DOBRE MANIERY NA CO DZIEŃ

 

„Grzeczność to olej smarujący „powiązania” międzyludzkie;

zupełnie jak w motorze: jeśli brakuje tego oleju zaciera się…

Grzeczność naprawdę łagodzi niektóre zatarcia.”

(C. Marchi)

Innowacja metodyczna będzie realizowana w roku szkolnym 2016/2017 przez uczniów klas II i  kontynuowana w roku szkolnym 2017/2018 przez uczniów klas III.

 

 

Zespół wdrażający innowację: Joanna Chmielewska, Beata Janiszek, Beata Górecka, Joanna Pichalska, Aneta Czyż – Roszak, Małgorzata Olbryś.

 

 

Dobrze wychowany wcale nie znaczy idealny. To taka osoba, która potrafi właściwie się zachować w rozmaitych sytuacjach, szanując przy tym zarówno siebie, jak i  innych.

 

W związku z narastającą falą braku taktownego zachowania, a niejednokrotnie agresji wśród dzieci, koniecznością staje się prowadzenie zajęć na temat kultury i dobrego zachowania.

 

Działania podjęte w programie innowacyjnym mają ścisłe powiązanie z programem wychowawczym i programem profilaktyki szkoły, stanowią uzupełnienie i wzbogacenie realizowanych w nich treści i są zgodne z podstawą programową.

 

 

Celem innowacji jest wspomaganie wszechstronnego rozwoju ucznia, a w szczególności zminimalizowanie problemów wychowawczych. Innowacja wpłynie na poprawę jakości pracy szkoły poprzez sprawne funkcjonowanie dzieci w środowisku szkolnym i pozaszkolnym.

 

Cele szczegółowe:


  • poznanie podstawowych zasad dobrego wychowania i rozbudzenie potrzeby ich stosowania;


  • wdrożenie dobrych manier, które zapewniają większą swobodę oraz poczucie bezpieczeństwa;


  • kształtowanie umiejętności likwidowania konfliktów i ich źródeł w stosunkach z innymi ludźmi;


  • nabywanie umiejętności odpowiedniego zachowania w różnych sytuacjach życiowych;


  • kształtowanie obrazu własnej osoby i oceny własnego zachowania;


  • budzenie poczucia estetyki;


  • nabywanie umiejętności społecznych;


  • korzystanie z różnych źródeł informacji.


 


NASZE DZIAŁANIA

ROK SZKOLNY 2017/2018
KLASA III C I III F NA WYCIECZCE W LEGIONOWIE I WARSZAWIE

galeria

 

dsc005189 kwietnia uczniowie klas III c i III f wybrali się na wycieczkę do Legionowa i Warszawy.

 

W sali widowiskowej Urzędu Miasta w Legionowie uczniowie obejrzeli przedstawienie teatralne pt. „ Karolcia”. Spektakl opowiadał o dziewczynce, która znalazła czarodziejski koralik. Dzięki niemu, wraz ze swoim kolegą Piotrem, przeżywała wiele ciekawych i zabawnych przygód.

 

Następnym punktem wycieczki był Stadion Narodowy w Warszawie. Uczniowie mieli możliwość zasiąść na trybunach i poczuć się jak prawdziwi kibice sprawdzając niezwykłą akustykę stadionu. Zwiedzili również szatnię, w której do meczów przygotowują się znani zawodnicy np. Cristiano Ronaldo czy Robert Lewandowski. Przewodnik zdradził też wszystkim wiele ciekawostek dotyczących funkcjonowania tego pięknego obiektu.

 

Kolejnym punktem było Centrum Rozrywki Hulakula. Dzieci miały możliwość spędzić tu miło czas oraz wyszaleć się do woli m. in. w basenie piłeczkowym, w labiryntach, na zjeżdżalniach i ściankach wspinaczkowych.

 

Ostatnim punktem wycieczki był posiłek w Mc Donald’s.

 

Podczas całej wyprawy uczniowie mieli wiele sposobności, aby utrwalić zasady kulturalnego zachowania, które zdobyli w ramach realizowanej na zajęciach innowacji „Dobre maniery na co dzień”.

 

To był bardzo udany i radosny dzień, a wrażenia z pewnością zapadną wszystkim trzecioklasistom na długo w pamięci.

 

 

Małgorzata Olbryś i Beata Górecka
Wycieczka do Pułtuska


galeria

 

dsc00468„Dobre maniery na co dzień”, to tytuł innowacji metodycznej realizowanej w klasach trzecich. W jej ramach, 7 marca 2018r., uczniowie z kl. III c i III f uczestniczyli w warsztatach „Gawęda o zachowaniu się przy stole” w Domu Polonii w Pułtusku. Trzecioklasiści poznali zasady savoir-vivre przy stole, a następnie mogli zastosować zdobytą wiedzę i umiejętności w praktyce podczas wspólnego obiadu w restauracji.
To była bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka. Mamy nadzieję, że wiedza, którą zdobyli uczniowie będzie im towarzyszyć nie tylko od święta, ale i na co dzień.


