ARCHIWUM

 

 

ROK SZKOLNY 2017/2018Wycieczka rowerowa klasy V c

galeria

 

img_20180622_195849W ostatnim dniu roku szkolnego 22 czerwca, wykorzystując dobrą, słoneczną pogodę uczniowie klasy Vc z wychowawcą oraz z rodzicami – p. K. Obojską, p. M. Nagel i p. D. Obojskim pojechali na wycieczkę rowerową.

 

Niestrudzeni uczestnicy wycieczki wśród uroków przyrody, pokonywali wytrwale piaszczysty  szlak. W radosnych nastrojach dotarli do domu rodzinnego babci naszych uczniów – Zuzi i Michała. Na miejscu czekał na dzieci poczęstunek. Czas odpoczynku szybko upłynął na miłych rozmowach przy ognisku oraz wesołych zabawach.

 

Wycieczka rowerowa była również okazją do przypomnienia zasad bezpiecznego poruszania się po drodze na rowerze.

 

Zadowoleni szczęśliwie wszyscy wrócili do domów.

Monika Paluszek

 


PIELGRZYMKA DO NIEPOKALANOWA


p1120251W dniu 18 czerwca 2018 r. uczniowie klas trzecich wraz z rodzicami i opiekunami wzięli udział w dziękczynnej pielgrzymce do Niepokalanowa. Na miejscu uczestniczyli we Mszy Świętej transmitowanej przez Radio Niepokalanów. Po zakończonej Eucharystii udali się do pierwszej wybudowanej w Niepokalanowie kaplicy. Tam Brat franciszkanin przedstawił historię życia małego Rajmunda Kolbe, późniejszego świętego Maksymiliana Kolbe.  Następnie pielgrzymi obejrzeli dwa samochody, którymi podczas pielgrzymek do Polski podróżował św. Jan Paweł II. Dużym zainteresowaniem cieszyła się szopka “Panorama Tysiąclecia” i Muzeum świętego Maksymiliana Kolbe.

Pełni duchowych przeżyć ze śpiewem i modlitwą wszyscy uczestnicy pielgrzymki wrócili do domu.


 

 

Małgorzata Komorowska

p1120206p1120212p1120216p1120218p1120220p1120223p1120257p1120293


 


Toruńskie pierniki i gwiazdy

 

galeria

 

dsc005927 czerwca 2018 r. dzieci z klasy III c i III f pod opieką pań: Beaty Góreckiej, Małgorzaty Olbryś i  Elżbiety Olszewskiej wybrały się na całodniową  wycieczkę do Torunia.

 

Pierwszym punktem wycieczki był seans w Planetarium pt.: „Astropies Łajka ”. Bohaterem  jest  piesek  Kudriawka , zapamiętany w historii jako Łajka,  który jako pierwszy zobaczył Ziemię z Kosmosu. To on zapoznał widzów z wieloma gwiazdami i konstelacjami oraz  przypomniał, skąd się bierze dzień i noc. Opowiedział o swoich marzeniach i o tym, że aby zostać kosmonautą, trzeba przejść szereg bardzo trudnych testów.

 

Następnie dzieci uczestniczyły w warsztatach wypiekania pierników w Piernikowej Chatce. Uczniowie poznali procedurę powstawania pierników, specyfikę przypraw oraz innych składników.  Potem przystąpili do wyrabiania ciasta. Każde dziecko formowało swój piernikowy placek, na którym odciskało formę. Następnie ciasteczka zostały upieczone  w piecu. Kiedy wystygły, każdy otrzymał swój piernik na pamiątkę.

 

Smaczny obiad w restauracji i lody dostarczyły dzieciom energii niezbędnej do zmierzenia się z kolejnym punktem  wycieczki, którym było zwiedzanie najważniejszych zabytków toruńskiej Starówki: bramy i baszty miejskiej, murów obronnych, spichlerza, Krzywej Wieży, Bramy Klasztornej, Starego Rynku z Ratuszem i pomnikiem Mikołaja Kopernika. Spacerując toruńskimi uliczkami, pośród wiekowych kościołów i kamienic, trzecioklasiści mieli możliwość  wysłuchania legend związanych z miastem, m.in. „O flisaku i żabach”, „O kocie, który bronił miasta”, „Skąd się wzięła Krzywa Wieża?” .

 

Na zakończenie uczniowie dokonali zakupu pamiątek i pierniczków.  Program wycieczki był bardzo interesujący i dostarczył uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń.


Małgorzata Olbryś

 


PIELGRZYMKA DO GIETRZAWAŁDU

 

p1120115W dniu 5 czerwca 2018 r. uczniowie klas czwartych wraz rodzicami i opiekunami wyruszyli na pielgrzymkę do Gietrzwałdu, aby podziękować Matce Bożej za łaskę Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego. W czasie podróży dzieci odmawiały modlitwę i śpiewały pieśni religijne.

 

Na miejscu uczestniczyły we Mszy świętej włączając się w oprawę liturgii. Następnie poznały historię objawień Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.  Po zaczerpnięciu wody z ” cudownego źródełka” udały się do Muzeum Budownictwa w Olsztynku. Wszyscy wsłuchując się w słowa pani przewodnik z zaciekawieniem oglądali eksponaty, przydomowe ogródki i zwierzęta domowe.

 

Pełni wrażeń wrócili szczęśliwi do domu.

 

 

Małgorzata Komorowska

 

 

p1120100p1120103p1120122p1120134p1120147p1120148p1120161p1120189
WYCIECZKA W KRAJOZNAWCZO-TURYSTYCZNA W TATRY


1Uczniowie klasy VIIa w tym roku szkolnym byli uczestnikami kilku wycieczek szkolnych: jednej do Ciechanowa oraz trzech wycieczek do Warszawy. Byliśmy gośćmi zaprzyjaźnionej Szkoły im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie, gdzie wysłuchaliśmy wykładu na temat roli Józefa Piłsudzkiego w odzyskaniu przez Polskę niepodległości; wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne. W Cinema Parku uczestniczyliśmy w seansie „Wszystko o człowieku”, a w Teatrze Buffo obejrzeliśmy spektakl „Zemsta” Aleksandra Fredry. W czasie wycieczek nie zapominaliśmy o aktywnym wypoczynku. Odbyła się „lekcja wf-u” na trampolinach na Gocławiu, byliśmy także w aqua parku.

 

W dniach 27-30 maja uczniowie klasy VII wraz z grupą kolegów i koleżanek klas szóstych a także opiekunami: p. Ewą Korycką, Beatą Korytkowską i Jadwigą Michnowską wyruszyli na trzydniową wycieczkę autokarową w Tatry.

Po przyjeździe do Zakopanego udaliśmy się na Skocznię Narciarską Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza. Na miejsce startowe wjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym.

 

Zwiedziliśmy także Wystawę Figur Woskowych. Jest to jedyne miejsce w swoim rodzaju, a zarazem należące do nielicznych w Polsce skupiające ponad 60 różnych figur w skali 1:1 znanych postaci ze świata sportu, nauki, polityki i filmu (m. in. Robert De Niro, Einstein, Lenin, Putin, Justyna Kowalczyk). Można tu zobaczyć także  ulubione postaci ze świata książek, a także figury przedstawiające osoby z różnymi zaburzeniami rozwoju.

 

Nasze Tatry i Zakopane podziwialiśmy z Gubałówki, gdzie udaliśmy się kolejką linową. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na Krupówkach. Tam zachwycaliśmy się rękodziełem ludowym; kupiliśmy pamiątki.

Do Poronina dotarliśmy pociągiem, co dla niektórych osób było także atrakcją.

Po obiadokolacji i zakwaterowaniu niestrudzona młodzież aktywnie wypoczywała na grając w piłkę.

 

Kolejny dzień obfitował również w wiele atrakcji. Po śniadaniu pojechaliśmy do Palenicy Białczańskiej, skąd udaliśmy się nad Morskie Oko – symbol polskich Tatr. Po około 50 minutach wędrówki doszliśmy do Wodogrzmotów Mickiewicza. Są to imponujące kaskady wodne utworzone na progach skalnych potoku Roztoka. Malownicze widoki zachęcały do spaceru. Morskie Oko to piękne polodowcowe jezioro, o zielonej barwie wody; nie bez powodu zwane Rybim Stawem.

 

Droga powrotna trwała znacznie krócej. Część grupy wróciła pojazdami konnymi, pozostali dość szybko przemierzyli 8,6 km, gdyż nagle zachmurzyło się i zaczął padać deszcz.

 

Kolejne godziny spędziliśmy również w wodzie, (ponad 3 godziny) relaksując się w Termach Bukowina Tatrzańska. Baseny zewnętrzne i wewnętrzne napełnione wodą termalną o różnych temperaturach były miejscem wielu atrakcji. Znajdowały się tam m. in. różnorodne zjeżdżalnie, wodospady, kaskady karuzele wodne, ławeczki do masażu, leżanki wodno-powietrzne, rwąca rzeka.

 

Dzień ten również zakończyliśmy wspólnymi grami i zabawami na świeżym powietrzu.

 

W trzecim dniu wycieczki udaliśmy się do jednej z najpiękniejszych dolin Tatr – Doliny Kościeliska; wyrzeźbionej przez Potok Kościeliski. Podziwiając różnorodne elementy krasowe: skały o różnorodnych kształtach, wywierzyska, wejścia do jaskiń dotarliśmy do schroniska na Hali Ornak. W drodze powrotnej w  kupiliśmy jeszcze oscypki i zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do naszych domów.

 

Jadwiga Michnowska

PIKNIK RODZINNY W WINNIKACH

 

galeria

 

4 czerwca 2018 r.  klasa II a wraz z wychowawczynią  i  rodzicami uczestniczyła  w pikniku rodzinnym w Winnikach. Organizatorem  była Biblioteka Publiczna w Nasielsku w  ramach akcji ,, Cała Polska czyta dzieciom”. Po wysłuchaniu bajki,  dzieci wraz z rodzicami zagrały w dwa ognie.


 

Następnie odbyły się konkursy: piosenki , w przeciąganiu liny oraz biegi w workach. Po wspólnym posiłku, (kiełbaski z grilla)wszyscy bawili się przy skocznej muzyce.

Bardzo wesoło, w ciepłej,  miłej  oraz rodzinnej atmosferze  dzieci,  wraz z rodzicami spędziły czas.

 

 

Grażyna Kopka
DZIEŃ DZIECKA W DWORZE W STRZYŻEWIE I ŻELAZOWEJ WOLI

galeria

21 maja 2018 r. klasy  drugie  pod opieką p. M. Kwiatkowskiej, p. G. Kopki, p. A. Modzelewskiej oraz p. M. Brzezińskiej – Pająk były na wycieczce w Dworze w Strzyżewie. Dzieci bardzo wesoło bawiły się   na świeżym powietrzu w takie zabawy jak: ciuciubabka, kołowrotek, wyścig z jajkiem, lisek. Samodzielnie też  upiekły drożdżowe chałki, oraz zrobiły wiatraczki i piękne wazoniki na Dzień Matki. Po pysznym obiedzie,  zwiedziły zabytkowy Dworek w Strzyżewie. Następnym punktem programu była wizyta w Żelazowej Woli, gdzie wszyscy wsłuchani w muzykę F. Chopina spacerowali po parku. Pani przewodnik  przybliżyła wszystkim postać wybitnego polskiego kompozytora. Na koniec wycieczki dzieci rozwiązały test, w którym  wykazały się dużą wiedzą o życiu i twórczości Fryderyka Chopina.

 

Zadowoleni, pełni wrażeń i nowych doświadczeń, uczniowie wrócili do domu.

 

Grażyna Kopka


 


NAUKOWY MISZ - MASZ

galeria

 

W dniu 28 maja 2018 r. dzieci z klasy IIIA i IIIB odbyły całodniową wycieczkę do Łodzi. Program wycieczki był bardzo interesujący i dostarczył uczestnikom wielu wrażeń. Najpierw, skierowaliśmy się do łódzkiej MANUFAKTURY, w której mieści się edukacyjne EXPERYMENTARIUM, dostosowane do różnych grup wiekowych. Tam aktywnie uczestniczyliśmy w niezwykłych warsztatach, dzięki którym mogliśmy zdobyć wiedzę z zakresu chemii i fizyki, doświadczać, jak w prosty i bezpieczny sposób można wykonać ciekawe eksperymenty np. „czarne syczące węże”. Jak w prawdziwym laboratorium, dzieci doświadczały korzystając z profesjonalnych odczynników, mieszały je w kolbach, zakraplały pipetą, rozwiązywały trudne zadania i wnioskowały. Miały okazję poczuć się naukowcami i odpowiedzieć na wiele pytań: m.in. Dlaczego w gorącej wodzie kolor znika?, Co może kwas wytrącić w wodzie zasadowej? Jak działa siła odśrodkowa i siła grawitacji? Warsztaty naukowe Misz - Masz to idealny przykład na to jak dobrze bawić się i uczyć.

 

Kolejnym punktem programu wycieczki było przejście kosmicznym tunelem do interaktywnej wystawy poświęconej dziedzinom nauki: fizyce i biologii. Przechodząc po mostku, mogliśmy się przekonać, jaki może mieć wpływ optyczne złudzenie na nasz błędnik, odpowiedzialny za utrzymanie równowagi. Na wybranych interaktywnych eksponatach, każde dziecko mogło odkrywać niezwykły świat nauki.

 

Najwięcej jednak atrakcji dostarczył naszym podopiecznym, laserowy paintball – doskonała zabawa ruchowa, w której należało wykazać się sprytem, inteligencją i analizą ciągle zmieniającej się sytuacji. Celem misji było zdobycie największej liczby punktów dla swojej drużyny.

 

Po zakończeniu zwiedzania, był czas na zakup pamiątek i posiłek.

To niezwykłe spotkanie z nauką w łódzkim Experymentarium było dla wszystkich przyjemnością i inspiracją do pogłębiania swojej wiedzy.

 

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowały panie: p. Beata Janiszek, p. Joanna Chmielewska, p. Aleksandra Maciątek.

 

 

 

Beata Janiszek

 Klasa 1c i 1d na wycieczce w Sarnowej Górze


Podróż do Świata Dzikiego Zachodu !

galeria

 

Dnia 23 maja uczniowie klasy I „C” i I „D’’ pod opieką nauczycieli Ewy Boczkowskiej, Jolanty Sobieckiej, Elżbiety Olszewskiej i Katarzyny Milewskiej uczestniczyli w wycieczce do Krainy Westernu w Sarnowej Górze k/Ciechanowa. Po wyjściu z autokaru uczniowie udali się w podróż do wioski 60-osobową ciuchcią  w stylu dzikiego zachodu. Po krótkim zapoznaniu się z okolicą, dzieci uczestniczyły w lekcji prowadzonej w namiocie, której celem było poznanie zwyczajów, obrzędów oraz stylu życia Indian.

Kolejnym punktem programu były indiańskie gry i zabawy zręcznościowe takie jak : wyścig przez tor przeszkód, przeciąganie liny, zjeżdżalnia linowa itp. W wolnym czasie dzieci mogły swobodnie bawić się na placu zabaw korzystając z dmuchanej zjeżdżalni, karuzeli czy trampoliny. Chętne i odważne dzieci jeździły na koniku, inne strzelały do celu z wiatrówki lub łuku.

 

W przerwie dla dzieci zorganizowano poczęstunek w postaci kiełbasek z grilla. Dużym powodzeniem cieszył się sklepik, w którym uczniowie 
mogli kupić sobie pamiątki westernowe. Na koniec pobytu w wiosce indiańskiej dzieci zwiedziły mini zoo, gdzie mogły obejrzeć kucyki, osiołka, kózki, lamy, króliki, indyki itp.

Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie powrócili do domów.


Jolanta Sobiecka5c i 5d NA DWUDNIOWEJ WYCIECZCEgaleria

 

24 i 25 maja uczniowie klas Vc i Vd pod opieką nauczycieli Moniki Paluszek , Ewy Grenadier oraz Małgorzaty Sitek uczestniczyli w wycieczce podczas której poznawali walory krajoznawczo-turystyczne Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej. W czwartek odwiedziliśmy Bałtowski Kompleks Turystyczny i korzystaliśmy z atrakcji w jakie obfituje to miejsce. Nasz pobyt zaczęliśmy od zwiedzania z przewodnikiem Jura Parku, w którym znajdują się rekonstrukcje dinozaurów naturalnej wielkości. Pobyt w parku to niezwykła podróż w czasie poprzez okresy geologiczne udokumentowane obecnością zwierząt sprzed milionów lat. Najwięcej emocji na trasie ścieżki edukacyjnej budzi model roślinożercy (sejsmozaura) długości prawie 50 metrów. Chwile zachwytu, a jednocześnie grozy przeżyliśmy w prehistorycznym oceanarium, gdzie spotkaliśmy się twarzą w twarz z olbrzymimi i niebezpiecznymi zwierzętami zamieszkującymi ówczesne morza i oceany.

 

Wielu niezapomnianych przeżyć doświadczyliśmy uczestnicząc w Bałtowskim Safari. Przez godzinę podróżowaliśmy po rozległych terenach parku specjalnie do tego przygotowanym „amerykańskim schoolbusem” i obserwowaliśmy żyjące na wolności stada lam, danieli, jeleni, osłów i wielbłądów. Bardzo ciekawie spędziliśmy czas w parku miniatur, gdzie mogliśmy podziwiać zamki znajdujące się na terenie całej Polski, ale najwięcej radości sprawiła dzieciom wizyta w parku rozrywki.

 

W drugim dniu naszej wycieczki odwiedziliśmy jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce znane wszystkim z serialu „Ojciec Mateusz”, czyli Sandomierz. Z wieży widokowej podziwialiśmy przepiękną panoramę Wyżyny Kielecko Sandomierskiej, wędrowaliśmy uliczkami po których przechadza się serialowy ksiądz-detektyw i spacerowaliśmy jednym z przepięknych wąwozów z których słyną okolice Sandomierza. Bardzo chcielibyśmy kiedyś wrócić do tego pięknego miasta.

Ewa Grenadier

 Piknik nad Turką

Więcej zdjęć w galerii>>Wycieczka dzieci z oddziałów przedszkolnych do Teatru w Płocku


Dnia 17.05.2018 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych z wychowawcami i opiekunami powróciły w zaczarowany świat bajek, do którego zabrała je Królewna Śnieżka i krasnoludki. Znaną wszystkim dzieciom baśń grała dwudziestoosobowa grupa płockich aktorów. O prawdziwie baśniowy klimat zadbał reżyser Karol Suszka i scenograf Marian Fiszer, a całości dopełniły przepiękne piosenki ze znanej wersji animowanego filmu Walta Disneya.


Zdjęcia aktorów pochodzą ze strony http://www.teatrplock.pl/pl.


Wychowawcy oddziałów przedszkolnych

Więcej zdjęć w galerii>>

WYCIECZKA NAD MORZE

 

galeria

 

W dniach 7-9 maja uczniowie z klas: V b, VI b i VI c wraz z opiekunami: p. A. Korycką, M. Sitek i M. Paluszek udali się na trzydniową wycieczkę nad polskie morze.  Odwiedziliśmy takie  miejscowości jak : Grunwald, Sztutowo, Gdańsk, Sopot i Kąty Rybackie.

img_20180507_105235Po drodze warto było zatrzymać się w pobliżu Grunwaldu, gdzie miała miejsce jedna z największych bitew miedzy Krzyżakami pod dowództwem Urlicha von Jungingena a Polakami pod wodzą Władysława Jagiełły i księcia Witolda, zakończona, jak wszyscy wiemy, zwycięstwem Polaków i ich sprzymierzeńców. Widzieliśmy pomnik znajdujący się na najwyższym wzniesieniu tego terenu, zwany Wzgórzem Zwycięstwa oraz odwiedziliśmy Muzeum Grunwaldzkie ze zbiorami militarnymi pochodzącymi z badań archeologicznych. Na zakończenie obejrzeliśmy film dokumentalny dotyczący jednego z największych dzieł Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Historycznym i patriotycznym akcentem naszej wyprawy było także odwiedzenie słynnego pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. Tam przeczytaliśmy niezwykle piękne słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II, które mówią o tym, że każdy z nas powinien mieć swoje Westerplatte, czyli mieć własny system wartości, poglądy, których będziemy bronić i którym będziemy wierni.

img_20180507_172814_2

 

 

Po obiedzie i zakwaterowaniu w ośrodku Baron w Sztutowie udaliśmy się nad morze, by odpocząć po podróży i podziwiać piękno Bałtyku. Następnie miała miejsce lekcja przyrodnicza, która dostarczyła nam wielu informacji dotyczących bursztynów, ich pochodzenia, rodzajów i właściwości leczniczych. W dużym stopniu zachęciła ona uczestników wycieczki do ich poszukiwania podczas kolejnych nadmorskich spacerów. Wspólne ognisko i śpiew z akompaniamentem gitary, dyskoteka oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu to elementy, których nie zabrakło na naszej wyprawie.

 

Kolejny dzień obfitował również w wiele atrakcji. Zwiedzaliśmy gdańską Starówkę wraz ze słynną ulicą Długi Targ, gdzie od XVII w. stoi symbol miasta – fontanna Neptuna, a tuż za nią wspaniały Dwór Artusa i inne piękne zabytki. Spacerowaliśmy także po najdłuższym molo nad Morzem img_20180508_155246Bałtyckim, podziwiając piękno nadmorskiego krajobrazu. Przepiękna pogoda i bezchmurne niebo zachęciły nas do obejrzenia cudownego zachodu słońca nad morzem.

 

Kąty Rybackie to przede wszystkim Muzeum Rybołówstwa, które odwiedziliśmy i rejs statkiem po Zalewie Wiślanym. Każdy z nas mógł stanąć za sterem i choć przez chwilę poczuć się żeglarzem.

 

Naszą wycieczkę zakończyliśmy długim spacerem po bałtyckiej plaży. Pełni pozytywnej energii, wielu wrażeń, ze śladami słońca na twarzach i zapachem morskiej bryzy wróciliśmy do naszych domów.

 

Anna Korycka

 

 

 

img_20180508_10475432104518_1819054964856408_2787204458210131968_n32116199_1819051648190073_6341521381502484480_nimg_20180507_204440img_20180508_132020img_20180509_10315832104614_1819052888189949_7278641318018940928_n


img_20180507_172712 

Wycieczka do Puław i Kazimierza Dolnego

galeria

 

32489691_459290847840623_3662323303403487232_nW czwartek (26. 04. 2018 r.) wczesnym rankiem klasy 4a, 4b i 3e wyruszyły spod szkoły na wycieczkę.

 

Pierwszym przystankiem były Puławy. Spacerowaliśmy po pięknym parku pałacowym. Podziwialiśmy znajdujące się w nim budowle (Świątynia Sybilli, domek gotycki) oraz pałac Czartoryskich słuchając z ciekawością słów przewodnika.

 

Głównym celem naszej wyprawy był Kazimierz Dolny. Jednak nim zaczęliśmy zwiedzanie miasta przeszliśmy Korzeniowym Dołem, który uważany jest za najpiękniejszy z kazimierskich wąwozów. Jego niezwykłe ściany, wysokie na kilka metrów, strome i pionowe oplecione korzeniami i pniami drzew przybierającymi niepowtarzalne formy.

 

Następnie (już w mieście) weszliśmy do Kościoła farnego położonego przy rynku. Skąd przeszliśmy obok ruin zamku i wspięliśmy się na Górę Trzech Krzyży. Piękny widok, który się z niej rozpościera, na rzekę i panoramę miasta, zapiera dech.

 

Kolejnym punktem wyprawy był obiad a następnie godzinny rejs statkiem po Wiśle. Dłuższą chwilę spędziliśmy na Rynku, gdzie pan przewodnik bardzo pięknie opowiadał o architekturze tego miejsca, szczególnie o Kamienicy pod św. Mikołajem i Krzysztofem.

 

Pobyt w ten pięknym mieście zakończyliśmy zakupem tradycyjnych kogutów z ciasta drożdżowego. Pogoda była ładna, widoki piękne a nasze humory wyśmienite. Wyjazd był udany!

 


Kierownik wycieczki

Agnieszka Sztabnik

 

 


Podróże z Guliwerem


31346738_1142905472519290_3619222280090943488_n18 kwietnia 2018 r. uczniowie klas: VI a, VI c i V d pod opieką pań:  Ewy Rudzińskiej, Beaty Korytkowskiej, Małgorzaty Sitek i Ilony Pietrzak wzięli udział w wycieczce do Teatru Polskiego w Warszawie, gdzie obejrzeli spektakl pt. „ Podróże Guliwera”.Dla młodszych i starszych widzów było to wspaniałe spotkanie z wielką literaturą Jonathana Swifta, literaturą, która otwiera wyobraźnię, ukazuje siłę słów władnych stwarzać światy, o jakich nikomu, poza Swiftem, się nie śniło. Przygody Guliwera uczą czegoś bardzo ważnego, a mianowicie, że nic nie jest oczywiste ani dane w swoim kształcie i znaczeniu raz na zawsze, zmiana perspektywy widzenia czy myślenia może pociągać za sobą zmianę całego świata, w którym przywykliśmy żyć.

 

31265593_1142905462519291_6401333946470105088_nTo ważne filozoficzne przesłanie pokazano w bardzo ciekawej teatralnej formie: pomysłowa scenografia, oryginalne kostiumy, piękna muzyka i wspaniała gra aktorów sprawiły, że spektakl z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

 

Ewa Rudzińska

Beata Korytkowska
Klasy II na wycieczce w Legionowie i Warszawie

galeria

 

p11106209 kwietnia uczniowie klasy  II a i II b wybrali się na wycieczkę do Legionowa i Warszawy.


W sali widowiskowej Urzędu Miasta w Legionowie uczniowie obejrzeli przedstawienie teatralne pt.,,Karolcia‘’. Spektakl  musicalowy przeniósł dzieci w świat niesamowitych przygód  głównych bohaterów. Zobaczyły w jaki sposób korzystają z magicznego koralika spełniając nie tylko swoje zachcianki, ale przede wszystkim pomagając przyjaciołom ze szkoły oraz rodzicom.


Następnym punktem programu było Kolorado – Centrum Zabaw  dla dzieci. W bajkowym  oraz kolorowym miasteczku nasi  najmłodsi pożytkowali pokłady nieskończonej energii poprzez aktywność fizyczną.


Bardzo zmęczone, ale szczęśliwe i zadowolone wróciły do domu.

Grażyna  Kopka, Mariola Kwiatkowska
KLASA III C I III F NA WYCIECZCE W LEGIONOWIE I WARSZAWIE

galeria


dsc005189 kwietnia uczniowie klas III c i III f wybrali się na wycieczkę do Legionowa i Warszawy.

 

W sali widowiskowej Urzędu Miasta w Legionowie uczniowie obejrzeli przedstawienie teatralne pt. „ Karolcia”. Spektakl opowiadał o dziewczynce, która znalazła czarodziejski koralik. Dzięki niemu, wraz ze swoim kolegą Piotrem, przeżywała wiele ciekawych i zabawnych przygód.

 

Następnym punktem wycieczki był Stadion Narodowy w Warszawie. Uczniowie mieli możliwość zasiąść na trybunach i poczuć się jak prawdziwi kibice sprawdzając niezwykłą akustykę stadionu. Zwiedzili również szatnię, w której do meczów przygotowują się znani zawodnicy np. Cristiano Ronaldo czy Robert Lewandowski. Przewodnik zdradził też wszystkim wiele ciekawostek dotyczących funkcjonowania tego pięknego obiektu.

 

Kolejnym punktem było Centrum Rozrywki Hulakula. Dzieci miały możliwość spędzić tu miło czas oraz wyszaleć się do woli m. in. w basenie piłeczkowym, w labiryntach, na zjeżdżalniach i ściankach wspinaczkowych.

 

Ostatnim punktem wycieczki był posiłek w Mc Donald’s.

 

Podczas całej wyprawy uczniowie mieli wiele sposobności, aby utrwalić zasady kulturalnego zachowania, które zdobyli w ramach realizowanej na zajęciach innowacji „Dobre maniery na co dzień”.

 

To był bardzo udany i radosny dzień, a wrażenia z pewnością zapadną wszystkim trzecioklasistom na długo w pamięci.

 

 

Małgorzata Olbryś i Beata Górecka
W poszukiwaniu wiosny …

galeria

 

img_20180320_084508Dnia 20 marca 2018 r. dzieci z kl. 0,,b” i I,,c” pod opieką p. A. Falkowskiej, p. J. Sobieckiej, p. E. Olszewskiej i p. M. Brzezińskiej-Pająk wybrały się na wycieczkę do Leśniczówki Paryż.

 

Szukając oznak wiosny uczniowie odbyli spacer po lesie w towarzystwie p. gajowego. Podczas wędrówki dzieci nasłuchiwały i obserwowały, co dzieje się w przyrodzie wraz z nadchodzącą wiosną.

 

Kolejnym punktem programu wycieczki były zorganizowane warsztaty kulinarne (pieczenie ciasteczek i pizzy) oraz wspólna degustacja własnych wypieków. Po obfitej biesiadzie dzieci spędzały czas na grach i zabawach na świeżym powietrzu. Miały też okazję obserwować zwierzątka znajdujące się w leśnej zagrodzie.

 

Zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie wrócili do domów.

 

 

Jolanta Sobiecka

Anna Falkowska
KLASY IVc I IVd NA WYCIECZCE W WARSZAWIE

galeria

 

20180319_14421119 marca dwie klasy czwarte wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Głównym celem wyjazdu była wizyta w Telewizji Polskiej. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak wygląda praca przy powstaniu znanych programów rozrywkowych, które możemy oglądać na co dzień. Poznanie telewizji „od kuchni” było niezwykle ciekawym doświadczeniem. Byliśmy w studiach, w których nagrywane są popularne programy telewizyjne, m.in. „Jaka to melodia?”, „Pytanie na śniadanie” oraz „Niedziela z …”. Po gmachu telewizji oprowadzał nas przewodnik – pracownik TVP. Uczniowie poznali tajniki pracy reżyserów, scenarzystów, ludzi pracujących nad dźwiękiem, obrazem oraz montażem. Wszyscy byli pod wrażeniem, ile osób pracuje nad powstaniem jednego programu.

 

Mieliśmy też okazję zobaczyć olbrzymie zbiory kostiumów i rekwizytów, które wykorzystywane są do wielu produkcji telewizyjnych orazfragmenty dekoracji, m.in. do programu „The Voice of Poland”.


Na koniec wizyty w telewizji udaliśmy się do muzeum TVP, w którym zgromadzono wiele eksponatów: stare kamery, stoły montażowe, na ścianach wisi wiele fotosów. W gablotach pięknie prezentują się pacynki z programów dla dzieci - Jacek i Agatka oraz Kulfon i żaba Monika.

 

W czasie wycieczki znalazł się czas na zabawę i integrację dzieci. Byliśmy w kręgielni, gdzie trwały emocjonujące rozgrywki.

 

To był dzień pełen wrażeń. Wszyscy zmęczeni, ale z uśmiechami na twarzach, wrócili do Nasielska.

Ewa Lipowska
WYCIECZKA DO WARSZAWY – III d i V a

galeria

 

20180315_10060615 marca 2018 r., uczniowie klasy 3d i 5 a pod opieką pań: Joanny Pichalskiej, Anny Modzelewskiej, Moniki Brzezińskiej - Pająk wyruszyli na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Stadionu Narodowego z panem przewodnikiem, który w bardzo ciekawy sposób opowiadał o obiekcie. Dzieci były w szatni, w której do meczu przygotowują się m.in. piłkarze polskiej reprezentacji narodowej. Oglądały pomieszczenia, gdzie zawodnicy rozgrzewają się przed wejściem na boisko oraz regenerują się po meczu. Uczniowie zasiedli na trybunach i z zaciekawieniem oglądali przygotowania do meczu. Niesamowitych wrażeń dostarczyła wizyta na tarasie widokowym w najwyższym dostępnym punkcie stadionu. Następnie zwiedzały wystawę największych budowli  z Kloców Lego i wzięły udział w inspiracjach twórczych w strefie zabaw klockami – Fun Park. Pełne wrażeń wróciły do Nasielska.

Joanna Pichalska

Anna ModzelewskaWycieczka do Pułtuska


galeria


dsc00468„Dobre maniery na co dzień”, to tytuł innowacji metodycznej realizowanej w klasach trzecich. W jej ramach, 7 marca 2018r., uczniowie z kl. III c i III f uczestniczyli w warsztatach „Gawęda o zachowaniu się przy stole” w Domu Polonii w Pułtusku. Trzecioklasiści poznali zasady savoir-vivre przy stole, a następnie mogli zastosować zdobytą wiedzę i umiejętności w praktyce podczas wspólnego obiadu w restauracji.
To była bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka. Mamy nadzieję, że wiedza, którą zdobyli uczniowie będzie im towarzyszyć nie tylko od święta, ale i na co dzień.


