Nietypowe lekcje

 

 

 

Informacje zatwierdzone przez Dyrektora Szkoły

 

Wprowadzone przez M. Paluszek

ARCHIWUM

ROK SZKOLNY 2016/2017SPOTKANIE Z PANIĄ MUZYKĄ „PRZEBOJE PANI MARII”

 

Dnia 23 maja 2017 roku odbyło się kolejne Spotkanie z Panią Muzyką, na które najmłodsi uczniowie naszej szkoły czekają z utęsknieniem. Tym razem mieliśmy okazję zapoznać się z sylwetką p. Marii Konopnickiej, która pisała piękne wiersze o suwalskiej przyrodzie. Muzykę do wielu z nich skomponował p. Zygmunt Noskowski. Wspólnie stworzyli pierwszy w Polsce śpiewnik dla dzieci pt. „Cztery pory roku”. Piosenki te śpiewano w pierwszym polskim chórze dziecięcym.


Wysłuchaliśmy kilku kompozycji ludowych z prezentowanego śpiewnika. Dzieci z zaangażowaniem brały udział w lekcji klaszcząc, klekocząc i śpiewając fragmenty utworów. W postać pani Marii i pana Zygmunta wcielili się nasi uczniowie, którzy z zaangażowaniem odgrywali powierzone im role.

 

Na zakończenie koncertu odbyły się eliminacje do półfinału tegorocznego konkursu muzycznego.


Ewa Boczkowska

 
TATA ULI O ULU…

Ula opowiada…

Mój tata uwielbia pszczoły. Pszczelarstwo to jego hobby. Mamy u siebie 25 uli, czyli 25 pszczelich rodzin. Zgodził się przyjść do nas na zajęcia i trochę opowiedzieć o życiu tych niezwykłych owadów. Dzięki tej wizycie, wiemy:

- że w ulu może być tylko jedna królowa,

- że robotnice żyją tylko do 35 dni, a królowa nawet 7 lat,

- że pszczoły oddalają się od gniazda na odległość do 4 km, aby zdobyć nektar,

- że te mądre zwierzęta rozróżniają niektóre kolory.

Niedawno naukowcy odkryli, że pszczoły potrafią też liczyć.

A my odkryliśmy dziś, że uwielbiamy miód! Hmmm… w sumie, to akurat już wiedzieliśmy…

Bardzo dziękujemy tacie Uli za niezwykła lekcję.


Klasa IIe

dsc02917dsc02921dsc02919dsc02920dsc02923dsc02934dsc02891dsc02892dsc02909dsc02931dsc02894dsc02907


WARSZTATY WIELKANOCNE

 

Klasa IIe opowiada…

7 kwietnia klasa IId zaprosiła nas do siebie na nietypową lekcję…


Nasze koleżanki i kolegów odwiedziła jedna z mam. Potrafi ona ze zwykłego styropianowego jajka wyczarować prawdziwe arcydzieło. Zgodziła się nam opowiedzieć i pokazać, jak ona to robi. My też spróbowaliśmy swoich sił…I udało się! A podczas pracy rozmawialiśmy  o najważniejszych świątecznych tradycjach i o zwyczajach, jakie panują w naszych domach.


Była to naprawdę niezwykła lekcja. Dziękujemy za gościnę:)

 

 

 

Aneta Czyż – Roszak

Joanna Pichalska

 
KONCERT WIGILIJNY


19 grudnia odbył się koncert muzyczny pt. „Wigilijne przygody Czerwonego Kapturka”. Uczniowie poznali świąteczne zwyczaje i obrzędy związane z Bożym Narodzeniem. Śpiewali kolędy i pastorałki. W konkursie na najpiękniej wykonaną kolędę zwyciężyła Karolina Stachowicz z klasy IIb.

Barbara Kamińska
„ZGUBEK I INNI”- SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY.


8 grudnia uczniowie klas trzecich zostali zaproszeni przez swoich starszych kolegów z klasy Va na spektakl profilaktyczny pt.  „Zgubek i inni”. Było to jedno z działań realizowanych w ramach rządowego programu „Bezpieczna +”, do którego nasza szkoła przystąpiła we wrześniu tego roku.


