roli Abadiela wystąpił Dawid Kaczyński, jego żona Patrycja- Natalia Pędzich: ich córka Alois- Marta Grenadier; syn Ruben- Karol Puta: apostoł Filip- Krzysztof Komorowski; służąca- Wiktoria Iwanow. Uczniom dziękujemy za trud włożony w naukę tekstów długich i trudnych. Nagrodą były liczne brawa i  ocena celująca z religii, oraz wyrazy uznania i podziękowania od pani dyrektor i nauczycieli. Aktorzy zaprezentowali to przedstawienie też  pensjonariuszom w Domu Pomocy Społecznej w Nasielsku. Uznani zostali jako mistrzowie sztuki teatralnej.
Przedstawienie przygotowały katechetki p. Małgorzata Komorowska i  p. Teresa Wrońska. Oprawa muzyczna, to piękne pieśni o krzyżu , które zaprezentował chór pod kierunkiem
p. Lucyny Pawlak.
Teresa Wrońska

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

img_2275 25 lutego 2010r w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej ,,Nareszcie…” - będzie można wykorzystać umiejętność czytania - cieszyły się dzieci.
Uroczystość rozpoczęto od przedstawienia pt. ,,Urodziny Kopciuszka” w wykonaniu uczniów klasy IIIb. Kopciuszkiem była Oliwia Kraszewska, Czerwonym Kapturkiem - Agata Obojska, Małgosią - Aleksandra Kurpiewska i Jasiem - Kacper Karabin.

Po występach odbyła się najważniejsza część uroczystości - pasowanie za pomocą ,,magicznej” zakładki. Uczniowie złożyli obietnicę ,,że będą pilnie czytać i szanować książki oraz korzystać z ich mądrości”. ,,Kopciszek” poczęstował wszystkich swoich gości cukierkami i pierniczkami. Każdy nowy czytelnik został obdarowany zakładką wykonaną przez starszych kolegów. Program został przygotowany przez bibliotekarki p. Grażynę Kopkę i p. Elżbietę Krysiak.

BAL KARNAWAŁOWY

W dniubar-karnawalowy-spnasielsk 28.01.2010 r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku, odbył się bal karnawałowy dla dzieci klas 0 – III.
W ciekawie zaaranżowanych bajkowych strojach, pod okiem wychowawców i rodziców, maluchy prezentowały w rytm muzyki swój taniec. Największym powodzeniem cieszyły się konkursy: “na najciekawszy strój karnawałowy”, “taniec na gazecie” i “taniec z balonikiem”.
Wszystkie osoby, które wzięły udział w konkursie, otrzymały nagrody rzeczowe ufundowane przez Dyrekcję Szkoły. W czasie przerwy między tańcami, dzieci mogły kupić słodycze w sklepiku zorganizowanym przez Samorząd Klas Młodszych.

JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE

,,Grudniowe noce, zimowe noce…”

W dniu 21.12.2009 r. w naszej szkole odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe, które przedstawiały zuchy i harp1010433cerze pod kierunkiem dh. Kingi Żabik i dh. Justyny Duczman.
Akcja jasełek odbywała się w czasach współczesnych. Harcerze podczas powrotu ze szkoły do domu spotykają Anioła, który prowadzi ich do Świętej Rodziny. Po drodze dołączają do nich Trzej Królowie i Pastuszkowie. Zły Herod próbuje dowiedzieć się, gdzie może znaleźć Małą Dziecinę, ale wszyscy zgodnie wskazują mu niewłaściwy kierunek.
Dzieci wcielając się w rolę poznały historię narodzin Jezusa oraz uczyły się poznawać tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe. Jasełka cieszyły się zainteresowaniem zarówno najmłodszych, jak i najstarszych uczniów naszej szkoły, o czym świadczyły gromkie brawa ze strony publiczności.

MIKOŁAJKOWE SPOTKANIE Z KLAUNEM RONALDEM

7 grudnia 200dscf00099 r. w naszej szkole odbyło się „Mikołajkowe” spotkanie klas O z Klaunem Ronaldem. Wizytę Klauna z naszymi maluchami zorganizowała p. Beata Skoczylas. Już od samego rana, mimo pochmurnej pogody, barwnie zrobiło się wokoło. Klaun miał duże, czerwone usta, perkaty nos, zabawną fryzurę, barwny strój i za duże buty. Już sam wygląd sprawił, że twarze najmłodszych, przed którymi występował, rozjaśnił uśmiech.
A kiedy zaczynał prezentować swoje sztuczki i gagi, rozbawił największego nawet ponuraka. Do zabawy dołączyli się również dorośli. Na koniec spotkania dzieci otrzymały drobne upominki: wiatraczki, linijki i magnesy z wizerunkiem Klauna.

