Archiwum

ROK SZKOLNY 2015/2016

 

 


Dzień Rodziny w klasie Ie


14 czerwca uczniowie klasy Ie wraz z wychowawcą zaprosili swoje rodziny, rodziców, rodzeństwo, a nawet dziadków na wspólne świętowanie Dnia Rodziny. Wdzięczni za okazywaną przez rodziców miłość, pierwszoklasiści przygotowali dla swoich bliskich przedstawienie pt. „Jaś i Małgosia”. Po przedstawieniu na wszystkich czekał słodki poczęstunek. Po deserze nadszedł czas na wspólne zabawy i rodzinne zawody. Wszyscy wykazali się niezwykłą zwinnością i zaangażowaniem. W tym dniu wszyscy wygrali – to, co bardzo ważne, czyli czas spędzony w gronie najbliższych.

 


Aneta Czyż - Roszak

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


FESTYN RODZINNY „ŻYJ ZDROWO I BEZPIECZNIE”

galeria

dsc_046411 czerwca 2016 r. na terenie Szkoły Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku odbył się festyn rodzinny, którego hasłem było „Żyj zdrowo i bezpiecznie”, a  organizatorami byli szkolni koordynatorzy dwóch dużych programów, realizowanych przez cały rok szkolny.

 

Pierwszym był projekt „Wiem co jem”, który promował zdrowy styl życia, racjonalne odżywianie i aktywność fizyczną. W ramach tego przedsięwzięcia organizowane były spotkania i warsztaty z dietetykiem dla dzieci i rodziców. Odbyło się wiele konkursów, zabaw i quizów o tej tematyce. Uczniowie klas IV - VI przygotowywali dla maluchów występy artystyczne promujące konkretne owoce i warzywa. Koordynatorami programu były panie: Ilona Dygus, Katarzyna Milewska oraz Monika Brzezińska - Pająk.

 

Kolejnym przedsięwzięciem realizowanym przez cały rok szkolny  był program „B&N, czyli B jak bezpieczny, N jak niechroniony uczestnik ruchu  drogowego”.  Działania skierowane były do dzieci i seniorów jako pieszych i rowerzystów. W ramach programu zorganizowano spotkania z pielęgniarką szkolną oraz z policjantem, odbywały się konkursy dotyczące bezpieczeństwa, przeprowadzano wiele akcji w szkole i poza nią, zachęcających do noszenia elementów odblaskowych i bezpiecznego zachowania się na drodze. Koordynatorami programu były panie: Monika Paluszek, Ewa Lipowska, Anna Korycka, Anna Modzelewska, Aneta Czyż - Roszak, Izabela Załoga.

 

Cała impreza przebiegała w radosnej atmosferze. Dzieci i rodzice bardzo chętnie brali udział w konkursach, zawodach sportowych, grach terenowych i rowerowym torze przeszkód. Maluchy mogły atrakcyjne spędzić czas w kąciku plastycznym, gdzie malowały, rysowały i lepiły, a panie nauczycielki ozdabiały ich buzie motywami owocowo- warzywnymi.

 

Starsze dzieci rozdawały gościom samodzielnie wykonane ulotki na temat bezpieczeństwa oraz częstowały przybyłych owocami i warzywami.

Dla dzieci i ich rodziców w sali gimnastycznej odbyła się prelekcja dotycząca bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprowdzona przez przedstawicieli WORD w Warszawie, a po niej wyświetlane były filmy o zdrowym żywieniu. Miłym akcentem była także prezentacja ogródków ziołowych, które dzieci przez kilka miesięcy uprawiały w swoich domach.

 

W trakcie trwania festynu można było obejrzeć wyposażenie karetki pogotowia i zapoznać się z prawidłowym udzielaniem pierwszej pomocy z udziałem ratownika medycznego.

 

Występy wokalno - taneczne uczniów naszej szkoły umilały czas wszystkim uczestnikom festynu, a przygotowane przez rodziców domowe ciasta i zdrowe przekąski były ucztą dla podniebienia. W ramach poczęstunku można było bezpłatnie degustować także naturalne wyroby lokalnych producentów oraz pyszne grillowane szaszłyki wykonane przez pracowników naszej szkoły.

 

W czasie trwania festynu podsumowano wszystkie działania oraz wręczono nagrody zwycięzcom konkursów i zawodów sportowych.


Monika Brzezińska - Pająk

Monika PaluszekDZIEŃ MATKI W 1B


„…Ale kiedy będę już duży.

Kiedy będę miał silne dłonie.

To ja Ciebie jak krzak róży,

Od burzy i wichrów osłonię. …”

/Tadeusz Kubiak/


W dniu 23 maja 2016r. z okazji nadchodzącego święta Dnia Matki, dzieci z integracyjnej klasy IB zaprosiły do szkoły swoje mamy. W udekorowanej kwiatami, serduszkami, balonami sali, zaproszonym gościom, mali artyści przedstawili program artystyczny, na który składały się: wiersze, piosenki oraz elementy taneczno-ruchowe.

W swoim programie, dzieci mocno zaznaczyły, że „mama to największy skarb”,miłość mamy nie waży się na kilogramy“. Pierwszoklasiści szczególnie oczarowali swoje mamy tanecznym pokazem z chustami pt. „Magik” oraz „Tańcem Wróbelka“. Wśród wielu zaprezentowanych piosenek największe wrażenie zrobił od serca wyśpiewany utwór „Tango dla mamy“. Za przedstawiony program mali artyści otrzymali gromkie brawa. Po występach każde dziecko złożyło swojej mamie życzenia,  wręczyło bukiecik kwiatów i samodzielnie wykonany upominek. Następnie, pani Dyrektor Agnieszka Mackiewicz przeczytała przejmujący wiersz o tym, jak należy kochać swoją mamę i cenić dar przebywania z nią. Wszystkie dzieci obdarowała słodyczami. Dopełnieniem tego wspaniałego dnia był słodki poczęstunek wspólnie przygotowany przez rodziców i wychowawcę.


Beata Janiszek


 


Z RAFAŁEM BRZOZOWSKIM ŚWIĘTUJEMY „PIĄTKI Z TYGODNIKIEM”

galeria

dsc02374W dniu 17 maja 2016 r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku odbyła się gala podsumowującą prowadzoną od listopada akcję Tygodnika Nowodworskiego pod hasłem „Warto się uczy”. Wygranie nagrody głównej tego konkursu ogłoszonego jesienią dla wszystkich szkół w powiecie nowodworskim - spotkanie ze znanym piosenkarzem Rafałem Brzozowskim to dla naszej szkolnej społeczności niezapomniane wydarzenie. Jesteśmy z siebie dumni. Kupony konkursowe z zapałem dostarczaliśmy do szkolnej świetlicy. Dzięki naszym piątkom i szóstkom mogliśmy gościć w naszej szkole wspaniałego Rafała, który z nami rozmawiał, śpiewał dla nas, podpisywał swoje autografy i pozował do wspólnych zdjęć. Cieszymy się, że byli z nami: sponsorzy - prezes Banku Spółdzielczego w Nasielsku pan Ireneusz Górecki oraz burmistrz Nasielska Bogdan Ruszkowski, przedstawiciele Redakcji Tygodnika Nowodworskiego pani Anna Cichocka i pan Adam Balcerzak oraz prezes Zarządu aiDDia Group pani Ala Madeyski . Ten wspaniały dzień gorąco przeżywaliśmy. W nastroju „Tak blisko”, w gronie ponad 160 uczniów i 70 osób dorosłych (naszych rodziców, babć i dziadków) bawiliśmy się wspaniale. Dziękujemy pani Wiolecie Miętek za to, że pomogła naszemu koledze Jakubowi Krajewskiemu przygotować ciekawą prezentację multimedialną o Rafale Brzozowskim.

Bardzo nam było miło, że rolę gospodarzy na sali pełnili: pan dyrektor Mariusz Kraszewski oraz panie nauczycielki Elżbieta Hyży, Katarzyna Milewska i Monika Brzezińska - Pająk. Fajnie, że Rafał mógł się spotkać przy tej okazji w naszej szkole z panią Ewą Korycką, która również uczyła jego języka angielskiego gdy chodził do szkoły w Nowym Dworze Mazowieckim. Redakcji TN dziękujemy za atrakcyjne nagrody. Szczególne podziękowania za wykonanie banera i plakatów kierujemy do Pracowni Reklamy Jarki.pl. Zrobiliście to bezpłatnie i profesjonalnie. Dziękujemy za to Państwu Agnieszce i Jarosławowi Kiliszkiewicz. Przepiękny kosz kwiatów dla Rafała przygotowała nasielska kwiaciarnia  „W Rozkwicie” pani Beaty Suwińskiej. To była super impreza, która promowała naukę. Warto się uczyć, zarówno w szkole jak i na uniwersytecie dziecięcym. To bardzo dobrze, że w naszej gminie działa prężnie Nasielski Uniwersytet Dziecięcy prowadzony przez Stowarzyszenie Europa i My. Chętni mogą zdobywać wiedzę na zajęciach uniwersytetu dziecięcego również w niektóre soboty. Jak zapowiedziała koordynatorka Nasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego pani Elżbieta Wróblewska po wakacjach w kolejnym już VI semestrze planowana jest realizacja nowego projektu  naukowego pod hasłem „Pociąg do wiedzy”.


Elżbieta Wróblewska


 


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

galeria

 

p11004566 maja 2016 roku w Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego odbyło się pasowanie klas I na czytelnika biblioteki szkolnej. Celem przygotowania tej uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz nawyku i potrzeby czytania, rozwijanie wrażliwości dzieci, zapoznanie z postaciami z najpopularniejszych baśni, rozwijanie nawyku dbałości o książki oraz promocja wartościowej literatury.

 

Uczniowie klas IIIc pod kierunkiem pani G. Kopki i pani J. Czyż przygotowały przedstawienie pt. „Nasi baśniowi przyjaciele”. Pierwszoklasiści mieli okazję przenieść się na chwilę w zaczarowany świat baśni, bo zachęcała do tego zarówno scenografia, przygotowane stroje bajkowych postaci, jak również wspaniała gra aktorska dziewczynek i chłopców z klasy IIIc.

 

Po przedstawieniu dzieci z klas I złożyły przysięgę, w której obiecały dbać o książki, szanować je, po czym zostały uroczyście przyjęte w poczet czytelników biblioteki szkolnej.

 

Następnie pierwszoklasiści otrzymali na pamiątkę zakładki do książek wykonane przez uczniów klas IV-VI oraz małe co nieco dla osłody.

 

Na zakończenie uroczystości dzieci z klasy I wraz z wychowawcami zostały zaproszone przez bibliotekarzy na pierwszą wizytę w bibliotece szkolnej, a dzieci z klasy IIIc zaśpiewały piosenkę na pożegnanie.


J. Czyż, G. Kopka


 


DZIEŃ PATRONA

galeria

 

dzieaf-patrona-17Dnia 26 kwietnia 2016 r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku odbyły się uroczyste obchody Dnia patrona. Tego dnia, w naszej szkole, obowiązywał strój galowy.

 

Apel, przygotowany przez nauczycielki języka angielskiego, podzielony był na trzy tury, aby wszyscy uczniowie mieli szansę poszerzyć swą wiedzę na temat patrona naszej szkoły - Stefana Starzyńskiego.

 

Na wstępie, Dyrekcja szkoły przywitała zgromadzonych i zaprosiła do uważnego obejrzenia części artystycznej. Następnie wprowadzono sztandar szkoły oraz odśpiewano „Mazurek Dąbrowskiego” i „Balladę o Stefanie Starzyńskim”. Po wyprowadzeniu sztandaru, uczniowie klas IV-VI przedstawili program słowno - muzyczny traktujący o działalności Stefana Starzyńskiego jako prezydenta stolicy w czasie II wojny światowej. Szóstoklasiści wyrecytowali wiersze patriotyczne i przypomnieli przemówienia prezydenta skierowane do ludności warszawskiej. Uroczystości towarzyszył śpiew szkolnego chóru „Vivo” pod kierownictwem Pani Kingi Żabik. Po obejrzeniu programu widzowie nagrodzili artystów gromkimi oklaskami.

 

Kolejnym punktem uroczystości było podsumowanie konkursów:  szkolnego konkursu wiedzy o Stefanie Starzyńskim oraz konkursu recytatorskiego (etap szkolny) „Warszawska Syrenka”. Podsumowano również oraz ogłoszono wyniki konkursów międzyklasowych zorganizowanych w ramach obchodów szkolnego Dnia Języka Polskiego.

 

Dodatkowo, dnia 28 kwietnia 2016r., uczniowie klas IV - VI mieli możliwość wzbogacenia wiedzy o patronie oraz jego życiu i działalności, oglądając film „Gdziekolwiek jesteś, Panie Prezydencie…”, wyświetlony w nasielskim kinie „Niwa”.

 

 

Myślę, że apel oraz obejrzany film na długo pozostaną w pamięci uczniów i nauczycieli naszej szkoły, gdyż poruszone zostały istotne dla nas, Polaków treści.


 

Ilona PietrzakSPOTKANIA Z JĘZYKIEM POLSKIM

galeria

dzieaf-jazyka-polskiego-79Nauczyciele języka polskiego ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku w swojej pracy dydaktyczno - wychowawczej podejmują działania, które motywują i rozwijają kreatywność uczniów. Realizując treści programowe określone podstawą programową, przybliżają zagadnienia z zakresu komunikacji językowej, wiedzy o literaturze, kulturze oraz języku. Zaznajamiają też z najważniejszymi formami wypowiedzi i zasadami pisowni.

 

Osiąganie zamierzonych celów edukacyjnych i wychowawczych jest możliwe dzięki stosowaniu różnych form pracy. W te działania wpisują się także konkursy  (polonistyczny, recytatorski, ortograficzny, pięknego czytania), redagowanie gazetki szkolnej, apele, teatrzyki  czy też turnieje z okazji Dnia Języka Polskiego. Ten ostatni odbył się 21.04.2016 r.

 

Program i regulamin tego przedsięwzięcia opracowały panie: Bożena Kozłowska, Anna Korycka, Beata Korytkowska i Elżbieta Hyży. Do współpracy włączyły się p. Monika Paluszek i p. Jolanta Sobiecka.

 

Wszyscy organizatorzy czuwali nad prawidłowym przebiegiem turnieju, którego uczestnikami byli uczniowie klas IV, V i VI.

 

Mieli oni możliwość wykazania się wiedzą potrzebną do wykonania zadań z zakresu literatury, gramatyki, ortografii oraz przygotowania prezentacji multimedialnych dotyczących części mowy i zdania, a także środków poetyckich. Zaplanowane konkurencje wymagały również umiejętności plastycznych ( prezentacje bohaterów literackich, plakaty dotyczące baśni, mitów i gatunków literackich).

Efekty działań oceniało jury.

 

W toku realizacji zadań dzieci starały się mówić wyraziście, posługiwać się bogatym językiem zarówno w mowie, jak i w piśmie, współpracowały w grupie, dzieliły się swoją wiedzą, dochodziły do wspólnych wniosków. Podejmowane działania wzbudzały w nich przeświadczenie, że wynik ich pracy zależy od nich, jest potrzebny i sensowny, gdyż daje wiarę we własne umiejętności i możliwość dowartościowania.

 

Chwile odpoczynku w trakcie zmagań polonistycznych uatrakcyjniały dwa spektakle kukiełkowe (uczniowie klasy V b pod opieką p. B. Kozłowskiej przygotowali bajkę Ignacego Krasickiego pt. „Przyjaciele” oraz baśń pt. „Czerwony Kapturek”), recytacje wierszy, odczytywanie przemówień na temat zasad savoir vivre ‘u oraz nauka piosenki pod wymownym tytułem „Do dyktanda trzeba dwojga”.

 

Taka forma promowania ojczystego języka była ciekawym doświadczeniem, ale i zabawą, w którą nasi uczniowie włączyli się z wielkim zaangażowaniem i kreatywnością. Jest to dla organizatorów inspiracja i zachęta do dalszej pracy twórczej.

 

Zatem do zobaczenia podczas kolejnych spotkań z językiem polskim.


Elżbieta Hyży

Beata Korytkowska

 

 


„Miłosierni XXI wieku”

galeria

p1050562„Miłosierni XXI wieku” to tytuł przedstawienia wielkanocnego wystawionego 23 marca w naszej Szkole.

 

Autorką, reżyserem, choreografem, kostiumologiem i autorem prezentacji była p. Małgorzata Komorowska. Część muzyczną przygotowała p. Kinga Żabik wraz z chórem szkolnym. Wsparciem podczas prób i przedstawienia służyła p. Teresa Wrońska. Artyści to dzieci z koła misyjnego PDMD.

 

Spektakl ukazał postacie z różnych warstw społecznych dotknięte problemami obecnego czasu oraz ich wzajemne korelacje i zależności. Ukazano postać młodej kobiety niespodziewanie dowiadującej się, że ma ciężką odmianę raka, samotnego mężczyznę, który stracił wiarę, uczniów zatroskanych o chorego chłopca, studentkę i kobietę z dzieckiem  żyjące na skraju nędzy, i w końcu bogatego biznesmena, nie widzącego sensu życia. Wszyscy bohaterowie dzięki interwencji Bożej i pomocy drugiego człowieka otrzymują pomoc. Odnajdują sens życia w miłosierdziu Bożym. Klamrą spinającą spektakl są wiersze:  „Schyłek wieku” W. Szemborskiej, „Z otwartego serca Pana Jezusa płynie pociech dla duszy” s. Faustyny, „ Zmartwychwstanie” Reginy Sobik.

„Miłosierni XXI wieku to spektakl zawierający przesłanie: „Idź  za Jezusem Miłosiernym”. Uczniowie kl. Vb Szkoły Podstawowej w Nasielsku po obejrzeniu spektaklu stwierdzili: „Trzeba wierzyć Jezusowi, zawsze Mu ufać i pomagać innym”.


