Nietypowe lekcje
Informacje zatwierdzone przez Dyrektora Szkoły


Wprowadzone przez M. Paluszek

ARCHIWUM

 

 

ROK SZKOLNY 2017/2018
Warsztaty profilaktyczne dla uczniów ,, Nałóg – przegrane życie”


W dniach  16, 17, 18 maja 2018 r. odbyły się  w naszej szkole 2 godzinne warsztaty profilaktyczne  -,, Nałóg – przegrane życie” dotyczące przyczyn i skutków zażywania  substancji psychoaktywnych. Warsztaty prowadziła pani psycholog Karina Krzyż- Grzywa z firmy ,, Dialog”

 

Odbyło się 7 warsztatów, w których brali udział uczniowie z  klas  4-7. Celem warsztatów były zagadnienia  związane z pojęcia uzależnienie, przyczyn  sięgania po używki, ukazanie  strat jakie ponosi osoba uzależniona na podstawie wywiadu, konsekwencje uzależnień w sferze fizycznej, psychicznej i społecznej. Uczniowie pracowali w grupach także nad naturalnymi sposobami radzenia sobie z trudnościami, wspólnie wypracowywali strategie obronne. Dowiedzieli się w jaki sposób można stosować elementy odmowy asertywnej i co za tym idzie, jak ma wyglądać odmowa asertywna w przypadku  propozycji sięgnięcia po używki. Uczniowie otrzymali duży zastrzyk wiedzy, sami dzielili się wiedzą na temat własnych doświadczeń z funkcjonowania osób uzależnionych  np. w rodzinie, czy wśród znajomych. Pracując w grupach z dużym zaangażowaniem pracowali nad zagadnieniami zawartymi w celach tych warsztatów i wyciągali wnioski. Ta lekcja profilaktyki pozwoliła im na uświadomienie istoty zagrożenia od substancji psychoaktywnych i sutków jakie za sobą niosą.


Pedagog : Beata Kownacka

Nietypowe lekcje – Dzień Czekolady

galeria

30831567_1649032368477865_1221902193_nZ okazji przypadającego 12.04.2018 r. Światowego Dnia Czekolady w naszej szkole odbyły się obchody Najsłodszego Dnia w roku. Uczniowie klas 0-III mieli okazję zapoznać się z historią powstania czekolady, procesem jej produkcji, a także mieli możliwość poznania ziarna kakaowca. Dzieci mogły liczyć na mnóstwo słodkich atrakcji: degustacja różnego rodzaju czekolad, degustacja owoców zatopionych w płynnej czekoladzie, czekoladowe zagadki i rymowanki oraz czekoladowy taniec.

 

Organizatorzy: Monika Kozarzewska, Joanna Pichalska, Aneta Czyż – Roszak, Justyna Margiel, Aleksandra Maciątek


WARSZTATY PLASTYCZNE - III d i III a

OZDOBY WIELKANOCNE


 

Więcej zdjęć w galerii>>

 

J. Pichalska, J. Chmielewska

 


 

 

UCZNIOWIE KLASY ID Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ

galeria

 

Dnia 8 marca wybraliśmy się na spotkanie do Biblioteki Miejsko – Gminnej w Nasielsku. Obejrzeliśmy jej pomieszczenia, zapoznaliśmy się z księgozbiorem działu dla dzieci. Pierwszoklasiści mogli samodzielnie wybrać lekturę, przejrzeć  i poczytać ją. Potem przyszedł czas na wysłuchanie wierszy o kobietach i dziewczynkach w związku z obchodzonym Dniem Kobiet. Chętni wypożyczyli książkę, która ich zaciekawiła. W tym świątecznym dniu nie mogło zabraknąć zabaw, konkursów i żartów.

 

Zadowoleni, obdarowani balonikami w kształcie serduszek wróciliśmy do szkoły. To było interesujące spotkanie Małych Czytelników. Wiele osób zapamięta zapewne na długo swoją pierwszą wypożyczoną książkę.

