Apele i uroczystości

 

Informacje zatwierdzone przez Dyrektora Szkoły

Wpisane  przez M. Paluszek


 

ARCHIWUM

HARMONOGRAM

 

ROK SZKOLNY 2018/2019

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

galeria

 

27 maja w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej.

Uczniowie klas pierwszych obejrzeli film edukacyjny pt. Książka, z którego można było się dowiedzieć, kiedy powstało pismo, jak się składa książki w drukarniach i jaką drogę trzeba przebyć, aby wydać swoją własną książkę. Następnie odbyła się rozmowa dzieci z panią bibliotekarką o tym, jak należy postępować z książeczkami, aby mogły one służyć przez długie lata również innym czytelnikom. Dzieci z bardzo dużym zaangażowaniem uczestniczyły w prowadzonej dyskusji.

 

Dziewczynki z aktywu bibliotecznego przygotowały dla pierwszaczków liczne zagadki, dzięki którym uczniowie sprawdzili swoją wiedzę na temat postaci bajkowych. Następnie pierwszoklasiści złożyli przysięgę, a uroczystego pasowania zakładką dokonała pani dyrektor Agnieszka Mackiewicz. Na zakończenie uroczystości dzieci otrzymały pamiątkowe zakładki i małe, co nieco dla osłody.

 

Chciałabym jeszcze raz życzyć wszystkim dzieciom wspaniałych przygód w zaczarowanym świecie książek i zapraszam serdecznie do biblioteki. Będziecie tu zawsze mile widziani.

 

Joanna Czyż

 

 

 
APEL AGRESJI MÓWIMY NIE

galeria

 

22 lutego odbył się  apel profilaktyczny ,, Agresji mówię nie !!!” dla klas  4-7. Tematyka apelu, jak sama nazwa mówi, dotyczyła problemu przemocy wśród uczniów i jest jednym z punktów szkolnego programu ,,Szkoła bez przemocy”.

 

Uczniowie klasy 5d  po kierunkiem pani Kingi Żabik, w sposób bardzo jasny pokazali poprzez scenki z jakimi problemami borykają się uczniowie. Wskazali także, iż każdy może być ofiarą przemocy. Zebrani na widowni uczniowie  otrzymali  informację, jak zachować się, gdy ktoś próbuje nas krzywdzić. Krok po kroku zostało pokazane jak postępować gdy czujemy się ofiarą oraz jaj stawiać jasne komunikaty, gdy czujemy się zagrożeni. Jeżeli sprawca nie przestaje należy zgłosić to osobie dorosłej, czyli rodzicom, wychowawcy, pedagogowi, pani psycholog lub innym osobom. W czasie apelu zaprezentowano kilka piosenek wraz z udziałem chóru. Zaprezentowano piosenkę, która wygrała  konkurs wokalny na temat  ,,Przemocy mówię nie”. Apel  ten był dobrą lekcją przeciwdziałania przemocy.


Osoby zaangażowane w przygotowanie apelu: Pani Kinga Żabik, pedagog Beata Kownacka i pani Aneta Czyż - Roszak.

 

pedagog Beata Kownacka
 

 
Zabawa karnawałowa z elementami profilaktyki

galeria

 

W dniu 13 lutego 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Nasielsku odbyła się Zabawa karnawałowa z elementami profilaktyki przeprowadzona przez Firmę ,, Magia Uśmiechu”. Zostało to sfinansowane przez Burmistrza Gminy pana Bogdana Ruszkowskiego ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

 

