ArchiwumROK SZKOLNY 2016/2017SPOTKANIE Z PANIĄ MUZYKĄ „PRZEBOJE PANI MARII”

 

Dnia 23 maja 2017 roku odbyło się kolejne Spotkanie z Panią Muzyką, na które najmłodsi uczniowie naszej szkoły czekają z utęsknieniem. Tym razem mieliśmy okazję zapoznać się z sylwetką p. Marii Konopnickiej, która pisała piękne wiersze o suwalskiej przyrodzie. Muzykę do wielu z nich skomponował p. Zygmunt Noskowski. Wspólnie stworzyli pierwszy w Polsce śpiewnik dla dzieci pt. „Cztery pory roku”. Piosenki te śpiewano w pierwszym polskim chórze dziecięcym.


Wysłuchaliśmy kilku kompozycji ludowych z prezentowanego śpiewnika. Dzieci z zaangażowaniem brały udział w lekcji klaszcząc, klekocząc i śpiewając fragmenty utworów. W postać pani Marii i pana Zygmunta wcielili się nasi uczniowie, którzy z zaangażowaniem odgrywali powierzone im role.

 

Na zakończenie koncertu odbyły się eliminacje do półfinału tegorocznego konkursu muzycznego.


Ewa Boczkowska

 
TATA ULI O ULU…

 

Ula opowiada…

 

Mój tata uwielbia pszczoły. Pszczelarstwo to jego hobby. Mamy u siebie 25 uli, czyli 25 pszczelich rodzin. Zgodził się przyjść do nas na zajęcia i trochę opowiedzieć o życiu tych niezwykłych owadów. Dzięki tej wizycie, wiemy:

- że w ulu może być tylko jedna królowa,

- że robotnice żyją tylko do 35 dni, a królowa nawet 7 lat,

- że pszczoły oddalają się od gniazda na odległość do 4 km, aby zdobyć nektar,

- że te mądre zwierzęta rozróżniają niektóre kolory.

Niedawno naukowcy odkryli, że pszczoły potrafią też liczyć.

A my odkryliśmy dziś, że uwielbiamy miód! Hmmm… w sumie, to akurat już wiedzieliśmy…

Bardzo dziękujemy tacie Uli za niezwykła lekcję.

 


Klasa IIe

dsc02917dsc02921dsc02919dsc02920dsc02923dsc02934dsc02891dsc02892dsc02909dsc02931dsc02894dsc02907


WARSZTATY WIELKANOCNE

 

Klasa IIe opowiada…

7 kwietnia klasa IId zaprosiła nas do siebie na nietypową lekcję…


Nasze koleżanki i kolegów odwiedziła jedna z mam. Potrafi ona ze zwykłego styropianowego jajka wyczarować prawdziwe arcydzieło. Zgodziła się nam opowiedzieć i pokazać, jak ona to robi. My też spróbowaliśmy swoich sił…I udało się! A podczas pracy rozmawialiśmy  o najważniejszych świątecznych tradycjach i o zwyczajach, jakie panują w naszych domach.


Była to naprawdę niezwykła lekcja. Dziękujemy za gościnę:)

 

 

 

Aneta Czyż – Roszak

Joanna Pichalska

 
KONCERT WIGILIJNY


19 grudnia odbył się koncert muzyczny pt. „Wigilijne przygody Czerwonego Kapturka”. Uczniowie poznali świąteczne zwyczaje i obrzędy związane z Bożym Narodzeniem. Śpiewali kolędy i pastorałki. W konkursie na najpiękniej wykonaną kolędę zwyciężyła Karolina Stachowicz z klasy IIb.

Barbara Kamińska
„ZGUBEK I INNI”- SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY.


8 grudnia uczniowie klas trzecich zostali zaproszeni przez swoich starszych kolegów z klasy Va na spektakl profilaktyczny pt.  „Zgubek i inni”. Było to jedno z działań realizowanych w ramach rządowego programu „Bezpieczna +”, do którego nasza szkoła przystąpiła we wrześniu tego roku.


Przedstawienie, składające się z kilku scenek przeplatanych piosenkami oraz wzbogacone układem tanecznym, w przystępny sposób uczyło  asertywności, zasad bezpiecznego poruszania się po drogach oraz uczulało na zagrożenia związane z ogniem.


Mamy nadzieję, że wskazówki dotyczące właściwego zachowania się  w trudnych i niebezpiecznych sytuacjach, jakich udzielili  bohaterowie spektaklu, przyczynią się do zwiększenia świadomości dzieci, że ich bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nich samych.


Za pomoc w realizacji tego zadania dziękujemy paniom: Kindze Żabik, Katarzynie Milewskiej, Anecie Czyż-Roszak, Jolancie Sobieckiej, Annie Modzelewskiej oraz rodzicom, którzy przygotowali kostiumy.

 

Beata Korytkowska


Bajka profilaktyczno - edukacyjna “KAJTEK SZUKA PRZYJACIELA!”


W dniu 5 grudnia 2016 r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku odbyły się dwa spektakle teatralne dla dzieci klas 0-III . Uczniowie bardzo aktywnie reagowali na sytuacje i przeżycia Kajtka. Podpowiadali jak powinien się zachowywać i jak można by pomóc. Bardzo zaangażowani i rozśpiewani nagrodzili aktorów gromkimi brawami. Przedstawienie bardzo się podobało uczniom klas 0-III.


Bajka profilaktyczno - edukacyjna

“KAJTEK SZUKA PRZYJACIELA!”

Opis bajki:

Głównym bohaterem jest Kajtek, który bardzo lubi gry komputerowe, gorzej mu idzie z relacjami z rówieśnikami. Koleżanki i koledzy kilkuletniego Kajtka odrzucają zaproszenie do wspólnej zabawy w jego domu. Boją się, że mimo obecności rodziców Kajtek będzie wobec nich złośliwy, agresywny, niemiły i skory do kłótni. A tak właśnie bohater tej teatralnej opowieści traktuje na co dzień swoich rówieśników, marząc o tym, aby traktowali go jako kogoś wyjątkowego, wzbudzającego szacunek i uwagę. Tak, jak on sam odnosi się do swojego ulubionego bohatera z gry komputerowej, który bezlitośnie pokonuje wszystkich przeciwników, a jego imię wzbudza strach w całym wirtualnym świecie, który coraz bardziej wciąga Kajtka. Wciąga do tego stopnia, że chłopiec, tracącą poczucie rzeczywistości, staje do konfrontacji ze swym wirtualnym idolem, lordem Bakterem. To spotkanie w zaskakujący sposób pozwala chłopcu zrozumieć i uwierzyć, że dając się uwieść wyobraźni, podsycanej fałszywym, złym i uproszczonym obrazem świata gry komputerowej, musi na nowo zbudować swoje relacje z opiekunami i rówieśnikami, opierając je na zaufaniu dla prawdziwych autorytetów, szacunku dla powszechnie akceptowanych zasad i mocnym przekonaniu o swojej samodzielności w podejmowaniu wyborów pomiędzy dobrem i złem.


Spektakl „Kajtek szuka przyjaciela” to jedna z wielu propozycji Teatru Kurtyna z Krakowa, wypełniająca zadania profilaktyki uprzedzającej skierowanej dla klas O-3, gdzie szczególny nacisk położony jest na promocję czynników chroniących i kształtujących postawę dystansu wobec zachowań ryzykownych. Ta miniatura teatralna, oprócz tradycyjnych wartości scenicznych ( zabawna, dynamiczna akcja, kostiumy, oprawa muzyczna, piosenki, wciągnięcie młodego widza w interakcję) przynosi unikalną, posługującą się narzędziami teatru realizację ważnych elementów profilaktyki i edukacji:


Beata Kownacka
WARSZTATY PROFILAKTYCZNE „CYBERPRZEMOC”


W dniach 23 i 24 listopada 2016r. w naszej szkole odbyły się

warsztaty profilaktyczne „CYBERPRZEMOC”

dla rodziców klas I-VI  i uczniów klas IV-VI.


 

Tematyka obejmowała: klasy I-III „ Przygoda w sieci”

Klasy IV-VI „Nie daj się wciągnąć”.


W warsztatach dla klas IV –VI wzięło udział ok. 300 osób. Prowadząca nawiązała dobry kontakt z uczniami. Dzieci  chętnie dzieliły  się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami – jako uczestnicy portali społecznościowych. Pani w jasny sposób wyszczególniła wszystkie zagrożenia związane z użytkowaniem komputera i telefonu. Otrzymali informacje jak łatwo stać się ofiarą. Uczniowie wyszli z warsztatów zadowoleni i świadomi zagrożeń związanych z cyberprzemocą. Dodatkowo uczniowie otrzymali ulotki pod hasłem ,, Cyberprzemoc też boli”.


Na warsztaty przybyło około 290 rodziców. Podczas spotkania  rodzice zapoznali się  z definicją i różnymi rodzajami cyberprzemocy (cyberbullying, stalking, trollowanie, prześladowanie, poniżenie, uwodzenie). Uzyskali informacje w  jaki  sposób uświadamiać  i  kontrolować swoje dziecko, jakie strony są niebezpieczne oraz jak   można zarejestrować dowody cyberprzemocy swojego dziecka (telefon komórkowy, komunikatory, strony serwisów społecznościowych, e-mail). Prowadząca udzielała wskazówek i praktycznych rad dotyczących zagrożeń czyhających w Internecie.


Rodzice mieli możliwość zapoznania się z przepisami Kodeksu Karnego, a tym samym  odpowiedzialnością karną za przemoc w stosunku do innych osób. Warsztaty dawały możliwość współpracy z prowadzącym – dyskusji, wyrażania opinii na dany temat.


Na zakończenie uczestnicy otrzymali ulotki informacyjne „ Moje dziecko w sieci”, gdzie zawarto wszelkie informacje dotyczące statystyk, rodzajów cyberprzemocy, jak również, gdzie szukać pomocy i  odpowiedzialność karna.


Beata Kownacka,  Beata Sokolnicka
BEZPIECZNY UCZEŃ

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI KOMENDY STOŁECZNEJ POLICJI

galeria


dscn09621W okresie jesienno- zimowym, kiedy dni są krótsze i szybciej zapada zmrok, a widoczność na drodze ograniczają opady deszczu i śniegu, piesi i rowerzyści są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo. To dobra okazja do przypomnienia zasad bezpiecznego poruszania się najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego, którzy każdego dnia samodzielnie chodzą po drogach, idąc do szkoły, bądź wracając do domu.


W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną  z bezpieczeństwem dzieci. W ramach edukacji w tym kierunku podczas dwóch dni 14 i 21 listopada odbyły się spotkania klas 0 – VI z Policjantami Sekcji Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, którzy prowadzili zajęcia profilaktyczno-edukacyjne pod nazwą „Bezpieczny Uczeń”. Dzieci miały okazję porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza szkołą. Goście zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci, omówili sposoby ich unikania. Ponadto zwrócili uwagę na konieczność używania elementów odblaskowych, które mogą doprowadzić do zmniejszenia liczby wypadków drogowych wśród pieszych i rowerzystów.

Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań.Zajęcia przeprowadzone przez specjalistów przyczynią się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych oraz bezpiecznych wśród uczniów oraz wpłyną na poprawę bezpieczeństwa podczas poruszania się po drogach.

Monika Paluszek
KONCERT MUZYCZNY – NOC NA ŁYSEJ GÓRZE

 

W dniu 15.11.2016 r. odbyło się kolejne spotkanie z Panią Muzyką pt.” Noc na Łysej Górze” dla klas 0 –III .

 

Na Łysej Górze, na której panował władca Szkieletor zgromadziły się wszystkie czarownice z całego świata. Główny bohater poszukuje żony. Spośród trzech kandydatek wybiera jedną – nową czarownicę, która jest prawdomówna, zna sztukę i lubi tańczyć. Pozostałe nie darzą ją sympatią i postanawiają przepędzić ją w świat. Historia kończy się szczęśliwie. Trzecia czarownica zostaje żoną Szkieletora i zaprasza swoje konkurentki na wesele. Dzieci aktywnie uczestniczyły w koncercie. Wzbogaciły wiedzę o nowe pojęcia, utrwaliły nazwy i budowę instrumentów muzycznych i poznały ich dźwięki:

Muzyka programowa – muzyka instrumentalna związana np. ze zjawiskami przyrody, określonymi postaciami lub zdarzeniami.

Puzon – instrument z rodziny dętych blaszanych. Zbudowany jest z dwóch równoległych rur  metalowych, połączonych trzecią ruchomą, zwaną suwakiem.

Fagot – instrument z rodziny dętych drewnianych. Zbudowany jest z dwóch różnej wielkości rur. Z wylotu krótszej rury wystaje wygięta metalowa rurka. W niej umieszczony jest podwójny stroik.

 

W konkursie podsumowującym zdobyte wiadomości wzięli udział uczniowie klas drugich:

 

I  miejsce – Weronika Chmielewska kl. II d,

II miejsce – Jakub Krupiński kl. II a,

III miejsce – Natalia Zasadzińska kl. II d.


 

Beata Sokolnicka
SPOTKANIE Z PISARZEM


7 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie z pisarzem P. Beręsewiczem, zorganizowane przez Bibliotekę Miejską w Nasielsku. Pan Paweł urodził się 13 października 1970 roku. Pisze powieści, opowiadania i wiersze dla dzieci. Jest laureatem nagrody „Guliwera”, konkursu literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego. Napisał m. in. Ciumkowe historie w tym jedna smutna, Wielka wyprawa Ciumków, Czy wojna jest dla dziewczyn, Co tam u Ciumków i in.


W spotkaniu wzięły udział dzieci z klas I - III. Pan Beręsewicz opowiedział wiele historii ze swojego życia, które pomogły mu w napisaniu niektórych powieści i opowiadań. Wizyta pisarza była dla dzieci bardzo atrakcyjna, gdyż dowiedziały się wielu ciekawostek z życia i twórczości pana Pawła, o których nie przeczytają w encyklopedii, na portalach internetowych i w innych źródłach informacji.


Nasi uczniowie uwielbiają takie spotkania i z niecierpliwością czekają na następne wizyty znanych i lubianych pisarzy, poetów.


Joanna Czyż


KONCERT MUZYCZNY „Grająca Fajka”

galeria

dscn0624Dnia 3 października, po raz pierwszy w tym roku szkolnym, odbyło się spotkanie uczniów klas 0-III z Panią Muzyką. Koncert nosił tytuł „Grająca Fajka”. Uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat instrumentów dętych drewnianych jednostroikowych: saksofonu i klarnetu.


Przypomnieli sobie również pojęcia:


ustnik - część saksofonu w kształcie lekko zwężającej się rurki zakończonej tzw. dziobem, w którą grający wdmuchuje powietrze;


stroik - zwany często blacikiem, to płytka wykonana z egzotycznej trzciny;


polka - czeski taniec w szybkim tempie w metrum 2/4 ( liczymy go na dwa).


To była bardzo interesująca i żywiołowa lekcja muzyki, podczas której uczniowie świetnie się bawili.


M. Olbryś
SPOTKANIE Z POLICJANTEM


W naszej szkole kwestie bezpieczeństwa są zawsze niezwykle ważne. Dlatego też zwyczajem stały się spotkania uczniów z policjantami. W środę, 28 września, najmłodsi uczniowie spotkali się z mł. asp. Michałem Glinką oraz sierż. sztab. Iwoną Czyż, funkcjonariuszami Komisariatu Policji w Nasielsku. Nasi goście rozmawiali z dziećmi o zasadach przechodzenia przez jezdnię oraz bezpiecznego korzystania z chodnika i pobocza.  Przypominali o konieczności noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze (szczególnie o zmroku).  Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące kolorów sygnalizatorów świetlnych oraz znaków drogowych. Dzieci wykazały się dużą wiedzą, co ucieszyło zwłaszcza nauczycieli. Policjanci przypominali o obowiązku korzystania przez dzieci z fotelików lub podkładek podczas jazdy samochodem oraz konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa. Funkcjonariusze zwrócili też uwagę, że uczniowie, którzy nie mają karty rowerowej, mają prawo korzystać z drogi publicznej tylko pod opieką osoby dorosłej. Dzieci, żegnając gości obiecali, że na co dzień będą pamiętać i stosować wszystkie zasady bezpieczeństwa.


Ewa Lipowska


ROK SZKOLNY 2015/2016
WIZYTA PISARKI

23 maja w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z panią Wiolettą Piasecką, zorganizowane przez Bibliotekę Miejską w Nasielsku. Uczestniczyli w nim uczniowie klas I - III. Do nich skierowane były bajeczki i wierszyki pisane przez autorkę.

Pani Wioletta Piasecka urodziła się 4 czerwca 1970 roku w Elblągu. Ukończyła Uniwersytet Gdański Wydział Historyczno - Filologiczny - Filologia Polska. Jest autorką ponad 40 baśni i bajek dla dzieci, dwóch biografii (H. Ch. Andersena i F. Morzyckiej), czterech sztuk teatralnych oraz wielu słuchowisk radiowych.

 

Spotkanie z panią Wiolettą to fantastyczna podróż po krainie baśni. Autorka bardzo ciekawie opowiadała historie bajkowych postaci, wcielała się w nie. Można powiedzieć, że odgrywała teatrzyk dla dzieci, posługując się kukiełkami wykonanymi przez jej mamę. Potrafiła nawiązać z dziećmi bliski kontakt, co można było zauważyć na spotkaniu, podczas którego dzieci żywo reagowały na zadawane pytania i zagadki. Same też chętnie pytały autorkę o jej życie i twórczość. Pani Piasecka dała się poznać jako bardzo miła, żywiołowa, sympatyczna i lubiąca kontakt z dziećmi osoba.


Na koniec spotkania autorka rozdawała autografy i chętnie pozowała do zdjęć.

Pani Wioletta podarowała naszej szkole kilka książek swojego autorstwa. Mamy nadzieję jeszcze nie raz gościć w naszej szkole tak wspaniałą pisarkę.


Joanna Czyż
APEL PROFILAKTYCZNY - NIE PAL !!!

galeria

 

dscn0517-1Dnia 19 maja odbył się apel profilaktyczny dla uczniów klas czwartych pod hasłem NIE PAL. Dzieci z klasy IV a pod opieką Pani Beaty Korytkowskiej,  pedagoga szkolnego - Pani Hanny Zawadzkiej i Pani Beaty Kownackiej  w humorystyczny sposób starały się zniechęcić kolegów do palenia papierosów.

Na początku spotkania został wyświetlony film profilaktyczny  mówiący  o asertywnym sposobie odmawiania, nie wchodzenia w zachowania ryzykowne. Następnie w różnego rodzaju scenkach dzieci w sposób praktyczny i zabawny prezentowały te umiejętności. Uczniowie mieli okazję uświadomić sobie szkodliwość stosowania papierosów i innych używek. Poznali ciekawe  sposoby na spędzanie wolnego czasu oraz dbania o zdrowie.

Odpowiednia dekoracja i kolorowe reklamy uatrakcyjniły przedstawienie, które  spotkało się  z uznaniem kolegów i nauczycieli.


Hanna ZawadzkaKONCERT MUZYCZNY – MORSKA PRZYGODA

 

„ Morska przygoda” to tytuł kolejnego spotkania z Panią Muzyką, które odbyło się 12.05.2016 r. w naszej szkole. Tym razem artyści Agencji Artystycznej MAT z Olsztyna zabrali uczniów klas 0-III w podróż wakacyjną. W formie opowieści muzycznej przeplatanej szantami opowiedzieli o przygodzie na wielkim morzu. Jak zawsze główne role odegrały dzieci, które wcieliły się w postacie: kapitana, kucharza, bosmana, majtka, pirata.

 

Marynarze bardzo wiele czasu spędzają na morzu i żeby im się nie nudziło śpiewają sobie morskie piosenki – szanty. Ten kto zaczyna przygodę  z morzem to majtek. Ahoj to marynarskie powitanie. Dzieci dowiedziały się , że po kapitanie na okręcie najważniejszą osobą jest kuk czyli kucharz.

 

Statek wypłynął na ocean. Kapitan ujrzał ląd. Wyspy strzegł pirat, który szukał na niej skarbów. Po spotkaniu z marynarzami pirat doszedł do wniosku, że najważniejszym skarbem w życiu jest rodzina i przyjaciele. Prosił o zabranie go na pokład i popłynął z nimi.

 

Spotkanie zakończyło się konkursem wiedzy o muzyce.

 

Joanna Pichalska
SPOTKANIA Z JĘZYKIEM POLSKIM

galeria

dzieaf-jazyka-polskiego-79Nauczyciele języka polskiego ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku w swojej pracy dydaktyczno - wychowawczej podejmują działania, które motywują i rozwijają kreatywność uczniów. Realizując treści programowe określone podstawą programową, przybliżają zagadnienia z zakresu komunikacji językowej, wiedzy o literaturze, kulturze oraz języku. Zaznajamiają też z najważniejszymi formami wypowiedzi i zasadami pisowni.

 

Osiąganie zamierzonych celów edukacyjnych i wychowawczych jest możliwe dzięki stosowaniu różnych form pracy. W te działania wpisują się także konkursy  (polonistyczny, recytatorski, ortograficzny, pięknego czytania), redagowanie gazetki szkolnej, apele, teatrzyki  czy też turnieje z okazji Dnia Języka Polskiego. Ten ostatni odbył się 21.04.2016 r.

 

Program i regulamin tego przedsięwzięcia opracowały panie: Bożena Kozłowska, Anna Korycka, Beata Korytkowska i Elżbieta Hyży. Do współpracy włączyły się p. Monika Paluszek i p. Jolanta Sobiecka.

 

Wszyscy organizatorzy czuwali nad prawidłowym przebiegiem turnieju, którego uczestnikami byli uczniowie klas IV, V i VI.

 

Mieli oni możliwość wykazania się wiedzą potrzebną do wykonania zadań z zakresu literatury, gramatyki, ortografii oraz przygotowania prezentacji multimedialnych dotyczących części mowy i zdania, a także środków poetyckich. Zaplanowane konkurencje wymagały również umiejętności plastycznych ( prezentacje bohaterów literackich, plakaty dotyczące baśni, mitów i gatunków literackich).

