Wycieczki szkolne

 

 

 

 

 

 

REGULAMIN WYCIECZKI SZKOLNEJ

ARCHIWUM

 

 

ROK SZKOLNY 2017/2018Wycieczka rowerowa klasy V c

galeria

 

img_20180622_195849W ostatnim dniu roku szkolnego 22 czerwca, wykorzystując dobrą, słoneczną pogodę uczniowie klasy Vc z wychowawcą oraz z rodzicami – p. K. Obojską, p. M. Nagel i p. D. Obojskim pojechali na wycieczkę rowerową.

 

Niestrudzeni uczestnicy wycieczki wśród uroków przyrody, pokonywali wytrwale piaszczysty  szlak. W radosnych nastrojach dotarli do domu rodzinnego babci naszych uczniów – Zuzi i Michała. Na miejscu czekał na dzieci poczęstunek. Czas odpoczynku szybko upłynął na miłych rozmowach przy ognisku oraz wesołych zabawach.

 

Wycieczka rowerowa była również okazją do przypomnienia zasad bezpiecznego poruszania się po drodze na rowerze.


Zadowoleni szczęśliwie wszyscy wrócili do domów.

Monika Paluszek

 


PIELGRZYMKA DO NIEPOKALANOWA


p1120251W dniu 18 czerwca 2018 r. uczniowie klas trzecich wraz z rodzicami i opiekunami wzięli udział w dziękczynnej pielgrzymce do Niepokalanowa. Na miejscu uczestniczyli we Mszy Świętej transmitowanej przez Radio Niepokalanów. Po zakończonej Eucharystii udali się do pierwszej wybudowanej w Niepokalanowie kaplicy. Tam Brat franciszkanin przedstawił historię życia małego Rajmunda Kolbe, późniejszego świętego Maksymiliana Kolbe.  Następnie pielgrzymi obejrzeli dwa samochody, którymi podczas pielgrzymek do Polski podróżował św. Jan Paweł II. Dużym zainteresowaniem cieszyła się szopka “Panorama Tysiąclecia” i Muzeum świętego Maksymiliana Kolbe.

Pełni duchowych przeżyć ze śpiewem i modlitwą wszyscy uczestnicy pielgrzymki wrócili do domu.


 

 

Małgorzata Komorowska

p1120206p1120212p1120216p1120218p1120220p1120223p1120257p1120293


 


Toruńskie pierniki i gwiazdy

 

galeria

 

dsc00592 7 czerwca 2018 r. dzieci z klasy III c i III f pod opieką pań: Beaty Góreckiej, Małgorzaty Olbryś i  Elżbiety Olszewskiej wybrały się na całodniową  wycieczkę do Torunia.

 

Pierwszym punktem wycieczki był seans w Planetarium pt.: „Astropies Łajka ”. Bohaterem  jest  piesek  Kudriawka , zapamiętany w historii jako Łajka,  który jako pierwszy zobaczył Ziemię z Kosmosu. To on zapoznał widzów z wieloma gwiazdami i konstelacjami oraz  przypomniał, skąd się bierze dzień i noc. Opowiedział o swoich marzeniach i o tym, że aby zostać kosmonautą, trzeba przejść szereg bardzo trudnych testów.

 

Następnie dzieci uczestniczyły w warsztatach wypiekania pierników w Piernikowej Chatce. Uczniowie poznali procedurę powstawania pierników, specyfikę przypraw oraz innych składników.  Potem przystąpili do wyrabiania ciasta. Każde dziecko formowało swój piernikowy placek, na którym odciskało formę. Następnie ciasteczka zostały upieczone  w piecu. Kiedy wystygły, każdy otrzymał swój piernik na pamiątkę.

 

Smaczny obiad w restauracji i lody dostarczyły dzieciom energii niezbędnej do zmierzenia się z kolejnym punktem  wycieczki, którym było zwiedzanie najważniejszych zabytków toruńskiej Starówki: bramy i baszty miejskiej, murów obronnych, spichlerza, Krzywej Wieży, Bramy Klasztornej, Starego Rynku z Ratuszem i pomnikiem Mikołaja Kopernika. Spacerując toruńskimi uliczkami, pośród wiekowych kościołów i kamienic, trzecioklasiści mieli możliwość  wysłuchania legend związanych z miastem, m.in. „O flisaku i żabach”, „O kocie, który bronił miasta”, „Skąd się wzięła Krzywa Wieża?” .

 

Na zakończenie uczniowie dokonali zakupu pamiątek i pierniczków.  Program wycieczki był bardzo interesujący i dostarczył uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń.


Małgorzata Olbryś

 


PIELGRZYMKA DO GIETRZAWAŁDU

 

p1120115W dniu 5 czerwca 2018 r. uczniowie klas czwartych wraz rodzicami i opiekunami wyruszyli na pielgrzymkę do Gietrzwałdu, aby podziękować Matce Bożej za łaskę Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego. W czasie podróży dzieci odmawiały modlitwę i śpiewały pieśni religijne.


Na miejscu uczestniczyły we Mszy świętej włączając się w oprawę liturgii. Następnie poznały historię objawień Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.  Po zaczerpnięciu wody z ” cudownego źródełka” udały się do Muzeum Budownictwa w Olsztynku. Wszyscy wsłuchując się w słowa pani przewodnik z zaciekawieniem oglądali eksponaty, przydomowe ogródki i zwierzęta domowe.


Pełni wrażeń wrócili szczęśliwi do domu.


 

Małgorzata Komorowska


 

p1120100p1120103p1120122p1120134p1120147p1120148p1120161p1120189
WYCIECZKA W KRAJOZNAWCZO-TURYSTYCZNA W TATRY


1Uczniowie klasy VIIa w tym roku szkolnym byli uczestnikami kilku wycieczek szkolnych: jednej do Ciechanowa oraz trzech wycieczek do Warszawy. Byliśmy gośćmi zaprzyjaźnionej Szkoły im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie, gdzie wysłuchaliśmy wykładu na temat roli Józefa Piłsudzkiego w odzyskaniu przez Polskę niepodległości; wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne. W Cinema Parku uczestniczyliśmy w seansie „Wszystko o człowieku”, a w Teatrze Buffo obejrzeliśmy spektakl „Zemsta” Aleksandra Fredry. W czasie wycieczek nie zapominaliśmy o aktywnym wypoczynku. Odbyła się „lekcja wf-u” na trampolinach na Gocławiu, byliśmy także w aqua parku.

