Nietypowe lekcje
Informacje zatwierdzone przez Dyrektora Szkoły


Wprowadzone przez M. Paluszek

ROK SZKOLNY 2021/2022

 

 

SPEKTAKLE PROFILAKTYCZNE


 

Dnia 20.10.2021 roku odbyły się w naszej szkole spektakle profilaktyczne.

Aktorzy Teatru ,, Maska z Krakowa wystąpili dla naszych uczniów w spektaklach:

,,Ekologia z Alicją, Królikiem i Kapelusznikiem” dla uczniów klas 0-4

,,Pępek świata” dla uczniów klas 5-8

 

spektakle

 

,,Pępek świata” (spektakl poruszający problem egoizmu, a także braku szacunku)

Każdy młody człowiek powinien walczyć o siebie i realizować życiowe cele. Czy osoba, która w ten sposób postępuje i kieruje się swoim dobrem to egoista? Zdecydowanie nie! Lecz jeśli robi to nie zwracając zupełnie uwagi na innych … wówczas można to nazwać egoizmem bez dwóch zdań. Spektakl ukazuje analogiczną sytuację w dość nietypowy sposób. Zamiast jednej, spójnej fabuły zobaczymy wiele różnych scen z życia głównej bohaterki- Karoliny. Pozornie kilka przedstawionych sytuacji nie ma ze sobą nic wspólnego…. lecz pozory mylą! Wspólny element to EGOIZM, który adekwatnie określa zachowanie nastolatki. Historia przepełniona humorem, pokaże jak egoista traktuje innych i jak postrzegany jest przez rówieśników. Młodzież powinna zrozumieć, że warto patrzeć na drugiego człowieka, bo zdecydowanie ułatwia to funkcjonowanie w społeczeństwie.

 

 

,,Ekologia z Alicją, Królikiem i Kapelusznikiem”(Bajka ekologiczna)

Edukacja ekologiczna ma za zadanie zbliżyć dziecko do świata przyrody, nauczyć go odpowiedniego podejścia do zwierząt i roślin. To od nas zależy, jak kiedyś będzie wyglądała planeta Ziemia. Dlatego należy zaszczepiać w dzieciach ekologiczne nawyki oraz poczucie odpowiedzialności za otaczający nas świat. Segregacja, recykling, oszczędzanie wody oraz częste obcowanie z  przyrodą, to kilka małych kroków do lepszego jutra.

 

Uczniowie byli zaangażowanie w spektakle, reagowali bardzo żywiołowo i spontanicznie. Treści były przedstawione w sposób zabawny ale wymowny.


Na zakończenie każdego spektaklu było podsumowanie przedstawianego problemu.


Spektakl bardzo się podobał zarówno uczniom klas młodszych jak i starszych.

FOTORELACJA NA FACEBOOKU SZKOŁY

pedagog- Beata Kownacka

 


Pytanie o dorastanie - spotkanie z “Moralnością pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej

narodowego-czytaniaKlasa 8a również włączyła się w akcję Narodowego Czytania i zaprezentowała swoim rówieśnikom krótkie fragmenty tego dramatu. Uczniowie najpierw wysłuchali, jak rozmawiały ze sobą bohaterki Zapolskiej, a następnie jak ich rozmowy mogłyby wyglądać dzisiaj. Zwrócono uwagę na to, że utwór porusza problem udawania kogoś innego przed światem. Dzisiaj też spotykamy się z tym problemem. Często w sieci ludzie chcą tworzyć nieprawdziwy, wyidealizowany obraz siebie.
Anna Korycka

 

 
SPOTKANIE Z POLICJANTEM – BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

spotkanie-z-policjantem27  i 29 września w naszej szkole odbyły się spotkania dzieci klas 0 – IV z przedstawicielami policji. Zajęcia prowadziły asp. sztab. Joanna Wielocha i mł. asp. Aneta Fabisiak-Wydurska z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim.
Tematem pogadanki było bezpieczeństwo na drodze. Podczas spotkania dzieci poznały zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, wyjaśniono im znaczenia kolorów sygnalizacji świetlnej oraz przypomniały sobie bardzo ważne numery alarmowe. Duże zainteresowanie u dzieci wzbudził mundur policjanta oraz akcesoria potrzebne mu do wykonywania pracy.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa, dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami.
Warto zauważyć, że spotkania z policjantami odbywają się w naszej szkole od wielu lat i przynoszą oczekiwane efekty.