Małgorzata Olbryś
Beata Górecka
„RAZ DWA TRZY KLIKASZ TY! By dzieci uważały w sieci”


Dnia 27 lutego 2018r. uczniowie klas Ic i Id uczestniczyli w nietypowej lekcji o mediach prowadzonej przez aktora p. Krzysztofa Cybińskiego w Legionowie.

 

Podczas zajęć dzieci:

· Zobaczyły, jakie zagrożenia mogą kryć się w Sieci,

· Zrozumiały, że nie wszystkie informacje podane w Internecie są prawdziwe,

· Dowiedziały się, co zawdzięczamy Internetowi,

· Odkryły, ile lat ma Internet i jak sprawdzić jego wiek,

· Dowiedziały się, jak przez Internet można zostać odkrywcą,

· Odkrywały, jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

 

To była ciekawa i pouczająca lekcja. Z pewnością pomoże naszym wychowankom bezpieczniej korzystać z Internetu.


Ewa Boczkowska, Jolanta SobieckaWycieczka do Pułtuska - kl. IIIa, III b, III d

 

galeria


20180222_12195722 lutego 2018 r. uczniowie klas III a, III b,  III d wraz z opiekunami: p. J. Chmielewską, p. B. Janiszek, p. J. Pichalską, p. M. Brzezińską – Pająk uczestniczyli w warsztatach z zakresu savoir – vivre  przy stole w Domu Polonii w Pułtusku. Spotkanie składało się z dwóch części: wykładu ,,Gawęda o zachowaniu się przy stole” i  obiadu w restauracji.

 

Savoir- vivre  przy stole to nie tylko podawanie i spożywanie potraw, ale również nakrywanie do stołu. Prowadząca zajęcia opowiedziała nam o różnych sposobach nakrywania stołu. Zaprezentowała  nakrycia stołu podstawowe i rozszerzone. Następnie dzieci dowiedziały się, o czym informuje ułożenie sztućców na talerzu i jak należy używać serwetek.

 

Druga część wykładu dotyczyła zachowania się przy stole. Jest to bardzo ważna umiejętność, gdyż każdy kto dba o estetykę jedzenia i przestrzega określonych zasad jest uważany za osobę kulturalną.

 

Warsztaty zakończyły się obiadem, podczas którego dzieci mogły zastosować zdobytą wiedzę w praktyce.

 


J. Chmielewska, J. Pichalska


WYJAZD NA KRĘGLE

5 grudnia, razem z rodzicami i wychowawca, pojechaliśmy na kręgle. Podzieleni na cztery grupy graliśmy przez całe dwie godziny. Potem była pizza. Było bardzo fajnie.

Esme Fanti klasa 4a


POZNAJEMY LUDOWE ZWYCZAJE ZWIĄZANE Z PÓŹNĄ JESIENIĄ KLASA IC i ID NA WYCIECZCE

galeria

 

img_20171123_095746Obserwując dzisiejszą rzeczywistość można zauważyć, że coraz częściej przyjmujemy zwyczaje innych krajów, nie znając jednocześnie bogatych tradycji , jakie sami posiadamy.

 

Wychodząc z założenia, że ważna jest znajomość i kultywowanie dawnych obyczajów, w dniu 23 listopada 2017r. wybraliśmy się z naszymi wychowankami z klasy Ic i Id na warsztaty do Legionowa. Tam dzieci miały możliwość poznania ludowych zwyczajów związanych z późną jesienią, tj. Katarzynki, Andrzejki, święto św. Marcina, Barbórka i Mikołajki. Dowiedziały się, jak od dawnych czasów nasi przodkowie przygotowują się w czasie adwentu do Świąt Bożego Narodzenia. Podziwiały ludową choinkę ozdabianą własnoręcznie zrobionymi „cackami”, wystawę szopek bożonarodzeniowych, poznawały historię elfów i św. Mikołaja oraz obyczaje panujące w owym czasie na polskiej wsi.

 

Ponadto dzieciaczki bawiły się uczestnicząc we wróżbach andrzejkowych i pisząc listy do św. Mikołaja, które wrzucały do specjalnie przygotowanej skrzyni. Praktycznie dowiedziały się, jak kiszono kapustę, chętni mogli pomóc gospodarzowi.

 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty plastyczne, w czasie których dzieci wykonywały pachnące, kolorowe mydełka i nawilżające kremy. Pięknie zapakowane stanowiły prezenciki dla najbliższych. Naszym Pierwszakom bardzo podobały się zabawy w Małpim Gaju i „warzywna” sztafeta. Z tej praktycznej lekcji wszyscy wrócili pełni wrażeń.

 


Ewa Boczkowska i Jolanta Sobiecka


KLASY 5B, 5C i 5D NA WYCIECZCE W WARSZAWIE


galeria

20171108_1355188 listopada uczniowie klas Vc, Vd i częściowo Vb naszej szkoły wraz z wychowawcami: p. Monikę Paluszek, p. Ewą Grenadier    i p. Małgorzatą Sitek wzięli udział w wyjeździe do Warszawy.

 

Głównym celem wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik, znajdującego się nieopodal Stadionu Narodowego oraz wizyta w kinie 6D.

 

Centrum Nauki Kopernik jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. W Centrum znajduje się około 340 eksponatów w sześciu galeriach tematycznych, Teatr Robotyczny, Park Odkrywców oraz Planetarium.To, co wyróżnia to miejsce, to stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk. Zwiedzając obiekt w grupach, uczniowie mogli nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach.

Przekonaliśmy się, że nauka to wciągająca i fascynująca przygoda. Czas w tym niesamowitym miejscu minął nam bardzo szybko. Po zwiedzaniu udaliśmy się do kina, gdzie uczniowie dokonali wyboru filmów, którymi były: „Oczami kota” oraz „Niebezpieczna kopalnia”.

 

Kino 6D to kino wielu emocji.  Do standardowego obrazu 3D oraz dźwięku stereo dodawane są efekty takie jak: podmuch wiatru, ruchome fotele, strzał powietrzny, woda, stroboskop, bańki oraz efekt myszek. Każdy film dostarczył niesamowitych emocji.

Dzięki połączeniu realnych efektów z obrazem 3D odczuliśmy na własnej skórze doznania bohaterów filmów.

 


Dzięki tej wspaniałej wycieczce młodzież miała okazję przekonać się, że przy niewielkim wysiłku można zgłębiać naukę i jednocześnie dobrze się bawić. Niestety, wszystko co fajne, szybko się kończy. W godzinach wieczornych zmęczeni, ale bardzo zadowoleni  dotarliśmy do Nasielska.

Monika Paluszek
DZIEŃ Z ROZTAŃCZONYM MAZOWSZEM


„Trzeba kochać to, co się robi, inaczej życie traci sens …”

(Mira Zimińska – Sygietyńska)

galeria

 

dscn1286Dnia 24 października 2017 roku  dzieci z klas  IIIB i IIIF oraz kilkoro uczniów z klas IIIA i IIIC udali się na wycieczkę do dworu Karolin w Otrębusach.

 

Mieści się tu siedziba Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, który zdobył uznanie nie tylko w Polsce, ale na największych światowych scenach. Jest to jeden z największych polskich zespołów artystycznych, który w swym repertuarze odwołuje się do tradycji polskiej muzyki i tańca ludowego. Założycielami Zespołu byli Tadeusz Sygietyński – muzyk i kompozytor oraz Mira Zimińska – Sygietyńska - jedna z najbardziej znanych przedwojennych warszawskich aktorek. Od 1948r. Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” rozpoczął swoją działalność w dworze Karolin, którego otoczenie z czasem modernizowano i wybudowano tu Europejskie  Centrum  Promocji  Kultury  Regionalnej i Narodowej „Matecznik -Mazowsze”. Obiekt ten posiada salę widowiskową na 580 osób, garderoby, pracownie krawieckie i muzeum.

 

Wycieczkę z przewodnikiem trzecioklasiści rozpoczęli od poznania historii powstania Zespołu oraz sylwetek założycieli. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie holu z eksponatami strojów ludowych z różnych regionów Polski, Muzeum Pamiątek, pokój Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, Muzeum Lalek. Wystrój dworu bardzo dzieciom przypadł do gustu, z zaciekawieniem podziwiały ilość i jakość przywiezionych przez Zespół pamiątek i nagród z różnych zakątków świata.

 

Po zwiedzaniu, nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach tanecznych prowadzonych przez profesjonalnego trenera Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze. W małych grupach poznawano tajniki dwóch tańców narodowych: poloneza i krakowiaka, głównie kroki i figury. Nie zapomniano o stosowaniu zasad kulturalnego zachowania wobec osoby tańczącej.

 

Po zakupieniu pamiątek w Karolinie, ostatnią atrakcją wycieczki był przejazd do Muzeum Motoryzacji w Otrębusach. Trzecioklasiści obejrzeli eksponaty starych samochodów, pojazdów militarnych, rowerów, wózków dziecięcych z różnych epok i stron świata. Z uwagą słuchali przewodnika, który przedstawiał ciekawostki związane z historią i przeznaczeniem zgromadzonych przedmiotów.

 

Całodniowa wycieczka pod opieką pań: Beaty Janiszek, Małgorzaty Olbryś, Aleksandry Maciątek była pełna wrażeń. W ramach realizowanej innowacji metodycznej Dobre maniery na co dzień, w trakcie wycieczki uczniowie utrwalali zasady właściwego zachowania w miejscach publicznych, kultury tańca i prowadzenia dialogu. Jednocześnie poznali trud sławy, przekonując się, że na sukces trzeba bardzo starać się i intensywnie pracować, a kultura i obycie zawsze będą mile widziane.

 

Wychowawcy klas IIIB i IIIF

 

Beata Janiszek, Małgorzata Olbryś
KLASY DRUGIE W CENTRUM NAUKI KOPERNIK

galeria

 

p1110445117 października 2017 r. uczniowie klasy II a i II b pod opieką pani Grażyny Kopki, pani Marioli Kwiatkowskiej oraz pani  Moniki  Brzezińskiej- Pająk  były na wycieczce  w  Centrum Nauki  Kopernik w Warszawie. W  Planetarium dzieci obejrzały animowany film pt. ,,POLARIS’’, który przybliżył pojęcie ruchu obrotowego Ziemi oraz zapoznał z różnymi rodzajami ciał kosmicznych. Obserwując z kosmosu Ziemię, Marsa  i Saturna poznały  sekrety planet, ich podobieństwa i różnice. W Centrum  Nauki Kopernik dzieci same mogły doświadczać i eksperymentować w interaktywnych wystawach. Każdy uczeń znalazł coś dla siebie, mógł poczuć się jak prawdziwy naukowiec.


Dzieci bardzo zadowolone oraz  bogatsze o nowe doświadczenia wróciły do domu.

Grażyna Kopka
INTERAKTYWNE WIDOWISKO TELEWIZYJNE „TALENT SHOW”


9 października 2017 r. klasy 5c i 6b pod opieką p. Joanny Czyż, p. Małgorzaty Sitek i p. Moniki Paluszek wzięły udział w interaktywnym widowisku telewizyjnym pt. „Talent Show, czyli kulisy produkcji telewizyjnych”, które odbyło się w Domu Kultury w Legionowie.

 

Uczniowie  mogli zobaczyć, jak na planie pracuje ekipa filmowa, operator kamery, realizator obrazu, dźwięku i zawodowi aktorzy.

 

Następnie odważni uczniowie, dzięki otrzymanym biletom szczęścia, mieli możliwość zaprezentowania swoich zdolności z zakresu dykcji, śpiewu czy tańca przed zgromadzoną publicznością.

 

Praca z reżyserem, operatorami kamer i montażystami pozwoliła naszym wychowankom poznać kulisy produkcji  telewizyjnych. Widownia bawiła się doskonale, żywo reagowała i nagradzała gromkimi brawami odważnych artystów.

 

Efektem wspólnej pracy będzie teledysk zmontowany i przesłany naszej szkole. Wszyscy z niecierpliwością czekamy, aby jeszcze raz  zobaczyć naszych utalentowanych uczniów i przypomnieć sobie mile spędzony czas.

 

Monika Paluszek

1-52

1-22

Interaktywnie i bajkowo

9 października oddziały przedszkolne 0a i 0b oraz klasy 3a, 3c, 3d i 3e wyjechały na wycieczkę do Legionowa i wzięły udział w  interaktywnym widowisku pt. Szewczyk Dratewka na planie filmowym.

Studio filmowe to takie miejsce, w którym można zrealizować przeróżne opowieści. Nasi najmłodsi uczniowie mieli okazję wcielić się w rolę bohaterów bajki O Szewczyku Dratewce i przeżywać wraz z nim nieziemskie przygody . Zdobywcy tzw. Szczęśliwych Biletów, podczas wspólnej zabawy poznali kilka tajników realizacji obrazu, a wszystko to bezpośrednio na scenie filmowej i na oczach zgromadzonej publiczności.

Monika Paluszek


WYCIECZKA DO CIECHANOWA

galeria

 

20170929_103742W dniu 29.09.2017 r. uczniowie klasy VII a pod opieką pani Justyny Puty i Jadwigi Michnowskiej udali się na wycieczkę do Ciechanowa.

 

W Muzeum Szlachty Mazowieckiej w stroju z minionej epoki powitała nas pani przewodnik.

 

W czasie lekcji muzealnej „z kuferka babuni” uczniowie wydobywali przedmioty użytkowe, z których korzystali nasi przodkowie. Często mieliśmy trudności z podaniem ich nazw i zastosowania. Obejrzeliśmy także wystawę przedmiotów użytkowych wsi mazowieckiej, Kościół Farny w Ciechanowie (w miniaturze), a także wystawę malarstwa i rzeźby ludowej.

 

W Zamku Książąt Mazowieckich przemieszczając się po krętych schodach baszt, na poszczególnych kondygnacjach poznawaliśmy dzieje zamku, miasta oraz szeroko rozumianego średniowiecza.

 

Po pobycie w pływalni, uzupełniliśmy zużyte kalorie spożywając smaczny posiłek.

 

Powróciliśmy do szkoły zrelaksowani, bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę historyczną dotyczącą naszego regionu.

 


 

Jadwiga MichnowskaPIELGRZYMKA DO CZĘSTOCHOWY

galeria


p1110754W tym roku obchodzimy 300 lecie koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski.

Dnia 26. 09. 2017 r. uczniowie klasy IIIa i IIId wraz z rodzicami i opiekunami wyruszyli na pielgrzymi szlak, aby pokłonić się Matce Bożej.

W czasie podróży dzieci poznały historię Cudownego Obrazu Jasnogórskiej Pani. Pełne radości śpiewały pieśni religijne i odmawiały modlitwę.

Na miejscu uczestniczyły we Mszy Św. w kaplicy Cudownego Obrazu. Pełne skupienia, wpatrzone w obraz zobaczyły jego zasłonięcie. Po modlitwie zwiedziły muzea w obrębie klasztoru. Następnie wszyscy zakupili pamiątki i udali się do Parku Miniatur. Wsłuchani w głos przewodnika z wielkim zaciekawieniem oglądali w miniaturze największe sanktuaria na świecie.

Pełni wrażeń wróciliśmy do Nasielska.

 

Opiekunowie

J. Chmielewska

J. Pichalska


ROK SZKOLNY 2016/2017
PODRÓŻ W CZASIE…


galeria - wycieczka 2e do Sierpca i Płocka

galeria - Oc

 

dsc0315120 czerwca klasy IIe i 0c wybrały się w niezwykłą podróż do przeszłości. Brzmi to trochę nierealnie, ale pobyt w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu naprawdę sprawił, że poczuliśmy się jak w innej epoce. I bardzo nam się tam podobało…

 

Podczas przejażdżki bryczką podziwialiśmy malowniczą panoramę skansenowskiej wsi, park dworski, a także obiekty tworzące kompleks muzealno – wystawienniczy. Następnie pani przewodnik opowiedziała nam trochę o tym miejscu i pokazała najciekawsze zakątki. Mieliśmy też okazję pobawić się w zabawy naszych dziadków i samodzielnie zrobić masło, które później z apetytem zjedliśmy. Na koniec mogliśmy odpocząć, wsłuchując się w odgłosy wsi, a tymczasem na ognisku smażyły się dla nas kiełbaski.

 

 

Aneta Czyż – Roszak

Anna Falkowska

Paulina Mosakowska

4c i 4d na wycieczce w Kazimierzu Dolnym

 

20170612_12513412 czerwca klasy IVc i IVd pod opieką swoich wychowawców Moniki Paluszek i Ewy Grenadier oraz pani Ewy Koryckiej uczestniczyły w wycieczce do Kazimierza Dolnego. Dzieci na własne oczy mogły się przekonać o walorach krajoznawczych i architektonicznych miejsca, które zaliczone jest do stu najpiękniejszych miasteczek świata. Największą atrakcją turystyczną dla dzieci okazał się rejs statkiem po Wiśle, podczas którego cały czas towarzyszyło nam ptactwo wodne spragnione „smakołyków” rzucanych przez wycieczkowiczów. Dzieci zintegrowane, ubogacone wrażeniami i zaopatrzone w regionalne pamiątki wróciły zadowolone do Nasielska.

 


Ewa Grenadier
Klasy III w Parku Edukacji i Rozrywki

galeria

 

img_18468 czerwca 2017 r. klasy IIIa i IIIe pod opieką wychowawczyń p. B. Sokolnickiej i p. D. Fijalskiej oraz p. B. Kownackiej i p. D. Góreckiej odwiedziły Park Edukacji i Rozrywki „Farma Iluzji” w Trojanowie. Jest to atrakcyjne miejsce, w którym można przeżyć przygodę na granicy magii i rzeczywistości, miło spędzić czas na łonie natury.

 

Wraz z przewodnikiem dzieci szukały rozwiązań zagadek w wiklinowym labiryncie, wędrowały szlakiem trapera, odwiedziły las doświadczeń, mini-zoo, przeżyły wrażenie lewitacji w tunelu zapomnienia, miały także okazję zobaczyć świat do góry nogami w zakręconym domku. Wiele emocji wzbudziła też wizyta w lustrzanym labiryncie oraz tajemniczym pokoju Amesa.

 

Niewątpliwie największą atrakcją parku jest latająca chata tajemnic podniesiona na balonach.

Po licznych atrakcjach smakował dzieciom obiad oraz lody. Był również czas na zakup „magicznych pamiątek” oraz pobyt na wyjątkowym placu zabaw.

Wycieczka bardzo podobała się dzieciom i dostarczyła im niezapomnianych wrażeń.

 

Dorota Fijalska


Beata Sokolnicka
Klasy 3f i 3g na PGE Narodowym

galeria

 

20170607_114806W środę, 7 czerwca, uczniowie klasy 3f i 3g pod opieką pań: Ewy Boczkowskiej, Ewy Lipowskiej oraz Pauliny Mosakowskiej, wyruszyli na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Stadionu Narodowego z panią przewodnik, która w bardzo ciekawy sposób opowiadała o obiekcie. Dzieci były w szatni, w której do meczu przygotowują się m.in. piłkarze polskiej reprezentacji narodowej. Oglądały pomieszczenia, gdzie zawodnicy rozgrzewają się przed wejściem na boisko oraz regenerują się po meczu. Trzecioklasiści zasiedli na trybunach i z zaciekawieniem oglądali przygotowania do sobotniego meczu. Niesamowitych wrażeń dostarczyła wizyta na tarasie widokowym w najwyższym dostępnym punkcie stadionu. Następnie, po krótkim posiłku,  dzieci bawiły się w Centrum Rozrywki HULAKULA. Na koniec wiele emocji dostarczyła gra w kręgle.

 

Wszyscy żałowali, że to już ostatnia wycieczka w klasie trzeciej.

Ewa Lipowska
LEKCJE W MUZEUM NARODOWYM

galeria

 

p11102586 czerwca 2017 r.dzieci  z klasy  I a i  VI e pod opieką p. Grażyny Kopki, p. Jadwigi  Michnowskiej oraz p. Aleksandry  Maciątek , były  na wycieczce w Muzeum  Narodowym  w  Warszawie, sponsorowanej  przez  Fundację PZU.

 

Klasa I uczestniczyła w lekcji  muzealnej - W  malarskiej  pracowni . Dzieci dowiedziały się co jest potrzebne  malarzowi  do pracy? Czym jest  talent? Gdzie pracuje artysta  oraz jakich narzędzi  używa  do tworzenia swoich prac? Bardzo dużo radości sprawiło najmłodszym,  samodzielne  wykonanie farb oraz własnego obrazu. Wszyscy z wielkim zapałem, zaangażowaniem i skupieniem malowali swoje dzieła. Powstała przepiękna  galeria obrazów,  z czego wszyscy są  dumni.

 

Uczniowie klasy VI e wzięli udział w warsztatach Warszawa - miasto legend, historii  i ludzi. Podziwiając obrazy Canaletta, Gierymskiego, Podkowińskiego i Zalewskiego przedstawiające Warszawę, poznały dawne miasto: legendy z nim związane, jego historię oraz zajęcia mieszkańców. Zobaczyły jak wyglądały miejsca, w których dziś stoją szklane wieżowce.

 

Po przerwie obiadowej, tworzyły osobisty przewodnik po Warszawie z wykorzystaniem aparatów  polaroid. Na zakończenie wizyty w Muzeum Narodowym  wszystkie  dzieci  otrzymały  upominki.

 

Te wspaniałe przeżycia zawdzięczamy Fundacji PZU, która była sponsorem tej wycieczki.

 

Zmęczone, ale bardzo  zadowolone i  bogatsze o nowe doświadczenia, dzieci wróciły do domu.

 

 

Grażyna Kopka

Jadwiga MichnowskaWizyta w Centrum Pieniądza NBP

Aneta Czyż - Roszak
Dzień Dziecka w Płocku

galeria

p1110142.jpg1 czerwca  2017 r. dzieci z klas pierwszych pod opieką  p. M. Kwiatkowskiej, p. G. Kopki, p. M. Pająk    oraz p. A.Maciątek, były na wycieczce w  Płocku. W teatrze  obejrzały przedstawienie pt. ,,Kopciuszek’’ na motywach baśni  braci  Grimm. Po wyjściu  z  teatru  wszyscy udali się na wspólny  posiłek w  McDonald’s. Tam z okazji  Dnia Dziecka  dzieci otrzymały dodatkowe prezenty oraz pamiątkowe zdjęcia. Jednak najwięcej atrakcji dostarczył  im  pobyt w Centrum Zabaw Happy Park w Stróżewku.

 

 

W bajkowym i kolorowym miasteczku nasi najmłodsi pożytkowali pokłady nieskończonej energii poprzez  aktywność  fizyczną.

 

Bardzo zmęczone, ale szczęśliwe i zadowolone oraz  pełne nowych wrażeń, dzieci wróciły do domu.

 

 

Grażyna Kopka
Klasy IIA i IIB na wycieczce turystyczno-krajoznawczej w Płocku

galeria

 

dscn1149W dniu 18 maja 2017r. dzieci z klasy IIA i IIB odbyły całodniową wycieczkę do Płocka. Program wycieczki był bardzo interesujący i dostarczył uczestnikom wielu wrażeń. Najpierw, dzieci odbyły spacer na przystań i płockie molo, a następnie uczestniczyły w rejsie statkiem po Wiśle. Bardzo nas zachwycił malowniczy krajobraz tego historycznego miasta, a w szczególności przepiękny widok na Tumskie Wzgórze.

 

Kolejnym punktem programu wycieczki był pobyt w płockim ZOO. Drugoklasiści obserwowali i podpatrywali zachowania owadów, ryb, gadów, ssaków i ptaków. Szczególną uwagą obdarzono słonie, żyrafy, lwy i surykatki.

 

Po zakończeniu zwiedzania, był czas na zakup pamiątek.

 

Najwięcej jednak atrakcji dostarczył naszym podopiecznym, największy w tym regionie HAPPY PARK w Stróżewku. W kolorowym bajkowym miasteczku, miejscu radosnym, bezpiecznym i przyjaznym dzieciom, nasi milusińscy mogli do woli podejmować aktywność fizyczną w sposób pozwalający rozładować napięcie emocjonalne i fizyczne.

 

Pobyt na wycieczce nie tylko poszerzył zakres wiedzy geograficzno-przyrodniczej, ale uwrażliwił na pewne zachowania, dał możliwość sprawdzenia się w różnych sytuacjach i szansę na przezwyciężenie swoich słabości.

 

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowały panie: p. Beata Janiszek, p. Monika Brzezińska - Pająk, p. Joanna Chmielewska.

 

 

Beata Janiszek

 
5b i 5d NA WYCIECZCE W KAZIMIERZU DOLNYM


W dniu 4 maja 2017 r. uczniowie klasy V b i V d wraz ze swoimi wychowawcami i p. Małgorzatą Sitek udali się na wycieczkę szkolną do Puław i Kazimierza Dolnego. Najpierw poznaliśmy historię pałacu Lubomirskich i Czartoryskich w Puławach i spacerowaliśmy po parku w stylu angielskim, podziwiając  piękne pawie. Następnie odwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze, które znajduje się w słynnym Spichlerzu Przybyły  i obejrzeliśmy znajdujące się tam zbiory z zakresu geologii, paleontologii, botaniki i zoologii.

 

W Kazimierzu Dolnym zachwyciły nas cenne zabytki i niepowtarzalna atmosfera miasteczka. Przepiękną panoramę miasta, kazimierskie wzgórza i wąwozy mogliśmy podziwiać ze słynnej Góry Trzech Krzyży. Duże wrażenie zrobił na nas  renesansowy kościół p.w. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła. U podnóża fary rozciąga się kazimierski Rynek, pochodzący z XIV w. Tam naszą uwagę przykuły Kamienice Przybyłowskie, na których widnieją bogate dekoracje roślinne i geometryczne oraz rzeźby ich patronów – braci : św. Mikołaja z pastorałem i św. Krzysztofa z Dzieciątkiem. Pływając  statkiem po Wiśle, dostrzegliśmy w oddali ruiny zamku z XIV wieku, którego rozkwit przeminął w okresie potopu szwedzkiego.

 

Nasz pobyt w tym uroczym i  jakże klimatycznym miasteczku zakończyliśmy zakupem kazimierskich kogutów, bez których chyba nie moglibyśmy opuścić tego miejsca. Wycieczka bardzo podobała się dzieciom  i na pewno dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń.

 


Anna Korycka

 
LEKCJA MUZEALNA W ZAMKU KRÓLEWSKIM

galeria

p111010819 kwietnia 2017 r. dzieci z klas pierwszych pod opieką  p. M. Kwiatkowskiej,  p. G. Kopki, p. I. Dygus    i  A. Maciątek,  były na  wycieczce  w Zamku Królewskim. Uczestniczyły  tam  w  lekcjach  muzealnych - Jego kudłata mość,  Kiopek (kl.I a ) i  Legendy Warszawy-  Złota kaczka (kl.I b ).

 

Kiopek, ulubiony piesek króla Stanisława Augusta, zaginął. Uczniowie  z kl. I a wraz z przewodnikiem  szukali  śladów jego pobytu. Podczas poszukiwań poznali rodzinę, przyjaciół króla oraz mieszkańców  Zamku. Kiedy  piesek zostaje w końcu odnaleziony, dowiadują się o jego psotach i figlach. Dzięki tej lekcji uczniowie zrozumieli  czym był dwór królewski, oraz potrafili wymienić funkcje, jakie pełnili na nim jego członkowie.

 

 

Uczniowie kl.I b podczas zajęć  poznali  jedną z najbardziej znanych legend warszawskich – o Złotej Kaczce i przekonali się, że Zamek jest miejscem ciekawym oraz pełnym tajemnic. Królewna, która przez swoją zachłanność i umiłowanie złota została zaklęta w kaczkę. Dzieci dowiadują się, do czego może prowadzić egoistyczna postawa,   i starają się pomóc w odczarowaniu nieszczęsnej królewny. Legenda w prosty sposób wprowadziła najmłodszych w takie zagadnienia, jak tradycja i kultura.

 

W drodze powrotnej wszyscy zjedli wspólny posiłek w McDonald’s. Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni nowych doświadczeń uczniowie wrócili do domu.

 

Grażyna Kopka
NAUKA MOŻE BYĆ FASCYNUJĄCA…

galeria

 

dsc02305W dniach 1  i 2 marca klasy IIc, IId, IIe i IIId wybrały się na wycieczkę  do Warszawy. Choć nasza stolica, to miasto pełne ruchu, świateł  i docierających zewsząd dźwięków, my znaleźliśmy miejsce, w którym cały świat się dla nas „zatrzymał”.  Mimo pochmurnej pogody pod Niebem Kopernika mogliśmy podziwiać miliony gwiazd. Oczywiście z ogromnym zachwytem… Dzięki wizycie w planetarium znacznie więcej wiemy o otaczającym nas wszechświecie, a tego, czego jeszcze nie wiemy, bardzo chcemy się dowiedzieć. Po planetarium udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie poprzez zabawę poznawaliśmy świat wszystkimi zmysłami.

 

Celem naszej wycieczki było rozbudzanie u dzieci ciekawości poznawczej. Biorąc pod uwagę wypieki na policzkach i podekscytowanie, wspólnie uznałyśmy, że cel został osiągnięty!

 


Wychowawcy klas
TROPEM GWIAZD

galeria

img_0353Pierwszego dnia marca dzieci z oddziałów przedszkolnych 0b i 0c pod czujnym okiem wychowawców, opiekunów wybrały się na wycieczkę do Planetarium i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Misja swój początek miała w nieziemskiej kapsule Planetarium gdzie przewodnikiem okazał się Kojot. Nasi młodzi zdobywcy kosmosu udali się w podróż po zimowym niebie oraz zgłębili tajemnice gwiazdozbiorów. Kojot opowiedział im jak to jest z tą naszą planetą Ziemią, Słońcem i Księżycem. Dzieci były świadkami pierwszego kroku człowieka na Księżycu i mogły poczuć się jak pierwsi zdobywcy kosmosu. Ostatecznie misja zakończona została sukcesem.


Kolejnym etapem wyprawy było obserwowanie, badanie, manipulowanie, wąchanie i ściganie się… Tak ściganie :) w pomysłowości i dociekaniu praw zachodzących w przyrodzie. Już w samym wejściu dzieci przywitał mówiący robot. Mali badacze rozpoczęli fascynującą zabawę z nauką. Wszystkiego można było dotknąć i wprawić w ruch. Zachwytom i chęci doświadczania wszystkimi zmysłami nie było końca… Magia tego niezwykłego miejsca wciągnęła małych badaczy i sprawiła, że sami próbowali stworzyć podobne konstrukcje w MAJSTERNI. Na długo w pamięci pozostanie nam ta niezwykła lekcja samodzielnego doświadczania sił natury…

 

Dzieci powróciły z wyprawy pełne radości i pomysłów na nowe wynalazki:) Świat nauki odkrył przed nimi swe tajemnice, a taka forma jego poznawania sprawiła, że długo będą pamiętać swoją wyprawę!


Justyna Margiel

Anna Falkowska
KLASY III A I III E W CENTRUM NAUKI KOPERNIK

galeria

 

img_177513 grudnia 2016 r. uczniowie klas IIIa i IIIe odwiedzili Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Ten „mikołajkowy” wyjazd sprawił dzieciom ogromną frajdę, gdyż same mogły doświadczać i eksperymentować w interaktywnych wystawach. Testowały i poznawały wszystkimi zmysłami tajniki nauki. Wiele instalacji i wystaw wzbudziło u dzieci zainteresowanie, zachwyt i zdumienie. Każdy uczeń znalazł coś dla siebie, mógł poczuć się jak prawdziwy naukowiec.

 

Czas w tym niesamowitym miejscu mija bardzo szybko,  a eksperymentowanie jest tak wciągające, że trzeba na nie przeznaczyć kilka godzin. Dzięki pobytowi w CNK dzieci przekonały się, że nauka to niezwykle fascynująca przygoda.

 

Zaopatrzeni w pamiątkowe gadżety, po wspólnym posiłku w McDonald’s, dzieci zadowolone wróciły do domów. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Dorota Fijalska, Beata Sokolnicka i Katarzyna Milewska.

 


Dorota Fijalska
MIKOŁAJKOWY POBYT W WARSZAWIE


W dniu 7 grudnia 2016r. w ramach Mikołajek, dzieci z klasy II A i IIB odbyły  całodniową wycieczkę do Warszawy.

