ARCHIWUM

ROK SZKOLNY 2018/2019

 


Ortograficzna „corrida”


 

10 czerwca sześcioro naszych uczniów wzięło udział w I edycji Gminnego Konkursu Ortograficznego „Ortograficzna Corrida”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa w Popowie Borowym.

 

Honorowym patronatem całe przedsięwzięcie objęli: p. Burmistrz Nasielska Bogdan Ruszkowski oraz p. Stanisław Tyc – dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej.

 

Całość konkursu: regulamin, teksty dyktanda do etapu szkolnego, testy finałowe, zasady oceniania przygotowała polonistka Jadwiga Szymańska.

 

W tym roku  Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna obchodziła swój jubileusz 70- lecia, stąd w etapie szkolnym treść dyktanda odnosiła się do biblioteki i muzeum.

 

Zmagania z „ bykami” przebiegały w bardzo sympatycznej atmosferze, a poziom uczestników był bardzo wysoki i wyrównany.

 

W kategorii klas IV – VI  Natalia Księżyk (klasa VI c) zajęła II miejsce, a Lena Cieśla (IV b) otrzymała wyróżnienie.

Natomiast w kategorii klas VII – VIII Julia Frączkiewicz ( klasa VII a) zajęła I miejsce, uzyskując maksymalną liczbę punktów.

 

Gratulujemy wspaniałych wyników i życzymy dalszych sukcesów.

 

Beata Korytkowska

 


Sukces naszych uczniów


64224791_2048266368801626_193436780026920960_nW bieżącym roku szkolnym po raz kolejny braliśmy udział w XI edycji Powiatowego Konkursu „Wydajemy własną książkę”. Jest on organizowany przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Warszawie i Bibliotekę Publiczną w Nowym Dworze Mazowieckim. Nasza szkoła zajęła trzecie miejsc, jeżeli chodzi o ilość dostarczonych książek napisanych oczywiście przez naszych uczniów.

 

 

Książki były oceniane w trzech kategoriach: literackiej, plastycznej i edytorskiej. W każdej z tych kategorii nasi uczniowie otrzymali nagrody, a książka dwóch naszych uczennic: Julii Polańskiej z V d oraz Natalii Polańskiej z VIII a uzyskała tytuł „Srebrnej Książki”, czyli otrzymała pierwsze miejsce w dwóch kategoriach.

 

Pozostałe miejsca naszych uczniów:

 

64372485_411990359390211_325604073459941376_nI miejsce w kategorii edytorskiej i wyróżnienie w kategorii literackiej - Filip Ickiewicz kl. I a

II miejsce w kategorii plastycznej - Julia Suwińska oddział przedszkolny 0 a

III miejsce w kategorii literackiej - Lena Daniszewska kl. 1b

III miejsce w kategorii literackiej - Zuzanna Kuczborska kl. IV c

III miejsce w kategorii literackiej - Karolina Kasiak kl. VII a

III miejsce w kategorii edytorskiej - Aleksandra Łączyńska kl. VII a

III miejsce w kategorii literackiej - Ewelina Suwińska kl. VIII a

 

 

 

Wyróżnienia:

Alicja Fedorczyk kl. IV c

Aleksandra Pietruszczak kl. IV c

Gabriela Zwierzyńska kl. IV c

Damian Ostrowski kl.VI d

 

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Bożena Kozłowska


 


WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO „Czyste powietrze wokół nas”

Oddziały przedszkolne

62099712_2171334999843595_8540059636462518272_nI miejsce


Amelia Rychlik 0a
Lena Siwińska 0a
Joanna Popielarska 0cWyróżnienia
Łucja Zaciewska 0a
Mieszko Roszak 0a
Tomasz Łygan 0a
Jakub Włodarczyk 0a
Julia Suwińska 0a
Liliana Głogowska 0a
Aleksander Szczypiński 0a
Szymon Górski 0b
Oliwia Sięborska 0b
Filip Osiński 0c
Julia Wiśniewska 0c
Krystian Sokołowski 0c

Nagrody zostaną wręczone 13 czerwca podczas Dnia Rodziny.

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w konkursie i zapraszamy do udziału w kolejnych.
Zespół Zielonej Flag


 


Finał Wojewódzki XLII Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

galeria

 

61234545_357903878416600_4246835435759730688_n22 maja w Warszawie odbył się Finał Wojewódzki XLII Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych. Do konkursu zgłosiło się ponad 500 szkół z terenu województwa mazowieckiego, z czego do przedostatniego etapu zakwalifikowało się 13 najlepszych szkół.


Nasza drużyna w składzie: Patrycja Czyż kl. 5a, Agata Waleśkiewicz kl. 5b, Szymon Chmurski kl. 5b i Jakub Nagel kl. 5c, reprezentująca rejon warszawski, zajęła wysokie 7 miejsce.


Cieszy nas tak wysoka lokata, której gratulujemy naszym uczniom.

Monika Paluszek
Magda Mackiewicz


 

 


GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

galeria

 

img_9237Od wielu lat w Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego organizowany jest Gminny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas III szkół podstawowych, pod patronatem Burmistrza Nasielska.

 

W tym roku odbyła się już XI edycja „Wiosennych zmagań z ortografią”. Organizatorami konkursu byli nauczyciele: Anna Korycka, Beata Kownacka, Monika Brzezińska-Pająk.

 

Do udziału, jak co roku, zostali zaproszeni uczniowie wszystkich szkół podstawowych naszej gminy.

 

Konkurs składał się z dwóch części. Pierwszą było napisanie dyktanda ortograficznego, które oceniane było indywidualnie. Druga część polegała na pracy grupowej. Każdy zespół szkolny rozwiązywał test, który składał się z dziewiętnastu zadań sprawdzających wiedzę ortograficzną i umiejętność zastosowania jej w praktyce. Poszczególne grupy pracowały na ocenę dla swojej szkoły.