Małgorzata KomorowskaDzień babci i dziadka w klasie 0a


22 stycznia 2016 r. w klasie 0a odbyła się uroczystość z okazji święta Babci i Dziadka. Dzieci przygotowały dla swoich gości program artystyczny - recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a goście z uśmiechem na twarzy podziwiali swoje wnuczęta. Występ został nagrodzony gromkimi brawami. Dzieci odśpiewały „Sto lat” dla dziadków, złożyły życzenia, wręczyły upominki. Na gości czekał również słodki poczęstunek. Spotkanie upłynęło w miłej i radosnej atmosferze. Na długo wszystkim ta uroczystość zostanie w pamięci. W końcowej części spotkania do naszej klasy przyszli harcerze w ramach Szkolnego Programu Profilaktycznego „Świeć przykładem , bądź widoczny na drodze”. Wręczyli oni babciom i dziadkom odblaski i ulotki dotyczące bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Harcerze zachęcali do noszenia elementów odblaskowych i stosowania się do przepisów ruchu drogowego. Cała uroczystość została utrwalona na pamiątkowych zdjęciach.


dzieaa_babci_i_dziadka_w_klasie_0a


harcerze_wraeaczajaea_odblaski_dziadkom

Ewa Osiecka


GRUDNIOWA PRZYGODA

galeria

 

_dsc4224-copy22 grudnia uczniowie naszej szkoły wyruszyli na „Grudniową przygodę, aby dojść do miejsca narodzenia Pana Jezusa. Na swojej drodze napotkali Anioł, który choć trochę wyrywny i nerwowy, miał im pomóc dojść do Betlejem. Dzieci wraz z Wysłannikiem z Nieba, wędrując po ziemi napotykali na swojej drodze różne postacie. Na początku ich drogi spotkali diabła, który chciał ich odciągnąć ze szklaku prowadzącego do Jezusa, następnie na ich drodze stanęli Trzej Królowie, którzy podążali za Gwiazdą aby zobaczyć betlejemskie cuda, potem do ich orszaku próbował dostać się podstępem król Herod, który chciał dowiedzieć się, gdzie jest nowo narodzony Król, aby móc Go zgładzić, na końcu dołączyli pasterze, którzy wędrowali za gwiazdą. Dzieci jednak wybrały wspólną wędrówkę z Królami i pasterzami, którzy tak jak oni chcieli ofiarować swoje serca Jezusowi. Po długiej i męczącej drodze wszyscy uczestnicy dotarli do Betlejem, gdzie narodził się nowo oczekiwany Król - Jezus Chrystus, któremu złożyli pokłon i powierzyli Mu rodziców, uczniów, nauczycieli oraz mieszkańców Nasielska pod opiekę.

Jasełka przygotowali uczniowie klas IVb, Ve, VIb oraz VIc pod opieką pani Justyny Duczman, nad oprawą muzyczną czuwała pani Kinga Żabik, zaś piękną scenografię przygotowała pani Aneta Czyż-Roszak.

Justyna Duczman


 


A TO POLSKA WŁAŚNIE

galeria

 

11-listopada-3Obchody odzyskania  niepodległości przez Polskę są dorocznym świętem wszystkich Polaków, a dzień 11 listopada ma szczególną wymowę. To dzień symbolizujący prawdziwie wolną Ojczyznę.

 

Z faktu przynależności do narodu polskiego wynika obowiązek myślenia kategoriami dobra Rzeczypospolitej, troski o język, kulturę i tradycje. Do nas, Polaków, należy służba Ojczyźnie.

 

Żeby móc sumiennie wypełniać to zobowiązanie, trzeba ogromnego zaangażowania. Dlatego też podejmujemy działania, które kształtują uczucia patriotyczne, przypominają o tożsamości narodowej, uczą odpowiedzialności za Ojczyznę, integrują społeczeństwo.

 

Jak co roku, Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest w naszej szkole w sposób szczególny. Uczniowie klas IV, V i VI wraz z opiekunami: p. L. Pawlak, p. E. Hyży, p. A. Korycką, p. M. Paluszek, p. K. Żabik, p. B. Korytkowską i p. K. Maciasem przygotowali z tej okazji montaż słowno - muzyczny.

O dekorację sali zadbały panie: J. Sobiecka, A. Modzelewska i J. Margiel.

 

Zebrani w sali, udekorowanej symbolami narodowymi, w ogromnym skupieniu przeżywali tę podniosłą uroczystość, która stała się wspaniałą lekcją historii i wielkiego patriotyzmu, pozwalającą dostrzegać i doceniać ludzi godnych uznania, takich jak Marszałek Józef Piłsudski. Padały słowa pamięci, śpiewano pieśni o tych, którzy wielokrotnie zdawali egzamin z człowieczeństwa, przelewając krew za Ojczyznę i z Jej imieniem na ustach ginęli na polach bitew, walcząc o wolność.


Tej niezwykłej uroczystości towarzyszyły ogromne wzruszenia, a przeżycia i atmosfera spotkania na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników tego wydarzenia.

Elżbieta Hyży

Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych


dscf9666

galeria

 

W tym roku po raz pierwszy obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem tego święta jest zwrócenie uwagi na to, jak ważny udział w edukacji mają biblioteki szkolne. To okazja, aby zainteresować dzieci działaniami biblioteki oraz rozwinąć preferencje czytelnicze  uczniów.

 

W ramach tego święta przez cały miesiąc organizowane były konkursy dla klas 0-VI. Do pomocy przy organizowaniu Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek aktywnie włączył się aktyw biblioteczny w składzie: Manik Nikola – kl. Va, Pisarzewska Karolina – kl. Va i Słończewska Anna – kl. Va. Dziewczynki wykonywały plakaty obwieszczające święto bibliotek, ogłaszały konkursy, a podczas swoich dyżurów czytały książeczki najmłodszym uczniom naszej szkoły.

dscf9928

 

 

6 listopada 2015 roku o godzinie 10.05 odbyło się uroczyste podsumowanie Święta Bibliotek. Uczniowie z klasy Vb przygotowali przedstawienie, w którym zaprezentowali utwory najbardziej lubianych przez dzieci pisarzy i poetów: Juliana Tuwima, Jana Brzechwę i Ch. H. Andersena. Po przedstawieniu laureatom konkursów zostały wręczone nagrody.

 

Joanna Czyż
AKADEMIA PAPIESKA

galeria

 

dscf9737„Tutaj wszystko się zaczyna”. Tutaj czyli w szkole, w szkole, z którą każdy Polak wiąże swe wspomnienia z dzieciństwa. Tutaj zawiązują się pierwsze przyjaźnie, tutaj każdy z nas przechodzi pierwszy sprawdzian z dojrzałości.


Dnia 22 października br., dzień w którym Kościół wspomina liturgicznie św. Jana Pawła II, społeczność szkolna zgromadziła się na akademii: „Św. Jan Paweł II - patron Rodziny”. Uczniowie klas szóstych przybliżyli nauczanie świętego Jana Pawła II - jako papieża rodziny. Papież wielokrotnie podkreślał, jak ważna jest rodzina w życiu człowieka, walczył o godność rodziny, jej trwałość i wierność w służbie życiu. Mówił:
„W  rodzinie  mąż  i żona, dorośli i dzieci, bracia  i  siostry  akceptują  się  nawzajem  jako  Boży dar i obdarowują siebie życiem i miłością Boga. W rodzinie zdrowi i chorzy wspierają się wzajemnie. Młodzi i starzy rozmawiają ze sobą. Razem próbują rozwiązywać swoje problemy…Wreszcie to w rodzinie możemy nauczyć się wzajemnego wybaczania w atmosferze miłości.”


Chórek szkolny wykonał piosenki pod kierunkiem p. Kingi Żabik. Nauczaniu papieża towarzyszyła prezentacja multimedialna przygotowana przez p. Monikę Paluszek.


Apel dodatkowo uświetnił występ artystów z Warszawy, dzięki staraniom p. Jarosława Rucińskiego. Były  również papieskie kremówki, którymi zajadali się uczniowie szkoły.


W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: pani starosta Magdalena Biernacka,  pani vice-burmistrz Katarzyna Świderska, ks. proboszcz Tadeusz Pepłoński, grono pedagogiczne, rodzice oraz  uczniowie.


Ks. Grzegorz A. Ostrowski


ŚLUBOWANIE KLAS I

 

Dnia 2 października odbyła się w naszej szkole uroczystość Ślubowania Uczniów Klas Pierwszych. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali:


Będę zawsze dbał o dobre imię szkoły.

W pełni wykorzystam czas przeznaczony na naukę.

Będę szanował nauczycieli, pracowników szkoły, koleżanki i kolegów.

Będę przestrzegał porządku w klasie i w szkole.

Będę się starał o coraz wyższe osiągnięcia w nauce.


Po złożeniu przyrzeczenia p. wicedyrektor Bożena Kozłowska i p. wicedyrektor Mariusz Kraszewski dokonali symbolicznego pasowania na ucznia dotykając „magicznym ołówkiem” ramion pierwszoklasistów oraz wypowiadając słowa:

 

„pasuję cię na ucznia Szkoły Podstawowej

im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku”.


Po części oficjalnej dumni pierwszoklasiści, przed równie dumnymi rodzicami, zaprezentowali swoje umiejętności w krótkiej części artystycznej. Następnie otrzymali swój pierwszy ważny dokument - legitymację szkolną.

Życzymy wszystkim naszym uczniom wielu  sukcesów, szkolnych przyjaźni na całe życie oraz radości płynącej ze zdobywania wiedzy - Dyrekcja Szkoły oraz wychowawcy.

 

Wychowawcy klas pierwszych


dsc06440dsc06456dsc06476
ROK SZKOLNY 2014/2015

 
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE PIERWSZEGO ETAPU EDUKACJI


Dnia 25 czerwca 2015 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie pierwszego etapu edukacji. Trzecioklasistów i ich rodziców przywitała serdecznie pani dyrektor Agnieszka Mackiewicz, która pogratulowała wysokich osiągnięć i promocji do klasy czwartej. Uczniowie z najlepszymi wynikami w nauce i w zachowaniu otrzymali nagrody książkowe.

 

Po części oficjalnej trzecioklasiści zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i  wokalno -taneczne. Na zakończenie spotkania przedstawiciele rodziców wyrazili słowa uznania dla pracy pedagogicznej dyrekcji szkoły, wychowawców i wszystkich nauczycieli.

 

Wychowawcy klas trzecich„Moje miasto, moja gmina, mój powiat”

galeria

 

dscf9410Dnia 12.06.2015 r. o godzinie 14:30 w Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku odbyła się uroczystość podsumowania innowacji pedagogicznej realizowanej w klasach drugich.


Innowacja była rozszerzeniem programu „Skarby” i nawiązywała do edukacji regionalnej i dziedzictwa kulturowego. Pozytywnie zaopiniowana przez radę pedagogiczną, znalazła się w rejestrze innowacji i eksperymentów pedagogicznych MAZOWIECKIEGO KURATORA OŚWIATY i była realizowana przez nauczycieli w ramach godzin z art. 42, ust. 2 KARTY NAUCZYCIELA, w wymiarze 1 godziny tygodniowo dla każdego oddziału. Podstawowym jej założeniem było poznanie najbliższego środowiska i regionu, dostrzeganie specyfiki przyrodniczej i kulturowej najbliższej okolicy jak również rozwijanie i wzmacnianie aktywnego udziału dziecka w życiu wspólnot: rodzinnej, klasowej, szkolnej i lokalnej.


Przez cały rok szkolny uczniowie z wychowawcami gromadzili wiedzę dotyczącą historii i dzisiejszego życia w naszym mieście. Program, który zaprezentowali swoim rodzicom i lokalnym władzom świadczył o tym, że wiedza ta była imponująca. Informacje przeplatane były piosenkami o Mazowszu i wierszami o Nasielsku, które napisali uczniowie realizujący innowacje pedagogiczne.


Program artystyczny rozpoczynał i kończył wspaniale zatańczony przez dzieci Polonez - „Piękna nasza Polska cała”. Miłym akcentem był poczęstunek produktem regionalnym, chlebem z masłem.


Wychowawcy klas drugich

 


ABC innowacji Podróże po Europie

galeria

 

p1440751.jpgOd września 2014 r. uczniowie klas trzecich realizują program innowacyjny  Podróże po Europie. W każdym miesiącu dzieci pogłębiają wiedzę o wybranych krajach, ich położeniu geograficznym, zabytkach, wybitnych postaciach i daniach regionalnych. Zdobyte wiadomości i umiejętności uczniowie zaprezentowali 29 kwietnia 2015r. na uroczystości podsumowującej działania innowacyjne.


Przybyłych gości w tematykę spotkania wprowadziła piosenka Europo witaj nam. Następnie pani dyrektor Agnieszka Mackiewicz serdecznie przywitała rodziców i przedstawicieli lokalnych władz. Pani Beata Janiszek przedstawiła założenia programu innowacyjnego realizowanego w klasach trzecich.


Europejski pociąg wyruszył z Polski, odwiedził Niemcy, Włochy, Francję, Wielką Brytanię, Hiszpanię, Grecję, Danię i Holandię. Naszej podróży towarzyszyła multimedialna prezentacja. Uczniowie przedstawili ciekawe informacje dotyczące poszczególnych państw. Przy dźwiękach muzyki Chopina mogliśmy odwiedzić najpiękniejsze zakątki naszego kraju,  przenieść się w świat baśni Andersena i braci Grimm, zobaczyć duńskie Ogrody Tivoli i Park Legoland. Podziwialiśmy kolekcję paryskiej mody na sezon „Wiosna - Lato 2015″. Dodatkową atrakcją była hiszpańska corrida i flamenco w wykonaniu uroczych tancerek.


W romantyczny nastrój wprowadziła nas włoska piosenka Felicita, „chłopaki z Liverpoolu” próbowali porwać publiczność do zabawy, a greckie klimaty poczuliśmy podczas tańca Zorby.


Naszą wyprawę zakończyliśmy wspólnym zaśpiewaniem piosenki Świat to wielka tajemnica i poczęstunkiem w postaci pizzy, którą upiekły panie ze szkolnej stołówki.


Program opracowały i przygotowały wychowawczynie klas III:

p. Małgorzata Olbryś

p. Beata Janiszek

p. Beata Górecka

p. Joanna Chmielewska

z udziałem p. Moniki Paluszek i p. Katarzyny Milewskiej
PASOWANIE NA CZYTELNIKA

galeria

 

dscf898116 kwietnia 2015 roku dla uczniów klas pierwszych odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej.

Uroczystość rozpoczęła się od inscenizacji, którą zaprezentowali uczniowie klasy IVb. Przedstawienie obfitowało w wiele zagadek, tematycznie powiązanych z bajkami dla najmłodszych. Nasi „mali” aktorzy zatroszczyli się również o fantazyjne, bajkowe stroje. Po występach pani dyrektor i pani wicedyrektor pasowały ogromną zakładką pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej. Na zakończenie, tradycyjnie dzieci otrzymały zakładki zrobione przez starszych kolegów i koleżanki oraz słodkości - zakupione specjalnie na tą okazję.

Pierwszakom życzymy niezapomnianych przygód z lekturą i czekamy na ich częste wizyty w bibliotece.

 


Joanna Czyż


SZKOLNY DZIEŃ MATEMATYKI

galeria

 

dscf880712 marca tego roku w Szkole Podstawowej w Nasielsku obchodzono już po raz drugi Święto Matematyki. Organizatorkami tego przedsięwzięcia były nauczycielki przedmiotu: Ewa Rudzińska, Justyna Puta i Ewa Grenadier wspierane przez dyrekcję szkoły oraz wychowawców najstarszych klas. Obchody miały miejsce na sali gimnastycznej, gdzie zgromadzili się wszyscy uczniowie klas piątych i szóstych, aby uczestniczyć we wspólnej zabawie i rywalizacji zespołowej ocenianej przez powołane jury. Przedstawiciele poszczególnych klas z humorem i dużym zaangażowaniem uczestniczyli w następujących konkurencjach:


- teleturniej  wiedzy matematycznej „Jeden z ośmiu”,

- rysowanie z zamkniętymi oczami rysunku z figur geometrycznych,

- śpiewanie na wybraną melodię tekstu matematycznego,

- sztafeta sprawnościowa połączona z rozwiązywaniem zadań matematycznych,

- moda matematyczna,

- rozwiązywanie w zespołach klasowych zestawu zadań obejmującego rebusy, łamigłówki, labirynty i krzyżówki matematyczne.


Podobnie jak w poprzednim roku dużo emocji i uśmiechu wzbudzała moda matematyczna odznaczająca się wyjątkową pomysłowością, oryginalnością oraz wysokim poziomem wykonania prezentowanych strojów.


Ewa Grenadier

 


DNI  CZESKIE  W  NASZEJ  SZKOLE

galeria

 

dzieaf-czeski-29 i 10 marca w Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w ramach projektu edukacyjnego „Dlaczego warto uczyć się języków obcych?” obchodzono „Dni Czeskie.

Na drzwiach sal lekcyjnych pojawiły się flagi czeskie. W głównym holu szkoły oprócz symboli narodowych na gazetce ściennej zaprezentowano fotografie i opisy najciekawszych miejsc tego kraju.

9 marca uczniowie uczyli się najczęściej używanych słów w języku czeskim.

10 marca w sali gimnastycznej odbyło się spotkanie, w czasie którego przedstawiono informacje na temat Republiki Czeskiej (między innymi powierzchni, liczby ludności, waluty, szkolnictwa). W czasie prezentacji multimedialnej wszyscy mogli podziwiać najwspanialsze atrakcje turystyczne Czech.

Poznali potrawy narodowe i regionalne kuchni czeskiej (np. pardubickie pierniki). Równie piękne i smaczne pierniczki skosztowli uczestnicy spotkania. Otrzymali również przepisy na knedliczki bułczane i ziemniaczane.

Wysłuchali informacji dotyczących języka czeskiego. Poznali śmiesznie brzmiące słowa i zwroty, a także  słowa w języku czeskim o podobnym znaczeniu jak w języku polskim. (np. stacja benzynowa - benzinowa pumpa, lampa - lampeczka. Przekonali się, że nieznajomość języków obcych może być przyczyną wielu nieporozumień. Niektóre słowa i zwroty mają inne znaczenie niż w języku polskim (np. pracownik policji kryminalnej to w języku czeskim kryminalista, a piwnica to sklep).

Świat bajek czeskich wprowadziły nas ilustracje przedstawiające ich bohaterów oraz humorystyczny film „Fortepian” z cyklu „Sąsiedzi”.

Nie zabrakło również występów wokalnych. Dziewczęta zaśpiewały przebój słynnej czeskiej piosenkarki Heleny Wądraczkowej „Malowany dzbanku” w języku czeskim i polskim. Pojawił się również zabawny „Jozin z Bazin”. Usłyszeliśmy o nim humorystyczną piosenkę o tematyce szkolnej.