Uczestnikami imprezy byli uczniowie klas młodszych wraz z wychowawcami. Ze względu na dużą liczbę uczniów zabawa odbyła się w dwóch turach. Dzieci miały dwugodzinną zabawę z profesjonalnym dj-em oraz trójką animatorów przebranych w profesjonalne kostiumy teatralne. Dzieci miały możliwość zabawy w rytmach różnorodnej muzyki. Impreza zaczęła się walczykiem, gdzie chłopcy i dziewczynki witali się ze sobą i poznawali. Później taneczne podróżowanie. Każda grupa była innym miastem, dzieci odpowiadały na pytania i tanecznym krokiem ruszały z nauczycielami oraz prowadzącymi wężykiem w taneczny rejs. Przeprowadzone były konkursy zachęcające do grzecznej zabawy bez agresji, przepychania się, bez użycia siły pod hasłem ZABAWA BEZ PRZEMOCY oraz konkursy tematyczne negujące agresywne zachowania. Duża atrakcją dla dzieci było malowanie twarzy i tatuaży, skręcania balonów i tworzenie wraz z dziećmi przepięknych zwierzątek i kwiatków. Odbyły się konkursy integracyjne i indywidualne, ze zwróceniem szczególnej uwagi na prawidłowe zachowania. Zabawa z chustą animacyjną, teatr baniek mydlanych oraz wiele innych zabaw i konkurencji sportowych dostosowanych do wieku dzieci. Za konkursy dzieci otrzymywały słodkie nagrody. Prowadzący chcieli pokazać dzieciom, że poprzez sztukę i zabawę wspaniale można wzbogacić postrzeganie świata, ukazać właściwe, wartościowe wzorce wolne od przemocy zarówno fizycznej jak i psychicznej, Przedstawić rolę dorosłych, jako opiekunów stających w obronie pokrzywdzonych.


Tradycyjne zabawy w gronie rówieśników uczą współpracy, współdziałania, dostrzegania mocnych stron bawiących się. Jak wiemy na skutek przemian cywilizacyjnych, coraz częściej towarzyszem zabaw dziecka staje się komputer  i telewizor, przez co dzieci nie doświadczają radości wypływającej ze wspólnej, nieskrępowanej zabawy oraz nawiązywania kontaktów społecznych. Deficyty w zakresie umiejętności społecznych mogą sprzyjać sięganiu po środki psychoaktywne, jako sposobu zaimponowania innym i uzyskania ich akceptacji.


Obserwując uczestników i ich uśmiech na twarzy, można stwierdzić, że zabawa dała im wiele powodów do radości i miłego spędzenia czasu z rówieśnikami. Uczestnicy zabawy byli bardzo zadowoleni.


pedagog Beata Kownacka

 
Apel profilaktyczny

galeria

 

W dniu 04.01.2019 r. w naszej szkole odbył się apel profilaktyczny pt. „Wolność – być wolnym od nałogów” dla uczniów klas III – VI.   Celem apelu było przekazanie uczniom wiedzy na temat mechanizmu nałogów, jak to się zaczyna oraz konsekwencje, jakie niesie dla osoby uzależnionej i ludzi w jego otoczeniu.

 

Poprzez ten apel włączyliśmy się do kampanii społecznej ,, Nie spal się na starcie”, której celem jest przekonanie młodych ludzi do tego, żeby nie zaczynali palić papierosów. Osoby znane z telewizji, tzw. celebryci przekonywali, że palenie to nałóg, który wyniszcza organizm człowieka i niezwykle trudno z nim zerwać. Mechanizm uzależnienia działa tak samo jak przy każdym innym nałogu. Dlatego człowiek powinien być wolny, co rozumiemy - nieuzależniony, by móc realizować swoje życiowe cele, dbając przy tym o zdrowie, kondycję i sprawność fizyczną.


Apel zaczął się od obejrzenia filmu ,,Nie spal się na starcie. Uczniowie obejrzeli go w wielkim skupieniu. Następnie uczniowie klasy 5a przedstawili scenki o szkodliwym działaniu papierosów w scence ,, Sąd nad papierosem”. Czuwała nad tym pani Agnieszka Sztabnik wychowawca klasy 5a. Całość przeplatana pięknie wykonanymi utworami ,, Moja dziewczyna” i ,, Wolność”, które przygotowała pani Kinga Żabik wraz z uczniami.