 

Cieszy nas fakt, że w dobie dominacji urządzeń elektronicznych są uczniowie, którzy doceniają wagę ortografii i angażują się w różnego rodzaju przedsięwzięcia, projekty oraz konkursy związane z poprawną polszczyzną.

 

Do rywalizacji łącznie przystąpiło dziewiętnastu uczniów z pięciu szkół podstawowych naszej gminy.

 

Podsumowanie konkursu i wyłonienie laureatów odbyło się 21 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Nasielsku. Spotkali się wszyscy uczestnicy konkursu, dyrektorzy, nauczyciele i rodzice. W zastępstwie Pana Burmistrza na uroczystość przybył Sekretarz Gminy Nasielsk Pan Marek Maluchnik.

 

Gratulacje i podziękowania z rąk Sekretarza, oprócz laureatów, otrzymali również nauczyciele przygotowujący dzieci, rodzice oraz organizatorzy konkursu. Na ręce dyrektorów i nauczycieli złożone zostały także statuetki dla trzech najlepszych szkół.

 

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim gościom przybyłym w tym dniu do naszej szkoły.

 

Cieszymy się z dobrej współpracy i zaangażowania w realizację tego przedsięwzięcia oraz możliwość corocznego spotkania i zdrowej rywalizacji.

 

LAUREACI

Kategoria indywidualna


I miejsce – Amelia Mazurkiewicz (Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Pod Fiołkami”)

II miejsce – Jan Czarnecki (Szkoła Podstawowa w Budach Siennickich)

Alicja Rutkowska (Szkoła Podstawowa w Starych Pieścirogach)

III miejsce – Kacper Ciarka (Szkoła Podstawowa w Starych Pieścirogach)

 

Wyróżnienia

Maciej Mychliński (Szkoła Podstawowa nr 2 w Nasielsku)

Alicja Mazurkiewicz ( Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Pod Fiołkami”)

 

Kategoria drużynowa

I miejsce – Szkoła Podstawowa w Starych Pieścirogach

II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Nasielsku

III miejsce – Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Pod Fiołkami”.

Organizatorzy

 

 


NASI UCZNIOWIE MISTRZAMI PIĘKNEGO CZYTANIA


22 maja 2019 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IV Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania zorganizowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. KEN  w Warszawie Filia w Nowym Dworze Mazowieckim oraz Nowodworski Ośrodek Kultury. Konkurs swoim patronatem objął Starosta Nowodworski. Przesłuchania uczestników odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych (klasy IV – V i VI – VII). Do konkursu zgłosiło się 41 uczestników z 14 szkół. Nasi uczniowie wspaniale zaprezentowali przygotowane fragmenty tekstów.

 

Oto wyniki:

 

Julia Tylińska kl. Kl. V b          I miejsce

Franciszek Żabik kl. V d           I miejsce

Wiktoria Zalewska kl. VI e      I miejsce


Serdecznie gratulujemy.

Ewa Lipowska


 

 


NASI UCZNIOWIE NA PODIUM W ELIMINACJACH REJONOWYCH TURNIEJU BRD

galeria

 

Eliminacje rejonowe XLII Ogólnopolskiego Turnieju w Ruchu Drogowym za nami. Obyły się one 7 maja 2019 r. w Miasteczku Ruchu Drogowego przy ul. Gen. Sosnkowskiego w Warszawie.

 

W turnieju brały udział 23 szkoły: 13 drużyn z I grupy wiekowej - 5 - 6 kl. (52 uczestników) i 10 drużyn z II grupy wiekowej 7 - 8 kl. - III gimnazjum (30 uczestników).

 

Powiat nowodworski reprezentowały drużyny z naszej szkoły:

I grupa wiekowa w składzie: Patrycja Czyż kl. 5a, Agata Waleśkiewicz kl. 5b, Szymon Chmurski kl. 5b, Jakub Nagel kl. 5c

II grupa wiekowa w składzie: Maria Zawadzka, Jan Biernacki, Maksymilian Obidziński z klasy 7a.

 

Wszyscy zawodnicy rozwiązywali 2 testy teoretyczne oraz zmagali się w konkurencjach praktycznych.

 

Test wiedzy obejmował zagadnienia dotyczące zasad i przepisów obowiązujących pieszych i rowerzystów, znaków drogowych oraz sytuacji w ruchu drogowym. Test - skrzyżowania składał się z 10 zadań polegających na ustaleniu prawidłowej kolejności przejazdu przez skrzyżowanie.

 

Konkurencje praktyczne polegały na pokonaniu rowerem sprawnościowego toru przeszkód, jazdy rowerem po miasteczku ruchu drogowego oraz zadań praktycznych z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

 

Drużyna z II grupy wiekowej uplasowała się na III miejscu.

 

Drużyna z I grupy wiekowej uplasowała się na II miejscu i reprezentować będzie rejon warszawski podczas etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 22 maja w Warszawie.

 

Najlepszym uczestnikiem Turnieju w I grupie wiekowej okazał się Szymon Chmurski zajmując I miejsce w klasyfikacji indywidualnej.Serdecznie gratulujemy naszym uczniom - JESTEŚCIE WIELCY!!!


Opiekunowie drużyn:

Monika Paluszek i Magda Mackiewicz


 

 


ELIMINACJE POWIATOWE XLII EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

galeria

 

Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym łączy naukę z zabawą i elementami rywalizacji. Jego celem jest m.in. popularyzowanie przepisów i zasad bezpieczeństwa na drodze, upowszechnienie umiejętności udzielania pierwszej pomocy oraz promowanie roweru jako środka transportu. Mogą w nim wziąć udział uczniowie szkół podstawowych.  Turniej przeprowadzany jest w dwóch grupach: pierwszą są uczniowie klas V i VI, drugą – uczniowie klas VII, VIII i III gimnazjum. Uczestnicy turnieju, aby zakwalifikować się do finału, muszą przejść kilka etapów: eliminacje klasowe, szkolne, powiatowe, rejonowe, wojewódzkie.