 

Swoją wiedzę o Republice Czeskiej uczniowie sprawdzili w czasie quizu, który stanowił podsumowanie spotkania.

Wszyscy uczestnicy konkursu zasłużyli na medale i trzymali je. Były to medale z pierników z napisem „DZIEŃ CZESKI”.

Realizatorami tego przedsięwzięcia byli uczniowie klasy IV e wraz z wychowczynią - Jadwigą Michnowską.

Jadwiga MichnowskaBAL KARNAWAŁOWY

galeria

 

img_118217 stycznia 2015 roku w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla dzieci z klas 0 - III, które bawiły się w czterech grupach wiekowych.

Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową. Na zabawę dzieci przyszły w różnorodnych i barwnych strojach, w starannych makijażach i fryzurach. Królowały wróżki, aniołki i diablice księżniczki, piraci, kierowcy rajdowi… Pomysłowość dzieci i ich rodziców zasługuje na wielkie brawa. Przy dźwiękach skocznej muzyki oraz utworach znanych wykonawców dzieci bawiły się wraz ze swoimi paniami. Były węże, pociągi, kółeczka. Uczestnicy balu mieli doskonałą okazję, żeby zaprezentować swoje umiejętności taneczne. Prowadzący zabawę nie pozwolili nikomu się nudzić. Dzieci często zapraszały do tańca również rodziców, którzy ciągle byli zajęci fotografowaniem swoich pociech.

Pląsy na parkiecie trwały od godziny 9:00 do 15:00. Wszystkim dopisywał dobry humor. Szkoda, że następny bal karnawałowy dopiero za rok.


D. FijalskaJASEŁKA


Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczycieli. Nie inaczej było w tym roku, 19 grudnia 2014 roku w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zebrali się Pani Dyrektor Agnieszka Mackiewicz, nauczyciele, rodzice i uczniowie. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. O dobrą zabawę i miłe doznania słuchowe zadbali zaś zdolni aktorzy i wokaliści. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołów przeplatana była kolędami i pastorałkami. Na zakończenie zgromadzeni goście wysłuchali życzeń Pani Dyrektor i w świątecznych nastrojach rozeszli się do sal, w których odbyły się klasowe spotkania wigilijne.

 

 

Jasełka cz. 1

Jasełka cz. 2

Jasełka cz. 3

Jasełka cz. 4

Jasełka cz. 5

Jasełka cz. 6

Jasełka cz. 7


 

 

Małgorzata Kwiatkowska

Małgorzata Komorowska

Teresa Wrońska

Kinga Żabik

Lucyna Pawlak

Izabela Saliszewska (rodzic)WIGILIA ŚW. ANDRZEJA W KL. IId

galeria

 

wp_20141128_010Uczniowie  klasy II d w wigilię św. Andrzeja uczestniczyli w magicznym spotkaniu - pełnym wróżb, radości i zabawy w Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Nasielsku. Wróżkę Matyldę pytali o przyszłość, a nawet o to, czy i jakie prezenty dostaną od św. Mikołaja.

Życzę moim dzieciom, aby poznana przyszłość była kolorowa, spokojna i pełna radości

Małgorzata Kwiatkowska


 


UCZ NAS POLSKI, ORLE BIAŁY

galeria

 

dscf8632Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku wraz z nauczycielami co roku upamiętniają wzniosłe i  bohaterskie wydarzenia naszej Ojczyzny, czasy zwycięskiej chwały, ale i wielkie, ciężko raniące Ją cierpienia.

Tegoroczna uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości  była obchodzona w naszej szkole  pod hasłem: Ucz nas Polski, Orle Biały.


Poprzez ten znak - symbol  nadziei  i męstwa, a także piękne, patriotyczne utwory wzbogacone ciekawą i jakże wymowną prezentacją, społeczność szkolna pokłoniła się swojej Ojczyźnie. Oddała hołd Jej wspaniałym Obrońcom: wodzom, żołnierzom i tym, którzy w każdej potrzebie i w chwili zagrożenia ratowali Ją z wielkim, ofiarnym męstwem. Podczas tej  niecodziennej lekcji historii nie zabrakło polskich barw narodowych, które  wypełniły całą  salę, nadając  uroczystości  niezwykle podniosły, patriotyczny charakter.


Program przygotowany przez uczniów naszej szkoły został zaprezentowany także  w kinie  podczas gminnych obchodów Święta Niepodległości .Usłyszeliśmy wiele pochwał z ust zaproszonych gości. Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i sumienne wypełnienie swojej roli.


Anna Korycka
American day

 

galeria

 

dscf8552W naszej szkole  30 października został zorganizowany “American day”. Nasi uczniowie na początku wysłuchali i obejrzeli prezentację multimedialną dotycząca najważniejszych informacji dotyczących Stanów Zjednoczonych Ameryki. Ostatniego października w USA dzieci obchodzą Halloween w związku z tym wydarzeniem my również przybliżyliśmy dzieciom ten dzień. Następnie po prezentacji miał miejsce konkurs wiedzy o Stanach Zjednoczonych, udział w nim wzięły uczniowie z klas IV- VI.  Podzieleni byli na 4 drużyny: A, B, C i D. Konkurs obejmował wiedzę z prezentacji oraz własną wiedzę. Uczestnicy odpowiadali na pytania zadawane przez prowadząca, przedstawiali za pomocą pantomimy popularne dyscypliny sportowe w USA oraz tworzyli największą ilość wyrazów z danej dziedziny. Wygrała drużyna “A”: Ania Słończewska z klasy 4a i Sandra Kalinowska z klasy 5a . Dziewczynki otrzymały nagrodę w postaci małego słodkiego upominku. Pozostałe dzieci na koniec naszego wydarzenia zostali poczęstowani typowymi amerykańskimi przysmakami.


Karolina Pająk


AKADEMIA Z OKAZJI DNIA PAPIESKIEGO

 

galeria

 

dscf8463„Tutaj wszystko się zaczyna”. Tutaj czyli w szkole, w szkole, z którą każdy Polak wiąże swe wspomnienia z dzieciństwa. Tutaj zawiązują się pierwsze przyjaźnie, tutaj każdy z nas przechodzi pierwszy sprawdzian z dojrzałości.

Dnia 23 października b.r. obchodziliśmy XIV Dzień Papieski „Św. Jan Paweł II - Świętymi bądźcie”, odbyła się uroczysta akademia. Uczniowie klas szóstych przedstawili postać św. Jana Pawła II - jako papieża rodziny, natomiast chórek szkolny wykonał piosenki pod kierunkiem p. Kingi Żabik.  Apel dodatkowo uświetnił występ artystów z Warszawy. Były  również papieskie kremówki, którymi zajadali się uczniowie szkoły.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: pan burmistrz Bogdan Ruszkowski, ks. proboszcz Tadeusz Pepłoński, grono pedagogiczne i uczniowie.

 

Ks. Grzegorz A. Ostrowski

 

 DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 

galeria

 

p129092313 października 2014 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowana przez uczniów klas trzecich.


Część artystyczną rozpoczął chór szkolny, który wyśpiewał nauczycielom płynące z serca życzenia i wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój. Następnie pedagodzy, wychowawcy, pracownicy administracji i obsługi wysłuchali koncertu życzeń. Trzecioklasiści dedykowali gościom wiersze, a uczennice z klas starszych piosenki. Były one wyrazem uczniowskiej wdzięczności za trud włożony w ich edukację i wychowanie oraz za ogromną cierpliwość i okazywaną sympatię.


Po części artystycznej przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły oraz wręczyli kwiaty.Wychowawcy klas trzecich


ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

 

galeria

 

„Dziś w naszej szkole wielkie święto

serce pierwszaka mocno drży…”


img_11133 października 2014 r. w naszej szkole odbyła się długo oczekiwana uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. Do tego dnia dzieci przygotowywały się od pierwszego tygodnia nauki. Poznały swoje prawa  i obowiązki, zasady panujące w nowym, ważnym dla nich miejscu, doświadczyły życia szkolnego.


W tym roku w szkole powstało 7 oddziałów klas I. Wychowawcą kl. Ia jest p. Beata Sokolnicka, kl. Ib - p. Barbara Kamińska i p. Joanna Wiśniewska, kl. Ic - p. Monika Kozarzewska, kl. Id - p. Jolanta Sobiecka, kl. Ie - p. Dorota Fijalska, kl. If - p. Ewa Boczkowska i kl. Ig - p. Ewa Lipowska.


Uczniowie ubrani byli w stroje galowe i chusty (każda klasa w innym kolorze). Na uroczystość zaprosiły swoich rodziców, dziadków, a nawet ciocie. Wszyscy zebrani na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej mogli obserwować jak prawie 170-osobowa grupa pierwszaków powtarza słowa przyrzeczenia na sztandar szkoły. Po tej doniosłej chwili nastąpiło pasowanie na ucznia. Pani dyrektor Agnieszka Mackiewicz, p. wicedyrektor Bożena Kozłowska oraz p. wicedyrektor Mariusz Kraszewski dotykali „magicznym ołówkiem” ramienia każdego pierwszaka wypowiadając słowa:


„pasuję cię na ucznia Szkoły Podstawowej 
im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku”


Każde dziecko otrzymało pamiątkowy znaczek oraz pierwszy ważny dokument - legitymację szkolną wraz z gratulacjami od wychowawcy. Następnie uczniowie klas pierwszych zaprezentowali swoje umiejętności wokalne wyśpiewując słowa poznanych we wrześniu piosenek. Pierwszoklasiści usłyszeli wiele serdecznych i ciepłych słów od Dyrekcji, przedstawiciela Rady Rodziców wraz z życzeniami radości płynącej ze zdobywania wiedzy, sukcesów w nauce i jak najlepszej oceny opisowej na pierwszym świadectwie szkolnym.


Teraz, każdego dnia w szkole, będzie drżał już tylko ołówek w czasie nauki pisania nowych liter…

Dorota Fijalska 


Z NAJDALSZYCH ZAKĄTKÓW DO SZKOŁY WRACAMY…

galeria

 

01.09.2014 r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego rozbrzmiał „Pierwszy dzwonek”. Uczniowie ,choć  ich myśli krążyły jeszcze wokół wakacyjnych wspomnień, wokół lasów, gór, mórz i jezior to jednak w tym dniu przybyli do szkoły z uśmiechami na twarzy, z optymistycznym nastawieniem i ogromnym zapałem do pracy.


O godz. 8.00 na uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2014/2015 przybyli najmłodsi uczniowie. W bieżącym roku szkolnym edukację rozpoczęło 5 oddziałów przedszkolnych.


O godz. 9.30 w Kościele Parafialnym odbyła się uroczysta Msza Święta.


Po Mszy Świętej o godz. 10.30 rozpoczęcie roku szkolnego mieli uczniowie klas pierwszych. W roku szkolnym 2014/2015 edukację rozpoczęło 170 „pierwszaków” w 7 klasach pierwszych.


Pozostali uczniowie kontynuują edukację w naszej szkole.


Dyrekcji oraz Nauczycielom życzymy wiele zadowolenia oraz spełnienia oczekiwań z wykonywanej pracy dydaktyczno - wychowawczej. By postępy i osiągnięcia uczniów były nagrodą w realizacji Państwa powołania. Wszystkim uczniom życzmy osiągania, jak najlepszych wyników w zdobywaniu wiedzy, rozwijania swoich umiejętności i zainteresowań.


Jeszcze jesteśmy w lesie
i leżymy na plaży…
Pozwól przed pierwszą lekcją -
powspominać, pomarzyć!


A za chwilę nad książką
pochylimy znów głowy…
Bo już słońce przez okno
świeci blaskiem wrześniowym.”

 

Monika Kozarzewska

UROCZYSTOŚCI BITWY NAD WKRĄ W BORKOWIE

galeria

 

img_20140823_184539W dniu 23 sierpnia 2014 roku nasi uczniowie wraz z Wicedyrektorem Mariuszem Kraszewskim i opiekunami uczestniczyli w uroczystości bitwy nad Wkrą w Borkowie. Reprezentanci naszej szkoły oddali hołd bohaterskim żołnierzom polskim, uczestniczyli w koncelebrowanej mszy świętej w intencji żołnierzy poległych w bitwie nad Wkrą, a także wysłuchali krótkiego koncertu pieśni wojskowych w wykonaniu orkiestry wojskowej. Pamięć poległych uczczono złożeniem wiązanki kwiatów pod pomnikiem symbolizującym bitwę nad Wkrą. Na zakończenie uroczystości poczty sztandarowe oddały hołd i przemaszerowały przed pomnikiem.


Karolina PająkUROCZYSTE ZAKOŃCZENIE I ETAPU EDUKACYJNEGO UCZNIÓW KLAS III


galeria

„Tak niedawno żeśmy się poznali, a już dziś rozstania nadszedł czas…”


 

img_0232Słowa tej piosenki pożegnalnej cisną się na usta po szczególnej uroczystości, która miała miejsce w naszej szkole 26 czerwca 2014 roku. W tym dniu nastąpiło podsumowanie I etapu edukacyjnego uczniów klas III. Uroczystość poprowadziła pani dyrektor Agnieszka Mackiewicz, która przywitała przybyłych gości: wicedyrektorów, nauczycieli uczących w klasach trzecich, rodziców, przedstawiciela Rady Rodziców oraz trzecioklasistów wraz     z wychowawcami. Po odśpiewaniu hymnów p. dyrektor krótko scharakteryzowała przebieg nauczania w klasach trzecich, mówiła o zajęciach obowiązkowych jak również o realizowanej na tym poziomie innowacji pedagogicznej „Książka drogowskazem do przygody”. Następnie wychowawcy poszczególnych klas odczytali nazwiska uczniów wyróżnionych za osiągnięcie wysokich wyników nauczania oraz wzorowe zachowanie. Uczniowie ci otrzymali nagrody książkowe wraz z gratulacjami.


Szczególne podziękowania p. dyrektor skierowała do rodziców naszych dzieci. Za zaangażowanie na rzecz szkoły i bezinteresowną pomoc niektórzy z nich otrzymali pisemne podziękowania.


Po części oficjalnej trzecioklasiści wraz z wychowawcami zaprosili wszystkich na program artystyczny, który rozpoczęli pięknie zatańczonym polonezem. Następnie słowami wierszy i piosenek podziękowali dyrekcji szkoły, wychowawcom, nauczycielom języka angielskiego, katechetom, logopedom, reedukatorom, pani pedagog i psycholog za przekazywaną wiedzę, trud, cierpliwość i wyrozumiałość. Nie zabrakło też podziękowań dla pracowników administracji i obsługi. Słowa wdzięczności za pracę z uczniami, wspólne pokonywanie trudności i okazywane serce wyraziła również p. Izabela Mazińska - przewodnicząca Rady Rodziców w naszej szkole.


Wierszami o tematyce wakacyjnej oraz piosenką „Znów będą wakacje” dzieci zakończyły część artystyczną. Ze swoimi wychowankami pożegnały się panie: Ewa Boczkowska, Ewa Lipowska, Barbara Kamińska, Dorota Fijalska  i Jolanta Sobiecka.


Mamy nadzieję, że nasi uczniowie oprócz zdobytej wiedzy i umiejętności docenią starania wychowawców w kształtowaniu w nich takich postaw, aby wyrośli na dobrych, uczciwych i wartościowych ludzi. Cieszymy się sukcesami wszystkich uczniów, nawet tymi najmniejszymi i życzymy bezpiecznych i słonecznych wakacji.Dorota Fijalska

 INSCENIZACJA „Odpowiedzialny rowerzysta”

 

galeria

dsc_1148Dnia 28 maja 2014 roku uczniowie klasy IV a oraz klasy IV d pod opieką p. Moniki Paluszek i p. Kingi Żabik przygotowali apel poświęcony bezpieczeństwu na drodze i udzielaniu pierwszej pomocy poszkodowanym.

Apel stanowił jedno z zaplanowanych działań realizowanych w ramach innowacji pedagogicznej „Odpowiedzialny rowerzysta”. Celem przedstawienia przygotowanego z myślą o uczniach klas III - IV  było przypomnienie zasad bezpiecznego uczestniczenia w ruchu drogowym, utrwalenie znajomości znaków drogowych oraz zasad bezpiecznej zabawy, a także umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Inscenizacja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem o czym świadczyło skupienie widzów i aplauz po skończonym przedstawieniu.

Po inscenizacji pan dyrektor Mariusz Kraszewski wręczył dyplomy i nagrody uczniom, którzy brali udział w konkursie ubiegając się o zdobycie karty rowerowej. I miejsce zajęła Aleksandra Smolińska z klasy IVc, II miejsce Marcel Roszak z klasy IVc, III miejsce Patryk Małkowski z klasy IVb.  Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.


Kinga Żabik
APEL „SZLACHETNE ZDROWIE”

galeria

dsc06594Zdrowie jest największym skarbem człowieka, dlatego powinno się je szanować. W naszej szkole promujemy się zdrowy styl życia. Podejmujemy w tym zakresie wiele działań. Tej tematyce poświęcony był także apel, który odbył się dnia 28.05.2014 r. Uczniowie przedstawili inscenizację, w której ukazane zostały błędy popełniane przez wielu ludzi. Pokazali również jak budować model zdrowego stylu życia zwracając uwagę na: właściwe odżywianie się, systematyczną aktywność fizyczną, wyeliminowanie uzależnień, umiejętne ograniczanie skutków stresu.


Uczniowie udzielili rad dotyczących zdrowego stylu życia. „Ruch może zastąpić wiele lekarstw - żaden lek nie zastąpi ruchu” Dziewczęta prezentując taniec potwierdziły, że ruch to zdrowie ale i radość życia.


Odbyło się także podsumowanie Szkolnego Konkursu Przyrodniczego zorganizowanego przez nauczycieli przyrody „ W trosce o zdrowie”. W konkursie tym brali udział uczniowie klas IV. I miejsce zajęła Wiktoria Pietrzak - uczennica klasy IV b, II miejsce - Marcel Roszak z klasy IV c, a III miejsce Hanna Zielińska kl. IV b, Jan Kaczyński IV c i Natalia Prusinowska IV d. Wyróżnienia otrzymali: Jakub Krajewski IV d i Mateusz Podgórski IV c.


Uczestnicy apelu mogli także sprawdzić swoją wiedzą dotyczącej tej tematyki biorąc udział w konkursie. Rozdane zostały ulotki: „Jedz 5 razy dziennie warzywa i owoce”, w których zamieszczono informację na temat wartości odżywczych popularnych u nas owoców i warzyw (jabłek, marchwi, kapusty), korzyści zdrowotnych, porad dla konsumentów i przepisy kulinarne.


Wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczyli. W czasie inscenizacji wspólnie z chórkiem śpiewali piosenki na znane melodie.

Na melodię „Szła dziweczka”
Co robisz Marlenko, dobrze to wiesz,
Że jesteś tym tylko, co ciągle jesz!
Cukrami, tłuszczami odżywiasz się.
Nie widzisz, że niszczysz tym zdrowie swe?


Na melodię „Wojenka”
Marlenko, Marlenko, coś ty za dziewczyna?
Ciągle jesz słodycze i nie możesz przestać, kiedy już zaczynasz (x 2)
Marlenko, Marlenko, czemuś tak utyła?
Gdybyś zdrowo jadła, Gdybyś zdrowo jadła, to byś mniej ważyła.

Marlenko, Marlenko, cóżeś ty za pani?
Choć jabłka są zdrowe, choć jabłka są zdrowe, krzywo patrzysz na nie !!! (x 2)


Na melodię „Czerwone jabłuszko”
Więc owoce jedz i warzywa też,
Dadzą ci energię, dobrze o tym wiesz.
Musisz zdrowo żyć, więc na basen idź,
Trzeba się poświęcić żeby zdrowym być.


Apel i rekwizyty przygotowali uczniowie klasy VI d pod opieką Jadwigi Michnowskiej. Dekorację wykonała klasa VI e z wychowawcą - Kingą Żabik.


Jadwiga Michnowska

PASOWANIE UCZNIÓW KL. I NA CZYTELNIKÓW

galeria

dscf787722 maja 2014 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas I na czytelników biblioteki szkolnej. Uroczystość rozpoczęto od przedstawienia pt. „Urodziny Kopciuszka” w  wykonaniu uczniów klasy  IV a.  Kopciuszkiem -była  Klaudia  Piątkowska, Czerwonym  Kapturkiem -Martyna Walasiewicz, Małgosią - Marta Paczkowska,  Jasiem - Łukasz  Górecki.  Po występach odbyła się najważniejsza część uroczystości - pasowanie za  pomocą „magicznej” zakładki.

Uczniowie złożyli obietnicę „że będą czytać i szanować książki oraz korzystać z ich mądrości. Nowi czytelnicy otrzymali w prezencie  zakładki do książek wykonane przez uczniów ze starszych klas. Kopciuszek, Czerwony Kapturek , Jaś i Małgosia poczęstowali wszystkich gości cukierkami oraz pierniczkami.

Życzymy  nowym  czytelnikom fascynujących spotkań z książką.

Grażyna Kopka

 


ŚWIĘTO POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKIgaleria


Nad modrą strużką,

Nad stawem szerokim.

Z niebieskich płatków

Patrzy żółtym okiem.

Chociaż maleńka i ubrana skromnie

Prosi cichutko - nie zapomnij o mnie.


dsc062021W tym roku w naszej szkole po raz pierwszy obchodziliśmy Święto Polskiej Niezapominajki.

W Polsce dzień 15 maja  ma na celu promowanie walorów przyrodniczych, stałe przypominanie o ochronie środowiska  oraz zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc historycznych, przypomina o szacunku jaki powinniśmy żywić dla przyrody „małej i wielkiej Ojczyzny”.

Inicjatorem tego święta, w 2002 r., był redaktor I programu Polskiego Radia Andrzej Zalewski, który prowadził audycję pt. „EKORADIO”.

Skromna i delikatna niezapominajka została „bohaterką” tego święta ze względu na swoją barwę, urodę i nazwę. W sekretnym języku kwiatów niebieski  zarezerwowany jest dla wzniosłych uczuć. Dlatego te niepozorne, ale piękne kwiatki stały się symbolem miłości do człowieka, miłości do Ziemi.

W naszej szkole Dzień Niezapominajki obchodziliśmy we wtorek - 13 maja. Królowały oczywiście kolory  niebieski i żółty oraz  emblematy - niezapominajki.

Klasy I i II uczestniczyły w  spotkaniu z pracownikiem Nadleśnictwa Płońsk - p.Anetą Szarlik - Fac , która opowiadała o faunie i florze naszych lasów. Lekcję przyrody poprzedził krótki występ artystyczny klasy II c i Samorządu Uczniowskiego. Na koniec dzieci wzięły udział w konkursach i zagadkach o tematyce przyrodniczej.

Za zaangażowanie (przygotowanie pięknych niezapominajek i nie tylko…) uczniowie zostali nagrodzeni słodkim upominkiem.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda się rozszerzyć naszą akcję o dodatkowe działania np.: sadzenie drzewek i kwiatów.

„Bo najpiękniejsze są polskie kwiaty, stokrotki fiołki, kaczeńce i maki”…i oczywiście niezapominajki!.

 

 

Ewa KoryckaDZIEŃ UNII EUROPEJSKIEJ


galeria


                Dnia 9 maja w naszej szkole obchodziliśmy 10 - lecie Polski w Unii Europejskiej. Apel został przygotowany przez klasę 4c i p. Iwonę Podgrudną oraz p. Karolinę Pająk. . Dzięki tej uroczystości udało nam się w interesujący sposób przedstawić kulturę niektórych krajów europejskich oraz wzbudzić zainteresowanie Unią Europejską i państwami członkowskimi. Uczniowie odegrali krótkie scenki przedstawiające tradycje i kulturę Anglii, Niemiec, Holandii, a także Polski. Każdy kraj został przedstawiony w sposób zachęcający tak aby współcześni młodzi ludzie chętnie podróżowali i poznawali kraje Unii Europejskiej. Jednakże na koniec apelu, nasi uczniowie podsumowali swoje wystąpienie słowami: “Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej” i zaśpiewali piosenkę

“Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina”.

Karolina Pająk
 


UROCZYSTE ODSŁONIĘCIE TABLICY UPAMIĘTNIAJĄCEJ WACŁAWA SOKOLNICKIEGO

- PIERWSZEGO KIEROWNIKA PUBLICZNEJ SZKOŁY POWSZECHNEJ NR 2 W NASIELSKU

W LATACH 1945 - 1970


galeria

img_687730 kwietnia 2014r. w naszej szkole odbyła się wyjątkowa uroczystość. Obchodzone corocznie  Święto Patrona zostało połączone z  uroczystym odsłonięciem tablicy upamiętniającej  organizatora i pierwszego kierownika Szkoły Powszechnej nr 2 w Nasielsku w latach 1945 - 1970, Pana Wacława Sokolnickiego.

 

W tym dniu wszyscy uczniowie przyszli w galowych strojach. Zaproszeni goście, pracownicy szkoły i uczniowie zgromadzili się w głównym holu,  gdzie wcześniej została umieszczona granitowa tablica. Po jej poświęceniu i uroczystym odsłonięciu wszyscy udali się na salę gimnastyczną. Tam odbyła się dalsza część uroczystości . Pani  dyrektor przypomniała zebranym kilka ważnych wydarzeń z życia pierwszego kierownika szkoły. Następnie uczniowie zaprezentowali  montaż słowno - muzyczny, w którym wiele miejsca poświęcono osobie Pana Wacława Sokolnickiego.

 

Był on człowiekiem, który bezgranicznie poświęcał się pracy, zabiegając o to, co było najbliższe jego sercu - jego małą ojczyznę. To właśnie jemu zawdzięczamy wybór naszego Patrona - Stefana Starzyńskiego. Jako pedagog był przekonany o potrzebie ukazywania dzieciom i młodzieży wzorów osobowych do naśladowania. Według niego, wśród plejady znakomitych Polaków, najbardziej odpowiednią postacią był Stefan Starzyński - wzór prawdziwego Polaka, wzór odwagi, patriotyzmu i poświęcenia.

 

W dalszej części spotkania  zostały odczytane wspomnienia najbliższych współpracowników   Pana Wacława Sokolnickiego, których nie zabrakło na tej uroczystości, a także wspomnienia przekazane przez jego uczniów. Uroczystość zakończono ulubioną piosenką Pana Wacława, którą wykonał chór szkolny pod kierunkiem Pani Lucyny Pawlak.


Nic nie kończy się bezpowrotnie, ale i niczego nie można powtórzyć. Po każdym zostaje jego życiowe dzieło, niosące głębokie przesłanie oraz będące dowodem wypełnienia  życiowej misji. Pan Wacław Sokolnicki niewątpliwie pozostawił po sobie wielkie dzieło. Nasza uroczystość  jest  dowodem uznania jego pracy, poświęcenia oraz świadectwem, że kolejne pokolenia Polaków  pragną poznawać swoją historię i kultywować narodowe tradycje.


Anna Korycka


 


ŚWIĘTO MATEMATYKI

galeria

dsc05522Matematyka to przedmiot, który zawsze wzbudzał dużo kontrowersji i emocji wśród uczniów i ich rodziców. Nawet niektórym osobom dorosłym zdarzają się nieprzyjemne sny, podczas których muszą pisać klasówkę lub egzamin maturalny z matematyki, a po przebudzeniu są szczęśliwe, że ich to już nie dotyczy. Wśród obecnej młodzieży przedmiot ten również nie należy do ulubionych. Tymczasem władze oświatowe zaczęły przywiązywać coraz większe znaczenie do tej dyscypliny wiedzy, co przejawia się systematycznym sprawdzaniem poziomu wiedzy matematycznej na każdym poziomie kształcenia. Po 25 latach przerwy matematyka powróciła jako obowiązkowy przedmiot maturalny. Od roku 2012 gimnazjaliści piszą oddzielny egzamin z tego przedmiotu, a w przyszłym roku szkolnym uczniowie szkół podstawowych podczas sprawdzianu szóstoklasisty będą oddzielnie oceniani z matematyki i oddzielnie z języka polskiego.


Aby przełamać panujące stereotypy, zmienić nastawienie uczniów do przedmiotu i pokazać, że dyscyplina ta może dostarczać zadowolenia i satysfakcji, w dniu 11 marca 2014 roku w Szkole Podstawowej w Nasielsku odbyło się Święto Matematyki. Organizatorami uroczystości były nauczycielki: Ewa Rudzińska, Justyna Puta i Ewa Grenadier wspierane przez dyrekcję szkoły oraz nauczycieli pozostałych przedmiotów.


Wspomnianego dnia na sali gimnastycznej spotkali się uczniowie wszystkich klas piątych i szóstych wraz z wychowawcami, by uczestniczyć w zabawie i rywalizacji zespołowej. Społeczność szkolną „odwiedzili” wybitni matematycy z minionych epok, którzy przybliżyli zebranym swoje osiągnięcia i przeprowadzili quiz z wiedzy matematycznej na poziomie szkoły podstawowej. Zaangażowanie dzieci było bardzo duże, a nagrodą za dobrą odpowiedź smaczne cukierki.


Następnie przystąpiono do rywalizacji zespołowej, która  była oceniana przez powołane jury. Przedstawiciele poszczególnych klas prezentowali przygotowane wcześniej prezentacje multimedialne o tematyce matematycznej i rysowali z zamkniętymi oczami figury geometryczne. Następnie zespoły klasowe w umówionym czasie musiały uporać się z zestawem zadań konkursowych, który obejmował krzyżówkę, łamigłówki matematyczne, rebusy i podchwytliwe zadania tekstowe. Dużo emocji wzbudzała matematyczna moda prezentowana przez dziewczęta z klas piątych i szóstych. Na pochwałę zasługuje pomysłowość, oryginalność oraz poziom wykonania przygotowanych strojów. Poszczególne punkty programu uroczystości były przeplatane humorystycznymi wierszami i piosenkami podkreślającymi wyjątkowość i specyfikę matematyki.


Niektórzy uczniowie napisali okolicznościowe wiersze. Spośród utworów zgłoszonych do konkursu jury wybrało cztery najciekawsze prace, których autorzy zostali już nagrodzeni.


Ewa Grenadier

 
„BETLEJEMSKIE CUDA…”

galeria


img_0098.jpg„Betlejemskie cuda…” pod takim hasłem 19 grudnia uczniowie klasy IV a pod opieką pani Justyny Duczman i Anny Tomasińskiej przedstawili jasełka z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Pasterze, Aniołowie oraz Królowie oddali hołd nowonarodzonemu Królowi. W ten sposób chcieli pokazać, że wydarzenie, które miało miejsce ponad dwa tysiące lat temu jest dziś nam bardzo bliskie, bo my mamy wierzyć, że ten, który narodził się w małej szopce w Betlejem, jest naszym Królem.

Całe przedstawienie uświetnił śpiew naszych wyjątkowych uczennic. Kinga Kolasa wykonała bezbłędnie pastorałkę „Kołysanka dla dobrych aniołów” oraz kolędę „Mizerna Cicha” wykonana przez Weronikę Wapniewską, Julię Bielecką i Zuzannę Smutkiewicz.

Całość uświetnił występ szkolnego chóru pod opieką pani Lucyny Pawlak.


Justyna Duczman

 
 

APEL Z OKAZJI DNI HONOROWEGO KRWIODAWSTWA PCK

galeria

 

dscn7163W dniu 26 listopada 2013 roku w Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku odbył się uroczysty apel poświęcony Dniom Honorowego Krwiodawstwa. Dni te mają szczególne znaczenie. Okazujemy wdzięczność wszystkim dawcom krwi za ich piękny i humanitarny czyn, który pokazuje, że życie innych nie ulegnie przerwaniu.

 

Myślą przewodnią apelu było hasło : “Twoja krew - czyjeś życie”. Uczestniczyli w nim uczniowie klas drugich i trzecich. Na początku apelu głos zabrała pani Dyrektor szkoły - Agnieszka Mackiewicz, przybliżając uczniom w kilku słowach tematykę apelu.

 

Pod kierunkiem opiekunów szkolnego koła PCK : p. Joanny Wiśniewskiej, p. Marty Wrońskiej, p. Anny Falkowskiej i p. Joanny Pichalskiej uczniowie z klas VI b, I a, 0 d, 0 e zaprezentowali program artystyczny. Przedstawili inscenizację profilaktyczną. Odegranymi scenkami, sygnałem karetki pogotowia, wierszem, tańcem i piosenką ukazali jak ważne jest niesienie bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi oraz znaczenie krwi w ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego. Niech nam wszystkim przyświeca w życiu motto :

“Podziel się życiem,

Pomoc nie może czekać,

Oddaj krew”.

Anna Falkowska

 


 

APEL Z OKAZJI 95. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

galeria

 

Dzisiaj wielka jest rocznica - 11 Listopada.
Tym, co zmarli za Ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa.

 

dscf681411 listopada 1918 r .to dzień bardzo ważny w historii naszego państwa, dzień istniejący w świadomości milionów Polaków jako data wyzwolenia spod jarzma zaborów. Ale ta wolność wymagała ofiary krwi wielu naszych przodków, którym dziś winniśmy pamięć i wdzięczność.

 

Społeczność Szkoły Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku również pamięta o tych bohaterach, czego dowodem był uroczysty apel z okazji 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, który odbył się 13 listopada 2013 r.

 

Apel rozpoczął się przemówieniem Pani Dyrektor, Agnieszki Mackiewicz, po którym został wprowadzony sztandar szkoły i wszyscy zgromadzeni w sali odśpiewali hymn państwowy. Następnie uczniowie przedstawili część artystyczną, której towarzyszyło hasło: POLSKIE DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI.

 

Młodzi artyści za pomocą utworów poetyckich i tekstów prozatorskich, przeplatanych pięknymi pieśniami w wykonaniu solistek oraz chóru szkolnego prowadzonego przez panią Lucynę Pawlak, przedstawili dzieje Polski od czasu rozbiorów do zakończenia I wojny światowej. Najbardziej dramatyczne momenty naszej historii zostały ukazane za pomocą scenek pantomimicznych. Wspaniałym uzupełnieniem montażu słowno - muzycznego była prezentacja multimedialna przygotowana przez panią Monikę Paluszek.

 

Program artystyczny przygotowany pod kierunkiem pani Anny Tomasińskiej, pani Justyny Duczman i pani Beaty Korytkowskiej dostarczył wielu wzruszeń. Mamy nadzieję, że był dla naszych uczniów piękną lekcją patriotyzmu, którą Pani Dyrektor podsumowała ważnymi słowami: ” Nie myślmy o tym, co Polska może zrobić dla nas, lecz o tym, co my możemy zrobić dla Polski”.

 

Beata Korytkowska

 JAN PAWEŁ II - PAPIEŻ DIALOGU

 

W tym roku szkolnym w szczególny sposób uczciliśmy postać błogosławionego Jana Pawła II. 18 października uczniowie naszej szkoły przedstawili krótki program słowno-muzyczny, podczas którego przybliżyli nam postać bł. Jana Pawła II - Papieża Polaka. Podczas przedstawiania uczniowie wcielili się w dziennikarzy, którzy to rozmawali z gośćmi, którzy w swoim życiu spotkali bł. Jana Pawła II oraz opowiadali jaki wpływ na ich życie miało to niecodzienne spotkanie. Na koniec Natalia Komendarska, Julia Bielecka i Kinga Kolasa wykonały utwory do poematu Jana Pawła II „Strumień” oraz utwory poświęcone Janowi Pawłowi II autorstwa Piotra Rubika.


Justyna Duczman
 

 


 

 

DZIĘKUJĘ ZA TO, ŻE JEST KTOŚ PRZY KIM MOGĘ BYĆ SOBĄ…

galeria

 

 

dsc_058611 października 2013 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, którą przygotowali harcerze i harcerki z naszej drużyny.

 

Uroczystość rozpoczęło przywitanie szacownych gości, po którym odbyła się część artystyczna. W pierwszej części artyści wcielili się w rolę uczniów i uczennic, którzy nie zawsze mogą pochwalić się swoją pilnością i systematycznością. Druga część nawiązywała do mitologicznego stworzenia świata, podczas którego kolejno pojawiały się Bóstwa Polonistyczne, Ścisłe, Przyrodnicze, Artystyczne, Wychowania Fizycznego oraz Bóstwo Pierwsze, które nad wszystkim czuwało i doprowadziło do zapanowania nad chaosem stworzenia.  Całość przedstawienia miało charakter żartobliwy. Wiersze przeplatane były piosenkami uczniów proszącymi o wyrozumiałość ze strony pedagogów. Na koniec uroczystości wszystkim nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi złożono życzenia i podarowano kwiaty.

