Apele i uroczystości

 

Informacje zatwierdzone przez Dyrektora Szkoły

Wpisane  przez M. Paluszek


 

ARCHIWUM

HARMONOGRAM

 

ROK SZKOLNY 2017/2018

 

 


JAK TU PRAWDĘ O POLSCE POWIEDZIEĆ?


galeria

Jeszcze jeden Listopad do okna zapukał

Żółtych liści szelestem. I znów nas odszukał.

Nas – zapatrzonych dziś w przeszłość.

 

dsc_0359Tymi słowami rozpoczęliśmy kolejną lekcję historii, lekcję patriotyzmu i miłości do Polski. Odbyła się ona 10 listopada. Tym razem bolesną historię Ojczyzny opowiedziały naszym uczniom drzewa: Dąb, Topola, Sosna i Brzoza.


W jesiennej scenerii, słuchając nastrojowej muzyki i patriotycznych pieśni w wykonaniu chóru pod kierunkiem p. K. Żabik, oddaliśmy hołd wszystkim Polakom, dzięki którym w 1918 roku odzyskaliśmy upragnioną wolność. Chociaż przez 123 lata Polski nie było na mapie Europy, to jednak zawsze istniała w sercach Polaków, którzy w niewoli nie tracili ducha i wciąż dzielnie walczyli, przelewając krew na frontach całego  świata. Wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli przygotowany przez p. A. Korycką i p. B. Korytkowską program słowno – muzyczny, który jak zwykle, został wzbogacony piękną i wymowną prezentacją przygotowaną przez p. M. Paluszek.


Na uroczystym apelu z okazji Święta Niepodległości mieliśmy zaszczyt gościć: zastępcę Dyrektora WORD-u w Warszawie - Pana Waldemara Przeździęk, Panią Karolinę Laskowską - starszą posterunkową i Pana Radosława Wasilewskiego - sierżanta sztabowego z Komisariatu Policji w Nasielsku. Zaproszeni goście wspólnie z nami wzięli udział w tej niecodziennej chwili zadumy nad przeszłością naszej Ojczyzny.

 

Po uroczystym apelu i zapaleniu zniczy  przy symbolicznych brzozowych krzyżach miało miejsce podsumowanie wrześniowych i październikowych działań związanych z realizacją w naszej szkole programu B&N .

Anna Korycka


 


„Idźmy naprzód z nadzieją”

galeria

OLYMPUS DIGITAL CAMERA         Październik to miesiąc, w którym szczególnie pamiętamy o Janie Pawle II – papieżu Polaku. Jego osobę i nauczenie przybliżają nam przypadające w tym czasie rocznice. W naszej szkole uczciliśmy naszego Wielkiego Rodaka podczas apelu, który odbył się 17 października 2017 roku. Podjęliśmy próbę refleksji nad nauczaniem Jana Pawła II o nadziei chrześcijańskiej, nawiązując do hasła tegorocznych obchodów Dnia Papieskiego w Polsce, które przebiegały pod hasłem: „ Idźmy naprzód z nadzieją”. Słowa te są  cytatem z Listu Apostolskiego Novo Millenio Ineunte (czyli: na początku nowego tysiąclecia) - dokumentu podpisanego przez św. Jana Pawła II 6 stycznia 2001 roku.

 

 

Celem apelu było ukazanie młodemu pokoleniu roli jaką w życiu człowieka wierzącego powinna  odgrywać nadzieja. Jak ważne jest, aby nie poddawać się negatywnym emocjom i rozpaczy, ale z nadzieją pokonywać lęk. To właśnie w młodych ludziach Jan Paweł II widział nadzieję Kościoła.


Te niełatwe treści z nauczania papieża przybliżył krótki program artystyczny w wykonaniu uczniów klasy VI b pod kierunkiem p. A. Tomasińskiej, ubogacony prezentacją multimedialną wykonaną przez p. M. Paluszek . Występ uświetnił chór szkolny pod opieką p. K. Żabik.

 

Anna Tomasińska

 

 


Bo myśl nasza wdzięcznością się wypełnia…

galeria

 

1-7W piątek 13 października 2017 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Chór szkolny „VIVO” pod opieką pani Kingi Żabik i pani Izabeli Piotrowskiej przygotował inscenizację pt. „Duża przerwa”.

 

Uczniowie w sposób humorystyczny słowem, piosenką oraz prezentacją multimedialną  przedstawili zmagania nauczycieli z obowiązkami, jakie narzuca obecna zmiana w edukacji.

Nie zabrakło również szczerych i wzruszających życzeń spokojnej pracy, satysfakcji z niej płynącej,  dobrego zdrowia i samopoczucia, spełnienia marzeń i realizacji zawodowych planów.

 

Na ręce Pani Dyrektor dla wszystkich Pracowników Pedagogicznych i Niepedagogicznych, przedstawiciele Chóru Szkolnego, złożyli Order Uśmiechu, a Samorząd Uczniowski podarował  piękne bukiety wykonane ze słodkich cukierków.

 

 

Uroczystość upłynęła w miłej atmosferze i była dobrą okazją do wspólnej zabawy międzypokoleniowej nauczycieli i uczniów.

 

Kinga Żabik

 
PODWIECZOREK GRANTOWY ZA NAMI

galeria

 

1-11Dnia 28.09.2017 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku z okazji zakończenia czteromiesięcznego projektu „Łączy Nas Altana Zrozumienia” realizowanego w ramach programu TESCO „Decydujesz, pomagamy” przez Nasielską Fundację Wspierania i Rozwoju Edukacji przy współpracy szkolnej społeczności odbył się Podwieczorek Grantowy.