Przedstawienie, składające się z kilku scenek przeplatanych piosenkami oraz wzbogacone układem tanecznym, w przystępny sposób uczyło  asertywności, zasad bezpiecznego poruszania się po drogach oraz uczulało na zagrożenia związane z ogniem.


Mamy nadzieję, że wskazówki dotyczące właściwego zachowania się  w trudnych i niebezpiecznych sytuacjach, jakich udzielili  bohaterowie spektaklu, przyczynią się do zwiększenia świadomości dzieci, że ich bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nich samych.


Za pomoc w realizacji tego zadania dziękujemy paniom: Kindze Żabik, Katarzynie Milewskiej, Anecie Czyż-Roszak, Jolancie Sobieckiej, Annie Modzelewskiej oraz rodzicom, którzy przygotowali kostiumy.

 

Beata Korytkowska


Bajka profilaktyczno - edukacyjna “KAJTEK SZUKA PRZYJACIELA!”


W dniu 5 grudnia 2016 r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku odbyły się dwa spektakle teatralne dla dzieci klas 0-III . Uczniowie bardzo aktywnie reagowali na sytuacje i przeżycia Kajtka. Podpowiadali jak powinien się zachowywać i jak można by pomóc. Bardzo zaangażowani i rozśpiewani nagrodzili aktorów gromkimi brawami. Przedstawienie bardzo się podobało uczniom klas 0-III.


Bajka profilaktyczno - edukacyjna

“KAJTEK SZUKA PRZYJACIELA!”

Opis bajki:

Głównym bohaterem jest Kajtek, który bardzo lubi gry komputerowe, gorzej mu idzie z relacjami z rówieśnikami. Koleżanki i koledzy kilkuletniego Kajtka odrzucają zaproszenie do wspólnej zabawy w jego domu. Boją się, że mimo obecności rodziców Kajtek będzie wobec nich złośliwy, agresywny, niemiły i skory do kłótni. A tak właśnie bohater tej teatralnej opowieści traktuje na co dzień swoich rówieśników, marząc o tym, aby traktowali go jako kogoś wyjątkowego, wzbudzającego szacunek i uwagę. Tak, jak on sam odnosi się do swojego ulubionego bohatera z gry komputerowej, który bezlitośnie pokonuje wszystkich przeciwników, a jego imię wzbudza strach w całym wirtualnym świecie, który coraz bardziej wciąga Kajtka. Wciąga do tego stopnia, że chłopiec, tracącą poczucie rzeczywistości, staje do konfrontacji ze swym wirtualnym idolem, lordem Bakterem. To spotkanie w zaskakujący sposób pozwala chłopcu zrozumieć i uwierzyć, że dając się uwieść wyobraźni, podsycanej fałszywym, złym i uproszczonym obrazem świata gry komputerowej, musi na nowo zbudować swoje relacje z opiekunami i rówieśnikami, opierając je na zaufaniu dla prawdziwych autorytetów, szacunku dla powszechnie akceptowanych zasad i mocnym przekonaniu o swojej samodzielności w podejmowaniu wyborów pomiędzy dobrem i złem.

 

Spektakl „Kajtek szuka przyjaciela” to jedna z wielu propozycji Teatru Kurtyna z Krakowa, wypełniająca zadania profilaktyki uprzedzającej skierowanej dla klas O-3, gdzie szczególny nacisk położony jest na promocję czynników chroniących i kształtujących postawę dystansu wobec zachowań ryzykownych. Ta miniatura teatralna, oprócz tradycyjnych wartości scenicznych ( zabawna, dynamiczna akcja, kostiumy, oprawa muzyczna, piosenki, wciągnięcie młodego widza w interakcję) przynosi unikalną, posługującą się narzędziami teatru realizację ważnych elementów profilaktyki i edukacji:


Beata Kownacka
WARSZTATY PROFILAKTYCZNE „CYBERPRZEMOC”


W dniach 23 i 24 listopada 2016r. w naszej szkole odbyły się

warsztaty profilaktyczne „CYBERPRZEMOC”

dla rodziców klas I-VI  i uczniów klas IV-VI.


 

Tematyka obejmowała: klasy I-III „ Przygoda w sieci”

Klasy IV-VI „Nie daj się wciągnąć”.