 

Ewa Boczkowska

 

Wspomnienie o pilocie Franciszku Rembeckim

galeria

img_6505Dnia 6 marca uczniowie klas V – VII uczestniczyli w nietypowej lekcji historii, poświęconej pamięci urodzonego w 1914 roku w Pianowie – Bargłach Franciszka Rembeckiego, pilota Dywizjonu 300 „Ziemi Mazowieckiej”, poległemu podczas misji bojowej w Holandii w nocy z 12/13 czerwca 1944 roku. Jeszcze do niedawna postać i dokonania Franciszka Rembeckiego znane były nielicznym, a w szczególności jego najbliższej rodzinie.  Za sprawą pani Moniki Sokołowskiej – wnuczki siostry lotnika niezwykłe koleje życia bohatera mogli teraz poznać również uczniowie naszej szkoły. W interesującej prezentacji  zapoznali się oni z życiorysem bohatera, karierą wojskową oraz ze szlakiem bojowym – od wybuchu II wojny światowej, poprzez ewakuację na Węgry, a stąd do Francji, i później do Wielkiej Brytanii, gdzie Franek – jak zdrobniale wypowiadała się o swoim przodku pani M. Sokołowska – wstąpił w szeregi RAF – u.

 

Drugim prowadzącym spotkanie był Zbigniew Kowalewski – autor  filmu i książki o załodze bombowca Avro Lancaster DV 286 „Requiem dla Orłów”. Uczniowie mogli obejrzeć wybrane fragmenty tego filmu oraz zapoznać się z pamiątkami pozostałymi po  Franciszku Rembeckim. Były wśród nich m.in. zdjęcia, dokumenty, odznaczenia wojskowe oraz makieta samolotu Avro Lancaster na którym to plutonowy Franciszek Rembecki odbył swój ostatni lot. Wiedza zdobyta podczas tego spotkania uświadomiła uczniom, że wielcy bohaterowie nie znajdują się tylko na kartach podręczników do historii, ale spotkać ich można również w najbliższym otoczeniu. Najlepszym tego przykładem jest Franciszek Rembecki syn ziemi nasielskiej.

 

Krzysztof Macias

BEZPIECZNY UCZEŃ


31 stycznia i 5 lutego odbyły się w naszej szkole zajęcia dla uczniów klas 0 – VII prowadzone przez Policjantów Sekcji Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Spotkania odbyły się w ramach działań profilaktyczno-edukacyjnych pod nazwą „Bezpieczny Uczeń” realizowanych przez stołeczną “drogówkę”.


Nasi goście przybliżyli dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, uświadomili potrzebę jeżdżenia w kaskach na rowerze, mówili o konieczności zapinania pasów podczas jazdy samochodem oraz zwrócili szczególną uwagę na konieczność używania elementów odblaskowych zarówno przez pieszych jak i rowerzystów, które mogą niejednokrotnie uratować komuś życie.


 

Podczas spotkania uczniowie klas starszych mogli dowiedzieć się, jak unikać zagrożeń związanych z nieumiejętnym korzystaniem z portali społecznościowych i telefonów komórkowych. Policjanci zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi a także zagrożenia wynikające z obcowaniem z nieznanymi zwierzętami.Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniach, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami, nie tylko zadawali pytania ale też wykazywali się wiedzą na temat bezpieczeństwa.


 

Monika Paluszek


 


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

galeria

 

1-22W piątek, 1 grudnia 2017 r. w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W niezwykłym wydarzeniu wzięły udział nie tylko klasy integracyjne, ale wszyscy uczniowie naszej szkoły. W tym dniu obowiązywał kolor żółty.


Najpierw zostały przeprowadzone przez wychowawców klas pogadanki na temat niepełnosprawności, zaś wcześniej w ramach akcji „Pomocna dłoń” wykonano plakaty – drzewa z zapisanymi zobowiązaniami dzieci dotyczącymi niesienia pomocy osobom niepełnosprawnym.