Efekty działań oceniało jury.

 

W toku realizacji zadań dzieci starały się mówić wyraziście, posługiwać się bogatym językiem zarówno w mowie, jak i w piśmie, współpracowały w grupie, dzieliły się swoją wiedzą, dochodziły do wspólnych wniosków. Podejmowane działania wzbudzały w nich przeświadczenie, że wynik ich pracy zależy od nich, jest potrzebny i sensowny, gdyż daje wiarę we własne umiejętności i możliwość dowartościowania.

 

Chwile odpoczynku w trakcie zmagań polonistycznych uatrakcyjniały dwa spektakle kukiełkowe (uczniowie klasy V b pod opieką p. B. Kozłowskiej przygotowali bajkę Ignacego Krasickiego pt. „Przyjaciele” oraz baśń pt. „Czerwony Kapturek”), recytacje wierszy, odczytywanie przemówień na temat zasad savoir vivre ‘u oraz nauka piosenki pod wymownym tytułem „Do dyktanda trzeba dwojga”.

 

Taka forma promowania ojczystego języka była ciekawym doświadczeniem, ale i zabawą, w którą nasi uczniowie włączyli się z wielkim zaangażowaniem i kreatywnością. Jest to dla organizatorów inspiracja i zachęta do dalszej pracy twórczej.

 

Zatem do zobaczenia podczas kolejnych spotkań z językiem polskim.


Elżbieta Hyży

Beata Korytkowska

OZDOBY WIELKANOCNE – WARSZTATY PLASTYCZNE


14 marca 2016 r. w naszej szkole chętni uczniowie z klasy 0 a, 0 b, 0 c, 0 d, I a, I d, I e, II a, II c, II d uczestniczyli w warsztatach plastycznych.

Pod okiem fachowców wykonywali ozdoby wielkanocne z sianka, sizalu lub ozdabiali gęsie jaja. Wykonane ozdoby dzieci wzięły do domów, będą wspaniałą dekoracją świątecznego stołu.


Joanna Pichalska

Monika Kozarzewska


KONCERT MUZYCZNY - DREWNIANE GRANIE

 

,,Drewniane granie” to tytuł marcowego spotkania uczniów klas młodszych z muzyką. Na nietypowej lekcji dzieci świetnie bawiły się i poszerzyły swoją wiedzę na temat instrumentów muzycznych. Tym razem artyści z Olsztyna zaprezentowali nam obój i klarnet.Instrumenty te należą do rodziny dętych drewnianych. Dzieci poznały ich brzmienie i budowę. Spotkanie zakończyło się konkursem wiedzy o muzyce.


Joanna Chmielewska

 

 KONCERT MUZYCZNY – BLASZANE GRANIE
W dniu 23.02.2016r. dzieci z klas 0-III uczestniczyły w kolejnej muzycznej lekcji poświęconej instrumentom dętym blaszanym. Mali artyści zostali przebrani za tubę, trąbkę, kucharza i kapelmistrza. Podczas występu najpierw zaprezentowała się tuba jakodźwięczek niski - instrument, który powstał 200 lat temu. Dzieci z uwagą słuchały kojących brzmień tuby, podziwiając jej potężną czarę głosową. Drugą muzyczną postacią na scenie była trąbka, czyli dźwięczek wysoki -  instrument, który powstał ok. 2000 lat temu i miał swój udział w obronie Krakowa. Kiedy Tatarzy napadli na Kraków, sygnałem ostrzegawczym dla krakowian był hejnał zagrany na Wieży Mariackiej na trąbce i w ten sposób ocalono miasto.


Artyści z Olsztyna zaprezentowali zarówno dźwięki rytmiczne jak i klasyczne utwory.


Dalsza część koncertu dotyczyła rozstrzygnięcia sporu między tubą i trąbką,  który z instrumentów jest ważniejszy? W końcukucharz stwierdził, że ten instrument wygra, który zagra utwór będący zagadką o zwierzątku. Podczas słuchania brzmień tuby i trąbki, dzieci miały możliwość wyobrazić sobie nadchodzącego słonia i pędzącego w galopie konia. Instrumenty nadal toczyły spór, który dopiero rozstrzygnął kapelmistrz - dyrygent orkiestry dętej, dyrygujący buławą. Stwierdził, że tuba i trąbka należą do jednej rodziny instrumentów dętych blaszanych, ponieważ składają się z takich samych elementów: ustnika, czterech wentyli i czary głosowej. Zgodę w tej rodzinie buduje wspólne muzykowanie. I tak tuba i trąbka zagrały wspólnie Krakowiaczka.


Podsumowaniem koncertu był konkurs wiedzy muzycznej dla uczniów klas III, dzięki któremu dzieci miały możliwość uporządkować i utrwalić nową terminologię muzyczną jaką zdobyły podczas spotkania.


Beata Janiszek


Teatrzyk klasy Vb dla przedszkolaków
galeria

Dnia 28 stycznia 2016r. uczniowie klasy Vb z kółka teatralnego pod opieką p. B. Kozłowskiej dla zerówek wystawili teatrzyk kukiełkowy „Przyjaciele”, „Jak rozmawiać trzeba z psem”, „Zosia Samosia”. Dzieci z oddziałów przedszkolnych były zadowolone z odwiedzin uczniów klas starszych, zachwycone przedstawieniem kukiełkowym. Te niesamowite chwile na długo zostaną im w pamięci. Występ został nagrodzony gromkimi brawami i zaproszeniem na kolejne spotkanie.


teatrzyk_klasy_vb_dla_przedszkolake2949ce29482wEwa OsieckaKoncert muzyczny ,,Wigilijna opowieść”

galeria

 

s5000003Dnia 17 XII 2015 r. uczniowie klas 0-III po raz kolejny w tym roku szkolnym uczestniczyli w spotkaniu z Panią Muzyką. Artyści z Olsztyna wprowadzili uczniów i nauczycieli w atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Prowadzący przybliżył dzieciom zwyczaje i tradycje świąt Bożego Narodzenia na świecie - opowiedział sen Kingi przedstawiając go z małymi aktorami wybranymi spośród uczniów naszej szkoły. Kindze przyśnił się zaprzęg Świętego Mikołaja, który odwiedził różne kraje: Rosję, Niemcy, Anglię, Hiszpanię, Francję, Stany Zjednoczone. Uczniowie słuchali kolęd różnych krajów w ich języku narodowym oraz poznali w jaki sposób obchodzone są święta Bożego Narodzenia w poszczególnych krajach.

Zaprzęg Świętego Mikołaja bardzo się spieszył, żeby w wigilijny wieczór wszystkie dzieci dostały prezenty.


Na zakończenie koncertu odbył się konkurs na najpiękniej zaśpiewaną kolędę. Zwycięzcy otrzymali książki. Serdecznie gratulujemy!​

Ewa Osiecka

 


WIEM, CO JEM

14 i 15 grudnia uczniowie klasy IV a gościli swych młodszych kolegów  z klas  „ 0″a  i  II b. Zaprosili ich do sali 66, aby przedstawić zalety orzecha włoskiego.

 

Przedszkolaki i drugoklasiści mogli obejrzeć prezentację multimedialną na temat tego owocu i dowiedzieć się, jakie witaminy  i składniki mineralne zawiera, jakie są jego właściwości lecznicze  i zastosowanie w różnych potrawach.

 

Czwartoklasiści pokazali młodszym kolegom ozdoby wykonane  z orzechów: łańcuchy, stroiki, korale, zaśpiewali piosenkę ułożoną na tę okazję i poczęstowali swych gości blokiem czekoladowym ( oczywiście  z orzechami).

 

Na pamiątkę dzieci otrzymały plakaty poświęcone bohaterowi spotkania.

 

Uczniowie klasy IV a i ich wychowawca, Beata Korytkowska, dziękują serdecznie wszystkim rodzicom za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia, a paniom: Barbarze Kamińskiej i Ewie Osieckiej za współpracę przed spotkaniem i w jego trakcie.

 

Beata Korytkowska

 


„Grudniowe nuty” w Filharmonii Narodowej


2_filharmonia_narodowa_8122015Miłym, „gwiazdkowym” prezentem było zaproszenie jakie otrzymała nasza szkoła na koncert charytatywny pt „Grudniowe nuty”, który odbył się w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

 

Wyjazd zorganizowany został dnia 8 grudnia 2015r. Brali w nim udział uczniowie klasy II D, III E oraz kilku przedstawicieli Nasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego pod opieką wychowawców i nauczycieli (p. Jolanta Sobiecka, p. Elżbieta Olszewska, p. Elżbieta Wróblewska, p. Katarzyna Milewska).

 

Organizatorem koncertu było Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga pod patronatem honorowym Prezydenta Stołecznego Warszawy.

 

Program składał się z części oficjalnej, którą prowadzili p. Zofia Czernicka w roli Damy Bractwa i p. Jacek Kuśmierczyk - Kanclerz Bractwa. Do około tysiąca dzieci zgromadzonych w sali koncertowej zostały skierowane słowa powitania przedstawicieli najwyższych władz państwowych i samorządowych, w tym między innymi ciepłe słowa powitalne wygłosił Senator RP Marek Borowski.

 

Kolejny punkt programu składał się z dwóch części koncertu muzycznego. W repertuarze występu znalazły się arie z opery W.A. Mozarta, G. Rossiniego, S. Moniuszki, G. Pucciniego i inne znane fragmenty muzyki poważnej prezentowane przez śpiewaków i zespół muzyczny Chopin Piano Quintet. Podczas przerwy wszystkich uczestników zaproszono na słodki poczęstunek.               W świąteczny nastrój wprowadziły nas słynne kolędy w wykonaniu artystów operowych, śpiewane razem z publicznością.

 

Wyjazd ten  z pewnością zapadnie na długo w pamięci jego uczestników. Byli oni bowiem w Filharmoni Narodowej -  największym ośrodku kultury narodowej. Mieli okazję podziwiać jej przepiękne wnętrza, wspaniałą scenę i jej akustykę, słuchać znanych pieśni w wykonaniu utalentowanych śpiewaków. Czuli się mile wyróżnieni zasiadając na widowni obok gościnnie zaproszonych  swoich rówieśników z całej Polski.

 

Wielkie słowa podziękowania należą się organizatorom i sponsorom tego koncertu, dzięki którym otrzymaliśmy 55 bezpłatnych biletów oraz władzom naszej gminy, które dofinansowały przejazd do Warszawy. Dzięki temu dzieci i dorośli wspólnie przeżyli wspaniałą ucztę duchową oraz mieli okazję zintegrować się i bliżej poznać.


Opiekunowie wycieczki


1_filharmonia_narodowa_81220153_filharmonia_narodowa_8122015


SPOTKANIE Z POLICJANTEM

 


30 listopada 2015r. w klasach IV-VI odbyło się  spotkanie z policjantem. Zaproszony gość - policjant z Komendy Stołecznej Policji - p. Robert Bojarski opowiadał o bezpieczeństwie na drogach, a także podał przykłady wypadków drogowych, które już się niestety zdarzyły.  Zachęcał do wzięcia udziału w konkursie dotyczącym bezpieczeństwa organizowanym przez Komendę Stołeczną Policji. Prace plastyczne oraz prezentacje multimedialne należy złożyć do 8 stycznia 2016 r. do p. Moniki Paluszek.

Czekamy na następne spotkanie ze stróżami naszych dróg.


Sandra Kalinowska 6a

 


Warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas IV – VI pt. „Dobry start”

 

W dniu 24 listopada odbyły się warsztaty profilaktyczne pt. „Dobry start” - Używki - Narkotyki i Dopalacze dla uczniów klas IV - VI, przeprowadzone przez specjalistę Pracowni Doskonalenia Zawodowego Meritum z Krakowa.  Uczniowie z dużym zaangażowaniem brali udział w zajęciach. Oprócz krótkiej prelekcji, odbyły się ćwiczenia z zakresu asertywności. Dzieci po obejrzeniu filmu o tematyce antydopalaczowej opowiadały o tym, jak w ich kręgach rówieśniczych wygląda problem „używek”.


Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat rodzajów dopalaczy, ich działania i konsekwencji zażywania. Młodzież wykazała się dużym zainteresowaniem przedstawionego zagadnienia.


Ilona Dygus - psycholog szkolny
Opis spotkania z żołnierzem Wojska Polskiego, panem Markiem Modzelewskim,
w ramach edukacji obywatelskiej i patriotycznej - godzina wychowawcza w klasie Vc

 

galeria

 

dscf982027 października 2015 roku, na godzinie wychowawczej pojawił się tata jednej z naszych koleżanek. Pan Modzelewski jest żołnierzem Wojska Polskiego. W swojej niemal dwudziestoletniej karierze osiągnął stopień porucznika, a wkrótce będzie awansował do stopnia kapitana. Wszyscy podziwiali ciemnozielony mundur i widoczne na nim odznaki floty powietrzne.

 

 

Tata Zuzi opowiadał nam o swojej pracy, a przede wszystkim o udziale w misji pokojowej ONZ w Syrii. Mogliśmy obejrzeć zdjęcia dokumentujące to wydarzenie. Patrzyliśmy na białe samochody pancerne ONZ, piękne krajobrazy Syrii, żołnierzy innych jednostek tam stacjonujących, a także mieszkańców tego regionu ubranych w swoje stroje.

 

Największe wrażenie zrobiła na nas różnica między krajobrazem stolicy Syrii 20 lat temu, który zdobiły piękne budowle, a teraźniejszym widokiem zniszczeń wojennych.

 

Pan Modzelewski opowiadał nam o syryjskim chłopcu imieniem Hamat, który mieszkał niedaleko ich bazy wojskowej. Chłopiec ten, spotykając codziennie naszych żołnierzy, nauczył się mówić w języku polskim. Wcześniej angielscy żołnierze nauczyli go języka angielskiego.

 

Chłopcy z naszej klasy bardzo emocjonalnie i z wypiekami na twarzach dopytywali pana Modzelewskiego o elementy żołnierskiego wyposażenia. Oczywiście najbardziej interesowały nas pistolety, karabiny i pojazdy wojskowe,   o których pan porucznik szczegółowo nam opowiadał.

 

Spotkanie z żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych wywarło na nas ogromne wrażenie. Piękne zdjęcia, ciekawe opowieści oraz mundur z odznaczeniami zostaną nam w pamięci, tworząc obraz misji i pracy naszego Wojska Polskiego.

 

Adam Laskowski

uczeń klasy Vc


 


 

 

KONCERT MUZYCZNY ,,MUZYCZNE ŁOWY”

galeria

 

20151116_122058Dnia 16 listopada 2015 roku uczniowie klas 0 - III po raz kolejny w tym roku szkolnym uczestniczyli w spotkaniu z Panią Muzyką.

 

W formie opowieści ruchowej o królu Władysławie Jagiełło i jego wspaniałych rycerzach uczniowie poznali instrument muzyczny z rodziny dętych blaszanych -€“ Waltornię, zwany także Rogiem. Zapoznały się także z tańcami dworskimi -€“ Menuetem i Gawotem oraz tańcem ludowym -€“ Krakowiakiem.

 

Podsumowaniem tej lekcji muzyki był konkurs wiedzy o muzyce. Było to miłe i pożyteczne spotkanie. Czekamy na następne.


Anna FalkowskaW JESIENNE DNI PAMIĘTAJ, ŻEBY BYĆ WIDOCZNYM NA DRODZE!

Za oknami pochmurnie i ponuro. W taką pogodę szczególnie trzeba pamiętać, aby być widocznym na drodze. Dlatego uczniowie klasy Ie odwiedzili nasze oddziały przedszkolne z krótkim przedstawieniem, przypominając podstawowe przepisy ruchu drogowego. Mamy nadzieję, że przygoda dumnego pawia przekonała wszystkie maluchy, że na ulicy każdy musi zachować ostrożność, a odblaskowe kamizelki spodabały się na tyle, że same będą chciały takie nosić.wychowawca klasy - Aneta Czyż - Roszak
SPOTKANIE Z POLICJANTEM
DBAM O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO – NOSZĘ ODBLASKI

galeria

 

dsc_0723W   naszej    szkole,  niezależnie  od  etapu  edukacyjnego,  bardzo   ważną  rolę  przywiązujemy   do  bezpieczeństwa  uczniów. W każdym roku szkolnym, w ramach Programu Profilaktycznego, podejmowane są różnorodne działania mające na celu wykształcenie u uczniów odpowiednich nawyków, które zapewnią im bezpieczeństwo na drodze.  Spotkania z policjantem są jedną z takich form.


We wtorek, 20 października, już po raz drugi w tym roku odwiedził naszą szkołę młodszy aspirant  Szymon Koźniewski - oficer prasowy   Komendy   Powiatowej  w   Nowym   Dworze  Mazowieckim,  który   tym   razem   rozmawiał  z  uczniami  klas  drugich i trzecich o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych. Zwracał on również uwagę dzieciom na obowiązek noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym. Podkreślał, że odblaski przy plecaku lub odzieży wpływają na lepszą widzialność pieszego po zmroku, a co za tym idzie zwiększają ich bezpieczeństwo. Podczas spotkania dzieci obejrzały film edukacyjny poświęcony prawidłowemu zachowaniu się na drodze, poznały przyczyny wypadków oraz zobaczyły, jak widziany jest przez kierowcę  pieszy noszący odblaski, a jak pieszy ubrany w ciemne ubrania. Na zakończenie spotkania wszyscy uczniowie  otrzymali w prezencie odblaski, które obiecały przypiąć do plecaków i nosić przez cały rok szkolny.


Tego dnia wszyscy uczniowie klas pierwszych, którzy uczestniczyli w spotkaniu z policjantem w dniu 10 września, otrzymali odblaskowe serduszka od PZU w ramach kampanii  społecznej “Kochasz? Powiedz STOP Wariatom Drogowym”.


Tak niewiele potrzeba, wystarczy odblask przyczepiony do szkolnego plecaka, aby kierowca mógł zauważyć małego pieszego  z odległości nawet 150 metrów. Dzięki temu na pewno zwiększy się bezpieczeństwo naszych uczniów w ich codziennej drodze do i ze szkoły, na czym nam wszystkim bardzo zależy.


Monika PaluszekKONCERT MUZYCZNY – HISZPAŃSKA PRZYGODA

galeria

 

dscf967516 października 2015 roku uczniowie klas 0-III po raz pierwszy w tym roku szkolnym uczestniczyli w spotkaniu z Panią Muzyką. Głównym celem było zapoznanie dzieci z instrumentami strunowymi szarpanymi oraz popularnymi utworami klasycznymi i rozrywkowymi na gitarę klasyczną i elektryczną.

 

Podczas koncertu uczniowie poznali muzyka Oskara, który przybył do Barcelony by uczestniczyć w konkursie muzycznym. Niestety jego gitara w podróży uległa zniszczeniu. Na szczęście spotyka on na swej drodze sławnego lutnika, który budował gitary klasyczne i je reperował oraz jego wnuka grającego na gitarze elektrycznej. Dużą niespodzianką dla Oskara było poznanie cygańskich Hiszpanów i ich folkloru. Największe emocje wzbudziła walka Torreadora z Bykiem. Wszyscy mali aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.


Punktem kulminacyjnym koncertu był turniej wiedzy muzycznej. Trójka uczniów klas trzecich rywalizowała o najlepszy wynik. Pierwsze miejsce zdobył Mikołaj. Każdy uczestnik otrzymał książkę na pamiątkę.


Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z Panią Muzyką i jej światem pełnym dźwięków i czaru.


Justyna Margiel
JOANNA OLECH W NASIELSKIEJ PODSTAWÓWCE

 

galeria

 

dscf0824Dnia 24 września 2015 r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku odbyło się spotkanie uczniów klas 5 - tych z Joanną Olech - pisarką, ilustratorką, krytykiem literackim, absolwentką  Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz jurorką konkursów literackich i ilustratorskich.

 

Autorka napisała wiele wspaniałych książek dla dzieci - „Dynastia Miziołków”, „Tarantula, Klops i Herkules”, „Pompon w rodzinie Fisiów” oraz „Kto ty jesteś?”.

 

Za swoją twórczość zdobyła m.in. nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego oraz nagrodę Polskiej Sekcji IBBY.

 

Atmosfera na spotkaniu była bardzo swobodna. Pisarka zadawała uczniom podchwytliwe, nazywane przez artystkę „wrednymi”, pytania typu: „Jaką szkołę musi ukończyć pisarz?”. Czytała fragmenty swoich utworów i zachęcała do czytania dzieł innych pisarzy. Organizowała konkursy dla uczniów, w których nagrodami były cukierki. Wszyscy zebrani świetnie się bawili i chętnie brali w nich udział.

 

Podczas spotkania Joanna Olech opowiadała także o swoim dzieciństwie. Mówiła o swoich dziecięcych marzeniach i o tym, kim chciałaby zostać w przyszłości.

 

Na zakończenie, pisarka otrzymała od uczniów bukiet kwiatów, jako podziękowanie za wspaniałe spotkanie. Rozdała wszystkim dzieciom pamiątkowe zakładki. Wszystkie klasy miały okazję na koniec spotkania zrobić sobie zdjęcie z naszym gościem.

 

Jako uczniowie czekamy na kolejne pozycje autorstwa Pani Joanny Olech i kolejne spotkania.

 

Uczennice klasy V b:

Julia Piątek, Laura Ziemińska, Natalia Ziemińska

SPOTKANIE Z POLICJANTEM KLAS 0 - I

galeria

dsc_0645.jpgBezpieczeństwo uczniów na drodze to temat priorytetowy poruszany od pierwszych dni września. Szczególnie ważne jest to zagadnienie dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów klas pierwszych, którzy rozpoczynają naukę w nowej placówce, poznają nową trasę z domu do szkoły, a niedługo będą musieli samodzielnie ją pokonywać.

 

Mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci, w dniu 10 września odbyło się w naszej szkole spotkanie z policjantem - mł. asp. Szymonem Koźniewskim - oficerem prasowym Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim, dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach.


W czasie pogadanki dzieci omawiały zasady ruchu drogowego, znaczenie kolorów na sygnalizatorach świetlnych oraz rozpoznawały znaki drogowe. Pan policjant przypomniał także o prawidłowym zachowaniu w czasie podróży samochodem i autobusem szkolnym. Zwrócił też uwagę na ważną rolę elementów odblaskowych, w które każdy uczeń powinien być wyposażony.