 

Najpierw, nasi milusińscy wzięli udział w warsztatach w Cukierkowni CUKIER LUKIER, gdzie oprócz pokazu ręcznego wyrabiania lizaków z karmelu z opowieścią o całym procesie produkcji, każde dziecko formowało swój lizak.

 

Kolejnym punktem programu był pobyt w Teatrze Kamienica. W zabytkowym wnętrzu budynku, w jednej z teatralnych sal, drugoklasiści obejrzeli spektakl pt. „Pomocnicy Świętego Mikołaja Prot i Filip”.


Sztuka opowiadała o spotkaniu dwóch przyjaciół: Prota i Filipa w dniu Wigilii. Prot upiekł świąteczny piernik, Filip ubierał choinkę i śpiewał kolędy, obaj rozmawiali o wymarzonych prezentach. W magicznej  atmosferze oczekiwali na przyjście upragnionego gościa. Jednak zorientowali się, że zapomnieli napisać do niego listu! Ten „mały” szczegół rozpętał istną lawinę zabawnych wydarzeń i zaskakujących spotkań. Dużym walorem  spektaklu był czynny udział dzieci w przedstawieniu. Wraz z głównymi bohaterami ubierały choinkę, pomagały w śpiewaniu kolęd i świątecznych piosenek. Spektakl poprzez różne formy teatralne, takie jak żywy aktor, teatr cieni, lalka,  w sposób lekki i przystępny zapoznał widzów z tradycją świąt Bożego Narodzenia.


Ostatnią atrakcją wycieczki, był w pięknej zimowej scenerii spacer Krakowskim  Przedmieściem i obejrzenie świątecznych iluminacji. W niezliczonych kształtach, unosząca się nad ulicami feria kolorowych migoczących światełek, udekorowane uliczne lampy, drzewa, budynki wzbudziły u dzieci zachwyt i wprowadziły je w bajkowy, przedświąteczny nastrój.


Mikołajkowy pobyt w Warszawie był bardzo interesujący i dostarczył uczestnikom wielu wrażeń.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowały panie: p. Beata Janiszek, p. Joanna Chmielewska, p. Monika Brzezińska-Pająk.

Beata Janiszek 


WYCIECZKA


6 grudnia klasa III b pod opieką p. Barbary Kamińskiej i p. Moniki Pająk zwiedzała budynek Sejmu Rzeczpospolitej Polski. Uczniowie poznali historię i współczesność polskiego parlamentaryzmu. Z galerii oglądali Salę Posiedzeń Sejmu, makietę kompleksu budynków sejmowych, tablicę upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Barbara KamińskaW dniach 6-7 grudnia 2016r. uczestnicy projektu “Nasielsk w liczbach”( uczniowie klas IV-VI, wraz z opiekunami), realizowanego w ramach programu mPOTĘGA, zwiedzili Centrum Pieniądza w Warszawie, biorąc udział w ścieżce edukacyjnej Był sobie pieniądz. Obrazującej poszczególne etapy rozwoju pieniądza, od pojawienia się pierwszych płacideł, poprzez wynalezienie monet, powstanie pierwszych banknotów aż do elektronicznych form zapisu pieniądza. Poznaliśmy też tajniki produkcji pieniądza, sposoby ich zabezpieczania przed fałszerstwem oraz historię i zasady działania banków. Dużo pozytywnych emocji wzbudziła wśród uczniów sztabka ze złota ważąca 12,5 kg, o wartości około 2 mln zł, a szczególnie to że mogli ją dotknąć, a nawet podjąć próbę uniesienia jej do góry.

Justyna Puta


MIKOŁAJKI W GĄSIOROWIE

Dnia 6 grudnia 2016 r. uczniowie klasy  II c i II f udali się na wycieczkę do „ Młyna” Gąsiorowo. Gospodarze przyjęli nas gorącą herbatką, a następnie zaprosili do wspólnej zabawy. W programie znalazły się m. in.  warsztaty plastyczne- gąsiorowskie aniołki i zabawy na śniegu. Wiele emocji i radości wzbudziło spotkanie z Mikołajem, który przygotował upominek dla każdego dziecka oraz konkursy na największego bałwana i na najdłuższy  łańcuch świąteczny. Po wielu atrakcjach, które zapewnili gospodarze i panie animatorki, wszyscy mogli się się posilić smacznym obiadem. Na zakończenie można było zakupić świąteczne pamiątki.

 

To był bardzo udany dzień, który z pewnością zapadnie głęboko w pamięci wszystkim drugoklasistom.

 

Małgorzata Olbryś

Beata Górecka


ANDRZEJKI I KATARZYNKI W GĄSIOROWIE


30 listopada 2016r . uczniowie klasy I a i  I b wraz z opiekunami: p. Grażyną Kopką, p. Małgorzatą Kwiatkowską, p. Joanną Czyż oraz p. Iloną  Dygus byli na wycieczce w Gąsiorowie. Dzieci uczestniczyły  w zajęciach edukacyjno - zabawowych tj.  wróżby i wierzenia związane z Andrzejkami. Samodzielnie wykonały kotyliony z andrzejkowymi symbolami. Uczestniczyły też w warsztatach kulinarnych robiąc ciasteczko z wróżbą. Wszyscy wesoło bawili się podczas zabawy tanecznej, przeplatanej konkursami. Na jarmarku świątecznych prezentów uczniowie mogli zakupić pamiątki. Zadowoleni i pełni nowych wrażeń oraz doświadczeń wszyscy wrócili do domu.


Grażyna Kopka
WYCIECZKA NAUKOWA DO CENTRUM NAUKI KOPERNIK

1137 uczniów i 3 nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im.Stefana Starzyńskiego w Nasielsku było uczestnikami wycieczki w dniu 15 listopada 2016 r. do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.Wyjazd ten to nagroda jaką uczniowie zdobyli w ramach ubiegłorocznej akcji Tygodnika Nowodworskiego “Piątka z Tygodnikiem - Warto się uczyć”. Akcja trwała 7 miesięcy - od listopada 2015 r. do maja 2016 r. i polegała na wysyłaniu do redakcji kuponów potwierdzających zdobycie piątek i szóstek przez uczniów. Klasa, która przesłała największa ilość kuponów zdobyła właśnie tę nagrodę. Na jej odbiór cierpliwie czekaliśmy a wyjazd, który miał miejsce we wtorek był niezwykle atrakcyjny. Zwiedzanie wystaw, oglądanie eksponatów, rozmowy z animatorami Centrum oraz bycie razem w miejscu przepełnionym zjawiskami naukowymi to wyjątkowe tego dnia zajęcia dla uczniów klasy 3c i 4b, którzy próbowali, sprawdzali, dotykali, przestawiali i pytali. Dwa interaktywne spektakle w Teatrze Wysokich Napięć o tematyce dotyczącej “Równowagi” oraz “Prądu elektrycznego” w których udało się nam uczestniczyć to nietypowe ale bardzo kreatywne spotkanie z fizyką, które uczestnicy z pewnością na długo zapamiętają. W drodze powrotnej do szkoły uczniowie byli zafascynowani samodzielnym eksperymentowaniem a nauczyciele opiekunowie panie Elżbieta Wróblewska, Beata Białorucka i Małgorzata Sitek bardzo zadowolone z tak spędzonego dnia. Dziękujemy Redakcji Tygodnika Nowodworskiego za ufundowanie tej niezwykłej nagrody. Z pewnością wielu uczestników wycieczki po tej wizycie w CNK chciałoby zostać poszukiwaczami naukowych przygód.

Elżbieta Wróblewska
KLASA 4c i 4d NA SPEKTAKLU “ALICJA W KRAINIE CZARÓW”


1-29 listopada klasy 4c i 4d pod opieka p. Ewy Grenadier, p. Moniki Paluszek i p. Małgorzaty Sitek wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Miała ona nie tylko charakter integracyjny. Jej głównym celem było przede wszystkim rozbudzenie zainteresowania kulturą i sztuką.

 

W Teatrze Roma,  oglądając spektakl „Alicja w Krainie Czarów”, mogliśmy choć na moment, uciec od otaczającej nas rzeczywistości i przeżyć niezapomniane chwile wspólnej zabawy. Spektakl był przede wszystkim zaproszeniem do odkrywania świata wyobraźni i wspólnego tworzenia niezwykłej krainy niesamowitych przygód. Przedstawienie miało ogromną dynamikę, a widzowie często byli wciągani w wir wydarzeń na scenie. Jak na teatr muzyczny przystało, większą część spektaklu wypełniały piosenki. Szczególne wrażenie zrobił na nas piękny głos młodej aktorki odgrywającej rolę tytułowej Alicji. Gdy doda się do tego klimat tworzony przez grę świateł i fantastyczne, wspaniale wykonane kostiumy, mamy wrażenie, że na dwie godziny przenieśliśmy się w świat tej nieco surrealistycznej, ale jakże intrygującej baśni.

 


Monika Paluszek
WYCIECZKA KLAS SZÓSTYCH DO WARSZAWY

 

20161104_092316W piątek, 4 listopada uczniowie klas: VId, VIe i VIa pod opieką pani Jadwigi Michnowskiej, Justyny Puta, Anny Wróblewskiej i pana Krzysztofa Maciasa wzięli udział w wycieczce do Warszawy. W pierwszej kolejności udaliśmy się na Stare Powązki, gdzie podziwialiśmy piękne nagrobki, wysłuchaliśmy bardzo ciekawych opowieści pani przewodnik i zapaliliśmy znicz na symbolicznym grobie patrona naszej szkoły - Stefana Starzyńskiego. Następnie przejechaliśmy do Wilanowa, tam dzieci uczestniczyły w warsztatach - Wilanowskie Obserwatorium Przyrody i zwiedziły pałac - letnią rezydencję króla Jana III Sobieskiego.


Wycieczka była bardzo udana, w promieniach listopadowego słońca dzieci z uwagą przysłuchiwały się ciekawym opowieściom przewodników.


Justyna Puta

 


„KUCHNIA CHŁOPSKA, KUCHNIA DWORSKA”


GALERIA 1

GALERIA 2

 

p102044630 września 2016 r. dzieci z klas II a, II b i II d pod opieką  p. J. Chmielewskiej, p. B. Janiszek, p. J. Pichalskiej i p. M. Brzezińskiej-Pająk pojechały na wycieczkę do Gąsiorowa.

Uczniowie uczestniczyli w lekcji etykiety przy stole, poznali zwyczaje kulinarne rodziny chłopskiej i szlacheckiej. Podziwiali  zabytkowe urządzenia i narzędzia używane w dawnej kuchni. Wzięli udział w warsztatach kulinarnych – lepienie pierogów.  Zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do domów.

 

 

Opiekunowie wycieczki

W PARYŻU…

 

30 września klasy II e i II f wybrały się na wycieczkę do Paryża… Nie była to wprawdzie podróż do romantycznej stolicy Francji, ale do urokliwej Leśniczówki Paryż, w której można poczuć się równie dobrze, jak w  prawdziwym Paryżu… I nie ma tu czasu na nudę. Warsztaty kulinarne (pieczenie bułeczek i ciasteczek) oraz lekcja przyrody (spacer z leśniczym po lesie) to główne, ale nie jedyne atrakcje. Były również gry i zabawy na świeżym powietrzu, zwierzątka, które kulturalnie nie odmawiały żadnej ilości pożywienia oraz smaczne kiełbaski z ogniska. A na zakończenie kosztowanie własnych wypieków. Pyszności…


Aneta Czyż - Roszak

Małgorzata OlbryśKLASY IVc i Vb NA WYCIECZCE W MIASTECZKU RUCHU DROGOWEGO W MODLINIE

 

galeria

 

28 września klasy IVc i Vb pod opieką p. Moniki Paluszek, p. Anny Koryckiej i p. Małgorzaty Sitek uczestniczyły w wycieczce dydaktycznej do Modlina, która zorganizowana została przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie.

 

Dzieci brały udział w zajęciach praktycznych jazdy na rowerze w Miasteczku Ruchu Drogowego oraz zwiedzając lotnisko poznały tajniki funkcjonowania portu lotniczego i zobaczyły tereny niedostępne na co dzień dla pasażerów.

 

Po lotnisku oprowadzała nas pani Magdalena Bojarska - rzecznik lotniska.

 

14466929_1180153028746608_1841940039_oPo dokonaniu kontroli, rozpoczęliśmy zwiedzanie lotniska.  Najpierw spotkaliśmy się z sokolnikiem, który zapoznał nas ze swoją pracą. Dowiedzieliśmy się, że dzięki wyszkolonym ptakom (sokołom i jastrzębiom) można skutecznie odstraszać inne ptaki, które mogłyby stwarzać zagrożenia dla samolotów.

 

Od sokolnika pojechaliśmy do hangaru lotniskowej służby utrzymania pasów startowych, w którym pokazano nam sprzęt i omówiono jego działanie. Dużą atrakcją dla dzieci była przejażdżka meleksem po placu przy hangarze. Następnie przejechaliśmy do punktu, w którym obejrzeliśmy ćwiczenia straży pożarnej.

 

 

 

dsc_0275Po tych atrakcjach pojechaliśmy do głównego terminalu, skąd przeszliśmy do kolejnej atrakcji wyjazdu - zajęć praktycznych w Miasteczku Ruchu Drogowego, gdzie egzaminatorzy, p. Rafał Grodzicki i p. Robert Zawadka z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie, pomagali w praktycznym poznawaniu zasad poruszania się po drogach oraz udzielania pierwszej pomocy.

 

Miasteczko Ruchu Drogowego to symulacja rzeczywistości drogowej, z jaką każdy uczestnik ruchu drogowego, w tym każdy uczeń, spotyka się codziennie w rzeczywistych warunkach na drodze. Na terenie miasteczka uczniowie korzystali ze skrzyżowania ze znakami ustalającymi pierwszeństwo przejazdu, skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, skrzyżowania o ruchu okrężnym, skrzyżowania równorzędnego, przejścia dla pieszych, przejazdów dla rowerów, przejazdów tramwajowych, śluzy rowerowej oraz innych elementów odzwierciedlających realność naszych dróg.

 

Dla klasy V zajęcia miały na celu utrwalenie prawidłowego poruszania się po drogach, a dla uczniów klas IV przygotowanie do samodzielnego poruszania się po drodze zgodnie z obowiązującymi zasadami ruchu drogowego.

 

Dzieci pod okiem egzaminatorów uczyły się udzielania pierwszej pomocy,  prawidłowej jazdy rowerem, stosując się do zasad i przepisów ruchu drogowego oraz przypomnieli sobie zasady prawidłowego przejścia przez jezdnię.

 

Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez egzaminatorów WORD, żeby poruszać się po drodze w sposób odpowiedzialny, świadomy i nienarażający siebie i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo.

 

W trakcie zajęć uczniowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, a po zajęciach wszyscy otrzymali zestaw elementów odblaskowych.

 

Wyjazd do Miasteczka Ruchu Drogowego był bardzo ciekawą lekcją wychowania komunikacyjnego - za co serdecznie dziękujemy panom prowadzącym zajęcia z naszymi dziećmi oraz p. Mariuszowi Sztal - kierownikowi Wydziału Szkoleń i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

 


Monika Paluszek
UCZNIOWIE KLAS IV NA WYCIECZCE W MUZEUM ZIEMI NASIELSKIEJ


19 września uczniowie klas czwartych brali udział w wycieczce do Muzeum Ziemi Nasielskiej. Dzieci obejrzały wystawę „Nasielsk w średniowieczu” i wysłuchały prelekcji pana Stanisława Tyca na temat dziejów naszego miasta. Zdobyte informacje zostaną poddane matematycznemu opracowaniu. Uczniowie wykonają oś czasu prezentującą chronologię wydarzeń związanych z gminą Nasielsk oraz wykres ukazujący zmiany demograficzne na przestrzeni czasu.

Ewa Grenadier


XXXIV OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA DO PRZASNYSZA -ROSTKOWA


17 września br. uczestniczyliśmy w Pielgrzymce Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa - miejsc związanych ze św. Stanisławem Kostką. Hasłem były słowa: M jak Miłosierdzie”.  Tradycyjnie już pielgrzymowały dwie grupy - dzieci i młodzież. Dzieci spotkały się w Przasnyszu, następnie pieszo przeszły do Rostkowa. Modliliśmy się w kościele, miejscu urodzin św. Stanisława Kostki. Tam przeszliśmy przez Bramę św. Stanisława Kostki i wzięliśmy udział w Eucharystii, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Roman Marcinkowski.

W naszej grupie dzieci z parafii, uczestniczyło 50 osób wraz z katechetami p. Teresą Wrońską oraz rodzicami p. Renatą Pawłowską, p. Zofią Tomczyk, p. Agatą Ignatowską  pod kierunkiem ks. Grzegorza A. Ostrowskiego.


Ks. Grzegorz A. Ostrowski 


ROK SZKOLNY 2015/2016Klasa Ie na wycieczce do płockiego ZOO

Aneta Czyż - Roszak
Klasy VI na Jasnej Górze

 

Ta, co Jasnej broni Częstochowy otworzyła swoje serce dla uczniów klas szóstych, którzy 14 czerwca br. stanęli przed Jej Czarny Obliczem. Wraz z opiekunami p. Teresą Wrońską, p. Elżbietą Hyży, p. Ewą Grenadier  i ks. Grzegorzem Ostrowskim dziękowali Pani Jasnogórskiej za otrzymane łaski w ciągu sześciu lat nauki w Szkole Podstawowej oraz prosili o opiekę i wsparcie na dalsze lata nauki. Intencje osobiste oraz wspólne powierzyli Matce przed Cudownym Obrazem, modląc się gorliwie w czasie Mszy Świętej o godz. 11.00

Uczniowie mieli również okazję, poznać historyczne dziedzictwo kulturowe Kościoła katolickiego oraz narodowegozwiedzając Skarbiec, Arsenał i Muzeum 600-lecia.

Głębokim przeżyciem była odprawiona przez uczniów Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich. Niezwykłe wrażenie wywarł widok z wieży klasztornej na Jasną Górę i Częstochowę. Ostatnim punktem pielgrzymki na Jasnej Górze był zakup pamiątek.

 

W godzinach popołudniowych udaliśmy się w drogę powrotną, która upłynęła w modlitewnej atmosferze. Niech Jasnogórska Pani ma wszystkich w swojej opiece i czuwa nad uczniami w ich nowych szkołach gimnazjalnych.


ks. Grzegorz A. Ostrowski


1 c i 1 f na wycieczce w Płocku

galeria

 

dsc00267W dniu 8 czerwca 2016 r. uczniowie z klas 1 c i 1 f pod opieką pań: Beaty Góreckiej, Małgorzaty Olbryś, Martyny Modzelewskiej i Justyny Duczman, pojechały na całodniową  wycieczkę do Płocka.

 

 

W Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego dzieci obejrzały spektakl „ Konik Garbusek”. Jest to rosyjska baśń, autorstwa Piotra Jereszowa, o starym ojcu i trzech braciach. W ich wiosce działy się różne dziwne rzeczy. Co noc znikały zbiory z pól. Najmłodszy z braci, Iwan, zostaje wysłany do pilnowania, a to co zobaczył, odmieniło jego życie.

 

Bogata scenografia, piękne kostiumy, taniec aktorów oraz gra na żywo: skrzypka i akordeonisty, zachwyciły młodych widzów.

 

Następnie dzieci udały się do zoo na „ egzotyczna przygodę”, podczas której podziwiały zwierzęta i rozwiązywały szarady i zagadki.

 

Ostatnim punktem wycieczki była zabawa w parku linowym, gdzie pierwszaki mogły „bardzo aktywnie” spędzić czas.

 

Zmęczeni, ale zarazem bardzo zadowoleni, wróciliśmy do naszych domów.

 


Małgorzata OlbryśKLASA IIIa i IIIc NA WYCIECZCE W TORUNIU

galeria

p1100513W dniu 3 czerwca 2016 r. uczniowie klas trzecich  pod opieką p. Grażyny Kopki, p. Małgorzaty Sitek, p. Joanny Czyż oraz p. Elżbiety Hyży pojechały na całodniową wycieczkę do Torunia. Z przewodnikiem i opiekunami dzieci zwiedzały najważniejsze zabytki toruńskiej starówki: bramy i baszty miejskie, mury obronne, spichlerze, Krzywą Wieżę, Bramę Klasztorną, Stary Rynek z Ratuszem i pomnikiem Mikołaja Kopernika. Spacerując toruńskimi uliczkami, pośród wiekowych kościołów i kamienic miały możliwość  wysłuchania legend związanych z miastem, m.in. „O flisaku i żabach”, „O kocie, który bronił miasta”, „Skąd się wzięła Krzywa Wieża?” i inne. Po wspólnym posiłku w restauracji dzieci obejrzały seans w Planetarium, pt.: „Ziemia – planeta Kopernika”. Następnie uczestniczyły w warsztatach wypiekania pierników w Muzeum Toruńskiego Piernika. Efektem zajęć były własnoręcznie wykonane pierniki. Kiedy ciasteczka przebywały w piecu, dzieci zwiedzały muzeum, wysłuchały kolejnych legend związanych z piernikami i degustowały „katarzynki”.  Na koniec otrzymały na pamiątkę wykonane przez siebie prace. Ostatnim punktem programu wycieczki był zakup upominków. Podczas  wizyty w Toruniu dzieci mogły rozszerzyć swoją wiedzę na temat miasta dawniej i dziś, poznać legendy oraz podziwiać jego zabytki.

Małgorzata Sitek, Grażyna Kopka
WYCIECZKA DO KONAR

 

W ramach obchodów Dnia Dziecka uczniowie klasy IIe uczestniczyli w wyjeździe integracyjnym do Konar w dniu 02 czerwca 2016 r.

Mama Weroniki Rudnik - pani Dorota - zaprosiła dzieci na krótką lekcję przyrody. Opowiedziała o różnych sposobach rozmnażani roślin, pokazała ogromną szkółkę roślin ozdobnych. Spacer zakończyliśmy karmieniem rybek w stawie. Później dzieci mogły „wyszaleć się” na świeżym powietrzu. Oprócz boiska znajduje się tam także plac zabaw ze zjeżdżalnią, huśtawkami, piaskownicą i urządzeniami do wspinania się.

Kolejnym punktem wycieczki było ognisko z kiełbaskami. Atrakcje przygotowane przez rodziców z Trójki Klasowej bardzo spodobały się dzieciom, tym bardziej, że pogoda również nam dopisała.

 

Dorota Fijalska

1a i 1b NA WYCIECZCE W MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ W SIERPCU

galeria

dscn0741W dniu 1 czerwca 2016r. dzieci z klas I A i I B pod opieką pań:p. Beaty Janiszek, p. Joanny Chmielewskiej i p. Beaty Sokolnickiej, pojechały na całodniową wycieczkę do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Uczniowie zwiedzali wiejskie chaty oraz zagrody, wiatrak, dworek dziedzica oraz zabytkowy kościółek. Uczestniczyli w pokazie pracy plecionkarza i czynnym wyrobie masła, które degustowali z chlebem wypiekanym w dawnych piecach. Ciekawą atrakcją szczególnie dla miłośników zajęć plastycznych był czynny udział w warsztatach „Na szkle malowane”, podczas których dzieci z dużym zaangażowaniem wykonały obrazki o tematyce przyrodniczej. Kiedy prace wyschły, zostały odpowiednio zapakowane i każdy z autorów zabrał swoje dzieło do domu. Ostatnim punktem programu wycieczki było ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz zakupienie pamiątek.


Podczas pobytu w Skansenie, w otoczeniu malowniczej przyrody, dzieci miały możliwość zdobycia wiedzy na temat jak dawniej wyglądała wieś i jak żyli jej mieszkańcy. Dla pierwszoklasistów była to również lekcja samodzielności i wzajemnej integracji.


Beata Janiszek

 


KLASY 0a i 0d NA WYCIECZCE DO PARKU KOŁACINKU

 

Dnia 25.05.2016 roku w słoneczny, piękny, wiosenny dzień przedszkolaki z klasy 0a i 0d wraz z wychowawczynią p. Anna Falkowską oraz pod opieką p. Moniki Brzezińskiej-Pająk i p. Beaty Kownackiej wyruszyły na wycieczkę do Dinoparku w Kołacinku. Droga była długa, lecz przedszkolaki nie nudziły się wcale. Umilały sobie podróż śpiewając przedszkolne piosenki. Dinopark to relaks i zabawa, ale również nauka. Pani przewodnik w ciekawy sposób przekazała dzieciom wiele cennych informacji o prehistorii ziemi, a w szczególności o życiu dinozaurów. Następnie dzieci zjadły obiad, a później miło spędziły czas na placu zabaw. Zadowolone i pełne wrażeń, w dobrych humorach wróciły do swoich domów.

 

Anna Falkowska

 


Wycieczka klas II do Płocka

galeria

 

img_1555Dnia 12 maja 2016 r. klasy IIa i IIe pod opieką pań: D. Fijalskiej,  B. Sokolnickiej, A. Modzelewskiej i M. Paczkowskiej udały się na wycieczkę do Płocka. W Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego dzieci obejrzały spektakl pt. „Calineczka” wg baśni H. Ch. Andersena w reżyserii Zbigniewa Hassa. Ta niezwykła opowieść o bardzo malutkiej dziewczynce, która narażona była na liczne niebezpieczeństwa z powodu swoich małych rozmiarów, bardzo spodobała się dzieciom. Na uznanie zasługuje wspaniała gra aktorów, piękna scenografia, barwne kostiumy oraz melodyjne piosenki. Przedstawienie to przyciągnęło tłumy małych widzów.


Następnym punktem wycieczki był spacer ulicami miasta, zwiedzanie ciekawych zabytków oraz pobyt nad Wisłą.


Kolejne dwie godziny dzieci spędziły w płockim zoo gdzie podziwiały egzotyczne zwierzęta. Najbardziej zachwycały małe pingwinki oraz surykatki.


Zadowoleni i pełni wrażeń dzieci wróciły do domów.

Dorota Fijalska
WYCIECZKA KLAS VI DO KAZIMIERZA DOLNEGO I PUŁAW


20160505_114359Dnia 5 maja 2016r. uczniowie klasy VIa oraz klasy VIb wraz z opiekunami: p. Moniką Paluszek, p. Ewą Grenadier, p. Ewą Korycką oraz p. Dorotą Fijalską uczestniczyli w wycieczce do Kazimierza Dolnego i Puław.

 

Najpierw pojechaliśmy do Puław, gdzie zwiedziliśmy z zewnątrz Pałac Czartoryskich. Pan przewodnik opowiedział nam historię związaną z pobudowaniem tego pałacu, którego początki sięgają II połowy XVII wieku.

 

Następnie dotarliśmy do Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Jego główną siedzibę stanowi spichlerz zbożowy pochodzący z końca XVI wieku, w którym znajduje się sześć sal ekspozycyjnych.

 

20160505_164504Potem poszliśmy zobaczyć Kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja pochodzący z I połowy XIV wieku, który później został przebudowany w stylu renesansowym.

 

Po pysznym obiedzie w restauracji odbyliśmy godzinny rejs statkiem po Wiśle. Następnie weszliśmy na Górę Trzech Krzyży, z której podziwialiśmy piękny krajobraz Kazimierza.

 

Na zakończenie wycieczki udaliśmy się na rynek, gdzie zakupiliśmy pamiątki oraz kazimierskie koguty z ciasta.

 

Zmęczeni, ale zadowoleni oraz pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

Uczennica klasy 6a

Klaudia Piątkowska


WYCIECZKA 4c

galeria

img_20160323_113016

Uczniowie klasy IVc wraz z wychowawcą Ewą Rudzińską i p.Moniką Pająk-Brzezińską w dniu 23. 03. 2016 r. odwiedzili firmę DANONE w Warszawie. Zwiedzaliśmy zakład produkujący tak przez wszystkie dzieci lubiane serki i jogurty. Dowiedzieliśmy się wiele informacji o historii zakładu,o wartościach odżywczych jogurtów zasadach zdrowego odżywiania.Spotkaliśmy się z reklamowym “głodkiem”. Dzieci świetnie się bawiły,aktywnie uczestniczyli w konkursach. Każdy uczestnik otrzymał na zakończenie nagrodę-niespodziankę. Zadowoleni w dobrych humorach wróciliśmy do domu.

wych. Ewa RudzińskaWIELKANOC NA WSI


dsc0839117 marca klasy 0c i Ie wybrały się do Młyna Gąsiorowo na warsztaty wielkanocne. W ramach zajęć uczniowie słuchali opowieści o tradycjach i zwyczajach świątecznych na wsi, wykonali palemkę wielkanocną oraz wzięli udział w warsztatach kulinarnych – przygotowując pyszne pierogi. Nie zabrakło również gier i zabaw na świeżym powietrzu oraz wyprawy w poszukiwaniu oznak wiosny. Z wypiekami i uśmiechem na twarzy oraz pełnymi brzuszkami wróciliśmy do domu.

 

Wychowawcy klas – Aneta Czyż – Roszak, Justyna Margiel

 


WYCIECZKA KLAS 1 D I 2 C – „MALOWANIE BOMBEK”

– WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

galeria

20151208_1600338.12.2015 r. uczniowie z klasy 1 d i 2 c wraz z wychowawczyniami p. Joanną Pichalską i p. Moniką Kozarzewską oraz pod opieka p. Pauliny Mosakowskiej udali się na wycieczkę autokarową do Legionowa. Wycieczka rozpoczęła się od wizyty w sali zabaw „Podniebne Psoty”, gdzie dzieci bawiły się w basenach z piłeczkami, zjeżdżały po dużej, zakręconej zjeżdżalni, pokonywały tory przeszkód i labirynty. Po zabawach w sali dzieci udały się do Biura Turystycznego „Guliwer”. Na miejscu zjadły śniadanie i wypiły ciepłą herbatę. Po śniadaniu rozpoczęły się zajęcia. Uczniowie uczestniczyli w lekcji dotyczącej tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych, pisały list do Świętego Mikołaja i dowiedziały się dlaczego sanie Świętego Mikołaja latają. Po lekcji muzealnej na dzieci czekał ciepły, domowy obiad. Po obiedzie odbyły się warsztaty z malowania bombek. Każde z dzieci otrzymało po dwie bombki do pomalowaniu według własnego pomysłu. Organizatorzy warsztatów przygotowali również dla każdego dziecka bombkę z jego imieniem. Na zakończenie wizyty odbyło się wspólne kolędowanie. Dzieci miały również możliwość zakupienia pamiątek - ozdób świątecznych, które są własnoręcznie wykonane przez pracowników Biura „Guliwer”. Dzieci wróciły z wycieczki zadowolone i bogatsze o nowe doświadczenia i przeżycia.


Monika Kozarzewska

Joanna Pichalska


„Grudniowe nuty” w Filharmonii Narodowej


2_filharmonia_narodowa_8122015Miłym, „gwiazdkowym” prezentem było zaproszenie jakie otrzymała nasza szkoła na koncert charytatywny pt „Grudniowe nuty”, który odbył się w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

 

Wyjazd zorganizowany został dnia 8 grudnia 2015r. Brali w nim udział uczniowie klasy II D, III E oraz kilku przedstawicieli Nasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego pod opieką wychowawców i nauczycieli (p. Jolanta Sobiecka, p. Elżbieta Olszewska, p. Elżbieta Wróblewska, p. Katarzyna Milewska).

 

Organizatorem koncertu było Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga pod patronatem honorowym Prezydenta Stołecznego Warszawy.

 

Program składał się z części oficjalnej, którą prowadzili p. Zofia Czernicka w roli Damy Bractwa i p. Jacek Kuśmierczyk - Kanclerz Bractwa. Do około tysiąca dzieci zgromadzonych w sali koncertowej zostały skierowane słowa powitania przedstawicieli najwyższych władz państwowych i samorządowych, w tym między innymi ciepłe słowa powitalne wygłosił Senator RP Marek Borowski.

 

Kolejny punkt programu składał się z dwóch części koncertu muzycznego. W repertuarze występu znalazły się arie z opery W.A. Mozarta, G. Rossiniego, S. Moniuszki, G. Pucciniego i inne znane fragmenty muzyki poważnej prezentowane przez śpiewaków i zespół muzyczny Chopin Piano Quintet. Podczas przerwy wszystkich uczestników zaproszono na słodki poczęstunek.               W świąteczny nastrój wprowadziły nas słynne kolędy w wykonaniu artystów operowych, śpiewane razem z publicznością.