 

Harcerze i harcerki z 424 Drużyny Harcerskiej „Pogodna Ferajna” mieli przyjemność wręczyć na ręce Pani Dyrektor Oskara dla Super Nauczycieli i Pracowników Administracji i Obsługi, bo przecież…  „Najlepszym jest ten, który potrafi tchnąć w duszę uczniów przyjemność” W. Szymborska

 

Kinga Żabik

 

 


 

ŚLUBOWANIE KLAS I

galeria

 

 

„Zaszumiały drzewa przed szkołą:

Witaj, pierwsza klaso!

I zagruchał srebrnoszary gołąb:

Witaj, pierwsza klaso!”

.

dscf66334 października 2013r. w naszej szkole odbyła się uroczystość Ślubowania Uczniów Klas Pierwszych. Po serdecznym powitaniu, wygłoszonym przez p. dyrektor Agnieszkę Mackiewicz w obecności Rodziców, Dyrekcji Szkoły i Wychowawców, pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie na sztandar szkoły.

.

Będę zawsze dbał o dobre imię szkoły.

W pełni wykorzystam czas przeznaczony na naukę.

Będę szanował nauczycieli, pracowników szkoły, koleżanki i kolegów.

Będę przestrzegał porządku w klasie i w szkole.

Będę się starał o coraz wyższe osiągnięcia w nauce.

 

 

Zostali również pasowani na uczniów. Po części oficjalnej uczniowie klasy III B oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Klas  Młodszych powitali kolegów i koleżanki, a także udzielili im kilku rad dotyczących życia w społeczności szkolnej. Pierwszoklasiści otrzymali swój pierwszy dokument tożsamości - legitymację szkolną oraz dyplom pasowania na ucznia.

Życzymy wszystkim naszym Wychowankom sukcesów w nauce, szkolnych przyjaźni i radości płynącej ze zdobywania wiedzy.

Uroczystość przygotowali wychowawcy klas pierwszych:
Beata Białorucka,
Grażyna Kopka,
Małgorzata Kwiatkowska,
Elżbieta Olszewska,
Małgorzata Sitek

 

 

 

Małgorzata Kwiatkowska

 

 


 

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

galeria

 

 

dscf62562 września 2013 r. po dwóch miesiącach wakacji w naszej szkole zabrzmiał pierwszy dzwonek. Uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny.

Uczniowie klas starszych spotkali się ze swoimi wychowawcami w salach, aby zapoznać się z planem lekcji a także podzielić się wrażeniami i wspomnieniami z wakacji. Natomiast klasy pierwsze i oddziały przedszkolne miały uroczyste rozpoczęcie na sali gimnastycznej. Pani Dyrektor wszystkich serdecznie powitała, złożyła życzenia oraz podkreśliła edukacyjną, opiekuńczą i wychowawczą rolę szkoły.  Po powitaniu przez Panią Dyrektor, dla dzieci wystąpiły ich koleżanki z klas trzecich z krótką częścią artystyczną. Były wierszyki i piosenki o szkole, a także o minionych wakacjach. Tego dnia dzieci poznały swoich wychowawców oraz innych nauczycieli, którzy również będą z nimi pracować. W tym uroczystym dniu dzieciom towarzyszyli rodzice.

Uroczystości związane z rozpoczęciem nowego roku szkolnego tradycyjnie zainaugurowane były Mszą Świętą w Kościele św.Wojciecha.

 

Monika Kozarzewska

 

 
ROK SZKOLNY 2012/2013


.

GALA PIOSENKI ŻOŁNIERSKIEJ 2013r..

„Gdy piosenka szła do wojska…”


galeria

.

dsc_02876 czerwca 2013r. w naszej szkole odbył się Konkurs Piosenki Żołnierskiej (II edycja) pod patronatem Burmistrza Nasielska.

Koordynatorkami tego przedsięwzięcia były panie: Elżbieta Hyży, Anna Tomasińska, Justyna Duczman i Monika Paluszek.

Piękną dekorację sali przygotowały panie: Jolanta Sobiecka i Anna Modzelewska.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie, rodzice, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście:

- Burmistrz Nasielska p. Mirosław Łukowski

- Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego p. Maria Kowalska

- Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli  p. Hanna Pietrzak

- delegacja żołnierzy 10. Warszawskiego Pułku Samochodowego w Warszawie: pani porucznik Małgorzata Dziuba i pan sierżant Piotr Kęcki

- przedstawiciele Fundacji Bankowej im. L. Kronenberga w Warszawie: p. Ewa Topczewska, p. Anna Olszewska, p. Beata Czajkowska, p. Michał Wadyński, p. Paweł Konarzewski

- dyrektor Nasielskiego Ośrodka Kultury - p. Marek Tyc

- przedstawiciele Rady Rodziców szkoły: p. Izabela Mazińska, p. Joanna Ostaszewska

- absolwentka szkoły p. Katarzyna Tomasińska

- uczniowie i opiekunowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dębinkach, Szkoły Podstawowej im. Pierre’a de Coubertin’a  w Budach Siennickich, Szkoły Podstawowej w Popowie Borowym, Zespołu Szkół Nr 2 w Starych  Pieścirogach, Zespołu Szkół Nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Cieksynie oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nasielsku.

Uroczystego otwarcia Gali dokonała pani dyr. Agnieszka Mackiewicz.

Piosenka żołnierska spotkała się z wielkim zainteresowaniem i uznaniem wszystkich obecnych na sali z uwagi na bogaty i atrakcyjny repertuar.

Oto laureaci:

Kategoria kl. I - III

- I miejsce - Weronika Wapniewska uczennica Szkoły Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku - „Rozkwitały pąki białych róż”

- II miejsce - Kinga Kolasa i Natalia Polańska uczennice Szkoły Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku - „Sanitariuszka Małgorzatka”

- III miejsce - Marta Rutkowska uczennica Szkoły Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku - „I Brygada”.

Kategoria kl. IV - VI

- I miejsce - Julia Bielecka, Weronika Mostowska i Jakub Będowski z 424 Drużyny Harcerskiej „Pogodna Ferajna” ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku - „Major Ponury”

- II miejsce - Natalia Komendarska uczennica Szkoły Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku - „Rozkwitały pąki białych róż”

- III miejsce - Dominika Domała uczennica Szkoły Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku - „Rozszumiały się wierzby płaczące”

- wyróżnienie - Weronika Czop, Martyna Giszczak uczennice Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dębinkach - „Najpiękniejsza jest moja Ojczyzna”

- wyróżnienie - Natalia Jaskulska, Patrycja Jaskulska i Daniel Romanowicz uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Pierre’a de Coubertin’a - „Serce w plecaku”.

Kategoria Szkół Gimnazjalnych

- I miejsce - Magdalena Podgrudna, Magdalena Sawicka i Natalia Łyczkowska uczennice z Zespołu Szkół Nr 2 w Starych Pieścirogach - „Ojczyzna”

- II miejsce - Krystian Kopański, Cezary Ruciński i Cezary Ujazda uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nasielsku - „Nie żałujcie serca dziewczyny”

- III miejsce - Natalia Hegemajer i Aleksandra Sawicka uczennice z Zespołu Szkół Nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Cieksynie - „Wolność”

- wyróżnienie - Krzysztof Żmijewski uczeń z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nasielsku - „Gdy piosenka szła do wojska”.

Ciekawym elementem programu były występy grup tanecznych uczniów Szkoły Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku pod kierunkiem pań: Grażyny Kopki, Moniki Kozarzewskiej, Anety Czyż-Roszak, Joanny Pichalskiej, Kingi Żabik.

Wiele emocji i wzruszeń dostarczył podczas koncertu gry na skrzypcach uczeń kl. II b - Sebastian Gogolewski.

Wspaniałe pieśni o tematyce patriotycznej przedstawił chór szkolny pod kierunkiem p. Lucyny Pawlak. Oprócz konkursu piosenki, uczniowie zaprezentowali swoje zdolności i talenty także w konkursie plastycznym „Wojsko widziane oczami dziecka”.

Oto laureaci:

Kategoria kl. I - III

- I miejsce - Jakub Ignatowski kl. II c, Szkoła Podstawowa im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku

- II miejsce - Joanna Otoska kl. I, Szkoła Podstawowa w Popowie Borowym

- III miejsce - Weronika Sternik kl. II c, Szkoła Podstawowa im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku

- wyróżnienie - Maciej Namielski kl. III c, Szkoła Podstawowa im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku

Kategoria  kl. IV - VI

- I miejsce - Aleksandra Dąbrowska kl. IV c, Szkoła Podstawowa im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku

- II miejsce - Alicja Malinowska kl. VI a, Szkoła Podstawowa im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku

- III miejsce - Julia Janecka kl. V, Szkoła Podstawowa w Popowie Borowym

- wyróżnienie - Martyna Królak kl. VI c, Szkoła Podstawowa im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku

Atmosfera spotkania sprzyjała podtrzymywaniu i rozbudzaniu kontaktu z tańcem   i piosenką. Uczyła świadomego i aktywnego jej odbioru. Taniec „Polonez” w wykonaniu uczniów kl. III a, przygotowany przez p. Grażynę Kopkę dostarczył wielu przeżyć emocjonalnych.

Uczestnictwo w spotkaniu było wspaniałą lekcją patriotyzmu, integrowało ze środowiskiem wojskowym. Piosenka finałowa „Powołanie”, którą wykonali wszyscy uczestnicy konkursu, zakończyła Galę Piosenki Żołnierskiej 2013.

Elzbieta Hyży

.

 


.

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

.

galeria

dscf0627

21 maja 2013 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej.

Uroczystość  rozpoczęto przedstawieniem pt.,, Czerwony Kapturek ”w wykonaniu aktywu bibliotecznego w składzie: Natalia Karolak, Alicja Malinowska, Klaudia Wietecka, Weronika Osińska z klasy 6 A. Dodatkową atrakcją były zagadki dotyczące ulubionych bohaterów literatury dziecięcej.

Następnie pierwszoklasiści zostali zapoznani z regulaminem korzystania z  zasobów biblioteki szkolnej. Dowiedzieli się również jak należy dbać o książki  aby mogły służyć nam przez długie lata.

Nowi czytelnicy otrzymali w prezencie cukierki oraz zakładki do książek wykonane przez uczniów ze starszych klas.

Życzymy naszym czytelnikom fascynujących spotkań z książką.

.

Bibliotekarze

Grażyna Kopka

Marta Brzeska


DZIEŃ ZIEMI

galeria

dsc03248W dniu 23 kwietnia uczniowie klasy 6d i 5d przedstawili  apel szkolny przekonywujący, do tego aby dbać o środowisko i w przemyślany sposób walczyć z wszechobecnym „Królem śmieciem”. Organizatorami uroczystości szkolnej były panie Joanna Wiśniewska, Kinga Żabik i Jadwiga Michnowską a odbiorcami byli uczniowie klas: 5d, 5e,  6d,  4c,  5a,  5b,  3d,  3b, 3c i 4b.

W inscenizacji, której mottem było hasło „Bliżej natury, bliżej siebie”, nawiązywano do konkretnych sytuacji pokazujących, jak łatwo zanieczyszczamy środowisko, wskazując jednocześnie jak je chronić. Zwrócono zwłaszcza uwagę na to, co robić z określonymi odpadami, zachęcano do ich segregacji. Bohaterami przedstawienia byli: dziennikarz, narrator, Aśka, Baśka, Jarek, Marek, Darek, Jola, Ola, Łukasz, Agnieszka Makulatura, Konrad Szkiełko, Remigiusz metalik, Roksana bateria i Andrzej Plastik.

Po spektaklu organizatorzy wręczyli nagrody główne przyznane w konkursie przyrodniczym, które zdobyli: Przemysław Chmielewski  (kl.6a), Paulina Pawłowska (kl. 6b), Mateusz Wiciński (kl. 6a.

Na zakończenie apelu pan dyrektor Mariusz Kraszewski nawiązał do trwającej akcji „Nasz Czysty Nasielsk” a koordynująca Lokalnym Centrum Aktywności Ekologicznej działającym przy nasze szkole pani Elżbieta Wróblewska poinformowała, że  w szkole został ogłoszony plastyczny konkurs ekologiczny „ELEKTROŚMIEĆ (i) MY”

Na ten okazjonalny  z racji Dnia Ziemi apel zaproszony został pan Andrzej Zawadzki, który po uroczystości szkolnej zredagował artykuł do miejscowej gazety Zycie Nasielska” Nr 9 pod tytułem  „Śmieci to nie zabawa, ale poważna sprawa”.

Koordynator  LCAE

Elżbieta Wróblewska

 


.

„Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał…”

.

galeria

  p3271020

W dniu 27 marca 2013 roku w Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego obył się uroczysty apel z okazji Świąt Wielkanocnych. Uczniowie klasy Vb pod kierunkiem Justyny Duczman i Anny Tomasińskiej przedstawili ciekawy program słowno-muzyczny, w którym wyjaśnili jaki jest sens Zmartwychwstania Pana Jezusa.
W kilku scenach uczniowie przedstawili reakcje ludzi na informację o tym, że zmartwychwstania nie było - że było to fałszerstwo. W obliczu takiej wiadomości życie ludzi straciło głębszy sens. Czynienie dobra, niesienie pomocy innym ludziom, wiara w życie wieczne, miłosierdzie i przebaczenie - stały się nic nie znaczące w życiu.
Na szczęście na koniec programu ujawniono, że Chrystus prawdziwie Zmartwychwstał, przyniósł radość życia, wlał sens i nadzieję w nasze życie. „Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, trudna by była nasza wiara” - brzmią słowa św. Pawła. Ten prawdę potwierdził program , który wprowadził nas w atmosferę przeżywania Świąt Wielkanocnych.

A. Tomasińska

.

 


.

ANDRZEJKI W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

.

galeria

.

 

p8290124W piątek 30 listopada w naszej szkole odbył się Bal Andrzejkowych Wróżb. Podczas którego dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a, 0c i 0f  wróżąc, sprawdzały co je czeka w przyszłości, kim zostaną, gdzie pojadą, jaki prezent lub zwierzątko otrzymają. Z pomocą przybyły do nas cztery wróżki z klasy 6b: Oliwka, Ola, Natalka i Weronika. Jak na każdym prawdziwym balu dzieci tańczyły, śpiewały oraz brały udział w ciekawych zabawach. Niestety wszystko, co dobre szybko się kończy, wiec nie pozostaje nam nic innego jak czekać na kolejny wspaniały bal w naszej szkole.

M. Wrońska

.

 


 

.

BAJKOWE ANDRZEJKI W IIB

galeria

.

2012-11-29-134Koniec listopada to czas zabaw i wróżb andrzejkowych. W ubiegłym roku w naszej klasie było tradycyjnie: lanie wosku, ustawianie butów, pierniki. Spotkanie andrzejkowe przygotowali rodzice. W tym roku było całkiem inaczej. Drugoklasiści urządzili BAJKOWE ANDRZEJKI samodzielnie. 29 listopada do klasy przybyli więc rycerze i wróżki. Przebrania były inspirowane legendami, które omawialiśmy w listopadzie. Dzieci przygotowały też wróżby. Była jeszcze inna różnica, zamiast pierników - pizza.  To były niezwykłe andrzejki. Ciekawe, jaki pomysł będą mieli uczniowie za rok.

.


.

 

AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

galeria

.

p1010540Dnia 14 listopada b.r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego odbyła się uroczysta akademia z okazji 94 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Myślą przewodnią tegorocznej uroczystości był słynny cytat: „A to Polska właśnie”. W programie uroczystości obok wierszy i pieśni o charakterze patriotycznym odśpiewanych przez szkolny chór, znalazła się także prezentacja multimedialna. Zaprezentowano w niej w sposób bardzo atrakcyjny i ciekawy dla uczniów wydarzenia z historii Polski, począwszy od rozbiorów naszego kraju poprzez powstania narodowowyzwoleńcze, I wojnę światową i walki Legionów Józefa Piłsudskiego aż do odzyskania niepodległości. W prezentacji uczniowie mogli zobaczyć jak na przestrzeni wieków zmieniały się granice naszego kraju oraz poznać historię symboli narodowych. Na zakończenie akademii w krótkim występie tanecznym zaprezentowali się uczniowie klasy III c, którzy zatańczyli poloneza. Połączenie słowno - muzycznych występów naszych uczniów z prezentacją multimedialną pozwoliło całej społeczności uczniowskiej na głębsze przeżywanie tego ważnego dla wszystkich Polaków święta, które przyniosło naszym przodkom wielką radość z odzyskanej wolności, a nam współczesnym przypomina o najważniejszych wartościach - Bóg, Honor, Ojczyzna - jakimi powinniśmy się kierować na co dzień, ucząc się i pracując dla dobra naszej wspólnej ojczyzny.

Krzysztof Macias

.

 


.

 

DZIEŃ  EDUKACJI  NARODOWEJ

 

galeria

.

p101045711 października  2012 r. odbyła  się uroczystość z okazji Dnia Edukacji  Narodowej. Udział  w niej wzięli nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz  pracownicy szkoły. Podniosły charakter  akademii  podkreślała dekoracja  jak  również   galowe stroje uczniów i kwiaty.

Pani dyrektor Agnieszka Mackiewicz  życzyła wszystkim nauczycielom wytrwałości oraz  satysfakcji  z wykonywania pięknego , ale trudnego zawodu.

Dzieci z  klasy III a z wielkim zaangażowaniem przedstawiły program artystyczny, w którym słowami poetów wyraziły wdzięczność nauczycielom za ich  pracę i poświęcenie. Piosenki chóru szkolnego uatrakcyjniły to święto.

Życzenia oraz kwiaty dla nauczycieli i pracowników szkoły od  Samorządu Uczniowskiego złożone zostały na ręce pani dyrektor.

Program przygotowała p. Grażyna Kopka  i p. Lucyna Pawlak

Grażyna Kopka

.


.

ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

galeria

.

Dnia 5 października 2012 r. o godz. 800 w Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Wszyscy uczniowie ubrani w stroje galowe i kolorowe chusty zebrali się na sali gimnastycznej.

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru, odśpiewaniem hymnu państwowego i szkoły. Pani dyrektor przywitała dzieci, wychowawców i rodziców. Następnie pierwszaki ślubowały być wzorowym uczniem, dbać o dobre imię szkoły, szanować nauczycieli, pracowników szkoły i rówieśników. Po ślubowaniu odbyło się pasowanie na ucznia. Dyrekcja dotykając ołówkiem każdego pierwszoklasistę wypowiadała słowa „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego”

Dumni uczniowie zaprezentowali krótką część artystyczną. Uroczystość zakończyła się wręczeniem legitymacji szkolnych i pamiątkowych dyplomów.

