PDMD

Od 1993 roku w szkole i przy parafii działa grupa Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci.

.


ROK SZKOLNY 2013/2014


.

KONKURS “DZIEDZICTWO WIARY W MOJEJ RODZINIE, PARAFII, DIECEZJI “

.

016Podczas VI Sympozjum Akcji Katolickiej, który odbył się 23.11.2013 r. w Płocku uczennica kl. VI d Natalia Komendarska  otrzymała wyróżnienie za udział w konkursie “Dziedzictwo wiary w mojej rodzinie, parafii, diecezji “. Na konkurs wpłynęło 179 prac. Natalka ukazując drzewo rodowe swojej rodziny opisała i udokumentowała swój  siedmiokrotny udział w pieszej PŁOCKIEJ pielgrzymce na Jasną Górę, oraz swoje zaangażowanie w kole misyjnym.

.

Gratulujemy wyróżnienia
Teresa Wrońska

.


.

KOŁO MISYJNE W AKCJI ,,SPRZĄTANIE”

.

pa30065630 października po skończonych zajęciach uczniowie należący do koła misyjnego i sympatycy tego koła spotkali się na cmentarzu parafialnym. Mieliśmy wielkie zadanie do wykonania. Piętnaścioro dzieci pod opieką katechetki p. T. Wrońskiej szukało zaniedbanych grobów. Było ich wiele. Przeraziliśmy się, że nikt z bliskich nie pamięta o zmarłych przez cały rok. Przy użyciu motyk, szpadli, grabek, zgrabiarek udało się nam posprzątać 13 grobów. Byliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi, że mogiły nieznanych nam osób przybrały odświętny wygląd. Na każdym grobie zaświeciliśmy znicz, położyliśmy zielone gałązki świerku i odmówiliśmy modlitwę Była to dla nas cenna lekcja okazywania pamięci tym, których nawet nie znaliśmy.

.

Teresa Wrońska
.

ROK SZKOLNY 2012/2013

.

W nowy rok szkolny weszliśmy pełni zapału i planów.  Zdobywać będziemy sprawności, zdobywać nowe informacje i umiejętności. Opuściły naszą grupę uczennice, które poszły do gimnazjum. Przystąpiły do grona małych misjonarzy dzieci z klasy czwartej  trzeciej. Spotkania odbywają się w dwu grupach w poniedziałki o godz. 14:50 i 15: 40.Podczas spotkań realizowany będzie program materiałów formacyjnych „ Z Maryją głosimy światu Jezusa”.

W sierpniu pożegnaliśmy duchowego opiekuna ks. Krzysztofa Jędrzejewskiego. Wsparciem będzie nam teraz służył ks. Marek Pszczółkowski.

.


.

SPOTKANIE Z KSIĘDZEM MISJONARZEM  ZAMBII

.

spotkanie-z-misjonarzem-z-zambi-23W poniedziałek 18 lutego 2013r. o godz. 15:00 uczniowie należący do koła misyjnego PDMD w Szkole Podstawowej w Nasielsku gościli księdza misjonarza Adama Pergół. Pełni on swoją posługę kapłańską w odległej Zambii.

Kraj ten leży w południowej Afryce i jest dwa razy większy od Polski. Obecnie pracuje tam 16 misjonarzy.  Językiem urzędowym jest angielski. Jednak misjonarz przyjeżdżający do Zambii nie ma łatwego zadania. Ludność posługuje się językami plemiennymi. Ksiądz Adam, który pochodzi z sąsiedniego Pułtuska wspominał, że kiedy jedenaście lat temu pojechał na parafię w Zambii, najpierw musiał nauczyć się języka plemiennego od rodzimych mieszkańców. Klimat podrównikowy, inne „przysmaki” np. mrówki, kultura, zwyczaje, styl życia. O tym wszystkim, dowiedziały się dzieci z opowiadania misjonarza. W zadziwienie wprawiły obecnych wyświetlane zdjęcia. Szczególnie widok kaplicy, na którą składały się wbite w ziemię drągi przykryte materiałem,  dom księdza zbudowany z trawy oraz kuchnia w formie ogniska.