 

2 kwietnia 2019 r. nasza szkoła była gospodarzem eliminacji powiatowych XLII edycji Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych. Eliminacje powiatowe zostały objęte patronatem Starosty Nowodworskiego.

 

Od godziny 10.00 w zmaganiach rywalizowało 5 drużyn reprezentujących szkoły podstawowe z terenu powiatu nowodworskiego. Drużyny grupy I składały się z czterech osób (2 dziewczynek i 2 chłopców), natomiast drużyny grupy II były reprezentowane przez drużyny trzyosobowe.

 

GRUPA I

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Dębinkach - drużyna w składzie: Natalia Wiśniewska, Lidia Myszkowska, Jakub Karol Kobuszewski, Dominik Suski, pod opieką p. Małgorzaty Łuczyńskiej.

 

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku – drużyna w składzie: Patrycja Czyż, Agata Waleśkiewicz, Szymon Chmurski, Jakub Nagel rez. Alicja Kosela, pod opieką p . Moniki Paluszek.

 

GRUPA II

 

Szkoła Podstawowa z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Nowym Dworze Mazowieckim – drużyna w składzie: Jagoda Jandy, Agata Malinowska, Dominika Pręgowska, pod opieką p. Anny Dąbrowieckiej.

 

Szkoła Podstawowa im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Starych Pieścirogach i drużyna w składzie: Julia Pawlak, Jakub Markowicz, Krystian Piecychna, pod opieka p. Małgorzaty Łuczyńskiej.

 

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku – drużyna w składzie: Maria Zawadzka, Jan Biernacki, Maks Obidziński, pod opieką p . Moniki Paluszek.

 

Turniej został przeprowadzony przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji: podkom. Katarzynę Mac – sędzia główny, sierż. Małgorzatę Staniszewską, mł. asp. Radosława Wasilewskiego z nasielskiego komisariatu oraz strażaków – ratowników z OSP w Nasielsku: p. Przemysława Malinowskiego i p. Marka Rzeczkowskiego.

 

 

Z ramienia szkoły za organizacje turnieju odpowiedzialne były Panie: Monika Paluszek, Magda Mackiewicz, Ewa Lipowska i Małgorzata Sitek.

 

Swoją obecnością podczas Turnieju zaszczycili nas: p. Hanna Pietrzak – Dyrektor Usług Wspólnych w Nasielsku oraz sekretarz Nasielska p. Marek Maluchnik.

 

Wszyscy uczestnicy turnieju rywalizowali w czterech konkurencjach: test wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, test dotyczący skrzyżowań, jazda po torze przeszkód oraz udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej.

 

Test wiedzy składał się z 25 pytań, obejmował zagadnienia znajomości zasad bezpieczeństwa i przepisów obowiązujących w ruchu drogowym. Test skrzyżowania zawierał 10 pytań, polegał na ustaleniu prawidłowej kolejności przejazdu przez skrzyżowania. Wszystkie zagadnienia teoretyczne zostały przygotowane przez specjalistów z Komendy Stołecznej Policji. Nad całością czuwała podkom. Katarzyna Mac.

 

Kolejna konkurencja polegała na udzieleniu przez całą drużynę pomocy osobie poszkodowanej. Zadania w tej kategorii zostały przeprowadzone przez ratowników z OSP w Nasielsku.

 

 

Ostatnim elementem turnieju był tor przeszkód. Zasady pokonywania toru przedstawili uczestnikom policjanci z Komendy Stołecznej, którzy też czuwali nad prawidłowym przebiegiem turnieju. Przeszkody i użyte w rywalizacji rowery były własnością organizatora.

 

 

Po dokładnym podliczeniu wyników wyłoniono zwycięzców turnieju:

 

Grupa I


I miejsce- Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku;

II miejsce - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Dębinkach.

 

Grupa II


I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku;

II miejsce - Szkoła Podstawowa z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Nowym Dworze Mazowieckim;

III miejsce - Szkoła Podstawowa im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Starych Pieścirogach.

 

Najlepsi uczestnicy turnieju w klasyfikacji indywidualnej to: Patrycja Czyż i Jan Biernacki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku.

 

Drużyny oraz najlepsi uczestnicy turnieju otrzymali statuetki, dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostę Nowodworskiego oraz Burmistrza Nasielska.

 

W kolejnym etapie, który odbędzie się 7 maja w Warszawie, nasz powiat reprezentować będą drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku pod opieką p. Moniki Paluszek i p. Magdy Mackiewicz.

 

Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Koordynator Turnieju

Monika Paluszek

 

 


 

 


NOCNY TURNIEJ BRD

galeria

 

29 marca w odbył się w naszej szkole Nocny Turniej BRD, nad którym objął patronat Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie. Było to najważniejsze wydarzenie zaplanowane w tym roku w szkolnym w programie „Stawiam na bezpieczeństwo”.

 

O godz. 19.00 pani dyrektor Agnieszka Mackiewicz przywitała wszystkich gości, nauczycieli oraz uczestników zmagań. Z ciepłymi słowami do zebranych zwrócił się p. Rafał Grodzicki - Kierownik Wydziału Szkoleń i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego WORD w Warszawie. Głos zabrała też p. Hanna Pietrzak – Dyrektor Usług Wspólnych w Nasielsku.

 

W imieniu społeczności szkolnej uczennica klasy VIc Natalia Księżyk podziękowała przedstawicielomWORD-u, policji, ratownictwa medycznego oraz władz miasta za pomoc i zaangażowanie w realizację wielu działaniach promujących bezpieczeństwo w ruchu drogowym, które realizowane są w naszej szkole od wielu lat.