Zamierzeniem spotkania było doświadczenie przez dzieci, w jaki sposób poznają i odbierają świat osoby z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową i słuchową. W tym celu na sali gimnastycznej utworzono minieksperymentarium, w skład którego weszły: tor przeszkód, kąciki sensoryczne oraz salka do odczuwania bodźców słuchowych.


Dzięki ciekawie zaaranżowanym ćwiczeniom,  uczniowie doświadczali i poznawali odczucia  osób niepełnosprawnych: wykonywali rysunki za pomocą ust i stóp, budowali wieże z klocków z użyciem rękawic kuchennych, układali puzzle z zasłoniętymi oczami, rozpoznawali przedmioty przez dotyk oraz potrawy po smaku i zapachu. Aby zrozumieć świat osoby niesłyszącej, zmierzono się z rozpoznawaniem dźwięków i pisaniem dyktanda mając na uszach słuchawki. Dużo wrażeń i emocji przyniósł dzieciom tor przeszkód, a najbardziej poruszanie się slalomem w pozycji siedzącej na deskorolce. Uczniowie wczuwali się w sytuację osób jeżdżących na wózkach i doświadczyli, jak trudne jest pokonywanie barier architektonicznych.


Mamy nadzieję, że wspólne eksperymentowanie pozwoliło lepiej przybliżyć i zrozumieć świat osób niepełnosprawnych i zakorzeniło pozytywne postawy okazywania pomocy i życzliwości.


Koordynatorami spotkania były: p. Anna Tomasińska i p. Małgorzata Sitek. Nad sprawną realizacją wszystkich zadań czuwali wychowawcy klas integracyjnych i nauczyciele specjaliści.Beata Janiszek

 


WARSZTATY PLASTYCZNE

 

galeria

Święta tuż, tuż………

Czas pomyśleć o ozdobach już !

 


24992341_1711496722215561_1978412886_n.jpgZ inicjatywy Dyrekcji i nauczycieli kl.0 – III w Szkole Podstawowej nr 2 w Nasielsku dnia 29 listopada 2017 r. zostały zorganizowane dla chętnych uczniów warsztaty plastyczne,  których celem było własnoręczne wykonanie ozdób świątecznych.

 

Zajęcia odbywały  się pod kierunkiem specjalistów sztuki ludowej  z Biura Turystycznego ,,Guliwer” z Legionowa.

 

Dzieci samodzielnie i wg własnego pomysłu malowały bombki  i plotły stroiki z siana i sizalu. Następnie otrzymały na pamiątkę swoje rękodzieła. Zajęcia były nie tylko lekcją z zakresu sztuki, ale sprawiły  dzieciom  przede wszystkim wiele radości i satysfakcji.

W sali, gdzie odbywały się warsztaty, oprócz zapachu wykorzystywanych materiałów unosiła się woń zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.


 

Wesołych Świąt  życzą organizatorzy: Joanna Pichalska
Jolanta Sobiecka
Justyna Margiel
Dzień profilaktyki - 22 listopada 2017 r.

 

22 listopada odbył się Dzień profilaktyki w naszej szkole. Prowadzone były warsztaty  dla uczniów klas 4,5,6, szkolenie dla nauczycieli oraz szkolenie dla rodziców.  Osobą prowadzącą była dr Dorota Marczuk, pedagog z Centrum Edukacji  i Profilaktyki DIALOG  z Krakowa.Poniżej krótkie informacje na temat potrzeby poruszanych tematów oraz celu przeprowadzenia warsztatów i szkoleń.