Uczniowie zadawali księdzu dużo interesujących pytań. Na zakończenie spotkania wspólnie odmówiono modlitwę „ Zdrowaś Mario”. Ksiądz misjonarz odmawiał pierwszą część w języku cziczewa, drugą część, wszyscy w języku polskim. Na pamiątkę wszyscy obecni zostali obdarowani przez księdza pamiątkowymi zakładkami przedstawiającymi  zambijską parafię ks. Adama. Dzieci z PDMD podziękowały wręczając kosz kwiatów. W spotkaniu wzięli udział: pani dyrektor Agnieszka Mackiewicz i ksiądz Marek Pszczółkowski. Uwieńczeniem spotkania było wspólne zdjęcie.

.


.

PDMD Z KOLĘDĄ DLA „pyłu ulicy” czyli dzieci Wietnamu

.

koladnicy-misyjni-16W tym roku dzieci PDMD ruszyły na ulice naszego miasteczka 6 razy. Kolędowało sześć grup: 5,11,12,19 stycznia 2013r pod opieką p. Teresy  Wrońskiej (2 grupy) i p. Małgorzaty Komorowskiej (4 grupy). Mali misjonarze śpiewali kolędy i recytowali wcześniej przygotowany krótki program artystyczny i zbierały pieniądze dla swoich rówieśników żyjących na ulicach Wietnamu. Wcześniej poznały trudną sytuację dzieci nazywanych „pyłem ulicy”. Nazwa pochodzi od liczby sierot i porzuconych dzieci mieszkających na ulicy.  Nie maja domu i żadnej pomocy od dorosłych. Ich jedyna nadzieja w sierocińcach i placówkach pomocy zakładanych przez misjonarz. Mogą tam znaleźć miejsce do spania, jedzenie, opiekę a przede wszystkim miłość, zrozumienie i akceptację,

Mimo mrozu i zmęczenia dzieci z koła misyjnego radością szły od domu do domu ofiarowując swój wolny czas i uśmiech, gdy tylko drzwi przed nimi otwierano.

Na zakończenie każda grupa podliczyła zebrane pieniądze, podzieliła się słodyczami i wrażeniami. Ze szczególnie miłym przyjęciem dzieci spotkały się w domu państwa Hatała, Liberadzkich i Rutkowskich, gdzie czekał na nie poczęstunek

.


.

6.01.2013r.- DZIEŃ MISYJNY

.

dziea-pdmdposaanie-kolednikaw-opaatek-misyjny61Idąc za światłem wiary dzieci PDMD w Święto Objawienia Pańskiego stanęły w świątyni aby wspólnie modlić się, złożyć dary i przyjąć błogosławieństwo na drogę kolędowania misyjnego. Po Eucharystii tradycyjnie był wspólny opłatek , życzenia, śpiew kolęd i poczęstunek. Spotkaniu towarzyszył ksiądz Marek i rodzice.

.

.

.

.


.

JASEŁKA MISYJNE

.

jaseaka15„Dzisiaj w Betlejem, dzisiaj w Betlejem…” śpiewały dzieci z koła misyjnego przedstawiając jasełka. Treść przedstawienia pokazuje, że czasem trudno we współczesnym świecie dostrzec światło gwiazdy betlejemskie. Z drugiej strony współczesna technika właściwie wykorzystana pomaga odnaleźć drogę do Dzieciątka Jezus, nawet w najdalszych zakątkach świata. Do Betlejemskiej szopki przychodzą przedstawiciele wszystkich kontynentów.

Spektakl został wystawiony w dniu 23.12.2012r. w kościele parafialnym i 23.01.2013r. w Szkole Podstawowej podczas choinki charytatywnej organizowanej przez Akcję Katolicką.

.


.

PRACE PLASTYCZNE METODĄ ORIGAMI

.

Adwent to czas przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Przygotowujemy się duchowo i materialnie. W tym roku dzieci  koła misyjnego wykonały bombki metodą orgiami. Swoje prace z innymi elementami świątecznymi sprzedały podczas rekolekcji

.


.

PAMIĘTAMY O NASZYCH PRZODKACH

.

Zbliżające się święto  Wszystkich Świętych zawsze mobilizuje dzieci do sprzątania zaniedbanych grobów na cmentarzu   parafialnym. 27 października mimo zimna i padającego śniegu z deszczem mali  misjonarze udali się na cmentarz. Połączyli porządki z modlitwą za  zmarłych.