W czasie spotkania dzieci chętnie uczestniczyły w praktycznych ćwiczeniach przechodzenia przez jezdnię na specjalnie przygotowanym do tego przejściu.


Wszyscy wykazali się odpowiednimi umiejętnościami oraz dobrą znajomością podstawowych przepisów drogowych.


Uczniowie oklaskami podziękowali miłemu gościowi za ciekawą lekcję i obiecali na co dzień pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.

Beata GóreckaROK SZKOLNY 2014/2015Apel profilaktyczny
„Ktoś mnie ocalił”


galeria

„ Każdy może dokonać wyboru:

czy chce być wolny – zdrowy i radosny,

czy uzależniony – zniewolony, chory”.

 

 

dscf9466W  dniu 16.06.2015 r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku  odbył  się  apel  profilaktyczny pt. „Ktoś mnie ocalił”.  Uczestniczyli w nim  wszyscy uczniowie klas IV i V b.

Apel propagował  zdrowy stylu życia bez nałogów. Na początku uczniowie obejrzeli film edukacyjny pt. „Nikotyna legalny narkotyk”. Następnie  klasa IV a zaprezentowała  przygotowaną inscenizację profilaktyczną. Przedstawili dwie scenki  dotyczących uzależnienia od nikotyny i komputera. Na koniec uczniowie zaśpiewali piosenkę pt.,, Pięknie żyć”, która został odebrany bardzo entuzjastycznie. Zachęcając w ten sposób by pięknie żyć, cenić swój czas  i  pożytecznego go wykorzystywać .

 

Uczniowie na widowni bardzo pozytywnie i spontanicznie reagowali na prezentowane treści. Motywem przewodnim całej prelekcji było uświadomienie uczniom, że życie może być piękne bez nałogów.

 

Na zakończenie apelu głos zabrała pani Dyrektor Agnieszka Mackiewicz i przekazała dzieciom życzenia wakacyjne nawiązując do prezentowanych przez dzieci treści. Zachęcała do radosnego wypoczynku bez środków zmieniających świadomość oraz nie marnowania czasu przy komputerze.

 


Apel przygotowali:

Pani Anna Modzelewska z uczniami kl.IVa

przy współpracy

z  pedagogami  szkolnymi:

Hanną Zawadzką

Beatą Kownacką

i psychologiem

panią Iloną Dygus.
Podsumowanie projektu „ Jestem kulturalny i jest mi z tym dobrze”


Projekt edukacyjny „ Jestem kulturalny i jest mi z tym dobrze” był realizowany  w naszej szkole w ciągu dwóch ostatnich lat: w roku szkolnym 2013/2014 oraz 2014/2015.

 

Cele, jakie przyświecały koordynatorom , to:

  1. Zwiększenie świadomości uczniów dotyczącej zasad dobrego wychowania i rozbudzenie potrzeby ich stosowania w życiu codziennym.
  2. Wdrażanie dobrych manier, które zapewniają większą swobodę w relacjach międzyludzkich.
  3. Zachęcanie do  udziału w życiu kulturalnym poprzez czytanie książek, oglądanie spektakli teatralnych i filmów, odwiedzanie muzeów, udział w koncertach.

W ramach projektu podejmowano szereg zadań.


Były to przede wszystkim lekcje wychowawcze, na których uczniowie wraz z nauczycielami opracowali Kodeks Kulturalnego Ucznia Szkoły Podstawowej w Nasielsku, a także za pomocą scenek rodzajowych utrwalali znajomość zasad dobrego wychowania. Wykonywano gazetki tematyczne. Przeprowadzono liczne konkursy plastyczne i literackie dla uczniów klas młodszych i starszych. Najlepsze prace ilustrujące hasła: „Czyste ręce i paznokcie”, „ Świeży oddech, czyste zęby”, „ Zadbane włosy”, „Czysta odzież”, „ Czyste moje otoczenie”, „ Bukiet dobrych chęci” można było podziwiać na korytarzach szkolnych.

 

Duże zaangażowanie wykazali uczniowie i ich wychowawcy, uczestnicząc w Święcie Czarodziejskich Słów obchodzonym w każdy pierwszy piątek miesiąca. Organizowane były wycieczki umożliwiające uczniom obcowanie z różnymi wytworami kultury.

 

12 czerwca 2015 r. odbyło się podsumowanie tej dwuletniej pracy. Miało ono formę turnieju, w którym uczestniczyli uczniowie klas czwartych i piątych. Reprezentanci poszczególnych zespołów musieli wykazać się znajomością zasad dobrego zachowania obowiązujących w różnych miejscach i sytuacjach, np. w teatrze, w sklepie, na lekcji,  w czasie przerwy, w środkach lokomocji, w czasie rozmowy telefonicznej, przy stole.

 

W tej rywalizacji najlepszy wynik osiągnęli uczniowie klasy V d.

 

Po zakończeniu turnieju pani wicedyrektor Bożena Kozłowska wręczyła laureatom wszystkich konkursów dyplomy i symboliczne upominki.


Ewa Grenadier

Justyna Puta

Beata Korytkowska

 KONCERT MUZYCZNY – PRZYGODY CYRKOWEGO CLOWNA

 

galeria

 

koncert-muzyczny-727.05.2015 uczniowie klas 0-III po raz ostatni w tym roku szkolnym uczestniczyli w spotkaniu z Panią Muzyką.  Tym razem muzyka wyobraźni wymalowała dźwiękami cyrk. Dzieci miały do czynienia z muzyką ilustracyjną. Dyrektor cyrku ,,Mieczysław Cyrkowski” fanfarami zaprosił jako pierwszego - sztukmistrza  balansującego na linie clowna Koko. Następnie był znakomity treser koni, tygrysów i wielbłąda. Ostatni wystąpił wspaniały iluzjonista, który przedstawił dwie czarodziejskie sztuczki. Na koniec nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o muzyce, w którym  I miejsce zajęła Malwina W.    z 3a, II Michał D. z 3c, III Patryk K. z 2d.

 

M. Wrońska
KODEKS MŁODEGO ROWERZYSTY - SPOTKANIE KLAS CZWARTYCH Z POLICJANTEM

 

galeria

 

dscf9174Od września uczniowie wszystkich  klas IV na zajęciach technicznych uczyli się zasad i przepisów obowiązujących na drodze. Kształtowana była właściwa postawa odpowiedzialności za siebie i innych.

 

Już niedługo dzieci, które ukończyły 10 lat, przystąpią do egzaminu na kartę rowerową, podczas którego będą sprawdzali swoją wiedzę i umiejętności w tym zakresie.

 

Aby maksymalnie przybliżyć dzieciom problematykę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, 15 maja gościliśmy w naszej szkole policjanta z Komendy Stołecznej Policji w Warszawie, starszego aspiranta Roberta Bojarskiego, który poprowadził prelekcję dla wszystkich uczniów klas czwartych. Specjalista do spraw prewencji omówił najważniejsze przepisy drogowe obowiązujące pieszych i rowerzystów. Zwrócił uwagę  na poprawne zachowania w poszczególnych sytuacjach na drodze, na właściwe wyposażenie roweru i odpowiednie ubranie.

 

Czwartoklasiści z dużym przejęciem słuchali prowadzącego oraz oglądali przygotowaną prezentację.

 

Spotkanie z policjantem na pewno wzbogaciło i utrwaliło ich dotychczasową wiedzę  na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.


Monika Paluszek - organizator spotkania

KONCERT MUZYCZNY - Przeboje Pana Oskara

galeria

rrtnpozDnia 28 kwietnia po raz kolejny uczniowie klas 0 - III brali udział we wspaniałej lekcji z Panią Muzyką. Uczniowie chętnie i z ochotą w aktorskich przebraniach uczestniczyli w opowieści muzycznej, której tematem przewodnim było poznanie życia i twórczości Oskara Kolberga. Uczniowie dowiedzieli się, że był to wielki kompozytor i pianista. Zostawił on w swojej spuściźnie muzycznej wiele utworów polskiej muzyki ludowej. Uczniowie poznali polskie tańce narodowe m.in.: poloneza, krakowiaka, kujawiaka, polkę, a także instrument dęty klawiszowy - akordeon.


Anna FalkowskaKONCERT MUZYCZNY „Frak i batuta”


26 marca muzycy z Agencji Artystycznej „MAT” zaprosili uczniów klas 0 - III do udziału w kolejnej lekcji pt. „Frak i batuta”.

Tym razem dzieci poznały, na czym polega praca w orkiestrze. Dowiedziały się, że dyrygent to osoba, której zadaniem jest kierowanie zespołem muzycznym. W czasie koncertu ubrany jest w czarny frak, a w ręku trzyma specjalną, drewnianą pałeczkę, zwaną batutą, którą dyryguje orkiestrą.

Przypomniały sobie także wiedzę na temat instrumentów dętych drewnianych i dętych blaszanych.

Grupa uczniów wspaniale odegrała role rodziny królewskiej i muzyków z królewskiej orkiestry. Na zakończenie koncertu wszyscy tańczyli na balu z okazji urodzin Królowej Muzyki.


Ewa Boczkowska

img_0002img_0003img_0005img_0007img_0008


CINDERELLA –KOPCIUSZEK PO ANGIELSKU

 

galeria

 

p113010327.02.2015 r. w ramach realizacji projektu Bajki po angielsku dla najmłodszych, uczniowie klas VI i V pod opieką nauczycielki języka angielskiego Martyny Modzelewskiej przygotowali przedstawienie dla swoich młodszych kolegów z klas 0-III. Dla większości młodych aktorów był to debiut sceniczny i z pewnością musieli zmagać się z tremą oraz dialogami w języku angielskim, za co należą im się gorące brawa. Celem przedstawienia oraz całego projektu jest wspieranie działań na rzecz promocji uczenia się języka obcego oraz zaprezentowanie wykorzystania bajki jako źródła poszerzania kompetencji językowych uczniów. W czasie przedstawienia dzieci mogły również wykazać się swoją wiedzą i odpowiadając na pytania konkursowe, zdobyć słodkie nagrody.

 W przedstawieniu wzięli udział:


Kopciuszek - Ewelina Turek

Książę  - Jakub Korycki

Siostry - Julia Waszkowska, Klaudia Piątkowska

Macocha - Dominika Karpińska

Ojciec Kopciuszka - Rafał Iwanow

Wróżka - Kinga Fotek

Listonosz - Krzysztof Szymański

Narrator - Szymon Wilczyński


Bardzo dziękujemy naszym uczniom za dostarczenie nam  niezapomnianych wrażeń, a także rodzicom, którzy zaangażowali się w przedstawienie, przygotowując stroje.

You were fantastic. We are very proud of you. It was pleasure to work with you on this project. Thank you very much.


Martyna Modzelewska
KONCERT MUZYCZNY „ Grający wiatr”


galeria

 

20150225_121242.jpg25 lutego 2015 r. uczniowie klas 0 - III po raz kolejny spotkali się  na wspaniałej lekcji z Panią Muzyką pt. ,,Grający Wiatr”.  Artyści przekazali dzieciom informację na temat instrumentów dętych drewnianych. Dzieci poznały budowę oboju, fletni pana, fletu prostego i poprzecznego. Chętnie słuchały utworów granych na tych  instrumentach. Dowiedziały się, że walc to popularny na całym świecie taniec pochodzenia niemieckiego.  Tańczony jest w parach, a cechą charakterystyczną jest wirowanie. Liczymy go na trzy.   Na zakończenie koncertu wszyscy uczniowie tańczyli walca.

Spotkanie zakończyło się ,, Konkursem wiedzy o muzyce ”, w którym I miejsce zajęły Malwina Wiśniewska z klasy III a  i Aleksandra Filipowicz z klasy III d.


Joanna Pichalska
WARSZTATY PROFILAKTYCZNE


,,Bądź świadomy i odpowiedzialny”

 

W dniach od  09.02 - 12.02.2015 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty ,,Bądź świadomy i odpowiedzialny”dla uczniów klas I - III. Warsztaty polegały na omówieniu z uczniami bezpiecznych postaw i zachowań w rożnych sytuacjach: w domu, na podwórku, w drodze do szkoły itp. Dzieci uzyskały informacje, co to znaczy bezpieczeństwo i jak należy się zachować, by unikać zagrożeń.

Podczas zajęć były prezentowane scenki rodzajowe z udziałem dzieci, podczas których uczyły się prawidłowych zachowań.

Omawiane były także zasady poruszania się po drogach (promowanie elementów odblaskowych, prawidłowe  poruszanie się po chodnikach, poboczu, przechodzenie przez jezdnię).

Dużą rolę w zajęciach położono na promowanie takich zachowań, by zminimalizować ryzyko stania się ofiarą przestępstwa (dzieci uczyły się, jak chronić siebie przed kradzieżą kieszonkową w miejscach zatłoczonych oraz kogo powiadamiać, gdy dzieje im się krzywda).

Zostały poinformowane również jak bezpiecznie i mądrze korzystać z  Internetu i portali społecznościowych oraz  usłyszały o zagrożeniach z tym związanych.

Zajęcia dały możliwość, zarówno uczniom jak i nauczycielom, zmiany postaw wobec przemocy - z bezradności i pozornej ignorancji na konstruktywne działanie.


,,Od niewiedzy do świadomego wyboru”W dniach od  09.02 - 12.02.2015 r.   dla  klas IV -VI odbyły się natomiast warsztaty na temat :  ,,Od niewiedzy do świadomego wyboru”. Poruszone zostały tematy podstawowych zagadnień prawnych takich jak: przestępstwo i wykroczenie - wyjaśniono różnice wynikające ze stopnia szkodliwości społecznej czynu oraz przewidywanych ustawowo sankcji.

Omówiono jak bezpiecznie korzystać z  Internetu i portali  oraz zagrożeniach  z nim związanych,  jak również odpowiedzialności karnej .

Zdefiniowano pojęcie ,,czyn karalny”, który dotyczy osób nieletnich ( takich, które ukończyły 13 lat, a nie ukończyły 17 roku życia).

Pan prowadzący  - specjalista praktyk  w dziedzinie profilaktyki i prewencji kryminalnej Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie,  zapoznał  uczniów z podstawowymi przestępstwami, z którymi najczęściej można spotkać się w szkole.

Wyjaśnił katalog kar stosowanych przez sądy rodzinne w stosunku do nieletnich.. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w warsztatach i mieli wiele pytań do prowadzącego.

Całość zajęć wspomagana była prezentacją multimedialną, co uatrakcyjniło  to spotkanie.


W dniu 12 lutego 2015 r. o godz. 16:00 odbyła się Rada szkoleniowa dla nauczycieli pt. ,, Niebieska karta“. Nauczyciele zostali zapoznani z procedurami zakładania tego dokumentu, w jakich sytuacjach, kto wypełnia kartę, do jakich instytucji zgłaszamy oraz inne ciekawe informacje związane z przemocą w rodzinie i sankcjach karnych dla sprawców przemocy.


Beata Kownacka
WARSZTATY Z GLINY- WYCIECZKA DO WSI KONARY


galeria

img_2914Glina należy do tworzyw bezkształtnych, które można modelować w dowolny sposób. Praca w glinie przynosi doskonały efekt terapeutyczny.  Pozwala na indywidualny dobór pracy, z uwzględnieniem predyspozycji oraz możliwości psychofizycznych i manualnych każdego ucznia.

12 lutego 2015 r.  uczniowie klasy Vd mieli okazję uczestniczyć w niecodziennych zajęciach. Wybraliśmy się na zajęcia lepienia z gliny do świetlicy w Konarach, gmina Nasielsk.

Na zajęciach ceramicznych instruktor uczył nas jak nadawać glinie dowolne kształty i służył wszystkim radą. Praca podczas spotkania wrzała, powstały gliniane „arcydzieła”, a sukcesy w lepieniu z gliny niezwykle cieszyły dzieci jak i opiekunów. Na tych warsztatach uczniowie mogli zrealizować swoje pomysły.

20.02.2015 r.  mamy kolejny wyjazd do świetlicy w Konarach, tym razem będziemy malować nasze „arcydzieła”, które zostały wcześniej przygotowane tj wypalone przez pana instruktora.

Gliniane wytwory staną się widzialną pamiątką zaangażowania i różnorodnych talentów dzieci, a część z nich trafi na szkolny kiermasz, z którego  dochód zostanie przeznaczony na chorego chłopca.

Po warsztatach odbyło się ognisko, na którym piekliśmy kiełbaski, a pan sołtys opowiadał nam historie powstania wsi Konary.

Wszystkim się bardzo podobało, świetnie się bawiliśmy na wycieczce. Do szkoły wróciliśmy cali i zdrowi.


Opiekunowie:

Ewa Korycka

Katarzyna Milewska

 


KONCERT MUZYCZNY

,,Przygody Mistrza Koncertmistrza”


4 lutego 2015 r. po raz kolejny muzycy z Agencji Artystycznej “MAT” zaprosili uczniów klas 0-III na wspaniałą lekcję muzyki.
Dzieci poznały budowę skrzypiec. Dowiedziały się, że są dwa sposoby wydobywania dźwięku na tym instrumencie. Możemy pocierać struny smyczkiem lub szarpać je palcami (pizzicato). Na skrzypcach najczęściej gra koncertmistrz tj. najważniejszy muzyk w orkiestrze, który w czasie koncertów wykonuje partie solowe.
Innym instrumentem używanym na estradach jest flet poprzeczny. Należy on do grupy instrumentów dętych drewnianych, chociaż wykonano go z metalu.
Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Chętnie bawiły się przy utworach granych m.in. na skrzypcach i flecie poprzecznym.
Spotkanie zakończyło się “Konkursem wiedzy o muzyce”, w którym brali udział uczniowie klas trzecich.

 

Joanna Chmielewska
LEKCJA MUZYCZNA
„ Z wizytą u Pana Kompozytora”


12 stycznia 2015 r. uczniowie z klas 0-III spotkali się na kolejnej lekcji z Panią Muzyką pt. „Z wizytą u Pana Kompozytora” przygotowanej przez artystów z Agencji „MAT”. Na spotkaniu uczniowie poznali jeden z instrumentów dętych drewnianych - klarnet oraz dwa tańce ludowe - kujawiak i oberek. Zapoznali się również z pracą kompozytora.

Jak co miesiąc artyści przekazali dzieciom informacje ze świata muzyki w formie przestawienia, w którym rolę aktorów odegrali uczniowie z naszej szkoły.

Na zakończenie koncertu odbył się konkurs wiedzy o muzyce podsumowujący zdobyte wiadomości.


Małgorzata Kwiatkowska

Monika Kozarzewska


CZAS KOLĘDY – KONCERT MUZYCZNY

 

08.12.2014 r. w Naszej szkole odbył się koncert muzyczny pt. „Czas kolędy”. Prowadzony przez artystów z Agencji „MAT” z Olsztyna. Artyści wprowadzili uczniów i towarzyszących im nauczycieli w atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia poprzez śpiewanie i granie znanych kolęd i pastorałek.

Tradycyjnie podczas koncertu prowadzący opowiedział bardzo ciekawą historię. Pomagali mu w tym mali aktorzy wybrani spośród obecnych na koncercie uczniów. Opowiedziana historia przybliżyła dzieciom tradycję wędrowania kolędników. Dzieci poznały również znaczenie słów kolęda i pastorałka.

Na zakończenie koncertu odbył się konkurs wiedzy o muzyce. Zwycięzcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz nagrodami książkowymi. Serdecznie gratulujemy.


Małgorzata Kwiatkowska

Monika Kozarzewska

KONCERT MUZYCZNY PT. PRZYGODY NUTKI PÓŁNUTKI

 

Dnia 13.11.2014 r. uczniowie z Naszej szkoły uczestniczyli w koncercie muzycznym pt.: „Przygody Nutki Półnutki”. W programie jak zwykle aktywnie uczestniczyły dzieci wcielając się w rolę króla Muzykologa, królowej, czarnoksiężnika, hałaśliwej orkiestry i oczywiście nutek, które zostały porwane do Królestwa Hałasu.

Poprzez świetną muzyczną zabawę dzieci poznały wartości rytmiczne całej nuty, półnuty i ćwierćnuty. Słuchały muzyki skomponowanej przez najwybitniejszego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Poznały również puzon - instrument muzyczny z rodziny dętych blaszanych i wysłuchały gry na tym instrumencie. Opowiedziana historia zakończyła się „balem”, w którym uczestniczyli wszyscy obecni uczniowie.

Na zakończenie odbył się konkurs wiedzy o muzyce, którą dzieci zdobyły podczas wysłuchanego programu. Uczestnicy konkursu dzielnie zmagali się z zadawanymi pytaniami.

Małgorzata Kwiatkowska
Monika Kozarzewska
WYSŁALIŚMY 1500 KARTEK „MAMY NIEPODLEGŁĄ!”


galeria

 

152111 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, Polska odzyskała niepodległość. W tym roku przypada 96-ta rocznica tego wydarzenia.

 

Z tej okazji społeczność Szkoły Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku została zaproszona przez wychowawców świetlicy szkolnej do włączenia się do udziału w II edycję ogólnopolskiej akcji społecznej “Mamy Niepodległą!” organizowaną przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

 

Celem tej akcji było zachęcenie Polaków do wspólnych radosnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Akcja polegała na bezpłatnym wysyłaniu przez obywateli Rzeczypospolitej okolicznościowych życzeń do bliskich i znajomych z okazji Narodowego Święta Niepodległości obchodzonego w dniu 11 listopada. Została ona zainaugurowana 4 listopada w Sejmie przez marszałka Sejmu RP Radosława Sikorskiego, który wysłał kilka pocztówek, w obecności m. in. dyrektora Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Krzysztofa Jaraczewskiego oraz prezesa Zarządu Poczty Polskiej Jerzego Jóżkowiaka.

 

W tegorocznej edycji „Mamy Niepodległą!” pocztówki zostały zaprojektowane przez rysownika i satyryka Henryka Sawkę, legendarnego twórcę komisu „Tytus, Romek i Atomek” - Henryka Chmielewskiego - Papcia Chmiela oraz młodego grafika Janka Konarzewskiego.