Klasy 4 – Agresja i przemoc


 

Poziom uczniowskiej agresji w polskich szkołach jest wysoki i wciąż stanowi jeden z najpoważniejszych problemów, z którym muszą zmierzyć się nauczyciele. Zajęcia zorganizowane dla uczniów klas czwartych miały na celu uświadomienie dzieciom, że agresja jest konsekwencją odczuwanych emocji. Negatywne emocje, takie jak złość czy gniew są ściśle związane z procesem poznawczym i co za tym idzie podlegają kontroli. Uczniowie, w trakcie zajęć zdobyli wiedzę, w jaki sposób można rozpoznawać, nazywać oraz radzić sobie z trudnymi emocjami.


 

Klasy 5 – Stop cyberprzemocy


 

Aktywność nastolatków w świecie wirtualnym jest duża i często pozbawiona kontroli ze strony dorosłych, co przejawia się w wysokim poziomie zachowań antyspołecznych. Należą do nich zachowania określane jako cyberprzemoc (cyberbullying), przemoc lub agresja elektroniczna. Zajęcia zorganizowane wśród uczniów klas piątych miały na celu uświadomienie uczniom, czym jest cyberprzemoc i jakie są jej konsekwencje. Uczniowie dowiedzieli się jak rozpoznać agresję elektroniczną i jak sobie poradzić, będąc w sytuacji cyberprzemocy.


 

Klasy 6 – Uzależnienia


 

Powszechnie, za najbardziej uzależniające uważa się narkotyki i alkohol. Ale obecnie, do tej listy groźnych uzależnień należy dołączyć Internet, który wciąga coraz więcej młodych osób i jest równie niebezpieczny, jak wymienione substancje psychoaktywne. Zajęcia zrealizowane wśród uczniów klas szóstych miały na celu uświadomienie uczniom przyczyn 
i skutków ryzykownych zachowań oraz kształtowanie w wychowankach umiejętności dokonywania racjonalnych wyborów mających na celu ochronę zdrowia i życia.


 

Szkolenie dla nauczycieli – Jak zapobiegać agresji?


Niedostateczna wiedza na temat zjawisk agresji i przemocy wśród dzieci i młodzieży, rodzi trudności w różnicowaniu i diagnozowaniu tych zjawisk oraz brak uzgodnionego rozumienia tego problemu. Szkolenie zorganizowane dla nauczycieli miało na celu wskazanie różnic między zjawiskiem agresji i przemocy oraz ich konsekwencji dla szkolnej społeczności. Nauczyciele zapoznali się z  trójpoziomowym procesem działań wobec agresji i przemocy w szkole, poznali przykłady działań proaktywnych i reaktywnych oraz metody skutecznego rozwiązania problemu w konkretnych sytuacjach.


 

 

 

Szkolenie dla rodziców – Techniki aktywnych metod nauki. Motywowanie do  nauki.Badania wykazują, że zamiłowanie do nauki u dzieci obniża się stale od trzeciej do ostatniej klasy szkoły podstawowej. Początkowo, dzieci postrzegają naukę jako ekscytującą szansę rozwoju, która pobudza je do działania. Z czasem, nauka staje się dla nich mozolną pracą i przestaje sprawiać przyjemność. Szkolenie rodziców w zakresie motywowania dzieci do nauki miało na celu wskazanie czynników mających wpływ na motywację. Rodzice dowiedzieli się, w jaki sposób można zachęcać dzieci do nauki tak, aby odnosiły sukcesy w szkole, w życiu codziennym, a w przyszłości również w pracy zawodowej.

 

 

Beata Kownacka


ŻYCZLIWY = SZCZĘŚLIWY

galeria


dsc04077121 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Ten dzień jest doskonałym pretekstem do przypomnienia wszystkim, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: dziękuję, proszę i przepraszam,  a także jak miłą atmosferę wprowadza serdeczny uśmiech na twarzy.