Za wsparcie, na które zawsze możemy liczyć, nasi goście udekorowani zostali przez uczniów medalami „Przyjaciel Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku”.

 

W tym roku rywalizowało miedzy sobą 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych - kat. kl. IV – V oraz kat. kl. VI - VIII. Każdą klasę reprezentowała czteroosobowa drużyna. Głównym sędzią turnieju była p. podkom. Katarzyna Mac z Komendy Stołecznej Policji.

 

Przed uczestnikami było sześć konkurencji: test wiedzy, rowerowy tor przeszkód, pokój zagadek, pierwsza pomoc, zwinnościowy tor przeszkód oraz gra terenowa.

 

Wszyscy biorący udział w turnieju rozwiązywali najpierw test teoretyczny składający się z 25 pytań, które dotyczyły zasad i przepisów o ruchu pieszych i rowerzystów, znaków drogowych, manewrów, skrzyżowań. Nad prawidłowym przebiegiem konkurencji czuwali policjanci z Komendy Stołecznej Policji, policjanci z Komisariatu Policji w Nasielsku oraz nauczyciele.

 

Kolejna konkurencja wymagała od zawodników wykazania się umiejętnościami udzielania pomocy przedmedycznej. Każdy z członków drużyny wykonywał zadania praktyczne. Polegały one na sprawdzeniu stanu poszkodowanego, wezwaniu pomocy, wykonaniu RKO oraz ułożeniu poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Zadania w tej kategorii zostały przeprowadzone przez ratownika medycznego p. Robertę Cieślę przy współpracy nauczycieli.

 

Wiele emocji dostarczyło pokonanie przez każdy zespół zwinnościowego toru przeszkód w jak najkrótszym czasie. Konkurencję przygotowali i przeprowadzili nauczyciele wychowania fizycznego.

 

Uczestnicy doskonale bawili się również podczas gry terenowej, którą przeprowadzono na boisku szkolnym. Drużyny, wyposażone w latarki, wyruszyły razem z opiekunami na nocne poszukiwanie punktów kontrolnych, które były oznaczone elementami odblaskowymi. Po odnalezieniu wylosowanego punktu, każda drużyna rozwiązywała przygotowane dla niej zadania.

 

W sali gimnastycznej uczniowie sprawdzali swoje umiejętności na rowerowym torze przeszkód. Zasady pokonywania toru przedstawili uczestnikom policjanci z Komendy Stołecznej oraz nauczyciele, którzy czuwali nad prawidłowym przebiegiem zadania.

 

Nową konkurencją wprowadzoną w tym roku była wizyta w pokoju zagadek. Każda drużyna miała do wykonania pięć zadań. W przypadku pomyłki podczas wykonywania polecenia, było ono przerwane, a kapitan drużyny losował osobę, która opuszczała pokój. Pozostali członkowie drużyny kontynuowali zmagania.

 

Przez cały czas trwania turnieju pani dyrektor Agnieszka Mackiewicz oraz wicedyrektorzy: pani Bożena Kozłowska i pan Mariusz Kraszewski zagrzewali zawodników do walki i mocno za wszystkich trzymali kciuki.

 

Po dokładnym podliczeniu wyników wyłoniono zwycięzców turnieju:

 

W klasyfikacji klas VI – V

I miejsce - klasa IV c

II miejsce – Klasa V b

III miejsce – klasa V c

 

 

W klasyfikacji klas VI – VIII

I miejsce - klasa VI b

II miejsce – Klasa VII a

III miejsce – klasa VI d

 

 

Najlepszymi uczestnikami Turnieju okazali się:

Karolina Stachowicz – kl. IV b w kategorii klas IV – V

Jakub Domała - kl. VIc w kategorii klas VI – VIII

 

Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Cenne nagrody dla wszystkich uczestników oraz medale ufundował dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie, p. Dariusz Marek Szczygielski oraz Rada Rodziców Szkoły. Finansowo wsparł nas również sklep „Guliwer”.

 

Serdecznie dziękujemy przedstawicielom Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie: p. Rafałowi Grodzickiemu, p. Robertowi Zawadce; policjantom z Komendy Stołecznej Policji: p. podkom. Katarzynie Mac, p. sierż szt. Konradowi Nurzyńskiemu; policjantom z Komisariatu Policji w Nasielsku: p. mł. asp. Radosławowi Wasilewskiemu, p. asp. Katarzynie Rokickiej, p. asp. Michałowi Glince oraz ratownikowi medycznemu z Nowodworskiego Centrum Medycznego w Nowym Dworze Mazowieckim - p. Robertowi Cieśla, za pomoc w przeprowadzeniu turnieju.

 

Nocny Turniej BRD nie odbyłby się bez wielkiego zaangażowania nauczycieli i pracowników niepedagogicznych szkoły: p. Małgorzaty Sitek, p. Ewy Lipowskiej, p. Anety Czyż – Roszak, p. Magdy Mackiewicz, p. Joanny Czyż, p. Anny Koryckiej, p. Kingi Żabik, p. Katarzyny Milewskiej, p. Renaty Wróblewskiej, p. Agnieszki Sztabnik, p. Ewy Grenadier, p. Ewy Boczkowskiej, p. Justyny Puty, p. Ewy Rudzińskiej, p. Justyny Margiel, p. Beaty Korytkowskiej, p. Aleksandry Maciątek, p. Pauliny Mosakowskiej, p. Moniki Kozarzewskiej oraz p. Krzysztofa Margiela.

Byli oni odpowiedzialni za przygotowanie, przeprowadzenie konkurencji i czuwanie nad prawidłowym przebiegiem wszystkich zadań.