 

Nasielscy uczniowie przez dwa dni - 6 i 7 listopada - wysłali razem 1 500 okolicznościowych kartek. To piękne działanie naszych młodych obywateli, w którym okazali oni sobie wielką serdeczność oraz podzielili się radością z tak ważnego patriotycznego wydarzenia. To nasze wspaniałe emocje wspólnego świętowania niepodległości.


Elżbieta Wróblewska

wychowawca świetlicySPOTKANIE Z POLICJANTEM


galeria

 

dsc_0174W tym roku szkolnym w Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku po raz kolejny gościliśmy pana policjanta - młodszego aspiranta Szymona Koźniewskiego -oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim.

8.10.2014r. odbyło się spotkanie klas 0-I na którym dzieci miały okazję porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się podczas jazdy rowerem, bezpiecznym zachowaniu w czasie oczekiwania na autobus szkolny, jak również o ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z autobusu, o pozycjach obronnych w przypadku kontaktu ze zwierzętami (psem) oraz o skutkach zabawy dzieci fajerwerkami pod nieobecność dorosłych. Nasz Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówił sposoby unikania lub pokonywania ich. Pan policjant uczulił także uczniów, aby zawsze pamiętali o zapinaniu pasów  podczas podróży samochodem. Przypomniał, że przywilej jazdy na przednim siedzeniu samochodu dotyczy tylko tych, którzy mają ukończone 12 lat. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien nosić.

 

Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady niewłaściwego zachowania się. Uczniowie mieli także okazję do czynnego udziału poprzez możliwość zadawania pytań, na które prowadzący udział wyczerpujących odpowiedzi oraz poprzez prezentowanie zasad prawidłowego przechodzenia przez jednię na specjalnie przygotowanym do tego przejściu. Policjant poinformował także uczniów, że nie należy ufać osobom, z którymi zawieramy znajomości poprzez Internet, że należy być ostrożnym w kontaktowaniu się z innymi za pośrednictwem komunikatorów, że  nie należy przyjmować niczego od osób obcych oraz o tym, gdzie należy zwrócić się o pomoc w razie, gdyby taka sytuacja miała miejsce.

 

Przedstawiciel Komendy Policji zaprezentował dzieciom filmy: „DROGA”, „OBCY”, „PIES” i „FAJERWERKI”.

 

W dniu 31.10.2014r. pan policjant spotkał się z klasami II-III. Po rozmowie z dziećmi na temat zasad ruchu drogowego i bezpieczeństwa na drodze dzieci w sposób praktyczny przypomniały sobie owe zasady. Poprzez zabawę miały możliwość bycia pieszym, jak też kierowcą pojazdu. Utrwaliły zasady przechodzenia przez jezdnię, umiejętność rozpoznawania ważnych znaków drogowych, sygnalizatorów świetlnych oraz pojęć związanych z ruchem drogowym. Poszerzyły wiedzę na temat zachowania się pojazdów na drodze. Uczniowie ćwiczyli spostrzegawczość, wrażliwość i czujność, a przy tym świetnie się bawiły. Aktywnie uczestniczyły w tych praktycznych i bardzo ciekawych lekcjach. Z dużym zainteresowaniem słuchały, oglądały oraz zadawały pytania zaproszonemu gościowi.

 

Spotkania były interesujące i pouczające, a przekazana wiedza teoretyczna z pewnością znajdzie  zastosowanie w praktyce. Na zakończenie dzieci chętnie robiły grupowe zdjęcia z panem policjantem.

 

Monika Kozarzewska

Małgorzata Sitek


HAPPENING  ULICZNY POD HASŁEM ,, STOP PRZEMOCY”


galeria

 

„Przemoc nie jest oznaką siły, lecz słabości.”

ks. Jerzy Popiełuszko


dscf8394.jpgW dniu 9 października 2014 roku odbył się happening  uliczny pod hasłem ,, Stop przemocy”. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku wraz z nauczycielami przemaszerowali miastem z transparentami i okrzykami: ,,Stop agresji - Stop przemocy”; ,, Agresja to zło, czyń dobro - to jest to!”; ,,Przemoc jest zaprzeczeniem przyjaźni i miłości” itd. Wyrażają tym samym swoje zdanie, że przemocy mówimy NIE i wdrażamy to w codzienne życie - zarówno na terenie szkoły  jak i w swoim środowisku lokalnym. Uczniowie udali się do Urzędu Miasta i  Gminy Nasielsk, gdzie złożyli na ręce Burmistrza   Pana Bogdana Ruszkowskiego  petycję o naszych działaniach . Pan Burmistrz wyszedł na spotkanie z uczniami, zapoznał się z treścią Haseł umieszczonych na transparentach, które uczniowie sami przygotowali i powiedział, że jest również przeciwnikiem przemocy i agresji . Stwierdził, że ważne jest by, wszelkie działania zaczynać od siebie,  pracować nad sobą i dawać dobry przykład. Wyraził tym samym  swoje poparcie .

 

Mieszkańcy miasta bardzo pozytywnie reagowali na przemarsz i zaangażowanie uczniów w tę akcję , zatrzymywali się, uśmiechali,  pytali z jakiej to okazji ten przemarsz.

 

Happening to jeden z punktów  Szkolnego Programu ,, Szkoła bez przemocy”, który będzie realizowany w ciągu całego roku szkolnego. Podjęte działania mają na celu:

 

- zapobieganie agresji i przemocy wśród uczniów,

- zwiększenie świadomości uczniów i rodziców na temat zjawiska  agresji  i  przemocy,

- poszukiwanie sposobów eliminowania agresji,

- kształtowanie umiejętności radzenia sobie z agresją i przemocą,

- wzbudzanie empatii,

-promowanie i nagradzanie pożądanych  zachowań i postaw uczniów.


Beata KownackaKOLOROWY DZIEŃ SAŁATKOWY


Trzeciego października br. uczniowie klasy 2b (integracyjnej) na zajęciach edukacji technicznej przygotowali sałatki owocowo-warzywne. W formie zabawy przyswoili wiadomości na temat roli  witamin w odżywianiu człowieka, oraz higieny przygotowywania posiłków.


nowy-foldernowy-folder1


Beata Białorucka

 


KLUCZ DO…? - KONCERT MUZYCZNY

galeria

 

s5000167Dnia 7 października uczniowie klas 0 - III uczestniczyli w pierwszym w nowym roku szkolnym koncercie muzycznym pt. “Klucz do…?” przygotowanym przez artystów z Agencji Artystycznej „MAT” z Olsztyna. Poprzez wysłuchanie zabawnej historii opowiadanej przez prowadzącego z pomocą „małych” aktorów z naszej szkoły, dzieci zapoznały się dwoma instrumentami muzycznymi - trąbką i saksofonem tenorowym. Poznały budowę tych instrumentów oraz wysłuchały granych na nich melodii. W trakcie koncertu dzieci zapoznały się również z zagadnieniami z dziedziny muzyki - dowiedziały się co to jest pięciolinia, klucz wiolinowy a także nuty. Uczniowie z ciekawością i zainteresowaniem wysłuchali przekazywanych im informacji oraz utworów granych przez muzyków. Na zakończenie koncertu przeprowadzony został konkurs wiedzy o muzyce, podczas którego dzieci wykazały się ogromną wiedzą.


Małgorzata Kwiatkowska

Monika Kozarzewska

 


NIETYPOWA  LEKCJA EKOLOGII - AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA

 

galeria

 

dsc_0773.jpgNasza szkoła po raz kolejny  w miesiącu wrześniu przyłączyła się do ogólnoświatowej akcji Sprzątania Świata. Tegoroczna akcja odbywała się pod hasłem „Turysto! Szanuj Środowisko!” promującym odpowiedzialną turystykę, nieśmiecenie i odkrywanie lasów.  Zgłosiliśmy swój udział do Wydziału Środowiska i Rozwoju  Obszarów  Wiejskich w naszym UM skąd otrzymaliśmy niezbędne do przeprowadzenia akcji akcesoria. Wszystkie dzieci wyposażone w jednorazowe rękawice i worki foliowe wyruszyły w teren. Starsi  uczniowie  z klas IV-VI wraz z nauczycielami wychowania fizycznego oczyszczali z odpadów teren parku oraz parkingu przy kościele Św. Wojciecha, młodsi  zaś porządkowali teren wokół szkoły. Zebrane ilości wszelkiego rodzaju śmieci, dobitnie świadczą o tym, że nie wszyscy ludzie (również uczniowie) wykazują proekologiczne postawy: są  zatroskani wyglądem naszego otoczenia oraz dobrem środowiska naturalnego. Musimy pamiętać, że to my… tak my, oraz nasi krewni i znajomi, jesteśmy niestety winni zaśmieceniu naszych podwórek, ulic, terenów zielonych  czy lasów. Pamiętać trzeba również o tym, że samo sprzątanie świata, choćby  w tak entuzjastycznym wykonaniu jak nasze, nie spowoduje braku śmieci w naszym otoczeniu.  Musimy segregować odpady oraz zwracać uwagę tym, którzy „beztrosko” rzucają śmieci obok zamiast do kosza. Dziękujemy za ogromne zaangażowanie wszystkim uczniom biorącym udział w akcji Sprzątanie Świata.

Joanna Wiśniewska

ROK SZKOLNY 2013/2014

 

 


APEL PROFILAKTYCZNY ,, My chcemy życia bez palenia i bez picia”


W dniu 10 czerwca 2014 roku w Szkole Podstawowej  im . Stefana Starzyńskiego       w Nasielsku odbył się apel profilaktycznydla klas IV  p.t,, My chcemy życia bez palenia       i bez picia”. Spotkanie rozpoczęto filmem edukacyjnym p.t. ,, Papieros legalny narkotyk“. Następnie klasa  IVb  zaprezentowała przygotowaną inscenizację dotyczącą szkodliwości palenia. Przedstawiane scenki przeplatane były wymownymi i wesołymi piosenkami na temat uzależnień, a także propagowały piękny styl życia .

 

Na zakończenie został podsumowany  profilaktyczny  konkurs plastyczny. Prace uczniów stanowiły  część dekoracji sali. Uczniowie otrzymali z rąk Pani Dyrektor - Agnieszki Mackiewicz słodkie nagrody  z życzeniami słodkiego, miłego życia bez palenia i bez picia. Nagrodzeni zostali również gromkimi  brawami rówieśników  i nauczycieli.

 

Osobami przygotowującymi apel byli pedagodzy szkolni: Hanna Zawadzka, Beata Kownacka oraz  wychowawczyni klasy IV b Ewa Grenadier.


Beata Kownacka


 


LEKCJA WOLNOŚCI – DOBRY OBYWATEL

galeria

88W Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku, podobnie jak w całej Polsce, radośnie i uroczyście obchodziliśmy „Święto Wolności”. Twórczo i kreatywnie  w dniach 3 i 4 czerwca zrealizowany został szkolny projekt o zasięgu gminnym pod hasłem „ŚWIĘTO WOLNOŚCI”. Dnia 5 czerwca w nastrojach dalszego świętowania została przeprowadzona nietypowa lekcja mająca temat „LEKCJA WOLNOŚCI - DOBRY OBYWATEL”, którą dla klasy 5b przygotowała pani Elżbieta Wróblewska, na co dzień  w szkole wychowawczyni świetlicy a w pracy pozaszkolnej koordynatorka działań na terenie gminy Nasielsk  w ogólnopolskiej akcji „Nasz Głos, Masz Wybór”.

 

Lekcja miała charakter warsztatów. Jej celem było wskazanie uczniom istotnych wartości demokracji, kształtowanie właściwych postaw społeczeństwa obywatelskiego oraz angażowanie młodych obywateli do zainteresowania się życiem publicznym dotyczącym spraw gminy, w której mieszkają. Uczniowie podzieleni na 4 zespoły przez 45 minut wypracowali bardzo ciekawe wnioski, bo „co kilka głów to nie jedna”.

 

Zaczęliśmy od zadania pytania - Jak powinien zachowywać się dobry obywatel? Czy dobrym obywatelem można nazywać tych, którzy tylko nie zaśmiecają swojego kraju? Jaki przykład powinien dawać wzorcowy mieszkaniec? Wnioski, które uczniowie zapisali brzmiały - wzorcowy obywatel powinien być człowiekiem sprawiedliwym, prawym, moralnym, bezinteresownym, kochającym swoją ojczyznę. Powinien stawać w obronie słabszego, reagować na krzywdę drugiego człowieka. Prowadząca lekcję wskazała również, że nie można pominąć grupy ludzi, którzy rozsławili nasz kraj na arenie międzynarodowej. Wspólnie stwierdziliśmy, że bycie dobrym obywatelem nie jest wcale takie łatwe, jak się wielu ludziom wydaje. Pielęgnujmy więc te cenne wartości.

 

W drugiej części lekcji rozwijaliśmy zadane wcześniej pytanie o dobrego obywatela w aspekcie społeczeństwa. Uczniowie zgodzili się, że obywatel Polski, to człowiek zamieszkujący w Polsce, dla którego ów kraj jest narodem, ojczyzną. Przyznali, że obywatelem jest każdy z nas, wspólnie jesteśmy częścią społeczeństwa, mamy określone prawa i obowiązki, których nie zawsze jesteśmy w stanie wypełnić.. Przykładem takiego zachowania jest chodzenie na wybory. Wielu ludzi z tego obowiązku nie wywiązuje się. I co   z nich za obywatele?!

 

Kolejną trzecią częścią warsztatów było zadanie pytania - Gdybym był/była burmistrzem? Uczniowie w swoich zapisach zasygnalizowali takie sprawy jak: pomoc osobom niepełnosprawnym, rozwiązania wobec tych, którzy nie chcą znaleźć pracy i składają wnioski o pomoc pieniężną „bo tak łatwiej”, wspieranie talentów artystycznych dzieci, zadbanie o zdrowie mieszkańców poprzez zorganizowanie bezpłatnych badań lekarskich, zainteresowanie się czy właściciele psów właściwie się o nie troszczą oraz zwiększenie patroli policyjnych, aby częściej legitymować i kontrolować młodzież, by sprawdzić młodych ludzi czy nie piją alkoholu, czy nie posiadają i zażywają narkotyków lub prowadzą pojazdy bez uprawnień. Uczniowie zobowiązali się, że przemyślą dokładniej te zagadnienia i opiszą  w formie „Listu do burmistrza” a tak odrobioną pracę domową przekażą w najbliższym czasie prowadzącej zajęcia. Będzie to głos młodych obywateli gminy Nasielsk w planowanej debacie przed wyborami samorządowymi, które odbędą się 16 listopada 2014r.

 

Ostatnia czwarta część lekcji wprowadziła uczniów w pogodny nastrój. Mieli oni puścić wodze fantazji i narysować miasto, w którym mieszkańcy się uśmiechają do siebie, są wobec siebie uprzejmi.  To fantazyjne miasto, ale tak niewiele w nim potrzeba bo tylko pogodnego uśmiechu. Z przesłaniem, ze tylko optymiści mogą zmieniać świat na lepsze zakończyliśmy lekcję o dobrym obywatelu. Za aktywny udział w zajęciach uczniowie klasy 5b i ich wychowawczyni pani Elżbieta Hyży zostali obdarowani okolicznościowymi gadżetami „RAZEM 89″, które do  szkoły zostały przesłane przez organizatorów tej ogólnopolskiej akcji.


Elżbieta Wróblewska


 


MUZYCZNY  EKSPRES


Dnia 30 maja 2014r. uczniowie z klas 0 - III uczestniczyły w kolejnym koncercie muzycznym pt. „Muzyczny ekspres”. Dzieci tworzyły „żywy” pociąg, który podróżował po wybranych krajach całego świata. Na przystankach poznawały elementy kultury wybranych regionów. Wspaniała lekcja zakończyła się konkursem wiedzy o muzyce nabytej w czasie spotkania.

 

Ewa Boczkowska

 


Wywiadówki profilaktyczne dla rodziców ,, Internetowe dylematy”

p5152114W dniach 14 i 15 maja 2014 roku w godzinach popołudniowych w Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego odbyły się wywiadówki profilaktycznych dla rodziców. Podczas prelekcji specjalista praktyk w dziedzinie profilaktyki i prewencji kryminalnej Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie Pan Ireneusz Brachaczek omówił podstawowe  zagrożenia  związane z Internetem. Omówił również  skutki wielogodzinnego korzystania przez dzieci z komputera, wchodzenia na niewłaściwe strony i konsekwencje tego.  Zachęcał rodziców by mieli kontrole nad tym co robi ich dziecko, z kim spędza czas i ile czasu ma na naukę. Podkreślił fakt i przytoczył dane z badań, iż współczesne dziecko za dużo czasu przebywa przed komputerem (4-5 godzin).

Spotkania  były  bardzo  ciekawe i pouczające.   Treści bardzo przydatne.  Uświadomiły i uczuliły rodziców  na różne sytuacje i problemy dzieci.


pedagog szkolny  - Beata Kownacka 


SPOTKANIE Z ANNĄ ONICHIMOWSKĄ AUTORKĄ BESTSELLEROWYCH POWIEŚCI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

 

galeria

 

dscf781213 maja 2014 r. odbyło się spotkanie uczniów klas III i  IV z Anną Onichimowską - autorką bestsellerowych powieści dla dzieci i młodzieży, sztuk radiowych, telewizyjnych i teatralnych oraz scenariuszy filmowych, laureatką ponad dwudziestu prestiżowych nagród krajowych i zagranicznych. Jej „Dobry potwór” otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, „Najwyższa góra świata” została wpisana na Listę Honorową JBBY. Autorka nominowana była do nagrody Prezydenta RP, głównej nagrody w Cannes, w konkursie im. K Kieślowskiego za scenariusz do „Dnia Czekolady” (razem z J. P. Bławutem). Jej ksiązki, opowiadania i dramaty tłumaczone są na włoski, francuski, angielski, słoweński, niemiecki, koreański i chiński.


Barbara Kamińska SPOTKANIE Z RATOWNIKAMI MEDYCZNYMI


dsc_085231 marca 2014 r. w  ramach innowacji pedagogicznej „Odpowiedzialny rowerzysta” odbyło się w naszej szkole spotkanie  klas IV z ratownikami medycznymi. Uczniowie w trakcie zajęć teoretyczny - praktycznych dowidzieli się, w jaki sposób należy postępować na miejscu wypadku, wobec poszkodowanych w wybranych sytuacjach zagrożenia życia, zdobyli niezbędną wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy.


Pod okiem wykwalifikowanych ratowników dzieci mogły doskonalić wiadomości i umiejętności zdobyte na zajęciach z pierwszej pomocy. Nasi goście nie tylko zademonstrowali nam, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy, ale opowiedzieli też  o tym, jak trudna i nieprzewidywalna jest ich praca.Monika Paluszek


PALMA WIELKANOCNA - WARSZTATY PLASTYCZNE


dscf754524 marca uczniowie klasy II a, po raz drugi w tym roku szkolnym, uczestniczyli w warsztatach plastycznych prowadzonych przez p. Cecylię Bachanek. Tym razem zapoznali się z techniką robienia palm. Pod okiem p. Cecylii oraz pomagających nam mam: p. Wiśniewskiej i p. Zwierzchowskiej, uczniowie tworzyli własne palemki.


Chociaż początki nie były łatwe, to dzięki cennym wskazówkom, dużej cierpliwości i wytrwałości p. Bachanek, wszyscy wykonali piękne palmy, które będą mogli z dumą, już wkrótce, zanieść do kościoła.


Dzięki zaangażowaniu rodziców, drugoklasiści uczą się jak przyjemnie i pożytecznie spędzać czas wolny oraz że z materiału przyrodniczego można wykonać wiele ciekawych rzeczy, które mogą być ozdobą naszych mieszkań.


Serdecznie dziękujemy za bezinteresowną pomoc, czas i ciepło okazane naszym dzieciom.


Klasa II a z wychowawczynią 


LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ, NIŻ LECZYĆ !

galeria


dscf7453W dniu 3-4 marca odbyły się w warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas V-VI  prowadzone przez pana Ireneusza Brachaczka emerytowanego policjanta z Cieszyna. Spotkanie dotyczyło profilaktyki przemocy, cyberprzestępczości oraz uzależnień. Przedstawiono na nim fazy uzależnienia od Internetu, skutki psychologiczne, fizjologiczne, fizyczne i społeczne netoholizmu
i technomanii. Omówione zostały m.in. niebezpieczne programy, przestępstwa i wykroczenia popełniane w sieci, zagadnienia związane z ochroną praw autorskich.

 

Dużo uwagi poświecił  prowadzący także innym uzależnieniom.  Na konkretnych przykładach z w własnej pracy w policji omawiał niebezpieczeństwa związane z zażywaniem narkotyków, alkoholu , papierosów i wszelkiego rodzaju dopalaczy. Podkreślał znaczenie więzi rodzinnych i systemu wartości , jako najbardziej skutecznego elementu chroniącego przed uzależnieniami.  Całość zajęć wspomagana była prezentacją multimedialną.

 

Uczniowie z dużym zainteresowaniem i uwagą uczestniczyli w spotkaniu, gdzie oprócz konkretnej, szerokiej wiedzy, wzbogaconej o nowe informacje i doświadczenia,  wyniesionych umiejętności konstruktywnego radzenia sobie z przemocą rówieśniczą, otrzymali także dawkę humoru i ekspresji przekazu.

 

Wierzymy, że przeprowadzone warsztaty pozostaną na długo w młodych umysłach i zaowocują właściwymi decyzjami 
i zachowaniami młodzieży oraz przyczynią się do rozwijania zdrowego stylu życia.

 

Znakomitego fachowca i prelegenta zaprosiliśmy także na spotkania z rodzicami podczas majowych zebrań.


Pedagodzy szkolni:

Hanna Zawadzka

Beata Kownacka


 


Z WIZYTĄ U PANA LUTNIKA

galeria

p3041123Klasy 0-III, 4 marca uczestniczyły w kolejnym koncercie muzycznym pod  tytułem  „Z wizytą u Pana Lutnika”. Dzieci zostały zapoznane z instrumentami smyczkowymi: skrzypcami i wiolonczelą. Prowadzący spotkanie przenieśli dzieci w bajkowy świat księcia Eryka i jego córki księżniczki Anny. Wysłuchały one utworów zagranych na skrzypcach i wiolonczeli.  Dzieci dowiedziały się jak zbudowane są  skrzypce, smyczek i wiolonczela, ba także poznały zawód lutnika. Swoją wiedzę powiększyły też o nazwisko najsłynniejszego włoskiego lutnika  Antonia Stradivariego. Na zakończenie odbył się konkurs wiedzy o muzyce.