Na koniec apelu pani dyrektor Agnieszka Mackiewicz wręczyła nagrody za konkurs ,,Mój wolny czas bez komputera”przeprowadzony w listopadzie 2018 r. wśród uczniów klas czwartych. Konkurs przeprowadzono w ramach Innowacji ,, Wiem co jem: zdrowo, bez nałogów i sportowo” z inicjatywy pedagoga i psychologa szkolnego.


Koordynatorem była Beata Kownacka – pedagog szkolny a osobami wspierającymi pani Monika Brzezińska – Pająk- logopeda i pani Ilona Dygus psycholog.

 

Beata Kownacka

 

 
Pójdźmy do Betlejem

galeria

 

W atmosferę Świąt Bożego Narodzenia w dniu 20.12.2018r. wprowadziły uczniów i grono pedagogiczne jasełka pt.”Pójdźmy do Betlejem”. Spektakl przygotowali uczniowie klas: IVb, Va, VIe, VIIa pod kierunkiem p. Anny Tomasińskiej i p. Małgorzaty Komorowskiej oraz chór szkolny pod opieką p. Kingi Żabik . Uczniowie odtwarzając biblijne postacie zachęcili widzów do odnajdywania drogi do betlejemskiego żłóbka i pójścia na spotkanie z narodzonym Mesjaszem.

 

Małgorzata Komorowska

 

 

 
JASEŁKA W WYKONANIU 0a i 0b


galeria


Święta Bożego Narodzenia to czas piękny i wyjątkowy, pragniemy przeżywać je tak jakoby Chrystus Dziś miał do nas przyjść.

18 grudnia 2018 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b przedstawiły Jasełka najbliższym swemu serduszku. Wzruszeniu nie było końca. Dziecięca interpretacja narodzin Jezusa Chrystusa, wzajemne życzenia i łamanie opłatkiem, które zakończyły spotkanie, pozwoliły wszystkim poczuć atmosferę zbliżających się świąt, pełną ciepła, radości i bliskości. Małym aktorom należą się pochwały za pokonanie tremy oraz wczucie się w role.


CHLEB MIŁOŚCI

Halina Golczowa


A gdy zabłyśnie gwiazda
W błękitnej dalekości.
Będziemy z sobą dzielić
Opłatek – chleb Miłości.


A łamiąc okruch biały,
Wśród nocy świętej ciszy,
Niechaj się serca nasze
Jak dzwony rozkołyszą.


Oto już cud się spełnia,
Już biją w niebo dzwony.
O witajże nam, Jezu,
W Betlejem narodzony.


Rozwarły się niebiosa,
Już kolęd płyną dźwięki:
O witajże nam, witaj,
Jezuniu malusieńki.


Ty, któryś jest Miłością
i Sercem tego świata,
Zagarnij serca nasze
I w Imię Swoje zbrataj.


Niechaj zamilkną swary,
Zawiści, ludzkie złości.
Noc święta, wigilijna…

Dzielmy – CHLEB MIŁOŚCI.

Wieczornica pod nazwą „Kawiarenka Patriotyczna”


galeria


Ojczyzna to wielkie słowo. Pisało o niej wielu wybitnych pisarzy i poetów. Każdy z nich innymi słowami wypowiadał swoją miłość i troskę. Jedni sławili piękno jej krajobrazów, inni zachwycali się bohaterstwem, bogatą kulturą czy wreszcie niepowtarzalnością języka. Wszyscy zgodnie chcieli i nadal pragną, aby Polska była zawsze wolna i piękna.


My również, tym pragnieniem połączeni, w dniu 30 listopada 2018 r. zamieniliśmy naszą szkołę w klimatyczną i nastrojową Kawiarenkę Patriotyczną. Zaprosiliśmy wielu gości, którym w tym miejscu dziękujemy za przybycie.


To wielopokoleniowe spotkanie było poświęcone naszej Ojczyźnie.