W warsztatach dla klas IV –VI wzięło udział ok. 300 osób. Prowadząca nawiązała dobry kontakt z uczniami. Dzieci  chętnie dzieliły  się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami – jako uczestnicy portali społecznościowych. Pani w jasny sposób wyszczególniła wszystkie zagrożenia związane z użytkowaniem komputera i telefonu. Otrzymali informacje jak łatwo stać się ofiarą. Uczniowie wyszli z warsztatów zadowoleni i świadomi zagrożeń związanych z cyberprzemocą. Dodatkowo uczniowie otrzymali ulotki pod hasłem ,, Cyberprzemoc też boli”.


Na warsztaty przybyło około 290 rodziców. Podczas spotkania  rodzice zapoznali się  z definicją i różnymi rodzajami cyberprzemocy (cyberbullying, stalking, trollowanie, prześladowanie, poniżenie, uwodzenie). Uzyskali informacje w  jaki  sposób uświadamiać  i  kontrolować swoje dziecko, jakie strony są niebezpieczne oraz jak   można zarejestrować dowody cyberprzemocy swojego dziecka (telefon komórkowy, komunikatory, strony serwisów społecznościowych, e-mail). Prowadząca udzielała wskazówek i praktycznych rad dotyczących zagrożeń czyhających w Internecie.


Rodzice mieli możliwość zapoznania się z przepisami Kodeksu Karnego, a tym samym  odpowiedzialnością karną za przemoc w stosunku do innych osób. Warsztaty dawały możliwość współpracy z prowadzącym – dyskusji, wyrażania opinii na dany temat.


Na zakończenie uczestnicy otrzymali ulotki informacyjne „ Moje dziecko w sieci”, gdzie zawarto wszelkie informacje dotyczące statystyk, rodzajów cyberprzemocy, jak również, gdzie szukać pomocy i  odpowiedzialność karna.


Beata Kownacka,  Beata Sokolnicka
BEZPIECZNY UCZEŃ

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI KOMENDY STOŁECZNEJ POLICJI

galeria


dscn09621W okresie jesienno- zimowym, kiedy dni są krótsze i szybciej zapada zmrok, a widoczność na drodze ograniczają opady deszczu i śniegu, piesi i rowerzyści są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo. To dobra okazja do przypomnienia zasad bezpiecznego poruszania się najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego, którzy każdego dnia samodzielnie chodzą po drogach, idąc do szkoły, bądź wracając do domu.


W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną  z bezpieczeństwem dzieci. W ramach edukacji w tym kierunku podczas dwóch dni 14 i 21 listopada odbyły się spotkania klas 0 – VI z Policjantami Sekcji Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, którzy prowadzili zajęcia profilaktyczno-edukacyjne pod nazwą „Bezpieczny Uczeń”. Dzieci miały okazję porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza szkołą. Goście zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci, omówili sposoby ich unikania. Ponadto zwrócili uwagę na konieczność używania elementów odblaskowych, które mogą doprowadzić do zmniejszenia liczby wypadków drogowych wśród pieszych i rowerzystów.

Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań.

 


Zajęcia przeprowadzone przez specjalistów przyczynią się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych oraz bezpiecznych wśród uczniów oraz wpłyną na poprawę bezpieczeństwa podczas poruszania się po drogach.

Monika Paluszek
KONCERT MUZYCZNY – NOC NA ŁYSEJ GÓRZE

 

W dniu 15.11.2016 r. odbyło się kolejne spotkanie z Panią Muzyką pt.” Noc na Łysej Górze” dla klas 0 –III .

 

Na Łysej Górze, na której panował władca Szkieletor zgromadziły się wszystkie czarownice z całego świata. Główny bohater poszukuje żony. Spośród trzech kandydatek wybiera jedną – nową czarownicę, która jest prawdomówna, zna sztukę i lubi tańczyć. Pozostałe nie darzą ją sympatią i postanawiają przepędzić ją w świat. Historia kończy się szczęśliwie. Trzecia czarownica zostaje żoną Szkieletora i zaprasza swoje konkurentki na wesele. Dzieci aktywnie uczestniczyły w koncercie. Wzbogaciły wiedzę o nowe pojęcia, utrwaliły nazwy i budowę instrumentów muzycznych i poznały ich dźwięki:

Muzyka programowa – muzyka instrumentalna związana np. ze zjawiskami przyrody, określonymi postaciami lub zdarzeniami.