 

Nina Turek

 

 
WARSZTATY PROFILAKTYCZNE ,,MOTYWOWANIE DO NAUKI’’


W dniach 04 i 07.02 2014 roku odbyły się w naszej szkole warsztaty profilaktyczne  - ,,Motywowanie do Nauki ”  dla klas III -V . prowadzone były przez p. Pawła Grochockiego z Pracowni Doskonalenia Zawodowego MERITUM z Krakowa. Spotkań  łącznie było osiem, odbywały się w małych grupach do 40 osób i trwały ok. 60 minut.


Był to ,,Uczniowski trening motywacji“. Prowadzący w sposób bardzo ciekawy, który w sposób dogłębny poruszył ten problem. Warsztaty przebiegały według zaplanowanego toku:


>> Mix wiedzy na temat motywacji


>>  Motywacja wewnętrzna jako podstawa samorealizacji


>>Motywacja a uczenie się - co warunkuje (nie) chęć do nauki?


>> Twój wykres czynników  warunkujących motywację


>>Zwiększenie efektywnościowej Nauki - ćwiczenia


> przygotowanie warunków w swoim otoczeniu

> rozwijanie kreatywności

> trening pamięci

> stosowanie przydatnych w nauce technik


>> Trening czyni mistrza - automatyzowanie!


>>  Podsumowanie  i refleksja.

Beata Kownacka


KONCERT MUZYCZNY- „SMERFNE URODZINY”

 

cam00113Koncert muzyczny, który odbył się 3 lutego w naszej szkole został zatytułowany „Smerfne urodziny”. Dzieci zostały przeniesione w bajkowy świat Smerfów. Osoby prowadzące koncert zaangażowały dzieci w inscenizację dotyczącą urodzin Dziadka Smerfa. Papa Smerf wraz ze swoimi smerfami mieli za zadanie stworzyć urodzinowy utwór dla jubilata. Instrumenty, które posłużyły im do tego to saksofon tenorowy i trąbka. Smerfy wykorzystały także takie elementy muzyczne jak: melodia, harmonia, tempo oraz rytm. Dzieci poznały także metronom - urządzenie służące do wyznaczania równego tempa. Na koniec uczniowie wzięli udział w konkursie dotyczącym wiedzy o muzyce nabytej w czasie spotkania.


Nina Turek


INNI TO TAKŻE MY

galeria

cam00096

DDnia 30 stycznia 2014 roku w naszej szkole odbyło się niecodzienne spotkania z uczestnikami Igrzysk Paraolimpijskich - Panem Radosławem Stańczukiem oraz Arkadiuszem Jabłońskim. Nasi wyjątkowi goście to osoby niepełnosprawne, które w czasie Igrzysk lub Mistrzostw Świata reprezentują nasz kraj w szermierce na wózkach. W szkole reprezentowali założoną przez siebie Fundację „Akademia Integracji - Praca, Integracja, Sport”.

Pokaz odbył się w dwóch grupach. Najpierw uczestniczyli w nim uczniowie klas I - III. Podczas tego spotkania dzieci bawiły się plastikowymi florecikami i obejrzały walkę pomiędzy Lurą uczennicą klasy III b a Panem Arkiem. Było głośno i radośnie.

Drugi pokaz zgromadził uczniów z klas IV - VI. W trakcie tego spotkania, rozegrał się walka pomiędzy Martyną a Dawidem, uczniami klasy VI e. Oczywiście wygrała Martyna, pokonując Dawida 5 do 4.

Jednak głównym celem pokazu nie była nauka szermierki, a uświadomienie nam wszystkim, że każdy człowiek, bez względu na to jaki jest, ma prawo do realizowania swoich pasji i marzeń oraz do osiągania sukcesów. Nasi goście mówili nam również, że należy dbać o najcenniejszy skarb, jaki dostaliśmy, czyli nasze życie, aby go nie stracić lub nie zmarnować przez naszą beztroskę i bezmyślność.

Spotkanie w szkole odbyło się w ramach realizowanego w szkole projektu „Inni to także my”, którego głównym celem jest tolerancja osób niepełnosprawnych.

 

Justyna Duczman W dniu 22 stycznia 2014 roku odbyły się w naszej szkole spektakle profilaktyczne:

 

galeria

 

Uczniowie klas O-III obejrzeli spektakl

pt. ,,DZIECI CAŁEGO ŚWIATA ”

- poruszający problem tolerancji.

 

dscf6985Bohaterem przedstawienia jest mały chłopiec o imieniu Mireczek. Chłopiec po raz pierwszy sięga po obrazkową Encyklopedię Świata. Ponieważ jeszcze nie potrafi dobrze czytać, skupia się na obrazkowych ilustracjach. W ten o to sposób, za pomocą swojej dziecięcej wyobraźni przenosi się w świat różnych, nieznanych mu dotąd kultur i zwyczajów innych ludzi zamieszkujących odległe kontynenty. Każda z nowo poznanych postaci uchyla przed nim rąbek tajemnicy o swoim życiu. Dla samego Mireczka, owe tajemnice wydają się być kompletnie niezrozumiałe….Na czym polega świat „innych” ludzi? Dlaczego kolor skóry oraz język, którym posługują się inni ludzie nie mają żadnego znaczenia w przełożeniu na zawieranie przyjaźni. W jaki sposób dziecko potrafi dostrzec cechy wspólne oraz doszukać się podobieństw, przez co różnice kulturowe przestają mieć jakiekolwiek znaczenie?

Wokół osi programu, jaką jest tolerancja i szacunek do ludzi bez względu na różnice płci, urodę, sylwetkę, sposób mówienia czy sytuację materialną zawarto  także  inne elementy  profilaktyczne,  dotyczące:  dbałości  o  przyrodę i środowisko naturalne (oszczędność wody, segregacja śmieci), szacunku dla produktów żywieniowych  w  odniesieniu  do  krajów  dobrze  rozwiniętych  jak i tych które borykają się z problemami żywieniowymi oraz szkodliwości palenia papierosów i picia alkoholu.

Dzieci reagowały bardzo żywiołowo na  przedstawienie, które charakteryzowało się dynamiczną i pełną zwrotów akcją, budowaną w oparciu o humorystyczne dialogi.

Wzbudziło  to dużo radości i uśmiechu.  Dzieci  zrozumiały również, czym jest tolerancja, gdyż została ona  w spektaklu przedstawiona w sposób bardzo  obrazowy, humorystyczny i przystępny dzieciom.

W realizacji scenicznej aktorzy wykorzystali maski, kostiumy oraz rekwizyty. Całość wzbogacona została oprawą muzyczna i piosenkami, co przyczyniło się do  przyjemnego odbioru i miłych wrażeń.Uczniowie klas IV -VI obejrzeli spektakl

pt. ,,Najlepszy z najlepszych”


dscf7017Kanwą spektaklu był szkolny plebiscyt, w którym uczniowie wybierają osobę cieszącą się największą popularnością, wzbudzającą szacunek i podziw. Uczniowie mogą oddawać głosy bezpośrednio do urny lub drogą elektroniczną. Patronat nad tymi wyborami sprawuje redakcja lokalnej gazety i telewizja regionalna, która dla zwycięzcy plebiscytu przewiduje czas antenowy w jednym ze swych weekendowych programów „śniadaniowych”. Główny bohater spektaklu, wokół którego osnuta jest akcja naszego spektaklu,  wydaje się być idealnym kandydatem do zwycięstwa w plebiscycie. Jednak jego popularność w szkolnej społeczności ma swoje źródła w tym co stoi  w jaskrawej sprzeczności z ideą konkursu promującego pozytywnego idola. Podstawą jego kontaktów z rówieśnikami były, wyniesione z domu, podpatrzone u dobrze sytuowanych rodziców, poczucie wyższości i pogarda dla elementarnych zasad współżycia społecznego.

Jego popularność to efekt umiejętnego i wyrachowanego stosowania agresji i przemocy psychicznej wobec rówieśników. Przenoszenia na grunt szkoły negatywnych zachowań (używki, uzależnienie od internetu, picie alkoholu, podważanie autorytetu nauczyciela).

Nauczyciele, świadomi tego, jak bardzo złym dla uczniowskiej społeczności będzie zwycięstwo w plebiscycie opisywanego bohatera próbują wycofać jego kandydaturę z konkursu. Na przeszkodzie stają im rodzice ucznia, kierujący się egoistycznymi pobudkami oraz w pełni demokratyczne zasady konkursu. Zostaje odkryty również fakt manipulacji głosami poparcia, których autorem jest sam uczeń wspomagany przez rodziców. Zgodnie z oczekiwaniami, bohater spektaklu wygrywa w plebiscycie „Najlepszy z najlepszych”. Podczas wywiadu w studiu telewizyjnym, nieoczekiwanie zdradza prawdę o sobie : pije  i pali papierosy, zażywa narkotyki. Cała szkoła nie kryje zadowolenia, konkurs zostaje powtórzony, a szkolna społeczność ponownie wybiera swojego prawdziwego idola.

Elementy dydaktyki i profilaktyki: mechanizm budowania wartości w oparciu o poczucie dobra i zła, przywidywanie i przyjmowanie konsekwencji dokonywanych wyborów, poszanowanie i tolerancja dla odmienności, oparcie w osobie nauczyciela, ukazanie źródeł agresji jako efektu niezaspokojonych potrzeb, profilaktyka uzależnień od narkomanii.


Beata Kownacka

 


KONCERT MUZYCZNY

galeria

 

dscf6976„Muzyczne opowieści małego Frycka” - to tytuł styczniowego koncertu muzycznego poprowadzonego przez artystów z Agencji Artystycznej „MAT” z Olsztyna. Tym razem uczniowie klas 0-III poznali życiorys i twórczość najwybitniejszego polskiego kompozytora - Fryderyka Chopina. Chopin komponował głównie na fortepian solo lub z towarzyszeniem orkiestry. W swej twórczości wykorzystywał elementy polskiej muzyki ludowej. Uczniowie mieli okazję wysłuchać i poznać podstawowe kroki kujawiaka, mazura, mazurka, oberka, poloneza i krakowiaka. Jak zwykle, koncert zakończył się konkursem wiedzy o muzyce, podczas którego dzieci wykazały się dużą wiedzą.


Małgorzata Olbryś


 KONCERT MUZYCZNY

galeria

 

dscf695616 grudnia, po raz kolejny w naszej szkole, odbył się koncert muzyczny pt. „Gwiazdkowy prezent”. Podczas spotkania, towarzyszyła dzieciom muzyka z baletu Piotra Czajkowskiego „Dziadek do orzechów”. Uczniowie dowiedzieli się, że balet to utwór muzyczno-sceniczny, w którym treść wyrażana jest za pośrednictwem tańca z towarzyszeniem muzyki. Poznali również najważniejsze fakty z życia wybitnego rosyjskiego kompozytora, który skomponował bardzo wiele muzyki instrumentalnej solowej na różne instrumenty, a także opery, symfonie i balety. Artyści zapoznali także uczniów z budową klarnetu, na którym zagrali różne utwory.

Spotkanie przebiegało w radosnej atmosferze. Uczniowie żywiołowo reagowali na to, co się działo na scenie. Na zakończenie odbył się konkurs sprawdzający wiedzę muzyczną. Pierwsze miejsce zdobyła Martyna Matuszewska z klasy IIa.

 

Małgorzata Olbryś

 
SPOTKANIE KLAS IV Z POLICJANTEM Z KOMENDY STOŁECZNEJ POLICJI

galeria

 

dsc_0748Od września w naszej szkole wprowadzona została dla wszystkich uczniów klas IV innowacja pedagogiczna „Odpowiedzialny rowerzysta”. Na zajęciach dzieci poznają zasady ruchu drogowego, znaki i sygnały drogowe. Uczą się,  jak bezpiecznie korzystać z dróg publicznych, będąc pieszym, jak i rowerzystą. Nabywają również umiejętności niezbędne podczas udzielania pierwszej pomocy.

 

Aby maksymalnie przybliżyć dzieciom problematykę bezpieczeństwa w ruchu drogowym,   26 listopada gościliśmy w naszej szkole policjanta z Komendy Stołecznej Policji w Warszawie, aspiranta Roberta Bojarskiego, który poprowadził prelekcje dla wszystkich uczniów z klas czwartych. Specjalista do spraw prewencji opowiedział dzieciom, jak bezpiecznie korzystać z drogi jako pieszy i rowerzysta oraz o jakich przepisach drogowych trzeba pamiętać.

 

Uczniowie z dużym przejęciem słuchali prowadzącego oraz oglądali prezentację, na której szczególnie przemawiające do wyobraźni były historie tragicznych wypadków drogowych z udziałem dzieci i młodzieży. Poza dającą do myślenia prezentacją, pan policjant dużo mówił o ważnym znaczeniu koncentracji uwagi w szkole, gdyż przekłada się to na bycie uważnym uczestnikiem ruchu drogowego.

 

Uczniowie zostali również uwrażliwieni na potrzebę bycia widocznym na drodze, czemu służyć mają elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać.
Spotkanie z policjantem na pewno wzbogaciło i utrwaliło dotychczasową wiedzę uczniów na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Monika Paluszek

 

 


 

KONCERT MUZYCZNY

galeria

 

dscf6835„Na Mariackiej Wieży” to tytuł listopadowego spotkania z muzyką. Za sprawą czarodziejskiej różdżki wszyscy przenieśliśmy się do Krakowa na dwór księcia Henryka. W pałacu świętowano urodziny księżniczki. Zaproszeni goście tańczyli tańce dworskie, takie jak: gawot, menuet. Natomiast księżniczka zatańczyła ulubionego krakowiaka. To taniec ludowy ziemi krakowskiej. Obecnie uważany jest za polski taniec narodowy.

Na spotkaniu poznaliśmy również historię hejnału granego co godzina z wieży kościoła Mariackiego. Wzbogaciliśmy swoją wiedzę na temat instrumentów dętych blaszanych.

Wspaniała lekcja muzyki zakończyła się konkursem wiedzy, w którym brali udział uczniowie klas II.

 

Joanna Chmielewska


 


 

WIZYTA LEŚNIKA ORNITOLOGA

galeria

 

W czwartek, dnia 31 października 2013r. do naszej szkoły, na zaproszenie koordynatorki programu EKOSZKOŁA, przybył reprezentujący Nadleśnictwo Płońsk pan Piotr Borowski by przeprowadzić wykład dotyczący charakterystyki ornitologicznej na Mazowszu. Po wizycie uczniów klasy IVd w szkółce leśnej w Kucharach Królewskich było to kolejno już drugie spotkanie z cyklu „Las blisko nas”.

 

dsc04936Tym razem, w małej salce, w scenerii „Skrzydlaci przyjaciele” pogadanek o ptakach na Mazowszu wysłuchały 2 grupy uczniów - najpierw uczniowie z klasy IVa, IVc i IV d a następnie z klas IIIa, IIId i IIIe. Pan leśniczy jest pasjonatem ptaków. Jego wykład nie był więc nudnym monologiem, lecz ciekawą lekcją. Uczniowie chłonęli wiedzę podawaną w zagadkach, obrazach i dźwiękach. W wielu momentach zaskakiwali prowadzącego swoją dużą znajomością tej tematyki.

.

Dzieci w nagrodę za duże zainteresowanie otrzymały od pana leśniczego budkę lęgową, którą z pewnością umieszczą w odpowiednim miejscu i będą właściwie ją doglądać. To świetna okazja aby i w naszej szkole objawili się „młodzi ornitolodzy”.

 

Pan leśniczy pochwalił zaangażowanie naszej szkoły w propagowanie edukacji leśnej i pogratulował nam posiadania Zielonej Flagi. Obiecał, że wkrótce odwiedzi dzieci z klas przedszkolnych nasze szkoły, a wszystkich zaprosił do wzięcia udziału w tegorocznej edycji cyklicznego konkursu plastycznego „Moje wędrówki po lesie” organizowanego przez Nadleśnictwo Płońsk.

 

Elżbieta Wróblewska

 

 

 


 

 

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

galeria

 

dsc_0703W ramach akcji profilaktyczno - edukacyjnej „Bezpieczna droga do szkoły” w dniu 24.10.2013 r. odbyły się w naszej szkole spotkania uczniów klas  I-III    z panem policjantem - sierżantem sztabowym Szymonem Koźniewskim -  oficerem prasowym Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim. Przedstawiciel Komendy Policji zaprezentował dzieciom filmy: „DROGA”, „OBCY”, „PIES” i „FAJERWERKI”. Po projekcji, w ramach podsumowania, przypomniał dzieciom o:

.

- zasadach dotyczących bezpiecznego poruszania się po drogach;

- wyposażeniu ubioru w elementy odblaskowe;

- prawidłowym przejściu przez jezdnię;

- konieczności przestrzegania wyznaczonych miejsc do zabawy (z dala od jezdni);

- niebezpieczeństwach grożących na drodze;

- odpowiednim zachowaniu w różnych sytuacjach, w których spotykamy nieznajomą osobę;

- pozycjach obronnych w przypadku kontaktu ze zwierzętami (psem);

- zabawie dzieci fajerwerkami pod nieobecność dorosłych.

 

Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały i oglądały oraz zadawały pytania zaproszonemu gościowi. Spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające, a przekazana wiedza teoretyczna z pewnością znajdzie  zastosowanie w praktyce. Na zakończenie dzieci chętnie robiły grupowe zdjęcia z panem policjantem.

 

Małgorzata Sitek

 

 

 


 

KONCERT MUZYCZNY

galeria

 

 

dscf671216 X 2013r. odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z muzyką. Artyści zaprosili uczniów klas 0-III na koncert pt. „Nadęte trąby”.

.

Dzieci gościły na królewskim dworze, gdzie świętowano Dzień Królewskiej Armii. Podczas uroczystości występowała orkiestra dęta, czyli zespół muzyczny, w którym grały instrumenty dęte drewniane, dęte blaszane i perkusyjne. Wykonaniem muzyki kierował kapelmistrz. Dyrygując używał buławy. Podczas zabawy na królewskim dworze dzieci poznały brzmienie oraz budowę saksofonu sopranowego i tuby.

.

Spotkanie zakończyło się „Konkursem wiedzy o muzyce”.

Joanna Chmielewska

 


 

 

WARSZTATY PLASTYCZNE

galeria

 

 

dsc047194 października  uczniowie  klasy  II  a  wraz  z  wychowawczynią  uczestniczyli  w  warsztatach  plastycznych zorganizowanych  z inicjatywy rodziców.  Zajęcia  poprowadziła  babcia  uczennic  naszej  klasy   p. Cecylia Bachanek, którą wspierała jej córka - p. Agnieszka Kiliszkiewicz. Pod czujnym okiem pani Cecylii, uczniowie uczyli się układania bukietów z jesiennych liści. Zajęcia,  podczas  których  dzieci  poznały  nową  technikę  tworzenia  kwiatów  z nietypowych  materiałów  przyrodniczych,  przebiegały  w  radosnej  i  miłej  atmosferze.

Wyrazy podziękowania składamy p. Bachanek, za zaangażowanie, okazane ciepło i czas poświęcony naszym dzieciom.

.

Uczniowie klasy II a wraz z wychowawczynią

 

 


 

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

 

 

galeria

 

dsc0934726 września oddziały przedszkolne odwiedzili niezwykli  goście.  Przedszkolaki spotkały się z panem policjantem - sierżantem sztabowym Szymonem Koźniewskim -  oficerem prasowym Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim oraz towarzyszącymi mu pomocnikami. Pan policjant przypomniał dzieciom poznane zasady bezpiecznego poruszania się po jezdni oraz o konieczności zachowania ostrożności wobec nieznanych osób.  Następnie przedszkolaki podeszły do egzaminu, pokazując wszystkim, że przepisy ruchu drogowego, to dla nich „bułka z masłem”, za co zostały nagrodzone.  Upominki naszym bohaterom wręczał sam Filip, który przybył do naszej szkoły wprost z planu filmowego kolejnego odcinka „Pszczółki Mai” pt. „Skok na bank”. To było bardzo sympatyczne i pouczające spotkanie.

Aneta Czyż - RoszakROK SZKOLNY 2012/2013


 

.

 


APEL PROFILAKTYCZNY

„Zdrowo żyć = pięknie żyć”

.

galeria

 

p6122017W  dniu 12.06.2013r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku  odbył  się  apel  profilaktyczny pt. „Zdrowo żyć = pięknie żyć”. Uczestniczyli w nim uczniowie klas IV i V.

Apel propagował  zdrowy stylu życia - bez nałogów. Na początku przedstawiono  wzruszający film edukacyjny pt. „Nikotyna legalny narkotyk”. Następnie uczniowie klasy IVd pod opieką pani Ewy Rudzińskiej zaprezentowali  przygotowaną inscenizację profilaktyczną, przedstawili  kilka scenek dotyczących uzależnienia od alkoholu, narkotyków, nikotyny. Zachęcali w nich do wyboru zdrowego stylu życia i pożytecznego  spędzania wolnego czasu.

Apel urozmaicony został piosenkami o tematyce zdrowotnej, podkreślającej piękno życia. Szczególnie entuzjastycznie został odebrany  utwór  Edyty Gepert „Kocham cię życie” zaprezentowany na zakończenie apelu w wykonaniu artystów z klasy IVd .

Uczniowie na widowni bardzo pozytywnie i spontanicznie reagowali na prezentowane treści. Motywem przewodnim całej prelekcji było uświadomienie uczniom, że  wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za swoje zdrowie.

„ Każdy może dokonać wyboru:

czy chce być wolny - zdrowy i radosny,

czy uzależniony - zniewolony, chory“.

 

.

Apel przygotowali:

Pani Ewa Rudzińska z uczniami kl. IV d

przy współpracy

z  pedagogami  szkolnymi.

 

.