W przygotowanym programie czytaliśmy utwory wybitnych polskich twórców, należące niewątpliwie do kanonu polskiej poezji patriotycznej, a pochodzące z Antologii Niepodległości, która została przygotowana w związku z jubileuszowym rokiem odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym samym, po raz kolejny, włączyliśmy się w akcję Narodowego Czytania, organizowaną przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Nie zabrakło również znanych pieśni patriotycznych, które rozbudziły nasze serca i dostarczyły wielu wzruszeń. Całość została wzbogacona wymowną prezentacją, fragmentami filmów i przepięknym układem tanecznym z wykorzystaniem biało – czerwonych szarf.W ten sposób po raz kolejny uczciliśmy w naszej szkole setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Anna Korycka

ŚWIĘTUJMY 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

 

galeria

 W piątek, 9 listopada, odbyła się akademia z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Naszą uroczystość rozpoczęliśmy o godz. 11.11 wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego przez całą społeczność szkoły. Przyłączyliśmy się do wspólnej akcji ministerstwa edukacji i Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej - „Rekord dla Niepodległej”.

 

Następnie uczniowie z klas 5 - 7 zaprosili na niezwykle wzruszającą lekcję historii. Wiersze, pieśni patriotyczne oraz prezentacja multimedialna przeniosły nas w czasy, gdy Polska straciła wolność, zniknęła z mapy Europy. Jednak Polacy nigdy nie zapomnieli o swojej Ojczyźnie. Marzenia o wolnej i dumnej Polsce nasi przodkowie nosili w sercach przez 123 lata zaborów.

 

To była wyjątkowa uroczystość. Mamy nadzieję, że na długo zostanie w pamięci uczniów.

 

Apel przygotowały: A. Korycka, E. Lipowska, M. Paluszek i K. Żabik.

Ewa Lipowska

 
SZKOLNY TURNIEJ PAPIESKI

galeria

„Nie czas teraz wstydzić się Ewangelii,

ale czas głosić ją na dachach.”

Święty Jan Paweł II


 

W dniu 18 października 2018 roku w naszej szkole uczciliśmy osobę świętego Jana Pawła II. Z tej okazji został zorganizowany Szkolny Turniej Papieski. Pięcioosobowe drużyny z klas IV, V i VI zmagały się z konkurencjami, w których poznawali życie Jana Pawła II oraz Jego pasje i zainteresowania.

 

Konkurencje, w których uczestniczyły zespoły dotyczyły w sposób szczególny sportowych zamiłowań Papieża takich jak: piłka nożna, kajaki, narty oraz wędrówki po górach.  Zadaniem uczniów było strzelanie goli do bramki oraz „płyniecie kajakiem” na czas. Nie zabrakło również quizu o życiu świętego papieża, a także wiadomości dotyczących polskich miast, które odwiedzał podczas pielgrzymek do Polski oraz tych, które bezpośrednio związane są z Jego życiem przed wyborem na Stolicę Piotrową. Drużyny musiały również wykazać się umiejętnością układania puzzli związanych z młodzieńczymi pasjami Papieża. Na koniec klasowe „łasuchy” miały za zadanie zjeść na czas ulubione przez Papieża kremówki.

 

Różnorodność turnieju sprzyjała integracji zespołów klasowych oraz kształtowaniu zdrowej rywalizacji. Uczniowie mieli okazję rozpoznać  i zaprezentować swoje talenty.

 

Pomiędzy konkurencjami ksiądz Rafał Winnicki wraz z ucznia klas VI a, VI d i VI e uczył wszystkich zgromadzonych tańców i śpiewów lednickich, które swoją tematyką ukazują nam postać świętego papieża. Nie zabrakło również innych religijnych piosenek i okrzyków, które radowały nasze serca i dusze.

 

W czasie tak bardzo krótkiego czasu wśród zgromadzonych panowała wielka radość, która ogarnęła nie tylko uczniów ale również nauczycieli. Chcieliśmy podczas tego dnia wypełnić ostanie słowa Ojca Świętego wypowiedziane 2 kwietnia 2005 roku tuż przed  śmiercią: „Szukałem Was, a wy przyszliście do mnie i za to wam dziękuję.”