Puzon – instrument z rodziny dętych blaszanych. Zbudowany jest z dwóch równoległych rur  metalowych, połączonych trzecią ruchomą, zwaną suwakiem.

Fagot – instrument z rodziny dętych drewnianych. Zbudowany jest z dwóch różnej wielkości rur. Z wylotu krótszej rury wystaje wygięta metalowa rurka. W niej umieszczony jest podwójny stroik.

 

W konkursie podsumowującym zdobyte wiadomości wzięli udział uczniowie klas drugich:

 

I  miejsce – Weronika Chmielewska kl. II d,

II miejsce – Jakub Krupiński kl. II a,

III miejsce – Natalia Zasadzińska kl. II d.


 

Beata Sokolnicka
SPOTKANIE Z PISARZEM


7 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie z pisarzem P. Beręsewiczem, zorganizowane przez Bibliotekę Miejską w Nasielsku. Pan Paweł urodził się 13 października 1970 roku. Pisze powieści, opowiadania i wiersze dla dzieci. Jest laureatem nagrody „Guliwera”, konkursu literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego. Napisał m. in. Ciumkowe historie w tym jedna smutna, Wielka wyprawa Ciumków, Czy wojna jest dla dziewczyn, Co tam u Ciumków i in.


W spotkaniu wzięły udział dzieci z klas I - III. Pan Beręsewicz opowiedział wiele historii ze swojego życia, które pomogły mu w napisaniu niektórych powieści i opowiadań. Wizyta pisarza była dla dzieci bardzo atrakcyjna, gdyż dowiedziały się wielu ciekawostek z życia i twórczości pana Pawła, o których nie przeczytają w encyklopedii, na portalach internetowych i w innych źródłach informacji.


Nasi uczniowie uwielbiają takie spotkania i z niecierpliwością czekają na następne wizyty znanych i lubianych pisarzy, poetów.


Joanna Czyż

 

KONCERT MUZYCZNY „Grająca Fajka”

galeria

dscn0624Dnia 3 października, po raz pierwszy w tym roku szkolnym, odbyło się spotkanie uczniów klas 0-III z Panią Muzyką. Koncert nosił tytuł „Grająca Fajka”. Uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat instrumentów dętych drewnianych jednostroikowych: saksofonu i klarnetu.


Przypomnieli sobie również pojęcia:


ustnik - część saksofonu w kształcie lekko zwężającej się rurki zakończonej tzw. dziobem, w którą grający wdmuchuje powietrze;


stroik - zwany często blacikiem, to płytka wykonana z egzotycznej trzciny;


polka - czeski taniec w szybkim tempie w metrum 2/4 ( liczymy go na dwa).


To była bardzo interesująca i żywiołowa lekcja muzyki, podczas której uczniowie świetnie się bawili.


M. Olbryś
SPOTKANIE Z POLICJANTEM


W naszej szkole kwestie bezpieczeństwa są zawsze niezwykle ważne. Dlatego też zwyczajem stały się spotkania uczniów z policjantami. W środę, 28 września, najmłodsi uczniowie spotkali się z mł. asp. Michałem Glinką oraz sierż. sztab. Iwoną Czyż, funkcjonariuszami Komisariatu Policji w Nasielsku. Nasi goście rozmawiali z dziećmi o zasadach przechodzenia przez jezdnię oraz bezpiecznego korzystania z chodnika i pobocza.  Przypominali o konieczności noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze (szczególnie o zmroku).  Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące kolorów sygnalizatorów świetlnych oraz znaków drogowych. Dzieci wykazały się dużą wiedzą, co ucieszyło zwłaszcza nauczycieli. Policjanci przypominali o obowiązku korzystania przez dzieci z fotelików lub podkładek podczas jazdy samochodem oraz konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa. Funkcjonariusze zwrócili też uwagę, że uczniowie, którzy nie mają karty rowerowej, mają prawo korzystać z drogi publicznej tylko pod opieką osoby dorosłej. Dzieci, żegnając gości obiecali, że na co dzień będą pamiętać i stosować wszystkie zasady bezpieczeństwa.


Ewa Lipowska