Zabawa karnawałowa z elementami profilaktyki

W dniu 13 lutego 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Nasielsku odbyła się Zabawa karnawałowa z elementami profilaktyki przeprowadzona przez Firmę ,, Magia Uśmiechu”. Zostało to sfinansowane przez Burmistrza Gminy pana Bogdana Ruszkowskiego ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

 

Uczestnikami imprezy byli uczniowie klas młodszych wraz z wychowawcami. Ze względu na dużą liczbę uczniów zabawa odbyła się w dwóch turach. Dzieci miały dwugodzinną zabawę z profesjonalnym dj-em oraz trójką animatorów przebranych w profesjonalne kostiumy teatralne. Dzieci miały możliwość zabawy w rytmach różnorodnej muzyki. Impreza zaczęła się walczykiem, gdzie chłopcy i dziewczynki witali się ze sobą i poznawali. Później taneczne podróżowanie. Każda grupa była innym miastem, dzieci odpowiadały na pytania i tanecznym krokiem ruszały z nauczycielami oraz prowadzącymi wężykiem w taneczny rejs. Przeprowadzone były konkursy zachęcające do grzecznej zabawy bez agresji, przepychania się, bez użycia siły pod hasłem ZABAWA BEZ PRZEMOCY oraz konkursy tematyczne negujące agresywne zachowania. Duża atrakcją dla dzieci było malowanie twarzy i tatuaży, skręcania balonów i tworzenie wraz z dziećmi przepięknych zwierzątek i kwiatków. Odbyły się konkursy integracyjne i indywidualne, ze zwróceniem szczególnej uwagi na prawidłowe zachowania. Zabawa z chustą animacyjną, teatr baniek mydlanych oraz wiele innych zabaw i konkurencji sportowych dostosowanych do wieku dzieci. Za konkursy dzieci otrzymywały słodkie nagrody. Prowadzący chcieli pokazać dzieciom, że poprzez sztukę i zabawę wspaniale można wzbogacić postrzeganie świata, ukazać właściwe, wartościowe wzorce wolne od przemocy zarówno fizycznej jak i psychicznej, Przedstawić rolę dorosłych, jako opiekunów stających w obronie pokrzywdzonych.

Tradycyjne zabawy w gronie rówieśników uczą współpracy, współdziałania, dostrzegania mocnych stron bawiących się. Jak wiemy na skutek przemian cywilizacyjnych, coraz częściej towarzyszem zabaw dziecka staje się komputer  i telewizor, przez co dzieci nie doświadczają radości wypływającej ze wspólnej, nieskrępowanej zabawy oraz nawiązywania kontaktów społecznych. Deficyty w zakresie umiejętności społecznych mogą sprzyjać sięganiu po środki psychoaktywne, jako sposobu zaimponowania innym i uzyskania ich akceptacji.

Obserwując uczestników i ich uśmiech na twarzy, można stwierdzić, że zabawa dała im wiele powodów do radości i miłego spędzenia czasu z rówieśnikami. Uczestnicy zabawy byli bardzo zadowoleni.


pedagog Beata KownackaInformacje zatwierdzone przez Dyrektora Szkoły
Wpisane przez M. Paluszek