 

Wyjazd ten  z pewnością zapadnie na długo w pamięci jego uczestników. Byli oni bowiem w Filharmoni Narodowej -  największym ośrodku kultury narodowej. Mieli okazję podziwiać jej przepiękne wnętrza, wspaniałą scenę i jej akustykę, słuchać znanych pieśni w wykonaniu utalentowanych śpiewaków. Czuli się mile wyróżnieni zasiadając na widowni obok gościnnie zaproszonych  swoich rówieśników z całej Polski.

 

Wielkie słowa podziękowania należą się organizatorom i sponsorom tego koncertu, dzięki którym otrzymaliśmy 55 bezpłatnych biletów oraz władzom naszej gminy, które dofinansowały przejazd do Warszawy. Dzięki temu dzieci i dorośli wspólnie przeżyli wspaniałą ucztę duchową oraz mieli okazję zintegrować się i bliżej poznać.


Opiekunowie wycieczki


1_filharmonia_narodowa_81220153_filharmonia_narodowa_8122015

Mikołajki w Gąsiorowie

galeria

 

img_20151202_0954482 grudnia 2015 r. uczniowie klasy III a i III c wraz z opiekunami :p. Małgorzatą Sitek, p. Grażyną Kopką oraz p. Joanną Czyż byli na  wycieczce w ,,Młynie’’ Gąsiorowo. Dzieci uczestniczyły  w zajęciach  edukacyjno - rozrywkowych tj. poszukiwanie prezentów i spotkanie  ze Świętym  Mikołajem, warsztatach  plastycznych – gąsiorowskie  aniołki. oraz grach i zabawach. ruchowych. Odbyło się też ognisko z pieczeniem kiełbasek. Na jarmarku świątecznych prezentów uczniowie mogli zakupić pamiątki.

Zadowoleni  oraz  pełni nowych wrażeń i doświadczeń wszyscy wrócili do domu.

Grażyna Kopka

WYCIECZKA KLAS VI DO WARSZAWY

 

20151127_155503Dnia 27 listopada 2015r. uczniowie klasy VIa oraz klasy VIb wraz z opiekunami: p. Moniką Paluszek, p. Ewą Grenadier oraz p. Ewą Korycką uczestniczyli w wycieczce do Warszawy.

 

Pierwszym punktem atrakcji był 3-godzinny pobyt w interaktywnym kinie Cinema Park. Podczas programu „Cztery żywioły”  stanęliśmy twarzą w twarz z potęgą ziemskiej natury.

 

W sali 3D dowiedzieliśmy się, dlaczego kontynenty poruszają się, a wulkany wybuchają. Sala muzyki to niezapomniany koncert dźwięków i kolorów inspirowanych przez naturę. W sali wyobraźni wspólnie z naukowcami odkryliśmy fascynującą jaskinię wewnątrz Ziemi. W sali interakcji sprawdziliśmy swoją wiedzę z zakresu geologii, geografii, klimatu i pogody, a w sali inspiracji obejrzeliśmy film o sile, determinacji i bezinteresowności człowieka w świetle dramatycznych wydarzeń. Najwięcej emocji w nas wzbudziła sala ruchu, w której przekonaliśmy się, jak woda kontroluje i kształtuje nasze życie.

 

Drugim punktem była wizyta u króla Jana III Sobieskiego, a dokładnie wizyta w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Odbyliśmy tam lekcję muzealną na temat budowy pałacu króla. Na początku dowiedzieliśmy się o etapach rozbudowy pałacu w Wilanowie, następnie przeszliśmy do Sali Białej, w której nasza pani przewodnik opowiedziała nam o królu Janie III oraz o jego żonie królowej Marysieńce. Potem obejrzeliśmy pomnik króla Jana III, następnie zwiedzaliśmy kolejne pomieszczenia, czyli: antykamerę króla, sypialnię króla, antykamerę królowej oraz sypialnię królowej.

 

Zadowoleni oraz pełni wrażeni wróciliśmy do domu.

Uczennica kl. VIa

Klaudia Piątkowska
Poznajemy ziemię kurpiowską - Pułtusk

galeria

 

p110014023 października 2015 r. w ramach  realizacji  innowacji pedagogicznej ,, Na  Mazowszu”, uczniowie klas  III  wraz z opiekunami: p. B. Białorucką, p. G. Kopką, p. M. Kwiatkowską  oraz p. J. Czyż uczestniczyli  w wycieczce do  Pułtusku.

 

Najpierw  przewodniczka  zapoznała wszystkich  z  krótką historią jednego z najstarszych mazowieckich  miast -Pułtuska. Następnie  uczniowie zobaczyli takie miejsca jak: kolegiatę, pomnik czcionki, pozostałości murów miejskich oraz najdłuższy rynek w Polsce. Przed pomnikiem Witolda Gomulickiego, autora ,, Wspomnień  niebieskiego  mundurka” przewodniczka  zarecytowała przepiękny wiersz ,,Moja rzeka”.

 

Po krótkim spacerze dzieci udały się do Domu Polonii na ciekawą lekcję - O zachowaniu się przy stole. Pod kierunkiem zamkowego Mistrza Kelnerstwa dowiedziały się jak należy zachować się przy stole, spożywać posiłki i korzystać z zastawy stołowej. Szczególne zainteresowanie uczniów wzbudziły różne rodzaje sztućców, porcelana oraz naczynia szklane. Poznali też role serwetki i sposoby jej składania oraz kod ułożenia sztućców na talerzu. Spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem w restauracji- wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce.

 

Zmęczeni, ale zadowoleni  oraz  pełni  nowych  doświadczeń wszyscy wrócili do domu.

 

Grażyna Kopka

Wyjazdowa lekcja historii połączona z nowoczesnością

galeria

 

20151020_111946Dnia 20 października 2015r. uczniowie klasy II e i II a pod opieką wychowawców:   p. Doroty Fijalskiej i p. Beaty Sokolnickiej uczestniczyli w wycieczce do stolicy.

 

Pierwszym punktem programu była lekcja muzealna w Zamku Królewskim pt. „Portret Króla Jegomości”. Pani przewodnik w ciekawy sposób opowiedziała o różnych rodzajach portretów królewskich (reprezentacyjne, konne, prywatne). Uczniowie poznali insygnia władzy królewskiej (berło, korona, jabłko), symbolikę kolorów na portretach (czerwień i złoto).

 

Odwiedzili również Salę Tronową, sypialnię, gabinet króla oraz Salę Marmurową, której ściany zdobią portrety wszystkich polskich królów.

 

Uwieńczeniem lekcji były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci namalowały portret wybranego przez siebie króla.

Później zwiedziły również najważniejsze zabytki Starego Miasta i zaopatrzyły się  w drobiazgi. Znalazł się także czas na zrobienie pamiątkowych zdjęć.

 

Druga część wycieczki to 3-godzinny pobyt w interaktywnym kinie Cinema Park. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych, które odbywały się w sześciu salach kinowych: muzyki, 3D, interaktywnej, inspiracji, wyobraźni oraz ruchu. W nieszablonowy sposób mogły dowiedzieć się wielu ciekawych  wiadomości o Kosmosie. Dzięki innowacyjnej technologii odwiedziły odległe krańce Wszechświata. Najwięcej emocji wzbudziła sala ruchu  z ruchomymi fotelami i zaskakującymi efektami, które pozwoliły dzieciom na głębsze przeżycie tego co widziały na ekranie.

 

Zadowoleni i pełni wrażeń powróciły do domów.


Dorota Fijalska

XXXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Dzieci do Rostkowa


19 września 2015 r. uczestniczyliśmy w Pielgrzymce Dzieci do Rostkowa - miejsca związanego ze św. Stanisławem Kostką. Tradycyjnie już pielgrzymowały dwie grupy -  dzieci i młodzież. Dzieci spotkały się w Rostkowie. Modliliśmy się w kościele, miejscu urodzin św. Stanisława Kostki. Tam przeszliśmy przez Bramę św. Stanisława Kostki i wzięliśmy udział w Eucharystii, której przewodniczył bp Piotr Libera, natomiast kazanie wygłosił ks. Andrzej Janicki.


W naszej grupie dzieci - uczestniczyły 43 osób wraz z katechetami p. Teresą Wrońską i p. Małgorzatą Komorowską oraz rodzicami p. Renatą Pawłowską pod kierunkiem ks. Grzegorza A. Ostrowskiego.

dsc00985dsc01000

Ks. Grzegorz A. OstrowskiRELACJA Z NAUKOWEJ WYCIECZKI

galeria

1-10.jpg10 września 2015 r. uczniowie klasy IVa Szkoły Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku pod opieką p. M. Olbryś i p. B. Korytkowskiej wyjechali do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wycieczka była nagrodą w konkursie „Tygodnika Nowodworskiego” ogłoszonego przed wakacjami pod hasłem „Warto się uczyć”, w którym wzięła udział jedna z uczennic tej klasy.


W Centrum Nauki dzieci spędziły ok. 4 godzin, świetnie się bawiąc i ucząc jednocześnie.

 

Miały również okazję obejrzeć dwa pokazy naukowe - jeden poświęcony był funkcjonowaniu zmysłów, a drugi dotyczył bardzo ważnego dla ludzi wynalazku, jakim jest prąd elektryczny. Pełni wrażeń, zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie wrócili do domów.

 

Zainteresowania nauką uczniowie nasielskiej podstawówki mają szanse rozwijać na zajęciach Nasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego Stowarzyszenia Europa i My który w nowym roku akademickim 2015/2016 będzie realizował już IV semestr swojej działalności. Sobotnie spotkania nasielskich żaków to kolejne dawki odkrywczych wykładów, pasjonujących warsztatów i dobrej zabawy. Z okazji 25-lecia Samorządności w tym roku akademickim będą również zorganizowane atrakcyjne zajęcia fakultatywne Nasielskiego Uniwersytetu Obywatelskiego, na które zapraszamy dzieci wraz z dorosłymi.


Wychodząc z założenia, że nauka nie musi być nudna, jest wręcz bardzo ciekawa i pasjonująca. chcemy zaszczepić w młodym pokoleniu chęć poznawania, zadawania pytań i szukania na nie odpowiedzi. Serdecznie więc zapraszamy dotychczasowych studentów w wieku 6 do 12 lat do kontynuowania nauki, a nowych - do odkrywania świata razem z nami.


Koordynatorka

Elżbieta Wróblewska

 

ROK SZKOLNY 2014/2015


 

 

Informacje zatwierdzone przez Dyrektora Szkoły

 

Wprowadzone przez M. Paluszek

 

 


Z wizytą w TVP na Woronicza

galeria

 

img_1336

16 czerwca 2015 r. dzieci z klas I a i I e wraz z wychowawcami: D. Fijalską i B. Sokolnicką były na wycieczce w Warszawie. Pierwszym punktem programu był Pałac Kultury i Nauki. Z wysokości XXX piętra dzieci podziwiały panoramę  stolicy, rozpoznawały zabytki i budowle, o których niedawno uczyły się na zajęciach.

 

Głównym punktem wycieczki była siedziba Telewizji Polskiej na ulicy Woronicza. Dzięki mamie Olka, p. Kasi Kępczyńskiej, która pracuje w tym gmachu na co dzień, dzieci miały możliwość zwiedzania wraz z przewodnikiem poszczególnych studiów nagrań takich programów jak: „Świat się kręci”, „Ziarno”, „Domisie”. Niektóre z pomieszczeń zrobiły na dzieciach ogromne wrażenie; kamery, mnóstwo świateł, odpowiednia scenografia i praca wielu ludzi sprawiają, że oglądane przez nas programy w telewizji w rzeczywistości wyglądają inaczej. Uczniowie mieli także okazję przebywać w studiach, w których dosłownie przed ich przebyciem zakończyły się nagrania programów „Pytanie na śniadanie” i „Na Woronicza”. Najwięcej emocji wywołał u dzieci pobyt na planie znanego serialu „Rodzinka.pl”. Kolejno zwiedzały poszczególne pomieszczenia bohaterów, a także spotkały się z osobą odpowiedzialną za scenografię.

 

Przewodnik zaprowadził również dzieci na wystawę muzealiów przygotowaną przez p. Huberta Waliszewskiego. Były tam elementy scenografii, kamery, kostiumy, rekwizyty (Jacek i Agatka, Kulfon i Monika), którymi posługiwano się przed laty. Uczniowie mieli również okazję zakupić drobne gadżety i pamiątki z pobytu w telewizji.

 

Ostatnim punktem wycieczki był posiłek w McDonald’s. Na pewno wycieczka do Warszawy dostarczyła dzieciom wielu wrażeń. Opiekę nad dziećmi sprawowały także panie: K. Milewska i A. Modzelewska.


Dorota Fijalska


 


Klasy VI u Tronu Matki

galeria

dsc09610Ta, co Jasnej broni Częstochowy otworzyła swoje serce dla uczniów klas szóstych, którzy wczesnym rankiem 9 czerwca 2015 r., udali się z pielgrzymką autokarową do jej stóp. Wraz z opiekunami p. T. Wrońską, p. Elżbietą Hyży, p. Anną Korycką i ks. Grzegorzem Ostrowskim dziękowali Pani Jasnogórskiej za otrzymane łaski w ciągu sześciu lat nauki w szkole podstawowej oraz prosili o opiekę i wsparcie na dalsze lata nauki.

Intencje osobiste oraz wspólne powierzyli Matce przed Cudownym Obrazem, modląc się gorliwie w czasie Mszy Świętej o godz. 13.30. Swoją postawą  zaświadczyli o konieczności pielgrzymowania jako osoby wierzące. Mieli również okazję, poznać historyczne dziedzictwo kulturowe Kościoła katolickiego oraz narodowego zwiedzając Skarbiec, Arsenał i Muzeum 600-lecia.


Głębokim przeżyciem była odprawiona przez uczniów Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich. Niezwykłe wrażenie wywarł widok z wieży klasztornej na Jasną Górę i Częstochowę. Ostatnim punktem pielgrzymki na Jasnej Górze był zakup pamiątek.

 

W godzinach popołudniowych udaliśmy się w drogę powrotną, która upłynęła w modlitewnej atmosferze. Niech Jasnogórska Pani ma wszystkich w swojej opiece i czuwa nad uczniami w ich nowych szkołach gimnazjalnych.

 

ks. Grzegorz A. Ostrowski

 


WYCIECZKA KLAS III DO TORUNIA

galeria

dscn0282W dniu 8 czerwca 2015 r. dzieci z klasy III b i IIId odbyły  wycieczkę do Torunia.

 

Celem wyjazdu było zwiedzanie historycznego miasta Torunia, związanego z postacią Mikołaja Kopernika, poznanie toruńskich legend oraz udział w warsztatach wypieku pierników.

 

Najpierw, dzieci uczestniczyły w warsztatach wypieku pierników w Żywym Muzeum Piernika w Toruniu. Na początku zostały zapoznane z procedurą powstawania pierników, wielością i specyfiką przypraw oraz innych składników.  Potem przystąpiono do wyrabiania ciasta, każde dziecko formowało swój piernikowy placek, na którym odciskano formę. Następnie pierniki zostały upieczone w piecu. Kiedy ciasteczka wystygły, każde dziecko otrzymało swój piernik na pamiątkę. Pod koniec warsztatów odbył się jeszcze ręczny pokaz ozdabiania pierniczków.

 

Kolejnym punktem programu wycieczki był pobyt w Domu Legend Toruńskich, miejscu łączącym interaktywne muzeum i teatr. Dzieci mogły się przenieść w świat magicznych opowieści o mieście i jego historii, po przez  aktywną zabawę mogły doświadczyć wiele radości.

 

Zanim rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta Torunia, gdzie wszędzie zauważa się „gotyk na dotyk”, odpoczęliśmy i posililiśmy się w Mc Donald’s. Następnie wyruszyliśmy nad wiślany bulwar. Spacerując, doszliśmy do ruin zamku krzyżackiego, gdzie z zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści przewodnika związanego z tajemnicą tego miejsca. Duże wrażenie wywarła  na dzieciach opowieść o Krzywej Wieży, spichlerzach z oknami w kształcie worków. Duży zachwyt wzbudziły piękne wysmukłe  kamieniczki oraz  legenda o toruńskim osiołku i żabach. Pod koniec zwiedzania zakupiliśmy pamiątki i zrobiliśmy sobie zdjęcia na tle Domu Mikołaja Kopernika i zabytkowego budynku Uniwersytetu Toruńskiego.

 

Program wycieczki był bardzo interesujący i dostarczył uczestnikom wielu wrażeń.

 

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowały panie:  p. Beata Janiszek, p. Joanna Chmielewska, p. Justyna Margiel.

 


Beata Janiszek


 


KLASY II NA WYCIECZCE W MUZEUM WSI MAZOWIECKIE W SIERPCU

galeria

p1090742

3 czerwca 2015 r. dzieci z klasy II a pod opieką p. Małgorzaty Sitek oraz klasy II c pod opieką p. Grażyny Kopki były na wycieczce w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.


Uczniowie zwiedzali zagrody chłopskie, wiatrak i dworek dziedzica. Uczestniczyli też w pokazowym wyrobie masła, które degustowali wraz z chlebem wypiekanym w dawnych piecach. Dużym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie muzeum rzeźby ludowej i przejażdżka wozem po okolicy. Dopełnieniem wycieczki było zajadanie grillowanych kiełbasek oraz zabawy na pobliskim placu zabaw.

 

Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń wszyscy wrócili do domu.


Grażyna Kopka


 


WYCIECZKA DO KRAINY WESTERNU
KLASA IF i IG

 

 

Dnia 2 czerwca 2015r. dzieci z klas If i Ig pod opieką p. Ewy Lipowskiej, p. Ewy Boczkowskiej, p. Justyny Margiel i p. Pauliny Mosakowskiej   doskonale bawiły się na wycieczce w Sarnowej Górze.

 

Do Krainy Westernu wjechaliśmy specjalną ciuchcią kierowaną przez „kowboja”. Potem indiański przewodnik zaprowadził nas do wioski indiańskiej, gdzie zwiedzaliśmy namioty tipi, wysłuchaliśmy opowieści dotyczących indiańskiej kultury i zwyczajów, braliśmy udział w zabawach zręcznościowych i malowaniu twarzy. Po posiłku czekały nas kolejne atrakcje, m.in.: płukanie złota w kopalni, strzelanie z łuku i wiatrówki, tor przeszkód, szaleństwa na placu zabaw (np. jazda na karuzeli, zjazdy z dmuchanej zjeżdżalni, skoki na trampolinie itp.). Na koniec wycieczki zwiedzaliśmy mini zoo i wozem konnym wróciliśmy na parking, skąd pan kierowca zawiózł nas do Nasielska.

 

Z wyprawy wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i pełni nowych wrażeń.

Ewa Boczkowska

Ewa LipowskaKLASY IVa, IVd, IVe NA WYCIECZCE W GÓRACH ŚWIĘTOKRZYSKICH

galeria

zdjacie-0370W dniach 29 - 30 maja odbyła się wycieczka w Góry Świętokrzyskie.

Wielką atrakcją pierwszego dnia stał się pobyt w Bałtowie, gdzie zwiedziliśmy Park Jurajski, Oceanarium Prehistoryczne i odpoczęliśmy na placu zabaw. Tego dnia podziwialiśmy również najsłynniejsze budowle świata w Parku Miniatur w Krajnie Zagórzu ( w półtorej godziny obejrzeliśmy  najważniejsze i najpiękniejsz budowle Włoch , Francji, Egiptu itd.). Następnego dnia udaliśmy się pieszo na Święty Krzyż i do znajdującego się tam klasztoru oraz

do zamku w Chęcinach. Ostatnim punktem programu była wyprawa  do Jaskini Raj, gdzie podziwialiśmy cuda natury w jednej z najpiękniejszych jaskiń w Polsce .

Moc atrakcji, bardzo dobre warunki w hotelu, wspaniała pogoda i opieka sprawiły, że wszyscy uczniowie byli zgodni, iż wycieczka była bardzo udana.
Wspólne wycieczki wpłynęły  na pewno na pogłębienie relacji koleżeńskich i pełniejszą integrację zespołów klasowych.


Justyna Puta

 


WYCIECZKA KLAS V DO WARSZAWY


25 maja 2015 r. uczniowie klasy Va i Vb wraz z opiekunami: p. M. Paluszek, p .E. Grenadier, p. M. Sitek oraz p. T. Czajkowskim uczestniczyli w wycieczce do Warszawy oraz Legionowa.


Najpierw odwiedziliśmy Teatr Kamienica, w którym obejrzeliśmy dwugodzinny spektakl pt ,,Ania z Zielonego Wzgórza” według powieści Lucy Maud Montgomery . Opowiada on o losach  niesamowitej rudowłosej Ani Shirley-  osieroconej   dziewczynki   wychowywanej przez rodzeństwo Marylę i Mateusza Cuthbertów. W teatrze urzekła nas piękna scenografia, a także wspaniała gra aktorów i niesamowity podkład muzyczny.

 

dsc_1296Kolejnym punktem wycieczki był spacer po warszawskim ZOO, gdzie podzieleni zostaliśmy na dwie grupy. Razem ze swoimi opiekunami zaczęliśmy zwiedzać Ogród Zoologiczny, w którym jest bardzo dużo przeróżnych zwierząt, a mianowicie owadów, gadów, ryb, ssaków oraz ptaków. Największym zainteresowaniem  cieszyły się słonie, żyrafy, niedźwiedzie białe, hipopotamy, małpy, rekin oraz pingwiny. Po długim spacerze udaliśmy się do ostatniego punktu naszej wycieczki, a mianowicie legionowskiej kręgielni.  W 6-osobowych grupach zaczęliśmy grę w kręgle. Po  godzinnej, pełnej emocji zabawie, mogliśmy w końcu posilić się ciepłą pizzą.

 

Ok. godz. 18.40 dotarliśmy do Nasielska, gdzie czekali na nas nasi rodzice.


Sandra Kalinowska

Uczennica kl. V a


 


Wycieczka do Leśniczówki Paryż

galeria

1313 maja 2015 r. uczniowie klas Ia i Ie wybrali się na wycieczkę do Leśniczówki Paryż. Po miłym przyjęciu ciepłą herbatką, pan leśniczy zaprosił dzieci na wyprawę do lasu. Ciekawie opowiadał o jego mieszkańcach, uczył rozpoznawać drzewa, wsłuchiwać się w odgłosy lasu. Udało nam się spotkać padalca czyli beznogą jaszczurkę.

 

Po powrocie z lasu dzieci uczestniczyły w warsztatach kulinarnych. Pod fachowym okiem pani Ani (żony leśniczego) dzieci przygotowywały pizze, same dobierały składniki, robiły też i ozdabiały ciasteczka w różnych kształtach.

 

Później przyszedł czas na konsumpcję. Wypieki smakowały wszystkim. Po warsztatach dzieci udały się na plac zabaw i boisko, żeby stracić trochę kalorii. W leśniczówce znajdują się również konie, kozy i króliki. Dzieci miały okazję je obserwować, a nawet karmić.

 

Wycieczka była bardzo udana. Dzieci pełne wrażeń wróciły do domów.

 

Dorota Fijalska
Beata Sokolnicka

 


PRZEDSZKOLAKI W PODRÓŻY

8 maja klasy Ob, Oc i Oe wybrały się na wycieczkę do Płocka. Zaczęliśmy od wizyty w teatrze i obejrzenia spektaklu p.t. „Jaś i Małgosia”, następnie udaliśmy się do ogrodu zoologicznego. Niektóre zwierzątka były naprawdę miłe i od razu ukazały się nam w całej okazałości. Naszą wyprawę zakończyliśmy w miejscowej restauracji. To był miły i pełen wrażeń dzień.


dsc05407dsc_01801dsc_0223


Aneta Czyż - Roszak

Anna Falkowska

Marta Wrońska

Z wizytą w Urzędzie Miejskim w Nasielsku

galeria

p10906755 maja 2015 r. klasa II c  ze Szkoły Podstawowej im. Stefana  Starzyńskiego w  Nasielsku gościła w Urzędzie Miejskim. Była to wizyta w ramach  realizacji innowacji  pedagogicznej ,, Moja miejscowość, moja gmina, mój powiat’’.

 

Pan Burmistrz  Bogdan Ruszkowski  opowiedział uczniom o podejmowanych działaniach na  rzecz miasta i gminy oraz pracy Rady Miejskiej. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się również o możliwościach uzyskania pomocy ze strony Urzędu. Wizyta przebiegła w  bardzo  miłej atmosferze. Na pamiątkę uczniowie otrzymali foldery informacyjne dotyczące Gminy Nasielsk oraz kamizelki odblaskowe.

 

Wszyscy uczniowie byli zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do szkoły.

Grażyna Kopka


 


„W STAREJ IZBIE” – WYCIECZKA DO LEGIONOWA

 

galeria

20150504_11124104.05.2015 r. uczniowie z klasy 0 d i klasy I c wraz z wychowawczyniami p. Joanną Pichalską i p. Moniką Kozarzewską oraz pod opieką p. Justyny Margiel i p. Pauliny Mosakowskiej udali się na wycieczkę autokarową do Legionowa, gdzie byli gośćmi Biura Turystycznego „Guliwer”. Dzieci uczestniczyły w zajęciach na świeżym powietrzu, gdzie wędrując szlakiem ścieżki ekologicznej poznawały rośliny i zwierzęta zamieszkujące pobliski las. Po powrocie z lasu i zjedzeniu śniadania, dzieci wysłuchały lekcji muzealnej pt. „W starej izbie”. Poznały rodzaje zbóż i produkty, które z nich otrzymujemy. Prowadzący lekcję zaprezentował dzieciom „stare sprzęty domowe”. Po zakończeniu lekcji muzealnej dzieci przy pomocy organizatorów ubijały śmietanę wyrabiając pyszne masło. Gdy masło było gotowe uczniowie mogli skosztować swojego wyrobu. Na zakończenie wizyty był czas na zabawę w kuleczkach i zakup pamiątek - wszystkie zakupione pamiątki to rękodzieło wykonywane przez pracowników biura „Guliwer”. Dzieci wróciły  wycieczki zadowolone i bogatsze o nowe doświadczenia.


Monika Kozarzewska

Joanna Pichalska


 


WYCIECZKA DO ZAMKU KRÓLEWSKIEGO KL.II

galeria


p109053923 kwietnia 2015 r. uczniowie klas : IIa i IIc byli na wycieczce w Warszawie. Najpierw dzieci uczestniczyły w lekcjach muzealnych : ,,Zamek 1001 drobiazgów ‘’, ,, Portret Króla Jegomości’’ oraz warsztatach plastycznych na Zamku Królewskim. Następnie spacerowały po uliczkach Starego Miasta. Pani przewodniczka opowiadała baśnie i legendy związane ze Starówką. Zmęczeni, ale pełni wrażeń i zadowoleni , wszyscy wrócili do domu.

 

Grażyna Kopka


Klasa Id i If na wycieczce w Płocku


Dnia 21. 04. 2015 r. uczniowie klas If i Id wybrali się na swoją pierwszą klasową wycieczkę. Pojechaliśmy do Płocka, gdzie w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego obejrzeliśmy spektakl pt. „Złota Kaczka” w reżyserii Jana Polaka. Na 2 godziny przenieśliśmy się do magicznego świata warszawskich legend. Przekonaliśmy się, że pieniądze dają szczęście, ale tylko wtedy, gdy można się nimi podzielić z innymi.


Bogata scenografia, barwne kostiumy i muzyka oraz znakomita gra aktorska zachwyciła młodych widzów.


Wspólna wycieczka wpłynęła także na pogłębienie relacji koleżeńskich i pełniejszą integrację zespołów klasowych.


Ewa Boczkowska

 


Dzieci z wizytą w Ośrodku Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu


W sobotę 14 lutego 2015 roku, na progu 48. TYGODNIA MODLITW O TRZEŹWOŚĆ NARODU, udaliśmy się do Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu. Ojcowie kapucyni podczas prelekcji, zachęcali nas do życia w trzeźwości i wolności od wszelkich nałogów, w związku z  hasłem tygodnia: „Abstynencja dzieci troską rodziny, Kościoła i narodu”. Rodzice powinni tworzyć rodzinną atmosferę sprzyjającą zachowywaniu abstynencji - mówił o. Piotr. Abstynencja dzieci jest sprawą kluczową dla przyszłości naszych rodzin, całego społeczeństwa, ale także dla Kościoła w Polsce.

 

Oczywiście nie zapomnieliśmy o Mszy świętej w kaplicy ośrodka. Ks. Grzegorz w kazaniu przypomniał postać św. Walentego- patrona zakochanych.

 

Następnie udaliśmy się na Stadion Narodowy w Warszawie. Przeszliśmy Trasę Ekskluzywną, która łączy elementy Trasy Kibica i Piłkarza, a dodatkowo daje możliwość odwiedzenia najbardziej ekskluzywnej części obiektu - strefy VIP i specjalnych loży, w której podczas meczów przebywają najważniejsi goście - głowy państw, prezydenci federacji piłkarskich, politycy, artyści i biznesmeni. Poczuliśmy przedmeczową atmosferę w piłkarskiej szatni. Usiedliśmy wygodnie na ławce zawodników, by na chwilę wejść na płytę Stadionu Narodowego, a potem odwiedzić salę pomeczowych konferencji. Z punktu widokowego podziwialiśmy panoramę Stadionu Narodowego i stolicy.

 

W opiece wzięli udział: p. Małgorzata Komorowska, p. Teresa Wrońska, p. Ewa Korycka, p. Krzysztof Macias.

 

Wyjazd w znacznej mierze został sfinansowany ze środków Gminnej Komisji Alkoholowej w Nasielsku.


p1030371p1030508

Ks. Grzegorz A. Ostrowski

 


Sprawozdanie z wycieczki do Muzeum Wojska Polskiego


W środę (4 lutego 2015 roku) byłem wraz z moimi rówieśnikami z klas szóstych  i nauczycielami ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku  w Muzeum Wojska Polskiego, które znajduje się w Warszawie.

Po dotarciu na miejsce podzielono nas na dwie grupy: chłopców i dziewcząt, każda z nich dostała swoich przewodników.

W muzeum moją grupą opiekowało się dwóch miłych przewodników: Pan Mikołaj i Pan Tomasz. Pracownicy muzeum zaprowadzili nas do sali z eksponatami, w której mogliśmy usiąść na poduszkach. Opowiadali nam o  historii uzbrojenia polskich żołnierzy. Widzieliśmy ich stroje i broń, część z nich była prezentowana przez moich kolegów. Przewodnicy interesująco przedstawili  jak funkcjonowała armia w różnych czasach, jakie pozycje zajmowali żołnierze w czasie bitwy. Wspomnieli  o jednej z najsłynniejszych dla Polski bitew- bitwie pod Grunwaldem, podczas której polska armia, dzięki dobrze przemyślanej strategii pokonała przeciwników.

Bardzo ciekawe i pouczające było to, że można było dotykać części eksponatów, m.in. różnych  rodzajów  broni i sprawdzić sposób ich  działania.

Uważam, że warto odwiedzić Muzeum Wojska Polskiego. Wizyta ta była dla mnie oraz moich rówieśników interesującą lekcją historii.

W drodze powrotnej zajechaliśmy do Mc Donalda, gdzie  wszyscy posililiśmy się i wróciliśmy zadowoleni do domu.


Adam Śmiechowski

kl. VI C

 


KLASY IVa, IVd, IVe NA WYCIECZCE W PŁOCKU


W środę 17 grudnia  2014 r. odbyła się wycieczka do Płocka, gdzie w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego obejrzeliśmy spektakl pt. „Opowieść wigilijna” w reżyserii Rafała Sisickiego. To historia, która mówi o skutkach samotności spowodowanej egoizmem i chciwością. Przypomina o potrzebie wzajemnej życzliwości, która w obliczu szczerej skruchy potrafi odmienić widzenie świata i ludzi. . Przekonaliśmy się, że pieniądze dają szczęście, ale tylko wtedy, gdy można się nimi podzielić z innymi. Bogata scenografia, efekty specjalne

i muzyka oraz znakomita gra aktorska zachwyciła młodych widzów.

Bezpośrednio po spektaklu udaliśmy się do kręgielni.

 

Justyna PutaLEKCJA MUZEALNA W ZAMKU KRÓLEWSKIM


Dnia 02.12.14 r. uczniowie klasy IIb i IId wyjechali na wycieczkę do Warszawy. Głównym punktem programu była lekcja muzealna w Zamku Królewskim pt. „ Portret Króla Jegomości”.  W niezwykle ciekawy i pobudzający do myślenia sposób, pani przewodnik opowiedziała nam historię powstania portretów m.in. Stanisława Augusta Poniatowskiego, Bolesława Chrobrego. Odwiedziliśmy też Salę Tronową i Salę Marmurową, której ściany zdobią portrety wszystkich polskich królów. Dzięki wizycie w zamku wiemy już, w jaki sposób i z użyciem jakich środków malowano dawne portrety władców. Dlaczego na obrazach dominuje czerwień i złoto, jak wyglądały i co oznaczały: berło, jabłko i korona, czyli królewskie insygnia. Uważnie słuchaliśmy, obserwowaliśmy i szukaliśmy odpowiedzi na wszystkie zadawane przez panią przewodnik pytania. Na zakończenia przeszliśmy do pracowni, w której każdy namalował portret wybranego przez siebie króla. Zdobyta wiedza w połączeniu z naszymi zdolnościami zaowocowała pięknymi obrazami.