 


SPOTKANIE Z “PANEM SAMOCHODZIKIEM”

galeria

dscf066422 maja 2013 r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku odbyło się spotkanie  autorskie  z panem Arkadiuszem Niemirskim - współczesnym pisarzem książek dla młodzieży i dorosłych. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas piątych i szóstych.

Pisarz opowiadał, że w 2000 roku zadebiutował powieścią „Pan Samochodzik i skarby wikingów”, a następnie napisał jeszcze szesnaście tomów tej kultowej serii. Jak z pewnością wszyscy pamiętają pisarzem, który rozpoczął serię, był Zbigniew Nienacki. Dzieci dowiedziały się, że  pierwszą detektywistyczną powieścią dla młodzieży napisaną przez Niemirskiego  był „Pojedynek detektywów”. Autor przygotował prezentację multimedialną dotyczącą najsłynniejszych literackich postaci detektywów. Najbardziej podobała się wszystkim prezentacja najnowszej książki autora „Tajemnica Fabritiusa”.

Arkadiusz Niemirski w sposób żartobliwy opowiadał o tym, jak pisał kolejne powieści. Był bardzo dowcipny, co wywołało wybuchy śmiechu słuchaczy. Na zakończenie uczestnicy spotkania zadawali gościowi pytania, na które chętnie odpowiadał.  Powiedział, że nie napisałby tych wszystkich książek, gdyby nie czytał. Jego największą pasją w życiu jest właśnie czytanie i….rozwiązywanie zagadek.

Spotkanie przebiegało w bardzo sympatycznej atmosferze i zapewne na długo pozostanie w pamięci uczniów Szkoły Podstawowej w Nasielsku.

 

Oliwia Nojbert uczennica  klasy  VB


PRELEKCJA O SŁUŻBIE ŻOŁNIERSKIEJ

 

galeria

 

dscf0466W dniu 15 kwietnia 2013 roku w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego im. Majora Stefana Starzyńskiego.

Wygłosili oni prelekcję o służbie żołnierskiej dla klas V (b, d, e). Uczniowie obejrzeli krótki film o wojskach lądowych w Polsce, w którym zapoznali się z zadaniami żołnierzy we współczesnym świecie (pomoc podczas klęsk żywiołowych, walka ze skażeniami chemicznymi, misje pokojowe).

Następnie w prezentacji multimedialnej Pan chorąży przedstawił historię i zadania 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego. Uczniowie dowiedzieli się, że głównym zadaniem Pułku jest transport oraz przewożenie najważniejszych osób w państwie (dowódcy wojskowi, generałowie).

Najciekawszym punktem spotkania, które wywołało najwięcej entuzjazmu był pokaz umundurowania i osprzętu wojskowego. Uczniowie mieli okazję poczuć się jak prawdziwi żołnierze zakładając na siebie hełmy, maski gazowe oraz uniformy.

Spotkanie było nowym doświadczeniem i dało możliwość przybliżenia roli wojska we współczesnym świecie. Być może zachęciło uczniów, aby w przyszłości również podjąć służbę żołnierską.

 

Anna Tomasińska

 

 

 

 

 

 

 


WARSZTATY PROFILAKTYCZNE WULGARYZMY - PRZEMOC WERBALNA

W dniu 10 kwietnia 2013r. odbyły się w naszej szkole warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas IV i V . Celem spotkania był temat: ,, Wulgaryzmy  - przemoc werbalna “. Warsztaty poprowadzili  specjaliści z Pracowni Profilaktycznej - Krokus z Krakowa. Spotkania odbywały się w grupach klasowych w ciągu dwóch godzin lekcyjnych.

Panie w profesjonalny sposób  z wykorzystaniem ciekawych metod  pracy takich jak :  zabawa, burza mózgowcy, metody aktywizujących, praca a grupach  -  pokazały jak często jesteśmy zarówno sprawcami jak i ofiarami przemocy werbalnej, która bardzo dotkliwie może zranić  i naruszyć nasze prawa (np. do prywatności , do szacunku, do godnego traktowania  itp.)

Uczniowie mieli też możliwość wejścia w sytuację ofiary, poczuć się jak osoba pokrzywdzona - odczuć empatię.

Była to dobra lekcja zrozumienia problemu przemocy słownej, która często jest  stosowana  jako forma bezmyślnej  zabawy, czy tylko  dokuczania, a która jest przykra i może stać się niebezpieczna dla samej ofiary. Uczniowie  mogli wyrazić swoje spostrzeżenia wynikające z własnych  obserwacji.  To spotkanie odebrali bardzo pozytywnie.

Pedagog szkolny - Beata Kownacka

 


Spektakle profilaktyczne

dscf0068W dniu 11 lutego 2013r. odbyły się  trzy spektakle profilaktyczne  dla klas 0-III  „Weronika w wielkim mieście”.

W pierwszej części spektaklu mała Weronika wraz z ojcem  przypominają sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa jakimi powinno kierować się dziecko w czasie samotnego pobytu w domu, na podwórku, podczas okazjonalnych wyjść ze społecznością szkolną na wycieczki do kina, muzeów.

W części drugiej przedstawienia główna bohaterka, z całą klasą wybiera się do teatru. Po spektaklu oczekując na ojca, dziewczynka musi poradzić sobie z natarczywym nieznajomym pragnącym odprowadzić ją do domu. W czasie rozmowy z nieznajomym Weronika często odwołuje się do wiedzy widzów, szukając aprobaty dla swoich reakcji i zachowań. To bardzo ważna część programu profilaktycznego, gdzie młoda widownia ma możliwość konfrontacji swoich informacji na temat zasięgania pomocy i radzenia sobie w realnych warunkach.

Przedstawienie miało charakter dydaktyczno-integracyjny. Całość tego  profilaktycznego programu skonstruowana została tak, aby młodzi widzowie w przystępny sposób(wesołe tematyczne piosenki, zabawne i pełne humoru dialogi, interaktywny kontakt wykonawców z publicznością) poznali oraz utrwalili sobie niezbędne zasady jakimi powinno kierować się dziecko będące w domu i poza nim - w sytuacjach kontaktu z osobami nie będącymi jego rodzicami, nauczycielami czy opiekunami.

.

Dla uczniów klas starszych IV-VI odbyły się dwa spektakle , również 11 lutego 2013r. pt. ,,Internetowa pułapka”.Spektakl porusza temat Internetu, komunikowania się z ludźmi poprzez sieć internetową, korzystania z  popularnych portali społecznościowych.

Opowiada zdarzenie z życia dziewczynki o imieniu Maja. Maja uczy się w szkole podstawowej, jest osobą wrażliwą. Nie sprawia problemów wychowawczych i dobrze się uczy. Jak każdy nastolatek sprawnie porusza się w Internecie, jest nim zafascynowana. W klasie zawsze była akceptowana przez rówieśników, nie miała w tym zakresie żadnych problemów. Wszystko się zmieniło, kiedy Maja zaczęła nawiązywać znajomości na portalach społecznościowych. Poznani rówieśnicy coraz bardziej imponowali dziewczynce, byli ciekawymi partnerami do długich popołudniowych rozmów. Przesiadywanie przed komputerem zmniejszyło aktywność Mai w życiu realnym.

Zaczęła stronić od koleżanek, zamknęła się w sobie, liczyli się tylko nowo poznani przyjaciele a szczególnie jeden z nich, przedstawiający się jako Kajtek. Kajtek stał się powiernikiem sekretów Mai, świetnie się rozumieli mając wiele wspólnych tematów do rozmów. Jak się później okaże, Kajtek nie jest uroczym chłopcem a dorosłym mężczyzną, podającym się za nastolatka, stanowiącym duże niebezpieczeństwo dla naszej bohaterki.

Spektakl był prośbą skierowana do dzieci o rozsądne korzystanie z Internetu.

 

.

 


.

 

Wywiadówki profilaktyczne dla rodziców

,,Bądź   świadomy i odpowiedzialny”

,,Od niewiedzy do świadomego wyboru”

 

Podobne treści były przekazane podczas czterech wywiadówek profilaktycznych dla rodziców, które odbyły się dnia03.12.2012  i  04.12.2012r. w godzinach popołudniowych. Warsztaty polegały na omówieniu podstawowych  zagrożeń prawnych takich jak przestępstwo i wykroczenie. Podczas zajęć specjalista praktyk w dziedzinie profilaktyki i prewencji kryminalnej Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie,  zapoznał rodziców z przykładami zagrożeń pojawiających się w środowisku dzieci i młodzieży  oraz  postępowań prowadzonych w szkołach przez policję.  Prowadzący odpowiadał  również  na  pytania    rodziców. Omówione zostały kwestie odpowiedzialność karnej za czyny  nieletnich.

Spotkania  były  bardzo  ciekawe i pouczające.   Treści bardzo przydatne.  Uświadomiły i uczuliły rodziców  na różne sytuacje i problemy dzieci.

 

 

B.K.

.

 


.

 

,,Od niewiedzy do świadomego wyboru”

pc030656Dnia 04.12.2012r. dla  klas V  odbyły się warsztaty na temat :  ,,Od niewiedzy do świadomego wyboru”. Polegały one na omówieniu podstawowych zagadnień prawnych takich jak: przestępstwo i wykroczenie- wyjaśniono różnice wynikające ze stopnia szkodliwości społecznej czynu oraz przewidywanych ustawowo sankcji. Zdefiniowano pojęcie czyn karalny, który dotyczy osób nieletnich ( takich, które ukończyły 13 lat, a nie ukończyły 17 roku życia). Pan prowadzący  - specjalista praktyk  w dziedzinie profilaktyki i prewencji kryminalnej Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie,  zapoznał  uczniów z podstawowymi przestępstwami, z którymi najczęściej można spotkać się w szkole. Wyjaśnił katalog kar stosowanych przez sądy rodzinne w stosunku do nieletnich. Całość zajęć wspomagana była prezentacją multimedialną, co uatrakcyjniło  to spotkanie.

 

B.K.

.

 


.

 

,,Bądź świadomy i odpowiedzialny”

 

pc030651Dnia 03.12.2012r. odbyły się warsztaty ,,Bądź świadomy i odpowiedzialny” dla uczniów klas III i V . Warsztaty polegały na omówieniu z uczniami bezpiecznych postaw i zachowań w rożnych sytuacjach: w domu, na podwórku, w drodze do szkoły itp. Dzieci uzyskały informacje, co to znaczy bezpieczeństwo i jak należy się zachować, by unikać zagrożeń.

Podczas zajęć były prezentowane scenki rodzajowe z udziałem dzieci, podczas których uczyły się prawidłowych zachowań.

Omawiane były także zasady poruszania się po drogach (promowanie elementów odblaskowych, prawidłowe  poruszanie się po chodnikach, poboczu, przechodzenie przez jezdnię).

Dużą rolę w zajęciach położono na promowanie takich zachowań, by zminimalizować ryzyko stania się ofiarą przestępstwa (dzieci uczyły się, jak chronić siebie przed kradzieżą kieszonkową w miejscach zatłoczonych oraz kogo powiadamiać, gdy dzieje im się krzywda).

Zajęcia dały możliwość, zarówno uczniom jak i nauczycielom, zmiany postaw wobec przemocy - z bezradności i pozornej ignorancji na konstruktywne działanie.

B.K.

.

 


.

SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY

,,Światełko w tunelu”

 

pb20054020 Listopada 2012r. odbyły się spektakl profilaktyczny pt. „Światełko w tunelu” dla klas IV-VI. Spektakl poruszał problem przemocy i agresji wśród dzieci i młodzieży. Opowieść dotyczyła  historii chłopca, który doświadczył przemocy w życiu codziennym, w domu i na ulicy. Chłopiec przenosi swoją złość i agresję na kolegów, bije ich, wyłudza pieniądze, jest niegrzeczny w stosunku do nauczycieli. Pojawiają się u niego problemy z nauką, sięga po papierosy i alkohol. Jego kłopoty i zmianę zachowania zauważa wychowawca klasy, który przełamując nieufność chłopca stara się mu pomóc.  Na szczęście wszystko dobrze się kończy. Celem spektaklu było  uświadomienie młodym ludziom, że ilekroć maja problemy, których sami nie są w stanie rozwiązać, zawsze mogą liczyć na pomoc dorosłych.

Po spektaklu aktorzy rozmawiali z dziećmi na temat przemocy, agresji i uzależnień.

Przedstawienie było interesujące i zostało dobrze odebrane przez dzieci.

 

 

B.K.

.

 


.

 

SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY

 

„Przygody Kubusia”

pb130515W dniu 19 listopada 2012r. w Naszej szkole teatr „Kurtyna” z Krakowa zaprezentował spektakl profilaktyczny pt „Przygody Kubusia”, przygotowany z myślą o przedszkolakach i dzieciach z klas I-III.

Spektakl podzielony był na trzy części:

Pierwsza część mówiła o higienie jamy ustnej i konieczności systematycznego dbania o zęby przez dzieci.

Druga część uwzględniała potrzebę odpowiedniego ubioru, w zależności od pory roku i panujących warunków atmosferycznych.

W ostatniej części dzieci kształtowały postawy związane z szacunkiem do rodziców i rówieśników, pomagania rodzicom podczas codziennych prac domowych oraz dzielenia się z innymi zabawkami  oraz przyborami szkolnymi.

W każdej  scenie  uwzględnione  były  piosenki  o  tematyce   zdrowotnej i przyjaźni.

W spektaklu wystąpili: Kubuś - główny bohater, uczeń klasy pierwszej, jego koleżanka Zuzia, mama Kubusia oraz groźna bakteria powodująca próchnicę.

Program przygotowany został profesjonalnie, ze scenografią, kostiumami i rekwizytami.

Cieszył się dużym zainteresowaniem, ponieważ prezentowane zagadnienia przekazane były w formie dydaktyczno-integracyjnej.

 

B.K.

.


.


.

WIZYTA LISTONOSZA W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

.
galeria zdjęć
.

s500022426.10.2012 r. dzieci z klas O „a”, O „b” i O „c” gościły u siebie Pana Listonosza. Opowiadał on im o swojej pracy, zaprezentował dzieciom torbę pełną listów i druki pocztowe jakie są niezbędne listonoszowi do pracy a także ludziom do wysyłania listów. Dzieci natomiast opowiedziały Panu Listonoszowi o swojej wizycie na poczcie i o tym czego nauczyły się podczas tygodniowej realizacji programu związanego z pracą poczty i listonosza. Przedszkolaki były bardzo zadowolone z wizyty były również pod wrażeniem pracy Pana Listonosza, kilkoro z nich deklarowało, że w przyszłości również chciałoby pracować jako listonosz.

M.K.

.


SPOTKANIE Z POLICJANTEM KLAS II i III

.

galeria zdjęć

.

dsc_1395W naszej szkole kwestie bezpieczeństwa są zawsze niezwykle ważne. Dlatego też zwyczajem stały się spotkania z policjantem. W piątek, 5 października, już po raz drugi w tym roku odwiedził naszą szkołę starszy sierżant Szymon Koźniewski, który rozmawiał z uczniami klas drugich i trzecich o zasadach bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Dzieci przypomniały sobie m.in. jak bezpiecznie poruszać się po drogach, co oznaczają kolory sygnalizatorów oraz rozpoznawali znaki drogowe. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą, co ucieszyło zwłaszcza nauczycieli. Na koniec spotkania dzieci oglądały film edukacyjny na temat jak bezpiecznie poruszać się w mieście. Dzieci oklaskami pożegnały gości, obiecując jednocześnie, że na co dzień będą pamiętać i stosować wszystkie zasady bezpieczeństwa.


Ewa Lipowska

.


.

SPOTKANIE Z POLICJANTEM KLAS 0 i I

.

galeria zdjęć

.

W dniu 28 września 2012r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych ze starszym sierżantem Szymonem Koźniewskim -  oficerem prasowym Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Dworze Mazowieckim.

Pan policjant wraz z dziećmi omówił zasady ruchu drogowego. Zwrócił uwagę na potrzebę troski o własne bezpieczeństwo - w ruchu pieszym, samochodowym i w kontaktach z nieznajomymi. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali zaproszonego gościa, ale jeszcze chętniej uczestniczyli w praktycznych ćwiczeniach przechodzenia przez jezdnię. Wszyscy wykazali się dobrą znajomością przepisów ruchu drogowego i znaków drogowych, co ucieszyło pana policjanta oraz obecnych na spotkaniu nauczycieli.

W podziękowaniu za bardzo ciekawą i pouczającą lekcję miły gość otrzymał od dzieci kwiaty i oklaski.

 

 

.

 

Beata Górecka

.
.

ROK SZKOLNY 2011/2012

.

galeria zdjęć

 

SPOTKANIE Z MISJONARZEM

W dniu 20 kwietnia 2012r.  o godzinie 1315 na sali gimnastycznej odbyło się spotkanie  koła misyjnego PDMD, DPA i innych uczniów naszej szkoły z księdzem misjonarzem Mieczysławem Sagan - werbistą pracującym przez 9 lat w Ghanie w Afryce. Zajmował on stanowisko proboszcza. Jego parafia obejmowała kilkanaście wiosek.

Podczas spotkania zaprezentował zdjęcia ze swojej parafii i opowiedział o zwyczajach, kulturze, stylu życia mieszkańców Ghany. Dzieci były bardzo zainteresowane tematyką.  Zadawały wiele pytań dotyczących pracy misjonarza i życia w Afryce. Na pamiątkę ksiądz misjonarz zostawił członkom koła misyjnego miseczkę z drzewa butelkowego i pocztówki ze swojej misyjnej parafii.

Uwieńczeniem spotkania było wspólne zdjęcie i wpis księdza misjonarza do kroniki misyjnej.

W spotkaniu wzięła również udział dawna członkini naszego koła misyjnego pani Aldona Rosłońska. Będąc uczennicą naszej szkoły przez wiele lat aktywnie działała w kole misyjnym PDMD a później w DPA. Za jej pośrednictwem udało się zaprosić księdza misjonarza na spotkanie z dziećmi.

Małgorzata Komorowska

 

 

.

.

SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY - „BYĆ SOBĄ” - 01.12.2011r.

.

Przedstawienie sceny teatralnej „KURTYNA” z Krakowa, adresowane było dla dzieci klas starszych.

To historia Pawła, 12 - letniego chłopca, który dorasta bez ojca (ojciec pracuje za granicą). Spektakl przedstawia perypetie rodziny, w której matka nie radzi sobie z wychowaniem syna. Paweł pali papierosy, wagaruje, ma zaległości w nauce, dlatego jego matka wzywana jest często do szkoły. W domu chłopiec jest leniem, nie pomaga w najdrobniejszych czynnościach, przysparzając matce dodatkowych stresów. Sytuacja zmienia się, gdy przemęczona matka słabnie na ulicy i trafia do szpitala.

Spektakl „Być sobą” podejmuje tematykę dobrego zachowania w domu i w szkole. Proponuje młodym widzom postawę dziecka asertywnego, które dostrzega korzyści wynikające z bycia dobrym synem, uczniem, przyjacielem. Zachęca do rozwijania swoich pasji, kształtowania charakteru przez sport i pozytywów wynikających z uczęszczania na zajęcia pozalekcyjne

.

.

SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY - „WITAJ SZKOŁO” - 30.11.2011r.

.

Scena teatralna „KURTYNA” z Krakowa zaprezentowała uczniom kl. I - III program o charakterze dydaktyczno - integracyjnym.

Przedstawiał on zalety chodzenia do szkoły i poznawania nowych dziedzin nauki. Ukazywał zagrożenia dla zdrowia dziecka wynikające z braku aktywności fizycznej (wady postawy) i złego odżywiania (otyłość).

Przedstawienie zawierało dużo interakcji. W każdej scenie dzieci zaproszone były do udziału w spektaklu i żywego reagowania na losy bohatera.

.

B. Białorucka

.

.

KONCERT MUZYCZNY  - „ROMANTYZAM”

.

W dniu 23 listopada 2011r.  dla uczniów kl. IV-VI odbył się szkolny koncert muzyczny. Tym razem dzieci  miały możliwość poznania krótkiej historii europejskiej muzyki okresu romantyzmu oraz usłyszenia aranżacji wybranych utworów.

Cechą muzyki tego okresu było przekazanie emocji i uczuć. Najlepiej służyła temu pieśń  - najpopularniejsza wówczas forma muzyczna. Za „ojca pieśni romantycznej” uznaje się Franciszka Schuberta. Inne popularne wówczas formy muzyczne to koncerty  fortepianowe i skrzypcowe, opery i operetki oraz symfonie. Wśród wybitnych kompozytorów romantyzmu znajdują się również Polacy: Fryderyk Chopin i Henryk Wieniawski.

Uczniowie usłyszeli wykonanie :

- pieśni: F. Schuberta „Ale Maria”, F. Chopina „Wiosna” i „Hulanka”

- utworów wykonanych na trąbce, skrzypcach i fortepianie:„Marzenie” R. Schumana, fragm.„Kaprysu” nr24 N. Paganiniego,  „Marsz ołowianych żołnierzyków” z baletu „Dziadek do orzechów” P. Czajkowskiego, „Obertas” H. Wieniawskiego, Taniec węgierski” nr 5 J. Bramsa, „Kankan” z finału operetki „Orfeusz w piekle”J. Offenbacha.

Była to dla wszystkich niezapomniana lekcja muzyki. Niecodziennie bowiem można posłuchać w szkole gry i śpiewu profesjonalnych muzyków.

A. Tomasińska

.

.

galeria

.

KONCERT MUZYCZNY  - ,,DREWNIANE GRANIE”

.

pb21032821 listopada 2011r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku, odbył się kolejny koncert muzyczny dla klas 0-III z cyklu ,,Spotkania z Panią Muzyką” pt. ,,Drewniane granie”. Prowadzący spektakl muzycy z agencji artystycznej MAT z Olsztyna tradycyjnie zaprosili do zabawy naszych uczniów. Tym razem, aktorami muzycznego teatrzyku byli uczniowie klas drugich.

Uczniowie utrwalili wiedzę, na temat instrumentów dętych drewnianych stroikowych. Dowiedzieli się, że osoba, która posiada bardzo dużą wiedzę na temat muzyki, nazywana jest muzykologiem. Mieli możliwość wysłuchania wielu utworów muzycznych na klarnet i obój. Zapoznali się z ich budową. Na koniec programu odbył się konkurs sprawdzający wiedzę  muzyczną. Pierwsze miejsce zajęła Oliwia Olszewska z klasy II d.

