Zajęcia edukacyjne

rare_treasure_chest1

KUFEREK POMYSŁÓWTYDZIEŃ PRZYJAŹNI W KLASIE 2d

galeria

 

14 lutego 2019 r. uczniowie klasy 2d rozpoczęli uroczyście obchody Tygodnia Przyjaźni. Tego dnia każde dziecko zostało obdarowane lizakiem i czerwonym balonem w kształcie serca. Następnie na sali gimnastycznej odbył się Walentynkowy Turniej Sportowy. Obdarowywaliśmy się także samodzielnie wykonanymi kartkami.

 

Kolejny dzień to spotkanie w Miejsko – Gminnej Bibliotece w Nasielsku. Pani Jola i pani Iza zaprezentowały dzieciom historię św. Walentego, a także przeprowadziły kwizy, zgaduj – zgadule, krzyżówki i zabawy związane tematycznie z przyjaźnią i miłością w literaturze. Dzieci wysłuchały fragmentów ciekawych książek.


Przez cały tydzień trwa w naszej klasie akcja „Tajemniczy przyjaciel”. Każdy uczeń losował serduszko z imieniem kolegi lub koleżanki, którego będzie tajemniczym przyjacielem. Przez 5 dni ma go potajemnie obdarowywać drobnymi upominkami wykonanymi przez siebie. Na koniec dowiemy się, komu udało się odkryć imię swego „tajemniczego przyjaciela”. Zabawa przynosi dzieciom wiele radości i frajdy, ale także uczy odpowiedzialności i umiejętności sprawiania przyjemności drugiej osobie.


Wychowawczyni kl. 2d:

Ewa Boczkowska

 
ZABAWY ORTOGRAFICZNE

galeria


Zabawa  to jedna z ulubionych i skutecznych  form nauki ortografii przez dzieci młodsze. Dlatego wykorzystuję ją w ramach realizacji treści objętych  innowacją ortograficzną w klasie 2d. Moi wychowankowie ilustrowali wybrane ortogramy, a następnie wykorzystywali je do różnych ćwiczeń i zabaw. Chętni układali z nich historyjki i opowiadali je. Inni gestem lub rysunkiem przedstawiali wyraz z wylosowanej kartki. Jeszcze inni układali rysunki z ortogramami  według kolejności alfabetycznej. „Żywo” przebiegała także praca w grupach w czasie potyczek ortograficznych. Spośród zgromadzonych kart z wyrazami z „ó” niewymiennym każde dziecko losowało wyraz. A następnie członkowie grup układali i zapisywali zdania z ich wykorzystaniem.  Dzieci lubią też ilustrować „trudne” wyrazy gestem, mimiką i dźwiękiem. Sprawia to im wiele radości, a bawiąc się zapamiętują.

 

Ewa Boczkowska

 SPORTOWE ZAWODY ORTOGRAFICZNE w klasie 2d

galeria


Uczniowie klasy 2d połączyli zawody ruchowe, współzawodnictwo i emocje z nauką ortografii. Wygrywał zespół, który zdobył najwięcej kartoników z wyrazami z „ó” wymiennym.


Dzieciaki doskonale bawiły się, a przy okazji ćwiczyły utrwalaną zasadę ortograficzną.

 

Wych. Ewa Boczkowska

 
ŚWIĄTECZNE WARSZTATY W KLASIE 2D

galeria

Dnia 19 grudnia 2018 r. w klasie 2d odbyły się bożonarodzeniowe warsztaty, na których dzieci robiły piernikowe choinki. Prowadziła je p. Anna Tomasińska – mama Stasia, która przygotowała ze swoimi pomocnikami – Stasiem, Patrycją i Maksem różnej wielkości gwiazdeczki. Uczniowie malowali je lukrem, ozdabiali i składali z nich choinkę. W klasie zapanowała świąteczna atmosfera. Wszyscy wykonali oryginalne drzewka, które będą wspaniałą ozdobą bożonarodzeniowego stołu lub niepowtarzalnym prezentem dla bliskich.


Dziękujemy pani A. Tomasińskiej za przygotowanie i przeprowadzenie nietypowych świątecznych zajęć w naszej klasie.