 

Po zakończeniu wszystkich konkurencji uczestnicy udali się na stołówkę na kolację, którą przygotowały p. Katarzyna Skabek, p. Mariola Dzierżanowska, p. Krystyna Chruścińska i p. Iwona Pasztak.

 

Po zakończonym Turnieju chętni uczestnicy mieli możliwość nocowania w szkole. Opiekę nad uczniami sprawowali: p. Ilona Pietrzak, p. Beata Janiszek, p. Anna Falkowska, p. Krzysztof Macias, p. Tomasz Czajkowski oraz p. Krzysztof Margiel.

 

Bardzo dziękujemy wszystkim za pomoc w zorganizowaniu Nocnego Turnieju BRD. Jesteśmy dumni, że mamy wokół przyjaciół, na których możemy liczyć.

Koordynator Turnieju

Monika Paluszek

 


 

 

 


„SZKOŁA DLA NIEPOGLEGŁEJ” – certyfikat ukończenia


W zeszłym roku szkolnym braliśmy udział w ogólnopolskim konkursie pod nazwą „Szkoła młodych patriotów”. Jego  organizatorem było Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, a nasza szkoła  za udział w nim i uzyskanie maksymalnej liczby punktów za każde wykonane zadanie otrzymała certyfikat „Szkoły młodych patriotów”.

 

W roku szkolnym 2018/2019 w związku ze zbliżającą się 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, nasza szkoła w okresie od 17 września 2018 r. do 12 marca 2019 r. brała udział w kolejnym konkursie pod nazwą „Szkoła dla Niepodległej”. Uczniowie włączając się w realizację konkursowych zadań mogli lepiej przygotować się do rocznicowych obchodów, pogłębić swoją wiedzę historyczną i rozwijać postawy patriotyczne.

 

Szkoły, które wykonają zadania przewidziane regulaminem konkursu, otrzymają certyfikaty „Szkoła dla Niepodległej” oraz zaświadczenia ukończenia kursu.


Zadania konkursu, które wybraliśmy do realizacji:


  1. Zorganizowanie w szkole obchodów 100 – lecia niepodległości.
  2. „Wolność, godność, solidarność, prawa człowieka” – zorganizowanie w szkole konkursu literackiego lub plastycznego.
  3. „Rola i znaczenie symboli narodowych, tradycji i dziedzictwa poprzednich pokoleń w życiu młodego człowieka”.
  4. Przeprowadzenie ogólnoszkolnego konkursu wiedzy pt. „Polska Niepodległa”.
  5. Zorganizowanie przedstawienia o tematyce niepodległościowej.
  6. Zgłoszenie swoich przedstawicieli do udziału w kursie „Szkoła dla Niepodległej”, który w okresie od 17.09.2018 r. do 17.12.2018 r., przeprowadzi w formule e – learning Studium Prawa Europejskiego w Warszawie.

 

Celem projektu było krzewienie wśród młodzieży postaw patriotycznych w  kontekście historii państwa i narodu polskiego. Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy chętnie uczestniczyli w jego poszczególnych etapach. Efektem pracy całej społeczności szkolnej było otrzymanie certyfikatu „Szkoła dla niepodległej”.


Krzysztof Macias

skanowanie0001


 


XI EDYCJA GMINNEGO KONKURSU INFORMATYCZNEGO

POD PATRONATEM BURMISTRZA NASIELSKA

Galeria


W obecnych czasach następuje stały i dynamiczny rozwój technologiczny, dlatego też niezbędne jest opanowanie wiedzy i umiejętności z zakresu informatyki. Żyjemy z nią, na co dzień, sprawdzając pocztę elektroniczną, przeglądając wpisy na Facebooku, czytając wiadomości, korzystając z map, dokonując przelewów i zakupów czy wreszcie korzystając z gier.

 

Nasza szkoła również stara się dotrzymać kroku rozwojowi techniki komputerowej, dlatego też w tym roku zorganizowaliśmy już XI edycję Gminnego Konkursu Informatycznego, którego celem jest rozwijanie zainteresowania uczniów informatyką, zwrócenie uwagi na rangę przedmiotu, stworzenie możliwości współzawodnictwa, wyłanianie talentów oraz wspieranie uczniów uzdolnionych.

 

Konkurs odbył się w dwóch etapach:

 

Etap szkolny - Nauczyciel uczący informatyki (zajęć komputerowych) w danej szkole przeprowadził TEST KONKURSOWY wśród uczniów klas IV - VIII. W wyniku eliminacji szkolnych utworzona została pięcioosobowa drużyna danej szkoły – po 1 uczniu z poziomu każdej klasy, która reprezentowała ją w etapie gminnym. 22 marca 2019 r. w naszej szkole odbył się finał Gminnego Konkursu Informatycznego pod patronatem Burmistrza Nasielska.

 

Etap gminny odbył się w nieco innej odsłonie jak dotychczas. W tym roku uczestnicy rozwiązywali zadania drużynowo. Każdy zespół otrzymał kopertę, w której umieszczony był test oraz różne wskazówki i zadania do części praktycznej.

 

Test wiedzy składał się z 50 pytań (po 10 z każdego poziomu edukacyjnego).

 

Cześć praktyczna polegała na ułożeniu hasła dotyczącego uzależnień, składającego się z pięciu słów. Należało je wcześniej odnaleźć na komputerze w odpowiednich plikach. Aby dotrzeć do szukanych wyrazów uczestnicy musieli rozwiązać pięć zadań według przygotowanych wcześniej wskazówek.

 

Uczestnicy wykazywali się wiedzą i umiejętnościami z zakresu obsługi programów: Paint, Microsoft Word, Microsoft Excel, programowania w Scratchu oraz umiejętnością przeliczania systemu dziesiętnego na system binarny (dwójkowy), którym posługuje się komputer.