Było to bardzo miłe spotkanie międzypokoleniowe dzieci i dorosłych - nauczycieli, uczniów z rodzicami oraz sympatyków szkoły. Jego uczestnicy w ciągu kilkudziesięciu minut przeżyli moc pozytywnych emocji. Koordynatorka zadań projektowych Elżbieta Wróblewska przybliżyła zebranym cele projektu i jego rezultaty. Spektakl słowno-muzyczny w wykonaniu 3 nauczycielek –polonistek Anny Koryckiej i Bożeny Kozłowskiej oraz umuzykalnionej Kingi Żabik to wspaniała uczta dla ducha. Cudownie udało im się wprowadzić wszystkich w nastrój zadumy o życiu, refleksji o ważnych życiowych wartościach, takich jak miłość, szczęście, wyrozumiałość, tolerancja, życzliwość. Treści te zawarte były w słowach recytowanych wierszy, których autorem był Phil Bosmans z tomiku „Słoneczne promyki życia” oraz piosenek o tytułach „Rozmowa z jesienią”, ”Wdzięczność” i „Wieczorne śpiewogranie”.


Piękno polskiej jesieni zostało wspaniale wyeksponowane przez mistrzynie dekoracji – jedyne w swojej klasie utalentowane plastyczki –panie Anetę Czyż Roszak i Justynę Margiel. Całość przyjemnych wrażeń dopełniła profesjonalnie wykonana przez informatyczkę Monikę Paluszek prezentacja multimedialna. Ogromnym zaangażowaniem zarówno w pracach wakacyjnych przy urządzaniu szkolnego skalnika jak i przy wszelkich bieżących czynnościach organizacyjnych wykazał się kierownik administracji pan Krzysztof Margiel.


Miło było wysłuchać słów dyrekcji – pani Agnieszka Mackiewicz podkreśliła ile trudu i poświecenia włożyli wykonawcy aby to spotkanie miało tak bogatą oprawę.


Kulminacyjnym punktem spotkania był tort ze świecąca fontanną. Przy smacznym poczęstunku przyjemnie ze sobą rozmawiano. Chętni pozowali do pamiątkowych zdjęć. Przy wyjściu zaś każdy został obdarowany folderem dotyczącym zrealizowanego projektu.. Z wielką ciekawością czekamy na film powstały z nagrań dokonanych podczas spotkania przez przybyłych gości z Redakcji Tygodnika Nowodworskiego - pana Adama Balcerzaka i pana Piotra Koryckiego. Spodziewamy się także interesującego artykułu o tym wydarzeniu do lokalnej prasy od zaprzyjaźnionego z nami Andrzeja Zawadzkiego.


Projekt się zakończył na tyle efektywnie, ze wyzwolona w nas energia społeczna z pewnością nie pozwoli nam odpoczywać. Już teraz myślimy o kolejnych pomysłach.


Wszystkim uczestnikom Podwieczorku Grantowego serdecznie dziękujemy i zapraszamy do dalszej współpracy. Bez Was nie moglibyśmy tak wspaniale celebrować efektów naszego projektu. To wspaniale, że byliście z nami.


Zapraszamy do obejrzenia relacji  wideo autorstwa p. Piotra Koryckiego (nowodworski.info)

JAK DOBRZE NAM...


DZIĘKUJEMY REDAKCJI TYGODNIKA NOWODWORSKIEGO!!!


Elżbieta Wróblewska

 
NARODOWE CZYTANIE

galeria

 

img_20170915_151809Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich. Jej celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa oraz zwrócenie większej uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości.

 

Akcja Narodowe Czytanie odbywa się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Została zainicjowana w 2012 r. wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Następnie czytano dzieła Aleksandra Fredry i kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa i Quo vadis Henryka Sienkiewicza.


Inauguracja tegorocznej akcji odbyła się 2 września 2017 r. w Ogrodzie Saskim w  Warszawie.


Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku
wraz z Nasielską Fundacją Wspierania i Rozwoju Edukacji również włączyły się w tę akcję. Odbyła się ona 15 września 2017 r. Wydarzenie to zostało dofinansowane z programu TESCO Decydujesz, pomagamy, za co bardzo serdecznie  dziękujemy.

 

Fragmenty Wesela Stanisława Wyspiańskiego czytali przedstawicieli lokalnych instytucji, pracownicy szkoły i uczniowie. Na początku zostało odtworzone nagranie Wprowadzenia do dramatu czytane, specjalnie na tę okoliczność, przez znanego lektora, Tomasza Knapika. Na gości czekała piękna ludowa sceneria wykonana przez p. Anetę Czyż – Roszak i Justynę Margiel. Nie mogło również zabraknąć budującej nastrój oprawy muzycznej, nad którą czuwała p. Monika Paluszek.

 

Przepiękne stroje oraz zaangażowanie emocjonalne wszystkich czytających sprawiły, że było to bardzo udane spotkanie, które przybliżyło zebranym bogactwo słowa, obrazu i uczuć płynące z czytanego dzieła Stanisława Wyspiańskiego. W tym miejscu dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia tego ważnego dla nas  wydarzenia.

 

Zapraszamy do wysłuchania wprowadzenia do utworu  czytanego specjalnie na tę okoliczność przez znanego lektora Tomasza Knapika. Dekoracja

 

Anna Korycka