 
Warsztaty profilaktyczne dla uczniów i prelekcje dla rodziców


 

243087981_1052714685499723_6158995376922274310_n

W dniach 21-22 września przeprowadzono 2 godzinne warsztaty dla uczniów klas VII - VIII Temat: ,,Serwisy społecznościowe a zachowania ryzykowne”

Dwugodzinne warsztaty poruszały tematy zagrożeń wynikających z Internetu  i mediów społecznościach. Podjęto tematykę niebezpieczeństwa w sieci, serwisów społecznościowych, które niewłaściwie wykorzystane mogą być niebezpieczne. Poruszono zjawisko hejtu i cyberprzemocy. Temat YouTuberów i ich wpływ na młodych ludzi, motywy ich działania i przekazywania treści. Mówiono o grach komputerowych jako atrakcyjnej formie spędzania czasu przez uczniów oraz skutkach fizycznych i psychicznych jakie za sobą niosą. Poruszana tematyka dała im możliwość poszerzenia wiedzy w tych tematach, ale i możliwość spojrzenia na siebie - Jaką jest osobą? Dokąd zmierzam? Czy postępuję właściwie? Czy nikogo nie krzywdzę? Czy jestem osobą uzależnioną? Uczniowie aktywnie brali udział w warsztatach.

 


243112528_655041122115722_4843113211060457965_nW klasach V I VI – tematem 2 godzinnych warsztatów  były “Niebezpieczne związki – dopalacze, narkotyki”

 

 

Trener prowadzący wspólnie z młodzieżą dyskutował na temat specyfiki mechanizmu uzależnienia i obalił mity na temat dopalaczy i narkotyków. Przeprowadzone wśród uczniów ćwiczenia zmierzały do tego, aby każdy uczestnik znał negatywne skutki fizyczne i psychiczne działania tych substancji oraz skutki społeczne, jakie niesie zażywanie dopalaczy i narkotyków. Ponadto psycholog przekazał wskazówki, jak radzić sobie z presja rówieśniczą oraz gdzie szukać pomocy w sytuacji zagrożenia. Uczniowie aktywnie uczestniczyli  w spotkaniu.

 


 

 

 

243315997_249438103637133_1487098617365651652_nW dniach 21-22 września 2021 odbyła się w godzinach popołudniowych prelekcja dla rodziców -
,,Ogarnij dzieci w sieci”. Jak i gdzie postawić bezpieczne granice.

 

Prowadząca psycholog Katarzyna Kudyba przedstawiła w trakcie spotkania dla rodziców popularny wśród dzieci i młodzieży  YouTuberów. Przedstawiła treści prezentowane na serwisach społecznościowych, które cieszą się zainteresowaniem u dzieci.  Omówiła skutki dostępu do niestosownych treści przez dzieci i ich wpływ na rozwój. Zaprezentowała challenge i strony internetowe zagrażające bezpieczeństwu, życiu i zdrowiu ich użytkowników. Zwróciła uwagę na fake news i ich wpływ na budowania świadomości u odbiorców Internetu. Podczas szkolenia rodzice również poznali najpopularniejsze i najszybciej rozwijające się aplikacje i serwisy społecznościowe. Po spotkaniu odbywały się rozmowy indywidualne dla  zainteresowanych rodziców.

 

Beata Kownacka

 

Strony: 1 2 3