 

Na wykonanie zadań konkursowych uczniowie mieli 75 minut.
W II etapie rywalizowało miedzy sobą 35 uczestników z 7 drużyn ze szkół podstawowych z terenu naszej gminy.

 

Poziom jak zwykle był wysoki i wyrównany. Po krótkiej przerwie na słodki poczęstunek, odbyło się ogłoszenie wyników.

 

Najlepszą drużyną okazała się być Szkoła Podstawowa im. Pierre’a de Coubertina w Budach Siennickich, która pokonała swoich rywali zdobywając 80 punktów. W skład drużyny wchodzili: Rafał Caliński kl. VIII, Jakub Rzepkowski kl. VII, Julia Kamińska kl. VI, Piotr Czarnecki kl. V, Stanisław Lisiecki – kl. IV

 

Drugie miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku zdobywając 79 punktów. W skład drużyny wchodzili: Julia Polańska kl. VIII, Jan Chyliński kl. VII, Klara Kutra kl. VI, Patrycja Czyż kl. V, Daniel Woźniak kl. IV.

 

Trzecie miejsce wywalczyła Szkoła Podstawowa nr 1 im. Konstytucji 3 Maja w Nasielsku uzyskując 76 punktów. W skład drużyny wchodzili: Adam Laskowski kl. VIII, Weronika Gontarz kl. VII, Krzysztof Bełtowski, Szymon Laskowski kl. V, Jakub Broma kl IV.

 

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach informatycznych.


Organizatorzy:
p. Joanna Czyż,
p. Monika Paluszek, 
p. Agnieszka Sztabnik,
p. Mariusz Kraszewski

 

 

 

 

 

 

 


GMINNY KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO


GMINNY KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO “LET’S READ IT WITH A PLEASURE” odbył się w naszej szkole 22 lutego, 21 uczniów z terenu naszej gminy wzięło w nim udział, uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat przeczytanej książki w języku angielskim.

 

8 Marca zostały ogłoszone wyniki i wręczone nagrody. Wraz z sekretarzem Markiem Maluchnikiem, Panią Dyrektor Agnieszką Mackiewicz i koordynatorem konkursu Karoliną Pająk nagrody zostały wręczone za:

 

1 miejsce Filipowi Tomczyk uczniowi SP nr 1 w Nasielsku

2 miejsce Weronice Sternik uczennicy SP nr 1 w Nasielsku

3 miejsce Janowi Biernackiemu uczniowi SP nr 2 w Nasielsku.

 

W klasyfikacji szkolnej

1 miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 1 im. Konstytucji 3 Maja w Nasielsku

2 miejsce Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku

3 miejsce Szkoła Podstawowa im. Pierre’a de Coubertina w Budach Siennickich.

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy i gratulujemy.

Karolina Pająk 

 

Konkurs biblijny ze znajomości Ewangelii według świętego Łukasza


W dniu 24 stycznia 2019 roku w naszej szkole odbył się szkolny etap konkursu biblijnego ze znajomości Ewangelii według świętego Łukasza. Do rozwiązania testu składającego się z 25 pytań przystąpiło 4 uczniów –Alicja Kosela i Martyna Kosela z klasy Va oraz Julia Tylińska i Szymon Chmurski z klasy Vb. Najlepiej test rozwiązali zdobywając po 25 punktów Alicja Kosela i Szymon Chmurski. Tych dwoje uczniów przechodzi do kolejnego etapu – parafialnego, który odbędzie się po feriach zimowych. Drugie miejsce zajęła Martyna Kosela, a trzecie Julia Tylińska.

 

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy ogromnej wiedzy. Alicji i Szymonowi życzymy dalszych sukcesów w kolejnych etapach.

 

Organizatorzy

 

 


WALENTYNKI Z WIERSZAMI JANA BRZECHWY


Czytanie to jedna z najważniejszych czynności językowych. Jest narzędziem uczenia się, ćwiczy pamięć, rozwija mowę i myślenie. Dzieci coraz rzadziej sięgają po książki, a jeśli to robią, to najczęściej z musu. Dlatego już od najmłodszych lat warto zadbać o rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. Odpowiednio dobrana literatura ukazuje piękno polskiej mowy, poszerza zasób słów i pojęć, pomaga zapamiętać reguły ortograficzne, ułatwia wysławianie się i pisanie wypracowań. Pozytywny stosunek do czytania ma wpływ na całe życie dziecka.


 

Dbając o rozwój zainteresowań czytelniczych, 14 lutego, w naszej szkole odbył się konkurs dla uczniów klas trzecich pt. „Walentynki z wierszami Jana Brzechwy”. Główne cele konkursu to popularyzowanie czytelnictwa wśród najmłodszych oraz wdrażanie do samodzielnej pracy. Na wyszukanie i zapoznanie się z treścią 14 wierszy zawartych w tomie „Sto bajek” Jana Brzechwy uczniowie mieli miesiąc. Konkurs został poprzedzony krótkim wykładem na temat znaczenia książek w życiu człowieka oraz ich szanowaniu. Organizatorka przypomniała, że książki robi się z papieru, a papier powstaje z drzewa. Niepotrzebne książki można oddać do biblioteki lub na makulaturę. Oszczędzając papier przyczyniamy się do ochrony lasów, a w ten sposób dbamy o nasze środowisko.

 

W konkursie wzięło udział 6 osób z dwóch klas trzecich. Zadaniem uczniów było wypełnienie karty pracy dotyczącej znajomości utworów wyznaczonych w regulaminie. Trzecioklasiści wykazali się bardzo dobrą znajomością przeczytanych wierszy i zaprezentowali wysoki poziom wiedzy. Wszyscy uczestnicy, w podziękowaniu za czas przeznaczony na przygotowanie do konkursu, otrzymali upominki, a zwycięzcy i wyróżnieni nagrody książkowe. Upominki dla uczestników konkursu zostały pozyskane z Ministerstwa Środowiska.