.


.

RÓŻANIEC

.

Przez cały tydzień misyjny członkowie koła PDMD prowadzili rozważania tajemnic różańca. W swoich modlitwach zwracali się z prośbą w intencji mieszkańców i misjonarzy poszczególnych kontynentów. Brali również udział w konkursach i losowaniu figurki Matki Bożej.

Po modlitwie uczestnicy modlitwy mogli podziwiać wystawę prezentującą prace dzieci. Były to różańce wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Nasielsku.

.


.

21.X. -27.X. 2012r.

TYDZIEŃ MISYJNY

.

Tradycyjnie w niedzielę misyjna dzieci PDMD był szczególnie aktywne. Pod opieką animatorek przygotowały oprawę  liturgii połączoną z procesją z darami. Przygotowały również krótkie przedstawienie dotyczące głodu, biedy i osamotnienia kolegów na odległych kontynentach/ Po Mszach św. sprzedawały lizaki i kalendarze przedstawiające postacie Aniołów Stróżów. Misyjne „ Aniołki „  wytrwale trwały na posterunku mimo zimna ciemności i mgły

.
galeria zdjęć

.

ROK SZKOLNY 2011/2012

.

W nowym roku szkolnym grupa dzieci misyjnych powiększyła się. Obecnie liczy 46 osób. Spotkania odbywają się  pod opieką animatorek: p. Małgorzaty Komorowskiej i p. Teresy Wrońskiej.

.


.

Płonie Ognisko!!!

.

28 czerwca na zakończenie roku szkolnego członkowie PDMD spotkali się na ognisku. Zapach pieczonych kiełbasek rozchodził się na całą okolice. Gwar,  i śmiech rozbrzmiewał  wszędzie. Dodatkową atrakcją był konkurs na najlepiej zaprezentowaną bajkę. Poszczególne grupy przygotował własną ich interpretację.   W konkursie wzięły również udział animatorki. Wszystkie osoby prezentujące bajki został nagrodzone batonami. Wspólna zabawa , rozrywki w piłkę i inne zabawy sprawiły, ze czas minął bardzo szybko i przyszła pora rozstania na czas wakacji.

.


.

WYCIECZKA

.

25 czerwca 2012r. odbyła się wycieczka koła misyjnego do Sanktuarium w Gietrzwałdzie. Udział wziął w niej ks. Adam Ners. Po przyjeździe na miejsce odbyła się droga krzyżowa w intencji misji i wszystkich pielgrzymujących. Siostra zakonna pełniąca swoją posługę w świątyni opowiedziała historię objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie   i cudownych uzdrowień. Uczniowie uczestniczyli we Mszy świętej. Uczennica Dorota Podgrudna przeczytała czytanie, zaś Alek Wilk zaśpiewał psalm. Ksiądz koncelebrował Eucharystię w intencji pielgrzymujących. Po indywidualnej modlitwie i zakupieniu pamiątek pielgrzymi pojechali do Grunwaldu .Tam czekał przewodnik, który opowiedział historię bitwy i  oprowadził wycieczkę po Muzeum. Na zakończenie pielgrzymki Wszyscy podziękowali modlitwą i śpiewem opiekunom i kierowcy.

.


.

KIERMASZ CIAST

.

To już tradycja - w maju lub czerwcu sprzedajemy ciasta. Ale jakie?! Pyszne, domowe, pieczone przez dzieci i ich mamy.

3 czerwca2012r.  na placu przed kościołem stanęły dwa namioty. Dzieci przyniosły wypieki. Ciasta podzielone na ciastka cieszyły się dużym zainteresowaniem.  Niektóre osoby wracały, aby kupić kolejną porcję ciast. Po trzeciej Mszy świętej nie było już co sprzedawać.  Uczta „ palce lizać”.

.


.

KWIATEK DLA MATKI BOŻEJ

.

Podczas jednego ze spotkań dzieci misyjne wykonały z bibuły i kolorowego papieru  kolorowe kwiaty. Następnie stając przed figurą Matki Bożej kładąc zrobione przez siebie kwiaty z modlitwą, powierzyły swe życie i troskę o misje Maryi.

.


.