Ewa Boczkowska

 Warsztaty bożonarodzeniowe w 4b

galeria

W ostatni poniedziałek tj. 17 grudnia 2018 r. uczniowie klasy 4 B mieli okazje poczuć klimat przedświątecznych przygotowań. Tego dnia wraz z wychowawczynią oraz mamą Klary Arciszewskiej wykonali przepiękne piernikowe choinki. Pracy towarzyszył śpiew kolęd i wspólne rozmowy. Swoje ” dzieła” dzieci zaniosły do domów, aby cieszyć się ich widokiem i smakiem w czasie Świąt.

A. Tomasińska

Lekcja kleksografii w 4b

 

W klasie czwartej omawialiśmy lekturę „Akademia pana Kleksa”. Uczniów bardzo zaintrygowały przedmioty, które były wykładane przez pana Ambrożego. Czwartoklasiści chcieli chociaż przez chwilę poczuć się jak Adaś Niezgódka i jego koledzy w niezwyklej Akademii. Zorganizowaliśmy więc lekcję kleksografii według własnego pomysłu. Zamiast tuszu były farby. Powstały niezwykle ciekawe i kolorowe prace plastyczne. Uczniowie klasy 4b wykazali się również niezwykłą wyobraźnią przy interpretacji swoich dzieł. Lekcja bardzo się podobała, świadczyły o tym uśmiechnięte buzie dzieci.


Ewa Lipowska

 
Mikołajkowe niespodzianki

galeria

 

img_20181206_1135286 grudnia 2018 r. z kolegami z młodszych klas obejrzeliśmy wspaniały film „Dziadek do orzechów i 4 królestwa”. A po powrocie czekała nas niespodzianka – wielki ozdobiony wór z karteczką „Od Mikołaja dla uczniów klasy 2d”. Dla każdego znalazło się małe łakocie. A na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie ze wszystkimi szkolnymi „Mikołajkami”.

 

Chyba w tym roku byliśmy grzeczni, bo jutro kolejny dzień mikołajkowych atrakcji – wyjazd na wycieczkę. A tam przedstawienie teatralne i szaleństwa na sali zabaw.


Dziękujemy Mikołaju.

Uczniowie klasy 2d z wychowawczynią E.B.
DLA NIEPODLEGŁEJ


galeria

 

Ostatnie tygodnie to intensywne działania uczniów klas 1 -3 dla Niepodległej.


46457924_884932801897315_1720997325402275840_nZaczęliśmy ich realizację już we wrześniu od spotkania z pisarką p. Wiolettą Piasecką, która swoją twórczością patriotyczną wprowadziła nas w realia życia w czasie zaborów, ukazała, co znaczyła w owych czasach miłość do ojczyzny, a to wszystko widziane oczami dzieci – Faustynki i Ignasia.

 

Później stopniowo we wszystkich oddziałach klas młodszych odbył się cykl zajęć „Jaki znak Twój?”, w trakcie których w różnorakiej formie i różnymi metodami poznawaliśmy nasze symbole narodowe oraz tło historyczne Narodowego Święta Niepodległości.

 

Intensywnie przygotowywaliśmy się do najważniejszego dnia – 9 listopada 2018 r., w którym cała społeczność szkolna świętowała 100 – tną rocznicę odzyskania niepodległości. W tym czasie dzieci wykonywały różnorodne kompozycje w barwach narodowych, które upiększały nasze img_20181029_112143klasopracownie i korytarze. Naszą szkołę ozdobiły w listopadzie polskie chorągiewki, orły, gazetki tematyczne, biało – czerwone kwiaty, serca, liście, drzewka, kotyliony itp. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu także najmłodszych uczniów cała szkoła wyglądała uroczyście i biało – czerwono.

 

We wszystkich klasach dzieci wykonywały różnorodnymi technikami prace plastyczne „Orzeł Biały – nasza duma”.

 

Klasy drugie pisały wyjątkowe kartki dla Polski z życzeniami z okazji Odzyskania Niepodległości, niektóre z nich zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu.

 

Ponadto odbywały się spacery do miejsc pamięci narodowej, aby zapalić znicze na grobach żołnierzy. To był także czas czytania i recytowania wierszy patriotycznych, słuchania pieśni patriotycznych oraz chwile z literaturą patriotyczną, czytaną między innymi przez Wolontariuszy.