 

Podczas turnieju wyłonione zastały  najlepsze drużyny: I miejsce zajęła klasa VI d, II miejsce -   klasa VI c, a III miejsce  - klasa VI a.

 

Jednak wszyscy jesteśmy wygranymi tego turnieju, bowiem naszym celem było zachowanie w pamięci osoby Jana Pawła II i jego nauki. Dlatego gratulujemy wszystkim drużynom z klas IV, V i VI.

 

Tego wyjątkowego dnia wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi otrzymali pamiątkowe widokówki ze zdjęciem oraz cytatem świętego Jana Pawła II. Każdy miał również okazję skosztować „papieską kremówkę.”

 

 

Małgorzata Komorowska

Anna Tomasińska

Justyna Kołakowska

Ks. Rafał Winnicki

 


 

 

 
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

galeria


 

Za trud,

za serce,

za uśmiech.

 

Dziękujemy !!!

 

 

Dnia 15 października br.w naszej szkole odbył się  uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Pani Dyrektor, która powitała przybyłych nauczycieli, pracowników szkoły oraz zaproszonych emerytów. Następnie  przekazała głos uczniom klas drugich,którzy wraz z wychowawcami przygotowali program artystyczny. Młodzi artyści uświetnili ten wyjątkowy dzień wierszem, piosenką oraz tańcem. Wiele ciepłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków obdarowując każdego nauczyciela laurkami w kształcie serduszek oraz odśpiewali ,,Sto lat’’.

 

Uroczystość zakończyła się słowami Pani Dyrektor, która podziękowała nauczycielom  za ich trud i zaangażowanie oraz odczytała listę nagrodzonych nauczycieli i pracowników szkoły.

 

Ewa Boczkowska

Barbara Kamińska

Monika Kozarzewska

Jolanta Sobiecka


 
ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS I

galeria

„Wszystko, wszystko dziś dla pierwszej klasy,

piękny uśmiech, kolorowe astry …”


5 października 2018 r. w naszej szkole odbyła się podniosła Uroczystość Ślubowania Uczniów Klas Pierwszych. Po odśpiewaniu hymnu i serdecznym powitaniu przez wicedyrektorów: p. Bożenę Kozłowską i p. Mariusza Kraszewskiego, w obecności rodziców i nauczycieli, sześćdziesięciu dziewięciu pierwszoklasistów złożyło przyrzeczenie na sztandar szkoły.

 Będę zawsze dbał o dobre imię szkoły.

W pełni wykorzystam czas przeznaczony na naukę.

Będę szanował nauczycieli, pracowników szkoły, koleżanki i kolegów.

Będę przestrzegał porządku w klasie i w szkole.

Będę się starał o coraz wyższe osiągnięcia w nauce.

 

 

Następnym punktem spotkania było pasowanie na ucznia, które polegało na dotknięciu ramienia ogromną kredką i nadaniu statusu ucznia Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku. Po części oficjalnej, uczniowie klas IA IB, IC pod bacznym okiem swoich wychowawczyń, zaprezentowali swój pierwszy program artystyczny, na który składały się pouczające wierszyki i piosenki z gestykulacją. Po udanym występie, pierwszoklasiści otrzymali swój pierwszy dokument tożsamości - legitymację szkolną oraz dyplom pasowania na ucznia.

 

Pod koniec uroczystości, w imieniu rodziców zabrała głos p. Joanna Menich, kierując wiele ciepłych słów i podziękowań zarówno do dzieci jak i nauczycieli. Rodzice obdarowali każdego milusińskiego wygrawerowanym medalem, dyplomem i słodką niespodzianką.


Życzymy wszystkim naszym Wychowankom sukcesów w nauce, szkolnych przyjaźni i radości płynącej ze zdobywania wiedzy.


Małgorzata Olbryś,

Beata Janiszek,

Magda Mackiewicz,

Beata Górecka