M. Wrońska

.

.

galeria

.

KONCERT MUZYCZNY - ,,BLASZANE  GRANIE”

.

cimg824725 października 2011r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku, dla dzieci z klas 0-III odbył się pierwszy w tym roku szkolnym  koncert muzyczny pt. „Blaszane granie”. Prowadzący spektakl muzycy z agencji artystycznej MAT z Olsztyna tradycyjnie zaprosili do zabawy naszych uczniów. Aktorami teatrzyku muzycznego byli trzecioklasiści.
Uczniowie utrwalili wiedzę na temat instrumentów dętych blaszanych.  Dowiedzieli  się, że dyrygentem orkiestry dętej jest kapelmistrz. Dyrygując używa zamiast batuty tzw.  buławy.Mieli możliwość wysłuchania wielu utworów muzycznych na trąbkę i tubę. Na koniec programu odbył się konkurs sprawdzający wiedzę  muzyczną. Nagrody otrzymali: I miejsce - Iza Mauer- kl. III a ,  II miejsce zajęła Weronika  Mokos  z kl. III d.

J.P.

.

.

PAMIĘTAJMY O PAPIEŻU JANIE PAWLE II

.

W dniach od 11 do 26 października bieżącego roku w Szkole Podstawowej  im. St. Starzyńskiego w Nasielsku odbyła się wystawa pamiątkowa zorganizowana z okazji obchodzonych w naszej parafii Dni Papieskich oraz 33 rocznicy wyboru Jana Pawła II na papieża. W tym roku ma ona szczególnie wymowne znaczenie, gdyż po raz pierwszy obchodzona jest po beatyfikacji naszego rodaka.

.

Z wielkiej spuścizny, którą pozostawił dla potomnych papież - Polak, nauczycielki bibliotekarki (pani Joanna Czyż i pani Elżbieta Krysiak) wybrały kilka najważniejszych elementów biografii Jana Pawła II. Dla podkreślenia ciągłości wydarzeń zdjęcia z opisami zostały umieszczone na imitacji taśmy filmowej. W ten sposób dzieci mogły poznać bądź przypomnieć sobie najważniejsze fakty z życia Wielkiego Polaka od narodzin aż po kres drogi do domu Ojca.

.

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem, zarówno wśród uczniów, jak i osób dorosłych. Przypominając niektóre wydarzenia z życia papieża, uczciliśmy Jego pamięć.

Organizatorzy 

zdj3zdj1zdj2

.

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

.

galeria

.

017

Zapewnienie uczniom bezpiecznych warunków do nauki i pracy w czasie ich pobytu w szkole to jedno z najważniejszych zadań szkoły. Nasza placówka podejmuje wiele działań edukacyjnych, które służą eliminowaniu zagrożeń i niebezpieczeństw. W czasie lekcji już najmłodsi dowiadują się co zrobić, aby być bezpiecznym na drodze, w szkole, w domu, na podwórku. Nauczyciele dbają, aby wyposażyć uczniów w umiejętność przewidywania niebezpieczeństw. Dzieci uczą się jak unikać zagrożeń, a jeśli zaistnieją, jak sobie radzić w trudnej sytuacji.

We wtorek, 27 września br., uczniowie klas 0-III spotkali się z przedstawicielami policji asp. Iwoną Jurkiewicz  i straży pożarnej kpt. Mariuszem Wyszyńskim. Po raz kolejny usłyszeli jak ważne są zasady bezpieczeństwa, o których muszą pamiętać, będąc w szkole i poza nią. Dzieci miały okazję dowiedzieć się, jak należy postąpić, gdy zdarzy się wypadek, przypomniały sobie numery telefonów alarmowych. Spotkanie zakończył konkurs, w czasie którego uczniowie sprawdzali swoją wiedzę.

Ewa Lipowska


ROK SZKOLNY 2010/2011

 


KONCERT MUZYCZNY ,,FRAK I BATUTA”
galeria zdjęć

p101054023 marca 2011r. w naszej szkole odbyło się kolejne Spotkanie z Panią Muzyką. Koncert nosił tytuł ,,Frak i batuta”. Do Królestwa Muzyki zostali zaproszeni uczniowie z klas 0 - III. Wszyscy doskonale bawili się na urodzinach królowej. W czasie zabawy uczniowie utrwalili wiedzę na temat instrumentów dętych blaszanych i dętych drewnianych. Dowiedzieli się, jaką rolę pełni w orkiestrze dyrygent i do czego służy batuta. Poznali popularny gatunek muzyczny - scherzo.
Spotkanie zakończyło się konkursem wiedzy o muzyce, I miejsce zajęła Emilka Kaźmierczak.

J. Ch.

CHITARRA galeria zdjęć

p1010493W środę 3 marca br. w naszej szkole odbyło się  kolejne spotkanie z muzyką  pt „Chitarra”. Swój program poświęcony gitarze zaprezentowali  artyści z Agencji Artystycznej MAT z Olsztyna.
Uczniowie usłyszeli wiele wspaniałych utworów, począwszy od muzyki barokowej,  po muzykę  Jimiego Hendrixa. Poznali wiele ciekawych informacji dotyczących historii powstania, rodzajów oraz budowy gitary. Słuchacze zapoznali się z gitarą klasyczną, akustyczną i elektryczną. Uczniowie poznali nazwiska osób, które miały  wpływ na rozwój muzyki gitarowej oraz techniki gry na tym instrumencie.
Spotkanie zakończono konkursem podsumowującym zdobytą w czasie koncertu wiedzę. Laureaci otrzymali książki o tematyce muzycznej, a wyróżnieni kubek.

M.P.

PRZYGODY MISTRZA KONCERTMISTRZA galeria zdjęć

2 marca 2011r. odbyło się kolejne spotkanie z Panią Muzyką dla klas 0-III, pt. „Przygody Mistrza Koncertmistrza” .p1010483Artyści tradycyjnie zaangażowali naszych uczniów. Tym razem aktorami teatrzyku muzycznego byli uczniowie kl. IIIc. Przed publicznością wystąpili:

Król Muzykolog - Sebastian Witkowski

Królowa Muzyka - Katarzyna Gąsiorowska

Flecista - Karolina Przetacka

Skrzypek - Jakub Wyszomirski

Perkusista - Jakub Ślesicki

Muzyda - Dominik Dzieńkowski

Żona Muzydaa - Aleksanda Winnicka

W konkursie Wiedzy Małego Melomana I miejsce zajęła Martyna Żelechowicz, II miejsce - Maria Parzonka, III miejsce - Ewa Stelmach. W konkursie wokalnym na najlepsze wykonanie piosenki pt.: „Nadęta Rodzina” zwyciężyła Natalia Ćwik z kl. IIb

Barbara Kamińska

TEN OBCY” (fragmenty) Ireny Jurgielewiczowej na szkolnej scenie galeria zdjęć

p1010417

O tym, że obcowanie z literaturą, teatrem może być przyjemnością a nie obowiązkiem, przekonali się uczniowie naszej szkoły podczas przedstawienia, które odbyło się 07.02.2011r.
Inscenizacje fragmentu powieści ,, Ten obcy” została przygotowana przez uczniów kl. VI d wraz z p. E. Hyży. Uświadomiła uczniom jak ostrożnie należy ocenić człowieka­­ - jak pozornie „gorszy” może okazać się najwartościowszym. Uczyła dostrzegać w ludziach zwyczajnych ich „niezwyczajność”. Pełniła funkcję terapeutyczną przyjaźni.
Podczas przedstawienia można było dostrzec aktywną i częstokroć twórczą postawę uczniów, pełną swobodę działania, przeżywania i wyrażania emocji, co dostarczało widzom (uczniom kl. III - VI) wielu wzruszeń i radości.
Młodzi aktorzy mieli możliwość obdarowywania innych czymś niematerialnym, a przecież o ile cenniejszym bo zrodzonym z własnego twórczego wysiłku. Zdobyte doświadczenie stało się niezwykłą okazją do tego, by uczniowie mieli poczucie dowartościowania, wiary we własne siły i sensu podejmowanych przedsięwzięć.
Ogromnymi brawami zakończyło się przedstawienie, którego atmosfera na długo zostanie w pamięci wszystkich jej uczestników.

Elżbieta Hyży

KONCERT MUZYCZNY ,,Z WIZYTĄ U PANA KOMPOZYTORA” galeria zdjęć

p1010247 W dniu 25.I.2011r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku, dla dzieci z klas 0-III odbył się kolejny koncert muzyczny pt. „Z wizytą u Pana Kompozytora”.
W formie bajki, gdzie aktorami były dzieci z naszej szkoły, przedstawiono różne rytmy muzyki karnawałowej (samba, kankan, trepak, kujawiak, polka, oberek). Poprzez wspaniałą zabawę, zainspirowaną przez artystów z Agencji Artystycznej MAT z Olsztyna, nasi uczniowie mieli okazję wysłuchać brzmienia instrumentów dętych drewnianych takich jak saksofon i klarnet oraz zapoznać się z informacją na temat roli kompozytora w muzyce.
Na koniec programu odbył się konkurs sprawdzający znajomość wiedzy muzycznej. Nagrody otrzymali: I miejsce - Chodyna Jakub, II miejsce - Dełęgowski Wojciech i Rakowska Natalia.

Beata Janiszek

KONCERT MUZYCZNY ,,CZAS KOLĘDY” galeria zdjęćp1010030

Dnia 21. 12.2010r. w naszej szkole dla klas O - III, odbył się koncert muzyczny pt. ,,Czas kolędy”. W rolę aktorów wcielili się uczniowie klas II. Muzycy zapoznali wszystkich uczestników koncertu ze zwyczajami bożononarodzeniowymi. W atmosferę świąt wprowadziła nas kolęda ,,Bóg się rodzi”. Następnie śpiewano następujące kolędy i pastorałki: ,,Maluśki, maluśki”, ,,Hej kolęda, kolęda”, ,,Cicha noc”, ,,Przybieżeli do Betlejem pasterze”, ,,Gdy śliczna panna”, ,,Lulajże Jezuniu”, ,,Dzisiaj w Betlejem”, ,,Pójdziem wszyscy do stajenki”.
Na zakończenie odbył się konkurs podsumowujący tematykę koncertu. Uczniowie, biorący udział w konkursie otrzymały nagrody w postaci kubka i książeczek.

Urszula Ostaszewska

KONCERT MUZYCZNY ,,PRZYGODY NUTKI” galeria zdjęć

p1010639W środę, 24 listopada, uczniowie klas 0 - III po raz kolejny wzięli udział w Spotkaniu z Panią Muzyką. Tym razem koncert nosił tytuł Przygody Nutki Półnutki. Prowadzący, jak zwykle, zaprosił dzieci do wspólnej zabawy. Dzieci z wielkim przejęciem odgrywały role m.in. króla, królewny oraz nutek. Uczniowie poprzez zabawę utrwalali lub poznawały wartości rytmiczne: całą nutę, półnutę i ćwierćnutę. Poznali też bliżej budowę i brzmienie puzonu i akordeonu. Tradycyjnie spotkanie zakończył konkurs wiedzy muzycznej.
W listopadzie swoje wiadomości sprawdzali trzecioklasiści. Dzieci wspaniale się bawiły. Następne muzyczne spotkanie już w grudniu.

Ewa Lipowska

WARSZTATY ANDRZEJKOWE  U NAJMŁODSZYCH galeria zdjęć

Troszkę wcześniej niż zwykle, bo 19 listopada ( piątek) 2010r. w naszej szkole odbyły się warsztaty andrzejkowe dla wszystkichoddziałów przedszkolnych, a także klasy Ib i Ie    wrazz wychowawczyniami. Lekcję z przewodnbild1404ikiem zainicjowała p. Beata Skoczylas. Zajęcia trwały około 80 minut i składały się z następujących części:

  • omówienia w formie wykładu z pomocą ilustracji tradycji i obrzędów okresu  jesiennego (Święto Zmarłych, Zaduszki, Św. Marcin, Katarynki, Andrzejki,  Barbórka, Mikołajki oraz Adwent),
  • gier i zabaw andrzejkowych (ciągniecie losów, wróżby, lanie wosku…)
  • fontanny czekoladowej z mleczną belgijską czekoladą z szaszłykami owocowymi  i smaczne pierniczki.

Tego typu warsztaty są dla dzieci okazją do kształtowania i pielęgnowania tradycji.

,, NIE DRĘCZ MNIE” - SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY DLA KLAS IV - VI

18 listopada uczniowie klasIV - VI obejrzeli spektakl teatralny, edukacyjno- profilaktyczny pt. ,,Nie dręcz mnie”, poświęcony tematyce agresji, przemocy i znęcania sięGłówna bohaterka Kaśka najpierw manipulacją zdobyła zaufanie i przyjaźń Weroniki, poczym wykorzystywała ją i dręczyła zarówno psychicznie, jak  i fizycznie. Znęcała sięnad nią, zastraszała i wyłudzała pieniądze. Dopiero zdecydowana reakcja nauczycielki spowodowała zmianę postawy agresorki. Gdyby nie to, mogło dojść do tragedii, ponieważ Weronika w swej rozpaczy miała nawet myśli samobójcze.
Aktorki przedstawiły bardzo drastyczny i wyrafinowany przykład z życia nastolatków. Mamy nadzieję, że w naszej szkole nie dochodzi do podobnych sytuacji. Jednak zdarza się, że w klasach są uczniowie odpychani, wyśmiewani i  izolowani przez swoich rówieśników. Często klasa nie zdaje sobie sprawy, że przezywane przez nich cierpienie może wpłynąć na całe ich życie, zaburzyć osobowość, doprowadzić do nawet do samobójstwa. Ważne jest, aby dzieci te nie ukrywały tego przed rodzicami i nauczycielami i otrzymali pomoc.

Hanna Zawadzka - pedagog szkolny

AFRYKAŃSKA PRZYGODA - SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY DLA KLAS I - III galeria zdjęć

10 listopada dzieci klasI - III mogły oglądać przedstawienie profilaktyczne i uczyć się asertywności oraznawiązywania właściwych relacji międzyludzkich.

Czy podobało Wam sięprzedstawienie? - pytam uczniów klasy Ic.p1010546

- Tak - odpowiadają chórem pierwszoklasiści.

O co chodziło w tej opowieści? Co wydaje Wam sięnajważniejsze?

- Chodziło o to, by mieć powiedzieć NIE! - odpowiedziała Klaudia

W jakiej sytuacjach mówimy NIE?

- Np., gdy ktoś obcy daje nam cukierki, albo chce nas powieźć do szkoły - mówi Natalia.

Kiedy jeszcze?

- Gdy ktoś chce od naswyłudzić pieniądze, albo słodycze.

- Albo, gdy ktoś zmusza nas do bicia innych - dorzuca Kuba

- Nie tylko bicia, ale też obmawianie, albo śmiania się z kogoś.

Widzę, że oglądaliście bardzo uważnie przedstawienie. Mam nadzieję, że zapamiętacie dokładnie to, o czym rozmawialiśmy przed chwilą.

Mówimy NIE! - przemocy, chuligaństwu, wulgarnym zachowaniom

Beata Białorucka

KONCERT MUZYCZNY ,,KLUCZ DO…?” galeria zdjęć

22 października 2010r. koncertem ,,KLUCZ DO…?” uczniowie klas0 - IIIrozpoczęli edukap1010466cyjny cykl muzyczny ,,SPOTKANIA Z MUZYKĄ”.
Spektakl poprowadzili wspaniali muzycy z agencji artystycznej MAT z Olsztyna.
W atmosferze zabawy i przy dźwiękach muzyki płynącej z instrumentów, dzieci uzyskały odpowiedzi na wiele pytań np.: Co to jest i do czego służy klucz muzyczny?,orazCo to jest pięciolinia?.
Podsumowaniem koncertu był konkurswiedzy, w którym uczestniczyli uczniowie z klaspierwszych, drugich i trzecich. Laureatem został uczeń klasy Ie Jakub Krajewski.
Spotkanie dostarczyło małym widzom wiele wrażeń i emocji, przebiegało w radosnym nastroju.

Małgorzata Kwiatkowska
Małgorzata Olbryś

WIZYTA LISTONOSZA  W KLASIE O a galeria zdjęć

20.10.2010r.(środa) oddział przedszkolny „O”A odwiedził listonosz -  pan Paweł Perkowski. Spotkał się z dziećmi izdjacie522opowiadał im o pracy poczty i listonosza. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wiadomości na temat drogi listu od adresata do nadawcy, a także o tym jaką ciężką i odpowiedzialną pracę wykonuje listonosz.
Sześciolatki miały okazję poznać mundur, ciężar torby listonosza i symbol jakim jest trąbka. Dowiedziały się jak ważna jest Jego praca oraz znajomość swojego adresu i osoby, do której wysyłamy przesyłkę. Zobaczyły różnego rodzaju znaczkii druki, które wypełnia sięna poczcie. Maluchy wykazały duże zainteresowanie, a nawet deklarowały chęć pracy w tym zawodzie. Na zakończenie z radością zaśpiewały piosenkę „Chodzi listonosz”. Po spotkaniu naszego Gościa, wybraliśmy sięna spacer na pocztę, aby wysłać listy do Rodziców - to była super niespodzianka!

Wych. Beata Skoczylas

KONCERT MUZYCZNY ,,ABC ROCKA” galeria zdjęć

Uczniowie naszej szp1010422koły rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają umiejętność reagowania na piękno, spostrzeganie go i przeżywanie poprzez obcowanie ze sztuk. Coroczne „Spotkanie z Muzyką” rozwijają wrażliwość estetyczną, dostarczają nowych doświadczeń. Odbiór muzykiwykonywanej „na żywo” wpływa na różnorodność i bogactwo przeżywanych uczuć.
Ciekawy i atrakcyjny repertuar, który został zaprezentowany w dniu 4 październik a dla uczniów klas IV - VI, przez artystów z Olsztyna, spotkał sięz aprobatą i ogromnym zainteresowaniem uczestników koncertu.
W programie „ABC rocka” znalazły się utwory zespołów takich jak The Beatles, The Rolling Stones, Czerwone Gitary orazwokalistów Jimmy’ego Hendrixa, Boba Dylana, Elvisa Presleya, Czesława Niemena czy też Michaela Jacksona.  Uczniowie chętnie włączali się do wspólnej zabawy, śpiewali piosenki, brali udział w konkursie muzycznym. Zwycięzcy otrzymali nagrody.
Atmosfera spotkania sprzyjała podtrzymywaniu i rozbudzaniu chęci kontaktów z muzyką, uczyła świadomego i aktywnego jej odbioru.
Brawom nie było końca, a uczniowiejuż z niecierpliwością czekają na kolejny koncert.

SPOTKANIE Z POLICJANTEM galeria zdjęć

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym ma miejsce szczególnie dużo wypadków z udziałem dzieci. W okolicach szkół i na drogach pojawiają się mali uczniowie, którzy będą korzystać z jezdni, przejść dla pieszych i poboczy, ale kierowcy często o tym nie pamiętają. Dzieci muszą być więc szczególnie uważne.
Mając na uwadzebezpieczeństwo naszych małych pociech, w dniach   29 września i 1 października, w naszej szkole odbyło się spotkanie klas 0 - III z policjanp1010240tem -  mł. asp. Iwoną Jurkiewicz, dotyczące bezpiecznej drogi do szkoły i do domu. Inicjatorkami spotkania były p. Monika Paluszek i p. Zofia Babicz.
Podczas pogadanki zostały  przypomniane podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się podrogach, przejścia przez jezdnię, zachowania bezpieczeństwa w domach podczas nieobecności rodziców. Pani policjantka rozmawiała również z dziećmi na temat zachowania ostrożności wobec nieznanych osób i zwierząt. Dzieciobejrzały film pt. „…tak, chcę być bezpieczny”, opowiadający o podstawowych, ale jednocześnie najistotniejszych zasadach bezpiecznego zachowania się w różnych miejscach i sytuacjach. Niecodziennym gościem na ekranie był  SpongeBob. Dzieci z ogromnym entuzjazmem wzięły udział w konkursiez ich bohaterem kreskówek, bezbłędnie udzielały prawidłowych odpowiedzi, a ich kreskówkowy znajomy ciągle je chwalił.
Podczas pierwszego spotkania 29 września dzieciz klasy IIIc pod kierunkiem p. Barbary Kamińskiej zaśpiewały dlanaszego gościa piosenkę „Bezpieczna droga”, został również rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Bezpieczna droga do szkoły”.
Takie spotkania odbywają się w naszej szkole od lat i przynoszą bardzo dobre efekty. Dziecibardzo chętnie uczestniczą w pogadance, zadając wiele pytań. Po takiej lekcji na pewno będą na drodze ostrożniejsze, a co za tym idzie bezpieczniejsze.
Serdecznie dziękujemy mł. asp. Iwonie Jurkiewicz za przeprowadzenie pogadanki na temat ,,Bezpieczna droga do szkoły” . Dzieciczekają już z niecierpliwością na następne spotkanie.


ROK SZKOLNY 2009/2010

KONCERT MUZYCZNY - 18. O5. 2010r.

,,Śpiewamy piosenki pana Jana”

Na majowym koncercie pt: ,,Śpiewamy piosenki pana Jana” odbył się półfinał konkursu wiedzy muzycznej. Uczestnikami konkursu byli Ci uczniowie, którzy w poprzednich konkursach zajęli I miejsce i zdobyli ,,zaczarowany kubek”. Półfinał zwyciężyli i przechodzą do finału:
I zmiana
1. Wiktoria Pietrzak kl 0 a
2. Julia Wietecka kl. II b
3. Natalia Zalewska kl. III b
II zmiana
1. Bartosz Wiśniewska kl. III d
2. Natalia Jankowska kl. III d
3. Stanisław Budnik kl I e                                                     Gratulujemy!