 

A 9 listopada 2018 r. o godzinie 11. 11 uczniowie klas 0 – 3 przyłączyli się do akcji „Rekord dla Niepodległej”, zgromadzili się przed szkołą i wspólnie z całą społecznością szkolną odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego. A potem ruszyliśmy z własnoręcznie wykonanymi biało – img_20181026_102201czerwonymi chorągiewkami w Korowodzie Niepodległości ulicami Nasielska. Nasze uroczyste obchody kontynuowaliśmy 13 listopada, uczestnicząc w apelu przygotowanym przez uczniów klas zerowych i ich wychowawców.

 

Wśród maluchów nie mogło zabraknąć również tematycznych zabaw, zgaduj – zgaduli, konkursów, kodowania, a nawet ćwiczeń ruchowych.

 

Najmłodsi aktywnie włączyli się w obchody 100- lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, a tym samym udowodnili, że zasługują na miano młodych patriotów.

 

Wychowawcy klas 1 -3
Spotkanie z Tatą Oli – zawodowym żołnierzem

galeria


img_20181127_10350627 listopada 2018 r. z wizytą do klasy 2d przybył Tata Oli, który przedstawił nam ciekawą prezentację na temat Wojska Polskiego – jego zadań w czasie wojny i pokoju. Wielką frajdę sprawiło dzieciakom przymierzanie wojskowych nakryć głowy oraz obejrzenie rozmaitych żołnierskich akcesoriów oraz wysłuchanie komentarzy na ich temat.  Na koniec uczniowie mieli możliwość zadania wcześniej przygotowanych pytań p. Karolowi, z czego z wielką ochotą skorzystali.

 

To była interesująca lekcja. Dziękujemy.


Uczniowie klasy 2d z wychowawczynią E.B
SPORTOWE ZAWODY ORTOGRAFICZNE w klasie 2d

galeria

 

Uczniowie klasy 2d połączyli zawody ruchowe, współzawodnictwo i emocje z nauką ortografii. Wygrywał zespół, który zdobył najwięcej kartoników z wyrazami z „ó” wymiennym.


Dzieciaki doskonale bawiły się, a przy okazji ćwiczyły utrwalaną zasadę ortograficzną.

 

Wych. Ewa Boczkowska

 
S K O - ciekawe spotkanie z LOKATKĄ

galeria

 

Od marca 2013 r. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku realizuje program edukacji finansowej.

W dniu 16 listopada 2018 r. odbyła się pouczająca lekcja dla dzieci klas 0 - II prowadzona przez przedstawicieli banku PKO BP S.A. w Nasielsku – p. Sylwię Szabrańską i p. Iwonę Chojnacką. Celem spotkania było zaznajomienie dzieci z rodzajami środków płatniczych, historią pieniądza; budżetem - planowaniem wydatków oraz propagowaniem idei oszczędzania od najmłodszych lat. W rozmowie dzieci uczestniczyły bardzo aktywnie, uważnie słuchały czytanych wierszy Jana Brzechwy, udzielały odpowiedzi na pytania otrzymując nagrody. Pod koniec zajęć rozwiązywały krzyżówkę. Najbardziej ulubionym gościem okazała się postać żyrafy LOKATKI, która wzbudziła uśmiech i ogromne zainteresowanie wśród dzieci.


Spotkanie z LOKATKĄ było bardzo udane, poszerzyło dzieciom wiedzę z zakresu zarządzania finansami osobistymi oraz metodami oszczędzania. Mamy nadzieję, że w naszej szkole, już w niedługim czasie grono członków SKO znacznie się powiększy.


 

Opiekun  SKO - Beata Janiszek


ZABAWY DLA NIEPODLEGŁEJ w klasie 2d

 

galeria
Wszystkie aktywności, które przybliżają uczniom symbole narodowe, tradycje i historię Polski są bardzo potrzebne i przyniosą na pewno zamierzone efekty. Uczniowie potrafią być kreatywni i aktywni na zajęciach, jeśli zaproponuje się im ciekawe zadania.


Dlatego 9 listopada w szczególny sposób uczciliśmy w naszej klasie Święto Niepodległości – było kodowanie, tworzenie ciekawych napisów na komputerze wokół tematu Polska, bawiliśmy się i ćwiczyliśmy, wykorzystując tablice i karty z zadaniami tematycznie związanymi ze Świętem Niepodległości i Polską. Nie mogło zabraknąć także zgadywanek i kwizów.


A o godz.11.11 z całą społecznością szkolną odśpiewaliśmy hymn narodowy i wzięliśmy udział w Niepodległościowym Korowodzie klas 0 – 3.

 

Wych. Ewa Boczkowska

 Strony: 1 2