Małgorzata Kwiatkowska

Beata Białorucka 


WYCIECZKA KLAS V DO WARSZAWY


30 października 2014 r. uczniowie klas Va i Vb wraz z opiekunami: p. M. Paluszek, p. E. Grenadier, p. I. Pietrzak oraz p. K. Maciasem, uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Celem wycieczki było pogłębienie zainteresowań uczniów oraz poszerzenie dotychczasowej wiedzy teoretycznej i rozbudzenie ciekawości otaczającego świata.

 

Na miejsce dotarliśmy nieco przed czasem. Opiekunowie zaproponowali krótki spacer po warszawskiej „Starówce”, który rozpoczęliśmy od Placu Zamkowego, gdzie znajduje się  Kolumna Zygmunta III Wazy - jeden z najbardziej charakterystycznych pomników Warszawy. Spacerując Starówką, mieliśmy okazję podziwiać piękno Zamku Królewskiego - dawnej siedziby królów Polski, w którego wnętrzach znajdują się obecnie ekspozycje muzealne. Przemierzając urokliwe, staromiejskie uliczki oraz pochodzące z XIII - XVI wieku mury obronne, dotarliśmy do Pomnika Małego Powstańca, upamiętniającego dzieci walczące w Powstaniu Warszawskim (rzeźba przedstawia małego chłopca w zbyt dużym hełmie i mundurze, a na murach za pomnikiem widnieje tabliczka z cytatem jednej z powstańczych piosenek: „warszawskie dzieci, pójdziemy w bój, za każdy kamień twój, stolico damy krew”.)

 

Po tej krótkiej lekcji historii, udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik (głównego punktu naszego programu), wspaniałego ośrodka nauki, którego misją jest rozbudzanie w dzieciach ciekawości otaczającego ich świata. Niecodzienną atrakcją byłą również możliwość odwiedzenia „Nieba Kopernika”- nowoczesnego planetarium, w którym obejrzeliśmy seans (pokaz na żywo i film). Film, pt.: „Galileusz: potęga teleskopu” przedstawia historię wynalezienia oraz rozwoju teleskopu na przestrzeni 400 lat, a wielki, włoski uczony - Galileusz - opowiada o swoich odkryciach i obserwacjach, potwierdzających heliocentryczną teorię Mikołaja Kopernika.

 

Pełni wrażeń, mogliśmy ruszyć do kolejnego punktu programu naszej wycieczki - centrum rozrywki „Hulakula”, gdzie w 6-osobowych drużynach rozpoczęliśmy godzinę  na emocjonującej grze w kręgle. Po tej niesamowitej rozrywce, pełni kolejnych wrażeń, we wspaniałych nastrojach i z uśmiechami i śpiewem na ustach, ruszyliśmy w drogę powrotną, nie zapominając wstąpić do McDonald’a na ciepły posiłek.

 

Ok godz. 19:30 dotarliśmy do Nasielska, gdzie czekali już na nas stęsknieni rodzice.

Uczennica kl. Vb - Wiktoria Pietrzak

20141030_105225

dsc_0865


 

 

 

 

 

 


KLASY IVa, IVd, IVe NA WYCIECZCE W CIEMNA PARKU W WARSZAWIE


W środę 16 października 2014 roku odbyła się wycieczka do Ciemna Parku w Warszawie.

Pierwszym punktem programu była zabawa w kręgielni. Współzawodnictwo na torach  sprawiło uczestnikom wiele radości. Następnie wszyscy udali się do sal kinowych, które emitowały filmy edukacyjno-przyrodnicze. Motywem przewodnim był temat czterech żywiołów - wody, ognia, powietrza i ziemi. Każda z sal przyciągnęła widzów swoją niezwykłością i cudami techniki.

Efekty specjalne, muzyka, słuchowisko oddziałujące na  zmysły wyobraźni, a także filmy dotyczące żywiołów i walki człowieka z naturą - tego wszystkiego można było doświadczyć spędzając czas w Ciemna Parku.

 

Justyna Puta

 


WYCIECZKA KLAS III DO WARSZAWY I ŻELAZOWEJ WOLI

galeria

 

dscn0155W dniu 16 października 2014r. dzieci z klasy III B i IIId odbyły  wycieczkę do Warszawy i Żelazowej Woli.

 

Najpierw, dzieci odwiedziły Teatr 6 piętro PKiN, w którym obejrzały spektakl „Bromba w sieci” w reżyserii Macieja Wojtyszki. Sztuka opowiadała o przyjaźni, odwadze i pytaniach bez odpowiedzi, które jednak warto zadawać. Podpowiadała, co należy robić, żeby spotkanie ze współczesnym technologicznym światem sprawiało nam radość, jak zdrowy rozsądek i logika pomagają ustalić właściwe granice między tym, co powinniśmy wiedzieć, a tym, co powinniśmy czuć.

 

Kolejnym punktem programu wycieczki był pobyt w Cukierkarni, gdzie oprócz pokazu ręcznego wyrabiania lizaków z karmelu z opowieścią o całym procesie produkcji, każde dziecko formowało swój lizak.

 

Ostatnią atrakcją wycieczki był pobyt w Żelazowej Woli. Trzecioklasiści poznali biografię Fryderyka Chopina, obejrzeli krótki film, zobaczyli Dworek - miejsce urodzenia kompozytora, odbyli w jesiennej scenerii spacer po Parku nad Utratą.  Pod koniec pobytu w Żelazowej Woli dzieci kupiły pamiątki.

 

Program wycieczki był bardzo interesujący i dostarczył uczestnikom wielu wrażeń.

 

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowały panie: p. Beata Janiszek, p. Joanna Chmielewska, p. Justyna Margiel.

 

Beata Janiszek


WYCIECZKA DO OŚRODKA “MŁYN GĄSIOROWO”

galeria


dsc000512 października 2014 roku uczniowie klas III a i III c udali się do Ośrodka “Młyn Gąsiorowo” na zajęcia edukacyjno-rozrywkowe “Od ziarenka do bochenka”. Uczestnicy zostali powitani, w staropolski sposób, przez właściciela ubranego w strój ludowy. Gospodarze opowiedzieli i oprowadzili dzieci po obiekcie, który był kiedyś zagrodą młynarską. Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty kulinarne - ręczne wyrabianie ciasta na chleb oraz pieczenie podpłomyków nad ogniskiem. W programie wycieczki była również nauka przyśpiewki ludowej i zabawa przy akordeonie, pogadanka o rodzajach zbóż, mąki i chleba oraz poznanie historii kościoła w Gąsiorowie.

Uczniowie wrócili w świetnych humorach i z własnoręcznie wykonanym chlebem, który wszystkim bardzo smakował. Niewątpliwie będzie to niezapomniana wycieczka i miejsce, które jeszcze kiedyś z chęcią odwiedzimy.


M. Olbryś

B. Górecka

 


KLASY VI W MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

 

imag0219W dniu 24.09.2014r. na parkingu przed nasza szkołą zebrali się uczniowie klas VI  wraz z wychowawcami i pojechali do Warszawy, do Muzeum Powstania Warszawskiego.  Zostało ono  otwarte w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu powstania.  Mieści się   w dawnej elektrowni tramwajowej. Muzeum prowadzi lekcje muzealne na różnych poziomach nauczania. Począwszy od szkoły podstawowej, poprzez liceum i gimnazjum, a skończywszy na osobach dorosłych. Nawet dla dzieci znajduje się wydzielona część tzw. Sala Małego Powstańca.

 

Jadąc  tam, nie zdawaliśmy sobie sprawy, co tak naprawdę zobaczymy, czego dowiemy się o tym tragicznym dla nas Polaków czasie.  Jak tak naprawdę  wyglądało życie powstańczej Warszawy?

 

Na samym początku nasz przewodnik pokazał nam gruzy, które okazały się resztkami  zburzonego Zamku Królewskiego. Później zobaczyliśmy zdjęcie Warszawy przed wojną. Zobaczyliśmy także drukarnię, gdzie widzieliśmy jak drukowane były gazety.  Kolejnym etapem było zwiedzenie  repliki kanału ściekowego. W kanale poruszaliśmy się po ciemku i w absolutnej ciszy.  Następnie wjechaliśmy na piętro, gdzie w Miejscu Pamięci mogliśmy zobaczyć powstańcze mogiły.  Dalej przeszliśmy obok kolekcji powstańczych opasek. Później obejrzeliśmy film o zniszczonej Warszawie.

 

Po projekcji filmu wyszliśmy z muzeum.

 

Domniemam, że na większości z nas,  to co zobaczyliśmy i usłyszeliśmy wywarło ogromne wrażenie.

 

Uważam, że każdy powinien tam pojechać, by mieć choć niewielkie pojęcie o życiu i heroicznej walce powstańców.

 

Doceńmy to, że jesteśmy wolni.

 

Kończąc to moje sprawozdanie przytoczę, to co przeczytałam na Westerplatte:

 

NIGDY WIĘCEJ WOJNY!

Uczennica kl. VIc Paulina Maliszewska

_all

 

 


XXII OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA DZIECI DO PRZASNYSZA –ROSTKOWA


20 września br. uczestniczyliśmy w Pielgrzymce Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa - miejsc związanych ze św. Stanisławem Kostką. Odbywała się ona pod hasłem „Jestem dzieckiem Boga!”. Tradycyjnie już pielgrzymowały dwie grupy - dzieci i młodzież. Dzieci spotkały się w Przasnyszu. Modliliśmy się w kościele, w kaplicy grobowej rodu Kostków. W świątyni nasza grupa parafialna spotkała się z ks. biskupem Piotrem Liberą, z którym zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Następnie po zawiązaniu wspólnoty, poprowadzonym przez zespół Made in Heaven z parafii Miłosierdzia Bożego w Pułtusku-Popławach, pieszo wyruszyliśmy do Rostkowa - miejsca urodzin Świętego.


Po pokonaniu 6 km,  dotarliśmy  do miejsca urodzin św. Stanisława Kostki. Tam przeszliśmy przez Bramę św. Stanisława Kostki i wzięliśmy udział w Eucharystii, której przewodniczył bp Piotr Libera, natomiast kazanie wygłosił ks. Kacper Malicki z parafii św. Tomasza Apostoła w Warszawie.


W naszej grupie dzieci z parafii, uczestniczyło 45 osób wraz z katechetami p. Teresą Wrońską i p. Małgorzatą Komorowską, p. Anną Korycką oraz rodzicami pod kierunkiem ks. Grzegorza A. Ostrowskiego.


dscn0085dscn0075
Ks. Grzegorz A. Ostrowski


 


ROK SZKOLNY 2013/2014


Klasy VI u Tronu Matki


3Ta, co Jasnej broni Częstochowy” otworzyła swoje serce dla uczniów klas szóstych, którzy wczesnym rankiem 16 czerwca 2014 r. udali się z pielgrzymką autokarową do jej stóp. Wraz z opiekunami p. T. Wrońską, p. M. Komorowską, p. J. Putą i ks. Grzegorzem Ostrowskim dziękowali Pani Jasnogórskiej za otrzymane łaski w ciągu sześciu lat nauki w szkole podstawowej oraz prosili o opiekę i wsparcie na dalsze lata nauki.

 

Intencje osobiste oraz wspólne powierzyli Matce przed Cudownym Obrazem, modląc się gorliwie w czasie Mszy Świętej o godz. 11.00. Potem na kolanach oddali jej hołd, okrążając ołtarz i zanosząc ciche modlitwy. Swoją postawą  zaświadczyli o konieczności pielgrzymowania jako osoby wierzące. Mieli również okazję, poznać historyczne dziedzictwo kulturowe Kościoła katolickiego oraz narodowego zwiedzając Skarbiec, Arsenał i Muzeum 600-lecia.

 

3Głębokim przeżyciem była odprawiona przez uczniów Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich. Ostatnim punktem pielgrzymki na Jasnej Górze był zakup pamiątek.

 

Następnie udaliśmy się do Parku Miniatur Sakralnych, gdzie mogliśmy zapoznać się z historią i zobaczyć w miniaturze ponad dwadzieścia najważniejszych obiektów sakralnych Kościoła katolickiego.

 

W godzinach popołudniowych udaliśmy się w drogę powrotną, która upłynęła w modlitewnej atmosferze. Niech Jasnogórska Pani ma wszystkich w swojej opiece i czuwa nad uczniami w ich nowych szkołach gimnazjalnych.Ks. Grzegorz A. Ostrowski
Wyprawa w Góry Świętokrzyskie


W dniach 29 - 30 maja uczniowie klasy IVa i  IVb  wzięli udział w wycieczce w Góry Świętokrzyskie.


Pierwszego dnia, po niezbyt męczącej podróży, zwiedziliśmy w Kielcach największe i najstarsze muzeum zabawek w Polsce. Tego dnia podziwialiśmy również cuda natury w jednej z najpiękniejszych jaskiń w Polsce - Jaskini Raj. Następnie udaliśmy się do Świętej Katarzyny, gdzie zobaczyliśmy kapliczkę św. Franciszka przy źródełku, przy czerwonym szlaku na Łysicę. Ostatnim punktem programu była wyprawa na Święty Krzyż do znajdującego się tam klasztoru.


Następnego dnia wielką atrakcją stał się pobyt w Bałtowie, gdzie zwiedziliśmy Park Jurajski oraz Safari - przejazd czerwonym amerykańskim autobusem, z którego dzieci bezpiecznie oglądały różne zwierzęta.

 

Wszyscy uczniowie byli zgodni, że wycieczka była bardzo udana.

Klasa IV a

 WYCIECZKA KLAS IIIa i IIIb ŻELAZOWA WOLA - SOCHACZEW - KAMPINOSKI PARK NARODOWY

galeria

 

img_0171W dniu 28 maja 2014r. dzieci z klas IIIa i IIIb uczestniczyli w całodniowej wycieczce o charakterze dydaktycznym, ściśle skorelowanej z omawianymi w tym semestrze zagadnieniami.

Najpierw pojechaliśmy do Żelazowej Woli, gdzie pan przewodnik oprowadził nas po parku i domku, w którym urodził się Fryderyk Chopin. Dzieci zaciekawił film o życiu i twórczości kompozytora oraz film, przedstawiający historię tutejszego dworku. W czasie spaceru uroczymi alejkami towarzyszyła nam muzyka Chopina. Później udaliśmy się do Sochaczewa, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Kolei Wąskotorowej. Dzieci miały okazję obejrzeć skansen z ciekawymi eksponatami, np. pierwsze wagony ciągnięte przez konie, kolejowe tzw. „pasożyty”, „Warszawę” poruszającą się po torach, stare lokomotywy spalinowe itp. Poszerzyły swoje wiadomości dotyczące transportu kolejowego i jego historii. Ostatnim punktem programu był spacer po Kampinoskim Parku Narodowym. Pogadanka pana przewodnika wzbogaciła wiadomości na temat roślinności i świata zwierzęcego parku. Zasłyszane ciekawostki i oglądane okazy wzbudziły zainteresowanie uczniów.

Wycieczka była pełna atrakcji, dlatego czas minął szybko i w przyjemnej atmosferze. Nawet padający przelotnie deszcz, nie popsuł nikomu humoru.

Opiekę nad uczniami sprawowali p. E. Lipowska, p. E. Boczkowska i p. I. Piotrowska.

Ewa Boczkowska
Wycieczka klas V do Krakowa


W  dniach 21-23 maja klasy: V a, b i c wyruszyły na wycieczkę do Krakowa. Nasz szlak turystyczny rozpoczęliśmy od zwiedzania kopalni soli w Wieliczce. Piękne posągi z soli i kryształowe żyrandole wprawiły nas w zachwyt. Chyba każdy z nas miał słony smak w ustach, gdyż chcieliśmy sprawdzić, czy to, o czym opowiada pan przewodnik to faktycznie solna ściana. Solanka, którą mijaliśmy po drodze także była bardzo słona. Później zmieniły się smaki na naszych podniebieniach. Z Wieliczki udaliśmy się prosto do Wadowic, by skosztować pysznych kremówek, o których kiedyś wspominał święty Jan Paweł II. Widzieliśmy także dom, w którym mieszkał i piękny kościół.

 

Drugi dzień przywitał nas upalną pogodą. Już od rana grzało słońce , a w planach mieliśmy  zwiedzanie Krakowa. Na szczęście większość czasu spędziliśmy w grubych i chłodnych wnętrzach  zabytków. Podziwialiśmy Zamek Królewski na Wawelu, wnętrze  Katedry Wawelskiej, słynny Dzwon Zygmunta, nagrobki polskich królów, biskupów, pisarzy i bohaterów narodowych. Widzieliśmy także miejsce pochówku pary prezydenckiej - Marii i Lecha Kaczyńskich. Byliśmy także w Smoczej Jamie.

 

Po posiłku w McDonaldzie, który nie ukrywam był dla nas super atrakcją, udaliśmy się na spacer po Krakowie.  Widzieliśmy słynną Bramę Floriańską, Sukiennice,  pomnik A. Mickiewicza, a także  kościół Mariacki, z którego wieży rozległ się piękny hejnał. Trębacz pomachał nam swoją trąbką. Wtedy wszyscy zaczęliśmy bić mu brawa.

 

Wreszcie nastał czas powrotu do hotelu Krakus Junior.  To była długo wyczekiwana przez nas chwila, gdyż byliśmy już zmęczeni(słońce nadal grzało). Na wieczór była dyskoteka, po niej wszyscy padliśmy na łóżka, ale po kilku chwilach odechciało nam się spać. Nasi wychowawcy jeszcze długo spacerowali po korytarzu, chyba nie byli bardzo zmęczeni.

 

Następny dzień miał owocować w piękne krajobrazy, a przede wszystkim w cień. Byliśmy w Ojcowskim Parku Narodowym . Jak wszyscy wiemy(uczuliśmy się na przyrodzie) to najmniejszy park narodowy w Polsce. Było bardzo ciekawie. Świetnym miejscem okazała się Grota Łokietka, gdyż  widzieliśmy tam prawdziwego nietoperza. Po pysznym  obiedzie (naleśniczki z serem)zobaczyliśmy jeszcze Zamek w Pieskowej Skale oraz znaną wszystkim  Maczugę  Herkulesa. Następnie wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

 

Nie udało mi się o wszystkim napisać, bo atrakcji  i miejsc, które odwiedziliśmy było naprawdę bardzo dużo. 
Ta wycieczka była wspaniała i uważam , że podobała się każdemu uczestnikowi.


Jakub Korycki kl. Vb

 


Klasy III d i III e na wycieczce w Toruniu

galeria

 

100_27839 maja 2014 roku dzieci z klas III d i III e pod opieką wychowawców p. Doroty Fijalskiej, p. Jolanty Sobieckiej i p. Małgorzaty Sitek uczestniczyły  w wycieczce do Torunia.

Program obejmował min. zwiedzanie zabytków miasta: ruin zamku krzyżackiego, domu Kopernika, zabytkowych kościołów, ratusza, krzywej wieży. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały legend związanych z miastem Kopernika.  W muzeum piernika uczestniczyły w „lekcji wypieku pierników wg starej receptury”.

Niezapomnianych wrażeń dostarczył im również pobyt w planetarium i obejrzenie filmu pt. „Mój przyjaciel Niko” w 3D. Dopełnieniem wycieczki był pyszny obiad i oczywiście zakup pamiątkowych gadżetów. Dla upamiętnienia pobytu mama Nikoli Leszkiewicz (uczestniczka wycieczki) zrobiła nam mnóstwo zdjęć.

Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do Nasielska późnym wieczorem.


Dorota Fijalska KLASY II B i IIC NA WYCIECZCE W PŁOCKU

galeria

dscn0120W dniu 6 maja 2014r. dzieci z klasy II B i IIC odbyły całodniową wycieczkę do Płocka. Program wycieczki był bardzo interesujący i dostarczył uczestnikom wielu wrażeń. Najpierw, dzieci odwiedziły Teatr Dramatyczny, w którym obejrzały najbardziej popularną baśń braci Grimm „Królewna Śnieżka”. Przepiękna scenografia, wspaniała gra dwudziestoosobowej grupy aktorów, sprawiły, że obcując ze złą macochą, wrażliwą królewną Śnieżką, poczciwymi krasnoludkami i przystojnym księciem, widzowie przenieśli się w prawdziwie baśniowy klimat. Dopełnieniem całości były rytmiczne piosenki ze znanej wersji animowanego filmu Walta Disneya.

Kolejnym punktem programu wycieczki był pobyt w Mini Parku Linowym ZOOLANDIA. Dzieci w małych grupach pokonywały proste, kolorowe przeszkody linowe, zawieszone pomiędzy domkami zainstalowanymi na drzewach i palach. Trasa zawierała ciekawe przeszkody takie jak: kacze łapy, zjazd tyrolski, mostki, tunele. Zabawa okazała się wielką frajdą, a co najważniejsze była bezpieczna, ponieważ przed upadkiem z wysokości, wszystkie miejsca zabezpieczały atestowane siatki.

Ostatnią atrakcją wycieczki był spacer po płockim ZOO. Drugoklasiści obserwowali i podpatrywali zachowania owadów, ryb, gadów, ssaków i ptaków. Największą uwagą obdarzono słonie, żyrafy i lwy. Po zakończeniu zwiedzania, był czas na zakup pamiątek.

Pobyt na wycieczce nie tylko poszerzył zakres wiedzy geograficzno-przyrodniczej, uwrażliwił na pewne zachowania, dał możliwość nie tylko sprawdzenia się w różnych sytuacjach, ale szansę na przezwyciężenie swoich słabości.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowały panie: p. Beata Janiszek, p. Beata Sokolnicka, p. Joanna Chmielewska.

 

Beata Janiszek

 


CIEKAWEJ LEKCJI W NIEZWYKŁYM MIEJSCU

galeria

 

dscf75897 kwietnia 2014 roku uczniowie klas drugich z wychowawcami uczestniczyli w „Ciekawej lekcji w niezwykłym miejscu…”. Tym miejscem był Dom Polonii w Pułtusku. Tu pod kierunkiem zamkowego mistrza kelnerstwa wszyscy poszerzali wiedzę na temat historii kultury stołu, polskiej kuchni, zachowania przy stole, spożywania posiłków, korzystania z zastawy kuchennej, roli hotelu i kawiarni.

Szczególne zainteresowanie uczniów wzbudziły różne rodzaje sztućców, porcelana, naczynia szklane. Z uwagą też obserwowali prawidłowe nakrywanie stołu. Poznali rolę serwetki i sposoby jej składania oraz kod ułożenia sztućców na talerzu.

Spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem w restauracji, który był praktyczną częścią szkolenia.

Joanna Chmielewska

 


 


EKO skrzat podróżuje

galeria

 

Im więcej będzie pośród nas ludzi zainteresowanych

światem przyrody i żyjących z nim w zgodzie,

tym większe będą szanse na to, że świat ten zostanie

zachowany.

Sir Peter Scott

(angielski artysta i przyrodnik)img_2134Dnia 06.03.2014 odbyła się wycieczka do Gospodarstwa Agroturystycznego Państwa  Anny i Arkadiusza Oliszewskich , a mianowicie do Leśniczówki Paryż.

W wycieczce tej uczestniczyły trzy oddziały przedszkolne tj. kl. „O”b, „O”c, „O”e wraz z wychowawcami Panią Joanną Pichalską i Panią Moniką Kozarzewską oraz opiekunami Panią: Justyną Margiel, Katarzyną Milewską, Igą Kulicką.

Głównym celem wycieczki było:

 • zapoznanie z przyrodą, zwierzętami i pracą leśnika,
 • przestrzeganie zasad ochrony przyrody,
 • rozwijanie i doskonalenie zmysłów smaku, zapachu, dotyku, wzroku podczas przygotowania i smakowania przyrządzanych potraw,
 • kształtowanie umiejętności współpracy w grupie,
 • wdrażanie do przestrzegania zasad grzeczności i dobrego wychowania.


Uzbrojone w aparaty fotograficzne, a dzieci wyposażone w śniadanko przez rodziców, wyruszyliśmy spod szkoły autokarem o godzinie 8.30. Z Nasielska drogą asfaltową dojechaliśmy do Zielonego Północnego Mazowsza jakim jest Leśniczówka Paryż. Przepięknie, wśród wspaniałych lasów, pełnych grzybów i zwierzyny, położona stara leśniczówka, niedaleko rzeki Sony i zalewu w Nowym Mieście(6 km).Cisza spokój i wspaniałe powietrze-gwarancja udanego wypoczynku. Większość uczestników była tu po raz pierwszy.

Gospodarze bardzo serdecznie nas przywitali i zaprosili na ciepłą herbatkę, gdzie dzieci mogły zjeść przygotowane przez rodziców śniadanie.

Aby wycieczka przebiegła sprawnie i bezpiecznie, dzieci zostały podzielone na dwa zespoły. Pierwszy zespół wraz z opiekunami wyruszył na Eko lekcję z panem leśnikiem z Nadleśnictwa Płońsk, a drugi w tym czasie uczestniczył w warsztatach kulinarnych.

ZIELONA LEKCJA- dla większości dzieci było to pierwsze, ale jakże wartościowe spotkanie. Ciekawe opowieści leśnika, przybliżyły uczniom zagadnienia przyrodnicze, a liczne ciekawostki z lasu sprawiły, iż spotkanie przebiegło w miłej i radosnej atmosferze. Mali przyrodnicy z zapartym tchem słuchali, jak chronić i dbać o przyrodę, rozpoznawali drzewa i określali ich wiek, wędrowali ścieżkami dzików, wypatrywali ptaki i przyrodę przez lornetkę.

Zielona lekcja zakończyła się dodatkową atrakcja jaką była przejażdżka furmanką przez las.

WARSZTATY  KULINARNE.

img_2193Podczas warsztatów kulinarnych każde dziecko miało możliwość zrobienia własnej pizzy. Pani gospodyni przygotowała ciasto i produkty, a zadaniem dzieci było rozwałkowanie i stworzenie pizzy według własnego uznania. Upieczoną pizzę dzieci zjadały do ostatniego kawałka.

Kolejna atrakcją tego dnia było pieczenie ciasteczek z prawdziwym kucharzem, Panem Władkiem. Zadaniem dzieci było z wcześniej przygotowanego ciasta wyciąć za pomocą foremek o różnorodnych kształtach ciasteczka i udekorować je.

Dużą radość sprawiła szczególnie dziewczynkom dekoracja ciasteczek.  Warsztaty kulinarne dla dzieci to okazja do poznania nowych smaków i zapachów.  Mali kucharze sami zmagali się z ugniataniem, wałkowaniem, wycinaniem, ozdabianiem, a na końcu konsumowaniem swoich wypieków .

Nasza dzisiejsza wyprawa była bardzo pouczająca i ciekawa. Pogoda nam dopisywała. Poznaliśmy ciekawe i malownicze zakątki naszej ziemi.

Cali i zdrowi, pełni wrażeń, mądrzejsi o nowe doświadczenia  wróciliśmy do  Nasielska.

Katarzyna Milewska

 
LEKCJA W KINIE

 

Dnia 5 XII 2013r. klasy: IV c, d , V a, b, c, d oraz VI b wzięły udział w ciekawych zajęciach z zakresu edukacji medialnej, które odbyły się w sali kinowej  Urzędu  Miejskiego w Legionowie.
„Lekcja w kinie” to interaktywna, ilustrowana prezentacja multimedialna składająca się z projekcji fragmentów filmów, stopklatek, plansz, itp. oraz elementów dynamicznej i ciekawej prelekcji mającej na celu omówienie poszczególnych zagadnień, które w momencie prezentacji pojawiają się na ekranie kinowym. Tym razem nasi wychowankowie poznali „Sekrety X muzy”. Wraz z osobą prowadzącą prześledzili historię filmu począwszy od  eksperymentów i wynalazków optycznych związanych z pierwszą w dziejach świata fotografią (zjawisko powidoku),  poprzez narodziny dziesiątej muzy (pokaz filmowy braci Lumiere) , epokę kina niemego, dźwiękowego, eksperymenty z kolorem aż do efektów specjalnych i kina przyszłości - 4D i 5D.

Po części lekcyjnej uczniowie obejrzeli film pt. „Podróże Guliwera” - uwspółcześnioną opowieść o przygodach Guliwera na motywach powieści Jonathana Swifta. W trakcie seansu filmowego mogli wykorzystać i utrwalić zdobytą wcześniej wiedzę.
Celem naszej wyprawy było  wzbogacenie wiedzy uczniów związanej z filmem  oraz wyposażenie ich w umiejętności widzenia i rozumienia sztuki kina, a także przygotowanie ich do odbioru i interpretacji dzieła filmowego. Tego typu lekcje świetnie przygotowują do odbioru kultury w ogóle, dlatego cieszy nas fakt, że tak liczna grupa uczniów wzięła udział w tych ciekawych zajęciach.

 

Anna Korycka

 


 

WYJAZD DO TEATRU IM. JERZEGO SZANIAWSKIEGO W PŁOCKU

 

22 października  uczniowie klas: V a, V b, V c, V d i VI e i  23 października uczniowie klas VIb i VId pod opieką swoich wychowawców i nauczycieli wyjechali do Płocka, gdzie w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego obejrzeli spektakl teatralny na podstawie książki Lucy Maud Montgomery pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”. Choć powieść została napisana przez kanadyjską pisarkę, stała się częścią naszej literatury i zachwyca kolejne pokolenia młodych ludzi. Główna bohaterka to istota obdarzona ogromną wyobraźnią. Umie kochać ludzi i świat, któremu nadaje wymyślone przez siebie nazwy, czyniąc go pięknym i niezwykłym. Ta opowieść o dzieciństwie, dojrzewaniu, o brzydkim kaczątku, które zamienia się w łabędzia pięknego jak z baśni Andersena wywarła ogromne wrażenie również na naszych wychowankach.

 

Po spektaklu teatralnym udaliśmy się na kręgielnię, gdzie nasi uczniowie ćwiczyli umiejętności sportowe i aktywnie spędzili czas wolny od nauki.  Ten dzień był miły nie tylko dla uczniów, ale także dla ich opiekunów. Wszyscy zadowoleni i w dobrych humorach wrócili do domu.

 

Anna Korycka

 


 

WYCIECZKA DO KUCHAR

galeria

W piątek 18 października 2013 r. klasa IV d wyjechała do Szkółki Leśnej w Kucharach, aby tam uczestniczyć w wyjątkowej lekcji przyrody. Pani leśnik, Aneta Szarlic - Fac , przywitała wszystkich ciepło w Izbie Leśnej. Dzieci ciekawie rozglądały się po izbie, grzejąc się przy rozpalonym kominku. Oglądały wiszące na ścianach okazy zielnikowe roślin, nasiona drzew, zbiory owadów, grzybów atakujących drzewa oraz kolekcję narzędzi używanych do prac w lesie dawniej i dziś. Podziw wzbudzały skóry zwierząt leśnych.

.

Po pierwszych chwilach zachwytu pani Aneta , podczas prelekcji z użyciem multimediów, zaprezentowała uczestnikom zwierzęta leśne, ich tropy i odgłosy. Uczniowie mieli również do wykonania pracę plastyczną. W masie modelarskiej odciskali ślady różnych zwierząt: borsuka, wilka, sarny, jelenia ,zająca i łosia. Każdy taką pamiątkę z wycieczki mógł zabrać do domu. Po tej twórczej zabawie dzieci obejrzały film pt.: „Skarby lasu” opowiadający o żurawiach i czarnych bocianach.

 

Z ciepłej i przytulnej Izby uczestnicy udali się do Wiaty Leśnej, mijając po drodze ogród botaniczny, ogród roślin chronionych, ekspozycję budek lęgowych i kącik edukacyjny oraz szkółkę roślin leśnych. Pracownicy leśnictwa rozpalili ogromne ognisko, na którym usmażono kiełbaski. Po wspólnym posiłku dzieci oddały się radosnej zabawie na świeżym powietrzu, ciesząc się zapachem lasu i otwartą przestrzenią. Nie przeszkodził im nawet padający od czasu do czasu deszcz.