W tym czasie, gdy zawodnicy uzupełniali test, pozostali uczniowie śpiewali z muzykiem wiersze Jana Brzechwy: „Kaczka Dziwaczka”, „Leń”, „ Kłamczucha” i inne.
Wy też możecie pośpiewać, jeśli chcecie i potraficie ułożyć melodię do następujących wierszy:

~ Dzik ~
Dzik jest dziki, dzik jest zły,
dzik ma bardzo ostre kły.
Kto spotyka w lesie dzika,
ten na drzewo szybko zmyka.

~ Miś ~
Proszę państwa, oto miś.
Miś jest bardzo grzeczny dziś,
Chętnie państwu łapę poda.
Nie chce podać? A to szkoda.

~ Lis ~
Rudy ojciec, rudy dziadek,
Rudy ogon - to mój spadek,
A ja jestem rudy lis.
Ruszaj stąd, bo będę gryzł.

~ Małpa ~
Małpy skaczą niedościgle,
Małpy robią małpie figle,
Niech pan spojrzy na pawiana:
Co za małpa, proszę pana!

~ Wilk ~
Powiem ci w słowach kilku,
Co myślę o tym wilku:
Gdyby nie był na obrazku,
Zaraz by cię zjadł, głuptasku.

Beata Białorucka

SPOTKANIE  UCZNIÓW KLAS SZÓSTYCH Z POLICJANTEM

Spotkania naszych uczniów z policjantami na stałe wpisały się już w nasz kalendarz. Przypominanie podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz odpowiedzialności za łamanie prawa spotyka się z ogromnym zainteresowaniem ze strony zarówno uczniów, jak i nauczycieli. 19 maja, uczniów klas szóstych odwiedziła policjantka z nowodworskiej komendy mł. asp. I. Jurkiewicz .
Spotkanie rozpoczęło się obejrzeniem filmu, pt.: ,,Życie to nie jest gra”. Film poruszał bardzo wiele problemów, z jakimi nastolatki mogą się zetknąć. Niestety bohaterowie filmowi nie zawsze dokonywali prawidłowych wyborów. W końcu złamali prawo i musieli za swoje zachowanie odpowiedzieć. Po seansie omówiono problemy filmowych bohaterów i sposoby ich uniknięcia.
Kolejnym etapem spotkania była prelekcja, przeprowadzona przez policjantkę. Podczas spotkania poruszono między innymi temat odpowiedzialności osób niepełnoletnich, zagadnienia dotyczące demoralizacji, przemocy, z uwzględnieniem agresji rówieśniczej i przemocy internetowej, narkomanii. Przypomniano również bezpieczne i prawidłowe zachowania w życiu codziennym.
Wszyscy wiemy, jak wiele zależy od bezpiecznego i prawidłowego zachowania naszych pociech. Aby mogły prawidłowo postępować, muszą się najpierw tego nauczyć. Dlatego nowodworscy policjanci poprzez spotkania, prelekcje i pogadanki wspierają nauczycieli w tym zakresie. Dyrektorzy szkół, którzy są zainteresowani zorganizowaniem spotkania dzieci i młodzieży z policjantami proszeni są o kontakt z mł. asp. I. Jurkiewicz, tel. (0-22) 60-44-312.

LEKCJA INTEGRACYJANA W KLASIE „O”A

„Rewizyta w Nasielsku”.

10 maj1111a 2010 r. w naszej szkole podstawowej gościliśmy w ramach spotkań integracyjnych oddziałów przedszkolnych dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego nr 2 w Legionowie wraz z wychowawcą p. K.Dzierżanowską, której towarzyszyły wicedyrektor p. I.Bethke i p. E.Krawiecka. Maluchy wzięły udział w zajęciach pt. „Świat zabawek -zabawy integracyjne”.111
Spotkanie rozpoczęło się muzyczno-tanecznym przywitaniem, potem zjedliśmy wspólnie śniadanie, z zaciekawieniem obejrzeliśmy teatrzyk kukiełkowy pt. „Bal w pokoiku lal” przygotowany i zaprezentowany przez nasze wychowawczynie. Za konkursy i zagadki otrzymaliśmy słodkie lizaki. Były też masażyki i zabawy ruchowo-naśladowcze. Na zakończenie zajeć Panie zadbały o słodki poczęstunek. Dzień minął nam w miłej i wesołej atmosferze.

Do zobaczenia-
Dzieciaki z klasy „O”A.

KONCERT MUZYCZNY

,,Dwa Michały pięknie grały”

21 kwietnia w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów z Panią Muzyką. Koncert nosił tytuł ,,Dwa Michały pięknie grały”. Jak zwykle w bardzo atrakcyjnej i przystępnej dla dzieci formie przedstawiono instrumenty: flet poprzeczny i tubę.
Co należy wiedzieć o flecie poprzecznym?
Flet poprzeczny - wysokobrzmiący instrument muzyczny z rodziny dętych drewnianych. Pomimo tego, że współcześnie wykonywany był z metalu, ze względów historycznych zaliczamy go do grupy instrumentów dętych drewnianych, ponieważ w przeszłości wykonywany był prawie wyłącznie z drewna. Na korpusie instrumentu znajdują się otwory, które przykrywane są systemem dźwigni i klap, dzięki którym możliwe jest wydobywanie dźwięków o różnej wysokości.
Tuba - najniżej brzmiący i największy instrument dęty blaszany. Ma kształt owalny, a tworzy go długa, metalowa rura zwinięta wielokrotnie w pętlę. U wylotu znajduje się czara głosowa. Dźwięk wydobywa się przez wydmuchiwanie powietrza do ustnika. Wysokość dźwięku regulowana jest przyciskami, które nazywają się wentylami. Tuba znalazła zastosowanie w orkiestrach symfonicznych i orkiestrach dętych.

Dzieci poznały także charakterystyczne tańce ludowe: polkę i walca.

Polka - wirowy taniec czeskiego pochodzenia, w tempie szybkim i metrum 2/4 (liczone na 2)
Walc - niemiecki taniec wirowy w tempie umiarkowanym, metrum 3?4 (liczone na 3)

W tę lekcje muzyki zaangażowane były dzieci, które spisały się wyjątkowo! Zabawa była przednia!

Beata Białorucka

SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY ,,W SZKOLNEJ ŁAWCE”

W dniu 24 marca 2010 roku odbył się w naszej szkole spektakl profilaktyczny dla uczniów klas IV- VI. Spektakl ,,W szkolnej ławce” pokazał sytuacje z codziennego życia szkoły, zwracając szczególną uwagę na zachowania uczniów. Akcja przedstawienia rozgrywa się na terenie szkoły podstawowej. Bohaterami są uczniowie klas starszych, którzy dokuczają słabszym. Drobne kradzieże, obraźliwe przezwiska, czy zabieranie kieszonkowego (wymuszanie) to sytuacje na porządku dziennym. Ofiary nie są w stanie poradzić sobie z codziennymi atakami, a pomoc nauczycieli nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Dlatego dzieci wpadają na pomysł redagowania gazetki szkolnej, w której będą pisały o swoich problemach i szkolnych agresorach. Wspólnie przeciwstawienie się problemom przynosi pozytywny rezultat.
Przedstawienie ,,W szkolnej ławce” opowiedziało o codziennych problemach z jakimi spotykają się nauczyciele w starszych klasach szkoły podstawowej. Wulgaryzmy, wyzwiska, przemoc fizyczna, cyberprzemoc, to typowe bolączki dzisiejszych szkół podstawowych.
Program, był doskonałą lekcją, by pokazać uczniom jak unikać agresywnych zachowań i gdzie szukać pomocy. Spektakl podobał się dzieciom, co widać było po czynnym , żywiołowym uczestnictwie w spektaklu. Aktorzy z krakowskiego teatru ,,KUTRYNA” w profesjonalny sposób przekazali dzieciom treści profilaktyczne ( przemocy w szkole i aktualnych zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu). Dynamiczna akcja, dużo ruchu scenicznego, dobra scenografia i nagłośnienie sprawiły, że uczniowie byli bardzo zadowoleni.

KONCERT MUZYCZNY ,, NA MARIACKIEJ WIEŻY” ba

23 marca 2010 r. odbył się w naszej szkole kolejny koncert muzyczny w wykonaniu artystów z Olsztyna.  Tym razem koncert odbył się pod tytułem ,,Na mariackiej wieży’’. Uczniowie zostali ,,przeniesieni’’ do wieku XIII, do ówczesnej stolicy Polski-  Krakowa.
W rolę panującego króla, jego córki ,dworzan i Tatarów wcielili się uczniowie klasy I c. Podczas koncertu dzieci poznały legendę o hejnale mariackim oraz muzykę i tańce z  tamtych czasów. Spotkanie zakończyło się konkursem podsumowującym zdobytą w czasie koncertu wiedzę i jak zawsze przebiegało w radosnym nastroju.

AKTYWNA LEKCJA MUZEALNA Z FRYDERYKIEM CHOPINEM

obraz-013 W bieżącym roku obchodzimy 200-tną rocznicę urodzin naszego wspaniałego i wielkiego kompozytora Fryderyka Chopina. W związku z tym, aby przybliżyć najmłodszemu pokoleniu tę wielką postać, rozwijać twórcze możliwości dzieci, a także umożliwić odbiór sztuki na żywo, uczniowie klas „zerowych” wzięli udział w aktywnej lekcji muzealnej.     Zajęcia  warsztatowo-lekcyjne odbyły się 25 lutego b.r., a pomysłodawcą takiej formy aktywności dzieci była P. Beata Skoczylas.
Lekcja trwająca ok. dwóch godzin składała się z:
- omówienia Mazowsza jako Krainy Fryderyka Chopina;
- poznania życia Fryderyka Chopina i jego rodziny, omówienia twórczości i działalności kompozytora;
- prezentacji miejsc związanych z F. Chopinem;obraz-85
- pokazu tańca Kujawiak do mazurka Fryderyka Chopina. Taniec prezentowali w stroju ludowym absolwenci Szkoły Baletowej w  Warszawie;
- nauki tańca Kujawiak;
- omówienia i prezentacji stroju ludowego. Dzieci otrzymały kolorowy wydruk stroju;
- malowania na szkle Dworku w Żelazowej Woli.
Chwile spędzone na zajęciach okazały się niezwykłym przeżyciem dla naszych wychowanków. Mamy głęboką nadzieję, że ta forma zajęć, wszystkim dzieciom biorącym udział, na pewno pozostanie w pamięci.

SPOTKANIE Z PANIĄ MUZYKĄ

p1010611 W piątek 5 marca br. n naszej szkole odbyło się już po raz kolejny spotkanie z Panią Muzyką. Do naszej placówki przyjechali ze swoim programem artyści z Agencji Artystycznej MAT z Olsztyna. Koncert odbył się pod tytułem “Smerfne urodziny”. Uczniowie byli przebrani za niebieskie stworki oraz wroga małych bajkowych przyjaciół - Gargamela i Klakiera. Dzieci doskonale się bawiły poznając jednocześnie takie instrumenty muzyczne jak: metronom, saksofon oraz trąbkę. Uczniowie dowiedzieli się również,  co to jest rytm, harmonia i tempo.

ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ FRYDERYKA CHOPINA - KONCERT

3 marca w naszej szkole odbył się koncert z  okazji 200 - lecia urodzin F. Chopina. Jego celem było przybliżenie postaci naszego wielkiego kompozytora, a przede wszystkim Jego muzyki. W trakcie koncertu dzieci wysłuchały kilku kompozycji charakterystycznych dla poszczególnych etapów życia wielkiego kompozytora. Pierwszym z nich był “Polonez g-moll” skomponowany w wieku 8 lat. Następnie uczniowie wysłuchali mało znanej ale ważnej pieśni pt. “Hulanka”. Jest to utwór nacechowany pierwiastkami ludowymi, które pojawiają się w wielu innych kompozycjach. Kolejnym utworem był “Mazurek a-moll”, będący nową formą muzyczną zawierającą elementy 3 polskich tańców: mazura, oberka, poloneza.
W wieku 20 lat F. Chopin wyjeżdża do Paryża. Emigracja, wybuch powstania listopadowego oraz tęsknota za krajem i najbliższymi przejawiają się w kolejnych kompozycjach, do których należą: “Preludium e-moll”, “Etiuda rewolucyjna”, oraz “Polonez A-dur”.
Podsumowaniem koncertu był konkurs, w którym uczestniczyło 3 uczniów. Na 9 pytań udzielono 7 poprawnych odpowiedzi, co świadczy o czynnym udziale w koncercie. Zwycięzcom konkursu został Marceli Kosiński z klasy V b odpowiadając na wszystkie pytania bezbłędnie.

UCZNIOWIE  I  TOYOTA - BLIŻEJ  SIEBIE  I  NATURY

W czwartek 28 stycznia 2010r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nap1010524sielsku miało miejsce ciekawe spotkanie przedstawiciela firmy TOYOTA MARKI z uczniami dwóch klas-piątej i szóstej. Aby spotkanie pierwsze było ciekawe dla obu stron w szkole zorganizowano wcześniej konkurs pod hasłem „Samochód i środowisko”, którego ideą było uświadomienie uczniom, nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły a także mieszkańcom jaki wpływ na środowisko ma nadmierna ilość samochodów. Prace zostały zaprezentowane podczas spotkania uczniów z przedstawicielem TOYOTY a ich autorzy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę TOYOTA i wręczone przez przybyłego na spotkanie pana Michała Frydrych. Obie klasy biorące udział w spotkaniu (5b i 6d) to te, którym udało się uzyskać miano ekopozytywnych za zbiórkę makulatury. Uczniowie podczas spotkania mieli okazję obejrzeć ciekawą prezentację multimedialną przygotowaną profesjonalnie przez pana Michała. Wiadomości zawarte w treści tego pokazu posłużyły do przeprowadzenia Qizu, na podstawie którego wytypowano jedną z klas do złożenia wizyty w firmie. Atmosfera zdobywania wycieczki była bardzo emocjonalna i zakończyła się wynikiem 11 : 1  dla klasy 6d, która razem ze swoją wychowawczynią panią Moniką Paluszek pojedzie 19 lutego 2010 r. do firmy TOYOTA.

SPOTKANIE Z PANIĄ MUZYKĄ

moto_0923 26 stycznia 2010 roku w naszej szkole odbyło się już po raz czwarty spotkanie z Panią Muzyką. Tym razem uczniowie zapoznali się z życiorysem wybitnego polskiego kompozytora: Fryderyka Chopina.
W przystępny dla dzieci sposób przekazano wiedzę dotyczącą tworzenia mazurków, kujawiaków i oberków. Oczywiście wszystko to odbyło się w atmosferze zabawy i muzyki płynącej z instrumentów, na których przybyli muzycy.
Konferansjer, prowadzący lekcję, pochwalił uczniów za wyjątkowe skupienie i uważne słuchanie utworów Chopina. Spotkanie zakończono konkursem podsumowującym zdobytą w czasie koncertu wiedzę. Laureaci otrzymali książki o tematyce muzycznej oraz kubek z portretem kompozytora.

DOTKNĄĆ HISTORII

spotkanie z historią W piątek 22 stycznia 2010 roku na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku odbyła się lekcja poświęcona pradawnej historii ziem polskich. Na zaproszenie władz Nasielskiej Fundacji Wspierania i Rozwoju Edukacji lekcję tą poprowadzili Mariusz Błoński - archeolog z Polskiej Akademii Nauk oraz były dyrektor nasielskiego Liceum Ogólnokształcącego Zdzisław Suwiński. W spotkaniu tym uczestniczyli uczniowie klas piątych ze Szkoły Podstawowej w Nasielsku, w Cieksynie oraz uczniowie I pierwszej klasy gimnazjum działającego przy nasielskim liceum.
W pierwszej części lekcji pan Mariusz Błoński przybliżył uczniom historię najsłynniejszego (kompleksu) zespołu archeologicznego w Polsce - Biskupina - osady kultury łużyckiej, powstałej około 730 r. p.n.e., w późnej epoce brązu. Wystąpieniu archeologa towarzyszył pokaz slajdów, zrekonstruowanych naczyń glinianych oraz ubioru i broni jakiej używali byli mieszkańcy tych ziem.
Druga część wystąpienia poświęcona została analizie badań archeologicznych prowadzonych  w latach 2001 - 2006 na wczesnośredniowiecznym grodzisku w Nasielsku.
Po wystąpieniu pana Mariusz Błońskiego głos zabrał pan Zdzisław Suwiński,  który przybliżył uczestnikom jak ubrane i uzbrojone było wojsko polskie na przestrzeni od wczesnego późnego średniowiecza.  Omówienie ubiorów i uzbrojenia było poparte pokazem repliki 7 wojów wykonanej własnoręcznie przez pana Suwińskiego.
Na zakończenie zajęć dokonano rozstrzygnięcia konkursu plastycznego pt. „Nasielsk sprzed wieków”, którego pomysłodawcą była Nasielska Fundacja Wspierania i rozwoju Edukacji. Nagrody uczniom wręczali przedstawiciele władz fundacji Maciej Suwiński i Mariusz Kraszewski.
Była to lekcja , która na długo zapadnie w pamięci uczniów. Uczestnicząc w niej (uczniowie) dowiedzieli się bardzo wielu ciekawych rzeczy związanych z najdawniejszymi początkami naszego miasta.

MALOWANIE BOMBEK - WARSZTATY PLASYCZNE

obraz-085 11 grudnia 2009r. w naszej szkole dzieci z klas: „O”a, „O”b, „O”c, „O”d i II c wspólnie z wychowawczyniami uczestniczyły w warsztatach plastycznych - malowały bombki według własnej inwencji i gustu ( mając do wyboru: rybki, domki i dzwoneczki). W trakcie ozdabiania bombek nie obyło się bez opowieści o tradycji polskich świąt Bożego Narodzenia. Mieliśmy okazję również wspólnie pośpiewać przepiękne polskie kolędy. Na konie zajęć, dzieci dodatkowo otrzymały piękną bombkę, ręcznie malowaną z życzeniami i swoim własnym imieniem. Poczuliśmy magię świąt Bożego Narodzenia!

,, Z WIZYTĄ U PANA LUTNIKA”

W dniu 17 listopada 2009r. uczniowie klas O - III wzięli udział w kolejnej lekcji muzycznej z cyklu Spotkania z Panią Muzyką pt. ,, Z wizytą u pana lutnika”.
Prowadzący przeniósł dzieci w przeszłość, do miasta Kremona. I snuł opowieść o królu, jego córce wiolonczelistce i mistrzu Antonio - słynnym lutniku. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spektaklu muzycznym, wcielając się w bajkowe postacie, śpiewając, tańcząc, odpowiadając na pytania. Zapoznały się z budową, nazewnictwem i brzmieniem instrumentów smyczkowych, takich jak skrzypce, wiolonczela, altówka i kontrabas oraz pracą lutnika. Miały możliwość wysłuchania wielu utworów muzycznych na sktzypce i wiolonczelę.
Na zakończenie i podsumowanie lekcji odbył się konkurs z nagrodami. ogłoszono także konkurs na najładniejsze zaprezentowanie piosenki.
Spotkanie przebiegało w radosnej, pełnej ciepła i humoru atmosferze, w zaczarowanym świecie muzyki.

OD ANTYFONY DO ROCK’A

p10103011 W środę 28 października do naszej szkoły przyjechali śpiewacy operowi z koncertem pt. ,,Od antyfony do rock’a”. Głównym celem koncertu było uświadomienie młodemu człowiekowi, że głosem operowym można wyśpiewać zarówno chorały gregoriańskie, arie operowe jak i utwory rockowe. Podczas koncertu nasi uczniowie odbyli długą ,,podróż w czasie”, rozpoczynając od IV w. i charakterystycznego dla tego okresu utworu- antyfony. Kolejnym etapem był wiek IX, w którym dominowały chorały gregoriańskie. W błyskawicznym tempie  ,,przeniesiono” naszych uczniów w wiek XVII, aby przybliżyć im postać J. S. Bacha. Następnym przystankiem był wiek XVIII. Tu dominowali tzw. klasycy wiedeńscy, a największym z nich był W. A. Mozart. Po Mozarcie przyszła kolej na polskiego kompozytora Stanisława Moniuszkę. Ostatni przystanek to muzyka rockowa. Okazuje się, że tego typu utwory wokalne można zaśpiewać także głosem operowym, który nadaje im specyficzny wydźwięk. Bardzo trudno znaleźć w muzyce klasycznej takie utwory, które byłyby dla dzieci ciekawe i łatwe w odbiorze.
Naszym gościom udało się dokonać tej sztuki.

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

p1010288 22 października na sali gimnastycznej odbyło się spotkanie z policjantem dla klas I-III . Uczniów odwiedziła młodszy aspirant, Iwona Jurkiewicz, która zwróciła dzieciom uwagę na potrzebę troski o własne bezpieczeństwo w ruchu pieszym, samochodowym i w kontaktach z nieznajomymi.
Dzieci miały możliwość wzięcia udziału w konkursie dotyczącym bezpieczeństwa. Na koniec spotkania Pani Jurkiewicz udzieliła odpowiedzi na wszystkie pytania. Spotkanie było ciekawe i bardzo pouczające. Wiedzę, którą zdobyli uczniowie klas I – III, na pewno wykorzystają w życiu.


NADĘTE TRĄBY

W dniu 20 października uczniowie klas 0 – III uczestniczyły w lekcji muzycznej pt. ,,Nadęte trąby”. Dzięki ciekawie opowiedzianej przez prowadzącego historp1010254yjce, młodzi słuchacze przenieśli się w zaczarowany świat muzyki. Zapoznali się z budową, nazewnictwem i brzmieniem instrumentów dętych. Atutem tej lekcji był aktywny udział uczniów, którzy odegrali rolę instrumentów, dyrygentów i postaci bajkowych. Na zakończenie i podsumowanie lekcji odbył się konkurs z nagrodami.


USŁYSZ CZYJEŚ S.O.S.- SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY

Dp1010246nia 19 października aktorzy z krakowskiego teatru Rondo wystąpili przed uczniami naszej szkoły w spektaklu profilaktycznym ,,Usłysz czyjeś S.O.S. ’’. Rozegrane scenki dotyczyły przemocy w rodzinie, szkole i innych miejscach. Aktorzy przygotowali dla uczniów wiele atrakcji, w tym konkursy, za które dzieci zostały nagrodzone płytami.