 

Najlepsze wyniki uzyskali:


I miejsce – Piotr Uszyński kl. IIIb

II miejsce – Maja Kukiełka kl. IIIa

III miejsce – Ola Korytkowska kl. IIIa

 

Organizator:

Olbryś Małgorzata

20190214_114432

20190214_120742


WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO


 

W dniach 5 i 7 grudnia uczniowie klas IV – VIII zmagali się z zawiłościami polskiej ortografii. Najpierw pisali dyktando, a następnie rozwiązywali test ortograficzny. Oto wyniki:

 

Klasy IV

1. Daniel Woźniak IV c

2. Zofia Walesiak IV b

3. Luiza Rosłońska IV d

 

 

Klasy V

1. Julia Tylińska V b

2. Patrycja Czyż V a

3. Michał Rasiński V c

 

 

Klasy VI

1. Natalia Pawłowska VI a

2. Wiktoria Zalewska VI e

3. Adrian Bogusz VI e

 

 

Klasy VII – VIII

1. Julia Frączkiewicz VII a

2. Natalia Polańska VIII a

3. Monika Rokicka VII a

 

 

Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie. Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy za rok.

Ewa Lipowska


 


WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „Zabłyśnij na drodze”


KATEGORIA KLAS 0 - III

I miejsce Marcel Saliszewski kl. 3b
II miejsce Filip Kozarzewski kl. 2d
III miejsce Oliwier Wiktorowicz kl. 1b
wyróżnienie Mieszko Roszak 0a


KATEGORIA KLAS IV - VIII

I miejsce Milena Miodowska kl. 6d
II miejsce Miłosz Roszak kl. 4c
III miejsce Bartosz Sekutowicz kl. 5d
wyróżnienie Jakub Nagel kl. 5c

 


W konkursie wyróżnione zostały dwie klasy 0a i 5d za największa liczbę wykonanych prac.

Nagrody zostaną wręczone 20 grudnia podczas szkolnych Jasełek.

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w konkursie i zapraszamy do udziału w kolejnych.


Zespół szkolnego programu
,,Stawiam na Bezpieczeństwo”


 


Konkurs plastyczny “PORTRET MISIA CZYTELNIKA” 
dla oddziałów przedszkolnych rozstrzygnięty!


47686653_2061971844113245_6253402825980641280_n

I miejsce

Joanna Kamińska (grupa 0b)


II miejsce
Łucja Zaciewska (grupa 0a)


III miejsce
Filip Popielarski (grupa 0c)
Szymon Górski (grupa 0b) 
Liliana Głogowska (grupa 0a)


Pozostali uczestnicy otrzymują wyróżnienia :)

Wszystkim dzieciom gratulujemy i dziękujemy za piękne prace.

Wychowawcy oddziałów przedszkolnych


TURNIEJ WARCABOWY 2018

galeria

 

46893842_1918667901536023_7710812330480631808_nW piątek, 23 listopada odbył się Nowym Dworze Mazowieckim „XI Turniej Warcabowy z okazji 100 –lecia PCK o Puchar Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża”. Celem konkursu było poprzez zabawę i rozgrywki sportowe spopularyzowanie wśród dzieci i młodzieży zagadnień związanych z organizacją Polskiego Czerwonego Krzyża.

 

Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół powiatu nowodworskiego w dwóch kategoriach wiekowych:

· uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej

· młodzież klas VII-VIII szkoły podstawowej, gimnazjów i szkół średnich.

 

Naszą szkołę reprezentowali

-  w kategorii pierwszej

· Mateusz Marszałek – klasa Vb

· Filip Kamiński- klasa VIa

- w kategorii drugiej

· Jakub Gołąb –klasa VIIa

· Dawid Jaśkiewicz – VIIIa

 

Podczas konkursu przy planszach toczyła się sportowa rywalizacja, podczas której uczniowie rozwijali zdolności i umiejętności myślenia twórczego oraz przestrzegania zasad i reguł gry. Całemu turniejowi towarzyszyła życzliwa atmosfera, pomimo że uczestnicy musieli sobie radzić z wygraną jak i porażką. Na zawodach spotkało się 42 uczestników gotowych do walki o najlepsze miejsca. Każdy gracz rozegrał 9 „bitew”. W kategorii wiekowej uczniowie szkoły podstawowej stawiło się do rozgrywek 20 graczy, a w kategorii młodzież klas VII-VIII szkoły podstawowej, gimnazjów i szkół średnich 22. W każdej kategorii podzieleni zostali oni na dwa zespoły, z których do półfinału wyłoniono po zaciętej walce i wielu emocjach po jednym uczestniku. Nasz najlepszy gracz Mateusz Marszałek po pasjonującej walce zajął czwarte miejsce w turnieju ( 6-wygranych, 3-przegrane). Gratulujemy!

 

Joanna Wiśniewska- opiekun szkolnego koła PCK


 


Ogłoszenie wyników konkursu ulotkę/broszurę
promującą noszenie elementów odblaskowych


W szkolnym konkursie na ulotkę/broszurę promującą noszenie elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po zmierzchu, poza terenem zabudowanym jury w składzie nauczycieli informatyki oraz nauczyciela języka polskiego postanowiło wyróżnić 7 prac.

 

Wśród nagrodzonych uczniów z naszej szkoły znaleźli się:

 

I miejsce

Franciszek Żabik – klasa Vd

 

II miejsce

Michał Obojski – klasa VIc

Julia Zadrożna – klasa VI d

 

III miejsce

Zuzanna Obojska – klasa VI c

Kacper Dominkiewicz – klasa VI d

 

Wyróżnienienie

Jakub Nagel – klasa V c

Karol Nagel – klasa VI c

 

 

Nagrody zostaną wręczone w grudniu podczas szkolnych  Jasełek.

