Zatrzymaj się na chwilę…

Życie współczesnego człowieka nacechowane jest ogromnym pośpiechem, nerwowym tempem życia, nadmiarem obowiązków. Ciągle gdzieś biegniemy, coś załatwiamy, nie możemy z niczym zdążyć . W tej gonitwie często nie zauważamy, że w naszym otoczeniu  są ludzie, którzy nas potrzebują, potrzebują naszej uwagi , pomocy czy krótkiej rozmowy.


W Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku już od dłuższego czasu próbujemy zwrócić uwagę naszych uczniów na ludzi, którzy czekają na pomocną dłoń, nasze zainteresowanie czy zwykłą ludzką życzliwość. Poprzez realizację projektów (Inni to także my, Niepełnosprawni są wśród nas) uczymy dzieci życzliwości dla drugiego człowieka, uwrażliwiamy na potrzeby i przeżycia innych, uświadamiamy najważniejsze wartości w naszym życiu.


W ostatnim czasie zaprosiliśmy do współpracy Warsztaty Terapii Zajęciowej w Starych Pieścirogach prowadzone przez Stowarzyszenie Wsparcia Społecznego JAN – POL.


Dnia 7 października 2016 roku, w ramach realizacji szkolnego projektu Niepełnosprawni są wśród nas, do naszej szkoły przybyli uczestnicy WTZ. Pod czujnym okiem swoich opiekunów zaprezentowali program artystyczny pt. Inny. Opowiadał on o potrzebach ludzi niepełnosprawnych. Aktorzy znakomicie oddali przesłanie zawarte w przedstawieniu. Jego motto brzmiało: Między nami nie ma niepotrzebnych. Ten niezwykle wzruszający i pouczający występ był dla naszych uczniów, ale także dla nas, ludzi dorosłych, niecodzienną lekcją pokory, tolerancji oraz szacunku dla każdego człowieka.


W ramach dalszej współpracy, od końca października do 30 listopada, klasy integracyjne z naszej szkoły wzięły  udział w zajęciach warsztatowo – integracyjnych, które miały miejsce w siedzibie WTZ. Wszystkie grupy wraz z opiekunami były zachwycone niezwykle serdecznym przyjęciem i przemiłą atmosferą tam panującą. Dzieci wysłuchały  wielu ciekawych informacji związanych z pracą rehabilitanta, wykonywały piękne zakładki z filcu, bransoletki, kwiaty z bibuły. Wspólnie z osobami niepełnosprawnymi śpiewały, grały na instrumentach, bawiły się. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia w pracowni multimedialnej, gdzie otrzymały na pamiątkę swoje pierwsze laminowane dokumenty, tak bardzo przypominające  prawdziwe. Andrzejkowe zabawy i wspólne pieczenie ciasteczek na pewno na długo pozostaną w pamięci naszych uczniów.


Spotkania te dostarczyły nam wszystkim wielu niezapomnianych przeżyć i dużo radości. Uśmiechy na twarzach dzieci oraz uczestników WTZ pokazały, jak ważne i potrzebne są tego typu działania, które skłaniają do refleksji oraz wyrabiają umiejętność dostrzegania ludzi potrzebujących i niesienia im pomocy. Cieszymy się, że są wśród nas Ludzie, dzięki którym inni nie czują się samotni, opuszczeni, zdani  wyłącznie na siebie.


Na ręce Pani kierownik, Bogumiły Szlaskiej, składamy serdeczne podziękowania wszystkim Pracownikom i Animatorom oraz Uczestnikom WTZ oraz  życzymy Państwu dużo życzliwości  i wsparcia od innych w tej bardzo trudnej, ale jakże pięknej i potrzebnej  pracy.


Anna Korycka


Informacje zatwierdzone przez Dyrektora Szkoły
Wprowadzone przez M. Paluszek