 

W dniach 27-30 maja uczniowie klasy VII wraz z grupą kolegów i koleżanek klas szóstych a także opiekunami: p. Ewą Korycką, Beatą Korytkowską i Jadwigą Michnowską wyruszyli na trzydniową wycieczkę autokarową w Tatry.

Po przyjeździe do Zakopanego udaliśmy się na Skocznię Narciarską Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza. Na miejsce startowe wjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym.

 

Zwiedziliśmy także Wystawę Figur Woskowych. Jest to jedyne miejsce w swoim rodzaju, a zarazem należące do nielicznych w Polsce skupiające ponad 60 różnych figur w skali 1:1 znanych postaci ze świata sportu, nauki, polityki i filmu (m. in. Robert De Niro, Einstein, Lenin, Putin, Justyna Kowalczyk). Można tu zobaczyć także  ulubione postaci ze świata książek, a także figury przedstawiające osoby z różnymi zaburzeniami rozwoju.

 

Nasze Tatry i Zakopane podziwialiśmy z Gubałówki, gdzie udaliśmy się kolejką linową. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na Krupówkach. Tam zachwycaliśmy się rękodziełem ludowym; kupiliśmy pamiątki.

Do Poronina dotarliśmy pociągiem, co dla niektórych osób było także atrakcją.

Po obiadokolacji i zakwaterowaniu niestrudzona młodzież aktywnie wypoczywała na grając w piłkę.

 

Kolejny dzień obfitował również w wiele atrakcji. Po śniadaniu pojechaliśmy do Palenicy Białczańskiej, skąd udaliśmy się nad Morskie Oko – symbol polskich Tatr. Po około 50 minutach wędrówki doszliśmy do Wodogrzmotów Mickiewicza. Są to imponujące kaskady wodne utworzone na progach skalnych potoku Roztoka. Malownicze widoki zachęcały do spaceru. Morskie Oko to piękne polodowcowe jezioro, o zielonej barwie wody; nie bez powodu zwane Rybim Stawem.

 

Droga powrotna trwała znacznie krócej. Część grupy wróciła pojazdami konnymi, pozostali dość szybko przemierzyli 8,6 km, gdyż nagle zachmurzyło się i zaczął padać deszcz.

 

Kolejne godziny spędziliśmy również w wodzie, (ponad 3 godziny) relaksując się w Termach Bukowina Tatrzańska. Baseny zewnętrzne i wewnętrzne napełnione wodą termalną o różnych temperaturach były miejscem wielu atrakcji. Znajdowały się tam m. in. różnorodne zjeżdżalnie, wodospady, kaskady karuzele wodne, ławeczki do masażu, leżanki wodno-powietrzne, rwąca rzeka.

 

Dzień ten również zakończyliśmy wspólnymi grami i zabawami na świeżym powietrzu.

 

W trzecim dniu wycieczki udaliśmy się do jednej z najpiękniejszych dolin Tatr – Doliny Kościeliska; wyrzeźbionej przez Potok Kościeliski. Podziwiając różnorodne elementy krasowe: skały o różnorodnych kształtach, wywierzyska, wejścia do jaskiń dotarliśmy do schroniska na Hali Ornak. W drodze powrotnej w  kupiliśmy jeszcze oscypki i zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do naszych domów.

 

Jadwiga Michnowska

PIKNIK RODZINNY W WINNIKACH

 

galeria

 

4 czerwca 2018 r.  klasa II a wraz z wychowawczynią  i  rodzicami uczestniczyła  w pikniku rodzinnym w Winnikach. Organizatorem  była Biblioteka Publiczna w Nasielsku w  ramach akcji ,, Cała Polska czyta dzieciom”. Po wysłuchaniu bajki,  dzieci wraz z rodzicami zagrały w dwa ognie.


 

Następnie odbyły się konkursy: piosenki , w przeciąganiu liny oraz biegi w workach. Po wspólnym posiłku, (kiełbaski z grilla)wszyscy bawili się przy skocznej muzyce.

Bardzo wesoło, w ciepłej,  miłej  oraz rodzinnej atmosferze  dzieci,  wraz z rodzicami spędziły czas.

 

 

Grażyna Kopka
DZIEŃ DZIECKA W DWORZE W STRZYŻEWIE I ŻELAZOWEJ WOLI

galeria

21 maja 2018 r. klasy  drugie  pod opieką p. M. Kwiatkowskiej, p. G. Kopki, p. A. Modzelewskiej oraz p. M. Brzezińskiej – Pająk były na wycieczce w Dworze w Strzyżewie. Dzieci bardzo wesoło bawiły się   na świeżym powietrzu w takie zabawy jak: ciuciubabka, kołowrotek, wyścig z jajkiem, lisek. Samodzielnie też  upiekły drożdżowe chałki, oraz zrobiły wiatraczki i piękne wazoniki na Dzień Matki. Po pysznym obiedzie,  zwiedziły zabytkowy Dworek w Strzyżewie. Następnym punktem programu była wizyta w Żelazowej Woli, gdzie wszyscy wsłuchani w muzykę F. Chopina spacerowali po parku. Pani przewodnik  przybliżyła wszystkim postać wybitnego polskiego kompozytora. Na koniec wycieczki dzieci rozwiązały test, w którym  wykazały się dużą wiedzą o życiu i twórczości Fryderyka Chopina.

 

Zadowoleni, pełni wrażeń i nowych doświadczeń, uczniowie wrócili do domu.