SPEKTAKL SŁOWNO - MUZYCZNY ,,PAMIĘTAJMY O OGRODACH - JESIENIĄ”

jesien-012Uczniowie ze szkolnego kółka teatralnego pod kierunkiem pani Elżbiety Hyży i pani Anny Koryckiej przygotowali spektakl słowno- muzyczny “Pamiętajmy o ogrodach – Jesień”, który został wystawiony dnia 25.11.2009r. w sali kina Niwa. Spektakl obejrzeli uczniowie klas piątych. Na widowni w kinie zaszczycili nas swoją obecnością zaproszeni goście – reprezentująca Urząd Miejski w Nasielsku pani Janina Kownacka oraz autorka kilku prezentowanych wierszy pani Stanisława Wiśniewska emerytowana nauczycielka polonistka naszej szkoły. Była również pani wicedyrektor Bożena Kozłowska, rodzice występujących uczniów i inni sympatycy naszej szkoły.
Spektakl był niezwykle nastrojowy. Piękne wiersze o tematyce jesieni zaprezentowane w ciekawej aranżacji muzycznej dostarczyły wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Stroje uszyte przez panią Annę Maliszewską oraz elementy dekoracji przygotowane przez uczniów ze świetlicy szkolnej z pomocą pani Anety Czyż – Roszak wzbogaciły całość występów. Z przyjemnością zachęcamy do obejrzenia zdjęć ze spektaklu, które znajdują sie w galerii. W dalszym etapie realizacji projektu przewidujemy warsztaty z architektem terenów zieleni i konferencję międzyszkolną poświęconą problemom ochrony środowiska.

APEL Z OKAZJI ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

„Gdy wolności nadszedł czas…”

p1010328W przeddzień 91 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, nasza społeczność szkolna spotkała się na uroczystej akademii. Uczniowie klas VI (a, c, d, e) pod kierunkiem nauczycieli historii: p. Anny Tomasińskiej i p. Krzysztofa Maciasa przygotowali program  słowno – muzyczny, w którym ukazana została przeszłość naszej Ojczyzny i droga jaką Polacy przeszli, aby odzyskać utraconą wolność: od rozbiorów, poprzez zbrojne powstanie przeciw zaborcom oraz  I wojnę światową, aż do odzyskania upragnionej niepodległości w 1918 roku.
Tę swoistą lekcję historii uświetniły pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru  szkolnego pod kierunkiem p. Lucyny Pawlak.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

W naszej szkole apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbył się 13 października. Chór szkolny pod opiekp1010241ą p. Lucyny Pawlak powitał wszystkich nauczycieli słowami…

,,Dziś chcemy złożyć Wam życzenia
Z serc naszych płynie dzisiaj pieśń.
Przyjmijcie ją tak, jak ziemia ciepły deszcz
Niech zakwitną błękity naszych serc.”

Część artystyczną przygotowały dzieci klas młodszych: IIIb, IIIc i IIId, pod opieką pań: Grażyny Kopki, Małgorzaty Sitek, Ewy Boczkowskiej i Beaty Białoruckiej. Wszyscy nauczyciele otrzymali również piękne róże wykonane przez uczniów z Samorządu Szkolnego Klas Starszych.

ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

2 października swoje wielkie święto w naszej szkole obchodziło 99 uczniów klas pierwszych. Tego dnia zostali uroczyście przyjęci w szeregi społeczności Szkoły Podstawowej Stefana Starzyńskiego.
Po krótkim wstępie Pani Dyrektor, Agnieszki Mackiewicz, która serdecznie przywitała uczniów, pierwszoklasiści  złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły.
untitled
Będę zawsze dbał o dobre imię szkoły.

W pełni wykorzystam czas przeznaczony na naukę.

Będę szanował nauczycieli, pracowników szkoły, koleżanki i kolegów.

Będę przestrzegał porządku w klasie i w szkole.

Będę się starał o coraz wyższe osiągnięcia w nauce.

Następnie wielkim ołówkiem zostali pasowani na uczniów przez dyrektora szkoły, Panią Agnieszkę Mackiewicz i wicedyrektora Pana Mariusza Kraszewskiego.
Na zakończenie pierwszaki zaprezentowali bogaty program artystyczny – recytowali wiersze, śpiewali piosenki – pokazali, ze są gotowi zostać uczniami.
Dyrekcja szkoły z radością przyjęła pierwszaków w poczet uczniów naszej szkoły, życząc im wielu sukcesów oraz uśmiechu na twarz.