 

Z tej okazji nauczyciele: p. Joanna Czyż, p. Aneta Czyż – Roszak, p. Anna Falkowska, p. Beata Górecka, p. Justyna Margiel, p. Paulina Mosakowska wraz z uczniami klasy III e przygotowali krótkie przedstawienie. Widzowie zostali przeniesieni do pewnego królestwa, w którym mieszkała niesforna królewna… Oj źle się działo, ale jak to w bajkach bywa, wszystko dobrze się skończyło.


A teraz my postarajmy się, aby nie był to tylko dzień, ale niech to będą tygodnie i miesiące życzliwości i uśmiechu.

 

Aneta Czyż – RoszakSPOTKANIA Z FILHARMONIĄ


Uczniowie klas IV mieli możliwość uczestniczenia w  Spotkaniu z Filharmonią pt. Zaczarowany kociołek”. Widowisko muzyczno- poetyckie, w którym uczestnicy odwiedzili magiczną i bardzo muzyczną kuchnię! Znaleźli w niej pokaźnych rozmiarów talerz, równie duży gar, specjalistyczne narzędzia i różnego rodzaju mieszadła – pałeczki i miotełki, szczypce i ubijaki. Nie zabrakło też tytułowego kociołka, który swymi dźwiękami potrafił wyczarować pyszne dania kuchni chińskiej!

 

Marchewka, dwa jaja, pióro gęsie i kopytko prosięcia – to tylko niektóre ze składników opisanych w wierszach Jana Brzechwy, a ożywionych muzyką fortepianu i perkusji.

 

Wszystkie niezwykłe dania przygotowali dla słuchaczy  aktor i trzej muzycy. Zanim na dobre zaczynają „kucharzyć” słowami i dźwiękami, przedstawili  się jako specjaliści w dziedzinie magii - tajemniczego świata sztuki i wyobraźni.

 

Kinga Żabik

SPOTKANIE Z PISARKĄ - EWĄ CHOTOMSKĄ

galeria

 

20171116_11034414 i 16 listopada w naszej szkole odbyły się trzy spotkania z pisarką Ewą Chotomską, autorką takich książek jak: „Zając Poziomka”,” Kuchenny Alfabet Zagadek”,” Pamiętnik Felka Parerasa” czy „Wiersze pod psem”.


Pani Ewa przez 17 lat pisała scenariusze, reżyserowała i występowała w pamiętnym programie telewizyjnym „Tik – Tak”. Grała tam ciotkę Klotkę. Przy jej udziale powstawały również inne programy skierowane do dzieci takie jak: „Fasola”, „Jedyneczka, „Budzik”, „Domowe przedszkole”, „Młynek”. Pani Chotomska jest także współzałożycielką zespołu Fasolki.


Podczas spotkania z dziećmi pisarka recytowała swoje wiersze oraz puszczała i śpiewała wraz z uczniami napisane przez siebie piosenki m.in. „Szczotka, pasta”, „Mydło lubi zabawę” i in. Wspomniała również o twórczości swojej mamy Wandy Chotomskiej, opowiedziała kilka zabawnych historyjek z ich życia  i wyrecytowała parę humorystycznych wierszyków.


Bardzo miło było nam gościć panią Ewę i mamy nadzieję, że to nie ostatnie takie spotkanie.


Joanna Czyż

 


KONCERT MUZYCZNY “NADĘTE TRĄBY”


15 listopada 2017 r. uczniowie oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III po raz drugi uczestniczyli w tym roku szkolnym w koncercie muzycznym pt” Nadęte trąby”. Głównym celem spotkania było zapoznanie z grupami instrumentów dętych.

Paulina Mosakowska
SPOTKANIE Z POLICJANTEM - DZIEŃ 5

galeria

 

1-1324 października zakończył się w naszej szkole cykl spotkań z policjantem dla klas 0 - III.


Klasy III c i III e brały udział w zajęciach, które poprowadził oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim - podkomisarz Szymon Koźniewski.