Grażyna Kopka


 


NAUKOWY MISZ - MASZ

galeria

 

W dniu 28 maja 2018 r. dzieci z klasy IIIA i IIIB odbyły całodniową wycieczkę do Łodzi. Program wycieczki był bardzo interesujący i dostarczył uczestnikom wielu wrażeń. Najpierw, skierowaliśmy się do łódzkiej MANUFAKTURY, w której mieści się edukacyjne EXPERYMENTARIUM, dostosowane do różnych grup wiekowych. Tam aktywnie uczestniczyliśmy w niezwykłych warsztatach, dzięki którym mogliśmy zdobyć wiedzę z zakresu chemii i fizyki, doświadczać, jak w prosty i bezpieczny sposób można wykonać ciekawe eksperymenty np. „czarne syczące węże”. Jak w prawdziwym laboratorium, dzieci doświadczały korzystając z profesjonalnych odczynników, mieszały je w kolbach, zakraplały pipetą, rozwiązywały trudne zadania i wnioskowały. Miały okazję poczuć się naukowcami i odpowiedzieć na wiele pytań: m.in. Dlaczego w gorącej wodzie kolor znika?, Co może kwas wytrącić w wodzie zasadowej? Jak działa siła odśrodkowa i siła grawitacji? Warsztaty naukowe Misz - Masz to idealny przykład na to jak dobrze bawić się i uczyć.


Kolejnym punktem programu wycieczki było przejście kosmicznym tunelem do interaktywnej wystawy poświęconej dziedzinom nauki: fizyce i biologii. Przechodząc po mostku, mogliśmy się przekonać, jaki może mieć wpływ optyczne złudzenie na nasz błędnik, odpowiedzialny za utrzymanie równowagi. Na wybranych interaktywnych eksponatach, każde dziecko mogło odkrywać niezwykły świat nauki.


Najwięcej jednak atrakcji dostarczył naszym podopiecznym, laserowy paintball – doskonała zabawa ruchowa, w której należało wykazać się sprytem, inteligencją i analizą ciągle zmieniającej się sytuacji. Celem misji było zdobycie największej liczby punktów dla swojej drużyny.


Po zakończeniu zwiedzania, był czas na zakup pamiątek i posiłek.

To niezwykłe spotkanie z nauką w łódzkim Experymentarium było dla wszystkich przyjemnością i inspiracją do pogłębiania swojej wiedzy.

 

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowały panie: p. Beata Janiszek, p. Joanna Chmielewska, p. Aleksandra Maciątek.

 

 

 

Beata Janiszek

 Klasa 1c i 1d na wycieczce w Sarnowej Górze


Podróż do Świata Dzikiego Zachodu !

galeria

 

Dnia 23 maja uczniowie klasy I „C” i I „D’’ pod opieką nauczycieli Ewy Boczkowskiej, Jolanty Sobieckiej, Elżbiety Olszewskiej i Katarzyny Milewskiej uczestniczyli w wycieczce do Krainy Westernu w Sarnowej Górze k/Ciechanowa. Po wyjściu z autokaru uczniowie udali się w podróż do wioski 60-osobową ciuchcią  w stylu dzikiego zachodu. Po krótkim zapoznaniu się z okolicą, dzieci uczestniczyły w lekcji prowadzonej w namiocie, której celem było poznanie zwyczajów, obrzędów oraz stylu życia Indian.


Kolejnym punktem programu były indiańskie gry i zabawy zręcznościowe takie jak : wyścig przez tor przeszkód, przeciąganie liny, zjeżdżalnia linowa itp. W wolnym czasie dzieci mogły swobodnie bawić się na placu zabaw korzystając z dmuchanej zjeżdżalni, karuzeli czy trampoliny. Chętne i odważne dzieci jeździły na koniku, inne strzelały do celu z wiatrówki lub łuku.

 

W przerwie dla dzieci zorganizowano poczęstunek w postaci kiełbasek z grilla. Dużym powodzeniem cieszył się sklepik, w którym uczniowie 
mogli kupić sobie pamiątki westernowe. Na koniec pobytu w wiosce indiańskiej dzieci zwiedziły mini zoo, gdzie mogły obejrzeć kucyki, osiołka, kózki, lamy, króliki, indyki itp.


Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie powrócili do domów.


Jolanta Sobiecka5c i 5d NA DWUDNIOWEJ WYCIECZCEgaleria

 

24 i 25 maja uczniowie klas Vc i Vd pod opieką nauczycieli Moniki Paluszek , Ewy Grenadier oraz Małgorzaty Sitek uczestniczyli w wycieczce podczas której poznawali walory krajoznawczo-turystyczne Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej. W czwartek odwiedziliśmy Bałtowski Kompleks Turystyczny i korzystaliśmy z atrakcji w jakie obfituje to miejsce. Nasz pobyt zaczęliśmy od zwiedzania z przewodnikiem Jura Parku, w którym znajdują się rekonstrukcje dinozaurów naturalnej wielkości. Pobyt w parku to niezwykła podróż w czasie poprzez okresy geologiczne udokumentowane obecnością zwierząt sprzed milionów lat. Najwięcej emocji na trasie ścieżki edukacyjnej budzi model roślinożercy (sejsmozaura) długości prawie 50 metrów. Chwile zachwytu, a jednocześnie grozy przeżyliśmy w prehistorycznym oceanarium, gdzie spotkaliśmy się twarzą w twarz z olbrzymimi i niebezpiecznymi zwierzętami zamieszkującymi ówczesne morza i oceany.


Wielu niezapomnianych przeżyć doświadczyliśmy uczestnicząc w Bałtowskim Safari. Przez godzinę podróżowaliśmy po rozległych terenach parku specjalnie do tego przygotowanym „amerykańskim schoolbusem” i obserwowaliśmy żyjące na wolności stada lam, danieli, jeleni, osłów i wielbłądów. Bardzo ciekawie spędziliśmy czas w parku miniatur, gdzie mogliśmy podziwiać zamki znajdujące się na terenie całej Polski, ale najwięcej radości sprawiła dzieciom wizyta w parku rozrywki.


W drugim dniu naszej wycieczki odwiedziliśmy jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce znane wszystkim z serialu „Ojciec Mateusz”, czyli Sandomierz. Z wieży widokowej podziwialiśmy przepiękną panoramę Wyżyny Kielecko Sandomierskiej, wędrowaliśmy uliczkami po których przechadza się serialowy ksiądz-detektyw i spacerowaliśmy jednym z przepięknych wąwozów z których słyną okolice Sandomierza. Bardzo chcielibyśmy kiedyś wrócić do tego pięknego miasta.