 

W Kucharach uczniowie przeżyli lekcję nie znaną ze szkolnych ławek. Pani Aneta przybliżyła im bogactwo świata leśnego oraz sens i znaczeni niełatwej pracy leśnika.


 

Opiekunowie:
Ewa Korycka
Anna Tomasińska
Elżbieta Wróblewska

 

 


 

 

KLASY IV NA WYCIECZCE W MUZEUM TECHNIKI

 

W środę 16 października odbyła się wycieczka do Warszawy, w której brały udział klasy IVa i IVb. Pierwszym punktem programu był  musical „Alladyn”, który obejrzeliśmy w teatrze Roma. Dzieci zachwycił ogrom  teatru, przepiękna scenografia, muzyka, kostiumy i sztuka w czystej postaci, która od lat bawi, wzrusza i wychowuje. Ogromne wrażenie robiły efekty specjalne, m.in. latający nad głowami widzów dywan.

 

Po spektaklu udaliśmy się do Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie braliśmy udział w dwóch lekcjach: „Historia Wynalazków” i „Szklana Panienka”. Na początku dowiedzieliśmy się, jaka jest różnica między wynalazkiem a odkryciem. Podczas  pierwszej lekcji pan przewodnik oprowadził nas po kilku salach. W pierwszej zapoznaliśmy się z historią powstania mechanicznych instrumentów grających, takich jak pozytywki i szafy grające. Poznaliśmy także sposób zapisu dźwięku i odtwarzania go. Lekcja była niezwykłą okazją umożliwiającą posłuchanie muzyki z pozytywek odtwarzanej z oryginalnej płyty sprzed ponad stu lat, na której zapisano Mazurka Dąbrowskiego.

W kolejnej sali pan uświadomił nam, że pierwszy rower zbudowany był z drewna, że pierwsza „maszyna do latania” wyglądała jak parolotnia, a pierwszy samochód osiągał prędkość 5 km/h.

Ostatnia sala, którą zwiedziliśmy, była wypełniona komputerami, telewizorami, kalkulatorami oraz maszynami do obliczeń różnicowych itp. Widzieliśmy pierwsze komputery oraz poznaliśmy pierwsze nośniki pamięci i sposoby zapisu informacji.

 

Na lekcji „Szklana Panienka” obejrzeliśmy model szklanej kobiety z widocznymi organami wewnętrznymi, które były podświetlane w trakcie pokazu. Do prezentacji dołączony był  komentarz, który wyjaśniał  budowę organów i ich funkcje pełnione w organizmie.

 

Wycieczka obfitowała w mnóstwo atrakcji, dlatego czas minął bardzo szybko i w przyjemnej atmosferze.

Monika Paluszek

dsc_0278dsc_0282dsc_0262

 

 


 

WYCIECZKA DO OŚRODKA HIPOTERAPEUTYCZNEGO ,,PROMYK”

galeria

 

 

dscn0061W dniu 7 października 2013 r. dzieci z integracyjnej klasy drugiej ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku odbyły wycieczkę do OŚRODKA HIPOTERAPEUTYCZNEGO PROMYK” w Ujazdówku.  Ciekawe  i nietypowe zajęcia prowadzone przez instruktorów hipoterapii, miały na celu zapoznanie drugoklasistów ze światem koni, wzbogacenie ich wiedzy o szereg pojęć i umiejętności.

Część pierwszą zajęć stanowiła pogadanka na temat życia koni. Dotyczyła ona budowy, żywienia, opieki, mowy ciała konia, zwyczajów i zasad bezpieczeństwa. Po obserwacji pięknych koni: Kariny, Potera, Kostka oraz zwiedzaniu stajni, odbyła się nauka pielęgnacji konia tj. czyszczenie konia z aktywnym udziałem dzieci. Następną atrakcją była indywidualna przejażdżka konno z asekuracją.

Część drugą zajęć stanowiły zabawy i gry związane z tematyką końską. Były to zajęcia ruchowe i edukacyjne, m. in. quiz wiedzy o koniach (dzieci miały możliwość sprawdzenia wiedzy zdobytej w czasie spotkania). Na koniec pobytu, wszyscy uczestnicy wycieczki zgromadzili się przy ognisku, przy którym mogli się ogrzać i piec kiełbaski.

Obcowanie dzieci z końmi sprawiło pojawienie się pozytywnych emocji u dzieci, pozwoliło na aktywne połączenie wypoczynku na świeżym powietrzu z teoretycznym i praktycznym przekazem wiedzy o koniach. Opiekę nad dziećmi z klasy integracyjnej sprawowały panie: p. Beata Janiszek i p. Beata Sokolnicka.

 

Beata Janiszek

 

 

 
 

ROK SZKOLNY 2012/2013

ODWIEDZAMY CZĘSTOCHOWĘ, WIELICZKĘ I KRAKÓW

.

galeria

.

dsc_0228W dniach 28 i 29 maja klasy trzecie: IIIa, IIIc i IIId wyjechały na dwudniową wycieczkę.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy Jasną Górę, składając swoje intencje przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. W godzinach popołudniowych z przewodnikiem oglądaliśmy urokliwą kopalnię soli w Wieliczce. Uwieczniliśmy to na grupowym zdjęciu w najpiękniejszej Sali - Kaplicy św. Kingi

Każdy uczestnik miał możliwość zakupu pamiątki z tego miejsca. Dzień zakończył się dyskoteką Bardzo zmęczeni udaliśmy się na spoczynek do pokoi hotelowych. Następnego dnia, w promieniach słońca zwiedzaliśmy Kraków. Spacerowaliśmy po Wawelu, Sukiennicach, oglądaliśmy Katedrę, wchodziliśmy na dzwonnicę, aby dotknąć serca Zygmunta, który spełnia życzenia. Przechodząc przez Smoczą Jamę przywitaliśmy się za smokiem wawelskim. Po pysznym obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną. W godzinach wieczornych, pełni nowych wrażeń, zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domu.

.

Opiekunowie

Grażyna Kopka,

Małgorzata Kwiatkowska,

Beata Białorucka,

Małgorzata Sitek.

.

 


.

 

KLASY II NA WYCIECZCE W MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ W SIERPCU.

.

galeria

.

Dnia 13 czerwca 2013r. dzieci z klasy II d pod opieką p. Doroty Fijalskiej oraz z klasy II e pod opieką pani Jolanty Sobieckiej były na wycieczce w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Uczniowie zwiedzali zagrody chłopskie, wiatrak, dworek dziedzica, uczestniczyli w pokazowym wyrobie masła, które potem degustowali wraz z chlebem wypiekanym w dawnych piecach. Dużym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie powozowni, muzeum rzeźby ludowej, pokaz wyplatania koszyków przez wikliniarza oraz przejażdżka wozem po okolicy.

Dopełnieniem wycieczki było zajadanie grillowanych kiełbasek oraz zabawy na pobliskim placu.

Zadowoleni, pełni wrażeń i z pamiątkowymi zakupami uczniowie powrócili do Nasielska.

img_0627img_0609

Dorota Fijalska

.

 


.

KUJAWY - WIELKOPOLSKA

.

galeria

wp_000319W dniach 8 - 10 maja 2013 uczniowie z klas piątych naszej szkoły, wzięli udział w 3-dniowej wycieczce, która obejmowała tereny Kujaw oraz Wielkopolski. Nad ich bezpieczeństwem czuwały panie: Justyna Puta (organizatorka wycieczki), Jadwiga Michnowska, Annna Modzelewska oraz Ilona Pietrzak.
Poszczególne etapy tej wycieczki odkrywały uczniom karty historii z początków Państwa Polskiego, Zobaczyli: rezerwat archeologiczny w Biskupinie, Katedrę na Ostrowiu Tumskim, kolegiatę z XI wieku w Kruszwicy, gotycki zespół zamkowy - Kórnik oraz Gniezno (Muzeum Początków Państwa Polskiego, Wzgórze Lecha, Ostrów Lednicki - Muzem Pierwszych Piastów na Lednicy).
Wiedzę czerpaliśmy od ciekawie opowiadających przewodników, a także z filmów wyświetlanych w muzeach w 3D.
Inne atrakcje tej wycieczki to: przejazd kolejką wąskotorową, przepłynięcie jeziora Lednickiego na tratwie, wspinanie się na Mysią Wieżę w Kruszwicy, dyskoteka oraz smaczne jedzenie i bardzo dobre warunki noclegowe.

Polecamy wszystkim zwiedzanie Wielkopolski - warto !

Justyna Puta

.

 


 

.

 

W TEATRZE

galeria

Las czarodziejski,

ze snów dziecięcych

Różny od innych lasów

tysięcy, tym - że się

tutaj czasem wydarzy

To, o czym dziecko

sobie pomarzy…

.

Dnia 16 kwietnia 2013r. uczniowie z klas IIb i IIa ze swoimi wychowawczyniami - Ewą Lipowską i Ewą Boczkowską wzięli udział w wyjeździe na spektakl teatralny pt. „Calineczka wystawiony na deskach Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego. Po powrocie dzieliliśmy się swoimi wrażeniami. Oto krótka notatka napisana przez uczennicę kl. IIa - Karolinę Pisarzewską.

E.B.

.

 

Uczniowie z klasy IIa wybrali się na przedstawienie teatralne do Płocka. Obejrzeliśmy niezwykłą sztukę pt. „Calineczka” wg baśni Hansa Chrystiana Andersena, która wystawiona była w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego. Wyreżyserował ją Zbigniew Marek Hass. Tytułową rolę wspaniale zagrała Klaudia Sikorska.

Jest to niezwykła opowieść o uroczej, malutkiej dziewczynce, która przeżyła wiele pouczających przygód. Baśń kończy się szczęśliwie w barwnym królestwie kwiatów.

„Calineczka” to spektakl pełen radosnych piosenek i barwnych kostiumów. Bogata i pomysłowa scenografia, ciekawa choreografia oraz mistrzowska gra aktorów przyciągają tłumy widzów. Polecam obejrzenie tej sztuki. Zabierze cię ona w zaczarowany świat bajek.

Karolina Pisarzewska

Kl. IIa

.

.

img_0006img_0013

 


.

 

DZIEŃ OTWARTYCH KOSZAR

galeria

W ramach wieloletniej współpracy Szkoły Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku i 10. Warszawskiego Pułku Samochodowego w Warszawie uczniowie kl. IVb i kl. VI b wraz z opiekunami uczestniczyli w niecodziennym wydarzeniu, które miało miejsce 18.04.2013r.

,,Dzień Otwartych Koszar” poświęcony był prezentacji historii współczesnego charakteru wojska. Uczestnicy mogli zapoznać się z tradycjami i historią jednostki, obejrzeć pojazdy, sprzęt i wyposażenie wojskowe oraz spróbować wojskowej grochówki.

Brali też udział w spotkaniu z ratownikami medycznymi, którzy udzielali lekcji pierwszej pomocy w chwili zagrożenia życia.

Radosne przeżycia i ciekawe doświadczenia pobudziły dzieci do prowadzenia rozmów z żołnierzami, ratownikami medycznymi i strażakami. Stały się też bogatym źródłem informacji o roli wojska, wpływały na ucznia wiązania się z tym środowiskiem, krajem ojczystym, uczyły odpowiedzialności za ojczyznę, integrowały uczestników.

Uczniowie i nauczyciele wrócili z wycieczki zadowoleni. Wysoko ocenili przygotowanie wojska do ,,Dnia Otwartych Koszar” i bardzo serdecznie dziękują za zaproszenie.

Elżbieta Hyży

.

 


“SZATAN Z VII KLASY”

.

27 luty, 2013r. - wycieczka uczniów klasy Vb i Vd do Płocka. W teatrze “Dramatycznym” śledziliśmy losy jednego z najpopularniejszych bohaterów książek Kornela Makuszyńskiego - Adasia Cisowskiego w sztuce “Szatan z VII klasy”. Byliśmy też w kręgielni, aby dzieci mogły zaspokoić, naturalną w tym wieku skłonność do sportowej rywalizacji.

 

.

Justyna Puta

 


.

W CENTRUM NAUKI KOPERNIK

.

Ciekawi świata z potrzebą eksperymentowania w dniu 23 listopada 2012r. uczniowie klasy Vb i Vd  pod opieką p. Justyny Puty, Jadwigi Michnowskiej i Renaty Wróblewskiej odwiedzili Centrum Nauki Kopernik. Interaktywne

wystawy umożliwiły dzieciom doświadczanie zjawisk zamiast oglądania eksponatów. Największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyło się: koło chaosu, hop na Księżyc, Tornado, Trzęsienie Ziemi, wrzące piłeczki, pisanie piaskiem i wiele innych.  Byliśmy też w jednym z najnowocześniejszych i  najbardziej oryginalnych  planetariów w  Europie. Na sferycznym (o 16- metrowej średnicy) ekranie, zawieszonym nad widownią na ogromnych łańcuchach, obejrzeliśmy pokaz „Niebo nad Warszawą” oraz film pt. „Ziemia, Księżyc i Słońce”. Cudownie było na wygodnych fotelach (w pozycji leżącej) udać się w przestrzeń kosmiczną.

Ponieważ dzień 23 listopada  został ogłoszony w CNK Dniem Robotów,  mogliśmy obejrzeć roboty, które na co dzień mieszkają w Koperniku i pokaz robotycznego tańca oraz sterować walkami robotów. Szczęśliwcy mogli jeszcze dodatkowo po powrocie z wycieczki zobaczyć się w telewizji polskiej, w relacjach z CNK  dotyczących „ Dnia Robotów”.

Justyna Puta

.

542568538570


.

 

WYCIECZKA DO PŁOCKA

.

W dniu 15 listopada 2012 roku klasy VC i VE  wyjechały do  teatru na sztukę pt. „Szatan z siódmej klasy”. „ Szatan z siódmej klasy, to pełna ekspresji i zagadek, do tego pozornie absurdalna opowieść o przygodach Adasia Cisowskiego, jednego z najpopularniejszych bohaterów dzieł Makuszyńskiego. Inteligentny, uczciwy i zawsze lojalny wobec przyjaciół Adaś, kreuje postawę prawdziwego harcerza, który nie wykorzystuje zdobytej wiedzy tylko dla siebie, ale umiejętnie dzieli się nią z innymi. Spektakl podszyty humorem dał uczniom wiele radości i dobrej zabawy. Po spektaklu uczniowie wraz ze swoimi opiekunkami zwiedzili miasto Płock, podziwiali katedrę oraz panoramę nad Wisłą.

img20121115_001img20121115_003

.

 


.

 

WYCIECZKA KLAS VI SZLAKIEM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

galeria

.

 

W październiku uczniowie klas VI naszej szkoły odbyli wycieczkę do Warszawy szlakiem Powstania Warszawskiego. Jej celem było zapoznanie uczniów z historią stolicy i rozbudzanie uczuć patriotycznych.

Pierwszym etapem było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Przewodnik pokazywał pamiątki z II Wojny Światowej oraz przybliżał ciekawe historie i zdarzenia z tego okresu. Uczniowie zobaczyli między innymi: samolot  w skali 1:1, ubrania, przedmioty użytku codziennego, maszyny drukarskie, broń palną, motocykle. Uczniowie przechodzili również przez tunel zbudowany na podobieństwo kanałów jakimi przechodzili powstańcy. Niektórzy z uczestników oglądali film pod tytułem „Ruiny Warszawy”, w którym widoczne były zniszczenia miasta w okresie wojny ukazane z lotu ptaka.

Następnie wycieczka skierowała się do Muzeum na Pawiaku. Dzieci poznały historię ludzi, tam przebywających, oglądały ich zdjęcia, cele w których mieszkali, słuchały grypsów napisanych przez tych ludzi. Spotkali się również z panem, który mając 19 lat był więziony na Pawiaku, ponieważ pracował w drukarni zajmującej się wyrobem zakazanych ulotek i książek.

Ostatnim punktem wycieczki był Cmentarz na Powązkach. Uczniowie przeszli aleją „Szarych Szeregów”, na której spoczywają między innymi bohaterowie „Kamieni na Szaniec” i zapoznali się z historią tych osób.

Dzieci przepełnione uczuciami refleksji i wzruszenia wróciły do domów. Mamy nadzieję, że ta wycieczka pomogła im w zrozumieniu tragicznych momentów historii naszego kraju i na długo pozostanie w ich pamięci.

Joanna Wiśniewska

.

.

dsc_0034

dsc_0044

 

 

 

 

 

 

.

 


.

NA PRZEDSTAWIENIU W NASIELSKIM OŚRODKU KULTURY

.

17 października 2012r. młodsi uczniowie naszej szkoły (z klas 0 - III) obejrzeli przedstawienie teatralne w Nasielskim Ośrodku Kultury. Główni bohaterowie - Świstak i Pani Jesień - wprowadzili widzów w jesienne klimaty. Dzieci poznawały zmiany zachodzące w świecie roślin i zwierząt w poszczególnych miesiącach jesieni. Miały możliwość czynnego uczestnictwa w spektaklu, wspomagały aktorów, wspólnie śpiewały i tańczyły.
Dla wszystkich była to wspaniała lekcja połączona z zabawą i sztuką.

.

Ewa Boczkowska

 

wp_000796wp_000799

wp_000798wp_000802

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
ROK SZKOLNY 2011/2012

 

WARSZTATY JĘZYKOWE W LONDYNIE

.

W lipcu 2012 r. z inicjatywy uczniów zorganizowano warsztaty językowe w Londynie.

Mieliśmy okazję sprawdzić naszą wiedzę teoretyczną w praktyce, ponieważ mieszkaliśmy  u rodzin brytyjskich. Nawiązały się przyjaźnie trwające do dziś.

Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym odwiedzając sławne miejsca Londynu, Windsoru, Hampton i Canterbury.

Po tej wyprawie inaczej patrzymy na naukę języka angielskiego. Chętniej się teraz uczymy i czekamy na kolejny wyjazd.

Uczestnicy.

hpim0973hpim1091

 

 

 

 

 

.

 


.

KLASY 0 -III

 

 

.

 

WYCIECZKA DO TORUNIA

sdc11199W czwartek, 21 czerwca, uczniowie z klasy IIIc i IIId byli na jednodniowej wycieczce w Toruniu. Pogoda tego dnia nam nie dopisywała, było pochmurno i  siąpił deszcz, ale za to humory mieliśmy znakomite.

Pierwszym punktem naszej wyprawy był dom Mikołaja Kopernika, w którym obecnie mieści się muzeum. Nasza wspaniała pani przewodnik opowiadała o życiu i odkryciach wielkiego astronoma. Kolejną atrakcją wycieczki było Muzeum Piernika, gdzie poznawaliśmy tajniki produkcji tych toruńskich przysmaków i legendy z nimi związane. Kiedy niebo trochę się przejaśniło wyruszyliśmy na spacer uliczkami miasta, zwiedzaliśmy średniowieczne mury obronne i oczywiście Krzywą Wieżę. Na Rynku Staromiejskim podziwialiśmy odnowione kamieniczki, całowaliśmy „na szczęście” złote żabki i kupowaliśmy  pamiątki. Ostatnim punktem naszej wycieczki była wizyta w Planetarium, gdzie obejrzeliśmy seans „Cudowna podróż” oraz zwiedziliśmy wystawę interaktywną w Orbitarium.

Wróciliśmy do domu późnym wieczorem zmęczeni i trochę przemoknięci, ale bardzo zadowoleni.

Beata Górecka

 

.

 


.

 

„ZŁOTA KACZKA”

obraz1W czwartek, 31 maja, uczniowie klasy IIIc i IIId wybrali się na wycieczkę do Teatru Rampa, gdzie obejrzeli spektakl muzyczny pt. „Złota kaczka”.

Znana warszawska legenda, w której dobro zwycięża ze złem i tym razem zachwyciła małych widzów. Dzieciom szczególnie podobała się  baśniowa sceneria oraz melodyjne piosenki skomponowane przez Piotra Rubika.

Beata Górecka

.

 


.

 

„BAJKI NASZEGO DZIECIŃSTWA

.

Zapewne 21 lutego 2012r.na długo zapadnie z pamięci uczniów klas Ia i Id naszej szkoły. Pod opieką wychowawców  p. Ewy  Boczkowskiej, p. Doroty Fijalskiej i p. Małgorzaty Sitek dzieci miały możliwość obejrzenia spektaklu teatralnego pt. „Bajki naszego dzieciństwa” w Płońsku. Dzięki aktorom Teatru Edukacji ARTENES z Wrocławia uczniowie przenieśli się w Królestwo Baśni. Z uwagą śledzili leśne perypetie Jasia i Małgosi, Czerwonego Kapturka czy Kopciuszka. Najbardziej jednak zachwyciła uczniów opowieść o kocim przyjacielu w muszkieterskich butach.

Piękna scenografia, muzyka i efekty świetlne były dopełnieniem tej niezwykłej historii. Dzieci chętnie włączyły się do wspólnego śpiewu piosenek, podpowiadanie bohaterom, czy też ostrzegania ich przed niebezpieczeństwami. Na spektaklu uczniowie nie tylko świetnie się bawili, ale także rozwijali dziecięcą wyobraźnię i wrażliwość

 

D.Fijalska, E. Boczkowska

.

 

 


.

„POZNAJEMY PODWODNY ŚWIAT”

.

spektakl-interaktywny15 lutego wszystkie oddziały przedszkolne z naszej szkoły w towarzystwie klasy Ie wybrały się na wycieczkę do Płońska na spektakl interaktywny „Aquarius - wyprawa w głąb oceanu”.

Dzięki niezwykłej scenografii i efektom dźwiękowym przedszkolaki mogły przenieść się w morską otchłań i poznać tajemnice podwodnego świata. Dowiedziały się, że muszą dbać o wszystkie rośliny i zwierzęta, gdyż ich wyginięcie spowoduje śmierć całej planety.

Po tej niezwykłej wyprawie udaliśmy się do KFC na małe „co nieco”. Najedzeni i zadowoleni wróciliśmy do domu.

.

Aneta Czyż - Roszak

.


.

 

„OPOWIEŚCI KRÓLEWSKIEGO MAJSTRA”

.

W czwartek, 30 listopada, dzieci z klasy IIIc i IIId odwiedziły Zamek Królewski w Warszawie, gdzie uczestniczyły w lekcji muzealnej „Opowieści królewskiego majstra”.

Po komnatach królewskich oprowadzała uczniów pani przewodnik, która bardzo ciekawie opowiadała o dawnych rzemiosłach artystycznych, pokazywała zabytkowe przedmioty i zdradzała tajniki sztuki zdobniczej.

Dzieci wróciły do domu zadowolone, bogatsze w wiedzę i wrażenia estetyczne.

Beata Górecka

.

 


.

ANDRZEJKOWE WRÓŻBY

.

 

30 listopada 2011r. w dzień świętego Andrzeja klasa Ie była z wizytą w Bibliotece Miejskiej. Organizatorzy zaprosili nas na wspólną zabawę i wróżby z okazji andrzejek.

Mogliśmy się dowiedzieć, kim zostaniemy w przyszłości losując karteczki z nazwami zawodów; jakie imię będzie miała nasza sympatia (przekłuwanie serc z imionami dziewcząt i chłopców). Wspaniałą zabawą było lanie wosku i odczytywanie powstałych kształtów. Ustawialiśmy w szeregu buty, aby zobaczyć, kto pierwszy z klasy wyjdzie za mąż lub ożeni się. Atrakcją były również słodkie wróżby tj. w piernikowym serduszku odszukiwaliśmy karteczki z życzeniami dotyczącymi przyszłości.

Bawiliśmy się świetnie. Dziękujemy za zaproszenie pracownikom Biblioteki Miejskiej w Nasielski

J. Sobiecka

 


.

galeria zdjęć

 

.

KLASY III W CENTRUM NAUKI KOPERNIK

20110930371W dniu 30.09.2011r. dzieci z klasy IIIA i IIIB ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku, odbyły całodniową wycieczkę do Warszawy - kina trójwymiarowego oraz Centrum Nauki Kopernik.

W nowoczesnym kinie w Arkadii, trzecioklasiści obejrzeli film pt. „Smerfy” w wersji 3 D, co pozwoliło im głębiej przeżyć akcję filmu, jakby sami uczestniczyli w centrum wydarzeń. Przesłanie filmu brzmiało: „ze złem należy walczyć do końca, aby dobro zwyciężyło i służyło jak najdłużej“.

Główną atrakcją wycieczki był pobyt w Centrum Nauki Kopernik, gdzie można było obejrzeć, dotknąć ponad 450 eksponatów w sześciu tematycznych galeriach. Dzieci z podziwem poznawały tajemnicę świata poprzez samodzielne eksperymentowanie i doświadczanie. W ten sposób przekonały się, że przestrzeń, w której żyjemy jest w nieustannym ruchu. Najbardziej wzbudzały zachwyt „laserowa harfa”„trzęsienie ziemi”. Wycieczka była bardzo ciekawa i interesująca.

Całodniową opiekę nad dziećmi sprawowali nauczyciele: p. Mariusz Kraszewski, p. Beata Janiszek, p. Beata Sokolnicka, p. Joanna Chmielewska

 

Beata Janiszek

 


.
galeria zdjęć
.

„PRZEDSZKOLAKI PIEKĄ ZIEMNIAKI”

dsc04064Dnia 28 września, z okazji zbliżającego się Dnia Ziemniaka, przedszkolaki z dwóch oddziałówdsc04070przedszkolnych w Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku, klasy „0a” i „0f” wybrały się na wycieczkę do Fundacji „Centrum Ochrony Środowiska” Pożytku Publicznego do Chrcynna. Na miejscu czekało na dzieci wiele atrakcji oraz profesjonalne i serdeczne podejście właścicieli fundacji. Maluchy sprawdziły swoje możliwości w wielu konkurencjach sportowych, a przy okazji doskonale się bawiły. Palące się ognisko rozgrzewało i umilało przedszkolakom czas. Na zakończenie kiełbaski i ziemniaczki z ogniska wypełniły puste, dziecięce brzuszki. Fundacja jest miejscem, które warto odwiedzić, i do którego wszyscy chcą wracać.

 

.

Wychowawcy: Aneta Czyż - Roszak,

Marta Wrońska


.

KLASY ,,O”  NA PIERWSZYM SPACERZE

.

sdc1003612.09.2011 uczniowie z klas O b i O c pod opieką wychowawczyń p. Ewy Osieckiej i p. Moniki Kozarzewskiej wybrali się na spacer na pobliskie przejście dla pieszych, gdzie utrwaliły poznane zasady prawidłowego przechodzenia przez jezdnię oraz uczyły się praktycznego przechodzenia po „pasach”. Dzieci przeszły także przez przejście dla pieszych, na którym znajduje się sygnalizacja świetlna.  Mogły wykazać się tutaj znajomością przepisów ruchu drogowego. W trakcie spaceru uczniowie byli również w parku, gdzie szukali oznak jesieni, zbierali liście i kasztany, które później zaniosły zaniesione do sal i umieszczone w kącikach przyrodniczych.

Monika Kozarzewska

 


KLASY IV-VI

 

 

.

CZAR MAZUR

.

 

dsc06458W dniach 4 - 6 czerwca 2012 r. uczniowie klas V b i VI c wzięli udział w wycieczce kulturalno- rekreacyjnej na Mazury. Na trasie ich wyprawy znalazł się Grunwald - miejsce zwycięstwa nad Zakonem Krzyżackim. Uczestnicy zwiedzili muzeum i podziwiali kopię obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”, który został wykonany haftem krzyżykowym i tylko nieznacznie odbiega od rzeczywistych wymiarów. Seans w Planetarium i zwiedzanie Starego Miasta w Olsztynie to kolejne etapy wycieczki po krainie Warmii i Mazur. Podczas zwiedzania Krainy Tysiąca Jezior nie mogło zabraknąć rejsu statkiem po Jeziorze Mikołajskim i Śniardwy. Kolejnym , bardzo ciekawym, punktem  wyprawy okazał się Wilczy Szaniec - kwatera główna Hitlera w latach 1941 - 1944. To tu, 20 lipca 1944 r., Claus von Stauffenberg i Werner von Haeften dokonali nieudanego zamachu na życie Hitlera. Ostatnim etapem podróży była historyczna kraina Plemienia Galindów położona na półwyspie u ujścia rzeki Krutyni do jeziora Bełdany w samym środku Puszczy Piskiej. Uczniowie oglądali tam Bursztynową Komnatę, Lochy Demonów, Grotę Perkuna oraz podziwiali Gród z przedstawicielem wodza Galindów.

Hotel Frajda, który był miejscem zakwaterowania, położony jest tuż nad przepięknym Jeziorem Dadaj. W otoczeniu pięknych krajobrazów i specyficznego mikroklimatu zorganizowano dzieciom zajęcia sportowe, rekreacyjne i terenowe z elementami survivalu, ognisko oraz dyskotekę. Czas wycieczki minął bardzo szybko i przyjemnie.

Anna Korycka

.

 


.

 

WYPRAWA W NAJSTARSZE W POLSCE GÓRY

.

 

p6050396W dniach 24 - 26 maja 2012 roku uczniowie klasy IVb, IVd, IVc, IVe oraz VIb wraz z panią Justyną Putą, panią Jadwigą Michnowską i panią Małgorzatą Sitek wzięli udział w wycieczce w Góry Świętokrzyskie.

Pierwszego dnia, po niezbyt męczącej podróży, zwiedziliśmy Zamek Krzyżtopór oraz neolityczną kopalnię krzemienia pasiastego. Niektórzy z uczniów wzięli udział w warsztatach garncarskich (wykonane przez siebie wyroby uczniowie mogli zabrać na pamiątkę do domu ).

Następnie udaliśmy się na Święty Krzyż do znajdującego się tam klasztoru, gdzie jeden z miłych benedyktynów oprowadził uczestników wycieczki po różnych pomieszczeniach klasztoru, włączając w to również podziemia. Wracaliśmy już po ciemku. Było „straszno i trochę niebezpiecznie”.

Następnego dnia wielką atrakcją stał się pobyt w Bałtowie, gdzie zwiedziliśmy Park Jurajski oraz Safari - przejazdp6040382czerwonym amerykańskim autobusem, z którego dzieci bezpiecznie oglądały różne zwierzęta.

Tego dnia obejrzeliśmy także skansen Wsi Kieleckiej o powierzchni około 70 hektarów oraz ruiny zamku w Chęcinach.

Trzeciego, ostatniego dnia wycieczki, podziwialiśmy cuda natury w jednej z najpiękniejszych jaskiń w Polsce - Jaskini Raj, a w drodze powrotnej obejrzeliśmy słynny pomnik przyrody - dąb Bartek.

Wszyscy uczniowie byli zgodni, że wycieczka była bardzo udana.

 

Justyna Puta

.

 


.

KRAKÓW - ZAKOPANE

 

.

24 kwietnia 2012 r. klasy VIa, Va i Ve wyjechały na czterodniową wycieczkę kulturalno - krajoznawczą do Krakowa i Zakopanego. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy najbardziej znane miejsca w Krakowie: Trakt Królewski, Kościół Mariacki, Katedrę i groby królewskie na Wawelu. Na dłuższą chwilę zatrzymaliśmy się przy grobowcu Pary Prezydenckiej. Każdy z nas mógł też pomyśleć życzenie i lewą ręką dotknąć dzwonu Zygmunta. Podziwialiśmy renesansową architekturę dziedzińca wawelskiego, oraz piękne Sukiennice, w których mieliśmy czas na drobne zakupy. Kolejne dwa dni wycieczki upłynęły nam na podziwianiu pięknych krajobrazów Tatrzańskiego Parku Narodowego. W raz z przewodnikiem przeszliśmy 8 km trasę nad Morskie Oko. Dużym zaskoczeniem był śnieg  zalegający nie tylko na szczytach gór ale również na szlakach. Jezioro okazało się skute lodem a szlak prowadzący przez Dolinę Chochołowską do schroniska na Ornaku był tak ślizgi, że niestety musieliśmy zawrócić nie osiągając celu wyprawy. Panoramę Tatr mieliśmy okazję podziwiać ze szczytu Gubałówki jak również sprzed sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Znajduje się tam ołtarz na którym Ojciec Święty Jan Paweł II odprawiał mszę świętą podczas jednej ze Swych pielgrzymek do ojczyzny. Tego dnia zwiedzaliśmy także kościół na Wiktorówkach oraz kościół i cmentarz na Pękowym Brzysku.

Ostatni dzień spędziliśmy w Zakopanem. Kupiliśmy pamiątki na słynnym deptaku - Krupówkach, wspięliśmy się na wysokość progu Wielkiej Krokwi oraz zasiedliśmy na honorowych miejscach widowni skoczni.

Wycieczka obfitowała w mnóstwo atrakcji dlatego czas minął bardzo szybko i w przyjemnej atmosferze.