 

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w konkursie i zapraszamy do udziału w kolejnych.

 

Zespół szkolnego programu

,,Stawiam na Bezpieczeństwo”

 

 


Wręczenie nagród w konkursie o Stefanie Starzyńskim


Dnia 26 października b.r. w Szkole Podstawowej nr 143 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie odbyła się uroczystość z okazji święta patrona szkoły. Zgodnie z tradycją,  dyrektor szkoły – Krystyna Jakubowska oraz zaproszeni goście złożyli kwiaty przed pomnikiem Stefana Starzyńskiego. Wśród zaproszonych gości obecny był przedstawiciel rodziny Starzyńskich, pan Wojciech Starzyński, działacz społeczny i samorządowy. W czasie uroczystości wręczone zostały nagrody w IX edycji Konkursu Wiedzy o Stefanie Starzyńskim. Wśród nagrodzonych uczniów z naszej szkoły znaleźli się:I miejsce zajęła: Maria Wolniak z kl. V b


III miejsce zajęli: Jakub Nagel z kl. VcBartosz Sekutowicz z kl.V d.


Nagrodzonym uczniom jeszcze raz gratulujemy oraz zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w kolejnej już edycji tego konkursu.

 

Krzysztof Macias

dsc01083dsc01094dsc01136


 

 


KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ I NAJCIEKAWSZĄ DYNIĘ 2018 r.


25 października w naszej szkole obchodziliśmy święto Dyni. Tego dnia wieczorem na dzieci czekała Pumpkin Party- dynio disco. Na której odbyły się zabawy i konkursy. Na sam koniec ogłosiliśmy wyniki na najpiękniejszą i najciekawszą Dynię 2018 roku.1 miejsce zdobyła Antonina Winnicka z klasy 4c

1-miejsce2 miejsce Jakub Wysocki z klasy 6d

2-miejsce


3 miejsce Piotr Krajewski z klasy 6b

3-miejsce


Wyróżnienie otrzymała Amelia Zakrzewska z klasy 6b

wyraanienie


Serdecznie gratulujemy!


Karolina Pająk


 

 


WYNIKI SZKOLNEGO ETAPU KONKURSU Moje wędrówki po lesie – edycja 2018


 

Kategoria I – Mali mieszkańcy lasu

 

I miejsce

Mieszko Roszak – 0 a

II miejsce

Aleksandra Zaręba – 0 a

III miejsce

Amelia Rychlik – 0 a

Wyróżnienie

Lena Różańska – 0 a

Szymon Górski – 0 b

 

 

Kategoria II – Barwy Lasów

 

I miejsce

Filip Kozarzewski – 2 d

II miejsce

Bartosz Szkutnik – 2 a

III miejsce

Michał Sięborski – 2 a

Wyróżnienie

Klaudia Barbarska – 2 a

 

 

Kategoria III – Życie zwierząt na przestrzeni 4 pór roku

 

I miejsce

Bartosz Kaczmarczyk – 5 d

Amelia Zakrzewska – 6 b

 

Wszyscy uczniowie otrzymają dyplomy za udział w konkursie.

Prace, która zajęły I miejsce będą brały udział w kolejnym etapie konkursu, który odbędzie się w Nadleśnictwie Płońsk.

 

 

Nauczyciele plastyki


 


KONKURS WARCABOWY 2018


W poniedziałek, 8 października 2018 r. już po raz kolejny w naszej szkole został zorganizowany Konkurs Warcabowy. Uczestnikami jego byli uczniowie klas IV-VIII. Do konkursu przystąpiło 14 uczestników wyłonionych w drodze eliminacji wewnątrzklasowych.   Turniej został rozegrany systemem pucharowym. Uczniowie rozgrywali swoje partie po omówieniu zasad gry. Przy planszach toczyła się sportowa rywalizacja, podczas której uczniowie rozwijali zdolności i umiejętności myślenia twórczego oraz radzenia sobie z wygraną i porażką.  Po zaciętej walce i wielu emocjach do trzeciej rundy zakwalifikowało się 5 uczniów, którzy zdobyli następujące miejsca:

 

 

I. Jakub Gołąb – klasa VIIa

II. Mateusz Marszałek – klasa Vb

III. Dawid Jaśkiewicz – klasa VIIIa

Filip Kamiński – klasa VIa

Kacper Jaglarski – klasa VIc

 

 

Uczniowie, którzy zajęli I i II miejsce zostali reprezentantami naszej szkoły w rejonowych rozgrywkach Turnieju Warcabowego o Puchar Prezesa Zarządu Rejonowego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża organizowanego w Nowym Dworze Mazowieckim.

 

Gratulujemy, życząc jednocześnie powodzenia w następnym turnieju!

 

Joanna Wiśniewska- opiekun szkolnego koła PCK


Szkolny Konkurs Geograficzny


W dniu 1.10.2018 roku w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Geograficzny przeznaczony dla uczniów klas V-VIII. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań uczniów geografią, otaczającym światem, najbliższym regionem i uwrażliwienie na problemy związane z ochroną środowiska. Uczestnicy konkursu mieli do rozwiązania w czasie 45 minut test składający się z 30 zadań. Najlepsi uczniowie zajęli:

 

I miejsce

Jan Biernacki VIIa


II miejsce

Aleksander Skłucki VIb


III miejsce

Szymon Chmurski Vb


Wyróżnienie

Julia Walesiak VIb


Zwycięzcom gratulujemy! Będą oni reprezentować naszą szkołę w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym „Geo- Planeta”. Wszystkim uczniom i uczennicom dziękujemy za przygotowanie się do konkursu i sprawdzenie swojej wiedzy z zakresu geografii.  Zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku szkolnym.

 

Organizator

Joanna Wiśniewska


Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9