Ewa Grenadier

 Piknik nad Turką

Więcej zdjęć w galerii>>Wycieczka dzieci z oddziałów przedszkolnych do Teatru w Płocku


Dnia 17.05.2018 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych z wychowawcami i opiekunami powróciły w zaczarowany świat bajek, do którego zabrała je Królewna Śnieżka i krasnoludki. Znaną wszystkim dzieciom baśń grała dwudziestoosobowa grupa płockich aktorów. O prawdziwie baśniowy klimat zadbał reżyser Karol Suszka i scenograf Marian Fiszer, a całości dopełniły przepiękne piosenki ze znanej wersji animowanego filmu Walta Disneya.


Zdjęcia aktorów pochodzą ze strony http://www.teatrplock.pl/pl.


Wychowawcy oddziałów przedszkolnych

Więcej zdjęć w galerii>>

WYCIECZKA NAD MORZE

 

galeria

 

W dniach 7-9 maja uczniowie z klas: V b, VI b i VI c wraz z opiekunami: p. A. Korycką, M. Sitek i M. Paluszek udali się na trzydniową wycieczkę nad polskie morze.  Odwiedziliśmy takie  miejscowości jak : Grunwald, Sztutowo, Gdańsk, Sopot i Kąty Rybackie.

img_20180507_105235Po drodze warto było zatrzymać się w pobliżu Grunwaldu, gdzie miała miejsce jedna z największych bitew miedzy Krzyżakami pod dowództwem Urlicha von Jungingena a Polakami pod wodzą Władysława Jagiełły i księcia Witolda, zakończona, jak wszyscy wiemy, zwycięstwem Polaków i ich sprzymierzeńców. Widzieliśmy pomnik znajdujący się na najwyższym wzniesieniu tego terenu, zwany Wzgórzem Zwycięstwa oraz odwiedziliśmy Muzeum Grunwaldzkie ze zbiorami militarnymi pochodzącymi z badań archeologicznych. Na zakończenie obejrzeliśmy film dokumentalny dotyczący jednego z największych dzieł Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Historycznym i patriotycznym akcentem naszej wyprawy było także odwiedzenie słynnego pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. Tam przeczytaliśmy niezwykle piękne słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II, które mówią o tym, że każdy z nas powinien mieć swoje Westerplatte, czyli mieć własny system wartości, poglądy, których będziemy bronić i którym będziemy wierni.

img_20180507_172814_2

 

 

Po obiedzie i zakwaterowaniu w ośrodku Baron w Sztutowie udaliśmy się nad morze, by odpocząć po podróży i podziwiać piękno Bałtyku. Następnie miała miejsce lekcja przyrodnicza, która dostarczyła nam wielu informacji dotyczących bursztynów, ich pochodzenia, rodzajów i właściwości leczniczych. W dużym stopniu zachęciła ona uczestników wycieczki do ich poszukiwania podczas kolejnych nadmorskich spacerów. Wspólne ognisko i śpiew z akompaniamentem gitary, dyskoteka oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu to elementy, których nie zabrakło na naszej wyprawie.


Kolejny dzień obfitował również w wiele atrakcji. Zwiedzaliśmy gdańską Starówkę wraz ze słynną ulicą Długi Targ, gdzie od XVII w. stoi symbol miasta – fontanna Neptuna, a tuż za nią wspaniały Dwór Artusa i inne piękne zabytki. Spacerowaliśmy także po najdłuższym molo nad Morzem img_20180508_155246Bałtyckim, podziwiając piękno nadmorskiego krajobrazu. Przepiękna pogoda i bezchmurne niebo zachęciły nas do obejrzenia cudownego zachodu słońca nad morzem.


Kąty Rybackie to przede wszystkim Muzeum Rybołówstwa, które odwiedziliśmy i rejs statkiem po Zalewie Wiślanym. Każdy z nas mógł stanąć za sterem i choć przez chwilę poczuć się żeglarzem.


Naszą wycieczkę zakończyliśmy długim spacerem po bałtyckiej plaży. Pełni pozytywnej energii, wielu wrażeń, ze śladami słońca na twarzach i zapachem morskiej bryzy wróciliśmy do naszych domów.

 

Anna Korycka

 

 


img_20180508_10475432104518_1819054964856408_2787204458210131968_n32116199_1819051648190073_6341521381502484480_nimg_20180507_204440img_20180508_132020img_20180509_10315832104614_1819052888189949_7278641318018940928_n


img_20180507_172712 

Wycieczka do Puław i Kazimierza Dolnego

galeria

 

32489691_459290847840623_3662323303403487232_nW czwartek (26. 04. 2018 r.) wczesnym rankiem klasy 4a, 4b i 3e wyruszyły spod szkoły na wycieczkę.


Pierwszym przystankiem były Puławy. Spacerowaliśmy po pięknym parku pałacowym. Podziwialiśmy znajdujące się w nim budowle (Świątynia Sybilli, domek gotycki) oraz pałac Czartoryskich słuchając z ciekawością słów przewodnika.


Głównym celem naszej wyprawy był Kazimierz Dolny. Jednak nim zaczęliśmy zwiedzanie miasta przeszliśmy Korzeniowym Dołem, który uważany jest za najpiękniejszy z kazimierskich wąwozów. Jego niezwykłe ściany, wysokie na kilka metrów, strome i pionowe oplecione korzeniami i pniami drzew przybierającymi niepowtarzalne formy.


Następnie (już w mieście) weszliśmy do Kościoła farnego położonego przy rynku. Skąd przeszliśmy obok ruin zamku i wspięliśmy się na Górę Trzech Krzyży. Piękny widok, który się z niej rozpościera, na rzekę i panoramę miasta, zapiera dech.


Kolejnym punktem wyprawy był obiad a następnie godzinny rejs statkiem po Wiśle. Dłuższą chwilę spędziliśmy na Rynku, gdzie pan przewodnik bardzo pięknie opowiadał o architekturze tego miejsca, szczególnie o Kamienicy pod św. Mikołajem i Krzysztofem.