Agnieszka Sztabnik

.

 

 


.

 

LEKCJA W KINIE

.

6 lutego 2012 r. aż 170 uczniów naszej szkoły wzięło udział w bardzo ciekawym projekcie ,,Lekcja w kinie”. Temat tej niekonwencjonalnej lekcji brzmiał: Małe porządki w świecie filmu - poznajemy rodzaje filmowe. Uczestnicy spotkania poznali pojęcia rodzaju filmowego, fabuły i fikcji. Dowiedzieli się, czym charakteryzują się filmy fabularne, o czym mogą opowiadać filmy dokumentalne. Poznali rodzaje technik filmowej animacji i nauczyli się określać cechy różnych rodzajów filmowych. Po lekcji wzięli udział w potrójnym seansie filmowym. Każdy z nich reprezentował inny rodzaj filmowy. Wszystkie opowiadały ciekawe, miejscami zabawne, ale też pouczające historie dzieci z różnych stron Europy.,,Lekcje w kinie” to nowoczesna, a jednocześnie kompatybilna z Podstawą programową propozycja edukacji medialnej. Lekcje, łącząc kształcenie stricte filmowe z kształceniem umiejętności widzenia i rozumienia sztuki kina, świetnie przygotowują do odbioru kultury w ogóle. Organizatorzy przekazali nam materiały edukacyjne,odnoszące się do obejrzanych filmów i wiedzy przekazanej w czasie ,,Lekcji w kinie”, które wykorzystamy do usystematyzowania i poszerzenie nabytych umiejętności.

Anna Korycka


.

 
.

CZTERY ŻYWIOŁY

.

 

We wtorek 13 grudnia odbyła się wycieczka do Cinema Parku w Warszawie. W wyprawie udział wzięły klasy Va,c,d,e. Pierwszym punktem programu była gra w kręgielni. Współzawodnictwo na torach  sprawiło uczestnikom wiele radości. Następnie wszyscy udali się do sal kinowych, które emitowały filmy edukacyjno-przyrodnicze. Motywem przewodnim był temat czterech żywiołów - wody, ognia, powietrza i ziemi. Każda z sal przyciągnęła widzów swoją niezwykłością i cudami techniki. Największą radość sprawił  pobyt w sali ruchu, gdzie uczestnicy mogli doświadczyć różnych prędkości i przyśpieszeń. W jednej z sal odbywał się konkurs, który polegał na rywalizacji między chłopcami a dziewczętami. Na ekranie wyświetlały się pytania z omówionych tematów oraz to, która drużyna jest na pozycji wygrywającej.
Po zakończeniu konkursu  3 osoby, które miały najwięcej poprawnych odpowiedzi otrzymały dyplom. I miejsce zajął Tomasz Komorowski kl. Va, II miejsce Kamil Smogorzewski - kl. Vc, III miejsce Maja Mórawska kl. Ve.

Efekty specjalne, muzyka, słuchowisko oddziałujące na  zmysły wyobraźni, a także filmy dotyczące żywiołów i walki człowieka z naturą - tego wszystkiego można było doświadczyć spędzając czas w Ciemna Parku.

 

 

Monika Paluszek

.

 


.

MAŁY KSIĄŻĘ

.

,,Mały Książę” to pozycja wyjątkowa ze względu na bogactwo treści. Zwykło się ją określać jako baśń filozoficzną: zawiera wiele sentencji na temat miłości, przyjaźni, wrażliwości, odpowiedzialności. Uczniowie klasy V B i VI C mieli okazję obejrzeć to fantastyczne przedstawienie w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Sztuka pokazała niepowtarzalną dziecięcą wrażliwość, niewinność, czystość uczuć, umiejętność rozumienia rzeczy trudnych, która paradoksalnie zanika u dorosłych. Wizyta w Romie miała miejsce 6 grudnia, a więc w mikołajki. Z tej okazji pracownicy teatru obdarowali naszych uczniów upominkami. Mogli oni również porozmawiać z odtwórcą głównej roli i pozować do wspólnego z aktorami zdjęcia.  Nic dziwnego, że uczniowie zadowoleni wychodzili z teatru. Na pewno na długo zapamiętają tegoroczne mikołajki.

Anna Korycka

.

 


.

NOWE SZATY KRÓLA

.

 

W dniu 4 listopada 2011 roku uczniowie klasy IVb, IVd, IVc, IVe wzięli udział w wycieczce do Warszawy, gdzie w teatrze „Palladium” obejrzała spektakl pt. „Nowe szaty króla”.

Ponadto, w ramach wspólnej zabawy integracyjnej, uczniowie byli w kręgielni oraz w restauracji „McDonald”. Opiekę nad dziećmi sprawowały panie: Justyna Puta, Jadwiga Michnowska oraz pani dyrektor Bożena Kozłowska.

Justyna Puta

.

 


.

MITY GRECKIE

.

27 października 2011 roku uczniowie klas: V b, V d, V e, VI b i VI e pod opieką swoich wychowawców wyjechali do kina Kalejdoskop w Płońsku, gdzie obejrzeli spektakl pt. „ Mity greckie” przygotowany przez Wrocławski Teatr Edukacji ARTENES.

Spektakl skonstruowany został w sposób nieco przewrotny, tak aby poprzez środki oczywiste i zrozumiałe dla młodego pokolenia, tzn. język informatyki i techniki komputerowej przemycić treści myśli antycznej.

Punktem wyjścia fabuły przedstawienia był wypadek, jakiemu uległa pewna nastolatka. W wyniku potrącenia przez samochód zapadła w śpiączkę,    a jej dusza przeniosła się do starożytnej Grecji. W czasie swej niezwykłej wędrówki spotkała wiele postaci mitologicznych, min. Charona, Syzyfa, Hadesa, Persefonę, Dedala i Ikara, Prometeusza, Herkulesa, Zeusa.

Uczniowie z zainteresowaniem śledzili przygody bohaterki  i z łatwością rozpoznawali poszczególne postacie już po kilku słowach przez nie wypowiedzianych, co świadczyło o tym, że świat mitów greckich nie jest dla nich czymś obcym i nieciekawym.

Beata Korytkowska

 
ROK SZKOLNY 2010/2011

KLASY 0 - III

 

 

KLASA IIIe W CENTRUM OCHRONY ŚRODOWISKA W CHRCYNNIE

galeria zdjęć

Dnia 14 czerwca 2011r. klasa IIIe wraz z wychowawcą Dorotą Fijalską była na wycieczce w Centrum Ochrony Środowiska w Chrcynnie. Dzieci uczestniczyły w grach i zabawach rekreacyjnych, zwiedziły schronisko dla zwierząt, jeździły konno, strzelały z łuku i paintballa, wspinały się po linie.
Dopełnieniem atrakcji były smaczne kiełbaski z grilla oraz ciasta przygotowane przez rodziców. W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” uczniowie wysłuchali fragmentu książki czytanej przez p. Izabelę Mazińską oraz otrzymali upominki za wzorowe czytelnictwo. Razem z dziećmi miło czas spędzili także rodzice, którzy w dość licznym gronie kibicowali swoim pociechom. Wszystkie zmagania trzecioklasistów zostały uwiecznione na zdjęciach.

Dorota Fijalska

MIKOŁAJ KOPERNIK I TORUŃSKIE PIERNIKI

galeria zdjęć

134W czwartek, 26 maja, klasy III b, III a i IV c wraz ze swoimi wychowawcami wyjechała na wycieczkę do Torunia - miasta, w którym znajduje się jeden z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce. W 1997 roku został on wpisany na Listę Światowego Dzieciństwa Kulturowego UNESCO. Uczniowie poznali legendy związane z Toruniem i jego zabytkami. Zwiedzali Starówkę z pomnikiem Mikołaja Kopernika, Krzywą Wieżę, ruiny Zamku Krzyżackiego. Zainteresowanie wzbudziła wizyta w Domu Mikołaja Kopernika. W skład zgromadzonych tam zbiorów wchodzą starodruki, książki, czasopisma i wycinki prasowe związane z postacią astronoma. Są tam także przedmioty z wizerunkiem uczonego: obrazy, zabytki rzeźby i grafiki, medale, monety i znaczki pocztowe. Z wypiekami na twarzach dzieci oglądały seans pt. Barwy Kosmosu w Planetarium. Toruń słynie jednak głównie z pierników. Nie mogło więc zabraknąć zakupów w sklepie z tymi specjałami, a że wizyta w Toruniu przypadła w Dniu Matki, wiele mam zostało obdarowanych w tym dniu piernikowym sercem.

E. Lipowska

LEKCJA MUZEALNA ,,ZAMEK 1001 DROBIAZGÓW”

galeria zdjęć

121Dnia 24 maja, uczniowie klasy III a i III b byli na wycieczce w Warszawie. Uczestniczyli w ciekawej lekcji muzealnej ZAMEK 1001 DROBIAZGÓW. Swoją wędrówkę rozpoczęli od niezwykłego miejsca, niedostępnego zazwyczaj dla zwiedzających - zamkowych piwnic. Zgromadzone są tam różne przedmioty codziennego użytku, będące dokumentami dawnych epok. Uczniowie poznali historyczną wartość oglądanych eksponatów. Następnie wraz z przewodnikiem zwiedzali najpiękniejsze sale Zamku Królewskiego. Odwiedzili m.in. dwie sale tronowe, królewską sypialnię, przebieralnię, gabinet, salę balową i wiele innych komnat. Podziwiali piękne obrazy i rzeźby. Wycieczkę zakończył spacer po warszawskiej Starówce i pamiątkowe zdjęcia.

E. Lipowska

KLASY II W TORUNIU

 

Dnia 20 maja 2011r. klasy II b, II a, i II d były na jednodniowej wycieczce do Torunia. Wraz z przewodnikiem dzieci zwiedziły miasto Toruń, w tym Starówkę, Krzywą Wieżę, Ratusz, Dom i Pomnik Mikołaja Kopernika, Bramę Mostową. Miały okazję, na własne oczy zobaczyć kamienice w stylu dotyckim, ponieważ w Toruniu mamy „ gotyk na dotyk”.
W Muzeum Żywego Piernika dzieci wzięły udział w warsztatach wypieku pierników i otrzymały specjalne certyfikaty mistrzowskiego wypieku pierników. Ostatnim punktem wycieczki było obejrzenie seansu o kosmosie w Planetarium. W przerwie zwiedzania Torunia, dzieci zjadły obiad w restauracji Kopernik i zakupiły pamiątki oraz toruńskie pierniki.

Wycieczka dostarczyła wszystkim uczestnikom wielu wspaniałych wrażeń i przeżyć.

Całodniową opiekę podczas wycieczki sprawowali nauczyciele: M. Kraszewski, B. Janiszek, B.Sokolnicka, J. Chmielewska, U. Ostaszewska.

B. Sokolnicka

ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY Z WIZYTĄ BADAWCZĄ W ELEKTROWNI galeria zdjęć

pict0434W Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku edukacja ekologiczna cieszy się zawsze dużym uznaniem, zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli. Fakt ten staje się coraz bardziej widoczny od czasu, kiedy w ubiegłym roku szkoła zyskała ogólnopolski certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej przyznawany przez Fundację Partnerstwa dla Środowiska w ramach programu Szkoły dla Ekorozwoju  http://www.ekoszkola.pl/pl/ Angażując się w różnego rodzaju działania proekologiczne uczniowie mają okazję do pięknych wyzwań i wartościowych doświadczeń.
Wychodząc  z założenia, że jeśli każdy dołoży jakąś cząstkę, to po troszeczku możemy dokonać wielkich zmian na lepsze, na których skorzysta całe społeczeństwo najmłodsi uczniowie - klasa „0″A wraz z wychowawczynią p. Beatą Skoczylas, postanowili czynnie zaangażować się w szkolną kampanię energetyczną promującą poszanowanie energii.
Przedszkolaki na tyle poważnie potraktowały swoją misję, że postanowiły złożyć wizytę badawczą w zakładzie produkującym energię elektryczną. W środę,dnia 19 stycznia 2011 r.odwiedzili elektrownię wodną w Dębem. Grupę zwiedzających przyjął dyrektor Mieczysław Sakowicz. W sposób bardzo przystępny dla dzieci przeprowadził na placu, przy wejściu do obiektu krótką pogadankę o wytwarzaniu prądu przez turbogeneratory oraz nawiązał do znaczenia wody, jako źródła energii odnawialnej. Następnie dzieci miały możliwość zwiedzenia stopnia wodnego oraz hali maszyn z pomieszczeniem technologicznym.
Młodzi badacze odnieśli mnóstwo pozytywnych wrażeń. Będąc na zaporze widzieli ogrom spiętrzonej wody. W budynku zaś elektrowni zwiedzając turbiny zetknęli się z ich potężnym rozmiarem. W nastawni dzieci zainteresowały się urządzeniami pomiarowymi i sposobem rozdzielania niskiego napięcia. Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia w scenerii obiektu, trzymając w ręku wiatraczki, przedszkolaki zakończyły swój pobyt w elektrowni. Opuszczając to miejsce umówili się ze swoją panią, że na zajęciach w szkole wykonają prace rysunkowe obrazujące ich badawczą wizytę.Wyjazd z elektrowni nie był jednak końcem wycieczki. Wychowawczyni sprawiła dzieciom niespodziankę - zaprosiła wszystkich do cukierni Ptyś, gdzie podczas słodkiego poczęstunku mogli oni doładować się pozytywną energią.
W organizacji tego wydarzenia pomocną okazała się partnerska współpraca z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Nasielsku, która realizuje projekt w ramach Lokalnej Grupy Działania „Zielone Mosty” pod hasłem „Czyste Środowisko”.
To dzięki temu, że działamy w szkole i środowisku lokalnym możemy naszą placówkę przekształcać w ekologicznie zrównoważoną. Chcemy tak oddziaływać na otoczenie, aby nasza pozytywna wizja ekorozwoju własnej miejscowości zaangażowała jak najwięcej zwolenników a realizowane przez nas szkolne kampanie ekologiczne dotyczące oszczędzania energii, wody i bioróżnorodności przyczyniły się do zdobycia kolejnego wyróżnienia - międzynarodowego certyfikatu Zielonej Flagi. Mamy nadzieję, że ogłoszony właśnie przez naszą szkołę w ramach programu ekozespołów Fundacji GAP Polska konkurs ekologiczny „Kraina przyjaznej energii” zachęci  społeczność  miejscowych szkół i przedszkoli do ciekawych prac konkursowych, a nam jako organizatorom przysporzy wiele satysfakcji z działań dotyczących polepszania jakości życia na naszej planecie, prowadzonych po to, abyśmy korzystali z większą troską z bezcennych i ograniczonych zasobów naszej Ziemi.

Koordynator LCAE

Elżbieta Wróblewska

 

SPACER KLASY „O”A DO BIBLIOTEKI MIEJSKIEJ W NASIELSKU galeria zdjęć

Tym razem wyp1010566braliśmy się do Biblioteki Miejskiej w Nasielsku, aby zapoznać z regulaminem i zwyczajami funkcjonowania biblioteki, a także wysłuchać fragmentów  ciekawych i polecanych pozycji książkowych.
Dzieci swobodnie wypowiadały się na temat książek i korzyści płynących z ich słuchania bądź czytania. Obejrzeliśmy również wystawę zdjęć i pamiątek pałacyku w Kosewie zainicjonowaną przez dyrektora biblioteki p. Stanisława Tyca.
Na maluchach zrobiły wrażenie eksponaty!

Beata Skoczylas

WYCIECZKA DO MUZEUM SPORTU I TURYSTYKI

LEKCJA MUZEALNA ,,W ZACZAROWANEJ KRAINIE PIĘCIU KÓŁEK” galeria zdjęć

muzeum1

22.10.2010r. oddział przedszkolny „O” A odbył w tym roku szkolnym pierwszą wycieczkę do Warszawbild1145y na lekcję muzealną. Z pomocą globusa dzieci poznały kulę ziemską i części świata, nazywały je, a potem z literek układały te nazwy. Prowadząca “zaczarowywała” kulę ziemską, przykrywając każdą część świata odpowiednim kolorem koła. Dzieci “odczarowywały” Ziemię zdejmując owe koła z globusa i przyporządkowując je do wcześniej ułożonych nazw kontynentów. Maluchy obejrzały film o Igrzyskach Olimpijskich oraz dotykały oryginalną flagę olimpijską, następnie wyklejały ją na tablicy i rysowały na kartkach papieru. Według Karty Olimpijskiej - pięć splecionych ze sobą kół jednakowej średnicy symbolizuje unię pięciu kontynentów oraz  spotkanie sportowców z całego świata na Igrzyskach Olimpijskich. Ciekawym wydarzeniem lekcji było zwiedzanie ekspozycji w muzeum, a także wysłuchanie przemówienia (nagrania) barona Pierre´a de Coubertin - twórcy flagi olimpijskiej.

 

Wych. Beata Skoczylas


KLASY IV - VI

 

NA LEKCJĘ DO LASU! galeria zdjęć

dscn1401W środę, 8 czerwca 2011r. klasy IVc, IVe i IIIa uczestniczyły w lekcji ekologii w leśniczówce w Kucharach Królewskich Nadleśnictwa Płońsk przy współudziale przedstawiciela firmy Panasonic pana Mariusza Klimka.
Spotkanie rozpoczęło się prezentacją dotyczącą akcji Międzynarodowy Rok Lasów 2011. Dzieci poznały kilka ciekawostek jakimi szczycą się lasy państwowe tego regionu. Następnie poszli zwiedzać „mini” ogród botaniczny. Uczniowie rozpoznawali rośliny ze swoich ogrodów chociaż przechodzili przez rejon roślinności z Korei, Chin, Japonii, Ameryki Północnej i roślinności chronionej z naszego kraju. Wizyta w ogrodzie botanicznym przedłużona została długim spacerem po lesie. Z płońskiego nadleśnictwa pani Aneta Szarlik-Fac opowiadała o rodzajach lasów na naszym terenie, o drzewach, jak rozpoznawać gatunki roślin i o zwierzętach tam występujących. Dzieci miały okazje obserwować ptaki przez lornetki i najeść się poziomek. Na zakończenie spaceru pani Aneta przeprowadziła konkurs wiedzy ekologicznej, który wygrała Natalia Majewska z klasy IVc.
Następnie zwiedziliśmy Izbę Leśną, w której zobaczyliśmy szkodniki mieszkające w tego typu lasach, motyle i inne owady a także skóry niektórych zwierząt. Najciekawszą atrakcją okazały się stare narzędzia potrzebne do pracy w lesie, które dzieci mogły dotknąć.
Na zakończenie całej lekcji zaplanowana była prezentacja ptaków. Następnie uczniowie układały origami.
Dzieci bawiły się znakomicie, mogły też pograć w piłkę. Ognisko i grill dopełniły całe spotkanie. Firma Panasonic obdarowała uczniów piórnikami i ściereczkami ekologicznymi.
Do takiej szkoły wszyscy chodziliby z radością i bez przymusu. Prosimy o więcej lekcji ekologicznych.

Nauczyciel opiekun

CENTRUM NAUKI „KOPERNIK” galeria zdjęć

p10007341 czerwca uczniowie klasy IVa i Vb byli na wycieczce  w  Centrum Nauki Kopernika w Warszawie, którego celem jest promowanie nowoczesnej komunikacji naukowej.
Zwiedzający mogą poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach.
Centrum to 450 eksponatów w sześciu tematycznych galeriach: Korzenie cywilizacji, RE: generacja, Człowiek i środowisko, Strefa światła, Bzzz! i Świat w ruchu.
Uczniowie testowali, sprawdzali, analizowali, eksperymentowali, poznawali świat wszystkimi zmysłami. Leżeli na gwoździach, grali na laserowej harfie, doświadczyli trzęsienia Ziemi, „rozciągnęli jelito”, posłuchali odgłosów dzikich zwierząt, sprawdzili, ile wody zawiera ciało ludzkie, poznali tajniki powstawania tornada i wiele, wiele innych. Wszystkie eksponaty i instalacje można było sprawdzić samemu, jak działają, co  sprawiło wszystkim największą frajdę. Każdy uczeń znalazł coś dla siebie, ale wszyscy zgodnie stwierdzili, że taka forma poznawania świata jest najciekawsza.

 

Monika Paluszek

 

„ŚWIĘTOWALIŚMY ZJEDNOCZENIE EUROPY” galeria zdjęć

 

parada-255To już osiemnasty raz euroentuzjaści z całej Polski i Europy spotkali się w Warszawie, aby świętować i rozmawiać o wspólnych europejskich sprawach. W tym roku kolejne XVIII Polskie Spotkania Europejskie zorganizowane przez Polską Fundację im. Roberta Schumana odbyły się w sobotę 7 maja. Kulminacyjnym wydarzeniem tego dnia była jak zawsze radosna Parada. Ruszyła ona w samo południe z Placu Zamkowego, Traktem Królewskim i dotarła do sceny głównej usytuowanej na Nowym Świecie.

W przemarszu tym nie zabrakło również uczniów z nasielskiej podstawówki. Już siódmy raz przedstawiciele tej szkoły uczestniczyli w barwnym korowodzie dla Europy. Jak zawsze zabrali ze sobą symbole związane ze swoją szkołą i naszym miastem - tarczę i flagę. Z uśmiechem na twarzach, wymalowanych „po europejsku”, z ogromnym transparentem z napisem NASIELSK, w koszulkach promujących wolontariat z racji Europejskiego Roku Wolontariatu, w rytmie bałkańskich melodii młodzi Nasielszczanie dumnie kroczyli obok jednej z trzech lawet. Z niej uczestników Parady pozdrawiali m. in.: prezes Fundacji Anna Radwan, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, byli lewicowi premierzy Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz oraz szef Sejmowej Komisji Zagranicznej Andrzej Halicki. Na czele kroczyła również była prezes Fundacji Róża Thun będąca aktualnie posłem w Parlamencie Europejskim i Ewa Synowiec Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Na rogu ulicy Ordynackiej i Nowego Światu ze sceny wszystkich uczestników przywitał prezydent Polski Bronisławparada-363Komorowski. To wielki zaszczyt, tym bardziej, że tegoroczna Parada to preludium do polskiej prezydencji w UE. Symboliczne dzielenie „europejskiego” tortu przypadło w udziale Tadeuszowi Mazowieckiemu. Przy tej okazji zwrócił się on do młodych ludzi, by angażowali się w wolontariat. Jak mówił „ to bardzo dobra droga wejścia w środowisko pracy i pomagania innym ludziom”.

Po zakończeniu oficjalnych wystąpień wszyscy uczestnicy kilkakrotnie odśpiewali „Odę do radości” a potem zwiedzali Miasteczko Europejskie urządzone na stoiskach informacyjnych instytucji unijnych oraz organizacji pozarządowych. Tu mogli brać udział w zabawach, konkursach z nagrodami, pokazach i nauce tańców, warsztatach teatralnych i kuglarskich, grach multimedialnych, scenkach językowych, grach ulicznych i w szeregu innych atrakcji. Niebywałą okazją była możliwość spotkania z jej Ekscelencją Prezydencją. To ciekawy pomysł organizatorów na zwiększenie zainteresowania zbliżającym się polskim przewodnictwem w UE.

parada-347Wracając w niezwykle energetycznych nastrojach cała nasielska grupa była bardzo zadowolona. Odczuliśmy, że Parada Schumana to spotkanie ludzi życzliwych. Przytaczając słowa prezydenta „niech to się nazywa wspólna radość tak jak Oda do radości” uważamy, że nie zabraknie nas młodych z Nasielska również na takim wydarzeniu i za rok.

Wróblewska Elżbieta

 

LUBLIN - NAŁĘCZÓW - KAZIMIERZ DOLNY

W dniach 27-29 kwietnia 2011 roku klasy IV b i V c wraz z opiekunami udały się na 3-dniową wycieczkę krajoznawczą po Lubelszczyźnie. Tereny te słyną z licznych zabytków i pięknych parków krajobrazowych. Minione stulecia pozostawiły tam piękne pamiątki: pałace, dworki, rezydencje, muzea i pomniki. Nasza wyprawa skupiła się wokół trzech zakątków: Lublina, Nałęczowa i Kazimierza.
Lublin to miasto o 700-letniej tradycji, które przyciąga turystów licznymi zabytkami. Należą do nich m.in. Zamek (dawna siedziba Jagiellonów), Brama Grodzka, Wieża Trynitarska i Archikatedra Lubelska.
Nałęczów to również miejscowość z ciekawą architekturą i bogatą historią. To malownicze miasteczko słynie ze swojego mikroklimatu i wody o leczniczych właściwościach. Znane jest jako jedno z najstarszych polskich uzdrowisk. Miejsce to jest pełne literackiej atmosfery i śladów znanych Polaków. Zwiedziliśmy tu Pałac Małachowskich, w którym znajduje się Muzeum Bolesława Prusa. Byliśmy także w Chatce Żeromskiego. To tu niegdyś tworzył swe dzieła ten wielki pisarz.
Jednak najbardziej zachwycił nas Kazimierz Dolny, położony na prawym brzegu Wisły. Malownicze ruiny Zamku i Baszta to najstarsze ślady historii. Mogliśmy niestety podziwiać je tylko z daleka, gdyż z powodu remontu nie można ich zwiedzać. Na kazimierskim Rynku zachwyciły nas przepięknie zdobione Kamienice Przybyłowskie. Duże wrażenie zrobiła na nas Góra Trzech Krzyży, a w zasadzie panorama tego małego, ale jakże urokliwego miasteczka. Wycieczkę zakończyliśmy spacerem po bulwarze nad Wisłą.
Nasza wyprawa dobiegła końca. Pełni wrażeń, w dobrych humorach i z kazimierskimi kogutami wróciliśmy do domów. Ta wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci.

Anna Korycka

WYJAZD KLAS VI NA SPEKTAKL DO PŁOŃSKA

19 kwietnia 2011 r. odbyła się wycieczka do kina Kalejdoskop w Płońsku. Uczestniczyli w niej uczniowie klas szóstych: VI a, VI b i VI c. Celem wyjazdu było obejrzenie spektaklu przygotowanego przez Narodowy Teatr Edukacji.
Bazę literacką przedstawienia pt. „ Opowieści robotów” stanowiły opowiadania Stanisława Lema ze zbioru „ Bajki robotów”, trylogia J. R. R. Tolkiena „ Władca pierścieni” oraz cykl powieści J. Rowling, których bohaterem jest młody czarodziej, Harry Potter.
Aktorzy wprowadzili młodych widzów w klimat literatury fantastycznonaukowej i fantasy. Śledząc przygody bohaterów z niesamowitych światów, uczniowie poznawali uniwersalne prawdy dotyczące ludzi. Te poważne treści zostały im przedstawione w sposób lekki, przystępny, okraszony również sporą dozą humoru.
Po zakończeniu spektaklu aktorzy rozmawiali z młodzieżą na temat znaczenia muzyki i ruchu w budowaniu nastroju i dramaturgii przedstawienia. Niektórzy uczniowie mieli także możliwość sprawdzenia swoich umiejętności pantomimicznych. Było to z pewnością ciekawe doświadczenie teatralne.

Beata Korytkowska

DZIEŃ OTWARTYCH KOSZAR galeria zdjęć

20110414022W dniu 14. 04. 2011r. uczniowie klasy V c Szkoły Podstawowej w Nasielsku odwiedzili 10 Warszawski Pułk Samochodowy. Wizyta ta była poprzedzona zaproszeniem dowódcy  pułku. Nie był to jednak przypadek. Zarówno nasza szkoła, jak i 10 Wojskowy Pułk Samochodowy noszą zaszczytne  imię wielkiego Polaka, patrioty, Stefana Starzyńskiego. Chętnie skorzystaliśmy więc z zaproszenia, by zgłębić wiedzę, zwiedzić Izbę Tradycji jednostki oraz sylwetki Patrona, który jest bliski również naszym sercom. Mogliśmy obejrzeć sprzęt transportowy pułku, poznać bazę koszarową i szkoleniową, a także wziąć udział w pokazie działania Wojskowej Straży Pożarnej.
Wizyta w 10 Warszawskim Pułku Samochodowym im. Stefana Starzyńskiego dostarczyła nam wielu wrażeń, szczególnie chłopcom, którym tematyka wojskowa przypadła szczególnie do gustu. Chętnie mierzyli ciężkie kamizelki kuloodporne i maski przeciwgazowe oraz oglądali różne rodzaje uzbrojenia żołnierzy. Możliwość wejścia na czołg i do różnych środków transportu wojskowego, a także pozowanie do zdjęcia ze snajperem spodobały się również dziewczętom.
Żołnierze pożegnali nas pysznym obiadem, a mianowicie tradycyjną, wojskową grochówką. Pełni „ militarnych” wrażeń wróciliśmy do szkoły. Ta wycieczka różniła się od innych, dlatego na długo pozostanie w naszej pamięci.

Anna Korycka

 

SZLAKIEM FRYDERYKA CHOPINA galeria zdjęć

Dnia 6 kwietnia klasadscf4021 IV a, IV d i IV e pod opieką p. M. Paluszek, p. J. Wiśniewskiej i p. A. Sztabnik wyjechały na wycieczkę do Żelazowej Woli oraz Warszawy „szlakiem Fryderyka Chopina”. Pierwszym punktem naszej wycieczki był polski dworek znajdujący się w Żelazowej Woli, w którym w 1810 roku urodził się F. Chopin. Z biografii słynnego kompozytora wiemy, że po pół roku od narodzin wyprowadził się wraz z rodziną do stolicy, gdzie następnie skierowała się nasza wycieczka. W Warszawie widzieliśmy między innymi:

 • Krakowskie Przedmieście;
 • Salonik Chopinów;
 • Kościół Św. Krzyża
 • Uniwersytet Warszawski z Pałacem Kazimierzowskim
 • Pałac Prezydencki
 • Plac Zamkowy

Wycieczka zakończyła się zwiedzaniem nowego multimedialnego Muzeum Chopina w Warszawie.

Oto kilka opinii naszych uczniów na temat wycieczki:

„Na wycieczce byliśmy najpierw w Żelazowej Woli. Tam zobaczyłem dom F. Chopina, jego pomnik i park. Zwiedzaliśmy w środku jego dom i pani o nim opowiadała. Później pojechaliśmy do Warszawy na starówkę i chodziliśmy z panią przewodnik. Byliśmy też w innym domu Chopinów. Też byłem w muzeum Chopina. Było super”

-Karol M.

„ Najbardziej podobało mi się kiedy byliśmy w Żelazowej Woli w dworku Chopina. Zwiedzaliśmy jego domek. Najbardziej moją uwagę zwrócił fortepian Chopina. Podobało mi się również kiedy poszliśmy do kina. Dyrektor muzeum Chopina opowiadał gdzie mieszkał F. Chopin.”

-Kuba P.

„Ja na wycieczce do Żelazowej Woli widziałem dom F. Chopina i dużo rzeczy złączonych z Chopinem. Jeszcze byliśmy w kinie na filmie o F. Chopinie i kupowaliśmy pamiątki. Bardzo mi się na tej wycieczce podobało.”

-Jakub J.

„Najbardziej w naszej wycieczce podobał mi się dworek w Żelazowej Woli, ponieważ mogłam zobaczyć gdzie i jak mieszkał F. Chopin. Dowiedziałam się gdzie chodził i kiedy tam mieszkał.”

-Natalia J.

„Niedawno pojechaliśmy na wycieczkę do Żelazowej Woli i Warszawy. Ta wycieczka była bardzo ciekawa i dużo się dowiedziałam. Tematem wycieczki był Fryderyk Chopin. Najbardziej podobało mi się najnowocześniejsze w Europie muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.”

-Kinga O.

„Najbardziej podobało mi się zwiedzanie nowoczesnego muzeum Fryderyka Chopina. Muzeum było fantastyczne. Bardzo podobało mi się zwiedzanie kościoła w którym jest wmurowane w ścianę serce F. Chopina. Mam nadzieję, że będzie więcej takich super wycieczek.”

-Emilia M.

„Najbardziej podobały mi się karty magnetyczne ponieważ można było słuchać utworów F. Chopina. Zwiedzaliśmy jego dom i park w którym Fryderyk bawił się na dworze. Widzieliśmy jego fortepian, obrazy, listy i rysunki Chopina.”

-Kamil H.