Wychowawcy klas pierwszych
ROK SZKOLNY 2011/2012

.

 

ŚPIĄCA KRÓLEWNA

 

W ostatni wtorek roku szkolnego klasa III d wystawiła dla swoich młodszych kolegów i koleżanek  z „zerówek” baśń „Śpiąca Królewna”. Uczniowie razem  z rodzicami i wychowawcą przygotowali kostiumy i scenografię. W przedstawieniu nie zabrakło pięknie zaśpiewanych piosenek i słodkiego poczęstunku.

Mali widzowie nagrodzili występy swoich starszych kolegów gromkimi brawami.

 

Beata Górecka

obraz9obraz8obraz7

obraz6obraz4obraz91

.

.

.

.

 

 

PAPIEROS TO TWÓJ WRÓG

.

W dniu 06. 06. 2012 roku w Szkole Podstawowej      w Nasielsku  odbył się apel profilaktyki antynikotynowe ,, Papieros twój wróg”.  Spotkanie rozpoczęto obejrzeniem filmu pt. „ Nikotyna” - legalny narkotyk, który wzbudził wiele entuzjazmu i poruszył widzów. Uczniowie klasy IVd  przygotowali ciekawe scenki na temat szkodliwości palenia dla zdrowia oraz korzyści płynących z niepalenia.

Apel został podsumowany konkursami dla uczniów, którzy mogli wykazać się wiedzą zdobytą na apelu. Konkurs rozstrzygnięto nagrodami.

Osoby odpowiedzialne za przygotowanie apelu: Jadwiga Michnowska, Beata Kownacka, Ilona Dygus, pielęgniarka szkolna- Ewa Bębenek.

 

 

.

GDY PIOSENKA SZŁA DO WOJSKA

.

galeria zdjęć

.

.

Ważnym wydarzeniem w życiu naszej szkoły była GALA PIOSENKI ŻOŁNIERSKIEJ, która odbyła się 29.05.2012 r.p1011982

Uczestnicy spotkania: uczniowie, rodzice, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście:  burmistrz  Nasielska - p. Grzegorz Arciszewski, dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli p. Jarosław Chyliński, delegacja żołnierzy X Warszawskiego Pułku Samochodowego: porucznik Rafał Łyżwa i kapral Radosław Wilamowski, przedstawiciele Koła Kombatantów, p. Joanna Ostaszewska mogli podziwiać umiejętności „młodych artystów”, którzy zaprezentowali utwory związane z tematem dotyczącym wojska i ojczyzny.

Przedsięwzięcie było ogromnym wyzwaniem dla uczniów i nauczycieli, którzy podjęli się przygotowania tak ważnej imprezy szkolnej.

Uczniowie z wielkim zaangażowaniem odnajdowali się w programie, który przygotowały panie: Elżbieta Hyży, Anna Tomasińska, Monika Paluszek, Kinga Żabik i Lucyna Pawlak. Do współpracy włączyły się też panie: Jolanta Sobiecka, Iwona Podgrudna, Anna  Maliszewska oraz pan Krzysztof  Macias.

Piosenka żołnierska spotkała się z wielkim uznaniem wszystkich obecnych na sali z uwagi na bogaty i atrakcyjny repertuar. Wniosła element odmiany życia codziennego, przeżycia czegoś wyjątkowego, dostarczyła wielu emocji, radości i wzruszeń.

Uczniowie eksponowali swoje zdolności i talenty nie tylko w Konkursie Piosenki, ale także w Konkursie Plastycznym „Wojsko widziane oczami dziecka”.

Jury wyłoniło zwycięzców, którzy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez  Radę Rodziców.

Oto laureaci:

Konkurs Piosenki Żołnierskiej

Kategoria kl.0
0b ,,Przybyli ułani” - Olga Górecka - I miejsce
0c ,,Serce w plecaku” - tercet: Jan Biernacki, Dominika Karaśkiewicz, Maria Szych - wyróżnienie
Kategoria kl. I-III
III d ,,Warszawa ma” - Jakub Namielski - I miejsce
III a ,,Rozkwitały pąki…” - Dominika Domała - wyróżnienie
Kategoria kl. IV-VI
IV d i IV e - ,,Rozszumiały się …” - 424 Drużyna Harcerska ,,Pogodna Ferajna” - I miejsce

VI b ,, Wojsko” - kwartet : Alicja  Arciszewska, Julia Górska, Olga Jaszczak, Dominika Żbikowska - wyróżnienie

Konkurs Plastyczny


kategoria kl. I-III
I miejsce - Aleksandra Dąbrowska kl. III c
II miejsce - Laura Skoczylas kl. II b
III miejsce - Małgorzata Sienkiewicz kl. II b
wyróżnienie: Klaudia Tomczyk kl. III a
Szymon Wilczyński kl. III b
kategoria kl. IV-VI
I miejsce - Weronika Tomaszewska kl. IV b

wyróżnienie: Łukasz Stoma kl. VI b
Joanna Osiecka kl. IV b

.

.

.


p1012023Ciekawym elementem programu był film nawiązujący do wspomnień o Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu oraz układy taneczne w wykonaniu uczennic kl. IV i V.

Atmosfera spotkania sprzyjała podtrzymywaniu i rozbudzaniu kontaktu z tańcem, piosenką, uczyła świadomego i aktywnego jej odbioru poprzez włączanie się do śpiewu wszystkich uczestników spotkania. Była też wspaniała lekcją patriotyzmu, uczyła odpowiedzialności za ojczyznę, integrowała młodzież i nauczycieli ze środowiskiem wojskowym.

Piosenka finałowa „Powołanie” w wykonaniu uczestników zakończyła Szkolny Konkurs Piosenki Żołnierskiej.

Wszyscy z niecierpliwością czekają na kolejny Festiwal w przyszłym roku.

E. Hyży

.

.

DZIEŃ EUROPY I JĘZYKÓW OBCYCH

.

galeria zdjęć

.

 

dscf3991W naszej szkole pamiętając o obchodzonym w krajach Unii Europejskiej Dniu Europy zorganizowano 10 maja 2012r. apel szkolny poświęcony tematyce europejskiej.

 

Na spotkanie z uczniami klas szóstych zaproszono konsultanta Europe Direct z Ostrołęki panią Aleksandrę Nowak. Impreza odbyła się na sali gimnastycznej, która w tym celu została specjalnie udekorowana - były flagi państw członkowskich UE, mnóstwo kolorowych plakatów, broszur i gadżetów oraz nawiązujące do tegorocznej Parady Schumana organizowanej w ramach XIX Polskich Spotkań Europejskich hasło „HALO, TU EUROPA”.

Rozmowy związane z Unią Europejską prowadzono głównie w formie konkursów. Nagrodami były wartościowe upominki związane z tematyką spotkania. Taka forma apelu sprawiła, ze uczniowie popisywali się swoja wiedzą a jednocześnie tę wiedzę wzbogacali. Przez cały czas spotkania szóstka uczniów mozoliła się nad układaniem puzzli. A nie było to łatwe, ponieważ do uzyskania całości „europejskiego obrazu” każda osoba miała do ułożenia 2500 cząstek.

Konkursy cieszyły się dużym powodzeniem. Uczniowie biorący w nich udział wykazali się znaczną wiedzą na temat Unii Europejskiej.

Grupa uczniów z nauczycielką języka angielskiego panią Ewą Korycką przygotowała scenkę zachęcającą do nauki języków obcych, i to nie tylko angielskiego. Scenka ta bardzo podobała się pani konsultant.

Doceniając wkład pracy nauczycieli i uczniów w poznawanie problemów europejskich, gość Dnia Europejskiego Aleksandra Nowak przekazała do szkolnej biblioteki wiele materiałów dotyczących Unii Europejskiej.

Opiekun szkolnego kółka europejskiego

Elżbieta Wróblewska

.

.

 

DZIEŃ ZIEMI

galeria zdjęć

.

.

 

DZIEŃ KOMBATANTA

galeria zdjęć.

 

PASOWANIE KLAS PIERWSZYCH NA CZYTELNIKA

galeria zdjęć

.

.

 

WIELKANOCNE SPOTKANIE

galeria zdjęć

.

dscf3763W nastrój radosnego przeżywania Świąt Wielkanocnych wprowadziła uczniów, nauczycieli i pozostałych pracowników naszej szkoły  grupa misyjna pod opieką p. Małgorzaty Komorowskiej i Teresy Wrońskiej przedstawieniem pt. „ Oto ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”.

W Środę 4 marca na sali  gimnastycznej w pięknej scenerii (dekoracje wykonali uczniowie z animatorkami) można był zobaczyć niemal aktorski występ. Uczniowie z klas szóstych, czwartych i drugich wcielili się w postacie  współczesne i ewangeliczne.  Główną rolę Jezusa zagrał Michał Królak z kl. VI d. Spektakl zwracał uwagę na problem braku szacunku do chleba. Odwołując się do przeszłości i Ewangelii podkreślał potrzebę poszanowania codziennego chleba. Przeniósł nas do wydarzeń paschalnych. Przypomniał istotę prawdy chrześcijańskiej, że Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy pozostał z nami na zawsze pod postacią chleba. W sposób szczególny spotykamy się z Chrystusem podczas każdej Mszy świętej.

W trakcie przedstawieni można było zauważyć duże zainteresowanie i skupienie widzów. Na zakończenie uczennice złożyły  życzenia wielkanocne dla całej wspólnoty szkolnej oraz wiosenne kwiaty na ręce pani dyrektor Agnieszka Mackiewicz.

Małgorzata Komorowska

.

 

WITAMY PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

galeria zdjęć

dsc_0010Pierwszy dzień wiosny uczniowie  klas starszych powitali  bardzo wesoło i kolorowo. Apel zorganizowany przez  Beatę Kownacka i Monikę Pająk – Brzezińską dostarczył uczniom wielu wrażeń. Powołano komisję, która wnikliwie oceniała zmagania uczniów, którzy wzięli udział w konkursach i konkurencjach sprawnościowych. Rywalizowali między sobą  uczniowie wszystkich klas IV- VI. Przy muzyce o tematyce wiosennej odbywały się konkursy plastyczne:

 • Malowanie twarzy inspiracją była tematyka wiosenna.
 • ,,Wiosenny bukiet” – wydzieranka z kolorowego papieru.

Konkurencje zręcznościowe wzbudziły duży doping publiczności uczniowskiej, która kibicowała swoim kolegom z klasy :

 • Jedzenie jabłka wiszącego na sznurku, bez pomocy rąk .
 • Zabawy z gazetami – gniecenie kul na czas i trafianie nimi do celu.

Na koniec apelu w konkursie ,, Wiosenna moda” zaprezentowali się reprezentanci klas. Uczestnicy wykazali się dużym poczuciem humoru i pomysłowością. Mimo, iż słonko schowało się za chmurami atmosfera była gorąca. Zwycięzcy i uczestnicy otrzymali słodkie nagrody.

Beata Kownacka

.

.

„Czuwając, czekamy

Na cud, co się zdarzy.

Niech stanie się cud!!!

Jak przed wiekami

Przed człeka oczami

Narodził się Bóg.”

.

ZANIM PRZYJDZIE BÓG…

.

jaseaka-9Najprostsza definicja hasła “Jasełka” to widowisko związane z Bożym Narodzeniem i otaczających je wydarzeniach religijnych i historycznych. Swoje korzenie wywodzi i wzorowane jest na średniowiecznych misteriach franciszkańskich. To właśnie Św. Franciszek z Asyżu uznawany jest za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych. Treścią inscenizacji jasełkowych jest historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda.

21 grudnia tego roku zuchy z 423 Gromady Zuchowej „Leśne Skrzaty” pod opieką drużynowej Moniki Gburzyńskiej i przybocznych Anety Czyż i Justyny Duczman oraz harcerze z 424 Drużyny Harcerskiej „Pogodna Ferajna” pod opieką drużynowej Kingi Żabik i przybocznej Beaty Góreckiej wystawili jasełka dla naszej szkoły. Przesłaniem jasełek była myśl, że Bóg rodzi się nie tylko w stajence, ale przede wszystkim w sercu każdego człowieka. W każdym z nas może zwyciężyć dobro i prawda, nad złem i kłamstwem, jeśli tylko zechcemy być dziećmi Bożymi.

.

.

 

.

JEST TAKI DZIEŃ, BARDZO CIEPŁY, CHOĆ GRUDNIOWY…

galeria zdjęć

.

Dzień 22 grudnia zapisał się w naszej pamięci jako dzień niezwykły, wyjątkowy, a nawet magiczny.

Do szkoły zamiast niesfornych Małgosi i rozbrykanych Jasiów przybyły  błyszczące gwiazdeczki, pyzate aniołki, pastuszek, a nawet Józef z Maryją. W sumie trudno się dziwić. Nasza klasa, sala nr 6 zamieniła się w Betlejem. Na podłodze, zamiast dywanu, leżało sianko, nasze meble zastąpiła słomiana szopka, wokół niej bydlątka, a w środku żłóbek z dzieciątkiem.

Odwiedzili nas też rodzice, no i oczywiście gość honorowy, tj. sam Święty Mikołaj. I cóż się okazało? Ku zdziwieniu wielu z nas, wszyscy w tym roku byliśmy grzeczni… i tu szczególnie dało się odczuć tą magię :)

Mamy nadzieję, że atmosfera tego dnia będzie nam towarzyszyć przez cały nadchodzący rok:

wychowawcy klas Oa i Of

Aneta Czyż - Roszak

Marta Wrońska

.

W IMIĘ MIŁOŚCI DO OJCZYZNY

.

galeria zdjęć

.

film

.

 

uroczyste-otwarcie-kompleksu-boisk-orlik-2012-11Dzień 10.11.2011r. z pewnością przejdzie do historii naszej szkoły z uwagi na niezwykle podniosłą uroczystość, która odbyła się z okazji 93 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także oddania do użytku kompleksu boisk sportowych „Orlik 2012″.

We wspaniałej scenografii przedstawiającej symbole narodowe zgromadzili się uczniowie, nauczyciele, rodzice, przedstawiciele władz samorządowych województwa mazowieckiego i firm współpracujących ze szkołą.

Po odśpiewaniu hymnu głos zabrali wicedyrektorzy Pani Bożena Kozłowska i Pan Mariusz Kraszewski. Następnie Pani Dyrektor Agnieszka Mackiewicz powitała zaproszonych gości. Podczas uroczystości przemawiali również: Pan Grzegorz Arciszewski - Burmistrz Nasielska, Pani Maria Kowalska - Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego i Sekretarz Nasielska, która w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego odczytała list z gratulacjami, Pan Bernard Dariusz Mucha, Pan Ireneusz Górecki - Prezes Banku Spółdzielczego w Nasielsku, Pani Monika Nojbert - Dyrektor MOPS, Pan Stanisław Sotowicz  - Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia Rady Miejskiej w Nasielsku. Życzenia złożyły też Pani Karolina Karpińska - Dyrektor Przedszkola “Sakolandia”, Pani Agata Nowak - Dyrektor DPS w Nasielsku oraz Pani Justyna Nowacka - Dyrektor ZS Nr 3 w Cieksynie. Słowa podziękowań i gratulacji skierował do gospodarzy i młodzieży Pan Jerzy Grudzień - olimpijczyk.

W ogromnym skupieniu uczniowie przedstawili montaż słowno - muzyczny wraz z prezentacją multimedialną przygotowany przez Panie: Elżbietę Hyży, Annę Korycką, Monikę Paluszek i Lucynę Pawlak.

Uczniowie z wielkim zaangażowaniem odnajdowali się w programie. Padały słowa pamięci o tych, którzy przelewali krew za ojczyznę i z jej imieniem na ustach ginęli na polach bitew, walcząc „o wolność naszą i waszą”. Przywołano też postać prezydenta - Stefana Starzyńskiego, którego dzieło życia i tragiczne losy dały świadectwo jego wielkości.

Nie zabrakło także treści dotyczących zadumy nad życiem, treści dotyczących wartości i ich znaczenia w życiu każdego człowieka.

Ta część programu pozwalała spojrzeć na życie przez pryzmat doświadczeń, przeżyć i uczuć tych, którzy swoją poezją stawiali mu czoło, zdając wielokrotnie egzamin losu i sprawdzając wartość człowieczeństwa.

Uczestnicy tego wydarzenia byli pod wielkim wrażeniem wspaniałej uroczystości, nie kryjąc wzruszenia.

Laureaci konkursów: recytatorskiego i plastycznego związanego ze Świętem Odzyskania Niepodległości otrzymali nagrody od organizatora NDK Pana Marka Tyca, a potem

uroczyste-otwarcie-kompleksu-boisk-orlik-2012-25

zaprezentowali swoje utwory.

Niezwykłym przeżyciem tego pięknego dnia było otwarcie kompleksu boisk sportowych „Orlik 2012″, który uświetnił występ Orkiestry Dętej OSP z Jońca z udziałem mażoretek. Turniej Piłki Nożnej i Turniej Koszykówki szkół z terenu Gminy Nasielsk oraz wręczenie nagród zakończyły to niezwykłe wydarzenie.

Atmosfera tej uroczystości na długo pozostanie w pamięci nie tylko uczniów, pedagogów, ale i tych, którzy uświetnili ją swoim przybyciem.

Montaż słowno - muzyczny przedstawiony na uroczystości  zaprezentowany został również 9 listopada  uczniom  klas V i VI z okazji Święta Niepodległości i Święta Patrona oraz rodzicom w dniu 15 listopada.
Elżbieta Hyży

 

.

.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

galeria

.

.

Dnia 13 października 2011r. odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.  Nauczycieli

img_5707

i pracowników szkoły powitała pani dyrektor Agnieszka Mackiewicz składając wszystkim podziękowania i życząc satysfakcji z wykonywania pięknego, ale trudnego  zawodu nauczycielskiego. W imieniu rodziców na ręce pani dyrektor życzenia i kwiaty przekazała przewodnicząca Szkolnej Rady Rodziców pani Izabela Mazińska.

