Nietypowe lekcje

Wprowadzone przez M. Paluszek

ROK SZKOLNY 2018/2019

SPOTKANIE Z POLICJANTEM W KLASIE 6c NA TEMAT CYBERPRZEMOCY

17 grudnia 2018 r. uczniowie klasy 6c w ramach godziny wychowawczej spotkali się z policjantami: st. sierż. Sylwią Ochmańską z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim oraz sierż. szt. Radosławem Wasilewskim - asystentem zespołu patrolowo – interwencyjnego Komisariatu Policji w Nasielsku. Głównym tematem pogadanki była cyberprzemoc. Rozmawialiśmyo negatywnych zachowaniach w sieci, m.in. o zastraszaniu, prześladowaniu, kradzieżach, włamaniach na różne konta na portalach społecznościowych. Przypomnieliśmy sobie zasady netykiety. Nasi goście podkreślali, że w Internecie nikt nie jest anonimowy. Jeżeli ktoś ma konta, np. na Facebooku, Instagramie, to musi uważać na to, co publikuje. Jeśli coś „wrzucimy” do Internetu, to nie da się tego całkowicie usunąć. Zawsze zostanie ślad naszej aktywności.

Chociaż temat cyberprzemocy nie jest dla nas nowy, to rozmów na temat zagrożeń, które czyhają na nas w Internecie, nigdy nie jest za wiele. Dziękujemy naszym gościom za ciekawe i pouczające spotkanie.

Uczennica klasy 6c

Natalia Księżyk

PRELEKCJA DLA RODZICÓW

Profilaktyka uzależnień wśród dzieci i młodzieży ze szczególnym naciskiem na infoholizm”

48376290_2111679779142515_2000308987215478784_nW dniach 11-12 września 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Nasielsku odbyła się prelekcja profilaktyczna dla rodziców profilaktyka uzależnień wśród dzieci i młodzieży ze szczególnym naciskiem na infoholizm (zwany też siecioholizmem).

Warsztaty poprowadziła psycholog pani Karina Knyż – Grzywa.  Celem spotkania było wsparcie rodziców w procesie wychowawczo- profilaktycznym w zakresie zagrożeń płynących z niewłaściwego i nadmiernego korzystania z Internetu i jego zasobów.

Prowadząca przedstawiła przyczyny i skutki uzależnień oraz niepokojące dane statystyczne na temat dzieci uzależnionych od Internetu.  Odpowiedziała na pytania – jak chronić dzieci od złych przyzwyczajeń, które staja się uzależnieniami?  Podała rodzicom propozycje form czasu wolnego spędzanego razem z dziećmi oraz rozwijania ich zainteresowań pod kątem zdolności, ale też atrakcyjnych dla dziecka. Pani psycholog podkreśliła też ogromną role rodziców oraz rolę domu i rodziny w procesie profilaktyki wychowawczej.

Po prelekcji wielu rodziców pozostało, by skorzystać z porad oraz porozmawiać indywidualnie z prowadzącą.

Beata Kownacka

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

Galeria:

Dzień 1 - klasy 21, 2b, 2c

Dzień 2 - klasy 0a, 0b, 3a

Dzień 3 - klasy 3b, 2d, 0c

Dzień 4 - klasy czwarte

Dzień 5 - klasy pierwsze

W naszej szkole kwestie bezpieczeństwa są zawsze niezwykle ważne. Dlatego też zwyczajem stały się spotkania z policjantem. W środę, 31 października rozpoczął się cykl spotkań dla najmłodszych – dzieci z klas 0-IV – z policjantem.

Podczas cyklu spotkań naszą szkołę odwiedzili: st. sierż. Sylwia Ochmańska z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim oraz sierż. szt. Radosław Wasilewski - asystent zespołu patrolowo – interwencyjnego Komisariatu Policji w Nasielsku, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim - podkomisarz Szymon Koźniewski, asp. Katarzyna Rokicka - policjantka z nasielskiego komisariatu.

W ramach przeprowadzonych pogadanek połączonych z zabawą, policjanci omówili tematykę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Mundurowi przypomnieli dzieciom, jak bezpieczne przechodzić przez jednię, na przejściach dla pieszych z sygnalizację świetlną i bez niej. Podczas spotkania funkcjonariusze wyjaśnili, na czym polega zawód policjanta oraz opowiedzieli o codziennej służbie.

Dzieci wykazały się dużą wiedzą, co ucieszyło naszych gości i  nauczycieli.

Takie spotkania odbywają się w naszej szkole od wielu lat i przynoszą dobre efekty. Liczymy, że zdobytą wiedzę nasi uczniowie będą stosować w praktyce.

Monika Paluszek

Spektakle profilaktyczne

Wróżka Okruszka opowiada o zdrowiu psychicznym

16 października 2018 r. na zaproszenie Fundacji Gwiazdka ponownie w naszej szkole gościł Teatr Profilaktyczny MORALITET z Krakowa. Aktorzy zaprezentowali uczniom spektakl, który był częścią programu profilaktycznego poświęconego promocji zdrowia psychicznego pt. „Wróżka Okruszka opowiada o zdrowiu psychicznym”.

W ramach tego programu uczniowie uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych przeprowadzonych przez pedagoga szkolnego.

Po zakończeniu spektaklu uczniowie brali udział w konkursie polegającym na udzielaniu odpowiedzi na pytania dotyczące zdrowia psychicznego. Uczniowie, którzy udzielali prawidłowych, ciekawych odpowiedzi zostali nagrodzeni. Wszyscy uczniowie na zakończenie otrzymali słodkie upominki.

Monika Kozarzewska

Wróżka Okruszka opowiada o przemocy

2 października 2018 r. w Naszej szkole gościł Teatr Profilaktyczny MORALITET z Krakowa. Aktorzy zaprezentowali uczniom spektakl pt. „Słodka Julka”. Spektakl dotyczył przemocy w domu i w szkole między rówieśnikami. Uczniowie bardzo chętnie współpracowali z aktorami.

Tetr MORALITET został zaproszony do szkoły na prośbę Fundacji Gwiazdka, która realizuje długoterminowy program przeciwdziałania przemocy w rodzinie pod nazwą „Wróżka Okruszka opowiada o przemocy”. W ramach tego programu odbyły się zajęcia profilaktyczne dla dzieci prowadzone przez wychowawców i pedagoga. Uczniowie brali również udział w konkursie, w ramach którego wykonywali „antyprzemocowe serduszka”.

Najładniejsze serduszka wykonali:

- Zuzanna Wrońska klasa 3 b,

- Julia Oleksa klasa 2 a,

- Kacper Chmiel klasa 2 c.

Podczas spektaklu wręczono upominki dla wszystkich uczniów oraz nagrody specjalne dla zwycięzców konkursu.

Monika Kozarzewska