SPOTKANIE Z KSIĘDZEM MISJONARZEM

.

W dniu 20 kwietnia 2012r.  o godzinie 1315 na sali gimnastycznej odbyło się spotkanie  koła misyjnego PDMD, DPA i innych uczniów naszej szkoły z księdzem misjonarzem Mieczysławem Sagan - werbistą pracującym przez 9 lat w Ghanie w Afryce. Zajmował on stanowisko proboszcza. Jego parafia obejmowała kilkanaście wiosek.

Podczas spotkania zaprezentował zdjęcia ze swojej parafii i opowiedział o zwyczajach, kulturze, stylu życia mieszkańców Ghany. Dzieci były bardzo zainteresowane tematyką.  Zadawały wiele pytań dotyczących pracy misjonarza i życia w Afryce. Na pamiątkę ksiądz misjonarz zostawił członkom koła misyjnego miseczkę z drzewa butelkowego i pocztówki ze swojej misyjnej parafii.

Uwieńczeniem spotkania było wspólne zdjęcie i wpis księdza misjonarza do kroniki misyjnej.

W spotkaniu wzięła również udział dawna członkini naszego koła misyjnego pani Aldona Rosłońska. Będąc uczennicą naszej szkoły przez wiele lat aktywnie działała w kole misyjnym PDMD a później w DPA. Za jej pośrednictwem udało się zaprosić księdza misjonarza na spotkanie z dziećmi.

.


.

WIELKANOCNE SPOTKANIE

.

W nastrój radosnego przeżywania Świąt Wielkanocnych wprowadziła uczniów, nauczycieli i pozostałych pracowników naszej szkoły  grupa misyjna pod opieką p. Małgorzaty Komorowskiej i Teresy Wrońskiej przedstawieniem pt. „ Oto ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”.

W Środę 4 marca na sali  gimnastycznej w pięknej scenerii ( dekoracje wykonali uczniowie z animatorkami) można był zobaczyć niemal aktorski występ. Uczniowie z klas szóstych, czwartych i drugich wcielili się w postacie  współczesne i ewangeliczne.  Główną rolę Jezusa zagrał Michał Królak z kl. VI d. Spektakl zwracał uwagę na problem braku szacunku do chleba. Odwołując się do przeszłości i Ewangelii podkreślał potrzebę poszanowania codziennego chleba. Przeniósł nas do wydarzeń paschalnych. Przypomniał istotę prawdy chrześcijańskiej, że Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy pozostał z nami na zawsze pod postacią chleba

W trakcie przedstawieni można było zauważyć duże zainteresowanie i skupienie widzów. Na zakończenie uczennice złożyły  życzenia wielkanocne dla całej wspólnoty szkolnej oraz wiosenne kwiaty na ręce pani dyrektor Mackiewicz.

.


.

CZAS  KARNAWAŁU

.

Ostatnie spotkanie przed feriami upłynęło pod hasłem „karnawał”. Był czas na zabawę, tańce i konkursy.

.


.

KOLĘDNICY MISYJNI

.

W tym roku dzieci kolędowały w pięciu grupach. Pierwsza grupa kolędowała 30.12.11r., pozostałe 6 i 7stycznia 2012r. wszędzie spotkały się z życzliwym przyjęciem. Zebrane w trudzie i zmęczeniu pieniądze zostały przekazane na pomoc dla dzieci Sudanu Południowego.

.


.

DZIEŃ  PDMD i  WSPÓLNY OPŁATEK

.

6 stycznia 2012r. w Święto Trzech Króli i święto misyjne cała grupa misyjna umocniona Eucharystią, błogosławieństwem i posłaniem kolędników misyjnych spotkała się na wspólnym opłatku. Obecni byli również rodzice i ks. Proboszcz.  Po wysłuchaniu Słowa Bożego, życzeniach, śpiewie kolęd było słodkie częstowanie.

.


.

MISYJNE ANIOŁKI ROBIĄ ANIOŁKI

.

Czy może być coś  bardziej budującego, jak otwarte serce dziecka na potrzeby drugiego człowieka? Takie piękne serca mają uczniowie naszej szkoły. Podczas spotkań wykorzystując dostępne materiały (wycinanki, kolorowy papier itp.) mali misjonarze wykonali ozdoby świąteczne, które sprzedały w szkole i w kościele parafialnym. Zarobione pieniądze przekazały dla dzieci Sudanu Południowego.