Po powitaniu gości głos zabrały dzieci z klasy IVb i IIId, które słowami poetów wyraziły wdzięczność swoim nauczycielom i wychowawcom za ich pracę i poświęcenie. W programie artystycznym, wśród elementów poważnych i wzruszających, nie zabrakło również akcentów humorystycznych. Wszystkim pedagogom szczególnie spodobała się scenka pt. „Pan Belfer był chory”, która w żartobliwy sposób ukazała bolączki zawodu nauczycielskiego. Program artystyczny przeplatały piosenki chóru, pod dyrekcją pani Lucyny Pawlak, który oprócz tradycyjnych muzycznych życzeń, wspaniale wyśpiewał utwory zespołu „Mazowsze”. Zwieńczeniem części artystycznej był polonez w wykonaniu szkolnego zespołu tanecznego.

Na zakończenie akademii zostały wręczone kwiaty i złożone życzenia Pani Dyrektor Agnieszce Mackiewicz z okazji dwudziestolecia jej pracy na stanowisku dyrektora. Wszyscy zebrani z zaciekawieniem i wzruszeniem wspominali najważniejsze wydarzenia z minionego okresu, do czego tłem była seria zdjęć dokumentujących dzień powszedni i świąteczny szkoły pod kierownictwem naszej Pani Dyrektor.

Beata Górecka

 

.

.

ŚLUBOWANIE KLAS I

.

galeria

.

.

7 października 2011r. o godz. 8.30 w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się Ślubowanie uczniów klas pierwszych.

img_5616

136 uczniów ubranych w galowe stroje i kolorowe chusty zgromadziło się przy swoich wychowawczyniach: kl. Ia - p. Ewa Boczkowska, kl. Ib - p. Ewa Lipowska, kl. Ic - p. Barbara Kamińska, kl. Id- p. Dorota Fijalska, kl. Ie - p. Jolanta Sobiecka.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu państwowego i hymnu szkoły. Po powitaniu dzieci, rodziców i wychowawców przez Panią Dyrektor nastąpiło ślubowanie.

W obecności dyrekcji, nauczycieli, rodziców, koleżanek i kolegów ślubuję uroczyście:

Będę zawsze dbał o dobre imię szkoły.

W pełni wykorzystam czas przeznaczony na naukę.

Będę szanował nauczycieli, pracowników szkoły, koleżanki i kolegów.

Będę przestrzegał porządku w klasie i w szkole.

Będę się starał o coraz wyższe osiągnięcia w nauce.

Wszyscy z niecierpliwością czekali na pasowanie dużymi ołówkami. Sprawnie dokonali tego dyrektorzy szkoły. Wkrótkiej części artystycznej zaprezentowali się wszyscy uczniowie.

Uroczystość zakończyła się wręczeniem pierwszoklasistom legitymacji szkolnych i pamiątkowych dyplomów oraz podziękowaniami rodziców za serdeczne przyjęcie ich dzieci do grona uczniów szkoły.

Barbara Kamińska


ROK SZKOLNY 2010/2011

 

APEL PROFILAKTYCZNY - NIE PAL

galeria zdjęć

p10111503 czerwca uczniowie klasy IVa i IVe wraz z wychowawcami przygotowali   apel profilaktyczny dla wszystkich klas czwartych pt. „Nie pal”, w ramach realizowanego w szkole programu profilaktycznego, który miał na celu ukazanie szkodliwości palenia tytoniu.
Uczniowie klasy IVA przygotowali sąd nad papierosem. Z sali gimnastycznej stworzyli salę sądową. A sami wcielili się w role sędziego, prokuratora, obrońcy, świadków i oskarżonego. Pan prokurator oskarżał papierosa za świadome niszczenie zdrowia ludzkiego i żądał wysokiej kary. Pojawili się świadkowie, którzy zeznawali przeciwko papierosowi. Na początku oskarżony bronił się, ale na koniec rozprawy sądowej przyznał się do zarzucanych mu czynów.p1011152Klasa IVe  brała udział w „Familiadzie”, podczas której o główną nagrodę walczyła drużyna palaczy z drużyną niepalących. Pytania dotyczyły szkodliwości palenia. Po zaciętej walce wygrała drużyna niepalących.

Scenki przeplatane były piosenkami o tematyce antynikotynowej.
Na zakończenie pani pedagog rozdała wszystkim uczniom ulotki mówiące o szkodliwości palenia papierosów.
Propagowanie takich idei już od najmłodszych lat daje nadzieję, że w dorosłym życiu nie  ulegniemy nałogom i będziemy wiedli zdrowy styl życia.

 

Monika Paluszek

 

ZACHWYCENI MITAMI

galeria zdjęć

Mity greckie są jednym z najpiękniejszych tworów ludzkiej wyobraźni, mają niezwykły urok, wciąż są nam bliskie,dsc02021chociaż już dla nikogo nie stanowią religii, nikt nie modli się do tamtych bogów. Możemy w nich jednak znaleźć wciąż aktualne tematy, symbole, poszczególni bogowie, bohaterowie to przecież postacie żywe, obdarzone zaletami i wadami.

Te niezwykłe opowieści bardzo zainteresowały uczniów klasy Vc. Na lekcjach języka polskiego bardzo chętnie opowiadali o bogach, herosach, niezwykłych wydarzeniach. Sami przygotowali  klasowy konkurs mitologiczny prezentując dosyć bogatą wiedzę. Duża grupa uczniów wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Mitologicznym „Klio 2010″.

Uczniowie przygotowali również inscenizację mitu pt. „Demeter i Kora”, który do dziś zachwyca swoją treścią i symboliką,  podkreślając wartość największej  i najszczerszej miłości ,jaką jest miłość matki do dziecka. Przedstawienie to uczniowie zaprezentowali  rówieśnikom, a także swoim Mamom z okazji ich święta.

Anna Korycka

 


 

DZIEŃ EUROPY

W dniu 20 maja w naszej szkole odbył się apel dotyczący majowych świąt europejskich. Święto Europy obchodzone jest 5 bądź 9 maja. Zwykle kraje członkowskie Unii świętują w dniu 9 maja, zaś kraje nie będące członkami Unii, lecz będące krajami członkowskimi Rady Europy, w dniu 5 maja. Corocznie obchodzony jest również Europejski Dzień Języków Obcych.

1 maja 2004r. Polska stałą się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Od tego czasu również nasz kraj włącza się w obchody tych świąt.

Podczas  apelu uczniowie klas piątych w interesujący sposób przybliżyli kulturę, tradycje, zwyczaje, zabytki i języki wybranych krajów należących do Unii Europejskiej.

Scenariusz oparty był na „podróży” balonem po  w stolicach wybranych państw UE. Widzowie mieli okazję zobaczyć m.in. corridę - walkę toreadora z bykiem, scenkę meczu piłkarskiego  Bayer Monachium z Ajaxem Amsterdam, która  przykuła uwagę miłośników sportu. W Rzymie „spotkali” prawdziwego włoskiego kucharza, w Holandii turystę z Rosji, w Szwecji Pippi Langstrumpf. Obejrzeli również filmową prezentację  charakterystycznych dla poszczególnych państw  tańców, takich jak: walc wiedeński, sitaki (Grek Zorba), kankan czy polonez. Można było również posłuchać scenek wykonanych przez uczniów w językach obcych: angielskim, niemieckim i rosyjskim.

Apel został przygotowany pod kierunkiem p. A. Tomasińskiej - nauczyciela historii oraz nauczycieli języków obcych: p. R. Wrońskiej (nauczyciel j.angielskiego) i p. J. Czajkowskiej (nauczyciel j. rosyjskiego).

Anna Tomasińska

 

ZANIÓSŁ NA KRZYŻ NASZE GRZECHY

galeria zdjęć

 

We wtorek 19 kwietnia br. w naszej szkole odbyło się przedstawienie wielkanocne zatytułowane „Zaniósł na krzyż nasze grzechy”. Kilkoro uczniów z klasy V c pod opieką pani Justyny Duczmap1010704n przedstawiła historie młodych współczesnych ludzi, którzy borykają się z problemami współczesnego świata, jakim są agresja, nałóg nikotynowy, złodziejstwo czy po prostu kłótnie rodzinne lub brak akceptacji własnej osoby. Każda z osób podchodziła do Jezusa, który siedział przy konfesjonale i przez rozmowę oddawali Mu wszystko to co jest w nich złe i nie podoba się Bogu, zastawiali Mu swoje grzechy. Na koniec Jezus zaniósł wszystkie grzechy na Górę Golgotę, przed którą symbolicznie modlili się aktorzy. Dzięki nawróceniu, dzięki temu że Jezus przyjął ich grzechy mogli ujrzeć Zmartwychwstałego Chrystusa i cieszyć się z radości nawrócenia.

dscf4069

SZKOLNA DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA

galeria zdjęć

W czwartek, 10 lutego odbyła się szkolna dyskoteka karnawałowa. Sala gimnastyczna przybrała karnawałowy wystrój: migające światła, kolorowa dekoracja, zaciemnione okna.
Młodzieży nie trzeba było do zabawy specjalnie mobilizować. Parkiet był pełen aż do samego końca dyskoteki. Wszyscy rozeszliśmy się w wesołych nastrojach i z nadzieją, że w najbliższej przyszłości odbędzie się następna wspaniała zabawa!

 

 

 

 

 

 

BAL KARNAWAŁOWY KLAS 0 -III

galeria zdjęć

KARNAWAŁ - CZAS ZIMOWYCH BALÓW,
MASKARAD, POCHODÓW I ZABAW.

 

Karnawał jest śp1210713ciśle związany z tańcami i obowiązkowo z przebieraniem się w barwne kostiumy. Dnia 31.01.2011 r. odbył się w naszej szkole bal karnawałowy dla dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów klas I - III. Dzieci były przebrane w ciekawe i pomysłowe stroje. Bawiły się wróżki, księżniczki, piraci, czarownice oraz inne postacie z bajek i filmów. Uczestnicy balu mieli okazję bawić się przy wielu gatunkach muzyki tanecznej. Dzieci popisywały się swoimi umiejętnościami w tańcu dyskotekowym i hip- hopowym. Po sali przeplatały się korowody, jechały pociągi, węże. Bal uatrakcyjniły konkursy i zabawy muzyczne.

W tym dniu zaplanowana była również dyskoteka karnawałowa dla uczniów klas IV - VI. Została ona jednak odwołana i przesunięta na inny termin, z powodu śmierci  wieloletniego proboszcza naszej parafii, księdza prałata Kazimierza Śniegockiego -  byłego katechety naszej szkoły.

 

APEL O PRAWACH DZIECKA

galeria zdjęć

W 62 rocznicę ustanowienia Prapel-prawa-dziecka-042aw Człowieka w naszej szkole odbył się apel poświęcony prawom i obowiązkom dziecka. Na scenie wystąpili wychowankowie świetlicy szkolnej, uczniowie z klasy Ib - Wiktoria Pietrzak, Ic - Klaudia Hatała, Zuzanna Ostaszewska, Marcel Roszak, Adam Więckowski i IIIc - Katarzyna Gąsiorowska, Klaudia Jechalik, Julita Kosewska, Karolina Przetacka, Ewa Stelmach, Aleksander Wilk, Paulina Wilska i Aleksandra Winnicka, pod kierunkiem wychowawcy świetlicy Anety Czyż - Roszak i pani pedagog Reginy Maron.

Mali artyści przypomnieli naszym uczniom o ich prawach, jak również o tym, że oprócz praw, każdy z nas ma również swoje obowiązki.

 

 

JASEŁKA

galeria zdjęć

„ Abyśmy byli jedno i jedno mieli serce

Dzielmy się chlebem, dzielmy się niebem,

Niech się odmieni oblicze ziemi,

TEJ ZIEMI…”

Jest to motto jasełek przygotowanych i przedstawionych w naszej szkole w poniedziałek 20 grudnia  przez kołop1010706misyjne, którego opiekunami są  panie Małgorzata Komorowska i Teresa Wrońska.
Uczniowie wcielili się w dzieci z pięciu kontynentów: Afryki, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Europy , Azji i Oceanii, które szukają drogi do Jezusa, aby Mu złożyć dary. W czasie tej drogi spotykają   głodnych , ubogich  i zmarzniętych żebraków proszących o chleb. Dary ofiarują  potrzebującym, w zamian za część gwiazdy, która prowadzi ich  do miejsca narodzin Dzieciątka. Radosny Jezus zapewnia ich o swojej miłości, błogosławi im i dziękuje za dary, gdyż „….co uczyniliście jednemu z braci moich najmniejszych, mieście uczynili.”
Uczniowie zapewne zrozumieli sens jasełek -jak ważną rzeczą jest dzielić się z potrzebującymi, gdyż chętnie pomagają powodzianom i  innym  potrzebującym materialnego wsparcia.
Na zakończenie uroczystego apelu Światło z Groty Betlejemskiej zuchy i harcerze naszej szkoły przekazali na ręce Pani Dyrektor Agnieszki Mackiewicz życząc, aby to światło pomagało całej społeczności szkolnej w budowaniu przyjaźni, zaufaniu i niosło nadzieję, ze służba drugiemu człowiekowi będzie zawsze zauważona i wynagrodzona.

Teresa Wrońska

 

ŚWIĘTO SZKOŁY

galeria zdjęć

p1010607„ Pamiętamy o tych, którzy odeszli, aby Polska była wolna” - te słowa były mottem uroczystości z okazji Święta Niepodległości i Święta Patrona, która odbyła się w naszej szkole 16 listopada 2010 roku. Odświętny charakter tego dnia podkreślały galowe stroje uczniów.
Uroczysta akademia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego. Potem uczniowie przedstawili montaż słowno - muzyczny przygotowany pod kierunkiem   p. Lucyny Pawlak, p. Beaty Korytkowskiej, p. Krzysztofa Maciasa i p. Beaty Białoruckiej. Na program składały się wiersze polskich poetów, pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru szkolnego i krótkie scenki dramatyczne, za pomocą których młodzi wykonawcy opowiedzieli o ważniejszych faktach z historii Polski, o odwadze i poświęceniu wielu pokoleń Polaków od czasów zaborów do wybuchu II wojny światowej.
Wzbogaceniem części artystycznej była przejmująca muzyka Fryderyka Chopina, Ludwiga van Beethovena, Czesława Niemena, a także polonez M. Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny” zatańczony przez sześcioro piątoklasistów.
Na zakończenie akademii wszyscy obecni w sali zaśpiewali hymn Szkoły, „ Balladę o Stefanie Starzyńskim”, człowieku, który „ Przeszedł do naszej historii i winniśmy uchronić od zapomnienia wszystko, czego dokonał, nie tylko w Dniach Wielkiej Próby, ale i w powszednim dniu codziennej pracy”.

Beata Korytkowska

 

 

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

galeria zdjęć

13 października 2010r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Udział w niej wzięli uczniowie, rodzice, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście.p1010441
Podniosły charakter uroczystości podkreślała dekoracja przygotowana na tę okoliczność, jak również świąteczne stroje uczniów i kwiaty. Uczestnicy tego spotkania mogli usłyszeć wiele ciepłych słów skierowanych do nauczycieli i pracowników oświaty od Pani Dyrektor Agnieszki Mackiewicz i przedstawiciela Rady Rodziców Pani Izabeli Mazińskiej. W swoich wystąpieniach podkreślały rolę i znaczenie pracy nauczycieli, powołania oraz misji, jaką mają do spełnienia wobec swoich uczniów. Dzieci z wielkim zaangażowaniem przedstawiły program artystyczny, który uatrakcyjniła prezentacja multimedialna. Uczniowie w swoich wierszach i piosenkach dziękowali nauczycielom za ich odwagę, siłę, za każdy dzień w szkole, „za dar najpiękniejszy, za wiedzę”. Przypominali o tym co piękne, mówili jak czas wykorzystać, by go nie stracić, a wiele zyskać. Nie zapomnieli również o tych pedagogach, którzy już „odeszli”. Wszyscy zgromadzeni na sali nie kryli łez wzruszenia.
Za przygotowanie akademii odpowiedzialne były panie: Elżbieta Hyży, Anna Korycka, Monika Paluszek, Lucyna Pawlak, a za dekoracje panie: Zofia Babicz, Jolanta Sobiecka i Anna Maliszewska.
Życzenia dla całej Rady Pedagogicznej od przedstawicieli Samorządu Szkolnego zakończyły część oficjalną spotkania. Na koniec uroczystości występ „szkolnego kabaretu” pozwolił spojrzeć na pracę nauczyciela nieco z przymrużeniem oka, wprowadzając wiele humoru i radości.
Atmosfera tego spotkania na długo pozostanie w pamięci nie tylko uczniów, pedagogów, ale i tych, którzy go uświetnili swoim przybyciem.

 

 

ŚLUBOWANIE KLAS I

galeria zdjęć

„Zaszumiały drzewa przed szkołą:

Witaj, pierwsza klaso!

I zagruchał srebrnoszary gołąb:

Witaj, pierwsza klaso!”

W dniu 1 października 2010r. odbyła się uroczystość Ślubowania Uczniów Klas Pierwszych w Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku.
Po serdecznym powitaniu p. dyrektor Agnieszki Mackiewicz w obecności rodziców, Dyrekcji Szkoły i wychowawców, pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie na sztandar szkoły.

Będę zawsze dbał o dobre imię szkoły.

W pełni wykorzystam czas przeznaczony na naukę.

Będę szanował nauczycieli, pracowników szkoły, koleżanki i kolegów.

Będę przestrzegał porządku w klasie i w szkole.

Będę się starał o coraz wyższe osiągnięcia w nauce.

Zostali również pasowani na uczniów. Po części oficjalnej dzieci zaprezentowały wiersze i piosenki, których nauczyły się w czasie trzydziestu dni nauki. Otrzymały również swój pierwszy dokument - legitymację szkolną.

p1170825

„Chodźcie śmiało do szkoły, pierwszacy,

Do zabawy wspólnej, do pracy.

Szkoła drzwi swe otwiera gościnnie.

Szkoła dzisiaj serdecznie was przyjmie.”

Życzymy wszystkim pierwszakom - naszym wychowankom sukcesów w nauce, szkolnych przyjaźni i radości płynących ze zdobywania wiedzy.

Grażyna Kopka

Elżbieta Olszewska

Beata Białorucka

Małgorzata Sitek

Małgorzata Kwiatkowska


ROK SZKOLNY 2009/2010

NAM NIE WOLNO ZAPOMNIEĆ…

Dnia 15 czenamrwca 2010r. odbyła się uroczystość 65 – lecia istnienia Szkoły Podstawowej
w Nasielsku i 40 – lecie nadania jej imienia Stefana Starzyńskiego, która rozpoczęła się Mszą Świętą i poświęceniem nowego sztandaru w nasielskim kościele parafialnym p.w. Św. Wojciecha.