Pobyt w ten pięknym mieście zakończyliśmy zakupem tradycyjnych kogutów z ciasta drożdżowego. Pogoda była ładna, widoki piękne a nasze humory wyśmienite. Wyjazd był udany!Kierownik wycieczki

Agnieszka Sztabnik

 

 


Podróże z Guliwerem


31346738_1142905472519290_3619222280090943488_n18 kwietnia 2018 r. uczniowie klas: VI a, VI c i V d pod opieką pań:  Ewy Rudzińskiej, Beaty Korytkowskiej, Małgorzaty Sitek i Ilony Pietrzak wzięli udział w wycieczce do Teatru Polskiego w Warszawie, gdzie obejrzeli spektakl pt. „ Podróże Guliwera”.Dla młodszych i starszych widzów było to wspaniałe spotkanie z wielką literaturą Jonathana Swifta, literaturą, która otwiera wyobraźnię, ukazuje siłę słów władnych stwarzać światy, o jakich nikomu, poza Swiftem, się nie śniło. Przygody Guliwera uczą czegoś bardzo ważnego, a mianowicie, że nic nie jest oczywiste ani dane w swoim kształcie i znaczeniu raz na zawsze, zmiana perspektywy widzenia czy myślenia może pociągać za sobą zmianę całego świata, w którym przywykliśmy żyć.

 

31265593_1142905462519291_6401333946470105088_nTo ważne filozoficzne przesłanie pokazano w bardzo ciekawej teatralnej formie: pomysłowa scenografia, oryginalne kostiumy, piękna muzyka i wspaniała gra aktorów sprawiły, że spektakl z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

 

Ewa Rudzińska

Beata Korytkowska
Klasy II na wycieczce w Legionowie i Warszawie

galeria

 

p11106209 kwietnia uczniowie klasy  II a i II b wybrali się na wycieczkę do Legionowa i Warszawy.


W sali widowiskowej Urzędu Miasta w Legionowie uczniowie obejrzeli przedstawienie teatralne pt.,,Karolcia‘’. Spektakl  musicalowy przeniósł dzieci w świat niesamowitych przygód  głównych bohaterów. Zobaczyły w jaki sposób korzystają z magicznego koralika spełniając nie tylko swoje zachcianki, ale przede wszystkim pomagając przyjaciołom ze szkoły oraz rodzicom.


Następnym punktem programu było Kolorado – Centrum Zabaw  dla dzieci. W bajkowym  oraz kolorowym miasteczku nasi  najmłodsi pożytkowali pokłady nieskończonej energii poprzez aktywność fizyczną.


Bardzo zmęczone, ale szczęśliwe i zadowolone wróciły do domu.

Grażyna  Kopka, Mariola Kwiatkowska
KLASA III C I III F NA WYCIECZCE W LEGIONOWIE I WARSZAWIE

galeria


dsc005189 kwietnia uczniowie klas III c i III f wybrali się na wycieczkę do Legionowa i Warszawy.

 

W sali widowiskowej Urzędu Miasta w Legionowie uczniowie obejrzeli przedstawienie teatralne pt. „ Karolcia”. Spektakl opowiadał o dziewczynce, która znalazła czarodziejski koralik. Dzięki niemu, wraz ze swoim kolegą Piotrem, przeżywała wiele ciekawych i zabawnych przygód.

 

Następnym punktem wycieczki był Stadion Narodowy w Warszawie. Uczniowie mieli możliwość zasiąść na trybunach i poczuć się jak prawdziwi kibice sprawdzając niezwykłą akustykę stadionu. Zwiedzili również szatnię, w której do meczów przygotowują się znani zawodnicy np. Cristiano Ronaldo czy Robert Lewandowski. Przewodnik zdradził też wszystkim wiele ciekawostek dotyczących funkcjonowania tego pięknego obiektu.

 

Kolejnym punktem było Centrum Rozrywki Hulakula. Dzieci miały możliwość spędzić tu miło czas oraz wyszaleć się do woli m. in. w basenie piłeczkowym, w labiryntach, na zjeżdżalniach i ściankach wspinaczkowych.

 

Ostatnim punktem wycieczki był posiłek w Mc Donald’s.

 

Podczas całej wyprawy uczniowie mieli wiele sposobności, aby utrwalić zasady kulturalnego zachowania, które zdobyli w ramach realizowanej na zajęciach innowacji „Dobre maniery na co dzień”.

 

To był bardzo udany i radosny dzień, a wrażenia z pewnością zapadną wszystkim trzecioklasistom na długo w pamięci.

 

 

Małgorzata Olbryś i Beata Górecka
W poszukiwaniu wiosny …

galeria

 

img_20180320_084508Dnia 20 marca 2018 r. dzieci z kl. 0,,b” i I,,c” pod opieką p. A. Falkowskiej, p. J. Sobieckiej, p. E. Olszewskiej i p. M. Brzezińskiej-Pająk wybrały się na wycieczkę do Leśniczówki Paryż.


Szukając oznak wiosny uczniowie odbyli spacer po lesie w towarzystwie p. gajowego. Podczas wędrówki dzieci nasłuchiwały i obserwowały, co dzieje się w przyrodzie wraz z nadchodzącą wiosną.


Kolejnym punktem programu wycieczki były zorganizowane warsztaty kulinarne (pieczenie ciasteczek i pizzy) oraz wspólna degustacja własnych wypieków. Po obfitej biesiadzie dzieci spędzały czas na grach i zabawach na świeżym powietrzu. Miały też okazję obserwować zwierzątka znajdujące się w leśnej zagrodzie.


Zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie wrócili do domów.

 

 

Jolanta Sobiecka

Anna Falkowska
KLASY IVc I IVd NA WYCIECZCE W WARSZAWIE

galeria

 

20180319_14421119 marca dwie klasy czwarte wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Głównym celem wyjazdu była wizyta w Telewizji Polskiej. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak wygląda praca przy powstaniu znanych programów rozrywkowych, które możemy oglądać na co dzień. Poznanie telewizji „od kuchni” było niezwykle ciekawym doświadczeniem. Byliśmy w studiach, w których nagrywane są popularne programy telewizyjne, m.in. „Jaka to melodia?”, „Pytanie na śniadanie” oraz „Niedziela z …”. Po gmachu telewizji oprowadzał nas przewodnik – pracownik TVP. Uczniowie poznali tajniki pracy reżyserów, scenarzystów, ludzi pracujących nad dźwiękiem, obrazem oraz montażem. Wszyscy byli pod wrażeniem, ile osób pracuje nad powstaniem jednego programu.


