Apele i uroczystości

 

Informacje zatwierdzone przez Dyrektora Szkoły

Wpisane  przez M. Paluszek

ROK SZKOLNY 2021/2022ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Nasza społeczność szkolna z okazji odzyskania niepodległości, w ciągu tygodnia poprzedzającego nasze Narodowe Święto, podjęła szereg działań, których celem było uświadomienie młodemu pokoleniu jak ważna jest pamięć historyczna i tożsamość narodowa.
Każda z klas miała możliwość przypomnienia sobie najważniejszych informacji związanych z tym świętem, takich jak: przyczyny upadku Rzeczypospolitej, nierówną walkę wielu pokoleń Polaków z zaborcami czy okoliczności powrotu naszej Ojczyzny na mapy Europy. Podjęto również refleksję nad tym, w jaki sposób dziś przejawia się patriotyzm.
Uczniowie rozwiązywali quizy interaktywne, escape roomy, zagadki, oglądali filmy edukacyjne i prezentacje multimedialne, a także tworzyli własnoręcznie flagi i kokardy narodowe oraz dekorowali sale lekcyjne. Nie zabrakło również patriotycznej muzyki i piosenek.
Starsze klasy wzięły udział w szkolnej grze terenowej “Listy od przodków”, dzięki której mogli poczuć się bezpośrednimi uczestnikami minionych wydarzeń.
Centralnym punktem naszego świętowania był uroczysty apel, który przygotowała pani Beata Korytkowska. Wystąpili w nim uczniowie klasy 7a, 7b oraz 8d. Całość występu została ubogacona pięknymi pieśniami patriotycznymi w wykonaniu chóru szkolnego pod kierunkiem pani Kingi Żabik. Oprawę tworzyła prezentacja multimedialna przygotowaną przez p. Annę Tomasińską.
Apel odbył się bez udziału publiczności. Dziękujemy Julii Tylińskiej, uczennicy klasy VIII b za pomoc w nagraniu uroczystości.
Zapraszamy do obejrzenia trzyczęściowej relacji z podjętych działań.
Anna Tomasińska
cz1
cz2
cz31

DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA „Warto powracać bezpiecznie!”


img_2607Dziś, 28 października 2021 r., w naszej szkole odbył się Dzień Bezpieczeństwa dla klas 0 – III. Było to kolejne nasze działanie przeprowadzone w ramach szkolnego programu „Stawiam na bezpieczeństwo”. Połączyliśmy je z gminną akcją „Warto powracać bezpiecznie”, prowadzoną przez Urząd Miejski w Nasielsku.
Spotkanie w sali gimnastycznej rozpoczęła Pani wicedyrektor Bożena Kozłowska, która przywitała gości: Zastępcę Burmistrza Nasielska Pana Waldemara Kordulewskiego, Kierownika Wydziału Administracji i Nadzoru Pana Krzysztofa Millera oraz przedstawicieli nasielskiej policji: asp. Radosława Wasilewskiego i sierż. szt. Damiana Papiernika.
Dzień Bezpieczeństwa był bardzo bogaty w atrakcje dla dzieci i przedstawiał się następująco:
• Prezentacja filmu pt. „Bądź widoczny, bądź bezpieczny”, zrealizowanego przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły;
• Część artystyczna przygotowana przez oddziały przedszkolne: klasę 0a pod opieką Pani Pauliny Mosakowskiej i 0b pod kierunkiem Pani Justyny Margiel;
• Przypomnienie podstawowych przepisów ruchu drogowego przez uczniów klasy 8d: Julię Polańską i Franciszka Żabika;
• Quiz wiedzy o ruchu drogowym;
• Odblaskowy pokaz mody – wyłonienie zwycięzców spośród 43 uczestników;
• Prezentacja piosenek własnego autorstwa w wykonaniu klasy 8d;
• Wręczenie nagród za konkurs na plakat dotyczący bezpieczeństwa drogowego;
• Prelekcja asp. Radosława Wasilewskiego z komisariatu Policji w Nasielsku na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Na zakończenie głos zabrał Zastępca Burmistrza Pan Waldemar Kordulewski, który pogratulował uczniom i nauczycielom wspaniale przygotowanego programu. Przekazał również wszystkim dzieciom elementy odblaskowe: breloki oraz worki na buty.
Konferansjerami byli uczniowie klasy 8d: Julia Polańska i Franciszek Żabik. Za organizację tego dnia odpowiedzialne były Panie: Magda Zawadzka, Kinga Żabik, Justyna Margiel i Monika Paluszek.
Koordynator szkolnego programu
„Stawiam na bezpieczeństwo”
Monika Paluszek

Narodowe Czytanie 2021


moralnoaa6 października 2021 roku w naszej szkole odbyło się Narodowe Czytanie. Podczas tegorocznej, dziesiątej już odsłony, spotkaliśmy się z utworem „Moralność pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej. W tym roku obchodzimy bowiem setną rocznicę śmierci tej wyjątkowej kobiety - aktorki, powieściopisarki, dramatopisarki i felietonistki. Weszła ona do historii polskiej literatury jako czołowa przedstawicielka polskiego naturalizmu i jako demaskatorka pruderii i fałszu małomieszczańskiego stylu życia.