Wśród gości byli przedstawiciele władz samorządowych, firmy Toyota, emerytowani nauczyciele, rodzice, uczniowie i przedstawiciele prasy

Po odśpiewaniu hymnu państwowego i przedstawieniu historii szkoły uczestnicy uroczystości mogli wysłuchać montażu słownnam-nie-wolno-zapomnieao – muzycznego przygotowanego przez uczniów. W programie znalazły się wiersze, fragmenty prozy, piosenki przywołujące postać prezydenta Stefana Starzyńskiego, którego dzieło życia i tragiczne losy dały świadectwo jego wielkości. Wielkie wrażenie wywołały pokazy multimedialne przedstawiające tragizm walczącej Warszawy, ból i cierpienie mieszkańców oraz przemówienie prezydenta Stolicy. 

Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć też hymnu szkoły „Ballady o Stefanie Starzyńskim” w wykonaniu chóru szkolnego.

Miłym akcentem był taniec i występ uczniów klas III. Święto szkoły było wspaniałą lekcję patriotyzmu, uczyło odpowiedzialności za Ojczyznę, integrowało młodzież i nauczycieli.

To był wyjątkowy dzień poświęcony wielkiemu człowiekowi – Stefanowi Starzyńskiemu, którego ,,NAM NIE WOLNO ZAPOMNIEĆ…”

 

 

EKOLOGICZNIE I PO EUROPEJSKU

zdjacia-eko-063Takie hasło towarzyszyło szkolnej uroczystości, która odbyła się w piątek dnia 14 maja 2010r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku. W tym roku radosne nastroje z okazji świętowania Dnia Unii Europejskiej zostały połączone z licznymi akcentami ekologicznymi wynikającymi z realizacji przez tę placówkę projektu pod nazwą „Bliżej siebie i natury - piękny i bezpieczny plac zabaw”.

Celem przedsięwzięcia było zainteresowanie dzieci i młodzieży ekologią poprzez urządzenie ciekawego miejsca do zabawy oraz stworzenie atrakcyjnego terenu zieleni. Środki na ten cel pozyskała szkoła jeszcze w czerwcu ubiegłego roku w ramach konkursu grantowego, który na swej stronie internetowej ogłosiła Fundacja Partnerstwo dla Środowiska z siedzibą w Krakowie a pochodziły one z NFOŚiGW, firmy TOYOTA, Cadbury i wsparcia z budżetu gminy Nasielsk.

Ekologia to priorytet w edukacji. Szkoła nasielska od dawna realizowała ciekawe inicjatywy proekologiczne. Stąd też chęć współpracy w kierunku ogólnopolskiego programu „Szkoły dla Ekorozwoju” z wyspecjalizowaną organizacją ekologiczną. Pozyskane dofinansowanie na szkolny projekt ekologiczny to sukces pomysłodawców. W terminie od 5 czerwca 2009r. do 15 kwietnia 2010r. w szkole zapanował swoisty duch tworzenia z przyjemnością wszystkiego co eko:

-w czasie Dni Nasielska 2009 zorganizowano na Stadionie Miejskim stoisko promujące przyszły plac zabaw

-były jesienne konkursy dla uczniów wszystkich nasielskich szkół „Moje miasto, moja wieś, moje miejsce a w nim…”

-25 listopada 2009r. w kinie Niwa sentymentalny spektakl słowno-muzyczny dla uczniów klas piątych w wykonaniu kółka recytatorskiego „Pamiętajmy o ogrodach-jesień”

-udana rzeczowa konferencja międzyszkolna zorganizowana dnia 26 marca 2010r.w Urzędzie Miejskim w Nasielsku

-w wyniku nawiązanej współpracy z firmą Toyota odbyło się sympatyczne spotkanie przedstawiciela dealera w szkole oraz sponsorowany wyjazd uczniów do salonu samochodowego w Warszawie.

zdjacia-eko-026Na uroczystość kończącą projekt zostali zaproszeni najmłodsi uczniowie szkoły - dzieci z klas zerowych i pierwszych. Zebrana publiczność przyjaźnie czuła się w sali udekorowanej niezwykle kolorowo. Miłe dla oka były elementy przyrodnicze sceny ale również atrakcyjne były wystawione makiety placu zabaw i ogródka skalnego. Wyróżnienia w formie dyplomu wraz z książką otrzymali: Marcel Roszak z kl.0b i Krystian Karolak z kl. 0c oraz Natalia Rakowska z kl.1c

Na rozpoczęcie uroczystości chórzystki pod kierunkiem pani Lucyny Pawlak wraz z całą widownią odśpiewały hymn Unii Europejskiej „Odę do radości”, po czym przedstawicielki Szkolnego Ekokomitetu - uczennice kl. 6a (Anna Kamińska, Ewelina Karolak, Natalia Piątkowska, Karolina Sawicka) odczytały list „Podejmij wyzwanie” skierowany do uczniów z Brukseli przez Stavrosa Dimosa Europejskiego Komisarza ds. Ochrony Środowiska. Część artystyczną wystawiły dzieci z kl.0a przygotowane przez swą wychowawczynię panią Beatę Skoczylas. Występ wypełniony tańcem i śpiewem podobał się wszystkim. Małym artystom udało się wspaniale w zaczarowany sposób przenieść publiczność w krainę zabawy. Za swój niezwykle dynamiczny, ekspresywny popis z elementami dobrego humoru zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Wszyscy zebrani na uroczystości zapoznali się z prezentacją multimedialną „Moja szkoła ekoszkołą” i otrzymali ekologiczną ulotkę, która została opracowana i wydana w ramach szkolnej kampanii ekologicznej dla mieszkańców Nasielska. Przygotowana w ramach ogólnopolskiego konkursu Fundacji GAP Polska z wykorzystaniem materiałów z programu Klimat dla Ziemi. Fundacji Nasza Ziemia zawiera Pięć złotych zasad oszczędzania energii cieplnej i energii elektrycznej a jej hasło brzmi „Zmieniaj ekonawyki - Pomóż środowisku”. Obecna na uroczystości pani dyrektor Agnieszka Mackiewicz wyraziła swoje zadowolenie, że wspólny entuzjazm nauczycieli, uczniów i rodziców przyczynia się do tego, że szkoła staje się radosną, wesołą. Dzieci zapytane przez koordynatorkę projektu Elżbietę Wróblewską czy będą chciały być badaczami środowiska wszystkie poniesieniem ręki zgłosiły taką chęć.

zdjacia-eko-025Kończąc szkolny projekt „Bliżej siebie i natury - piękny i bezpieczny plac zabaw” możemy z pewnością stwierdzić, że była to udana inicjatywa. Zakończenie działań projektowych nie oznacza końca poczynań związanych z urządzaniem szkolnego placu zabaw. W związku z otrzymaniem przez gminę Nasielsk dofinansowaniem z rządowego Programu „Radosna Szkoła” obecny plac zabaw będzie rozbudowany do znacznie większych rozmiarów.

Szkoła Podstawowa w Nasielsku, która dzięki zaangażowaniu w promocję postaw proekologicznych uzyskała w tym roku zaszczytny tytuł Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej nadany przez Kapitułę ogólnopolskiego programu „Szkoły dla Ekorozwoju” z optymizmem będzie dalej zmierzać do uzyskania kolejnego stopnia wyróżnienia w tym zakresie - tym razem międzynarodowego certyfikatu „Zielonej Flagi”.

,,RATUJMY ZIEMIĘ”

poprDnia 28 kwietnia 2010 roku klasa VIa i Va wraz ze swoimi wychowawcami p. Joanną Wiśniewską i p. Kingą Żabik przygotowały apel poświęcony Światowemu Dniu Ziemi zatytułowany „Ratujmy Ziemię !”.
Celem apelu było promowanie postaw ekologicznych w społeczności uczniowskiej. Uczniowie zapoznali zaproszone klasy z przyczynami, źródłami i skutkami zanieczyszczenia środowiska przyrodniczego, wyjaśnili wpływ nadmiaru opakowań i rzeczy jednorazowego użytku na stan środowiska, scharakteryzowali zależności między człowiekiem a przyrodą, oraz prezentowali postawę szacunku dla przyrody.
Po części artystycznej, przedstawiciele poszczególnych klas mogli sprawdzić swoją wiedzę w quizie ekologicznym . Klasy Va ,Vb, Vd i Vb zajęły I miejsce. Gratulujemy wiedzy!

 

 

KRZYŻ – ZNAK MIŁOŚCI
Ach ja kochakrzyż - znak miłościm stary ten krzyż…”słowami tej pieśni rozpoczęliśmy apel wielkanocny. Każde święta w naszej szkole poprzedzają uroczyste akademie, które wprowadzają społeczność szkolną w klimat właściwego przeżywania świąt. W czasie wielkanocnym szczególne miejsce zajmuje krzyż.. Dlatego nasze przedstawienie nosiło tytuł „KRZYŻ- ZNAK MIŁOŚCI”. Opowiadało o cieśli, Abadielu i jego rodzinie. Abadiel, zmuszony przez swoją żonę Patrycję, wykonywał krzyże na potrzeby Rzymian. Na jednym z nich ( jak później się dowiedział) zawisł Jezus. Głos sumienia nie pozwala mu wyjść na spotkanie ze Zmartwychwstałym Jezusem. Apostoł Filip wyjaśnia, że Jezus ma moc zmartwychwstania i moc przebaczania grzechów, jeśli za nie żałujemy.
Uczniowie w wielkim wzruszeniu i ciszy wsłuchiwali się w słowa i gesty małych artystów. W roli Abadiela wystąpił Dawid Kaczyński, jego żona Patrycja- Natalia Pędzich: ich córka Alois- Marta Grenadier; syn Ruben- Karol Puta: apostoł Filip- Krzysztof Komorowski; służąca- Wiktoria Iwanow. Uczniom dziękujemy za trud włożony w naukę tekstów długich i trudnych. Nagrodą były liczne brawa i  ocena celująca z religii, oraz wyrazy uznania i podziękowania od pani dyrektor i nauczycieli. Aktorzy zaprezentowali to przedstawienie też  pensjonariuszom w Domu Pomocy Społecznej w Nasielsku. Uznani zostali jako mistrzowie sztuki teatralnej.
Przedstawienie przygotowały katechetki p. Małgorzata Komorowska i  p. Teresa Wrońska. Oprawa muzyczna, to piękne pieśni o krzyżu , które zaprezentował chór pod kierunkiem
p. Lucyny Pawlak.
Teresa Wrońska

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

img_2275 25 lutego 2010r w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej ,,Nareszcie…” - będzie można wykorzystać umiejętność czytania - cieszyły się dzieci.
Uroczystość rozpoczęto od przedstawienia pt. ,,Urodziny Kopciuszka” w wykonaniu uczniów klasy IIIb. Kopciuszkiem była Oliwia Kraszewska, Czerwonym Kapturkiem - Agata Obojska, Małgosią - Aleksandra Kurpiewska i Jasiem - Kacper Karabin.

Po występach odbyła się najważniejsza część uroczystości - pasowanie za pomocą ,,magicznej” zakładki. Uczniowie złożyli obietnicę ,,że będą pilnie czytać i szanować książki oraz korzystać z ich mądrości”. ,,Kopciszek” poczęstował wszystkich swoich gości cukierkami i pierniczkami. Każdy nowy czytelnik został obdarowany zakładką wykonaną przez starszych kolegów. Program został przygotowany przez bibliotekarki p. Grażynę Kopkę i p. Elżbietę Krysiak.

BAL KARNAWAŁOWY

W dniubar-karnawalowy-spnasielsk 28.01.2010 r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku, odbył się bal karnawałowy dla dzieci klas 0 – III.
W ciekawie zaaranżowanych bajkowych strojach, pod okiem wychowawców i rodziców, maluchy prezentowały w rytm muzyki swój taniec. Największym powodzeniem cieszyły się konkursy: “na najciekawszy strój karnawałowy”, “taniec na gazecie” i “taniec z balonikiem”.
Wszystkie osoby, które wzięły udział w konkursie, otrzymały nagrody rzeczowe ufundowane przez Dyrekcję Szkoły. W czasie przerwy między tańcami, dzieci mogły kupić słodycze w sklepiku zorganizowanym przez Samorząd Klas Młodszych.

JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE

,,Grudniowe noce, zimowe noce…”

W dniu 21.12.2009 r. w naszej szkole odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe, które przedstawiały zuchy i harp1010433cerze pod kierunkiem dh. Kingi Żabik i dh. Justyny Duczman.
Akcja jasełek odbywała się w czasach współczesnych. Harcerze podczas powrotu ze szkoły do domu spotykają Anioła, który prowadzi ich do Świętej Rodziny. Po drodze dołączają do nich Trzej Królowie i Pastuszkowie. Zły Herod próbuje dowiedzieć się, gdzie może znaleźć Małą Dziecinę, ale wszyscy zgodnie wskazują mu niewłaściwy kierunek.
Dzieci wcielając się w rolę poznały historię narodzin Jezusa oraz uczyły się poznawać tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe. Jasełka cieszyły się zainteresowaniem zarówno najmłodszych, jak i najstarszych uczniów naszej szkoły, o czym świadczyły gromkie brawa ze strony publiczności.

MIKOŁAJKOWE SPOTKANIE Z KLAUNEM RONALDEM

7 grudnia 200dscf00099 r. w naszej szkole odbyło się „Mikołajkowe” spotkanie klas O z Klaunem Ronaldem. Wizytę Klauna z naszymi maluchami zorganizowała p. Beata Skoczylas. Już od samego rana, mimo pochmurnej pogody, barwnie zrobiło się wokoło. Klaun miał duże, czerwone usta, perkaty nos, zabawną fryzurę, barwny strój i za duże buty. Już sam wygląd sprawił, że twarze najmłodszych, przed którymi występował, rozjaśnił uśmiech.
A kiedy zaczynał prezentować swoje sztuczki i gagi, rozbawił największego nawet ponuraka. Do zabawy dołączyli się również dorośli. Na koniec spotkania dzieci otrzymały drobne upominki: wiatraczki, linijki i magnesy z wizerunkiem Klauna.

SPEKTAKL SŁOWNO - MUZYCZNY ,,PAMIĘTAJMY O OGRODACH - JESIENIĄ”

jesien-012Uczniowie ze szkolnego kółka teatralnego pod kierunkiem pani Elżbiety Hyży i pani Anny Koryckiej przygotowali spektakl słowno- muzyczny “Pamiętajmy o ogrodach – Jesień”, który został wystawiony dnia 25.11.2009r. w sali kina Niwa. Spektakl obejrzeli uczniowie klas piątych. Na widowni w kinie zaszczycili nas swoją obecnością zaproszeni goście – reprezentująca Urząd Miejski w Nasielsku pani Janina Kownacka oraz autorka kilku prezentowanych wierszy pani Stanisława Wiśniewska emerytowana nauczycielka polonistka naszej szkoły. Była również pani wicedyrektor Bożena Kozłowska, rodzice występujących uczniów i inni sympatycy naszej szkoły.
Spektakl był niezwykle nastrojowy. Piękne wiersze o tematyce jesieni zaprezentowane w ciekawej aranżacji muzycznej dostarczyły wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Stroje uszyte przez panią Annę Maliszewską oraz elementy dekoracji przygotowane przez uczniów ze świetlicy szkolnej z pomocą pani Anety Czyż – Roszak wzbogaciły całość występów. Z przyjemnością zachęcamy do obejrzenia zdjęć ze spektaklu, które znajdują sie w galerii. W dalszym etapie realizacji projektu przewidujemy warsztaty z architektem terenów zieleni i konferencję międzyszkolną poświęconą problemom ochrony środowiska.

APEL Z OKAZJI ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

„Gdy wolności nadszedł czas…”

p1010328W przeddzień 91 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, nasza społeczność szkolna spotkała się na uroczystej akademii. Uczniowie klas VI (a, c, d, e) pod kierunkiem nauczycieli historii: p. Anny Tomasińskiej i p. Krzysztofa Maciasa przygotowali program  słowno – muzyczny, w którym ukazana została przeszłość naszej Ojczyzny i droga jaką Polacy przeszli, aby odzyskać utraconą wolność: od rozbiorów, poprzez zbrojne powstanie przeciw zaborcom oraz  I wojnę światową, aż do odzyskania upragnionej niepodległości w 1918 roku.
Tę swoistą lekcję historii uświetniły pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru  szkolnego pod kierunkiem p. Lucyny Pawlak.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

W naszej szkole apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbył się 13 października. Chór szkolny pod opiekp1010241ą p. Lucyny Pawlak powitał wszystkich nauczycieli słowami…

,,Dziś chcemy złożyć Wam życzenia
Z serc naszych płynie dzisiaj pieśń.
Przyjmijcie ją tak, jak ziemia ciepły deszcz
Niech zakwitną błękity naszych serc.”

Część artystyczną przygotowały dzieci klas młodszych: IIIb, IIIc i IIId, pod opieką pań: Grażyny Kopki, Małgorzaty Sitek, Ewy Boczkowskiej i Beaty Białoruckiej. Wszyscy nauczyciele otrzymali również piękne róże wykonane przez uczniów z Samorządu Szkolnego Klas Starszych.

ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

2 października swoje wielkie święto w naszej szkole obchodziło 99 uczniów klas pierwszych. Tego dnia zostali uroczyście przyjęci w szeregi społeczności Szkoły Podstawowej Stefana Starzyńskiego.
Po krótkim wstępie Pani Dyrektor, Agnieszki Mackiewicz, która serdecznie przywitała uczniów, pierwszoklasiści  złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły.
untitled
Będę zawsze dbał o dobre imię szkoły.

W pełni wykorzystam czas przeznaczony na naukę.

Będę szanował nauczycieli, pracowników szkoły, koleżanki i kolegów.

Będę przestrzegał porządku w klasie i w szkole.

Będę się starał o coraz wyższe osiągnięcia w nauce.

Następnie wielkim ołówkiem zostali pasowani na uczniów przez dyrektora szkoły, Panią Agnieszkę Mackiewicz i wicedyrektora Pana Mariusza Kraszewskiego.
Na zakończenie pierwszaki zaprezentowali bogaty program artystyczny – recytowali wiersze, śpiewali piosenki – pokazali, ze są gotowi zostać uczniami.
Dyrekcja szkoły z radością przyjęła pierwszaków w poczet uczniów naszej szkoły, życząc im wielu sukcesów oraz uśmiechu na twarz.