Jestem pierwszakiem, jestem Polakiem

1-90

NASZE DZIAŁANIA


Pierwszaki poznają obrzędy i zwyczaje ludowe


20211129_112001W dniu 29 listopada 2021r., w ramach działań innowacyjnych takich jak   poznawanie świąt, , kultywowanie tradycji regionu, dzieci z klasy I A i I B pojechały na wycieczkę do Gąsiorowa na zajęcia edukacyjne – 

Podczas zorganizowanych zajęć, pierwszoklasiści wysłuchali starodawnych przesądów i wierzeń związanych z Andrzejkami i Katarzynkami. Mieli okazję poznać trzy wróżby: wykonać doświadczenie z laniem wosku, przebić papierowe serce z imionami, odsłonić jeden z trzech kubków, pod którym znajdowała się wróżba.

Ciekawym punktem programu był udział w warsztatach kulinarnych, podczas których dzieci wykonały ciasteczka z wróżbą oraz udział w warsztatach plastycznych, gdzie formowały z bibuły kolorowe kotyliony. Pobyt w Gąsiorowie uświetniła zabawa taneczna i pyszny obiad. Dla pierwszoklasistów była to lekcja samodzielności i wzajemnej integracji.

Opiekę nad bezpiecznym przebiegiem wycieczki sprawowały panie: p. Beata Janiszek, p. Beata Górecka, p. Joanna Czyż.

Beata Janiszek


Jestem pierwszakiem, jestem Polakiem - I A

20211105_110334W obecnym roku szkolnym, klasy pierwsze realizują zagadnienia edukacyjne w ramach innowacji pedagogicznej Jestem pierwszakiem, jestem Polakiem.
Założeniem innowacji jest rozwijanie w dzieciach postawy patriotycznej, kształtowanie miłości i przywiązania do ziemi ojczystej.
Jednym z podjętych działań w klasie I A było poznanie i wykonanie symboli narodowych, nauczenie się odnoszenia do nich z szacunkiem, bycia dumnymi z tego, że są Polakami.
Kolejnym krokiem było odwiedzenie nasielskiego cmentarza, oddanie hołdu poległym bohaterom, zapalenie zniczy.
W dniu 10 listopada o godz. 11.11 pierwszoklasiści przyjmując postawę na baczność, zaśpiewali hymn narodowy, a podczas zajęć edukacyjnych zapoznały się z ważnymi faktami historycznymi dotyczącymi odzyskania niepodległości, treścią wiersza Władysława Bełzy Katechizm polskiego dziecka, którego nauczyły się na pamięć.