Mieliśmy też okazję zobaczyć olbrzymie zbiory kostiumów i rekwizytów, które wykorzystywane są do wielu produkcji telewizyjnych oraz fragmenty dekoracji, m.in. do programu „The Voice of Poland”.


Na koniec wizyty w telewizji udaliśmy się do muzeum TVP, w którym zgromadzono wiele eksponatów: stare kamery, stoły montażowe, na ścianach wisi wiele fotosów. W gablotach pięknie prezentują się pacynki z programów dla dzieci - Jacek i Agatka oraz Kulfon i żaba Monika.

 

W czasie wycieczki znalazł się czas na zabawę i integrację dzieci. Byliśmy w kręgielni, gdzie trwały emocjonujące rozgrywki.


To był dzień pełen wrażeń. Wszyscy zmęczeni, ale z uśmiechami na twarzach, wrócili do Nasielska.

Ewa Lipowska
WYCIECZKA DO WARSZAWY – III d i V a

galeria

 

20180315_10060615 marca 2018 r., uczniowie klasy 3d i 5 a pod opieką pań: Joanny Pichalskiej, Anny Modzelewskiej, Moniki Brzezińskiej - Pająk wyruszyli na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Stadionu Narodowego z panem przewodnikiem, który w bardzo ciekawy sposób opowiadał o obiekcie. Dzieci były w szatni, w której do meczu przygotowują się m.in. piłkarze polskiej reprezentacji narodowej. Oglądały pomieszczenia, gdzie zawodnicy rozgrzewają się przed wejściem na boisko oraz regenerują się po meczu. Uczniowie zasiedli na trybunach i z zaciekawieniem oglądali przygotowania do meczu. Niesamowitych wrażeń dostarczyła wizyta na tarasie widokowym w najwyższym dostępnym punkcie stadionu. Następnie zwiedzały wystawę największych budowli  z Kloców Lego i wzięły udział w inspiracjach twórczych w strefie zabaw klockami – Fun Park. Pełne wrażeń wróciły do Nasielska.

Joanna Pichalska

Anna ModzelewskaWycieczka do Pułtuska


galeria


dsc00468„Dobre maniery na co dzień”, to tytuł innowacji metodycznej realizowanej w klasach trzecich. W jej ramach, 7 marca 2018r., uczniowie z kl. III c i III f uczestniczyli w warsztatach „Gawęda o zachowaniu się przy stole” w Domu Polonii w Pułtusku. Trzecioklasiści poznali zasady savoir-vivre przy stole, a następnie mogli zastosować zdobytą wiedzę i umiejętności w praktyce podczas wspólnego obiadu w restauracji.
To była bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka. Mamy nadzieję, że wiedza, którą zdobyli uczniowie będzie im towarzyszyć nie tylko od święta, ale i na co dzień.


Małgorzata Olbryś
Beata Górecka
„RAZ DWA TRZY KLIKASZ TY! By dzieci uważały w sieci”


Dnia 27 lutego 2018r. uczniowie klas Ic i Id uczestniczyli w nietypowej lekcji o mediach prowadzonej przez aktora p. Krzysztofa Cybińskiego w Legionowie.

 

Podczas zajęć dzieci:

· Zobaczyły, jakie zagrożenia mogą kryć się w Sieci,

· Zrozumiały, że nie wszystkie informacje podane w Internecie są prawdziwe,

· Dowiedziały się, co zawdzięczamy Internetowi,

· Odkryły, ile lat ma Internet i jak sprawdzić jego wiek,

· Dowiedziały się, jak przez Internet można zostać odkrywcą,

· Odkrywały, jak bezpiecznie korzystać z Internetu.


To była ciekawa i pouczająca lekcja. Z pewnością pomoże naszym wychowankom bezpieczniej korzystać z Internetu.


Ewa Boczkowska, Jolanta SobieckaWycieczka do Pułtuska - kl. IIIa, III b, III d

 

galeria


20180222_12195722 lutego 2018 r. uczniowie klas III a, III b,  III d wraz z opiekunami: p. J. Chmielewską, p. B. Janiszek, p. J. Pichalską, p. M. Brzezińską – Pająk uczestniczyli w warsztatach z zakresu savoir – vivre  przy stole w Domu Polonii w Pułtusku. Spotkanie składało się z dwóch części: wykładu ,,Gawęda o zachowaniu się przy stole” i  obiadu w restauracji.

 

Savoir- vivre  przy stole to nie tylko podawanie i spożywanie potraw, ale również nakrywanie do stołu. Prowadząca zajęcia opowiedziała nam o różnych sposobach nakrywania stołu. Zaprezentowała  nakrycia stołu podstawowe i rozszerzone. Następnie dzieci dowiedziały się, o czym informuje ułożenie sztućców na talerzu i jak należy używać serwetek.


Druga część wykładu dotyczyła zachowania się przy stole. Jest to bardzo ważna umiejętność, gdyż każdy kto dba o estetykę jedzenia i przestrzega określonych zasad jest uważany za osobę kulturalną.


Warsztaty zakończyły się obiadem, podczas którego dzieci mogły zastosować zdobytą wiedzę w praktyce.

 


J. Chmielewska, J. Pichalska


WYJAZD NA KRĘGLE

5 grudnia, razem z rodzicami i wychowawca, pojechaliśmy na kręgle. Podzieleni na cztery grupy graliśmy przez całe dwie godziny. Potem była pizza. Było bardzo fajnie.

Esme Fanti klasa 4a


POZNAJEMY LUDOWE ZWYCZAJE ZWIĄZANE Z PÓŹNĄ JESIENIĄ KLASA IC i ID NA WYCIECZCE

galeria

 

img_20171123_095746Obserwując dzisiejszą rzeczywistość można zauważyć, że coraz częściej przyjmujemy zwyczaje innych krajów, nie znając jednocześnie bogatych tradycji , jakie sami posiadamy.