Po rozmowie z dziećmi na temat zasad ruchu drogowego i bezpieczeństwa na drodze dzieci w sposób praktyczny przypomniały sobie owe zasady. Poprzez zabawę miały możliwość bycia pieszym, jak też kierowcą pojazdu. Utrwaliły zasady przechodzenia przez jezdnię, umiejętność rozpoznawania ważnych znaków drogowych, sygnalizatorów świetlnych oraz pojęć związanych z ruchem drogowym. Poszerzyły wiedzę na temat zachowania się pojazdów na drodze. Uczniowie ćwiczyli spostrzegawczość, wrażliwość i czujność, a przy tym świetnie się bawiły. Aktywnie uczestniczyły w tych praktycznych i bardzo ciekawych lekcjach. Z dużym zainteresowaniem słuchały, oglądały oraz zadawały pytania zaproszonemu gościowi.


Monika Paluszek


Spektakle profilaktyczne

galeria

img_20171019_090614W dniu 19 października 2017 roku odbyły się w naszej szkole spektakle profilaktyczne dla klas młodszych i starszych, które zaprezentował Teatr Kurtyna z Krakowa. Klasy I-III zobaczyły przedstawienie w formie bajki profilaktycznej p.t. ,, Tu rządzi kot”.Tytułowy bohater, spragniony wiedzy i dociekliwy kot prowadzi widzów poprzez zabawną i pouczającą opowieść o wytrwałości, pracowitości, byciu uczciwym i sprawiedliwym.

 

O tym, że złość czyni nas słabymi, a korzystanie z rad opiekunów pozwala na to, by dobro i prawda dawały nam szczęście. ,, Tu rządzi kot” to barwne, wypełnione muzyką przedstawienie, które w uroczy, zabawny, a zarazem prosty i adekwatny sposób jest dostosowany do młodych widzów. Pozwala na zrozumienie podstawowych procesów społecznych i wypracowanie właściwego wobec nich modelu zachowania. Spektakl ten opowiada jak wspaniale jest odkrywać, że świat jest miejscem, którego będziemy mądrymi i szczęśliwymi mieszkańcami, cieszącymi się szacunkiem i uznaniem innych.


 

img_20171019_114950,,Możesz odkrywać siebie na nowo” – dla klas IV- VII jest opowieścią  o chłopcu, który po przypadkowej kontuzji na treningu, zamyka przed nim karierę sportowa. Jego pasja, której realizacja ściśle wyznaczała do tej pory porządek każdego dnia – musi zniknąć. Pojawia się za to nowa szkoła, nieznane środowisko rówieśnicze i konieczność zaspokojenia najważniejszej  z potrzeb – akceptacji. Bo tej w dotychczasowym życiu byłego sportowca było wystarczająco dużo. Przyjdzie  mu się zmierzyć z dość przykrą  rzeczywistością. Nowe środowisko szkolne wypełnione zgiełkiem, poczuciem tymczasowości, nadmiarem informacji, nietolerancją, brakiem poszanowania dla tradycyjnych wartości, bezradnością wobec narastających konfliktów, przemocą i agresją. Nowi koledzy i koleżanki nie radzą sobie z zagrożeniami towarzyszącymi potrzebie wykreowania własnej tożsamości, a wzorce do naśladowania znajdują w iluzorycznej rzeczywistości reklam i Internetu. Czy zaspokojenie potrzeby akceptacji środowiskowej warte jest poniesienia ryzyka inicjacji alkoholowej? Czy przyzwolenie na użycie środków psychoaktywnych, to wyraz odwagi, a wypalony papieros to atrybut wolnego człowieka? Czy  relacje międzyludzkie mają swój fundament w agresji i dyskryminacji, a Internet jest biblią współczesności? Na te pytania spektakl daje jednoznaczną odpowiedź, podbudowaną decyzją i wyborem scenicznego aktora. Odnajduje on drogę do poznania siebie, poświęcając swój czas  na niesienie bezinteresownej, wypływającej z empatii oraz szacunku pomocy dla osoby starszej i bezradnej. To ostatnie  zdarzenie niesie za sobą kolejną zmianę, tym razem dla całego środowiska rówieśniczego naszego bohatera.