.


.

NIEDZIEL  MISYJNA (23.10.11r.) i  TYDZIEŃ MISYJNY

.

W niedzielę misyjną mali misjonarze przygotowali uroczystą oprawę liturgii połączona z krótkim przedstawieniem ukazującym problemy dzieci na poszczególnych kontynentach. Po każdej Mszy św. w niedzielę i przez cały tydzień w szkole członkowie koła  misyjnego sprzedawali lizaki i kalendarze. Zysk został przekazany na misje.

W tygodniu misyjnym dzieci każdego dnia brały udział w nabożeństwie różańcowym prowadząc rozważania. Swoją modlitwę ofiarowały za misje i swoich kolegów.

Na koniec tygodnia misyjnego wspólnie z opiekunkami uczniowie z grupy misyjnej sprzątnęli  zaniedbane groby na cmentarzu parafialnym.

.


.

XI  DZIEŃ  PAPIESKI

.

9.10.2011r. uczniowie PDMD uczcili przygotowując krótki program artystyczny pt.: „ Jan Paweł II - człowiek modlitwy”.

.

.

ROK SZKOLNY 2010/2011

.

Od 1993 roku w szkole i przy parafii działa grupa Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci.  Od czasu powołania grupy jej animatorką jest p. Małgorzata Komorowska.
W tym roku  szkolnym, od września opiekę nad małymi misjonarzami sprawuje również p. Teresa Wrońska. Duchowym wsparciem służy ksiądz Krzysztof Jędrzejewski. Grupa liczy 32 członków. Spotkania odbywają się dwa razy w tygodniu (czasami częściej, w zależności od potrzeb).

.


.

OGNISKO

.

Koniec roku szkolnego to czas odpoczynku i zabawy. 21.06.2011r. członkowie PDMD po wieczornej Mszy sw. całą grupą udali się na ognisko. Pieczenie kiełbasek, gry, zabawy, wspomnienia, plany wakacyjne zakończyły nasze spotkania w roku szkolnym 2010/2011.

.


.

KIERMASZ   CIAST

.

Kto nie lubi ciast?

22 maja 2011r. przed parafialnym kościołem stanęły dwa stoiska pełne ciast. Wypieki zrobiły dzieci misyjne pod opieką rodziców sprzedaż smakołyków cieszyła się dużym zainteresowaniem. Zysk ze sprzedaży został przekazany na potrzeby misji.

.


.

WYCIECZKA

.

11 maja 2011r. był niecierpliwie oczekiwany. Tego dnia grupa PDMD wyjechała na wycieczkę do Płocka. Na miejscu czekał na dzieci sekretarz diecezjalny do spraw misji ks. misjonarz Grzegorz Mierzejewski. Spędził on wiele lat pracując w Peru. Zwiedzanie zaczęliśmy od  Muzeum misyjnego. Wszystko było ciekawe i fascynujące. Szczególnie podobał się „ telefon do esemesów”, czyli bębny za pomocą , których Indianie przekazują informacje do sąsiedniej wioski.

Później było zwiedzanie Skarbca, Muzeum Diecezjalnego, katedry. Będąc w Płocku nie można ominąć kaplicy Miłosierdzia Bożego. Tutaj historię siostry Faustyny ,objawienia Jezusa i Miłosierdzia Bożego opowiedziała siostra, która kiedyś pracowała na misjach w Afryce.

Po odpoczynku przy Fontanie w sąsiedztwie ratusza i obfitym obiedzie mali misjonarze zwiedzili ZOO. Mimo upału wszyscy z dużym zainteresowaniem słuchali przewodniczki przyglądając się różnym zwierzętom, gadom, ptakom, itp. Zmęczeni i pełni wrażeń powrócili wszyscy szczęśliwie do domu.

.


.

WIELKA SOBOTA I NIEDZIELA

.

Wielka Sobota prowadzi nas prosto do grobu Pana Jezusa. 23 kwietnia 2011r. wszyscy członkowie PDMD spotkali się w świątyni, aby adorować Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

W Wielkanocny poranek część dzieci misyjnych wzięła udział w procesji rezurekcyjnej i Mszy św. Swój udział zaznaczyły strojami( pelerynami)w kolorach pięciu kontynentów.