Wychodząc z założenia, że ważna jest znajomość i kultywowanie dawnych obyczajów, w dniu 23 listopada 2017r. wybraliśmy się z naszymi wychowankami z klasy Ic i Id na warsztaty do Legionowa. Tam dzieci miały możliwość poznania ludowych zwyczajów związanych z późną jesienią, tj. Katarzynki, Andrzejki, święto św. Marcina, Barbórka i Mikołajki. Dowiedziały się, jak od dawnych czasów nasi przodkowie przygotowują się w czasie adwentu do Świąt Bożego Narodzenia. Podziwiały ludową choinkę ozdabianą własnoręcznie zrobionymi „cackami”, wystawę szopek bożonarodzeniowych, poznawały historię elfów i św. Mikołaja oraz obyczaje panujące w owym czasie na polskiej wsi.


Ponadto dzieciaczki bawiły się uczestnicząc we wróżbach andrzejkowych i pisząc listy do św. Mikołaja, które wrzucały do specjalnie przygotowanej skrzyni. Praktycznie dowiedziały się, jak kiszono kapustę, chętni mogli pomóc gospodarzowi.


Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty plastyczne, w czasie których dzieci wykonywały pachnące, kolorowe mydełka i nawilżające kremy. Pięknie zapakowane stanowiły prezenciki dla najbliższych. Naszym Pierwszakom bardzo podobały się zabawy w Małpim Gaju i „warzywna” sztafeta. Z tej praktycznej lekcji wszyscy wrócili pełni wrażeń.Ewa Boczkowska i Jolanta Sobiecka


KLASY 5B, 5C i 5D NA WYCIECZCE W WARSZAWIE


galeria

20171108_1355188 listopada uczniowie klas Vc, Vd i częściowo Vb naszej szkoły wraz z wychowawcami: p. Monikę Paluszek, p. Ewą Grenadier    i p. Małgorzatą Sitek wzięli udział w wyjeździe do Warszawy.


Głównym celem wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik, znajdującego się nieopodal Stadionu Narodowego oraz wizyta w kinie 6D.


Centrum Nauki Kopernik jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. W Centrum znajduje się około 340 eksponatów w sześciu galeriach tematycznych, Teatr Robotyczny, Park Odkrywców oraz Planetarium.To, co wyróżnia to miejsce, to stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk. Zwiedzając obiekt w grupach, uczniowie mogli nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach.

Przekonaliśmy się, że nauka to wciągająca i fascynująca przygoda. Czas w tym niesamowitym miejscu minął nam bardzo szybko. Po zwiedzaniu udaliśmy się do kina, gdzie uczniowie dokonali wyboru filmów, którymi były: „Oczami kota” oraz „Niebezpieczna kopalnia”.


Kino 6D to kino wielu emocji.  Do standardowego obrazu 3D oraz dźwięku stereo dodawane są efekty takie jak: podmuch wiatru, ruchome fotele, strzał powietrzny, woda, stroboskop, bańki oraz efekt myszek. Każdy film dostarczył niesamowitych emocji.

Dzięki połączeniu realnych efektów z obrazem 3D odczuliśmy na własnej skórze doznania bohaterów filmów.Dzięki tej wspaniałej wycieczce młodzież miała okazję przekonać się, że przy niewielkim wysiłku można zgłębiać naukę i jednocześnie dobrze się bawić. Niestety, wszystko co fajne, szybko się kończy. W godzinach wieczornych zmęczeni, ale bardzo zadowoleni  dotarliśmy do Nasielska.

Monika Paluszek
DZIEŃ Z ROZTAŃCZONYM MAZOWSZEM


„Trzeba kochać to, co się robi, inaczej życie traci sens …”

(Mira Zimińska – Sygietyńska)

galeria

 

dscn1286Dnia 24 października 2017 roku  dzieci z klas  IIIB i IIIF oraz kilkoro uczniów z klas IIIA i IIIC udali się na wycieczkę do dworu Karolin w Otrębusach.


Mieści się tu siedziba Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, który zdobył uznanie nie tylko w Polsce, ale na największych światowych scenach. Jest to jeden z największych polskich zespołów artystycznych, który w swym repertuarze odwołuje się do tradycji polskiej muzyki i tańca ludowego. Założycielami Zespołu byli Tadeusz Sygietyński – muzyk i kompozytor oraz Mira Zimińska – Sygietyńska - jedna z najbardziej znanych przedwojennych warszawskich aktorek. Od 1948r. Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” rozpoczął swoją działalność w dworze Karolin, którego otoczenie z czasem modernizowano i wybudowano tu Europejskie  Centrum  Promocji  Kultury  Regionalnej i Narodowej „Matecznik -Mazowsze”. Obiekt ten posiada salę widowiskową na 580 osób, garderoby, pracownie krawieckie i muzeum.


Wycieczkę z przewodnikiem trzecioklasiści rozpoczęli od poznania historii powstania Zespołu oraz sylwetek założycieli. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie holu z eksponatami strojów ludowych z różnych regionów Polski, Muzeum Pamiątek, pokój Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, Muzeum Lalek. Wystrój dworu bardzo dzieciom przypadł do gustu, z zaciekawieniem podziwiały ilość i jakość przywiezionych przez Zespół pamiątek i nagród z różnych zakątków świata.


Po zwiedzaniu, nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach tanecznych prowadzonych przez profesjonalnego trenera Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze. W małych grupach poznawano tajniki dwóch tańców narodowych: poloneza i krakowiaka, głównie kroki i figury. Nie zapomniano o stosowaniu zasad kulturalnego zachowania wobec osoby tańczącej.


Po zakupieniu pamiątek w Karolinie, ostatnią atrakcją wycieczki był przejazd do Muzeum Motoryzacji w Otrębusach. Trzecioklasiści obejrzeli eksponaty starych samochodów, pojazdów militarnych, rowerów, wózków dziecięcych z różnych epok i stron świata. Z uwagą słuchali przewodnika, który przedstawiał ciekawostki związane z historią i przeznaczeniem zgromadzonych przedmiotów.


