Drogowe ABC


1-90

KARTA ROWEROWA W NASZEJ SZKOLE


20210610_103232Od lat nasza szkoła umożliwia wszystkim chętnym uzyskanie karty rowerowej. Jest ona jest niezbędna każdemu, kto kieruje rowerem i nie ma ukończonych 18 lat.
Od 20 maja karta rowerowa daje również uprawnienia osobom niepełnoletnim powyżej 10 roku życia do poruszania się samodzielnie hulajnogą elektryczną.
Uczniowie klas czwartych przez cały rok szkolny, na lekcjach techniki oraz dodatkowych zajęciach prowadzonych w ramach innowacji pedagogicznej „Drogowe ABC wiem, dbam i zapobiegam” przygotowywali się do uzyskania tego dokumentu. Zdobywali odpowiednią wiedzę o przepisach ruchu drogowego, udzielania pierwszej pomocy oraz doskonalili umiejętności jazdy na rowerowym torze przeszkód.
.
W tym tygodniu przystąpili do sprawdzianu, który obejmował dwa etapy:
- część teoretyczną - test wiedzy składający się z 25 pytań dotyczących zasad ruchu drogowego i pierwszej pomocy przedmedycznej, który odbył się 7 czerwca 2021 r.
- część praktyczną- rowerowy tor przeszkód.
Egzamin praktyczny został przeprowadzony 10 czerwca 2021 r. na boisku sportowym Orlik w obecności komisji egzaminacyjnej, którą tworzyli: przedstawiciel policji Sekcji Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji asp. sztab. Robert Bojarski oraz nauczyciele posiadający uprawnienia do jego przeprowadzenia: p. Monika Paluszek i p. Tomasz Czajkowski.
Dzieci musiały wykazać się umiejętnością jazdy na rowerze w różnych warunkach. Trudności, które napotkały to: slalom, zatrzymywanie się w określonym miejscu, odpowiednie sygnalizowanie skrętów, wykonanie “ósemki”, tarka i “bramka”.
Gratulujemy kolejnym uczestnikom ruchu drogowego, którzy zdali egzamin i jeszcze przed wakacjami otrzymają swoje pierwsze „prawo jazdy”.
Monika Paluszek
Tomasz Czajkowski

PRZYGOTOWANIE UCZNIÓW KLAS 4 DO EGZAMINU NA KARTĘ ROWEROWĄ


W roku szkolnym 2020 – 2021 uczniowie klas IV realizowali innowację pedagogiczną „Drogowe ABC wiem, dbam i zapobiegam”

W ramach innowacji nasi uczniowie przygotowywali się do egzaminu na kartę rowerową uczestnicząc m. in. w dodatkowych zajęciach:

  • „Odpowiedzialny rowerzysta” - cykl spotykań prowadzonych przez policjantów Sekcji Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.
  • „Wzorowy rowerzysta” – jazdy próbne na rowerowym torze przeszkód
  • „Dobry ratownik” – zdobywanie wiadomości i rozwijanie umiejętności z zakresu pierwszej pomocy.

.

W ramach spotkań z policjantem każda klasa uczestniczyła w sześciu dodatkowych zajęciach, podczas których uczniowie zapoznali się z przepisami ruchu drogowego.

Za prowadzenie zajęć z naszymi uczniami dziękujemy:

asp. sztab. Monice Klimaszewskiej - Mata

mł.asp. Monice Przybylik

kom. Katarzynie Mac

asp. sztab. Robertowi Niedbałko

mł. asp. Krzysztofowi Wrześniowskiemu

asp. sztab. Robertowi Bojarskiemu

 

w-roku-szkolnym-2020-e28093-2021-uczniowie-klas

Monika Paluszek

Tomasz Czajkowski

 


UCZYMY SIĘ RATOWAĆ

uczymy-sia-ratowaaUczniowie klas czwartych w ramach innowacji ” Drogowe ABC wiem, dbam, zapobiegam” poznali podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Wiedzę zdobywali podczas dodatkowych zajęć teoretycznych, oraz praktycznych. Zajęcia praktyczne umożliwiły im przećwiczenie masażu serca na fantomie. Uczniowie naszej szkoły wiedzą, że każdy człowiek jest zobligowany do udzielenia pierwszej pomocy w miarę posiadanych możliwości i umiejętności.