.


.

SPOTKANIA

.

Podczas cotygodniowych spotkań członkowie PDMD poznają warunki życia i kulturę na poszczególnych kontynentach. Zdobywają sprawności i stopnie. W tym roku dzieci misyjne stanęły przed komisją złożoną ze starszych kolegów i opiekunki p. Małgorzaty Komorowskiej. Kandydaci posługując się mapą i odpowiadając na pytania zdobyły sprawność Azjaty. Otrzymały żółte koszulki z logo i naklejki do indeksu.

.


.


DROGA KRZYŻOWA

.

Każdy misjonarz wyruszający na wyznaczona placówkę zabiera ze sobą krzyż misyjny. Jest on nie tylko znakiem wiary ale również przypomina drogę zmagań codziennych poniesionych dla Jezusa, który oddał życie na krzyżu z miłości do każdego człowieka.

11 marca 2011r. dzieci z PDMD niosąc krzyż prowadziły nabożeństwo drogi krzyżowej. Rozważania i modlitwę ofiarowały za dzieci misji, misjonarzy i wszystkich którzy podążają drogą wyznaczoną przez Chrystusa.

.


.

KOLĘDNICY MISYJNI 2011r.

.

Kolędowanie z gwiazdą jest jedną ze starych prawie zapomnianych tradycji polskiej kultury ludowej. Reaktywując te tradycje dzieci z koła misyjnego co roku wędrują ulicami naszego miasteczka. Idą z gwiazdą misyjna i radosna nowiną o narodzinach Dzieciątka Jezus. W tym roku mogliśmy ich spotkać w dnia 14,15,16 stycznia 2011r. Pod opieka  p. Małgorzaty Komorowskiej i Teresy Wrońskiej kolędowały cztery grupy. Dzieci recytowały wcześniej przygotowane teksty kolędnicze, śpiewały kolędy i zbierały pieniądze dla swoich ugandyjskich kolegów. Mimo deszczowej aury i zmęczeni mali misjonarze z radością szli, aby nieść Dobrą Nowinę, ofiarować swój trud i zebrać pieniądze na rzecz misji. Zebrane w czasie kolędowania słodycze zostały podzielone między wszystkich kolędujących. Pieniądze z kolędników wpłacone na konto misyjne.
Radość kolędowania była większa od trudu. Dlatego dzieci stwierdziły, że w przyszłym roku znowu idą z kolędą.

.


.

6 STYCZNIA 2011r. UROCZYSTOŚĆ TRZECH KRÓLI- ŚWIĘTO PDMD

.

Święto Objawienia Pańskiego jest jednocześnie świętem Dzieła Misyjnego Dzieci. O godzinie 1030 przed kościołem parafialnym spotkał się grupa koła misyjnego PDMD i PDPA, aby wziąć udział we Mszy świętej.   Wszystkie dzieci wraz z opiekunkami ministrantami i celebransami weszły do świątyni procesyjnie. Podczas Mszy św. dzieci czytały czytania, śpiewały psalm, przebrane za trzech Króli i przedstawicieli poszczególnych kontynentów niosły dary ołtarza.  W ramach kazania swoją naukę wygłosił goszczący w parafii  Ojciec misjonarz Franciszek Torczyk pracujący w Środkowej Afryce w Gabon. Ksiądz opowiedział zgromadzonym o swojej pracy misyjnej. Następnie kandydaci do PDMD złożyli ślubowanie. Pod koniec Eucharystii kolędnicy misyjni otrzymali specjalne błogosławieństwo i posłanie misyjne.
Po Mszy świętej odbyło się spotkanie opłatkowe. Po wzajemnych życzeniach, śpiewie kolęd, wręczeniu legitymacji i poczęstunku Ojciec misjonarz opowiedział o zwyczajach i życiu wśród swoich podopiecznych w Gabon. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem słów Ojca Franciszka. Po wspólnej modlitwie i  zdjęciu rozstaliśmy się.

.


.

JASEŁKA MISYJNE PT. „DZIELMY SIĘ CHLEBEM”

.