Spektakle bardzo się podobały naszej szkolnej publiczności, a aktorzy  za wspaniałą grę aktorską zebrali duże brawa.

 

Beata Kownacka


WARSZTATY ŻYWIENIOWE


Dnia 17 maja naszą szkołę odwiedziła pani dietetyk.  Uczniowie klas trzecich i czwartych uczestniczyli w warsztatach, które przybliżyły im zasady zdrowego odżywiania. Zainteresowanie wzbudziła prezentacja multimedialna, dzięki której dzieci miały możliwość zapoznać się z najnowszymi trendami poprawnego jedzenia.

Monika Paluszek
SPOTKANIE AUTORSKIE Z NATALIĄ USENKO

galeria

wp_20171010_112009_4157

 

10 października 2017 roku uczniowie klasy 1d i klasy 3b wraz ze swymi wychowawczyniami (Ewą Boczkowską i Beatą Janiszek) wzięli udział w spotkaniu autorskim z p. Natalią Usenko – znaną poetką, pisarką i tłumaczką książek dla dzieci. Odbyło się ono w Miejsko – Gminnej Bibliotece w Nasielsku, dzięki zaproszeniu p. Izy Mazińskiej.

 

Autorka bardzo szybko nawiązała doskonały kontakt z dziećmi. Przez pełne anegdot zabawne, rodzinne opowieści, przybliżyła warsztat pisarski. Natalia Usenko wiersze zaczęła pisać już w wieku szkolnym. „Nie miałam wyboru – mówiła ze śmiechem – pochodzę z pisarskiej rodziny od pięciu pokoleń.” Pierwszą książkę napisała w wieku 14 lat. Tworzy bajki, wiersze, interpretuje także legendy ludowe. Jest autorką 200 publikacji dla dzieci.

 

img_20171010_110807W czasie spotkania autorka nie tylko ciekawie opowiadała o swojej twórczości i chętnie odpowiadała na różnorodne pytania dzieci, ale także pięknie śpiewała ballady w języku ukraińskim i rosyjskim. Uczestnicy spotkania mogli również nabyć książki z autografem autorki. Wszyscy doskonale się bawili.


 

Ewa Boczkowska


MUZYCZNE OPOWIEŚCI MAŁEGO FRYCKA

galeria

1-410 października odbył się w naszej szkole pierwszy koncert muzyczny dla klas 0-III. Tematem przewodnim spotkania były “Muzyczne opowieści małego Frycka”. Podczas przedstawienia muzycznego dzieci wysłuchały utworów skomponowanych przez Fryderyka Chopina, zapoznały się z tańcami ludowymi i aktywnie uczestniczyły jako aktorzy. Na zakończenie odbył się konkurs z wiedzy o muzyce. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe.

Justyna Margiel

Spotkanie z policjantem

galeria

wtorek-24Początek roku szkolnego to czas, w którym wszyscy uczniowie naszej szkoły rozmawiają ze swoimi wychowawcami o bezpiecznym poruszanie się po drogach.


Od 09.10. 2017 r. rozpoczął się cykl spotkań dla najmłodszych – dzieci z klas 0-III – z policjantem. Naszą szkołę odwiedziła st. sierż. Sylwia Ochmańska z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim. Tematem lekcji są zasady, o których musi pamiętać każdy pieszy, aby być bezpiecznym uczestnikiem ruchu drogowego. W czasie zajęć prowadząca zwracała szczególną uwagę na  konieczność noszenia elementów odblaskowych.


Dzieci zawsze bardzo chętnie uczestniczą w tych niezwykłych lekcjach, a co najważniejsze, wiele zapamiętują.


Ewa Lipowska