„Moralność pani Dulskiej” to niewątpliwie najbardziej znane dzieło tej znakomitej pisarki. Przeczytaliśmy skróconą wersję tego dramatu, starając się oddać klimat i obyczaje panujące w mieszczańskiej rodzinie Anieli Dulskiej.W tegorocznej edycji udział wzięli:


Anna Tomasińska – osoba wprowadzająca

Bożena Kozłowska – Aniela Dulska

Krzysztof Macias – Felicjan Dulski

Tomasz Czajkowski - Zbyszko Dulski

Kinga Żabik - Mela Dulska

Joanna Czyż - Hesia Dulska

Paulina Mosakowska – Hanka

Justyna Margiel – Tadrachowa

Anna Korycka – Juliasiewiczowa


Scenografię wykonaliśmy pod kierunkiem P. Justyny Margiel, opracowanie medialne zawdzięczamy P. Monice Paluszek, stroje wypożyczyliśmy od P. Kingi Szczypek, natomiast o dobre nagłośnienie zadbał P. Krzysztof Margiel. Bardzo dziękujemy wszystkim za pomoc i zaangażowanie. Wyrazy wdzięczności przekazujemy także zaproszonym gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Mamy nadzieję, że miło spędziliście Państwo czas w murach naszej szkoły. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

Anna Korycka


FOTORELACJA NA FACEBOOKU SZKOŁY
Czas to miłość…Apel poświęcony Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu


10 września w naszej szkole odbył się spektakl słowno - muzyczny pt. “Czas to miłość” poświęcony Prymasowi Tysiąclecia. O tym wydarzeniu napisał emerytowany nauczyciel historii naszej szkoły, Pan Andrzej Zawadzki:


Myślę wciąż o jutrzejszej beatyfikacji WSPANIAŁEJ DWÓJKI naszych rodaków ostatniego stulecia i o tym, że nie będzie na niej sztandaru Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku, co się Szkole po prostu należało. Dlaczego,? Wyjaśniłem to kilka minut temu w okazjonalnym poście.

Nie wszystko zostało jednak stracone. Nasielska Dwójka jest po prostu bardzo dobrą szkołą. Należny Prymasowi Tysiąclecia Hołd oddała w dniu 10 września na wspaniałej uroczystości wewnątrzszkolnej. Miałem zaszczyt w niej uczestniczyć.

Głównym jej punktem był spektakl słowno muzyczny poświęcony Prymasowi Tysiąclecia o wiele znaczącym tytule “Czas to miłość”.
Wykorzystano w nim prezentację multimedialną przygotowaną przez szkolną katechetkę i historyczkę panią Annę Tomasińską. Scenariusz napisała polonistka pani Anna Korycka. Stronę muzyczną opracowała pani Kinga Żabik Uczniowie występujący w spektaklu pokazali jak wielki potencjał tkwi w nich.

Wspaniale i w dodatku delikatnie uwidocznione były fakty z bogatej biografii PIERWSZEGO KAPŁANA TYSIĄCLETNIEJ POLSKI..

Będąc uczestnikiem tego spotkania miałem możność przekazać obecnym uczniom wrażeń ze spotkania delegacji ich starszych koleżanek i kolegów przed czterdziestu laty z Prymasem Tysiąclecia w warszawskiej Archikatedrze.. To obecne spotkanie w jakimś stopniu przypominało spotkanie ich starszych kolegów i koleżanek sprzed lat czterdziestu. I dla ich poprzedników i dla nich było to piękne przeżycie.

Źródło

img_2247img_2236img_2254img_2237
ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS I


„Wszystko, wszystko dziś dla pierwszej klasy,

piękny uśmiech, kolorowe astry …”

.

img_2206


1 września 2021r., w dniu rozpoczęcia roku szkolnego, w naszej szkole odbyła się podniosła Uroczystość Ślubowania Uczniów Klas Pierwszych. Po odśpiewaniu hymnu i serdecznym powitaniu wygłoszonym przez P. Dyrektora Mariusza Kraszewskiego, uczniowie klas starszych zaprezentowali program artystyczny opracowany pod kierunkiem Pani Kingi Żabik .Następnie w obecności dyrekcji szkoły, rodziców i nauczycieli, czterdziestu dziewięciu pierwszoklasistów złożyło przyrzeczenie na sztandar szkoły.Będę zawsze dbał o dobre imię szkoły.

W pełni wykorzystam czas przeznaczony na naukę.

Będę szanował nauczycieli, pracowników szkoły, koleżanki i kolegów.

Będę przestrzegał porządku w klasie i w szkole.

Będę się starał o coraz wyższe osiągnięcia w nauce.


img_2208Kolejnym punktem spotkania było pasowanie na ucznia, które polegało na dotknięciu ramienia ogromną kredką i nadaniu statusu ucznia Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku. Po części oficjalnej, uczniowie klas IA i IB, pod bacznym okiem swoich wychowawczyń, udali się do swoich sal lekcyjnych. Tam każdy pierwszak otrzymał: dyplom pasowania na ucznia, drobne pamiątki oraz zestaw podręczników i ćwiczeń.


Życzymy wszystkim naszym Wychowankom sukcesów w nauce, szkolnych przyjaźni i radości płynącej ze zdobywania wiedzy.

ZOBACZ FOTORELACJĘ NA FACEBOOKU SZKOŁY


Beata Janiszek - wychowawczyni klasy I A

Beata Górecka - wychowawczyni klasy I B

 

Strony: 1 2 3