„ Dzielmy się chlebem”, taki tytuł nosiły jasełka wystawiane przez dzieci z koła misyjnego. Przedstawienie ukazuje postacie dzieci z poszczególnych kontynentów wędrujące z podarkiem do Dzieciątka Jezus. W drodze spotykają osoby potrzebujące pomoc. Dzielą się tym, co mają. W zamian dostają promień gwiazdy z którego pomocą docierają do świętej Rodziny. Okazało się, ze dzieciątko Jezus dostało prezenty, którymi dzieliły się dzieci z potrzebującym.
Spektakl był wystawiany w dniu 20 grudnia 2010r. dla dzieci i pracowników naszej szkoły, 20 stycznia 2011r. z okazji balu charytatywnego, 21 stycznia w Domu Pomocy Społecznej w Nasielsku.

.


.

ROBIMY OZDOBY Z MODELINY

.

Adwent to czas przygotowania do świąt, przygotowania prezentów I ozdób na choinkę czy tez innych dekoracji. Podczas jednego ze spotkań dzieci postanowiły wykonać własnoręcznie ozdoby z modeliny. Realizacja była prosta. Każdy przyniósł własną modelinę i powstały, mikołaje, gwiazdki, choineczki itp. ozdoby do zawieszenia na choinkę. Teraz po ich upieczeniu, trzeb było  sprzedać swoje prace. W dniach 5 - 17 grudnia trwała sprzedaż . Początkowo w kościele, później w szkole w czasie przerw.

.


.

TYDZIEŃ MISYJNY 24-30.10.2010r.

.

Ostatni tydzień października , jest od wielu lat, obchodzony, jako Tydzień Misyjny. W tym roku wypadł w dniach 24-30 październik. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły należący do PDMD przygotowali na niedzielę misyjną, uroczystą oprawę liturgii, wzbogaconą procesją z darami i krótkim przedstawieniem o tematyce misyjnej. Spektakl opowiadał o grupie dzieci, które pod opieką animatorki misyjnej, wyruszają w podróż w poszukiwaniu wielkiego skarbu. Wędrując docierają na wszystkie kontynenty. Tam spotykają swoich rówieśników, borykających się z różnymi problemami. Są nimi: głód, życie na ulicy, brak możliwości uczenia się w szkole, choroby, ciężka praca, samotność itp. W czasie wędrówki dzieci odkrywają, że największym skarbem jest miłość.
Po każdej Mszy świętej mali misjonarze sprzedawali lizaki i kalendarze. Zebrane pieniądze zostały przekazane na konto misyjne.
W tygodniu, przez cały tydzień dzieci brały udział w nabożeństwie różańcowym Prowadziły rozważania tajemnic różańca. Tym samym realizowały dzieło głoszenia ewangelii i uczył swych kolegów wrażliwości na potrzeby innych.
29 października spotkanie odbyło się na cmentarzu parafialnym. Zaopatrzeni w rękawice, sekator, torby i inne narzędzia, mali misjonarze sprzątali zaniedbane, zapomniane groby.  Dzięki ich pracy na ośmiu grobach zapanował porządek, zapłonął znicz i grupowa modlitwa wzniosła się do nieba.

.


.

X DZIEŃ PAPIESKI  10.10.2010r.

.

Z okazji przypadającego dnia  papieskiego, mali misjonarze, aby uczcić pamięć największego misjonarz świata, przygotowali program słowno- muzyczny pt. „ Czy masz telefon do nieba?” 10.10.2010r. w niedziele na Mszy św. dla dzieci mogliśmy wsłuchać się w teksty mówiące o spotkaniach papieża Jana Pawła II z dziećmi na wszystkich kontynentach. Program, był wzbogacony piosenkami przypominający tego Wielkiego Polaka. Na koniec nie mogło zabraknąć wspólnego śpiewu ulubionej piosenki Jana Pawła II, „ Barka”.

.


.

PIELGRZYMKA DO ROSTKOWA 18.09.2010r.

.

Czas duchowego rozwoju rozpoczęliśmy pielgrzymką do Rostkowa. Niestety tylko część osób mogła wziąć w niej udział. Dzieci, które pozostały uczestniczyły w nabożeństwie do św. Stanisława Kostki. Szkoda tylko, ze pielgrzymi nie upamiętnili swej wędrówki na zdjęciach.