Małgorzata Olbryś
Beata Górecka
Wycieczka do Pułtuska - kl. IIIa, III b, III d

 

galeria

 

20180222_12195722 lutego 2018 r. uczniowie klas III a, III b,  III d wraz z opiekunami: p. J. Chmielewską, p. B. Janiszek, p. J. Pichalską, p. M. Brzezińską – Pająk uczestniczyli w warsztatach z zakresu savoir – vivre  przy stole w Domu Polonii w Pułtusku. Spotkanie składało się z dwóch części: wykładu ,,Gawęda o zachowaniu się przy stole” i  obiadu w restauracji.

 

Savoir- vivre  przy stole to nie tylko podawanie i spożywanie potraw, ale również nakrywanie do stołu. Prowadząca zajęcia opowiedziała nam o różnych sposobach nakrywania stołu. Zaprezentowała  nakrycia stołu podstawowe i rozszerzone. Następnie dzieci dowiedziały się, o czym informuje ułożenie sztućców na talerzu i jak należy używać serwetek.


Druga część wykładu dotyczyła zachowania się przy stole. Jest to bardzo ważna umiejętność, gdyż każdy kto dba o estetykę jedzenia i przestrzega określonych zasad jest uważany za osobę kulturalną.


Warsztaty zakończyły się obiadem, podczas którego dzieci mogły zastosować zdobytą wiedzę w praktyce.

 


J. Chmielewska, J. Pichalska
WIGILIA KLASOWA – III d

galeria

21 grudnia 2017 r. w  klasie po powrocie z przedstawienia jasełkowego czekała na dzieci niespodzianka. Stół zastawiony słodkościami i dwa worki prezentów pod choinką. To były miłe chwile. Dzieci dzieliły się opłatkiem, składały sobie nawzajem życzenia. Prezentowały przygotowane wiersze i przysłowia o tematyce świątecznej. Śpiewały kolędy. Panowała rodzinna, świąteczna atmosfera.

 


Joanna Pichalska

 


DZIEŃ Z ROZTAŃCZONYM MAZOWSZEM

 

„Trzeba kochać to, co się robi, inaczej życie traci sens …”

(Mira Zimińska – Sygietyńska)

galeria

 

dscn1286Dnia 24 października 2017 roku  dzieci z klas  IIIB i IIIF oraz kilkoro uczniów z klas IIIA i IIIC udali się na wycieczkę do dworu Karolin w Otrębusach.


Mieści się tu siedziba Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, który zdobył uznanie nie tylko w Polsce, ale na największych światowych scenach. Jest to jeden z największych polskich zespołów artystycznych, który w swym repertuarze odwołuje się do tradycji polskiej muzyki i tańca ludowego. Założycielami Zespołu byli Tadeusz Sygietyński – muzyk i kompozytor oraz Mira Zimińska – Sygietyńska - jedna z najbardziej znanych przedwojennych warszawskich aktorek. Od 1948r. Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” rozpoczął swoją działalność w dworze Karolin, którego otoczenie z czasem modernizowano i wybudowano tu Europejskie  Centrum  Promocji  Kultury  Regionalnej i Narodowej „Matecznik -Mazowsze”. Obiekt ten posiada salę widowiskową na 580 osób, garderoby, pracownie krawieckie i muzeum.


Wycieczkę z przewodnikiem trzecioklasiści rozpoczęli od poznania historii powstania Zespołu oraz sylwetek założycieli. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie holu z eksponatami strojów ludowych z różnych regionów Polski, Muzeum Pamiątek, pokój Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, Muzeum Lalek. Wystrój dworu bardzo dzieciom przypadł do gustu, z zaciekawieniem podziwiały ilość i jakość przywiezionych przez Zespół pamiątek i nagród z różnych zakątków świata.


Po zwiedzaniu, nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach tanecznych prowadzonych przez profesjonalnego trenera Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze. W małych grupach poznawano tajniki dwóch tańców narodowych: poloneza i krakowiaka, głównie kroki i figury. Nie zapomniano o stosowaniu zasad kulturalnego zachowania wobec osoby tańczącej.


Po zakupieniu pamiątek w Karolinie, ostatnią atrakcją wycieczki był przejazd do Muzeum Motoryzacji w Otrębusach. Trzecioklasiści obejrzeli eksponaty starych samochodów, pojazdów militarnych, rowerów, wózków dziecięcych z różnych epok i stron świata. Z uwagą słuchali przewodnika, który przedstawiał ciekawostki związane z historią i przeznaczeniem zgromadzonych przedmiotów.