Całodniowa wycieczka pod opieką pań: Beaty Janiszek, Małgorzaty Olbryś, Aleksandry Maciątek była pełna wrażeń. W ramach realizowanej innowacji metodycznej Dobre maniery na co dzień, w trakcie wycieczki uczniowie utrwalali zasady właściwego zachowania w miejscach publicznych, kultury tańca i prowadzenia dialogu. Jednocześnie poznali trud sławy, przekonując się, że na sukces trzeba bardzo starać się i intensywnie pracować, a kultura i obycie zawsze będą mile widziane.


Wychowawcy klas IIIB i IIIF

 

Beata Janiszek, Małgorzata Olbryś
KLASY DRUGIE W CENTRUM NAUKI KOPERNIK

galeria

 

p1110445117 października 2017 r. uczniowie klasy II a i II b pod opieką pani Grażyny Kopki, pani Marioli Kwiatkowskiej oraz pani  Moniki  Brzezińskiej- Pająk  były na wycieczce  w  Centrum Nauki  Kopernik w Warszawie. W  Planetarium dzieci obejrzały animowany film pt. ,,POLARIS’’, który przybliżył pojęcie ruchu obrotowego Ziemi oraz zapoznał z różnymi rodzajami ciał kosmicznych. Obserwując z kosmosu Ziemię, Marsa  i Saturna poznały  sekrety planet, ich podobieństwa i różnice. W Centrum  Nauki Kopernik dzieci same mogły doświadczać i eksperymentować w interaktywnych wystawach. Każdy uczeń znalazł coś dla siebie, mógł poczuć się jak prawdziwy naukowiec.


Dzieci bardzo zadowolone oraz  bogatsze o nowe doświadczenia wróciły do domu.

Grażyna Kopka
INTERAKTYWNE WIDOWISKO TELEWIZYJNE „TALENT SHOW”


9 października 2017 r. klasy 5c i 6b pod opieką p. Joanny Czyż, p. Małgorzaty Sitek i p. Moniki Paluszek wzięły udział w interaktywnym widowisku telewizyjnym pt. „Talent Show, czyli kulisy produkcji telewizyjnych”, które odbyło się w Domu Kultury w Legionowie.


Uczniowie  mogli zobaczyć, jak na planie pracuje ekipa filmowa, operator kamery, realizator obrazu, dźwięku i zawodowi aktorzy.


Następnie odważni uczniowie, dzięki otrzymanym biletom szczęścia, mieli możliwość zaprezentowania swoich zdolności z zakresu dykcji, śpiewu czy tańca przed zgromadzoną publicznością.


Praca z reżyserem, operatorami kamer i montażystami pozwoliła naszym wychowankom poznać kulisy produkcji  telewizyjnych. Widownia bawiła się doskonale, żywo reagowała i nagradzała gromkimi brawami odważnych artystów.


Efektem wspólnej pracy będzie teledysk zmontowany i przesłany naszej szkole. Wszyscy z niecierpliwością czekamy, aby jeszcze raz  zobaczyć naszych utalentowanych uczniów i przypomnieć sobie mile spędzony czas.

 

Monika Paluszek

1-52

1-22

Interaktywnie i bajkowo

9 października oddziały przedszkolne 0a i 0b oraz klasy 3a, 3c, 3d i 3e wyjechały na wycieczkę do Legionowa i wzięły udział w  interaktywnym widowisku pt. Szewczyk Dratewka na planie filmowym.

Studio filmowe to takie miejsce, w którym można zrealizować przeróżne opowieści. Nasi najmłodsi uczniowie mieli okazję wcielić się w rolę bohaterów bajki O Szewczyku Dratewce i przeżywać wraz z nim nieziemskie przygody . Zdobywcy tzw. Szczęśliwych Biletów, podczas wspólnej zabawy poznali kilka tajników realizacji obrazu, a wszystko to bezpośrednio na scenie filmowej i na oczach zgromadzonej publiczności.

M.P.


WYCIECZKA DO CIECHANOWA

galeria

 

20170929_103742W dniu 29.09.2017 r. uczniowie klasy VII a pod opieką pani Justyny Puty i Jadwigi Michnowskiej udali się na wycieczkę do Ciechanowa.

 

W Muzeum Szlachty Mazowieckiej w stroju z minionej epoki powitała nas pani przewodnik.

 

W czasie lekcji muzealnej „z kuferka babuni” uczniowie wydobywali przedmioty użytkowe, z których korzystali nasi przodkowie. Często mieliśmy trudności z podaniem ich nazw i zastosowania. Obejrzeliśmy także wystawę przedmiotów użytkowych wsi mazowieckiej, Kościół Farny w Ciechanowie (w miniaturze), a także wystawę malarstwa i rzeźby ludowej.

 

W Zamku Książąt Mazowieckich przemieszczając się po krętych schodach baszt, na poszczególnych kondygnacjach poznawaliśmy dzieje zamku, miasta oraz szeroko rozumianego średniowiecza.

 

Po pobycie w pływalni, uzupełniliśmy zużyte kalorie spożywając smaczny posiłek.

 

Powróciliśmy do szkoły zrelaksowani, bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę historyczną dotyczącą naszego regionu.

 


 

Jadwiga MichnowskaPIELGRZYMKA DO CZĘSTOCHOWY

galeria


p1110754W tym roku obchodzimy 300 lecie koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski.

Dnia 26. 09. 2017 r. uczniowie klasy IIIa i IIId wraz z rodzicami i opiekunami wyruszyli na pielgrzymi szlak, aby pokłonić się Matce Bożej.

W czasie podróży dzieci poznały historię Cudownego Obrazu Jasnogórskiej Pani. Pełne radości śpiewały pieśni religijne i odmawiały modlitwę.

Na miejscu uczestniczyły we Mszy Św. w kaplicy Cudownego Obrazu. Pełne skupienia, wpatrzone w obraz zobaczyły jego zasłonięcie. Po modlitwie zwiedziły muzea w obrębie klasztoru. Następnie wszyscy zakupili pamiątki i udali się do Parku Miniatur. Wsłuchani w głos przewodnika z wielkim zaciekawieniem oglądali w miniaturze największe sanktuaria na świecie.

Pełni wrażeń wróciliśmy do Nasielska.

 

Opiekunowie

J. Chmielewska

J. Pichalska

M. Komorowska

Ks. G. Bednarczyk