Joanna Wiśniewska

,,POWITANIE WIOSNY” galeria zdjęć

dscf403021marca 2011 roku klasy czwarte i piąte z naszej szkoły wzięły udział w wycieczce do farmy agroturystycznej w Krzyczkach koło Nasielska.
Nasz wyjazd był związany z projektem ochrony bociana białego, który realizuje Warszawskie Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych wiadomości o bocianach, ich trybie życia i wędrówkach do Afryki. Okazało się, że te piękne ptaki są doskonałymi lotnikami. Należą jednak do gatunków zagrożonych, dlatego są pod ochroną. Oznacza to, że w okresie lęgowym nie można ich płoszyć, zabijać, niszczyć ich gniazd.
Działanie ochronne związane z bocianami obejmują renowację gniazd, ochronę bocianich żerowisk, ratowanie ptaków kontuzjowanych, a także edukację, w której moglibyśmy wziąć udział. Bylibyśmy świadkami niecodziennego zdarzenia, a mianowicie zakładanie ich gniazd. Jesteśmy ciekawi, czy zostaną one zaakceptowane przez te piękne ptaki i zachęcą je do osiedlenia się. Poza tym oglądaliśmy budki lęgowe dla ptaków i dowiedzieliśmy się, w jaki sposób należy je mocować na drzewach by służyły ptakom przez wiele lat. Nasze spotkanie na Farmie Krzyczki zakończyło się ogniskiem, przy którym piekliśmy kiełbaski.Właściciele poczęstowali nas ciastem i gorącą herbatą.
Pierwszy dzień wiosny spędziliśmy na łonie natury. Szkoda tylko, że wiosna nie przywitała nas słońcem.

Anna Korycka

,,Z WIZYTĄ U KRÓLA” galeria zdjęć

3 listopdscf3921ada klasy IVa, IVd i IVe pod opieką pań: Agnieszki Sztabnik, Joanny Wiśniewskiej i Moniki Paluszek wyjechały na wycieczkę do Warszawy.  Celem podróży była lekcja muzealna pt .„Wizyta u króla”. Odbyła się ona w pięknych wnętrzach Pałacu w Wilanowie. Król, niestety, osobiście nie oprowadzał nas po swojej rezydencji. Piewcą jego bohaterskich czynów była  przewodniczka, która znała bardzo dobrze dawne dzieje. Na początku  zajęć dzieci otrzymały  różne materiały edukacyjne, w których znajdowały się ciekawostki i zadania do wykonania podczas lekcji. W trakcie zajęć  zapoznaliśmy się z historią pałacu w Wilanowie, zobaczyliśmy jego piękne wnętrza, podziwialiśmy bogate dekoracje. Podczas wizyty u króla Jana III Sobieskiego zwiedziliśmy wszystkie najpiękniejsze komnaty w jego pałacu, m.in.: Pokój Sypialny Królowejdscf3928 Marysieńki, Bibliotekę, Wielką Sień. Uczniowie dowiedzieli się, kim była wybranka serca Jana III Sobieskiego, poznali dzieci króla i ich „przezwiska”; usłyszeli liczne anegdoty i ciekawostki z życia króla Jana. Lekcja ta  pozwoliła dzieciom poznać bliżej władcę: jaka była jego ulubiona lektura i w co się ubierał. Odpowiedzi znaleźli, rozwiązując szereg przewidzianych na czas wizyty zadań.

Po „wizycie u króla” przenieśliśmy się zupełnie w inny świat, ponieważ kolejnym punktem wycieczki było kino i  film 3D pt.: „Legendy Sowiego Królestwa”, pełen napięcia,  w którym dobro zwyciężyło zło i  legendarny świat sów został ocalony. Z uwagą śledziliśmy losy Sorena, młodej sowy oczarowanej epickimi opowieściami swojego ojca o Strażnikach Ga’Hoole - mitycznych, skrzydlatych wojownikach, którzy stoczyli wielką bitwę w obronie całego sowiego gatunku przed siłami zła. Starszy brat Sorena, Kludd, szydzi sobie z jego marzeń. Wszystko zmienia się, kiedy obaj wypadają z domku na drzewie prosto w łapy wrogów, których do tej pory znali tylko z opowiadań. Jedyną nadzieją na ocalenie królestwa sów jest odnalezienia Wielkiego Drzewa, domu legendarnych Strażników Ga’Hoole. Soren, rozmiłowany w legendach o bohaterach i zwycięzcach wyrusza za morze, by odnaleźć mitycznych Strażników, jego brat zaś, zostaje wiernym sługą złych płomykówek.

Nasi uczniowie po raz kolejny przekonali się,  niegodziwość i nikczemność zawsze zostanie pokonane przez dobro.

Monika Paluszek

 

,,PRZYGODY SINDBADA  ŻEGLARZA”

Teatr był zawsze miejscem dziwów i cudów, przybytkiem zdarzeń nagłych i niespodziewanych - światem odrębnym i niepodobnym do rzeczywistego. Świat ten posiada swe własne a osobliwe prawa i przywileje niepodobne do rzeczywistych pierwowzorów. Częste obcowanie z takim światem rozwija wyobraźnię, pobudza do myślenia. Sprawia, że człowiek staje się lepszy.

Dnia 3 listopada uczniowie klas IIIc, Vb i Vd wraz ze swoimi wychowawcami mięli okazję przenieść się w świat dziwów i cudów uczestnicząc w przedstawieniu pt. „Przygody Sindbada Żeglarza” wystawionym w Teatrze Polskim w Warszawie.

Iwona Podgrudna

 

,,TAJEMNICZY OGRÓD”

W październiku uczniowie klasy IVb, Vc, Ve oraz wszystkich klas VI wyjechali do Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Uczniowie mogli obejrzeć ,,Tajemniczy ogróg”, spektakl na motywach powieści Frances Elizy Hodgson Burnett.
,,Tajemniczy ogród” to klasyka literatury dziecięcej, książka cieszy się popularnością od ponad stu lat. Jest to opowieść o chorobie, samotności i sile przyjaźni. Bohaterka, Mary Lennox, której rodzice zmarli w Indiach podczas epidemii cholery, przyjeżdża do Anglii i zamieszkuje w domu swojego wuja, lorda Cravena.
Młodzi widzowie z zainteresowaniem śledzili losy małej Angielki odkrywającej zagadkę ponurego domu i tajemniczegi, zamkniętego ogrodu. Obserwowali metamorfozę bohaterki ze smutnego, znudzonego dziecka w pełną radości dziweczynkę, która przeżywa fascynującą przygodę, zdobywa przyjaźń wspaniałego chłopca oraz doprowadza do wyleczenia swego kuzyna, Colina Cravena.
Spektakl bardzo się dzieciom podobał, ciekawiła je nie tylko fabuła i gra aktorów, ale również strona techniczna przedstawienia; zmiany scenografii, ustawienia świateł w poszczególnych scenach, stroje i rekwizyty.

Beata Korytkowska

 

 
 

ROK SZKOLNY 2009/2010

 

 

KLASY 0 - III

 

 

Lekcja integracyjna z klasą „O” A

bild0577 29 stycznia 2010 roku  w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Legionowie odbyło się  radosne spotkanie integracyjne oddziałów przedszkolnych pt.: „ Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek”.
Wprowadzenie nas w temat zajęć, przypomnienie ludowych powiedzeń, piosenki, wiersze, zabawy ruchowo-muzyczne, słodki poczęstunek i teatrzyk kukiełkowy w pełni spełniły zamierzone cele spotkania. Takie zajęcia są okazją do zawierania nowych znajomości, które na pewno wspólnie będziemy pielęgnować. Lekcja przebiegła w miłej i przyjaznej atmosferze.
Wych. Beata Skoczylas

 

 

 

Andrzejki w Bibliotece Miejskiej

Wróżby to stara jak świat metoda na poznanie przyszłości. Któż z nas nie jest ciekawy, co go czeka jutro, pandrzejki1ojutrze czy za kilka lat? Mimo, że to głównie dziewczęta otwarte są na tajemnicze praktyki mające na celu uchylenie chociaż rąbka tajemnicy przyszłości, zdarza się, że także chłopcy chętnie poddają się magii wróżb. Szczególnie w takie wieczory jak wigilia św. Andrzeja, czyli inaczej mówiąc w Andrzejki wszyscy bez względu na płeć chętnie włączamy się do wróżebnej zabawy w poznawanie przyszłości.
Andrzejkowy wieczór to świetna okazja do towarzyskich spotkań i dobrej zabawy. I tak też było w naszej klasie “O”A. Wraz z wychowawczynią -  p. Beatą Skoczylas na spotkanie z wróżbami udaliśmy się do Biblioteki Miejskiej w Nasielsku. Panie zadbały o andrzejkowy klimat spotkania, przygotowały listę wróżb, zorganizowały potrzebne do wróżenia przedmioty. Nie zabrakło słodkości, o które postarały się mamy.

 

 

 

„Legendy Warszawy – Bazyliszek” – lekcja muzealna .

zdjecie213 Bazyliszek – legendarny potwór, którego wzrok uśmiercał każdą żywą istotę. Jak głosiły opowieści wykluwał się z jaja złożonego przez 7-letniego koguta i wysiedzianego przez węża.
18 listopada bieżącego roku klasa „0” A uczestniczyła w wycieczce do Warszawy. Gdy dotarliśmy do stolicy przeszliśmy na Stare Miasto, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Tutaj spotkaliśmy się z fotografem. Po pamiątkowych zdjęciach pomaszerowaliśmy pod Zamek Królewski. Tu pilotka zaprosiła nas do komnat i opowiedziała nam legendę o Bazyliszku. „ Ten Bazyliszek groźnym był smokiem, na kogo spojrzał zabijał wzrokiem…”.
Podziwialiśmy piękno i tajemniczość zamku. Potem powędrowaliśmy na tajemniczą, pełną przygód wyprawę do zamkowych podziemi - oczywiście  w poszukiwaniu „ Bazyliszka”. Byliśmy przygotowani na to spotkanie, gdyż wcześniej dzieci wykonały zwierciadła, na krótkiej lekcji zajęć plastycznych. Pilotka powiedziała, że niedaleko zamku mieści się restauracja „ Bazyliszek”, nad wejściem której wisi podobizna potwora.
Uważam, że wycieczka była bardzo udana. Panowała miła atmosfera. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc.
P. Beatka S.– jedna z mam – była tak miła i zrobiła nam sporo pamiątkowych zdjęć, które wykorzystamy do klasowej kroniki. Mam nadzieję, iż ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto.
Beata Skoczylas

 

 

Nasze maluchy i spektakl „Królewna Śnieżka”.

dsci0720 Kontakt ze sztuką jest jednym z najwspanialszych sposobów rozwijania zdolności dzieci, w związku z tym, postanowiłam, w tym roku szkolnym zorganizować dla naszych przedszkolaków wyjazd do prawdziwego teatru. Dla większości dzieci  wycieczka do teatru, czy kina, jest niczym wyprawa na nowy, nieznany ląd.  27 października 2009r. wyruszyliśmy odkrywać świat Teatru Dramatycznego w Płocku oddziały przedszkolne i klasa II c, pod opieką Pań:
A. Falkowskiej, J. Pichalskiej, M. Brzeskiej, B. Kamińskiej, H. Zawadzkiej i B. Skoczylas. Najpierw obejrzeliśmy przeszklony budynek teatru, potem afisze teatralne i fotografie aktorów. Następnie zajęliśmy miejsca na widowni. Ogromna większość z naszej 95-osobowej grupy była w teatrze po raz pierwszy. Wszystko było interesujące: scena, kurtyna, niesamowite oświetlenie, widownia. A potem rozpoczął się spektakl – „ Królewna Śnieżka” - baśń wg Braci Grimm. Już od chwili pojawienia się zwierząt (oczywiście aktorów w barwnych kostiumach) na leśnej polanie  dzieciaki  dały się wciągnąć do wspólnej zabawy. Za sprawą wspaniałych aktorów, stały się prawdziwymi współuczestnikami przedstawienia. Wszystkie dzieci z ogromnym zaciekawieniem śledziły akcję na scenie. Było ciekawie i żywiołowo, piosenki wesołe, a scenografia bardzo pomysłowa. Można powiedzieć, że byliśmy w centrum wydarzeń. Mieliśmy bardzo dobre miejsca i wszystko świetnie widzieliśmy, łącznie z pocałunkiem Królewny Śnieżki i Księcia. Warto było zorganizować wycieczkę i znaleźć się na widowni, aby widzieć spontaniczne reakcje naszych maluchów: śmiech, zdziwienie, zaniepokojenie, ulgę i ogromną radość!!!!

Beata Skoczylas

 


KLASY IV - VI

Wizyta w Belwederze

W dniach 26 maja i 8 czerwca 2010 r. uczniowie kl. V i VI Szkoły Podstawowej w Nasielsku oraz grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Dębinkach zwiedzała warszawski pałac - Belweder. Było to możliwe dzięki organizacyjnemu i finansowemu wsparciu Nasielskiej Fundacji Wspierania i Rozwoju Edukacji. Po wejściu na teren obiektu udaliśmy się do pałacowych piwnic, gdzie zwiedziliśmy znajdujące się tu Muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz prezydencką kaplicę. W wędrówce po pałacowych pokojach towarzyszyła nam pani przewodnik, która w sposób bardzo interesujący opowiedziała uczniom całą historię pałacu oraz koleje losów jego najsłynniejszych lokatorów. Pałac wzniesiony został w 1659 roku dla kanclerza Kazimierza Paca, później był własnością Lubomirskich. Około 1740 r. barokowa rezydencja poddana została przebudowie. Posiadłość, z której roztaczał się wspaniały widok, od 1767 r. należała do króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a od 1770 r. mieściła fabrykę fajansów. W XIX wieku przeszła w ręce carów. Na zlecenie księcia Konstantego w latach 1819 - 1822 J. Kubicki przebudował pałac w stylu neoklasycystycznym. 29 listopada 1830 r., w dniu rozpoczęcia powstania listopadowego, stanowił cel ataków spiskowców. Po odzyskaniu niepodległości był siedzibą J. Piłsudskiego w latach 1918 - 1922 i 1926 - 1935. To właśnie w nim 12 maja 1935 r. Józef Piłsudski zmarł. Później był siedzibą prezydentów II RP. Jako jeden z nielicznych pałaców Warszawy ocalał w czasie II wojny światowej. W latach 1945 - 1952 był siedzibą B. Bieruta, a potem przewodniczących Rady Państwa. Od 1989 r. ponownie pełnił funkcję siedziby prezydenta RP. Współcześnie pełni funkcję reprezentacyjną i goszczą w nim monarchowie oraz przywódcy państw będący gośćmi prezydenta Polski. Ostatnim punktem zwiedzania była znajdująca się w pałacu sala poświęcona historii Orderu Virtuti Militari. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć na dziedzińcu pałacowym udaliśmy się do Parku Łazienkowskiego, gdzie dzieci mogły zobaczyć pomnik F. Chopina oraz Łazienki Królewskie i pospacerować parkowymi alejami. Wizyta w Belwederze z pewnością na długo zostanie w pamięci naszych uczniów i opiekunów.

 

Szlakiem Fryderyka Chopina

9 maja klasa VIa i VId pod opieką p. M. Paluszek, p. A. Koryckiej i p. M. Sitek wyjechały na wycieczkę do Warszawy szlakiem Fryderyka Chopina. Zwiedzanie rozpoczęliśmy w Ogrodzie Saskim Odwiedziliśmy:

Salonik Chopinów;aa
Bazylikę Św. Krzyża;
Uniwersytet Warszawski z Pałacem Kazimierzowskim;
Kościół Sióstr Wizytek;
Pałac Prezydencki;
Krakowskie Przedmieście;
Plac Zamkowy;
Kościół Ewangelicko - Augsburski;
Pomnik Chopina w Łazienkach Królewskich.
Wycieczka zakończyła się zwiedzaniem nowego multimedialnego Muzeum Chopina  w Warszawie.

Sandomerz i Kazimierz

 

W dniach 7 - 8 maja 2010 r. uczniowie (głównie klas piątych: Vc, Vd i Ve) wzięli udział w wycieczce do Sandomierza i Kazimierza nad Wisłą.

Pierwszego dnia, w deszczu, zwiedzaliśmy piękny Sandomierz:
g• urokliwy Rynek i zabytkowe kamienice;
• wspinaliśmy się 30 m w górę na taras widokowy Bramy Opatowskiej;
• obejrzeliśmy piękną Bazylikę Katedralną z XIV wieku, fundacji Kazimierza Wielkiego;
• przeszliśmy Podziemną Trasą Turystyczna, długości około 500 metrów.

Następnie udaliśmy się do Zbrojowni Rycerskiej, aby „przenieść się w czasie”:
dzieci mogły przebierać się za rycerzy i księżniczki.
Tego samego dnia obejrzeliśmy jeszcze Zamek Królewski i Kościół św. Jakuba, wzniesiony w I połowie XIII wieku - jeden z najstarszych obiektów ceglanych w Polsce.
Nazajutrz przywitało nas słoneczko i wypoczęci ruszyliśmy zwiedzać:
• Ujazd - zamek „Krzyżtopór” Ossolińskich - jedną z najwspanialszych rezydencji manierystycznych, zniszczoną w czasie „potopu szwedzkiego”;
• Opatów - kościół kolegiacki z XII wieku i wreszcie:
• Kazimierz nad Wisłą - piękny, z jego pełną uroku i mistycyzmu Starówką, basztą oraz ruinami Zamku.
Na koniec, posileni pysznymi lodami (podobno najlepszymi w Kazimierzu), wróciliśmy do autokaru i udaliśmy się w podróż powrotną.

Chciałam serdecznie podziękować:
• pani Dyrektor Agnieszce Mickiewicz, że przyjęła zaproszenie na tę wycieczkę i wspierała nas swoim doświadczeniem i fachowością;
• moim koleżankom: Jagodzie Michnowskiej i Ani Maliszewskiej - za ciężką pracę opiekuńczą;
• kierowcy autokaru: Krzysztofowi Zasadzińskiemu - za perfekcyjną i bezpieczną jazdę
oraz wszystkim uczestnikom wycieczki - za bardzo dobrą postawę.

Justyna Puta

Wieliczka - Kraków - Ojców

5,6,7 maja klasy VIb, VIc , VIdi VIe spędziły miło czas na wycieczce Wieliczka - Kraków - Ojców.

bezatytuau1

Kraków jest jednym z najbardziej uroczych zakątków nie tylko Polski, ale i całego świata. Położony jest w kotlinie otoczonej przepięknym krajobrazem, wzgórzami, zabytkami oraz parkami. Do Krakowa warto wybrać się o każdej porze roku, ponieważ zarówno w słońcu, jak i w strugach deszczu, ma on wiele swoistego uroku.

I dzień - Wieliczka

Kopiec Kościuszki w Krakowie - jeden z czterech kopców krakowskich usypanych bohaterom narodowym, poświęcony Tadeuszowi Kościuszce. Kopiec Kościuszki usypany jest w zachodniej części Krakowa na najwyższym wzniesieniu wzgórza Sikornik, zwanego także wzgórzem bł. Bronisławy o wysokości 333 m n.p.m.

Kopalnia Soli w Wieliczce

Już na początku czekała nas atrakcje “wysiłkowe” do których należy zejście po ponad 300 stopniach drewnianych, krętych schodów. Zejście w głąb kopalni trwa niespełna kilka minut, jednak to, co nas czeka w tych pięknych wnętrzach warte jest takiego poświęcenia. Kopalnia Soli w Wieliczce w latach ‘70 wpisana została na listę UNESCO, a jej początki sięgają jeszcze czasów średniowiecza.

II dzień - Kraków

WAWEL

Wawel w Krakowie uchodzi za jeden z najważniejszych Polskich zabytków.

Malownicze położenie podkreśla jego niepowtarzalność, a widoki z wysokich murów, niegdyś przystosowanych do obrony przed atakami nieprzyjaznych wrogów, do dziś zapierają dech w piersiach turystów. Według historycznych zapisków w przeszłości rezydencja ta należała do najsławniejszych królów Polski.

KATEDRA WAWELSKA

Katedra Wawelska, to symbol chwały i miejsce spoczynku królów Polskich oraz wybitnych, cenionych w świecie artystycznym poetów. Katedra jest jedną z najstarszych budowli Wawelu.

KOŚCIÓŁ MARIACKI

Budowla znajduje się na rogu Rynku krakowskiego nieopodal ul. Floriańskiej. Kościół Mariacki ozdobiony jest dwiema wieżyczkami. Z wyższej co godzinę rozbrzmiewa słynny hejnał mariacki. Kościół powstał w latach 1290-1300. Jego wnętrze  wypełnione jest przebogatymi barokowymi dziełami sztuki. Najznakomitszym dziełem  jest  Ołtarz Mariacki wykonany w ciągu 12 lat przez mistrza Wita Stwosza. Znajduje się w nim ok. 200 figur, a największe z nich mierzą ok 3 metrów wysokości. Figury te przedstawiają sceny cyklu maryjnego.

BARBAKAN

Krakowski Barbakan został wzniesiony w latach 1498-1499 i dzisiaj jest jedyną tak dobrze zachowaną budowlą tego typu w Europie.  Jego średnica wynosi 24 m, okalajęce go mury mają 3 m grubości! Barbakan to budowla obronna, która na 4 poziomach ma ulokowanych 130 strzelnic. Niegdyś Barbakan otoczony był 24 metrową fosą i łączył się z murami Bramy Floriańskiej. Dzisiaj Barbakan daje turystom poczuć moc średniowiecznego, Polskiego oręża. Atmosfera zabytku sprzyja organizowanym tu koncertom i przedstawieniom. Codziennie przybywają tu rzesze turystów z całego świata. Dodatkową atrakcją są wystawy malarskie rozmieszczone wzdłuż murów obronnych. Zabytek ten znajduje się zaledwie kilka minut spacerem od Rynku Głównego. Trafisz tam idąc ulicą Floriańską.

III dzień - Ojców

Spacer po Ojcowskim Parku Narodowym. Mieliśmy możliwość zobaczyć Jaskinię Łokietka, źródełko miłości i Bramę Krakowską.

Opiekunowie: p. Ewa Grenadier, p. Bożena Kozłowska i p. Monika Paluszek

 

,,Cztery żywioły”

22 marca 2010 roku klasy piąte wraz ze swoimi wychowawcami: p. E. Hyży, p. J. Michnowską, p. Z. Babicz, p. K. Żabik wyjechały na wycieczkę do Warszawy. Celem podróży było kino Cinema City, w którym nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli w programach tematycznych realizowanych w sześciu salach kinowych. Poprzez zsynchronizowane z obrazem i dźwiękiem efekty specjalne pojawiające się w kolejnych salach, program Cinema Park dostarczył niezapomnianych wrażeń. Uczniowie brali udział w programie Cztery Żywioły, który sprzyjał lepszemu zrozumieniu globalnych procesów kształtujących nasz świat. Oddziałując na różne zmysły Cinema Park pokazał świat z zupełnie innej perspektywy. Dzięki ruchomym fotelom znaleźli się w samym środku szalejącego huraganu i zobaczyli monstrualnie wielkie fale tsunami. Wspólnie z naukowcami zbadali nie odkrytą jaskinię wewnątrz Ziemi. Obejrzeli również film o sile, determinacji i bezinteresowności człowieka w świetle dramatycznych wydarzeń.

Wizyta w salonie Toyoty

W piątek dnia 19 lutego 2010r. uczniowie klasy VI d pod opieką p. M. Paluszek, p. E. Wróblewskiej i p. K. Maciasa odwiedzili salon Toyoty przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie. Było to kolejne ich spotkanie z przedstawicielami tej firmy - pierwsze odbyło się w styczniu w szkole. Obie wizyty zostały zrealizowane w ramach programu Szkoły dla Ekorozwoju, w którym szkoła w Nasielsku uczestniczy od kilku lat. Na początku wizyty przybyłych z Nasielska uczniów miło przywitał pan Cezary Cachel, dyrektor Toyota Żerań. Przewodnikiem w zwiedzaniu salonu samochodowego był poznany wcześniej w szkole pan Michał Frydrych, który z wielką pasją pokazywał różne modele samochodów od atrakcyjnego ekskluzywnego „staruszka”, który miał 86 lat aż po najnowocześniejszy model hybrydowy Priusa.
Uczniowie żywo interesowali się szczegółami motoryzacyjnymi, tym bardziej, że dowiedzieli się, iż po obejrzeniu całej kolekcji samochodowej czeka ich w sali konferencyjnej konkurs. Pytania dotyczące przedstawianych wiadomości przygotowała pani Marta, zajmująca się na co dzień sprawami handlowymi. Ponieważ celem spotkania było zapoznanie uczniów z rozwiązaniami ekologicznymi stosowanymi w firmie Toyota testy sprawdzające dotyczyły tych zagadnień. Chociaż pytania były trudne i fachowe uczniowie odpowiedzieli na wszystkie a pani Marta zaskoczyła ich miłą niespodzianką - wręczyła dla trzech wyróżniających się uczniów nagrody główne a wszystkich pozostałych obdarowała piłkami.
W sali konferencyjnej uczniowie mieli również okazję obejrzeć ciekawą prezentacje multimedialną pokazującą nowoczesne trendy w nowych konstrukcjach samochodowych i sposobach ich produkcji. W tym czasie miał miejsce również słodki poczęstunek. Po nim bowiem gospodarze zaplanowali kolejne atrakcje - obejrzenie stacji diagnostyki oraz przejażdżka najnowocześniejszym samochodem hybrydowym.
Spotkanie tego typu to nietypowa lekcja. Uczniowie spędzili ją z pożytkiem, potwierdzając swoje przekonania, że ekologia to ważna dziedzina w życiu każdego człowieka.

Wyjazdowe Andrzejki

W niedzielę dnia 29 listopada 2009 roku 30-osobowa grupa dzieci ze świetlicy szkolnej w wieku 7 - 13 lat pod opieką wychowawczyni Elżbiety Wróblewskiej i współpracującej ze szkołą pani Barbary Modzelewskiej uczestniczyła w wycieczce do Warszawy do Centrum Artystycznego „Radomska 13″, gdzie w ramach spotkań z cyklu „Tradycja po polsku” odbyła się wspólna andrzejkowa zabawa. Wyjazd dofinansowany został przez Nasielską Fundację Wspierania Edukacji i Rozwoju.
W tym miejscu w stolicy byliśmy już po raz drugi - w maju mieliśmy okazję poznać obrzędy związane z pieczeniem chleba a teraz jesienią wybraliśmy się aby poznać Andrzejki jako jeden ze zwyczajów ludowych. Czekały nas wróżby, ludowe tańce i warsztaty plastyczne a wszystko to przy opowieściach Doroty Jareckiej z Muzeum Etnograficznego, która przybliżyła nam andrzejkowe tradycje w różnych regionach naszego kraju. Oczywiście zrobiła to w sposób bardzo atrakcyjny zaciekawiając nie tylko anegdotami ale również eksponując szereg rekwizytów, wzbudzających zainteresowanie przybyłych (nie tylko dzieci ale i dorosłych). Były więc miski z wodą, po których pływały łódeczki z łupinek od orzechów, wiadra z kluczem do przelewania pszczelego wosku, koszyczki z karteczkami imion (przyszłej żony , męża) oraz wielki kosz z pysznymi jabłkami, które obierali wszyscy żądni przepowiedni swej przyszłości - skórki służyły dla wróżb a soczyste owoce wyśmienicie smakowały.
Wracając z wycieczki mieliśmy również okazję zobaczyć na Starym Mieście przy Placu Zamkowym wielką świąteczną choinkę. Niedzielny spacer po Starówce szykującej się do Świąt Bożonarodzeniowych sprawił nam wiele miłych wrażeń - w rozświetlonej blaskiem świątecznych gwiazdek stolicy było kolorowo i sympatycznie a wspólny pobyt w restauracji McDonalds przysporzył wszystkim dużo pozytywnej energii i dobrego nastroju.
Dziękujemy naszym sponsorom za okazaną pomoc finansową gdyż dla wielu dzieci ten niedzielny wyjazd to okazja do wyrównania ich szans edukacyjnych - pozaszkolne zajęcia w warszawskim ośrodku kultury to pożyteczne spędzenie czasu wolnego. Jak same dzieci mówiły kiedy odbierali je rodzice - była to niezwykle udana niedziela. Dobrze byłoby w tym roku jeszcze raz zagościć na Radomskiej w Warszawie by przybliżyć kolejne święta polskie.

,,Opowieść wigilijna”

W dniu 19 listopada 2009r klasy VI a i VI d pod opieką pań: Joanny Wiśniewskiej, Anny Korykiej i Małgorzaty Sitek, wybrały się na wycieczkę szkolną do Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Oglądaliśmy tam spektakl pt. ,,Opowieść wigilijna”.
Jest to najbardziej znany utwór Dickensa, w którym poznaliśmy losy pewnego okrutnego człowieka Ebenezera Scrooge’a- którego grał Szymon Cempura. Jego spotkania z innymi zawsze doprowadzały do kłótni. Osoby, które spotykały się z nim były niezadowolone z jego skąpstwa i nieżyczliwości. Scrooge po wielu wizytach duchów, swojego byłego współpracownika Marley’a, chciał zmienić swoje postępowanie. Po wielu próbach udało mu się to zrealizować. Starał się czynić dobro. Był pomocny i życzliwy, wywarło to na wszystkich duże zdziwienie, że tak okrutny człowiek może się zmienić.
,,Opowieść wigilijna” nie straciła na aktualności. Mówi przede wszystkim o skutkach samotności, spowodowanej egoizmem i chciwością. Przypomina o potrzebie wzajemnej życzliwości, która w obliczu szczerej skruchy potrafi odmienić widzenie świata i ludzi.
,,Opowieść wigilijna” Karola Dickensa jest adresowana nie tylko do dzieci starszych. Dzięki przesłaniu jakie niesie oraz wymownej symbolice, spektakl powinien zainteresować również dorosłego widza.

Podróże kosmiczne

5 listopada 2009r. klasy VIB i VIC wyjechały do kina interaktywnego w Warszawie. uczniami opiekowały się panie: Agnieszka Mackiewicz, Bożena Kozłowska i Ewa Grenadier. W siedmiu salach uczniowie zdobywali nowe wiadomości o Układzie Słonecznym, Drodze Mlecznej i zjawiskach jakie występują w kosmosie. W sali interakcji mogli sprawdzić poziom zdobytej wiedzy podczas podczas ,,kosmicznej podróży”. I,II i III miejsce podczas quizu zdobyli uczniowie naszej szkoły. Byli to Cyprian Skłucki, Wioleta Michalak i Justyna Sobiecka.

Woronicza 17

19 października 2009r. klasy IV c i IV d wraz ze swoimi wychowawczyniami i p. M. Sitek były na wycieczce w Warszawie. Najważniejszą atrakcją dla uczniów była możliwość zwiedzania gmachu TV przy ul. Woronicza 17. Dzieci mogły zobaczyć telewizyjne studia TVP1 i TVP2, w których nagrywane są programy: ,,Jaka to melodia?”, ,,Szansa na sukces”, ,,Celownik”. Oglądały pomieszczenia z planu serialowego ,,Plebanii” i ,,Złotopolskich”. To nowe doświadczenie na pewno wzbogaciło wiedzę naszych uczniów na temat telewizji jako środka masowego przekazu, a także pozwoliło zobaczyć z drugiej strony telewizyjne pomieszczenia, kamery, światła i miejsce pracy dziennikarzy, reżyserów, operatorów kamer, realizatorów, scenarzystów i wielu znanych z ,,telewizyjnego okienka” ludzi.
Dopełnieniem tej wyprawy była wizyta w Cinema City i obejrzenie najnowszego filmu słynnej wytwórni Disney/ Pixar pt. ,,Odlot”.

„ W pustyni i w sieci”

Dnia 30 października wszystkie klasy piąte pod opieką p. K. Żabik , p. E. Hyży, p.J. Michnowskiej, p. J.Puty, p. Z. Babicz wyjechały do Płońska na spektakl teatralny pt „ W pustyni i w sieci”.
Przedstawienie zachęcało nas do pielęgnowania ponadczasowych wartości. Musimy pamiętać, że mimo zmieniających się czasów, niezmienne są odwaga, wrażliwość, prawda, której jest się wiernym, i gotowość do poświęceń. Spektakl ukazywał młodym ludziom nieśmiertelną mądrość, która płynie z książek, jak również źródło wszechstronnej wiedzy - komputer. Obserwując z zapartym tchem zmagania bohaterów z literackimi i wirtualnymi postaciami, przeżywając najważniejsze chwile ich życia, poznajemy pełniej otaczający nas świat i stajemy się wrażliwsi na los drugiego człowieka.
Trzymający w napięciu spektakl, pełen zagadek i humoru, dzięki niesamowitym kostiumom i efektom specjalnym, stał się niezapomnianym dla nas widowiskiem. Uświadomił nam jak można mądrze wykorzystywać zdobytą wiedzę i nie wpaść w cywilizacyjne pułapki współczesnego świata.