Całodniowa wycieczka pod opieką pań: Beaty Janiszek, Małgorzaty Olbryś, Aleksandry Maciątek była pełna wrażeń. W ramach realizowanej innowacji metodycznej Dobre maniery na co dzień, w trakcie wycieczki uczniowie utrwalali zasady właściwego zachowania w miejscach publicznych, kultury tańca i prowadzenia dialogu. Jednocześnie poznali trud sławy, przekonując się, że na sukces trzeba bardzo starać się i intensywnie pracować, a kultura i obycie zawsze będą mile widziane.


Wychowawcy klas IIIB i IIIF

 

Beata Janiszek, Małgorzata Olbryś


ROK SZKOLNY 2016/2017


Lekcja z mamą i tatą w klasie IIB …

galeria

 

dscn1185W dniu 9 czerwca 2017 r. w integracyjnej klasie IIB odbyła się niecodzienna lekcja z udziałem rodziców. Na klasową uroczystość licznie przybyli mamusie i tatusiowie drugoklasistów, swoją obecnością zaszczyciła nas również Pani Dyrektor Agnieszka Mackiewicz.

 

Wszystkich gości bardzo serdecznie powitała wychowawczyni klasy IIB pani Beata Janiszek, która podkreśliła rangę spotkania, pielęgnującego uczucia i więzi rodzinne między dzieckiem i jego rodzicami. Następnie, zaproszeni goście obejrzeli przedstawienie artystyczne, podczas którego artyści z IIB recytowali wiersze o tematyce rodzinnej, śpiewali piosenki, tańczyli oberka, walca i tango. Zaprezentowane umiejętności zostały uhonorowane gromkimi brawami i dużym zadowoleniem publiczności. Kolejnym punktem spotkania było wręczenie rodzicom własnoręcznie wykonanych kart z podziękowaniami za okazywaną miłość, codzienną troskę i poświęcenie, mądrość, naukę, wychowanie oraz beztroski czas.


Świętowanie klasowego Dnia Rodziny odbyło się w miłej atmosferze i przy słodkim poczęstunku zorganizowanym przez Radę Rodziców i wychowawcę.

…I nieważne, czy rodzina

Będzie duża, czy też mała.

Ważne, żebyś ty ją kochał!

I by ona cię kochała!”

(Natalia Usenko)

 

Beata Janiszek

„Wnuczęta z klasy II B Babcie i Dziadków miło podejmują, mówią Im wierszyki i ciastem częstują …”


galeria

 

dscn1027W dniu 20 stycznia 2017 r., z okazji szczególnego Święta, jakim jest Dzień Babci i Dzień Dziadka, dzieci z integracyjnej  klasy IIB zaprosiły do szkoły Babcie i Dziadków.

 

Wnuczęta z dużą starannością przygotowywały się do tego święta, a towarzyszyły im ogromne emocje, począwszy od  zredagowania i własnoręcznego wykonania zaproszeń, upominków, po część artystyczną okraszoną słodkim poczęstunkiem.


Uroczystość rozpoczęła się planowo o godz. 9.15.  Licznie przybyłych gości,  w osobach babć,  dziadków oraz rodziców, bardzo gorąco powitała wychowawczyni kl.IIB p. Beata Janiszek. Podkreślając rangę spotkania zaznaczyła, jak ważną rolę w życiu dziecka odgrywają dziadkowie.


Następnie wnuczęta złożyły swoim babciom i dziadkom najserdeczniejsze życzenia i wręczyły upominki w postaci „jabłuszek szczęścia”.


Po złożeniu życzeń, dzieci przedstawiły program artystyczny, na który składały się wiersze z elementami inscenizacji, piosenki z układem taneczno - ruchowym. Wszyscy artyści wykazali się dużymi umiejętnościami recytatorskimi oraz wokalno – tanecznymi. W podziękowaniu otrzymali gromkie brawa.  Dalszą atrakcją były wspólne rozmowy z babciami i dziadkami przy słodkim poczęstunku, który wspaniale zorganizowali rodzice. Myślę, że to wielopokoleniowe spotkanie, wszystkim sprawiło wiele radości, wzruszeń i na długo pozostanie w pamięci.

 

„…I nie ważne, czy rodzina

Będzie duża, czy też mała.

Ważne, żebyś ty ją kochał!

I by ona cię kochała!

Beata Janiszek

„KUCHNIA CHŁOPSKA, KUCHNIA DWORSKA”


GALERIA 1

GALERIA 2

 

p102044630 września 2016 r. dzieci z klas II a, II b i II d pod opieką  p. J. Chmielewskiej, p. B. Janiszek, p. J. Pichalskiej i p. M. Brzezińskiej-Pająk pojechały na wycieczkę do Gąsiorowa.

Uczniowie uczestniczyli w lekcji etykiety przy stole, poznali zwyczaje kulinarne rodziny chłopskiej i szlacheckiej. Podziwiali  zabytkowe urządzenia i narzędzia używane w dawnej kuchni. Wzięli udział w warsztatach kulinarnych – lepienie pierogów.  Zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do domów.

 

Opiekunowie wycieczki